[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2008. 22:11 ] @
Intel je konacno izbacio prvi Mini-ITX sistem baziran na novom ATOM procesoru - Intel D945GCLF

Ovo je naslednik sada vec cuvenog D201GLY2 ITX Mini ITX sistema od Intela, sa ATOM procesorom koji ima TDP od 4W!!! Prosecna potrosnja ATOM-a je oko 2W, dok su performanse na nivou Pentiuma M uporedive frekvencije, samo na ~5x manjoj potrosnji struje.

Sta je unutra?

CPU: Intel Atom 230 @ 1x 1.60GHz (Diamondville - 45nm)
Chipset: Intel 82945G (ICH7)
Graficka: - Intel GMA 950
Konektori: 2xPS2, 1xParallel, 1xD-SUB15, 1xRS232, 1x10/100 LAN, 3xSound, 6xUSB2.0
Audio: Realtek High Definition Audio
HDD I/O: 2 x SATA
Slotovi: 1 x PCI
Form Faktor: Mini ITX

Za neupucene, ATOM je najnoviji Intelov CPU za ultra nisku potrosnju koji ce se naci u tzv. "MID" (Mobile Internet Device) uredjajima i embedded sistemima. ATOM je baziran na potpuno novoj arhitekuri koja je pojednostavljena u odnosu na Core 2 mikroarhitekturu i trenutno se radi u 45nm... Potrosnja ATOM CPU-a se krece od 0.6W (!) za 600 MHz model pa sve do oko 2.4W za 1.8 GHz model, koji je ujedno i najmocniji trenutno. ATOM je neverovatno "cool" procesor u bukvalnom smislu, i moguce je drzati prst na njemu i posle duzeg rada, bez ikakvih hladnjaka i ventilatora - ovo je nesto sto odavno nismo videli na trzistu Intel i AMD procesora.

ATOM ima i novi "C6 Sleep" mod, za koji Intel kaze da ce biti mod u kome ATOM provodi 90% vremena u proseku (u kontekstu MID uredjaja)... U C6 Sleep modu je CPU skoro potpuno iskljucen i odrzava se sa vrlo malom snagom (svi cache-vi su iskljuceni kao i PLL i core clock)

Na zalost, u D945GCLF izvedbi je Intel odlucio da chipset bazira na starom (ali proverenom) 945 (ICH7) mobilnom cipsetu koji se koristio u prosloj generaciji laptopova (na slici je to onaj cip na kome je veci kuler jer, kao sto rekoh ATOM-u ne treba kuler!), a ne na novom ATOM-baziranom Poulsbo cipsetu - to nosi 2 lose posledice:

- Graficki adapter je stari GMA950, a ne novi GMA500 koji ide uz ATOM u MID uredjajima (koji ima hw. akceleraciju za H264/VC1/MPEG2/4), GMA950 na zalost ima samo MPEG-2 akceleraciju i limitirani 3D, tako da je pitanje da li ova masinica moze da izvuce HD AVC performanse, sto je limitira u funkciji kucnog media centra - kad stigne, odradicu benchmark sa CoreAVC dekoderom.

- Slot za ekspanziju je PCI, a ne PCI Express, sto u kombinaciji sa 10/100 Mbit LAN-om ogranicava brzu mrezu, cak i ako stavite GbE PCI LAN - brzina ce biti limitirana PCI magistralom (133 MB/s max. u teoriji, u praksi manje)

Osim ove dve mane, jos jedna mana je da je LAN samo 100 Mbit i sto nema DVI/HDMI izlaza. Ova potonja takodje dovodi u pitanje upotrebljivost ove platforme za HD media centar, posto sa VGA izlazom mozete ocekivati podosta suma.

Ali, osim ovoga gore, sve ostalo je SUPER - upravo sam upazario ovaj sistem koji pocinje da se prodaje od sledece nedelje za samo 73 EUR! sto je vrlo vrlo povoljna cena ako se uporedi sa nekim drugim Mini-ITX varijantama + ovaj sistem je nekih 4-5x brzi od VIA sistema koji su jako popularni.

Ovaj sistem planiram da koristim kao kucni server / gateway, i nadam se da cu konacno spustiti potrosnju celog sistema na 20-25W - OS ce se bootovati sa USB flasha a tu ce biti i 2 HDD-a za backup.

Sve u svemu - Intel je uradio odlican posao, mislim da ce ovo biti vrlo popularna Mini ITX platforma za car-PC i silent HTPC entuzijaste.... Niska potrosnja ATOM procesora je jednostavno nemerljiva sa bilo cim drugim i jedina mana je sto nisu stavili i drugi deo ATOM platforme - Poulsbo cipset.. Ali, cenim da ce to biti ispravljeno u sledecoj iteraciji.

I na kraju - slike (sa www.cartft.com/) - obratiti paznju da je CPU najmanji cip pri vrhu ploce:



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 24.05.2008. u 23:28 GMT+1]
[ nkrgovic @ 24.05.2008. 22:31 ] @
Da covek ne poveruje da to tebi nije palo na pamet, ali ovo meni jako obecava kao neki "mutlimedijalni" comp. Nesto za dnevno sobu... Ako je 400 EUR Logitech Squeezebox Duet a Apple TV ~300 EUR, ovo za 73 EUR ostavlja sasvim dovoljno para za pristojnu zvucnu i mozda neki solid-state storage (Compact Flash, ili sta god).... Ako bi novi sistem uz to eliminisao kuler i buku, a uz to dobio podrsku za dekodiranje morednog videa sve to, upakovano u neko fino kuciste i uz mozda HDMI izlaz (makar i 1.0 video only), bilo bi to mnogo fino resenje....
[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2008. 22:40 ] @
Dobro, na ovo moras dodati cenu Mini ITX kucista i napajanja (koje moze biti obicno ATX, ili neko ITX tipa genijalni Pico PSU) + opcionalni WiFi ako hoces UPnP - tako da ocekujem da ce ceo sistem da izadje na ~200 EUR ako ga gradis od nule, doduse sistem je daleko fleksibilniji od Apple TV-a i mozes da dodajes storage kako ti volja + da dodajes koje god hoces aplikativne feature-e i mrezne protokole. Po meni, to je definitivno bolji sistem, i sa WiFi karticom moze da sasvim lepo konkurise Apple TV-u.

