[ Nedeljko @ 16.05.2008. 08:20 ] @
Neka je merljiv skup pozitivne Lebegove mere. Dokazati da skup ima nepraznu unutrasnjost. Ako je nekome lakse, neka to dokaze u slucaju da je kompaktan skup (posto se opsti slucaj lako svodi na taj specijalan). U tom slucaju je i skup kompaktan skup.
[ Nedeljko @ 23.05.2008. 11:32 ] @
Zar niko ne moze da resi ovaj zadatak? Ja ne umem da ga resim i zivo bi me zanimalo da vidim resenje.
[ Farenhajt @ 23.05.2008. 22:42 ] @
Što bi se ovde reklo: "Zar očekuješ da ti se domaći servira na tacni?"
[ Nedeljko @ 25.05.2008. 17:45 ] @
Prvo, imam previse godina da bih imao domaće zadatke.

Drugo, lepo sam napisao dokle sam stigao - do svođenja opšteg slučaja na slučaj kompaktnih skupova, a dalje ne umem.

Treće, ne očekujem ni kompletno rešenje, nego bar neku ideju za početak.

Četvrto, više godina sam posećivao ovaj forum i priložio mnoga rešenja. Voleo bih da mi neko da link gde sam izvoljevao da mi neko kompletno reši zadatak, a da prethodno nisam ni prstom mrdnuo.
[ Farenhajt @ 25.05.2008. 18:51 ] @
Hej, to je bila šala... (Pretpostavljam da ti je poznat taj pojam.) Nije mi bila namera da ti bušim ego, te nema ni potrebe da se rogušiš.
[ Kolins Balaban @ 27.05.2008. 08:52 ] @
nemoj da se ljutis nedeljko, uradit cu ti ja zadatak, samo dok svežem kosu :lol :)
[ sabandijilla @ 30.05.2008. 07:09 ] @
Da li E mora da ima nepraznu unutrasnjost?
[ sabandijilla @ 30.05.2008. 09:20 ] @
Recimo da mora:
E je Lebeg merljiv, pa bi njegova unutrasnja mera bili svi intervali koji sa E imaju zajednickih tacaka (mislim njihova duzina), pa lim kad n->besk. Ako ne bi bilo ni jednog intervala koji je ceo u E onda bi mu unutrasnja mera bila nula, pa bi skup E bio ili nemerljiv ili mere nula.

Dakle, E sadrzi neki interval, pa ima unutrasnju tacku recimo x.
Onda postoji neka okolina od x :
sada
Hocu da pokazem da je z unutrasnja tacka od E+E, tako sto je okolina
Uzmem proizvoljnu tacku


Oznacim je sa


=> z je unutrasnja tacka od E+E
[ Nedeljko @ 30.05.2008. 13:58 ] @
ne mora da ima nijednu unutrašnju tačku.
[ sabandijilla @ 01.06.2008. 17:25 ] @
Da li znas neki primer takvog skupa?
[ Bojan Basic @ 01.06.2008. 18:11 ] @
Uzmi skup iracionalnih brojeva iz intervala .
[ Nedeljko @ 06.06.2008. 13:47 ] @
To nije kompaktan skup. No, moze se konstruisati takav skup slicno kao Kantorov, s tim sto ukupna suma sirina izbacenih intervala treba da bude manja od od sirine polaznog intervala iz koga se vrsi izbacivanej.
[ Bojan Basic @ 07.06.2008. 21:37 ] @
Sabandijilla se nigde nije ograničio na kompaktne skupove, već je tražio (makar kako sam ja razumeo) primer bilo kakvog skupa pozitivne Lebegove mere koji nema unutrašnjih tačaka.
[ Sonec @ 28.10.2012. 22:05 ] @
Aj Nedeljko (ako si jos u stanju) napisi to kako si opsti slucaj sve na kompaktne skupove (a bilo bi super ako si u medjuvremenu uradio ceo zadatak (koji je iz knjige Arsenovic/Dostanic/Jocic, jel tako?)).
[ Nedeljko @ 28.10.2012. 23:03 ] @
Iz regularnosti i -konačnosti Lebegove mere sledi da svaki skup pozitivne mere ima kompaktan podskup pozitivne mere. Ako bi skup imao unutrašnju tačku, tim pre bi je imao i .
[ Bojan Basic @ 29.10.2012. 01:02 ] @
Što se samog zadatka tiče, rešenje verovatno najjednostavnije ide preko Lebegove teoreme o gustini. Naime, iz navedene teoreme direktno sledi da postoji za koje je . To znači da možemo odabrati takvo da je . Dokazaćemo: . Pretpostavimo suprotno: neka , . Neka je, bez umanjenja opštosti, . Tada za svako važi . Kako , sledi da i ne mogu istovremeno pripadati skupu . Odatle su skupovi i disjunktni, pa važi



što je u kontradikciji sa izborom .

Na isti način se dokazuje i da za dva merljiva skupa s pozitivnom Lebegovom merom, i , skup ima nepraznu unutrašnjost.
[ Nedeljko @ 29.10.2012. 07:34 ] @
Svaka čast Bojane!
[ Nedeljko @ 28.09.2018. 10:26 ] @
I tako se Bojan (kao autor rešenja) i ja (koji sam ga odobrio) pređosmo.

Nije tačno da je

,

već je

.

Na kraju popravljenog računa dobiće se , što je manje od , što nije dovoljno dobra procena. Ako bi se pak bilo i konstanta se zamenila sa popravka bi bila moguća.
[ Bojan Basic @ 29.09.2018. 17:58 ] @
Ma kao da je bitno je li ili , šta sitničariš, broj kô broj.