[ kvaju @ 10.05.2008. 00:57 ] @
Evo jutros sam nosio comp na servis, promjenio sam cooler na procesoru.
Večeras sam pokušao da startam Ubuntu, ono kao i obično, ništa posebno nisam radio, nit prčkao.
I odjednom me došekalo ovo:

Could not start the X server (youre graphical enviroment)
due to some internal eror.
Please concact your system administrator or check your syslog to diagnose.
In the meantime this display will be disabled. Please restart GOM when the problem is corrected.
Ubuntu8.04(none)tty1
(none)login

kad ukucam tu user i pass
izbaci ovo
-bash:no job control in this shell

Kad neće neće!

Koji mu je sad pojma neam.
i šta da uradim da vratim sve kako je bilo.

Također mi se nit Win nije htio iz prve pokrenuti, pođe loadirati na tren bljesne BSOD i ugasi se.

Samo da se zna, u servisu je radio ispravno, kad sam ga kući donjeo i upalio, radio je super, i kad sam pokušao da pređem na linux,znači restart comp i da ga pokrenem ovo me je dočekalo.

i jedno pitanje van ovoga, jel normalna temperatura GPU bez ikakvog velikog opterećenja (u Win-u) 71°C?
Znači samo internet i to je to.

Intel Pentium 4 630, 3000 MHz
Nvidia Geforce 7200/7300SE 256MB
MSI 915PL Neo
1GB RAM DDR400


Nemam sreće s ovim linuxom nikako, a tako bi volio da ovo ide malo "glađe"..
[ Danilo Cvjeticanin @ 10.05.2008. 10:02 ] @
Temperatura ti je abnormalna. Jesi pokusao da podignes Ubuntu Live?
[ kvaju @ 10.05.2008. 12:59 ] @
Da, uspio sam pokrenuti Live CD.
Sad ću ubrzo stavljat novi ventilator i na grafičku, da smanjim tu temp.
Najnoviji su driveri.
[ virtualVoid @ 10.05.2008. 18:22 ] @
Evo pregledao sam blogove jer se sjecam da sam citao o tom erroru da se pojavio uz novi ubuntu. Medjutim nema na blogovima pa sam to onda sigurno vidio na ubuntu forums. pogledaj tamo
[ Srđan Pavlović @ 11.05.2008. 00:45 ] @
Citat:
i jedno pitanje van ovoga, jel normalna temperatura GPU bez ikakvog velikog opterećenja (u Win-u) 71°C?


Citat:
Temperatura ti je abnormalna. Jesi pokusao da podignes Ubuntu Live?


@Danilo - temperatura GPU-a od 71c nije abnormalna, relativno je OK (narocito za serije 6,7,8,itd).
Bila bi abnormalna da se radi o CPU temperaturi. Moja graficka je na istoj temp. kada je idle,
a kada je na full-load ide i preko 80, sto opet nije problem.
(verovatno si prevideo da se radi o GPU a nce CPU, pa da se covek ne plasi bezveze)
[ momsab @ 11.05.2008. 02:26 ] @
hm,ako je tako kako kazes onda se graficka u mom kompu smrzava (45C, nVidia 8500GT fabricko pasivno hladjenje)
[ kvaju @ 11.05.2008. 20:48 ] @
Nisam uopće obazirao prije pozornost na temperature, nego kako sam taj dan stavljao novi cooler na procesor (stari je jaako brujao), i tu večer mi se desilo ovo s ubuntuom, i kako je pisalo
Could not start the X server (youre graphical enviroment)
due to some internal eror.
pomislio sam da nije nešto do grafičke možda, zato i pitam jel normalno ovo.
sutra stavljam aktivni hladnjak na nju, pošto mi se ipak malo puno čini ovih 70-80°C, još sad ljeto dolazi..

a ne znam šta da radim s ovim ubuntuom, nešto me vuče na taj OS,al nikako da bude ok
[ Srđan Pavlović @ 11.05.2008. 23:42 ] @
@momsab - pa ako ti je graficka na 45 c to je super - ali kazem, 70 c za GPU mislim da nije neki problem,
uostalom imas temperaturne specifikacije samog proizvodjaca pa vidi tamo kako stoje stvari ;)

