[ maximus_1 @ 16.05.2008. 17:25 ] @
Pozdrav,
imam jedan problem sa ERA modelom. Situacija je sljedeće. Imam dva entiteta: radni_nalog i radnik. Jedan radnik otvara radni nalog a neki drugi (iako može biti i isti taj) ga obračunava. Kako ne smijem koristiti slabi entitet jedina opcija je da spojim ta dva entiteta sa dvije veze ali to onda znači da ću u entitetu radni_nalog imati dva vanjska ključa (ista) na entitet radnik a to nije dobro. Sad tu u igru dolazi virtualna veza ali mi ona nije jasna - o čemu se tu radi i kako riješiti ovaj problem?
[ Miloš Baić @ 16.05.2008. 18:05 ] @
Nisi rekao zašto ne slabi entitet!?
[ maximus_1 @ 16.05.2008. 18:27 ] @
Stavio sam ja slabi entitet ali to radim za faks pa profi ne odgovara nego baš hoće ovako - a ja ne znam kako to izvesti a da ostane 3NF. Za sad sam stavio jednu vezu na radnika - vanjski ključ + atribut za onog koji je obračunao ali taj je obični atribut - nije nikakav ključ
[ Getsbi @ 18.05.2008. 11:39 ] @
Citat:
maximus_1: ......Sad tu u igru dolazi virtualna veza ali mi ona nije jasna - o čemu se tu radi i kako riješiti ovaj problem?


Virtuelne veze su legitiman način da SUBP prikaže višestruku ulogu PK u drugom entitetu. Uloga u istom entitetu je RoleName. Na primer radnik i grupovođa ili šef u okviru entiteta Radnik.
[ maximus_1 @ 19.05.2008. 10:55 ] @
Da, izgleda da je u alatu u kojem radim (Case Studio) vezu trebalo postaviti kao informativnu - a sve daljnje operacije radit algoritmom a ne prepustiti DBMS-u.
Hvala na odgovorima!