[ eox @ 21.05.2008. 19:03 ] @
Poštovani,

interesiraju me vaša iskustva o kvaliteti IT tečajeva (prvenstveno programerskih, iako web, sys/net administracija, baze nisu isključene, naprotiv). Znam da ovakvih tema ima dosta ali nisam uspio naći konkretne odgovore, a na jednoj admin veli da ako nekoga zanima specifična regija nek' pita. Zato opet slična tema.

Osobno sam iz hrvatske, zg, i razmišljam o upisu informatčkog tečaja. Primarno me interesira programiranje ali nisam siguran da li se takva investicija isplati. Zanima me da li je itko od vas završio takav nekakav tečaj i sa istim se uspio zaposliti (ne pretpostavljam da je tečaj jedini faktor, svjestan sam činjenice da je samostalno učenje i konstantmo nadograđivanje znanja i iskustva najvažnije, pogotovo u tako dinamičnom podrčju). Ili ako netko ima firmu da li bi zaposlio osobu bez (tehničkog) fakulteta, sa IT tečajem, i pod kojim uvjetima, ako uopće?

Koji su najtraženija zanimanja u IT industriji, te koji prog. jezici su najtraženiji, tj. programeri u kojim jezicima?

Ovdje ne pričam o certifikatima već iskjučivo o tečajevima, ukoliko imam šanse zaposliti se i opstati, dodatno obrazovanje i certifikaciju bih obavio u budućnosti.

Nadam se da ćete mi odgovoriti na postavljena pitanja.

Unaprijed hvala.
[ Mister Big Time @ 22.05.2008. 01:00 ] @
Citat:
Informacione tehnologije

Tražnja za radnicima je dosta visoka, a ponuda radnika takođe. Pozicije za IT i sistem inženjere se lakše i brže popunjavaju, a za Java developere mnogo slabije nego druge pozicije iz kategorije. Manje je bitno formalno obrazovanje, a veoma bitno radno iskustvo i sva stručna znanja koja kandidat poseduje. Od veština van struke bitna je sposobnost jasne i sažete komunikacije u okviru tima. Pri tome, bitna je i širina znanja zbog potrebe saradnje sa drugim IT pozicijama kao i pozicijama van ove oblasti.

Java Developer

Tražnja za radnicima je dobra, a odziv je prilično slab (dosta slabiji od drugih IT). Manje je bitno formalno obrazovanje, ali je izuzetno bitno radno iskustvo i praktično znanje. Potrebna su sledeće znanja: JAVA, J2SE, J2EE, EJB, HTML, XML, XSL, SQL, napredno poznavanje baza podataka, Oracle.

C, C++, C#, .NET Programer

Dosta je dobra potražnja za radnicima, a odziv je osrednji. Manje je bitno formalno obrazovanje, ali je izuzetno bitno radno iskustvo i praktično znanje. Bitna je sposobnost jasne i sažete komunikacije u okviru tima, a i sledeća stručna znanja: objekt orijentisane analize i dizajn, UML, klijent server, multi-tier arhitektura, ASP.NET, C#, VB.NET, web servisi, XML, CSS, SQL, JavaScript, Oracle database, Linux OS

Web programer

Osrednja tražnja za ovim radnicima, a i ponuda radnika je osrednja (solidna). Manje je bitno formalno obrazovanje, ali je izuzetno bitno radno iskustvo i praktično znanje. Bitna su sledeća stručna znanja: Flash, XHTML, PHP, Adobe Flash, Adobe Photoshop, Cold Fusion, MySQL, Java, JSP, XSL, XML, C#, ASP.NET

Programer

Osrednja tražnja za ovim radnicima, a i ponuda radnika je osrednja (solidna). Manje je bitno formalno obrazovanje, ali je izuzetno bitno radno iskustvo i praktično znanje. Bitna su sledeća stručna znanja: Java, EJB3, J2EE (JBOSS i SEAM), PL/SQL, Delphi, rad sa bazama podataka. Pored toga često se traži i poznavanje funkcionisanja knjigovodstva i bankarstva (ako se programer traži radi izrade softvera za knjigovodstvo ili bankarstvo. Znači, bitna su i šira znanja radi saradnje sa kolegama iz drugih sektora.

Softver inženjer

Osrednja tražnja za ovim radnicima, a i ponuda radnika je osrednja (solidna). Manje je bitno formalno obrazovanje, ali je izuzetno bitno radno iskustvo i praktično znanje. Bitna su sledeća stručna znanja: Oracle, PL/SQL, ASP.Net, MS IIS, ER model, XML, HTML, CSS, XSLT, razvoj web aplikacija i serverskih .net aplikacija, programiranje u C#, a pored toga često se traži iskustvo u razvoju bankarskih aplikacija, poznavanje funkcionisanja računovodstva

Administrator baza podataka

Osrednja tražnja za ovim radnicima, a i ponuda radnika je osrednja (solidna). Manje je bitno formalno obrazovanje, ali je izuzetno bitno radno iskustvo i praktično znanje. Bitna su sledeća stručna znanja: SQL, MS Cluster tehnologije, MS OS, Active directory, serverske platforme: Exchange, ISA, SQL. Pored toga, često je bitno i posedovanje sledećih sertifikata: MS Sertifikat MCD, sertifikati MCSE ili MCSA

IT inženjer

Osrednja tražnja za ovim radnicima, a ponuda radnika je dobra. Manje je bitno formalno obrazovanje, ali je izuzetno bitno radno iskustvo i praktično znanje. Bitna su sledeća stručna znanja: poznavanje mrežnih protokola, SQL, VB, Java, C++, Access, Oracle, Net okruženje

Sistem inženjer

Dobra tražnja za ovim radnicima, a ponuda radnika je dobra. Manje je bitno formalno obrazovanje, ali je izuzetno bitno radno iskustvo i praktično znanje. Bitna su sledeća stručna znanja: MS OS, Active Directory, Serverske platforme Exchange, ISA, SQL, MS Clustering, Linux OS, LAN/WAN, TCP/IP, Cisco, administracija routing protokola

Izvor: Infostud.com


Kao sto vidis, "Manje je bitno formalno obrazovanje, ali je izuzetno bitno radno iskustvo i praktično znanje."

Poz
[ eox @ 23.05.2008. 00:39 ] @
Hm... Vjerujem da je moguće naći posao i uspjeti bez formalnog obrazovanja ali pretpostavljam da za to ipak treba biti poprilično lumen sa dosta iskustva na području (kojega ja nemam). Pregeledavao sam oglase za posao u hr i u cca. 98% slučajeva traže VŠS/VSS i 1 - 3 god. iskustva a u preostalih cca. 2% stručna sprema je ili SSS ili nije bitna ali opet traže 1 - 3 godine iskustva (uz, naravno, poznavanje materije). I to je ono što me najviše brine. Niti sam završio više obrazovanje niti imam iskustva (poznavanje materije savladavam, daleko od toga da sam "vrhunski" programer ili ekspert za računala ali obožavam visit' za kompom i prčkati, istraživati, programirati... tako da znam da mogu i hoću naučiti). Zato me posebno interesiraju iskustava, bilo pozitivna, bilo negativna, od ljudi koji su završili slične tečajeve. Da li su uspjeli naći posao, koje uvjete su morali zadovoljiti i slično.

Btw. hvala na trudu.
[ konislav @ 23.05.2008. 01:47 ] @
Ja bih ti odgovorio kako je to izgleda u USA i na Bliskom istoku ( tamo sam boi, pa znam). Medjutim posto mi se ovde brisu komentari od strane upravnih organa. Bices uskracen za moj odgovor.