Citat:
The G80 GPUs have been tested by NVidia to operate at temperatures near 150C, but I am unsure when the core slowdown threshold is met on the 8000 line. I can assure you though, unless you've removed the heatsink or have an incredibly cramped case with minimal airflow should you be concerned about reaching that temperature. The CST differs from GPU to GPU, but it usually hovers around 125C or so, though I reiterate that only under extreme cases should you find your cards at this temperature.
F.E.A.R
May 6 2007, 04:05 PM
Yes. The stock heatsink is pretty much the best heatsink and fan on the market for the G80. At idle temps, you should get about 65C, and load should be 80-90C. Although it is high, the cards themselves shouldn't be harmed


Stvar je u tome da se graficki procesori jednostavno dobro nose i sa temperaturama od 80-90 c (na nekim modelima, naravno ne na svim).


[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 12.05.2008. u 00:52 GMT+1]
[ kvaju @ 12.05.2008. 14:44 ] @
evo na nekim forumima sam isto ovo pitanje postavio rekoše mi da ukucam ovo
Nakon što te izbaci u konzolu, pokušaj sa ALT+F2 ili F3 da se prebaciš na drugu/treću konzolu.
Loguj se, odradi:
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
samo klikaj yes icon_smile (hardware bi trebao automatski biti detektovan) i kad završi kreiranje nove xorg.conf datoteke odradi:
sudo /etc/init.d/gdm restart
To bi trebalo biti to, trebao bi vidjeti login screen ili automatski biti logovan u grafičko okruženje.
Nadam se da će biti od pomoći.


evo i mog odgovora zadnjeg, pa ako netko možda ima neku ideju
odem na alt+f2
ukucam user i pass

zatim sudorm/etc/x11/xorg.conf
izbaci ovo:
sudo: unalble to resolve the host
sudo:rm/etc/x11/xorg.conf : command not found

zatim probam ovaj drugi sudo
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
prebaci me na neki drugi ekran gdje piše pacage configuration
ima nekog teksta, neku teoriju spominje
i na kraju piše cuse karnel framebuffer device interface
i imam izbor yes ili no
stoji mi na no, i nemogu ništa poslje toga da uradim, znači nemogu da prebacim na yes niti išta.
čekam po 2 min, al opet ništa.

nekad kad restartam komp i pođem na ubuntu prvo izlista nešto jako brzo, ima par onih status FAIL
zadnji što sam upravtio je bio
"bus connection failed" - i nakon toga se izgasi comp.

nakon ovoga ukucavanja kad želim da pređem u XP, evo baš ovaj sad zadnji put, probao sam jedno 3 puta, i tek od 3 puta sam uspio da pokrenem XP, pojavi mi se BSOD na tren i ugasi se komp.

mislio sam da nije nesto do grafičke, temperature i to, kretale su se do 80°C, sad sam stavio kuler i na nju, a prije toga i na procesor, sad je temp graf 55, a procesore oko 45.

nije mi jasno nikako zašto mi Win nemože da normalno pokrene, ako već nemože linux.
ne znam šta mi je radit
[ kvaju @ 13.05.2008. 11:45 ] @
anybody?
[ Srđan Pavlović @ 14.05.2008. 00:40 ] @
Mozda imas ipak nekakav problem sa hardverom, odnesi kuciste do nekog servisa nek pogledaju.
[ kvaju @ 14.05.2008. 01:00 ] @
a xp radi sasvim normalno kad ga pokrenem, ne znam kako je kvar moguć u hardveru.

ništa, radim reinstall, nema druge
[ kvaju @ 15.05.2008. 00:39 ] @
Evo pokušao sam ponovo snimit Ubuntu.
Išao kao i kad sam preko 7.10 snimao 8.04.
Manual, pa sam preko dev/sda6 ext2 editirao, išao use as ext2 file system, štrihirao format, i mount point stavio /.
Kad je instalacija završila, restar sam comp, i pokušao da uđem u Ubuntu, tamo me je dočekala ova poruka.
Server Autorizatio directory(deamon/ServAuthDir) is set to var/lib/gdm but is not owned by user 106 and group 114.
Please correct the ownership or GDM configuration and restart GDM.

Pri biranju koji ću os (grub il kako se to već zove) imao sam standardni odabir kao i prije, ubuntu,ubuntu recovery i mem test tako nešto, a ispod XP.
Kod odabira XP-a pojavio mi se još jedan grub XP ili samo Ubuntu (bez onih brojeva iza) znači ova 2 izbora.
Kod odabira Ubuntu-a imao sam opciju da instaliram ubuntu itd..one opcije što dođu na Lice CD-u samo u crnom ekranu.
XP sam pokrenuo iz 5og puta. Stalno resetiralo comp il ugasilo totalno.

