[ blejim @ 21.05.2008. 17:59 ] @
Pre dva tri dana sam kupio novu plochu, procesor i ram i sve lepo radi kad se bootuje, al dok se bootuje osedim, strasno kolko puno vremena mu treba. Plocha je Asus M2A-MX, procesor AMD Sempron 2100 dual core, i imam jedan modul od 2gb RAMa. Problem mi je jedino prilikom boota posto mu treba jedno minut i po da se bootuje, samo stoji i ne radi nista. U BIOSu ima opcija Quick boot, ali bez obzira da li je drzim na enable ili disable, boot proces se ne menja, ubitacno je spor. Da li ima neko ovu plochu i da li ima isti problem ili mu sve radi kako treba. Ili generalno da li neko zna u cemu moze biti problem sa sporim bootovanjem.

Unapred hvala na brzom odgovoru. :)
[ Nenad Vranjanac @ 21.05.2008. 20:21 ] @
za pocetak vidi da li u biosu imas opcija memory testing i ako je ukljucena iskljuci je.
[ blejim @ 22.05.2008. 01:55 ] @
Nemam opciju memory testing u biosu, jel imas jos neku ideju sta bi moglo da bude?
[ JOJO847 @ 22.05.2008. 07:51 ] @
izvini, nisam te najbolje shvatio gdje tocno zastane kod bootanja?
Znaci zanima me jeli prosao ono izlistavanje komponenti: cpu, memorija,hdd,optika (prije dizanja windowsa) ili zastane tokom dizanja windowsa?
[ blejim @ 23.05.2008. 19:21 ] @
Ucita procesor, memoriju, misha na usbu i onda pre nego sto detektuje primary master i slave (hdd i dvd) tu se zapuca 10-15 sekundi, pa onda proradi opet, onda ucita hard i dvd prodje sve testove i ucitavanja i pre nego sto izbaci onaj ekran kad ucitava windows, ima crn ekran sa samo jednom crticom u gornjem levom uglu i to stoji tako jos nekih 10 sekundi.
[ JOJO847 @ 24.05.2008. 09:24 ] @
Ovo sto ceka dok detektira IDE uredjaje podsjeca nekako kao se disk sporo inicijalizira, da se tako izrazim (bar na prvi pogled).
Prije svega, zlu netrebalo uraditi ces backup. Koji disk imas? Priblizi uho i ruku disku u tom problematicnom vremenu, vidi dali disk radi, cuju li se kakvi cudni zvukovi...
Probaj iskljuciti (kablove iz ploce) optiku pa probaj, cisto da nju eliminiramo jer ga ocito "gusi" nesto sa IDE kanala.
U BIOS-u nije ukljucen nikakav delay za detekciju diskova (ne znam dali uopce ima ta opcija na Tvojoj ploci).

PS: to je prije radilo ili nije nikad skupa radilo (te nove komponente i disk)
[ neur0 @ 24.05.2008. 10:21 ] @
Identican problem sam imao dok sam imao 1 SATA i 1 PATA HDD.
Kako sam izvadio ovaj PATA, sve normalno radi.
[ JOJO847 @ 24.05.2008. 11:06 ] @
Da hoce to. E sad, dok ne saznamo koji disk ili koje diskove koristi blejim nemozemo nista tvrditi jer uzroka takvog ponasanja ima malo vise.
[ blejim @ 24.05.2008. 12:59 ] @
Pa i ja sam kontao da je do harda, medjutim hard je super radio na staroj konfiguraciji, tako da je verovatno do ploche koja se iz nekog razloga "zaglupi" sa IDE uredjajima. Probao sam da istaknem DVD, ista pricha. Pitao si me da li je ova kombinacija nekad radila, ne nije. Ovako mi je od starta, plochu i procesor sam uzeo pre nedelju dana i od tada imam ovaj problem. Nisam imao para da uzmem i SATA disk, a ni potrebu, posto mi ovaj hard zavrsava sve moje potrebe. Pretpostavljam da bi sa SATA diskom bolje radilo, tako da izgleda da cu morati da kupujem i hard. Nisam nigde u BIOSu naisao na delay za detekciju tako da ne znam sta moze biti.
[ Binary Mind @ 24.05.2008. 17:20 ] @
Najverovatnije je do IDE kontrolera tako da sparaj pare za SATA hard mada bi mogao da vidish kakva su podesavanja u BIOS-u za IDE kontroler (IDE Busmaster i sl.) i da probas sa drugim napajanjem, pogotovu ako koristis neko staro napajanje, ili drugim IDE kablom za svaki slucaj da bi se uverio da je sve u redu.
[ blejim @ 24.05.2008. 18:56 ] @
Bice da mi nema druge nego da kupim SATA disk, napajanje je novo, posto sam uzeo novo BlueBerry kuciste. Probacu jos sa drugim IDE kablom, pa ako ni to ne pomogne moram da uzmem SATA hard.