Sto se zvucne kartice tice, da su stavili SPDIF izlaz bilo bi potpuno nepotrebno i razmisljati o bilo cemu drugom, mada je Realtek sasvim solidna zvucna kartica i za kucnu HTPC upotrebu ce raditi vise nego dobro.

Kao sto rekoh, Intel ce verovatno u nekoj od sledecih inkarnacija staviti Poulsbo cipset koji nudi GMA500... Cisto informacije radi, Full HD AVC dekoding na GMA500 cipu zauzima oko 40% CPU vremena na ATOM-u... :) Prava steta sto to nisu ubacili u ovaj sistem, to bi bilo prilicno revolucionarno... Mada, razumem i Intel - Poulsbo je vrlo nov cipset i verovatno hoce da se oslobode 945 primeraka kojih sigurno imaju na pretek.

Ja planiran da na njemu vozdignem Windows Server 2008 "osakacenu" instalaciju sa USB flash diska i da mu dodam jednu GbE karticu, pa makar i PCI ;-) Sto ce da omoguci novi brzi SMB protokol = brzi sharing sa drugim Vista kompovima, a ova kutijica moze uvek da posluzi i kao multimedijalni box za pustanje nekog filma i sl...

U svakom slucaju, ako server radi 24/7, projektovana godisnja usteda u odnosu na undervoltovani Core 2 Duo Allendale je ~50 EUR ovde gde zivim, ako ga spustim na 25W (u sta ne sumnjam) - tako da nije lose, at all ;-)
[ tdjokic @ 24.05.2008. 23:11 ] @
I tako su mene moje zdravstvene teskoce raketirale u "nosioca progresa u IT tehnici" i "projektanta novih malih racunara" Naravno, salim se, ali je cinjenica da me sve vise izdaje snaga i vec mi je problem da ona starinska kucista, od po 10 - 15 kilograma premestam, cesto u vrlo skucenom prostoru, a kad ih spustam to vec i sami znate da treba pazljivo, to ipak nisu cepanice pa da se baca.

- nabavio microATX osnovnu plocu, integrisana graficka, zvucna, LAN
- kupio AMD Sempron LE-1100 AM2, za koji kazu da trosi relativno malo energije, pa mu je zato i kuler tih
- nabavio novo kuciste, nesto micro - ... u kome je i manje, lakse napajanje

Untra je bilo prilicno pleha - za fdd, za hdd, za cd/dvd itd. Cudno je, da svi proizvodjaci kucista pretpostavljaju da ce svako od nas, cak i u tako malo kuciste da nagura 5 - 6 drajvova itd. To sam uglavnom pobacao, a drajvovi su sada eksterni.

Usput, preradjujem i staro kuciste, koje ce mozda postati "micro-Midi Tower"

Drago mi je da sam pogodio trend i da je tako veliki igrac "prihvatio moje ideje"

Hvala za info Ivane. Inace, pre dosta godina, i ja sam imao hladan CPU u racunaru, bez ikakvog hladnjaka, ali je bio strasno spor. Dakle, nakon dugog puta naokolo, vratili smo se na hladan CPU, sto je velika sreca.
[ bakara @ 24.05.2008. 23:20 ] @
@Ivan

73e kosta mb+cpu?
CPU je zalemljen na plocu?

Interesantna sprava, nisi nam rekao dimenzije?
[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2008. 23:21 ] @
@tdjokic, ma nisu samo toplota i velicina u pitanju, problem je i potrosnja struje.

Ja sam potrosio nekoliko dana pokusavajuci da smanjim potrosnju Core 2 Duo undervoltovanog sistema na ispod 50W - bez uspeha - i jedino sam se priblizio kada sam izbacio graficku karticu, jer NVidia graficke kartice trose od 19W navise... ne postoji ni jedna koja trosi manje od 19W.

A, ceo ATOM sistem sa sve embedded grafickom trosi manje od te jedne NVidia-e 6200 ;-)

Problemi su visestruki -

- Ako zelite da koristite masinu kao server 24/7, cena struje je nezanemarljiva - ovaj moj undervoltovani C2D bez graficke u sistemu trosi oko 100 EUR godisnje samo na struju. ATOM sa sve grafikom ce to preseci bar na pola, a verovatno i nize od toga (jos ako bih mogao da mu iskljucim graficku... milina).

