[ vladimir_zecevic @ 21.10.2003. 09:07 ] @
| Da li neko ima iskustva sa Mustec-om Bear Paw(ili kako vec) 1200, po pitanju skeniranja negativa, kolika je max rezolucija i kvalitet(realno), a ako nevalja koji je vas savet za kupovino skenera sa mogucnoscu skeniranja negativa...
Unapred Hvala |
[ Her Gregor @ 31.10.2003. 13:36 ] @
Ja sam do sada probao na par skenera koji imaju dodatak za skeniranje negativa da skeniram ali mi nijedan nije davao zadovoljavajuce razultate. Tako da sada negative skeniram u foto radnji na Noritsu 2901 i zadovoljan sam sasvim kvalitetom. Gledao sam skenere negativa na netu i mislim da najbolji odnos cijena-kvalitet ima Minolta Scan Elite II
[ broker @ 31.10.2003. 14:21 ] @
Moze se reci da njedan stoni skener ne moze da zadovolji kvalitetom skeniranja negativa. Za to je jednostavno potrebno kupiti namenski uredjaj.
Naravno, nisu svi losi, ali ti koji su jeftini ne mogu da zadovolje osim neke najnize kriterijume.
U svakom slucaju najbolje je da probas skener i da vidis da li te zadovoljava.
Ja imam Epson 1660 Photo sa adapterom za negative. Nije los u odnosu na ostalo sto sam probao ali svakako nije za profi upotrebu.
[ ejomar @ 05.11.2003. 16:55 ] @
Shvatam da se ovde razmatraju kucni stoni skeneri, ne i profi uredjaji.
Moje iskustvo sa Epson perfection 3200 photo ukazuje na sledece:
- rezolucija od 3200dpi pruza mogucnost da sa leica formata dobijes vise od A4 pri 300dpi... standardni formati predloska - 6x6 ili 6x9cm svakako da su podesniji za velike rezolucije (formate) ali su i redji....
- 48bit-na grafika, koju skener moze da generise, cesto nije podrzana u softveru za obradu (Photoshop i dr.), pa se nuzno bira nizi kvalitet...
- najveci neprijatelj skeniranja sa filma su prasina i prljavstina (tu bi i meni trebali saveti).... zasad je antistatik krpa ili rukavica najrealnije suvo sredstvo...postoje neke vlazne maramice (vise za masovniju produkciju i profesionalce - i po ceni i po pakovanju), sprejevi, koje nisam probao, pranje i susenje o kome, po mom misljenju ne treba razmisljati (izuzev u slucaju malog obima posla...) i td. Softversko detektovanje i uklanjanje dlacica i prasine (deo paketa koji se isporucuje uz uredjaj), nazalost ne daje bas sigurne rezultate - potrebno je verifikovanje i podesavanje automatske detekcije, a tu se detalji lako izgube kao nepozeljne fleke i flekice itd.
[Ovu poruku je menjao ejomar dana 07.11.2003. u 16:46 GMT]
[ zarkos @ 06.11.2003. 16:19 ] @
Linotype/Hell Saphire ultra 2
[ Paramecijum @ 07.11.2003. 18:34 ] @
Za skeniranje filma (pozitiva ili negativa, svejedno) neophodna je opticka rezolucija od najmanje 2500 dpi.
Mali Nikonov Coolscan (lajka format) je doslovno neizmerno bolji od bilo kog skenera sa transparentnim dodatkom, racunajuci tu i ne znam zasto cesto pominjan i izvikan Saphir... a sada mu cena vise nije nedostizno visoka.
Elem, za male pare i nekakve skromnije varijante, ako vec mozete da birajte, uzmite Epsona ili Umaxa, kako za transparentno skeniranje, tako i za sve ostalo. Bezite od Musteka jer to nije ni igracka.
