[ Brolly @ 13.05.2008. 18:11 ] @
Situacija mi je sledeca:

Ocu ce uskoro biti odobrena "Temporery Buisiness Long Stay"-viza (a i meni, jer sam mu sin), tj. radice za jednu australijsku firmu 2 godine nakon cega ce, ako sve prodje kako valja, moci da produzi ugovor sa poslodavcem. A poslodavac ce tada inicirati i finansirati da dobije Permanent Residence status (a i meni sa njim).


E sad. Ja sam I godina studija ovde u Srbiji, imam 20 godina. Posto cemo prebivati u Pertu, zeleo bih da upisem neki dobar fakultet za programiranje i uopste, kompjutersku tehnologiju. Zanimaju me programski jezici, 3D grafika i 3D modelovanje/animacija, efekti i sl. Iz srednje skole poneo sam solidno znanje o C-u, a sada svaki dan provodim vreme uceci Autodesk Maya program.

Ima li neko neka iskustva i moze li mi reci kakve su sanse da ja tamo dobijem nekakvu stipendiju za studiranje? Ili ako ne dobijem, kakve su cene za upis I godine? I da li bih posle I godine (ako tata npr. digne kredit), ako se dobro pokazem, mogao da predjem na budzet, da mi drzava placa skolovanje?

Ili da nastavim da studiram ovde?

Unapred hvala.





PS

Poslodavac ce platiti putne troskove, avionske karte i ocu i meni... moj otac u toku 2 godine MOZE da zatrazi raskid ugovora ako pozeli ali tada mora nadoknaditi novac koji je poslodavac investirao. S druge strane, poslodavac moze da raskine ugovor ako to zeli u bilo kom trenutku. I nije obavezan da posle 2 godine finansira drzavljanstvo za nas.
[ noskich @ 17.05.2008. 23:50 ] @
He, he, pa nema tamo "budzeta", kapitalizam je to. Stipendije daju uglavnom za postdiplomske research studije, za coursework osnovne ima toliko malo stipendija kao da ih ni nema, a mogu se prijaviti samo drzavljani koji su tamo zavrsili srednju.

Prema tome svi placaju za osnovne studije, a da vec imas Permanent residence mogao bi uzeti kredit pa vracati posle diplomiranja. Ovako nista - sve placas po ceni za strane studente (vise nego za domace). Kad dobijes PR za 2 godine prijavi to uni-ju pa ces placati manje (oko -20%).

Ovde mozes traziti kurseve: http://cricos.dest.gov.au/ . Ako nemas kesa za Uni idi na TAFE (privatni koledz).

NIKAKO nemoj studirati u Srbiji!

[ Brolly @ 18.05.2008. 10:45 ] @
Uf, dobro je... Pomislio sam da mi niko nece odgovoriti :)

A mogu li ja tamo studirati cak i ako nemam njihovo drzavljanstvo?

Citat:
noskich:da vec imas Permanent residence mogao bi uzeti kredit pa vracati posle diplomiranja. Ovako nista - sve placas po ceni za strane studente (vise nego za domace). Kad dobijes PR za 2 godine prijavi to uni-ju pa ces placati manje (oko -20%).

Da li si siguran da nije moguce uzeti kredit ako nemas PR? Neki ljudi su odlazili tamo, i cim su poceli da rade uzeli kola na kredit, npr.


Citat:
noskich:Ako nemas kesa za Uni idi na TAFE (privatni koledz).

Godisnje se placa preko 20 000 dolara za jednu godinu studija na University of Western Australia. Jel to tako treba, mislim, jel su to normalne cene? Taj univerzitet mi se najvise svideo, a i pise da je najstariji.

A na TAFE, ako se ne varam, ide oko 500 dolara po semestru.
[ noskich @ 18.05.2008. 15:44 ] @
Mozes. Strani studenti su 5-ti izvor drzavnih prihoda. Raspitaj se koji su uslovi za upis na uni (entry requirements). Moraces polagati test IELTS. Pogledaj temu o Australiji u odeljku gore:
http://www.elitesecurity.org/t...graciju-Australija-Novi-Zeland

Uzimanje kredita zavisi od procene banaka, ja sam govorio o kreditu koji se ne uzima od banaka, vec od drzave za studiranje, a koji ti ne mozes da uzmes jer nemas drzavljanstvo ni PR.

