[ goranvuc @ 22.05.2008. 22:54 ] @
Naleteh na jos jedan ocigledan plagijat - mozda je vec poznat ljubiteljima Vladimira Visockog, pa reko' da podelim.

U svakom slucaju, kada poslusate http://vv.nexus.org/vv/01/vv01_05.mp3 prepoznacete "Ne volem" od Djoleta Balasevica.

Izvinjavam se Djoletu ako je potpisao originalnog autora.

Izgleda da je Vladimir Visocki bio idealan za plagiranje, evo jos jednog primera http://vv.nexus.org/vv/08/vv08_12.mp3 - u pitanju je "Ja to znam" od Dragana Stojnica.

[Ovu poruku je menjao goranvuc dana 23.05.2008. u 00:19 GMT+1]
[ bkaradzic @ 23.05.2008. 05:48 ] @
A možda je i kupio prava za izvođenje ovih pesama?
[ goranvuc @ 23.05.2008. 07:01 ] @
Pa tesko da je imao od koga da kupi, posto Vladimiru za zivota nisu u Rusiji ni dali da snimi studijski album, vec je cela njegova muzicka zaovstavstina iz filmova ili "bootleg" snimaka sa brojnih koncerta, uz par studijskih albuma snimljenih u Francuskoj i sl. Dakle, idealna meta za plagiranje - em 100% piratizovan za zivota, em preminuo pre 30 godina (prica se da ga je ubio KGB "u znak zahvalnosti").

Sve u svemu, genije o koga su se izgleda mnogi "ogrebali".
[ Emil Ranc @ 23.05.2008. 09:31 ] @
Citat:
goranvuc:U svakom slucaju, kada poslusate http://vv.nexus.org/vv/01/vv01_05.mp3 prepoznacete "Ne volem" od Djoleta Balasevica.

„Ja ne ljublju“ je gotovo sigurno poslužila kao inspiracija Đoletu za „Ne volem“, ali ova potonja nikako nije plagijat one prve! Sve je različito - melodija, ritam (kod Balaševića je dvojka na kontru), pa i harmonija je drugačija, razvoj pesme!
[ barakuda111 @ 23.05.2008. 09:34 ] @
Bas mi i nelici ona pesma na "Nevolem" od Djoleta. Ali ja sam se toliko naslusao plagijata da sam totalno izgubio respect za nase muzicare. Nasi domaci su plagijati i prevaranti cak i oni najstariji i najpopularniji.

Bora Djordjevic se cak nije potrudio da malo izmeni reci u pesmi koju je ukrao od Elvisa http://www.youtube.com/watch?v=tdltO_eeBQY

Evo jos jedne popularne. Vi meni recite koje ukrao ovu pesmu http://www.youtube.com/watch?v=h_qyyvWsFko
[ Floyd @ 23.05.2008. 09:47 ] @
Nije to kradja to je "koriscenje motiva" neke druge muzike
[ goranvuc @ 23.05.2008. 09:56 ] @
Koliko znam, Bora je potpisao originalnog autora Claude "Curly" Putman Jr. za pesmu "Zelena trava doma mog" (mozda nisam u pravu) ali to je ipak toliko ocigledna obrada evergreen pesme, da ne verujem da je ikom palo na pamet da je to Borino autorsko delo.

Problem je sa malo perfidnijim kradjama, nepotpisivanjem ili "inspiracijama" kako to ovde neko rece, a toga ima kod nas koliko hoces. Do 90-ih je bar bio lep obicaj cak i kod nasih muzicara da potpisuju na albumima takve "inspiracije", a sad ...
[ jesus alejandro @ 23.05.2008. 16:39 ] @
Bora Djordjevic je potpisao sve obrade, pa tako i zelena trava doma mog. Inace sam je pricao jednom prilikom da ima predivnih pesama za obradu, pa mu nikako nije jasno kako pojedine grupe mogu da snimaju svakakve gluposti ;)
[ goranvuc @ 23.05.2008. 17:12 ] @
Kao sto rekoh
Citat:
goranvuc: Koliko znam, Bora je potpisao originalnog autora