[ mzco @ 23.07.2004. 21:08 ] @
Pozdrav svima - imam skener hp 3690. Radi sasvim ok - medjutim, zanima me kako da skeniram negative a da ga ne rezem - naime moze skenirati samo po 2 slike - kad film rezu u studiju, u jednom redu ide 6 slika, pa to nemogu na taj nacin skenirati - molio bih nekoga ako mi moze pomoci po tom pitanju, tj objasniti na koji nacin da rijesim tu sitnicu - ili moram rezati film po 4 slike???
[ Paramecijum @ 29.07.2004. 02:49 ] @
Narode, pa vi zaista zivite u proslosti.
Linotype/Hell Saphire ultra 2 mozes baciti na djubre po pitanju skeniranja slajdova ili negativa.
Svako ko nekome moze preporuciti ovaj prapotopski danas smešan skener nema pojma o novim tehnologijama.
Uzeo sam Epson 4870 i on jednostavno skenira zrno filma... teorijski nije moguce bolje skenirati stvari. Uzeo sam da uporedim skenove koje sam pre neku godinu skupo placao na dramskenerima i ono sto mogu da dobijem sa Epsonom je 30% bolje. Saphir je doslovno smesan u poredjenju s njim, cak i Topaz serija je slabija.
Tehnologija ide napred.
Ima gustinu 3.8 i to jeste stvarno toliko.
Radi sa formatima koje god zamislis.
Bolje radi sa slajdovima o Nicon slajdera najnovije generacije.
Nemojmo ostati u proslosti i davati ljudima savete koji su mogli da vaza krajem proslog veka.
Epson 4870 je ultimativno dobar skener, a softver koji stize uz njega daleko bolji od izvikanog Silverfasta - u ovo sam se licno uverio, uporedjujuci rezultate na istom skeneru kod sebe i kod coveka koji je pukao 210 € za program.
Cena skenera kod nas je 470 €, ali vredi svaki euric...
Sto se tice prasine na filmu, pa svaki dobar skener je vidi i upravo i jeste sustina dobro ocistiti materijal pre skeniranja, a ne davati programu da automatski brlja po slici i po sopstvenom nahodjenju eliminise i menja sta proceni da je za eliminaciju i menjanje.
[ miodrag_s @ 03.08.2004. 15:44 ] @
A jeli moguce da se sa HP 2200c skeniraju negativi
[ krusty @ 18.08.2004. 22:40 ] @
Lepo reče čovek ispred - Linotype/Hell Saphire je teško s*****. I ne samo on... Ako skeniraš malo, najjeftinije i najbolje ti je da ideš u digitalni foto servis (Fuji, Konica...). Skeneri u tim sistemima su high-end, i platiš neku siću za ceo film. Epsoni su dobri za pare koje plaćaš, ali ipak namenski film skeneri Nikon, Minolta, Canon, Microtek... Skenirao sam nešto i na doboš skeneru i skenovi sa Fuji Frontiera su bili bolji i daleko jeftiniji.
[ Paramecijum @ 18.08.2004. 23:48 ] @
Kad nadjem malo vremena, postavicu link do jednog kadra sa negativ filma koji sam skenirao da mozete da vidite o kakvom se kvalitetu radi.
Epson radi i crnobele i kolor negative i slajdove i to jednostavno ne moze bolje.
Uporedjivao sam rezultate sa svojeveremno skeniranim stvarima na dram skenerima i na Epsonu sam dobio vise detalja, cak i u vrlo mracnim sekvencama.
Ultimativno dobra stvar za manje od 500 evra.
Pa toliko smo pre neku godinu placali krševe od ravnih skenera...
Radi sve postojece formate, mada nisam probao vece od 6×6 jer ih nemam, ali nema razloga da bude ista slabije.
Mali problem (moze biti) sto filmovi treba da budu iseceni na slajfne, ali tako se bolje cuvaju i ostaju ravni.
[ Paramecijum @ 19.08.2004. 01:17 ] @
Sad sam shvatio da su mi sve skenirane stvari koje sam ostavio na disku sa filmova starijih od 20 godina, valjda mi je to bilo zanimljivo. Imaju dosta ogrebotina i drugih ostecenja, ali na tome se i vidi kvalitet skena, jer hvata svaku piknicu.
