[ mirko.mirko @ 21.05.2008. 12:25 ] @
Generalno, ERP sistemi nisu namenjeni maloprodaji.
Medjutim , potražnja u ovom delu se povećava, pa me zanima da li su i kako pojedini ERP-ovi prliagodjeni retail-u ? Znam da postoji LS za Navision , a kakva je situacija sa drugim softverima, bilo domaćim, bilo stranim?

[ sinisa.medic @ 21.05.2008. 15:30 ] @
Ne znam za druge, ali UPIS ima kompletan maloprodajni sistem. Radi recimo u velikim supermarketima u DIS-u, ali radi i u velikom broju maloprodajnih objekata u Roamingu, Kepromu (Aksa), TrleNB (30-tak prodavnica), Cmana (u saradnji sa MetaDatom oko 60-tak prodavnica)...

Nadam se da sam malo osvetlao obraz ERP sistemima sto se tice maloprodaje :) Ako imate nekih pitanja, slobodno. Narednih nekoliko dana pravimo skup na Divcibarama, tako da na eventualna pitanja mogu da odgovorim tek od sledece nedelje.
[ totovic @ 21.05.2008. 23:49 ] @
Citat:
mirko.mirko: ...Znam da postoji LS za Navision...

Za NAV, pored LS, postoje i druge retail vertikale. Ali, postoje i dobre integracije sa drugim maloprodajnim softverima izvan NAV-a.
[ STOMAR_3 @ 22.05.2008. 12:33 ] @
Jel je u Futuri Plus implementiran Navisionov POS modul ili je integrisan sa nekim drugim resenjem ?
[ totovic @ 22.05.2008. 13:03 ] @
Integracija NAV-a, nezavisnog POS-a, i BI-a.
[ Doli Bel @ 23.05.2008. 09:51 ] @
Ovo vise nije tacno, jer je Futura odustala od Navisiona i uzela jedno domace resenje.
Toliko
[ mirko.mirko @ 24.05.2008. 12:43 ] @
Citat:
Doli Bel: Ovo vise nije tacno, jer je Futura odustala od Navisiona i uzela jedno domace resenje.
Toliko :-)


hvala in informaciji, ali kada si već toliko napisao/la, našlo bi se još mesta za ime tog rešenja i evenutalno razlog zašto se prešlo sa Navisiona (ako se odnosi na maloprodaju i ako to neće uključiti pljuvanje po implementatoru Navisiona ili bilo koga drugog)

toliko.
[ RadnaXelA @ 26.05.2008. 10:30 ] @
ERP sistem HansaWorld ima mogucnost POSa ili Point Of Sales ili maloprodaja.

Gledao sam dosta o tom sistemu, i mogu reci da je po meni ok. Iako sam ja samo student, ima na netu zilion zanimljivih tema vezanih za Hansu i njihove dobre module.
[ range @ 26.05.2008. 13:32 ] @
Da nije Alexandar alter ego sinise.medica? :D
[ sinisa.medic @ 26.05.2008. 15:25 ] @
Citat:
range: Da nije Alexandar alter ego sinise.medica? :D


Molim za objasnjenje!
[ range @ 26.05.2008. 15:37 ] @
Njegovi postovi za Hansu lice na tvoje/Vase za Upis. Nekako kada procitam te postove cini mi se da ostala ERP resenja bas nemaju puno sanse u Srbiji.
[ sinisa.medic @ 26.05.2008. 16:02 ] @
Citat:
range: Njegovi postovi za Hansu lice na tvoje/Vase za Upis. Nekako kada procitam te postove cini mi se da ostala ERP resenja bas nemaju puno sanse u Srbiji.


Pa Hansa i Upis nemaju nikakvih dodirnih tačaka. Upis je domaći softver, a Hansa strani. Niti će ikada imati dodirnih tačaka, tako da mi nije jasno kako ste mogli da spojite te dve stvari u jedan "ego" :)

A što se tiče Vašeg zaključka da ostala ERP rešenja nemaju puno šanse u Srbiji, ne bih se složio sa tim jer na našem tržištu ima mnogo rešenja; jedino što nema mnogo dobrih rešenja. Po mojoj ličnoj proceni, za sada u Srbiji ima najviše 5 ozbiljnih rešenja koji mogu korisnicima da pruže sve što im je potrebno.
[ dejanandj @ 26.05.2008. 21:31 ] @
HANSA ima module namenjene maloprodaji - POS i POS Offline.

POS u sebi ima sadrzan touch screen interfejs, sinhronizacija izmedju ova dva modula odlicno funkcionise.