- Grejanje, cak i na 1.05V, Core 2 Duo i dalje trazi heatsink, i bar jedan ventilator u napajanju... ATOM ne trazi ventilator a nadam se da cu uspeti da se resim istog i u PSU-u... Pazite, 50W je >jako puno< toplote koju treba nekako izneti i ona obicno zavrsi u vasoj sobi... Sa ATOM-om racunajte na oko 20W sa diskovima, sto je daleko povoljnije i "svezije"... Takodje je i eco-friendly tj. zelenije :)

- O zvuku ventilatora i da ne pricam. Dobro moguce je sa Noctua kulerima to utisati, ali i dalje se cuje jako tiho "brujanje" koje ume da zasmeta

Sto je najgore, ova gore poredjenja vaze za vrlo pedantno "ucutkani" Core 2 Duo, koji radi na donjoj granici voltaze, nema graficku karticu u sistemu, NCH/SCH trce sa najnizim naponima, itd... Prosecan racunar trosi bar 2-3 puta vise (120-150W)! Koristiti to za HTPC ili kucni server je cisto bacanje para i toplote... O hi-end "zverima" da ne pricam (moj QX9650 je top-ovao 700W sa svim hardverom... Uzas)

Dakle... ATOM je way to go za instalacije kojima su niska potrosnja i malo toplote imperativ.

Citat:
bakara
@Ivan

73e kosta mb+cpu?
CPU je zalemljen na plocu?

Interesantna sprava, nisi nam rekao dimenzije


73 EUR je ploca sa CPU-om (i embeddovanom grafickom) - CPU je u BGA pakovanju, zalemljen za plocu.
Dimenzije su klasicne Mini-ITX 17x17cm
[ nkrgovic @ 24.05.2008. 23:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sto se zvucne kartice tice, da su stavili SPDIF izlaz bilo bi potpuno nepotrebno i razmisljati o bilo cemu drugom, mada je Realtek sasvim solidna zvucna kartica i za kucnu HTPC upotrebu ce raditi vise nego dobro.

Kao sto rekoh, Intel ce verovatno u nekoj od sledecih inkarnacija staviti Poulsbo cipset koji nudi GMA500... Cisto informacije radi, Full HD AVC dekoding na GMA500 cipu zauzima oko 40% CPU vremena na ATOM-u... :) Prava steta sto to nisu ubacili u ovaj sistem, to bi bilo prilicno revolucionarno... Mada, razumem i Intel - Poulsbo je vrlo nov cipset i verovatno hoce da se oslobode 945 primeraka kojih sigurno imaju na pretek.

Za taj cipset nadjoh na Intelovom sajtu da podrzava HDMI. Znas li, da li je u pitanju puni HDMI izlaz, ili samo grafika? Drugim recima, da li je moguce preko tog HDMI-a streamovati i PCM Audio?
[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2008. 23:29 ] @
Mislim da u D945GCLF nece biti ni SPDIF-a ni HDMI-ja - tako da nece biti streamovano nista, a ne samo video ;-) sto je bas velika mana, inace bi bio savrsen HTPC sistem.

Ploca ce mi stici kuci za 2-3 dana, pa cu da vidim da li ima HDMI... ali ne verujem.

Mozda ce Intel izbaciti reviziju tokom godine, pa se mozda tu zateknu Poulsbo cipset + HDMI...

Interesantno je da postoje HDMI mini-ITX sistemi, ali su svi iznad 200 EUR samo za plocu... Znam da je HDMI sertifikacija vrlo skupa, pa je to mozda jedan od razloga zasto se ne nalazi cesto na ovakvim sistemima.

Intel je najavio ITX sisteme sa HDMI-jem i video akceleracijom: http://mini-itx.com/2008/03/06/intels-eaglelake-mini-itx-boards ali oni su bazirani na znacajno jacem (i toplijem) Core 2 Duo cipu, pa mi nisu preterano interesantne... a verovatno ce i korstati mnogo vise.
[ nkrgovic @ 24.05.2008. 23:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mozda ce Intel izbaciti reviziju tokom godine, pa se mozda tu zateknu Poulsbo cipset + HDMI...

Na njega sam i mislio, ako znas.... :).
[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2008. 23:33 ] @
Mislim da to zavisi od implementacije, mislim da je development board za ATOM (tada se zvao Menlow) imao HDMI, ali bih to morao da pogledam i da proverim da li strimuje audio...
[ tdjokic @ 25.05.2008. 02:00 ] @
Nisam uopste pratio ovo podrucje, iako me prakticno pogadjalo, jer obicno ovde sve kasni i bude skupo kao djavo. Sad sam malo gledao i naokolo i u blagom sam soku :-). Izuzetno mi je drago, da postoji taj "zeleni" ili kakav vec trend, da cemo i dalje imati kvalitetne racunare, sa dosta MHz u CPU, ali sa mnogo manje toplote i buke.

Procitao sam jos jedan detalj negde - konektor za napajanje je opet onaj sa 20 pinova (+ onaj posebni, sa 4), sto slika potvrdjuje.
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2008. 13:07 ] @
Da, konektor je standardni P4 - ATX, sto znaci da vlasnici nekih mini-ITX setupa moraju dokupiti adapter...

Mada, ima nekih ITX kucista koje, kao npr ovo: http://www.pcicase.co.uk/images/pc/669_b.jpg primaju klasicno ATX napajanje.



Ipak, moj savet mini-ITX ljubiteljima je da ipak kupe PicoPSU napajanje:



PicoPSU se kaci na standardno 12V laptop napajanje (koje u nekim slucajevima mozete ugraditi i u kuciste) i daleko je tise i - efikasnije. Vrlo lako moze da se desi da ustedite 5-10W samo zbog vece efikasnosti PicoPSU-a. Neki ljudi su radili testove i PicoPSU je bio daleko efikasniji od standardnih ATX napajanja.

Ako se pitate kako je to moguce, kada su moderna ATX napajanja tzv. "80+" po efikasnosti, pogledajte malo bolje: naime, "80+ efficiency" je moguca samo unutar nekog odredjenog opsega snage, koji je obicno pri vrhu mogucnosti tog napajanja - tako da napajanje od, recimo, 400W ima "80+" efikasnost izmedju 350-400W, a efikasnost naglo pada ispod, recimo, 250W.