Ono sto je iznenadjujuce je nepotpisivanje od strane takvih legendi kao sto su Djole i Stojnic pa je to i bio razlog pokretanja topika. Razumem da ranorazne Cece, Jece, Dace i Mace ne navode originalne autore (uklapa im se u imidz), ali ...
[ goranvuc @ 23.05.2008. 17:45 ] @
Kad smo vec kod plagijata (a i Evrovizija je aktuelna) imamo jedan veoma svez primer "inspiracije" kod domacih autora, koji nije toliko ocigledan: "Beli Jablan" od Alekse Jelica & Ana Stajdohar / "Eternal Love" od Madam Piano & Franco Masi. Ako se malo bolje poslusa, videce se da je forma i aranzman prilicno slican, melodija malo modifikovana i cela stvar zamaskirana tako da ni Madam Piano ne bi nista posumnjala (Inace, nemam nista ni protiv Alekse ni protiv njegove pesme - cak naprotiv, ona mi se najvise svidela na Beoviziji).

A evo i linkovi da uporedite:

Inspiracija: http://boomp3.com/listen/dey8t...o-and-franco-masi-eternal-love
Rezultat: http://www.youtube.com/watch?v=5fnCYcfdiMo
[ Bojan Basic @ 23.05.2008. 17:50 ] @
Citat:
goranvuc:
Ono sto je iznenadjujuce je nepotpisivanje od strane takvih legendi kao sto su Djole i Stojnic

Kao što je Emil već rekao, Đoletova pesma nema baš nikakve veze s onom za koju navodiš da je ukradena, te i nema nikakve potrebe da on potpisuje nekoga (to da li mu je nešto poslužilo kao inspiracija se ne računa). Ovu drugu nisam preslušao.
[ milanche @ 23.05.2008. 18:14 ] @
Djoletova i Vladimirova verzija jedino zajednicko imaju u tome sto je glavni lik mrgodan dasa. Muzika definitivno nema
slicnosti, a lici mi da ni reci nisu bas blizu.

Aleksa i Ana - vrlo slicno Madam Piano.

In the summertime - toliko poznata pesma od Mango Jerry http://www.youtube.com/watch?v=KbdyrRlYR2E da
prosto nema ni smisla isticati cija je, pogotovo ako su ime pesme i reci identicne.

Slicna stvar je i sa Corbinim "Voz za Cacak" koji je zapravo "Last Train to Clarksville" http://www.youtube.com/watch?v=3WAB0yPgbdM
opet toliko poznato da verovatno svi znaju cija je, a upadljiva slicnost tekstova ne izgleda kao pokusaj kradje, nego
vise kao prepev.

Mnogo tezi slucajevi su kad autor prisvoji muziku (Bregovic od Ted Argent-a) a nakarika sasvim drugacije reci i to
valja kao svoje.

[ goranvuc @ 23.05.2008. 18:29 ] @
OK, svako ima pravo na svoje mišljenje, ja i dalje mislim da je "Я ne lюblю" od Visockog i "Namćor" od Đoleta ista pesma, ali je Đole otpevao na svom jeziku, svojim glasom, svojim rečima i svojim temperamentom i dodao malo "laloškog" - tj. obradio je, a ako to samo poneko čuje i shvata - bože moj

Verovatno samo Đole može da nam razjasni ovo.
[ Bojan Basic @ 23.05.2008. 20:33 ] @
Citat:
goranvuc:
OK, svako ima pravo na svoje mišljenje, ja i dalje mislim da je "Я ne lюblю" od Visockog i "Namćor" od Đoleta ista pesma

Tvrdnja da je nešto plagijat ni slučajno ne može opstati samo na ličnoj impresiji. Plagiranje se može uporediti s krađom, a verujem da ti ne bi bilo drago kada bih ja pričao okolo da si ti nekom nešto ukrao, i ljudima koji me ubeđuju u suprotno rekao: „OK, svako ima pravo na svoje mišljenje, ja i dalje mislim da je moj mobilni kod njega“ (oba su crna, a to što sam ja imao Nokiju a ti nosiš Motorolu ne uzimam u obzir). Ili si ukrao, ili nisi; tako je i ovde Đole ili ukrao ili ne, a postoje brojni objektivni, muzički pokazatelji koji ovo drugo ostavljaju kao jedini moguć odgovor.
[ goranvuc @ 23.05.2008. 21:11 ] @
Citat:
Bojan Basic: brojni objektivni, muzički pokazatelji
za koje si ti merodavan ;)