[ totovic @ 27.05.2008. 10:10 ] @
Citat:
dejanandj: HANSA ima module namenjene maloprodaji - POS i POS Offline.

POS u sebi ima sadrzan touch screen interfejs, sinhronizacija izmedju ova dva modula odlicno funkcionise.


Da li je to urađeno po našim propisima; kalkulacije, nivelacije, trgovačka knjiga, zalihe po prodajnoj ceni, knjiženje ukalkulisanog poreza...
[ RadnaXelA @ 27.05.2008. 15:52 ] @
Citat:
range: Da nije Alexandar alter ego sinise.medica? :D


zasto bih ja bio on?

znaci svako ima isto misljenje o nekom softweru, automatski je i on?

losa ti je logika

[ RadnaXelA @ 27.05.2008. 15:55 ] @
Citat:
totovic: Da li je to urađeno po našim propisima; kalkulacije, nivelacije, trgovačka knjiga, zalihe po prodajnoj ceni, knjiženje ukalkulisanog poreza...


Pa pomocu lokalizacija za Srbiju, sve je odradjeno za nase uslove.
kada se jednom to uradi, unosi se u svaku sledecu verziju Hanse
[ sinisa.medic @ 27.05.2008. 16:52 ] @
Citat:
RadnaXelA: zasto bih ja bio on?

znaci svako ima isto misljenje o nekom softweru, automatski je i on?

losa ti je logika


Ha, ha. Slazem se. Iako moram da priznam da bi mi bilo lepo da sam u tvojim godinama (pretpostavljajuci da je ono student zaistinu)
[ totovic @ 28.05.2008. 09:39 ] @
Citat:
RadnaXelA: Pa pomocu lokalizacija za Srbiju, sve je odradjeno za nase uslove. Kada se jednom to uradi, unosi se u svaku sledecu verziju Hanse

Pa bilo bi dobro da onda predstaviš malo detaljnije ša ta lokalizacija sve pokriva. Ovde si samo paušalno naveo da sve pokriva, bez ikakvih detalja. Na takav način, svi mogu to isto da kažu. Sam POS nije dovoljan da pokrije potrebe naše maloprodaje.
[ Reymond @ 28.05.2008. 22:43 ] @
Ajde ja cu :-)
Pozdrav svima na ovom forumu!
Trgovacka knjiga, KEPU, NI obrazac, kalkulacija, knjizenje RUC i ukalkulisanog poreza, vrednost zaliha po prodajnoj ceni.... ne znam sta jos. POS online i offline , online je touchscreen a offline nije.
[ Reymond @ 28.05.2008. 23:03 ] @
Evo ja cu. Futura uzela ASW a u maloprodaji NIJE ostavila Navision, IPS Media koristi navision ali NE u malorpodaji, Megastores koristio u maloprodaji, pa sve radio preko naloga (ko je kupovao u megastoresu zna kako radi ta maloprodaja) pa sad uzeo neko novo resenje pa navision nije NI NJEMU u maloprodaji. Mikro Racunari koriste Navision a u maloprodaji WINGS!
Sta reci. E dosta mi je postova za danas, ja cutim cutim al kad se ukljucim... Ajd zdravo narode :-)
[ RadnaXelA @ 02.06.2008. 12:14 ] @
Pa Totovicu, evo od sada ti saljem sve dokumentovano.
A i ok je da ti pricas za NAVISION, ali pusti i ostale da zive pored vas. Navision takodje ima dosta mana, nemoj da pricas da nema, jer znam nekog ko je maher za NAVISION.
[ momsab @ 02.06.2008. 12:51 ] @
ne kontam te najbolje
kad je totovic napisao da Navision nema mana? ili da je savrseno resenje, najbolje, ovo-ono?
pratim ovaj podforum i ne pamtim da je lik hvalio ili kudio bilo koje ERP resenje
ili javlja neke vesti koje su zanimljive a u vezi M$ ERP resenja (njima se bavi, zar ne?) ili diskutuje uglavnom argumentovano ili postavlja prava pitanja


molba za moderatore: da se ociste ove flame/offtopic poruke i da ostanu poruke sa potpunim odgovorima (u vezi maloprodaje podrzano je to i to u skladu sa propisima)
[ totovic @ 02.06.2008. 13:10 ] @
Citat:
RadnaXelA: Pa Totovicu, evo od sada ti saljem sve dokumentovano.
A i ok je da ti pricas za NAVISION, ali pusti i ostale da zive pored vas. Navision takodje ima dosta mana, nemoj da pricas da nema, jer znam nekog ko je maher za NAVISION.