Kako mini-ITX sistemi trose nesto tipa 20-60W u zavisnosti od kolicine hardvera, jasno je da su standardna 80+ ATX napajanja tu u losoj poziciji, jer se njihova 80+ efikasnost odnosi na mnogo vecu izlaznu snagu, a na 30-tak W ce biti vrlo neefikasna i gomila snage ce biti beskorisna toplota.

Osim toga, sa PicoPSU-om mozete mini-ITX plocu staviti i u tanko mini-ITX kuciste koje je otprilike kao 1U server-kucistu, nekad cak i manje - pa je moguce napraviti nesto sto je veliko bas kao Apple TV.
[ obucina @ 25.05.2008. 14:11 ] @
Neka kucista, meni se bas dopadaju. Jedno je industrijsko, za ugradnju, drugo moze i na sto :)
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2008. 14:21 ] @
Inace, preliminarne informacije na nekim forumima kazu da je u pitanju desktop 945 cipset.

Datasheet za ovaj cipset: http://www.intel.com/design/chipsets/datashts/307502.htm
Termalni guideline: http://developer.intel.com/design/chipsets/designex/307504.htm

Ovo je bas losa odluka od strane Intela, ako je istina - 945GC trosi do 22.5W (max TDP), doduse verovatno znatno manje u prosecnom radu. Ovo je verovatno i razlog zasto stoji veliki kuler na cipsetu.

Ali, i dalje - i da trosi ~10-12W to je nekih 5-6 puta vise nego ATOM :( Da su stavili Poulsbo, ovo bi bilo znacajno manje.

Koga zanimaju vrednosti: http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=35078

Mada, videcemo kako se ceo taj sistem ponasa u praksi - imam merac potrosnje, pa cu postovati detaljne analize cim mi stigne ovaj sistem.
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2008. 14:38 ] @
Evo, neko je uradio power test:



39.5W u 100% load-u sa HDD-om i CD/DVD uredjajem... Not bad, cak su ovi koristili neko 600W napajanje sto je verovatno jos bar 1-2W u gubitku zbog efikasnosti.

Mada, 39.5W nije ni totalno spektakularno jer su bacili bar 10W na taj prastari cipset - da su stavili iole moderniji cipset, bar 945GM (za notebook-e) power-draw bi bio ispod 30W, kako sam se inicijalno nadao :( Mada, ni 39W nije lose, pogotovu sto je u pitanju 100% load.

Sa inteligentnijim dizajnom, recimo boot-om OS-a sa USB drajva i max. power managementom i malo tweakovanja ce cela stvar da padne nekoliko vati dole + nadam se da ce biti moguce bar malo undervolt-ovati tog monstruma od cipseta.

Sa svim tim trikovima i Pico PSU-om se nadam da ce potrosnja biti izmedju 32-35W za full load, i oko 25W za prosecnu upotrebu - javljam rezultate.

Inace, taj ventilator na 945GC cipsetu mora da ide napolje... uzas.
[ osmania @ 25.05.2008. 18:26 ] @
ne znam ko je napisao ovo 79 eura da kosta mada mozda i jeste negdje ali
vec se moze naruciti u njemackoj austriji za 48 eura cpu + ploca
evo link:
http://www.geizhals.eu/a338313.html
ili
http://www.geizhals.eu/?cat=mb...aktualisieren+&pixonoff=on

Ova Little Falls mini-ITX ploča stiže sa Atom 230 procesorom na 1.6GHz, i945GC/iCH7 čipsetom, VGA/6x USB 2.0/LAN/2x SATA/2.0 i integrisanom ALC662 zvučnom karticom. Tu je i jedan PCI slot, a ploča podržava DDR2 memoriju do 667MHz.
mada atom dual core dolazi u trecem kvartalu,
http://www.itx.ba/index.php?op...=view&id=6082&Itemid=1
pozz




[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2008. 18:31 ] @
Hah, ovo je bio prvi put da nisam pogledao search masinu, zato sto se cena navodila u vestima a stvar je prilicno nova... Dodjavola, mogao sam jos 30 EUR da ustedim :)

No dobro, utoliko bolje za ljude koji planiraju da uzmu Mini-ITX sistem, ta cena je totalno nenadmasna.

ATOM single-core na 1.6 GHz bi trebao da bude uporediv sa Pentiumom M na 1.1 GHz, i nesto sporiji od Core 2 Solo procesora na 1.1 GHz.

Sto znaci da se doticna masinica moze koristiti za DVD playback pa cak i HD playback pod uslovom da je stream MPEG-2, posto je to jedina hw. akceleracija koju GMA 950 podrzava.
[ osmania @ 25.05.2008. 19:25 ] @
sve je to lijepo divno krasno
alikucista su skoro pa duplo skuplja limarija ide od 80 eura pa nadalje
http://geizhals.at/?cat=gehitx...aktualisieren+&pixonoff=on
uvjerite se :)
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2008. 19:37 ] @
Ja sam danas upazario jedno na ebay-ju (DE), za total 53 EUR (43 EUR + 10 shipping) a ima unutra i ATX napajanje od 250W (koje mi ne treba, ali i sa tim napajanjem je i dalje znacajno jeftinije nego drugi ponudjaci)
[ bakara @ 25.05.2008. 20:02 ] @
Citat:
osmania:
vec se moze naruciti u njemackoj austriji za 48 eura cpu + ploca

Pa ovo je buducnost, mini komp za svega 100e...
Mozes svugde da ga nosis, svugde da ga ukljucis i za sve da sluzi :)
[ sdurut @ 25.05.2008. 20:05 ] @
Ima jedna stvar koja me zbunjuje. Zainteresovao sam se ploču i otišao na Intel sajt
http://www.intel.com/products/motherboard/d201gly2/configs.htm
da vidim detljnu specifikaciju ploče. Kad ono piše SIS662 Chipset. Ni traga od Intel 945 kako je pisalo na početku posta.
Ima li neko objašnjenje ?