Imal tko neke predpostavke do čega je?
[ kvaju @ 15.05.2008. 14:28 ] @
Evo ponovo sam danas uradio identičan posao, samo sam umjesto ext2 file system odabrao ext3 file system.
identična greška.

Server Autorizatio directory(deamon/ServAuthDir)
is set to var/lib/gdm but is not owned by user 106 and group 114.
Please correct the ownership or GDM configuration and restart GDM.

Nije zar da nitko nezna (predpostavlja) do čega je?

Želim da mi normalno proradi ovo đumle malo!!

Svi prijedlozi dolaze u obzir, pa makar i micanje XP-a, i brisanje svega s diska što imam.
[ Jbyn4e @ 15.05.2008. 15:59 ] @
Vidim na netu da nisi prvi sa ovim slucajem, pogledaj
http://www.uluga.ubuntuforums.org/showthread.php?t=250283
zatim vidi kako ti je mount-ovan taj fajl sisem, mozebit' da ti hard malo "baguje".
Nemoj brisati XP, mozes reinstalirati kasnije i sa njim, ako bas zelis. On ne smeta.
JOs jedna zanimljiva pricica:
https://bugs.launchpad.net/ubu...ted-modules-2.6.24/+bug/196464
pa vidi da li nesto od toga pomaze, mada nisam siguran da je taj "bug" ispravljen u medjuvremenu.

[ kvaju @ 16.05.2008. 00:33 ] @
hvala na linkovima

Evo još sam danas jedno 2 puta probao da instaliram ubuntu, al nikako da opet pokrenem.
Na kraju sam skinuo Linux Mint 4.0.
Opet isto s*anje samo drukčije malo izgleda (na erore mislim).
Pitam se sad dal možda ne znam instalirat da valja.
Odaberem jezike i to standardno, idem na manual, prvo sam editovao već postojeće particije za linux, pa sam ih danas brisao i ponovo pravio.
Dakle, napravim jednu ext3 particiju i dam joj nekih 13GB prostora, odaberem logical nešto tamo, pošto je po defoultu na njeg došlo, pa ostavim tako. Dalje kao mount point odaberem samo /, al uvijek to radim pošto šta god drugo odaberem (/boot, /home, /tmp, /usr, /var, /srv, /opt, /usr/local) piše mi nešto da odaberem root..znaći samo / ostavim. Znam da je pisalo nešto i Begining i End, odabrao sam begening.
Ispod napravim Swap particiju od nekih 2GB i mislim da ništa drugo posebno nisam na njoj dirao.
Ito je to što se ovih particija tiče, jesam nešto pogrešno uradio? jel nešto fali? da nije do ovoga mi cjelo vrijeme bilo?
[ Jbyn4e @ 16.05.2008. 08:15 ] @
Ja sam imao slucaj da mi je XP radio ali povremeno je bilo problema sa grafikom (gubljenje boja), a linux nije hteo ni da se podigne. Posto sam pre toga nesto otvarao komp, pomislio sam da sam nesto zeznuo slucajno. Igrom slucaja ispostavilo se da sam pri vracanju graficke kartice ostavio kjedan kraj vrlo malo izvucen, i XP je mogao da radi a linux jock. Vadjenje graficke i ponovno stavljanje je resilo stvar. Za svaki slucaj sam posle to uradio i sa memorijama i ostalim karticama (usput ocistio sve lepo od prasine) i posle toga sve lepo radi bez problema, i xp i linux. Posto su kod tebe simptomi slicni, savetujem ti da lepo (ako nije zapecacen racunar) otvoris komp i izvadis kartice, dunes (ali bez upotrebe "dodatnih sredstava", da me neko ne shvati pogresno :)) malo da obrises (oduvas) prasinu, i da ih vratis i da probas tada. Ako ni tako ne uspe, videcemo sta dalje.

Znaci ne bih ti savetovao tako nesto da nisam imao slicno iskustvo, probaj, nista ne kosta, ko zna sta su u servisu uradili (tamo si nosio komp bese?), zakacili slucajno rukom i nisu primetili...

P.S. a pre tih hardverskih promena sa kulerima ti je sve radilo kako treba?

