[ suspirija @ 24.05.2008. 16:48 ] @
Posle godinu-dve dana pocinju da mi se javljaju cudni prateci tonovi na CD-ima koje sam kupovao snimljene ( CD-R sumnjivog kvaliteta ), ne bas na svim diskovima. I nije neki problem da to ocistim nekim programom, kada bih znao koju funkciju da ukljucim. Isprobao sam Sound Forge 9.0 ; Steinberg Clean 5 i Magix Audio Cleaning Lab 12 i ni jedan izgleda nema takvu alatku koja bi to uklonila ili ja ne znam tacno sta da ukljucim. Disk nije fizicki ostecen, nije bio na visokoj ili niskoj temperaturi ili mozda u nekoj ekstremno vlaznoj sredini i isproban je na dva opticka uredjaja u racunaru i stacionarnom uredjaju Tehnics. Da li postoji program koji bi mogao da ocisti ovaj defekt?

Ocigledno je problem u sloju za zapisivanje podataka na disku.
[ calexx @ 24.05.2008. 17:56 ] @
Nije trebalo da ponavljaš poruku, prva je već na putu prema ovom forumu i bila bi vrlo uskoro prebačena.

Jeste, u pitanju je ono što sam pomenuo u odgovoru na tvoju prvu poruku, ja sam neki dan imao dva takva diska i ništa nisam mogao da uradim s njima mada sam kasnije u audio plejeru čuo malo čistiji zvuk gde se ove smetnje jedva čuju (ali ih ipak ima). Teško da ovo može da se opravi.
[ suspirija @ 24.05.2008. 23:50 ] @
Hvala na odgovoru. I ja imam sumnju da to moze da se popravi nekim programom.
Jedino sto moram da uradim jeste da prerezem sve ostale diskove ( ciji je proizvodjac sumnjiv ), dok jos valja zapis na njima.
Izvinjavam se forumu sto sam sam premestio poruku na ovaj deo foruma, jer sam mislio da nece biti automatski prebacena.
[ draganmi @ 26.05.2008. 09:29 ] @
Citat:
suspirija: Hvala na odgovoru. I ja imam sumnju da to moze da se popravi nekim programom.
Jedino sto moram da uradim jeste da prerezem sve ostale diskove ( ciji je proizvodjac sumnjiv ), dok jos valja zapis na njima.
Izvinjavam se forumu sto sam sam premestio poruku na ovaj deo foruma, jer sam mislio da nece biti automatski prebacena.


Oštećenja su veoma teška i brojna, ali postoji i jedna dobra stvar - što se veoma jasno vide (liče na kvadratne talase - square waves).
To izuzetno olakšava ručno popravljenje - savetujem da probaš WaveLab i odgovarajuću wave interpolaciju, mada je posao ogroman, on verovatno nije tako teorijski nerešiv kao što izgleda (mada je potpuno sumanuto raditi to ručno kod tolikog broja oštećenja).
Sigurno se ne isplati za snimke koje možeš da pronađeš na drugom mestu, ali bi bilo interesantno probati, iz načelnih razloga.
[ suspirija @ 26.05.2008. 12:21 ] @
Citat:
draganmi: Oštećenja su veoma teška i brojna, ali postoji i jedna dobra stvar - što se veoma jasno vide (liče na kvadratne talase - square waves).
To izuzetno olakšava ručno popravljenje - savetujem da probaš WaveLab i odgovarajuću wave interpolaciju, mada je posao ogroman, on verovatno nije tako teorijski nerešiv kao što izgleda (mada je potpuno sumanuto raditi to ručno kod tolikog broja oštećenja).
Sigurno se ne isplati za snimke koje možeš da pronađeš na drugom mestu, ali bi bilo interesantno probati, iz načelnih razloga.


Na zalost ovog izvodjaca ne mogu da nadjem nigde, ali me zivo interesuje sta mogu da uradim sa ovim programom pa se javljam uskoro sa rezultatima.

...Instalirao sam ovaj program i uvukao zvucni zapis u njega ali dalje ne znam gde da nadjem tu opciju "wave interpolacija". Da li bi mogao malo da mi objasnis?
Hvala unapred.

[Ovu poruku je menjao suspirija dana 26.05.2008. u 17:06 GMT+1]
[ draganmi @ 28.05.2008. 08:00 ] @
Citat:
suspirija: ...Instalirao sam ovaj program i uvukao zvucni zapis u njega ali dalje ne znam gde da nadjem tu opciju "wave interpolacija". Da li bi mogao malo da mi objasnis?
Hvala unapred.


Probao sam iz radoznalosti waveform restauration sa setovanjima 500ms (uglavnom) i 6 s levo (povremeno). Za prvih 5 sekundi trebalo mi je 1/2 sata, što znači da možeš da obradiš fajl od 2 minuta za 12 sati neprekidnog rada!
Rezultat - i dalje se čuju slične smetnje, ali utišane za oko 70%.

Verovatno je mnogo bolji savet da uradiš grebovanje tih CD-ova ponovo, sa EAC-om, i sa nekog kvalitetnog CD čitača (ne DVD) ala Plextor ili TEAC (ako nađeš neki stari model, od pre 7-8 godina). Lasersko sočivo čitača prethodno dobro očisti od prašine (najbolje ručno, a može i pomoću nekog CD cleaner diska, sa mnogo slabijim rezultatima - proteraj ga prvo par puta na suvo, a ona još par puta sa tečnošću, sa brisanjem četkica između dva čišćenja).
[ calexx @ 28.05.2008. 18:44 ] @
Ja sam pre neki dan imao takve diskove i nikako nisam uspeo da ih ripujem. Probao sve načine, par uređaja, čak i neke stare programe ali ne ide. Čim običan play ne daje dobar zvuk, velika je šansa da ni rip neće da bude dobar. Ipak, možeš da probaš više čitača/rezača, možda neki uspe da se izbori. U ovom mom slučaju sam ih vratio drugaru i on je probao na par audio plejera i na jednom je zvuk bio prilično dobar. To je možda i poslednji način, ako neki plejer dobro svira, onda napravi analogni snimak, sigurno će da se čuje bolje nego taj koji je problematičan.
[ suspirija @ 28.05.2008. 23:31 ] @
Imam i samostalni CD-plejer Tehnics na kojem je se nesto manje cuju te smetnje ali se ipak cuju. Probao sam i sa nekoliko programa da to odstranim ali je to vrlo mucno i traje dugo. Probao sam isa EAC-om sa vrlo restriktivnim podesavanjima da ripujem audio CD ali bi to trajalo nezamislivo dugo.