[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2008. 20:10 ] @
Gledas pogresan model - D201GLY2 je prosla generacija, bazirana na Celeronu.

Mi pricamo o D945GCLF :)

Inace, nema ga na Intel sajtu jer je stvar jos i dalje "vruca", a Intel je iz nekog razloga i dalje smatra "top secret-om" :)
[ alexeigovorukhin @ 25.05.2008. 21:55 ] @
Poz!

Hej-pa nema onaj 44-pinski konektor za tft LCD(nesto kao digital video out)?!
[ Stranger2 @ 25.05.2008. 23:42 ] @
Citat:
kad stigne, odradicu benchmark sa CoreAVC dekoderom

Kako odradis benchmark?
ja sam probao program timeCodec ali ne razumem sta mu znaci fps a sta dfps?
i sta bi trebao izabrati za Renderer, overlay, VMR7 ili VMR 9?
[ tdjokic @ 26.05.2008. 01:45 ] @
Inace, kucista ima - boli glava - tanka, debela, velika, mala, sa mestima za 2,5" hhd, za vece, ima cak i sa SLOTOM ZA SLIM LINE DVDRW, kao da je laptop, ali stoji naznaka da se dobija uz njega i adapter slim na IDE, odnosno moras sam da ga dokupis, a i njih ima par vrsta, zavisno od kablova koje imas. Sledi slika.

Veoma me iznenadjuje da vecina ovih osnovnih ploca ima jos uvek paralelni i seriski klasican port. Mada, ako sudim po onome sto sam tu i tamo saznao, ti portovi imaju upotrebu u raznim podrucjima, nije samo za stampanje i misa. To je svakako veliki plus ako se i tako malecki racunar moze koristiti za neke ozbiljne ili specijalne stvari.

Jos se bas ne snalazim u ovim oznakama, ali mi se u vezi napajanja najvise dopada ona varijanta kod koje imas posebno jedan spoljni, plastican adapter, u koji ulazi 110 - 240 volti, po zelji i potrebi, a iz koga izlazi 12 volti. Onda tih 12 volti ubodes u niskonaponski deo koji je u kucistu, i taj niskonaponski deo pravi sve sto treba racunaru. Ako mi uspe ponovo da nadjem stavicu slike ovde.
[ osmania @ 26.05.2008. 07:37 ] @
nije atom nego je AMD CPU
evo jos jedne mini ITX ploce koja takodje nece biti toliko skupa mada je napucana:
http://www.itx.ba/index.php?op...=view&id=6125&Itemid=1

i surfajuci po netu dosao sam do ovoga:
http://www.itx.ba/index.php?op...=view&id=6142&Itemid=1

Atom 330 dual core radi na 1.6GHz i ima TDP 8 w i 1 MB kesha ovo je stvarno extra


[Ovu poruku je menjao osmania dana 26.05.2008. u 11:52 GMT+1]
[ Silencer @ 26.05.2008. 13:23 ] @
Javite ako ima negde u Srbiji da se kupi i gde :) ovo je meni odlicno za kase po marketima ako ovo moze da SCO Unix 5.05 kao terminal.

[Ovu poruku je menjao Silencer dana 26.05.2008. u 14:51 GMT+1]
[ kumkat @ 26.05.2008. 15:28 ] @
Imas ovdenesto, nije to o cemu se prica ovde ali za kase valjda moze da ti posluzi:

http://www.pcx.co.yu/MiniITXploce.htm
[ Ivan Dimkovic @ 26.05.2008. 21:17 ] @
Citat:

Kako odradis benchmark?
ja sam probao program timeCodec ali ne razumem sta mu znaci fps a sta dfps?
i sta bi trebao izabrati za Renderer, overlay, VMR7 ili VMR 9?


Ja cu verovatno iskompajlirati svoju cmdline verziju i videti koliko dekodira frejmova u sekundi u NULL :)

Takodje, ako imas DShow filter mozes u grapheditu napraviti graf a onda meriti zauzece CPU-a za real-time dekoding.

Sto se tice izbora izmedju Overlay/VMR7/9 to pre svega zavisi od graficke i drajvera, probaj sva 3 i vidi koji je najbrzi (zauzima najmanje procesora).

Citat:

Imas ovdenesto, nije to o cemu se prica ovde ali za kase valjda moze da ti posluzi:

http://www.pcx.co.yu/MiniITXploce.htm


ATOM je poprilicno brzi od Via cipova koji su u prodaji danas, a trosi jako malo tako da je definitivno za sad najbolji izbor u rangu "performanse po vatu"

Kome treba cista snaga, moze da potrazi Mini ITX ploce sa Core 2 procesorima, mada one su osetno skuplje (red velicine 200+ EUR)

--

Sto se AMD procesora tice, ko ima viska - moze da bude dobra opcija, samo ti procesori trose mnogo vise i greju se znacajno vise od ATOM-a.