[ kvaju @ 16.05.2008. 09:19 ] @
Da, sve je radilo prije promjena ok.
Ok, kasnije ću izvaditi memorije i grafičku i ponovo ih vratiti, a što se prašine, kompresorom smo očistili cjelo kućište, i tipkovnicu kad sam ga nosio tamo. Stavljao je doduše i neke malo jače šarafe da pričvrsti grafičku govorio da je bolje što je bolje zašarafljena. Javim rezultate kasnije
[ kvaju @ 16.05.2008. 15:25 ] @
Jbyn4e - HVALA TI VELIKA KRALJU

izvadio sam i RAM i graf. malo propuhao i dobro ih ugurao kad sam vraćao natrag.

hvala ti velika kralju, i svima koji su pokušavali pomoć

veliki pozdrav
[ Jbyn4e @ 16.05.2008. 18:12 ] @
Hoces da kazes da sad radi kako treba? :))

Eto, ispade hardware problem, a da nisam sam doziveo, ne bih verovao :)
[ Srđan Pavlović @ 16.05.2008. 18:40 ] @
Citat:
...i dobro ih ugurao kad sam vraćao natrag.


- jel pocelo i da "krcka" ;)) - eto rekoh ti da je hardver, Ubuntu moze da odahne :))
[ tdjokic @ 16.05.2008. 20:55 ] @
Svaka cast Jbyn4e! Kljucna kvaka je bila sto je pod Windowsom radilo, a pod Linuxom nije.

Malo off topic - ja sam po obrazovanju mas.inz. (I.stepen, sada u penziji), inace sam vise prakticar i celog mog IT veka me ljute mehanicke brljotine po racunarima. Ona kuka za zakacinjanje hladnjaka na starijim soketima za CPU, AGP kartice, koje prakticno vise, jer je slot daleko od pleha i niz slicnih stvari. Nedavno sam montirao novu mb i memoriju stavio normalno, kukice sa obe strane se zakacile i nece da se bootuje, mrak. Onda jos vise pritisnem memoriju, po mom masinskom mentalitetu i previse, kukice pridju jos delic milimetra i sada radi. To cu opet skidati i proveriti kako izgleda ona ivica koja ulazi u slot. Cesto naprave vrlo ostre ivice, da ni teoriski ne moze da udje bez velike sile, nesrazmerne velicini cele stvari i nemogucnosti upotrebe nekih kljesta i slicnog "neznijeg" alata.

Ne znam u cemu je stvar - da li mehanicka resenja odredjuju elektroinzenjeri, da li se ide na minimalni trosak prilikom izrade, boga pitaj, ali da brljaju brljaju. Bezbroj ljudi je polomilo CPU sa onom kuketinom dok nisu na noviji soketima stavili elegantan ekscentar kojim se za nekoliko sekundi sve namesti bezbolno i bez opasnosti bilo za prste, bilo za komponente.

Eto, morao sam nekome da se izjadam
[ kvaju @ 17.05.2008. 13:24 ] @
Evo opet sam danas pokušao da na Linux pređe i opet mi izbaci onaj eror Could not start the X server
koji sam ja nezer :)
Opet sam vadio i i RAM i grafičku,vratio ih i sad opet radi.
Nije valjda da ću morat to svaki put radit kad hoću u Linux :)
[ tdjokic @ 17.05.2008. 13:58 ] @
Citat:
kvaju: Evo opet sam danas pokušao da na Linux pređe i opet mi izbaci onaj eror Could not start the X server
koji sam ja nezer :)
Opet sam vadio i i RAM i grafičku,vratio ih i sad opet radi.
Nije valjda da ću morat to svaki put radit kad hoću u Linux :)
Modraces ili sam ili sa nekim iskusnijim dobro da pregledas kontakte na grafickoj i memoriji, da proveris da li se kartica nagne kad se pritegne onaj sraf koji drzi pleh, to zna da bude vrlo pipavo i neprijatno. Desava se razlika u visini i po 3 - 4 milimetra, pa ako je pleh nisko, kartica ne udje dovoljno, ako je visoko pa ga prisrafis jako, onda se kartica podigne itd. Mozda se poremeti i kad stavljas poklopce na kucistu. RAM bi trebalo da je manji problem, jer ide diretktno u prorez, nista ga ne vuce gore dole kao onaj pleh uspravni karticu.