Ako pogledas temu gde se pljuje po Djoletu, videces da sam ja jedan od retkih koji mu je drzao stranu - dakle nemam nista protiv coveka i ne tvrdim da je lopov, vec se cudim sto nije naveo "koristeni motivi te i te pesme" ili "pesma je inspirisana tim i tim" kao sto se to obicno radi. Nisi me ubedio i tesko ces me ubediti, a sto se tice kriterijuma naslusao sam se za svoje godine puno dobre muzike i smatram se prilicno merodavnim da donosim sud o nekoj pesmi, pa makar bio licni i subjektivan. Poslusaj malo opus gospodina Vladimira Visockog i moli se Bogu da ti da srecu da pogledas nekad u zivotu neki film u kom je ovaj genijalac glumio pa ces shvatiti da je i Djole verovatno stvarno bio inspirisan ovim covekom i njegovim delom.
[ Bojan Basic @ 23.05.2008. 21:37 ] @
Nigde nisam poricao da je Đole mogao biti inspirisan pesmom koju si pronašao, ali između inspiracije i plagijata (tj. krađe), i to još „očiglednog“ (kako si to samouvereno izjavio već u prvoj poruci), ogromna je razlika.
Citat:
goranvuc:
za koje si ti merodavan ;)

Imam određeno muzičko obrazovanje, tj. moje poznavanje muzike ne svodi se samo na slušanje dotične. S druge strane, to što ti u poslednjoj poruci potvrđuješ da si se proglasio merodavnim samo na osnovu toga što si se „naslušao puno dobre muzike“ (!!), te je malo verovatno da si uopšte razumeo i šta znače neki od termina koje je Emil Ranc naveo (a koji predstavljaju objektivne, muzičke pokazatelje, što sam pominjao u prošloj poruci, a na koje ti pak, sa svojim „godinama izoštravanim uhom“, gledaš s podsmehom), meni je sasvim dovoljno da se isključim iz teme.
[ goranvuc @ 23.05.2008. 21:42 ] @
Poštujem tvoju argumentaciju i izvini ako sam te nečim uvredio, ali stvarno mislim da je za neke stvari dovoljan sluh, a ne obrazovanje. Nemaš potrebe da se isključuješ zbog mene.
[ 101010 @ 24.05.2008. 00:17 ] @
Danas sam u kolima na radiju cuo pesmu hrvatskog ucesnika evrovizije, ne znam naziv pesme ni ime benda, ali me je pesma/neki delovi jako podsetila na nesto slicno, mozda bas od balasevica ili ne znam ni sam...posto slabo slusam taj zanr, ali bash lici na nesto.
Pa kad sam tu da priupitam vas eksperte da li mi se pricinjava :) ?
[ kelja @ 24.05.2008. 00:47 ] @
Citat:

Ako pogledas temu gde se pljuje po Djoletu, videces da sam ja jedan od retkih koji mu je drzao stranu - dakle nemam nista protiv coveka i ne tvrdim da je lopov, vec se cudim sto nije naveo "koristeni motivi te i te pesme" ili "pesma je inspirisana tim i tim" kao sto se to obicno radi.


Koji motivi?
Dve reci('ne volem'), neki muzicki motivi(izvini, ali pesme stvarno ne lice jedna na drugu, muzicki)?
Jesi li uporedio tekstove pa dosao da zakljucka da je Balasevic maznuo deo teksta???

To sto je pesma njegov svojevrsni hommage(mozda) omiljenom kantautoru, nikako ne znaci da je plagijat.

Kao sto rece Emil, (cak)ni harma nije ista, a cak i da jeste, opet ne bi bio plagijat!

Sklopovi akorada su univerzalno dobro, pa tako imas gomilu pesama sa potpuno istim akordima(kombinacijama akorada), a ne mogu se nazvati plagijatima.