Takodje primetan je i proces propadanja negativa koji se manifestuje ukrupnjavanjem zrna, ali prakticno sve sto postoji na tom parcetu negativa je "uhvaceno"...
Takodje, ovo je skenirani sa sharpness opcijom u okviru Epsona, nekako mi se cinilo u pocetku da su tako rezultati bolji, ali sam u medjuvremenu shvatio da ipak nisu i da se pravi, doslovni original dobija tek ako se iskljuce sve automatske opcije, ekspozicije, osvetljenja, trazenja crne i bele tacke, naprosto, ako se uradi go sken postojeceg stanja pa se onda u Photoshopu doradi sve sto je potrebno.
Od ravnog skena moguce je uraditi bilo sta, od definisanog, kontrasnog, uostrenog malo toga.
Mislim da je ovo snimljeno 1979 godine fotoaparatom Zenit E:
www.paramecijum.com/kk/Proba5.jpg
[ Paramecijum @ 19.08.2004. 13:10 ] @
Kako bre mala rezolucija?
4800 opticki.
[ Paramecijum @ 19.08.2004. 20:18 ] @
Ne, on ima stvarnih 4800, posto sam uporedjivao sa skenovima sa Nikonovog slajdera koji ima 2700 na istim stvarima i definitivno ima vecu stvarnu rezoluciju. U ekstrapolaciji nudi 19200 ali to nisam ni pokusavao.
To sto tebi na skenu lici na malu rezoluciju zapravo je zrno filma koje usled starosti i neadekvatnog cuvanja pocinje da se grupise u crvene gromuljice.
Cekam da uhvatim malo vremena i uzmem od nekih ljudi slajdove nacinjene profesionalnim kamerama sirokog formata pa cu onda da se uverim koliko je sve to zaista dobro.
[ Her Gregor @ 22.08.2004. 13:32 ] @
Imam 4870 dva mjeseca i zasada sam maksimalno s njim zadovoljan, sa slajda 6x4,5 sam skenirao sam na format 20x30cm u 300dpi i ispalo je izvrsno. Poslije je sa tog istog skeniranja plotovan format 1x3m i ispalo je skroz korektno. Jedina stvar koju sam ja primjetio je da prilikom skeniranja Konica VX filma bjezi u zuto, mada predpostavljam da je to do emulzije filma.
[ Her Gregor @ 22.08.2004. 20:12 ] @
Probao, ali se onda totalno deformisu boje, tako da sam ih rucno dotjerivao iz photoshopa.
A ima li neko Silver Fast AI, tj kako on radi tj. kako skenira direktno u CMYK ?
[ Her Gregor @ 22.08.2004. 23:43 ] @
Uzorke boja ne uzimam uvjek, jer na svakom negativu ne mogu naci realne =
referentne tacke, tako da nekad uzimam jednu B ili W koja ima, kad ima =
obije, a kad nema nijednu. A zasto me to pitas?
[ Lazarevac @ 22.08.2004. 23:56 ] @
Izvinjavam se ako je pitanje offtopic ali zanima me samo jedna stvar da li se film mora razviti pa tek onda skenirati ili moze direktno u zamracenoj prostoriji?
Laik sam, cisto me zanima
[ Her Gregor @ 23.08.2004. 09:52 ] @
Sad cu vjerovatno ispasti laik
kako cu naci neutralna mjesta, ako nemam cisto definisana mjesta gdje su
crna i bijela boja, ili eventualno 50% sivo
mislim da je to uvjek moguce jedino ako se snima sa referentnom paletom
boja pored predmeta snimanja pa se ona uzima za mjerna mjesta
A interesovalo bi me da li je i ako je koliko je Epson 4870 losiji od
Nikona 8000, gledao sam neke uporedne karakteristike i epson jedino ima
manju dubinu skeniranja tamnih povrsina Dmax 3,8:4,2
[ Paramecijum @ 23.08.2004. 12:23 ] @
U pravu si, automatska crno-bela tacka sme da se radi samo kod "porodicnih" fotografija, tj. tamo gde imamo travu, nebo, ljude, pozadinu, prednji plan, sve opsege boja; na takvim slikama to bude OK, ali recimo na umetnickim slikama (Sava Šumanovic tipa) to moze da bude pogubno, jer covek nigde nema ispod 30% ni preko 80% boje.