Pokusaj da razlabavis malo one srafove na kartici koji je drze za onaj uspravni pleh (osim ako nije sve zajedno zakovano, ima i toga) pa uguraj karticu na svoje mesto a onda gledaj da li srafovi dozvoljavaju plehu da sedne na svoje mesto na kucistu. Eventualno tu dodaj neku podloznu plocicu ("sajbnu"). Posle pritegni srafove kako je najugodnije.

Veliki je problem jer kod savremenih kartica imas dva reda kontakata, vrlo gusto, koji su rasporedjeni "na sprat", jer bi se inace kontakti na stampanoj plocici zalepili jedan za drugog, toliko je to gusto. U vreme ISA kartica, pa i PCI, to je bio skoro nepoznat problem - kontakti ogromni, siroki, nema problema. Sad i najmanje ;pomeranje kartice moze da poremeti neki od onih sicusnih kontakata i to je to.
[ kvaju @ 17.05.2008. 18:33 ] @
Izgubio sam volju više, vadio sam grafički jedno 10 puta, te stezao šaraf, pa olabavio, vadio i RAM, al ništa..
ne želi ovaj Linux na moj komp i gotovo.
Npr. maloprije mi je radio, i skinuo drivere za graf. restartirao ga, opet ovaj eror. najbolje ga ne gasit nikako!

[Ovu poruku je menjao kvaju dana 17.05.2008. u 19:48 GMT+1]
[ Jbyn4e @ 18.05.2008. 08:18 ] @
Koliko imas memorijskih modula? Ako 2, izvadi jedan od njih i probaj da li radi, sa resetom. Onda izvadi taj koji radi i stavi samo ovaj drugi koji si izvadio. Da li i sa njim radi isto tako ili pravi problem? Ako imas ovakav slucaj, da sa jednom radi a drugoom ne, otisla ti je ta memorija sa kojom ne radi kako treba (odnosno otisao ti je deo te memorije). Probaj, nista ne kosta :)

Ako nije ni to, onda imas duhove u racunaru :))) ili jednostavno nece ta varijanta linuxa kod tebe da radi kako treba. Probaj drugu.
[ kvaju @ 18.05.2008. 16:07 ] @
Imam 1 modul, od 1GB. Doduše prije nekih mjesec dana sam imao 2 po 512MB al sam se mjenjao za ovaj. I poslje tog mjenjanja nije bilo nikakvih problema ovakvih.
Evo sad ga vrti.. od sinoć sam 3 puta gasio comp i digne se izprve. Neću sad da mičem kućište nikako :)
[ kvaju @ 18.05.2008. 22:43 ] @
Evo morao sam restartat comp, i opet onaj eror.
Mislim stvarno da nema smisla po forumima lutati i tražit odgovore.
Ima li nešto, neka naredba da izlista nešto što bi moglo dat neki trag nečemu..

Sad kako sam instalirao ovaj Mint, kad probam ukucavat bilo kakve naredbe kad kliknem Alt +F1,2,3.. samo mi piše
-bash: /dev/null: Permision denied
[ Jbyn4e @ 19.05.2008. 08:23 ] @
Trazenje gresaka se obavlja pretragom fajlove u /var/log (obicno), ili npr sa dmesg | less (ono sto se desava prilikom boot-a linuxa, ako se dobro secam), pa se grep-uje po error-ima. Mozebit' da ima i neka alatljika za to, ali nsam upoznat.