Ponekad stvarno nemam ni volje ni želje da odgovorim na ovakve postove. Pokušavam da budem što više uključen u rasprave, ali obično imam i pametnija posla od odgovaranja na slične.
Nije tajna, kojim ERP rešenjima se ja bavim, ali nikada nisam napisao da je npr.SAP loše rešenje ili gore od nekog MS rešenja. Trudim se da budem realan, a ovakvi komentari ne zavređuju moju pažnju i više neću odgovarati na njih. Godinama se bavim ERP rešenjima (u praksi, ne u teoriji), i do sada sam poprilično naučio o ovom poslu.
[ RadnaXelA @ 03.06.2008. 08:49 ] @
Citat:
totovic: Ponekad stvarno nemam ni volje ni želje da odgovorim na ovakve postove. Pokušavam da budem što više uključen u rasprave, ali obično imam i pametnija posla od odgovaranja na slične.
Nije tajna, kojim ERP rešenjima se ja bavim, ali nikada nisam napisao da je npr.SAP loše rešenje ili gore od nekog MS rešenja. Trudim se da budem realan, a ovakvi komentari ne zavređuju moju pažnju i više neću odgovarati na njih. Godinama se bavim ERP rešenjima (u praksi, ne u teoriji), i do sada sam poprilično naučio o ovom poslu.


Znam da si veoma jak u svojoj oblasti, ipak umem i ja da procitam po nesto.
A sada da se vratim na Hansu i dokumentovanje.

HansaWorld je vec 2 godine za redom dobitnik AccountancyAge nagrade, za najbolje ERP resenje. Sto se tice maloprodaje, to im je jedan od najboljih modula, i svi ga hvale. Mogu naci neke korisnike na netu, da vidis sta su napisali o njemu. A sto se tice lokalizacija, sve lokalizacije za Srbiju postoje, od KEPU, Trgovacka knjiga, Kalkulacije, kao i sva moguca dokumenta u kojima se pojavljuje ukalkulisani porez na promet i ukalkulisana razlika u ceni.

Nadam se da je sada sve dokumentovano.
[ mirko.mirko @ 16.09.2008. 13:13 ] @
Iako se ova tema dosta rasplinula u prepucavanja, ipak se nadam da ce mi neko pomoci. Trebao bi mi neki maloprodajni softver (po mogustvu sa dobrim preporukama).

hvala
[ apavic @ 16.09.2008. 20:36 ] @
Predložio bih ti da pored već pomenutih rešenja i Pantheon uvrstiš u listu kandidata.
[ Miloš Baić @ 17.09.2008. 07:53 ] @
Citat:
totovic:
Za NAV, pored LS, postoje i druge retail vertikale. Ali, postoje i dobre integracije sa drugim maloprodajnim softverima izvan NAV-a.

Preleteo sam preko diskusije, a pošto je tema otišla u off, nisam uočio da je naveden primer rešenja za maloprodaju kao integracija sa NAV - om, odnosno nezavisan maloprodajni softver koji je integrisan sa NAV - om (naravno, ukoliko nije navedeno iz razloga reklame to je u redu).

[ totovic @ 17.09.2008. 12:27 ] @
Nije u redu da se pominju konkretni nazivi rešenja. Ono što mogu da kažem, to je da je u NAV-u napravljen standardni interfejs koji podržava potpunu integraciju sa maloprodajnim softverom, kao i druge neophodne dorade u NAV-u. Što se tiče načina razmene podataka, tu se maloprodajna rešenja prilagođavaju ovom pomenutom standardu. Nisam baš siguran koliki je tačan broj rešenja integrisano sa NAV-om, ali znam da ih ima nekoliko.
[ RadnaXelA @ 17.09.2008. 14:48 ] @
Aj i ja da se malo nadovezem.
Negde sam ovih dana procitao da ce u ovoj "giljotini propisa" koju je najavio ministar Dinkic, biti i NI obrasci, KEPU knjiga, i jos neki propisi koji se koriste u maloprodaji...
[ Miloš Baić @ 18.09.2008. 06:23 ] @
@totovic

Ok, hvala na odgovoru i vremenu posvećenom za isti.
[ Doli Bel @ 21.09.2008. 22:44 ] @
Ocekujem napad :-) jer vidim da je sve sto lici na reklamu bilo cega sto nije NAV ne prolazi na ovom forumu, ali zasto ne pogledate Hansaworld za maloprodaju? Ako ne valja, ne valja. Ako valja, bicete zadovoljni kao i mi.
Pozdrav