Fotografisanje predmeta jednolicnih boja za neki katalog takodje iziskuje da se pored stave referentne tacke, najbolje je fotografska paleta, ali onda gledati da bude podjednako osvetljena kao predmet i takve stvari... ima tu bezbroj finesa i mada postoji veliki broj slucajeva koji se resavaju lako i jednostavno u osnovi, svaki sken je delo za sebe.
Definitivno najbolji nacin skeniranja je da se svi parametri postave na sredinu, pa posle u Photoshopu pogleda i odradi sve sto treba.
Sto se tice Dmaxa 3,8 kod Epsona, ja sam bio skeptican pre nego sto sam video rezultate, ali sada zaista verujem da ima toliko. 4.2 je naravno mnogo bolje i to ce se pokazati na vrlo tamnim slajdovima, ali jedino na njima, na odstampanom materijalu ili gotovim fotografijama Dmax preko 3.5 ne doprinosi mnogo jer je vrlo malo stampariskih masina koje mogu da nijansiraju crnilo na takav nacin.
[ Her Gregor @ 23.08.2004. 13:43 ] @
Hvala ti na odgovoru za Dmax, jer sam bas skoro imao raspravu na tu temu,
jer ljudi nisu jednostavno mogli vjerovati da sam za 500€ kupio skener koji
skenira kao njihov Nikon pod par hiljada.
[ Her Gregor @ 23.08.2004. 18:41 ] @
Hvala ti na ovako iscrpnim objasnjenjima
jos bi samo da te pitam zasto SilverFast obavezno,
za neke prostije (amaterske) stvari mnogo je lakse i brze sa epsonovim
softwerom
[ Paramecijum @ 25.08.2004. 00:48 ] @
Podrazumeva se da se mora skenirati negativ film sa profilima za negativ film, kada sam rekao ravan sken,mislio sam upravo na to da ne treba nabijati kontrast i u toku skena ici na crnu i belu tacku jer moze da se desi da rezultat bude vrlo neodgovarajuci, a u slucaju prekontrasnog skena prakticno neupotrebljiv.
Epson ima jednu veliku manu, napravljen je za fotografe i prilagodjen je fotografskom popravljanju slika, tj, ako mu das da uradi sam sta misli da treba, sve boje pojacava, daje vestacku ostrinu i na kraju dobijes sliku koja izgleda nestvarno dobro, ali vrlo odstupajucih boja od stvarnosti, pa ako imas neke reprodukcije koje zahtevaju da budu potpuno identicne u skenu i kasnije za stampu, nikako da se pusta skener da bilo sta koriguje.
Silverfast... eh... ja ga nabavio i posle pet dana smaranja odbacio. Ogoljeni epsonov sken, sa njegovim programom u modu da su mu sve korekcije iskljucene daje mi mnogo bolji rezultat.
[ Paramecijum @ 27.08.2004. 00:42 ] @
Nema razloga da se bilo ko vredja.
Ovo je razgovor i takvim ga shvatam.
Slazemo se u mnogo stvari: slepo verovanje skeneru je luksuz koji profesionalac ne sme da priusti.
Imam raznorazna iskustva sa raznim vrstama skenera i mnogo toga sto sam izrekao gore posledica je necega sto sam uradio zaista mnogo puta. Jos 1996 godine su mi pojedinci i firme placale po 2000 DEM za obuku u Photoshopu i skeniranju i imam brilijantne rezultate sa potpunim pocetnicima. Za 15 dana sam uspevao da naucim ljude koji jedva da su pre toga videli komjuter u zivotu da na "smesnom" skeneru odrade posao koji je gotovo profi. Kvalitetom daleko, daleko iznad gradskog proseka.
Trenutno radim knjigu koja ima 2400 kolora na 600 stranica.