Kod tebe mi generalno to deluje kao neki hardware problem, ali opet, mozda imas neki deo hardware-a koji nema dobre drajvere. Ako ti je sa nekom distribucijom radilo kako treba, a sad ne, pa vrati se na tu distribuciju... ili probaj jos neku ako bas hoces linux. Koliko sam ja shvatio, problemi su nastali kad si nesto nosio u servis i nesto zamenio, mozda ti to nesto ne radi sad kako treba...
[ kvaju @ 27.05.2008. 23:48 ] @
evo da napomenem samo, uredno mi pali Linux, znači iz prve, al jutri, ili kad je komp ugašen nekih 3h.
Znači kad je dugo ugašen, isprve poslje toga pali, dok sad npr. da ga resetiram, opet bi me vratilo na onaj eror.
[ Jbyn4e @ 29.05.2008. 08:42 ] @
Znaci kad je hladan onda prodje iz prve, a kad se zagreje nesto ne stima?
Sta si bese sve menao na kompjuteru, deluje kao a se "nesto" pregreje i da posle toga ne radi kako treba... ali to nikako neces znati dok ne crkne to nesto :(, ili dok ne probas da menjas komponentu po komponentu (a pretpostavljam da nemas "rezervnih" komponenti...).
[ helja @ 29.05.2008. 10:25 ] @
Nabavi drugu plocicu memorije, pa ga onda optereti. Vrlo vjerovatno da je memorija "otisla". Imao sam slicnih problema prilikom instaliranja samog win, nekada prijavi neku nebulozu od greske na samom pocetku, nekada pred sam kraj instalacije.
[ kvaju @ 02.06.2008. 22:25 ] @
Ok, sada nemam love za RAM nit kupovanja nikakvog hardware-a, al želim bit siguran da je do toga, al ja nekako sam uvjeren da nije, al opet tko zna.
Taman sam spržio sve s diska na DVD-ove, tako da mogu komotno i brisati sve s njega.
Zanima me kojim alatima mogu da ispitam dali je do hardvera, konkretno grafičke i RAM-a.
Imam 3D Mark, i test prolazi ok, mislim odradi ga do kraja, ne gasi se comp.
Ako možete preporučite nešto, hvala.

Edit: Također sam dobio onaj Ubuntu 8.04 poštom, i s njim su mi se također javljali ovi problemi, pa sam s neta skinuo 8.04 DVD (sve mislim možda na njemu ima to nešto što bi moglo da riješi ovaj problem) ali mi ne prepoznaje XP ovaj file type.
Kako da ga spržim na DVD jel kao image? kad idem na neru on ga ne vidi kao image?

Edit2: Evo probao sam s mandrivom, misleći da će možda ona da "opstane" na mom compu.
Međutim pored pokretanja s cd-a izbacilo je ovo





nakon toga, comp se ugasi.

Najviše mi upada u oko ovo kritična temperatura, a dali su mi temperature kritične, nebi rekao baš


Jel možda netko nešto značajno od linuxaša mogao da pročita iz ovoga?


[Ovu poruku je menjao kvaju dana 03.06.2008. u 02:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kvaju dana 03.06.2008. u 02:07 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 03.06.2008. 06:18 ] @
U Ubuntu boot-meniju ima MemTest, pa ga pustis celu noc da vrti, i onda,
ako ujutru jos vrti bez greske trebalo bi valjda da je sve u redu sa memorijom.

Temperature su OK na onom screenshot-u iz windowsa.

Ali jbt, kakav je ono ventilator na 6250 RPM na CPU-u?
(ako sam dobro video iz screenshot-a)
Nisam nesto upucen u to, ali bas se nesto brzo vrti,
mada moguce da je to normalno, stvarno nemam pojma :)

U jednom trenutku (vidi se iz LOG-a, kada startuje udev, krece problem), kernel javlja da je dosegao
"kriticnu temperaturu" (65 c) (znaci negde iscitava temp i uzima da je
kriticna po nekom podesavanju, mozda bios) - i onda ode na Init 0, tj. gasenje, verovatno
iz sigurnosnih razloga.

Idi u Bios i stavi procesor treshold na 70C, ako imas tu opciju,
pa vidi hoce li se sta promeniti... ako sprzis procesor na 60 i kusur stepeni,
nemoj mene da krivis :) - imas los primerak :)

Mislim da je uzrok sledece - kada palis racunar, procesor se prvih nekoliko
trenutaka zagreje na prilicno visoku temp, jer jos ventilator nije dosegao punu brzinu, kernel
naravno iscita temp koja je 65 c tada, poplasi se i ugasi iz sigurnosnih razloga ;) - ovo je samo
moja teorija, pa zato mislim da pokusas u biosu da stavis treshold na 70 c,
jer ionako (sudeci po screenshotu) ti posle temperatura ode na normalnu.
To samo ako je u pitanju iscitavanje sa procesora.

Isto tako, ja sam imao problem sa svojom 8800GTX grafikom, windows je dobro
regulisao ventilator, a Linux nije (radio je stalno na MAX bez potrebe), ali su sada
ispravili taj bug, i sada ventilator i u Linuxu radi OK.
E, sad, ne znam je li kod tebe taj ventilator na CPU skalabilan, ili uvek radi na svojih
maksimalnih toliko i toliko obrtaja - mislim da je tu negde problem, ali kao sto vidis da je
sigurno vezan za temperaturu - jer to je ono sto kernel javlja, e jedino je pitanje
zasto iscitava tu temperaturu, da li je ona stvarno tolika, itd...