[ Emil Ranc @ 24.05.2008. 01:24 ] @
Citat:
goranvuc:...dakle nemam nista protiv coveka i ne tvrdim da je lopov, vec se cudim sto nije naveo "koristeni motivi te i te pesme" ili "pesma je inspirisana tim i tim" kao sto se to obicno radi.

Svaki izvođač, ma koliko autentičan bio, ima svoje uzore i svaka pesma svakog autora manje-više liči na nešto što je već ranije objavljeno.

Pa i Lennon i McCartney su inspiracije za mnoge svoje pesme dobili od Elvisa, Berryja, čak i Dylana i Beach Boysa, pa se ne sećam da na ma kom omotu njihovih albuma piše tako nešto. Naravno, ovde ne mislim na obrade koje su oni snimili i na kojima su pravi autori i potpisani.
[ milanche @ 24.05.2008. 05:29 ] @
Citat:
goranvuc: OK, svako ima pravo na svoje mišljenje, ja i dalje mislim da je "Я ne lюblю" od Visockog i "Namćor" od Đoleta ista pesma, ali je Đole otpevao na svom jeziku, svojim glasom, svojim rečima i svojim temperamentom i dodao malo "laloškog" - tj. obradio je, a ako to samo poneko čuje i shvata - bože moj :)

Verovatno samo Đole može da nam razjasni ovo.


Postoje citavi zanrovi u kojima je celokupna ikonografija koriscena u apsolutno mali milion verzija.

Recimo - blues, juznjacka verzija - postoji apsolutno mali milion pesama u kojima je glavni karakter nezajebivi kockar,
lutalica, tip o kojem se ne zna nista osim da sve delje u kartama...ili o neuhvatljivom gitaristi koji je vestinu stekao
tako sto je na raskrscu prodao svoju dusu djavolu,...ili o honky-tonk/whiskey drinking woman koja delje pice bolje nego
muskarci.....

Ili rana italijanska opera (commedia del art) sa standardnim karakterima Colombina, Pantalone, Arlechino, Pedrolino...

Ili dela duhovne muzike - pasije (jevandjelja) po Mateji, Luki, Jovanu,...pisao ih je svaki ozbiljniji kompozitor, pa opet niko
nikog nije optuzivao za plagijat.

Mali milion umetnika je na svoj nacin obradio zadatu ikonografiju a da niko ni na koga ne moze da upre prstom da ga je
pokrao. Po toj liniji, Balasevic ne moze biti optuzen da je pokrao Visockog muzicki - ideja je tu, i verovatno je originalno
od Visockog, ali ako je ispricano drugim jezikom i drugim recima, a pogotovo drugacijom muzikom - zasto bi to bilo plagijat ?
[ jesus alejandro @ 24.05.2008. 17:15 ] @
Citat:
101010: Danas sam u kolima na radiju cuo pesmu hrvatskog ucesnika evrovizije, ne znam naziv pesme ni ime benda, ali me je pesma/neki delovi jako podsetila na nesto slicno, mozda bas od balasevica ili ne znam ni sam...posto slabo slusam taj zanr, ali bash lici na nesto.
Pa kad sam tu da priupitam vas eksperte da li mi se pricinjava :) ?



Ako se dobro secam, u pitanju je starogradska pesma "Nishka kaldrma" ili samo "Kaldrma".
[ caplja caplja @ 25.05.2008. 00:05 ] @
Evo sad poslusah onu pesmu sto ju je Djole navodno obradio (plagirao) i ja ne primetih ama bas nikakvu slicnost. Trebao si postavljacu teme da das samo link ka toj pesmi i da pitas ko ju je obradio. Siguran sam da niko ne bi odgovorio da je to Djole Balasevic i pesma "ne volem".
[ barakuda111 @ 30.05.2008. 21:52 ] @
Slusam ovu pesmu http://www.youtube.com/watch?v=swQi4CAzmrA i gotovo da sam siguran da je neko od nasih domacih maznuo ovu stvar, samo nemogu da se setim ko tacno. Da li neko zna od vas?