Cene su normalne za Uni, ja placam i vise za Uni of Sydney. Ako nemas novca, sta da ti kazem, idi na TAFE pa se posle mozes prebaciti na Uni kad zaradis nesto (obavezno nadji posao kad dodjes). Uni of WA je najbolji u WA, ali zato je i skup.
[ Brolly @ 20.05.2008. 06:38 ] @
A da li cu ja, po isteku vize, morati da obustavim dosadasnje studije, tj. hoce me deportovati u Srbiju ili cu moci da produzim vizu radi studija za jos koju godinu?
[ noskich @ 20.05.2008. 10:10 ] @
Malo je nejasno pitanje. Ne znam na koje "dosadasnje studije mislis". Ako budes dobio studentsku australijsku vizu za osnovne studije i ne budes zavrsio iste pre isteka vize moci ces je produziti.

Nisam siguran da li dobijas vizu kao clan porodice nosioca employer sponsored vize tvog oca. Ako da, onda je i tvoja viza vezana za period njegovog boravka u Australiji.

U Srbiju ce te deportovati samo u nekoliko slucajeva: ilegalno si usao, ostao si nakon isteka vize, krivicni razlozi.
[ Brolly @ 20.05.2008. 13:10 ] @
E bas tako kao sto si rekao. Preko caleta dobijem tu Employer Sponsered Visa, ta viza istekne, da li se mogu "prebaciti" na studentsku vizu kako bi zavrsio studije? Pri tome, predam im svu potrebnu dokumentaciju, dokaze da studiram kod njih, itd...?
[ noskich @ 20.05.2008. 14:34 ] @
Sada cu ti napisati sta ja znam, a najbolje je da kontaktiras ambasadu posto nisam uopste siguran za tvoj slucaj.

Po australijskom zakonu kada udjes u zemlju sa jednim tipom vize mozes produziti istu samo za kategoriju sa kojom si usao.

Znaci u tvom slucaju ako udjes na osnovu vize tvog oca i ona istekne pre nego sto ti diplomiras moraces izaci izvan Australije i opet aplicirati za novu studentsku vizu. I za tu novu vizu bi morao da podneses dokaz o finansijskoj sposobnosti izuzev u sllucaju ako si vec zavrsio 75% studija.

E sad, ti bi to mogao da izbegnes tako sto bi se u startu prijavio za individualnu studentsku vizu nezavisno od aplikacije tvog oca. Problem sa ovom vizom je sto je preduslov za dobijanje da drzis 3 meseca na racunu kompletan iznos novca potrebnog za celokupno studiranje + troskove zivota (7000 eura po godini) + povratnu avionsku kartu. To je priznaces dosta novca.

Najbolje po tebe i po tvog oca bi bilo da kako god mozete dobijete PR status.

[ Brolly @ 28.05.2008. 13:48 ] @
Ok.. Hvala ti puno na odgovorima! Ako mi nesto padne na pamet, ovde cu da pitam....

pozzz
[ Silverstone @ 31.10.2009. 18:19 ] @
Da li je moguce da jedna godina fakulteta tamo kosta samo 500 dolara.Ako je tako nije skupo ili ja nisam dobro razumeo?
[ noskich @ 01.11.2009. 14:01 ] @
Nisi dobro razumeo. Cena prosecnog fakulteta je oko 9-10 hiljada po semestru (2 semestra godisnje), a najbolji univerziteti su naravno skuplji. Velika je i razlika po pitanju oblasti studiranja, sto je oblast manje komercijalizovana (npr. arheologija) to je cena niza za razliku od medicine, biznisa i inzenjerstva.

Najjeftinija varijanta su koledzi koji se ovde zovu TAFE i mislim da je bas bas najniza cena nesto oko 2-3 hiljade po semestru.