Vidi se iz loga da on u jednom trenutku iscita 65 c, a par trenutaka posle iscita 59 c,
iz screen shota se ne vidi sa kog senzora to cita, i da li su oba iscitavanja sa istog senzora,
ako jesu to bi znacilo da se dosta brzo ohladi na neku OK temperaturu...
mozda neko zna vise o ovome... ali eto - to je uzrok gasenja :(

PS: Stavi ovde kakva su ti TACNO podesavanja u BIOSU vezano
za temperature, i koliko ti stoji da je stavljen treshold za procesor - jel mozda
previse nisko? I, kako je podesena regulacija ventilatora, jel automatska
(osnova napon ili temperatura) ili je zadat fixni broj obrtaja?

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 03.06.2008. u 07:48 GMT+1]
[ kvaju @ 03.06.2008. 19:06 ] @
Karnel-1, hvala ti na odgovoru.
Danas sam pokušao da odradim test pomoću ovoga Video memory stress Test http://www.majorgeeks.com/Video_Memory_Stress_Test__d5896.html
Nešto slično kao Memory test u ubuntu. Nakon jedno 1h vremena, čuo se neugodan miris iz kompa, pa sam prekinuo test, al nije pokazivao nikakve erore.
Također da napomenem da sam radio Memory test u ubuntu, radio ga je nekih 10-ak sati, nije nikakv eror pokazao, al mi se više nije dalo čekati, pa sam test prekinuo.
Što se BIOS-a tiče, tamo mi pokaziva uvijek da mi je temp CPU-u 75°C, dok u everestu sada npr. pokaziva da je 48.
Evo slika

CPU smart fan temp je:

Nigdje ne vidim opciju ručnog mjenjanja okretaja ventilatora.
Čak sam i snimio bios, da vidite sami kako je šta podešeno, pa možda otkrijete nešto :D (malo je lošiji snimak, al možda nešto značajno vidite)
http://www.youtube.com/watch?v=H_coeTOwbdg

A inače kako izgleda to neuspješno dizanje XP-a vidite sad.
http://www.youtube.com/watch?v=OHTZb2x7NUk
Nekada se desi i da blicne BSOD, al nemogu da pročitam koja je šifra erora, jer veoma brzo nestane.

Upalio sam ga tek nakon što sam pustio da se "ohladi" kojih 5min računalo, i tek onda je isprve uradilo.
Sada su temperature npr. ok u Everestu.
I komp radi bez ikakvih problema.
[ Srđan Pavlović @ 03.06.2008. 20:39 ] @
1. - Prvo, u Everestu nesto ne valjda - treba rpm da bude oko 2000 i nesto
za CPU (hehe, sad vidim gresku) - a ne 6000 i nesto, to je za ventilator na
kucistu... (tako pokazuje Bios, a njemu pre verujem nego nekom softveru)

2. U BIOSU ti je temperatura procesora 75 c! - ovo je zabrinjavajuce, i ili nije
stvarno tolika temperatura, a ako jeste, to moze biti uzrok gresaka jer je ovo
vrlo visoka temperatura. Ne znam da li ti je BIOS flesovan na najnoviju
verziju, pa mozda da za pocetak da pocnes od toga... ali koliko je pametno
raditi flashovanje bios-a na tako nestabilnoj masini - odluci sam.

3. Ako si imao neugodan miris iz kompa (ako mislis na miris paljevine), onda
se nesto definitivno pregreva, i to zestoko... stvarno ne znam, pogledaj u
kakvom su ti stanju kuleri, izduvaj prasinu iz svih kulera, skini kuler sa CPU,
stavi novu pastu, vrati cooler, itd - to je nesto sto bi mozda trebao da pokusas.

4. Nije mi jasno zasto ti iz BIOS-a iscitava 75 c a iz Everesta 54 c ...
(doduse ne radi se o istom vremenu ocitavanja, mada to ne sme da bude tako,
kako god okrenes...)

Probaj da pokrenes recimo Prime95 pod win, ali da ostavis Everest da ti prati
temperature. Onda ces videti da li stvarno skoci previse ako ga opteretis na
koji minut.