Sempron, koji je jos i najbolji ima tdp od 45W - dok ATOM na 1.6 GHz ima TDP od oko 4W - vise od 10x manje :) Nije to problem samo sa strujom, vec treba i ohladiti 45W, a za to je vec potreban ozbiljni termalni dizajn - dakle, pazite kad pravite kutiju sa AMD-om, to mora biti dobro rashladjeno.
[ Ivan Dimkovic @ 26.05.2008. 21:22 ] @
Inace, da - za one koji ne znaju: ATOM ima hyperthreading

I to, vrlo dobar hyperthreading cija je implementacija, cini mi se, daleko bolja nego u NetBurst P4 sistemima.

Tako da i single-core ATOM uz odgovarajuc BIOS biva vidjen kao 2 logicka procesora i moze prilicno da ubrza multi-threaded aplikacije.

Ono sto jeste problem, sto su vecina aplikacija kompajlirane za P4 ili Core procesore, a tada kompajler ocekuje od procesora vrlo dobar branching i predikciju. Na zalost, ATOM je in-order arhitektura sa daleko slabijim mogucnostima egzekucije, te je za najbolje performanse neophodno iskompajlirati kod sa drugacijim opcijama.

Inace, Intel C/C++ kompajler vec neko duze vreme ima opciju za ATOM optimizaciju, QxL - samo je taj switch duze vremena stojao nedokumentovan (tj. ne znam ni da li su ga jos objavili)
[ tdjokic @ 27.05.2008. 00:23 ] @
Citat:
kumkat: Imas ovdenesto, nije to o cemu se prica ovde ali za kase valjda moze da ti posluzi:

http://www.pcx.co.yu/MiniITXploce.htm
Cudno, kad uradis pretragu na pcbeza.rs i itsvet.com, koji su meni najpoznatiji za trazenje hardvera, na zahtev "miniITX" ne dobijes skoro nista. Ima samo jedno pozamasno kuciste, kao ovo vec ovde spomenuto i nista vise. Ovi nesto imaju, ali je cena "Call", tako da sumnjam da bi sad to bilo isplativo coveku za kase po samoposlugama, a i kucista su "Call", mada mozda i gresim, ako poruci vise komada, za poznatog kupca, sa avansom ... mozda dobije i povoljnu cenu. Ukratko, opet cupkamo za svetom, klasika. Napolju se nudi na veliko, a ovde malo ko cuo i posledicno, skoro niko ne prodaje - "Ne trazi se, zemljace, pa nam se ne isplati da uvozimo, da nam stoji po magacinimia." A mora se priznati da su cene dosadnjih ploca i kucista prilicno visoke za nase pojmove.
[ nkrgovic @ 27.05.2008. 11:39 ] @
Danas procitah na Reg-u: Izlgeda da ce verzija Atom-a biti u novoj, desktop varijanti Asus eeePC-a:

http://www.reghardware.co.uk/2008/05/23/asus_e_dt_is_ebox/

Deluje zanimljivo.
[ m_k @ 27.05.2008. 14:45 ] @
Jedno mozda poglupo pitanje, zasto niko ne spominje RAM kod ovoga? :$
[ Ivan Dimkovic @ 27.05.2008. 14:54 ] @
U pitanju je 1 slot koji moze da primi DDR2 DIMM do 2GB sa 533 ili 666 MHz brzinom.

Kod mene 1 GB DDR2 DIMM moze da se nadje za 15.6 EUR, pa to i nije neki bitan faktor u ceni. Ja jos imam par 2 GB DDR2 DIMM-ova koji se vuku po fiokama, pa cu jedan od njih ugraditi u ovaj sistem.
[ osmania @ 27.05.2008. 17:18 ] @
Citat:
nkrgovic: Danas procitah na Reg-u: Izlgeda da ce verzija Atom-a biti u novoj, desktop varijanti Asus eeePC-a:
http://www.reghardware.co.uk/2008/05/23/asus_e_dt_is_ebox/
Deluje zanimljivo.


znam isgurno da dolazi u ovaj MSI mislim da je winplay odgovor na Asus EEEPc
mislim ima 10 colni i jos 8 ako se ne varam
[ flighter_022 @ 27.05.2008. 18:15 ] @
Uh... ovo mi ponovo namece ideju o nekim custom-aplikacijama, tipa maticna, memorija, cpu, solid-state disk, mikro napajanje, TFT touch screen, a sve u paketu velicine 17" ekrana, samo debelog jedno 3"...

Namene? pa sve, bukvalno sve od centralne kontrole za razne smart-home, preko niskobudzetnih 9ili visokobudzetnih?!) elektronskih kasa, do industrijske primene.
[ dusanissimus @ 27.05.2008. 18:25 ] @
Citat:
nkrgovic: Danas procitah na Reg-u: Izlgeda da ce verzija Atom-a biti u novoj, desktop varijanti Asus eeePC-a:

http://www.reghardware.co.uk/2008/05/23/asus_e_dt_is_ebox/

Deluje zanimljivo.


pa atom je u pokretnom eee-ju naravno da ce biti i u desktopu!
ja ga kupujem pa kud puklo....
[ Ivan Dimkovic @ 27.05.2008. 20:44 ] @
Damn, danas mi je UPS bio na vratima ali nisam bio kuci....