Iskusni stampari ne veruju da su filmovi koje im ja dajem uradjeni u kucnoj radinosti, jer takve odnose u separaciji u ovom gradu daju ljudi samo sa velikih, pravih skenera, nikada iz Photoshopa 4.
Oni koji su mene ucili ovom poslu, pokazali su mi kako da sa smesnim skenerom dobijem gotovo profi kvalitet, jer u vreme kada sam ja pocinjao, obicni smrtnici su mogli da imaju samo smesne skenere.... Naucen sam da skener sluzi da pokupi najvise mogucih informacija sa papira ili fotografije. SVE ostalo odradim u Photoshopu. Ne treba mi kalibrisan monitor, mogu da radim separacije na crno-belom monitoru.
Sustina je da se moze sa skenerom od nekoliko stotina evra i mnogo iskustva dobiti bolji krajni rezultat nego sa Crosfield. Posebno imam pik na Crosfield jer sam najmanje tri puta u zivotu morao da preduzimam natcovecanske napore u stampariji da bi ispravio propuste, a u jednom slucaju sam, iz inata napravio sken na Umaxu Astra 1200 neke umetnicke slike koju su mi usrali na Crosfieldu i platio probne otiske koji su bili 30% bolji.
Iskustva su razlicita, mozemo da ih razmenjujemo, sto je najbolji nacin da utrosimo prostor ovde, ali budimo realni, 99% ljudi ima pristup skenerma koji kostaju manje od 500 evra, dakle, treba da se zadrzimo u tim okvirima. Ja sam spreman da na prakticnom primeru dokazem prednost "golog" skena u kome je jedino bitno dobiti svih 256 polutonova. Sve ostalo je posao za Photoshop. Ekran moze da bude crno-beli, ladno.
[ Paramecijum @ 27.08.2004. 10:52 ] @
Verovatno, ali je krajnji cilj isti, dobro uraditi posao.
Ljudima koji su "ogrezli" u radu sa drum skenerima tesko je da prihvate da njihove skupe igracke nemaju vise dominaciju.
Nista u kompjuteristici nije tako silovito napredovalo poslednjih nekoliko godina kao skeniranje, a cene za isti kvalitet su pale 100 puta.
Ja sam po struci fotograf (naucio sam da pravim slike pre nego sto sam naucio da pisem) i branicu do poslednje kapi krvi klasican fotoaparat, ali sam doziveo da u praksi, kod uporednog snimanja nekih sitnih eksponata, da u 80% slucajeva moj EOS 300 bude superioran, ali su postojali odredjeni slucajevi i odnosi, gde je digitalac od 200 evra "video drugacije" i za tamosnje potrebe bolje.
Potpuno sam siguran da cu za koju godinu jednostavno morati da predjem na nekog digitalca ma koliko mi to psihicki tesko bilo.
[ Zlatko_kg @ 14.10.2004. 16:18 ] @
naleteo sam na netu na sledece, slajd skeneri po ceni ispod 200 eura,
MEDIAX WorkScan 3600 pro 3600x3600 cena oko 180 eura u Nemackoj
i Plustek OpticFilm 7200 7200x7200 oko 200 eura u Nemackoj
addtronic 1800x1800 opticka rezolucija cena oko 190 eura u Nemackoj
Ima li neko iskutva i jel vredi ovo necemu
..
[ Malcolm @ 16.10.2004. 16:44 ] @
Ako ces skenirati samo slajdove, koristan je HP3690,
on takodje moze da skenira i negative ali je malo usporen proces... :(
[ Zlatko_kg @ 16.10.2004. 17:08 ] @
Citat: Ako ces skenirati samo slajdove, koristan je HP3690,
on takodje moze da skenira i negative ali je malo usporen proces... :(
____________________________
Koliko je HP3690 bolji u skeniranju transparentnih pozitiva/negativa od od hp3670, jel neko uporedjivao?
Zlatko
....
[ bokili @ 09.12.2004. 03:19 ] @
A jel zna neko koji je najbolji lasreski stampac u boji kod nas a za male pare?
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|