Jedno je sigurno - Temperatura od 75 c - apsolutno ne sme da bude toliko,
(ako je stvarno takva).
[ kvaju @ 03.06.2008. 22:54 ] @
Evo uradio sam p95 test, odabrao sam opciju
Blend (Tests some of everything, lots of RAM tested)
Evo rezultata za vrijeme rada (oko 9-10min sam testirao)

Temperatura CPU je bila max 73-74°C

Nakon završetka testa, piše 0 erora.
Sada se nije čuo nikakv smrad iz kućišta.
A što se tiče obrtaja ventilatora, zamjenio sam one utore na matičnoj, sada je od CPU-a hladnjak prikopčan skroz na kraju(kod grafičke)na matičnu, a mali ventilator od grafičke je spojen na utor gdje je bio hladnjak od CPU-a(kod CPU-a).
Sada su obrtaji ok.

Ima li još ovih alata za testiranje? :D
[ Srđan Pavlović @ 04.06.2008. 11:55 ] @
Ima alata dosta, ali ovaj je dovoljan :) - temperatura na procesoru je previsoka.
Jesi li probao da skines kuler, da obrises sve pazljivo sa procesora - staru pastu
pomesanu sa prasinom (ja to radim medicinskim benzinom i vatom), stavis novu pastu (najbolje onu "silver" ako nadjes),
zatim vratis aluminijum i ventilator. Ja sam ovo sam radio vise puta a da prethodno
nisam to nikada radio, pa sam uspeo, nije toliko tesko, ali moras biti vrlo pazljiv.
Pasta se stavlja u vrlo tankom sloju, naravno, ako se stavi debeo sloj, dobija se kontraefekat.
I treba paziti kad vracas kuuler da dobro prijanja na procesor, i paziti dobro kada ga skidas
da se nije slucajno zalepio za procesor (ovo se cesto desi sa onim originalnim "zvakama"
koje se dobijaju u "box" varijanti.

E, da, da nisi ti overklokovao taj procesor? Ako nisi, onda je u pitanju
najverovatnije neadekvatno hladjenje, ne sme biti tolika temperatura ni pod
100% opterecenjem.
[ kvaju @ 04.06.2008. 12:25 ] @
Nisam overklokao..
Ne smije da bude temperatura 74°C pod max opterećenjem?? Nisam znao, mislio sam da je ok to.
Ok onda, probam ovo s pastom..

hvala

[Ovu poruku je menjao kvaju dana 04.06.2008. u 19:12 GMT+1]
[ kvaju @ 04.06.2008. 21:37 ] @
karnele, kralju, car, idolu, meštre :D
hvala ti :D

Pošto paste nije bilo kupit, jer tek dolazi u petak, odlučio sam da vidim kako je postavljena prijašnja pasta.
Imao sam šta vidit, razlitana, i još svježa, u tekućem stanju.
Uzeo sam WC papira, i malo obrisao sa krajeva, i nagurao je u sredinu, stavio ponovo cooler, i dobro ga zašarafio.
Sad temperatura ne prelazi 40 :D
Par puta sam resetirao comp, da vidim hoće li dignuti Mint i XP, i svaki put iz prve :D
Hvala još jednom SVIMA koji su pokušavali pomoći, puuuuno pozdrava :D

PS. Mislio sam se dali da odmah napišem ovo na forum, možda je bilo bolje sačekat koji dan, da mi nebi bilo ko i zadnji put, taman se pohvalio ono odmah neki problemi :D




[ Srđan Pavlović @ 05.06.2008. 00:00 ] @
pa ako je bilo samo do pregrevanja procesora, onda ce valjda biti sve OK dalje,
ako postoji jos neki drugi problem, onda 'ebiga :)

samo vidi negde nadji pastu pa stavi novu, cistu, jer se zaprlja
stara i jos kad je vracas, onako pomesana sa prasinom, ima
losiji efekat. Ali ako ti sada ne prelazi 40 i nesto temp, to je
vise nego dobro :)

Ja se kod Intel procesora ne brinem uopste do nekih 60 stepeni,
sve posle toga mislim da je puno i da treba bolje hladiti
(moze i do 60, ali pod Prime95, a vecina normalnih
svakodnevnih aplikacija ne traumira procesor non stop na 1oo%,
zapravo je to jako retko u praksi, i sluzi samo za testiranje)