Sutra je u kuci onda - vec sam pripremio 4GB USB stick na kome cu da deploynem Windows 2008 ;-)
[ tdjokic @ 27.05.2008. 21:29 ] @
Off topic:
Citat:
Ivan Dimkovic: Damn, danas mi je UPS bio na vratima ali nisam bio kuci....
Ovde [u Srbiji] sve vise prodavaca prelazi na on line prodaju, bice da je to moderno i njima jeftinije, ali ko ce da sedi kuci i ceka postara? J...i ga, sve ima neke prednosti ali i mane. Otisao moj rodjak u prodavnicu i hteo nesto da pogleda, a onaj bilmez mu kaze: "Nema to da se gleda ... Kupite on line ..." Da, bas tako, kupices recimo laptop "na slepo"?
[ Stranger2 @ 28.05.2008. 00:53 ] @
Off topic:

Citat:
sve ima neke prednosti ali i mane. Otisao moj rodjak u prodavnicu i hteo nesto da pogleda, a onaj bilmez mu kaze: "Nema to da se gleda ... Kupite on line ..." Da, bas tako, kupices recimo laptop "na slepo"?


Da online kupovina ima dosta nedostataka ako ne znaš 100% šta kupuješ. Na amazonu možeš recimo naći web kameru sa ekstra karakteristikama i jos lepo izgleda. A kada ti stigne kuci i pogledas je svojim ocima dodje ti da je bacis u smece jos pre nego sto je isprobas. A kada je isprobas jos vece razocarenje, slika mutna a razbistri se tek kada objektiv odvrnes da skoro ispadne van...
Pouka: ne kupovati na slepo osim ako se ne radi o proizvodima najpoznatijih brendova
[ osmania @ 28.05.2008. 07:36 ] @
Off topic
ja samo mogu reci u austriji kako je stanje nadam se da je i kod nas tako ce da bude:
radi se o tome da je cak ako kupujete velike stvari lcd od 40 zolla pa dalje za 100 eura jeftinije online ali u biti placas postarinu 50 eura i tako da dobijes 50 jeftinije sto je ok. ALi zamisli ti narucis LCD i kazes mu kad ces biti kuci i on tada donese taj LCD ako nisi kuci onda moras sam da ides po taj lcd ili dodatno da paltis.
Mada inaju stvari koje fakat mozes kupiti preko neta, danas sve sto trazis mozes naci na netu karakteristike na forumu sta ljudi kazu o tome itd tako ja mislim da je to jedna velika prednost.
I gledaj ovo jos bolje nprj meni lcd 40 zolla crko nije crko bas lai ono nesto niej radilo kako treba nazvao firmu tu kad cete biti kod kuce tada i tada. Dobio novi 40 colla dok se ovaj ne popravi kad se popravi opet dobijes nazad nista ne moras da ganjas tako i sa hdd i sa svim dijelovima koje kupis na netu...
pozz
[ Ivan Dimkovic @ 28.05.2008. 09:49 ] @
@tdjokic,

Online kupovina se najbolje radi na sledeci nacin: odes u najblizi super-duper supermarket tehnike (ovde je to Saturn i MediaMarkt) ili u neku fensi prodavnicu IT opreme (ovde je to Arlt, recimo) vidis kako to izgleda, zapises cenu...

A onda odes kuci, i lepo potrazis to isto na search-masinama za cene, i garant ces dobiti bar 10% nizu cenu, a nekad i preko 20% - najsveziji primer, neka NVidia graficka kartica, u MediaMarktu 160 EUR, preko neta nadjena za 99 EUR.

Sto se dostave tice, najjednostavnije je da ga narucis na posao (tvoje ime + adresa firme) - tada stize garantovano, sto sam ja sasvim slucajno zaboravio u ovom slucaju. Ako si narucio preko poste/DHL-a (DHL je u Nemackoj deo poste, posto je Deutsche Post vlasnik DHL-a) ako nisi bio kuci, paket ce te cekati ili u posti, ili ako si im dozvolio da ostave kod komsije - kod komsije.

Nema tu nikakvih problema sa vracanjem, ako ti se ne svidja - imas 2 nedelje da vratis bez ikakvih pitanja, sto se garancije tice - vece firme imaju servis ili ti vec u samom paketu daju nalepnicu koju samo nalepis na paket i posaljes nazad, sve placeno. Apple ti posalje UPS na vrata sa sve kutijom za pakovanje defektnog proizvoda i onda ti za par dana posalju novi nazad.

Nego... on-topic,

UPS guy je upravo bio na vratima i ATOM je stigao:

Kutija:



I, stvarna velicina u poredjenju sa mojom rukom:



Kao sto rekoh, ogroman kuler je na 945 NCH-u - to ce ici napolje... Veceras ce biti prvi rezultati.
[ Ivan Dimkovic @ 28.05.2008. 10:23 ] @
Interesantno,

Na maticnoj ploci ima dosta praznih, nepopunjenih elemenata - sto znaci da je Intel definitivno predvideo jos neke naprednije stvari u "Little Falls" dizajnu:

- Definitivno postoji SPDIF out na maticnoj ploci, samo nije aktiviran
- Postoji i stampa za TV cip, kao i TV izlaz na panelu - takodje, nije aktiviran
- Postoji jos jedan USB konektor na ploci za 2 USB porta, takodje - nije aktiviran

Kako je Gigabyte takodje najavio Little Falls dizajn, mozda ce oni ove funkcije i aktivirati (slika Gigabyte dizajna: http://www.hkepc.com/database/...20080305151126862042035762.jpg)

Evo i slike, obelezeni su neki delovi koji nisu zalemljeni:



[ PPZ @ 28.05.2008. 14:13 ] @
Ajde, testiraj pa javi kako radi!

Stvarno nemogu da razumem kako se Intel odlucio na takav dizajn.Ajde sto je stari cipset. ali da ne stave makar PCI Express umesto obicnog PCI slota...

Mogao je da upadne jedan PCI Epress X16 i da pokrije SVE potrebe...

[ osmania @ 28.05.2008. 15:11 ] @
evo jedan korisan link... sa slikama MSI Atom Winplay desktop

http://www.itx.ba/index.php?op...=view&id=6181&Itemid=1
[ Silencer @ 29.05.2008. 12:39 ] @
Ja molim boga da ovo dodje u Srbiju i da ima lepu cenu :) Meni bi u startu bila usteda po kasi 300 evra!
[ EmirHozic @ 29.05.2008. 16:06 ] @
sky star 2 i ovo valjda ce da radi
kupio sam athlon LE ali sad mi se ne mili postaviti ga.
[ ki111er @ 29.05.2008. 22:23 ] @
Citat:
EmirHozic: sky star 2 i ovo valjda ce da radi.


Kakva ce to fora biti sa SS2. Ima da kida usi,,ima da instaliram na njemu Win Media Centar, Girder(vidim da ima COM port za daljinac) DivX Codek, i to je to eto meni savrsenog player-a i server za male pare :-)
[ JOJO847 @ 29.05.2008. 23:39 ] @
[ot]
@EmirHozic
SS2 je (bar nekad) na nekim PCI slotovima imala probleme sa napajanjem i to je bio glavni uzrok nekompatibilnosti. Bilo je rijeci o tome, pa potrazite na forumu
:)
[/ot]
[ dusanissimus @ 30.05.2008. 13:44 ] @
http://www.via.com.tw/en/produ...rboards.jsp?motherboard_id=610
a kako ja ovo da kupim u beogradu?
koliko uopste tako nesto kosta?

VIA NAS 7800 Specifications
Model Name VIA NAS 7800-15T
VIA NAS 7800-15LST
Processor VIA C7® 1.5GHz NanoBGA2 Processor
Chipset VIA CN700 North Bridge
VIA VT8251 South Bridge
System Memory 1 x DDR2 400/533/667** DIMM socket.
Up to 1GB memory size
(** DDR2 667MHz memory module can be supported with effective speed to 533MHz)
VGA Integrated VIA UniChrome™ Pro graphics with 2D/3D and MPEG-2 video accelerators
Onboard IDE 1 x UltraDMA 133/100/66 Connector (2.0mm pitch/ 44pins)
Expansion Slots 1 x Compact Flash type-I slot (Master/Slave selectable)
1 x 32-Bit Mini PCI slot (for NAS 7800-15LST)
Onboard LAN 1 x VIA VT6130 PCIe Gigabit Ethernet Controller
1 x VIA VT6122 PCI Gigabit Ethernet Controller (for NAS 7800-15LST)
Onboard TPM Infineon SLB9635TT 1.2 (Trusted Platform Module)
Onboard I/O Connectors 1 x VGA pin header
1 x USB pin header for 2 USB ports (1 USB port supports WLAN control)
2 x Serial port pin connectors (COM1 is powered & selectable with 5V/12V)
2 x Fan pin connectors: CPU/Sys FAN
1 x PS2 keyboard and mouse pin connector
1 x DIO pin for 16 GPIO (Supported with hardware interrupt function)
1 x MFX connector
1 x Front panel pin connector
2 x LAN LEDs
1 x ATX power connector (manufacturing option for 12V DC-In)
4 x SATA (3 Gbps) connectors (for NAS 7800-15T)
8 x SATA (3 Gbps) connectors (for NAS 7800-15LST, with one extra SATA controller Marvell 88SE6145 to have 4 more SATA ports)
1 x SATA LED (for NAS 7800-15T)
5 x SATA LEDs (for NAS 7800-15LST)
Back Panel I/O 2 x RJ-45 LAN ports (1 RJ-45 for NAS 7800-15T)
4 x USB 2.0 ports
BIOS Award BIOS, LPC 4/8Mbit flash memory
Operating System Windows® 2000/XP, Linux®, Win CE, XPe
System Monitoring & Management Wake-on LAN, Wake-on Alarm,
Watch Dog Timer.
System power management
AC power failure recovery
Operating Temperature 0 ~ 60 °C
Operating Humidity 0% ~ 95% (relative humidity; non-condensing)
Form Factor 14.3 cm x 19 cm (L x W); DVD-ROM like size
[ rikelme @ 30.05.2008. 14:06 ] @
Još samo kad bi skinuli paralelni i firewire port (cena bi bila niža i do $10) a dodali LVDS za podršku za drugi monitor... to bi bila vrlo konkurentna mini-ITX ploča.
[ Igorn @ 31.05.2008. 23:36 ] @
I kako radi ploca?
[ alexeigovorukhin @ 01.06.2008. 03:05 ] @
Citat:
rikelme: Još samo kad bi skinuli paralelni i firewire port (cena bi bila niža i do $10) a dodali LVDS za podršku za drugi monitor... to bi bila vrlo konkurentna mini-ITX ploča.


Pa pitam ja gde je 44pinski konektor za LVDS
[ tdjokic @ 01.06.2008. 03:05 ] @
Jedno od kucista se u Beogradu prodaje za 75 eura + PDV. (Ako sam vec napisao, izvinjavam se).

Model no.: CP3688-B / CP3688-S / CP3677-B / CP3677-S
Case dimensions: 275 (W) x 210(D) x 65(H)
Main board size: mini-ITX form factor; 170(W) x 170(D)
Drive Bays: 2,5" hdd bay internal
slim- CD/DVD/RW
Front connections: 2x USB 2.0
System Fan: 60mm
Colors: CP3677-B Black / silver
CP3677-S Silver
CP3688-B Black / blue
CP3688-S Silver
Accessory:
Stand for vertical use included
Slim- CD/DVD/RW converter included

Usput - ima li neko slucajno viska ovaj "Slim-CD/DVD/RW converter" , trebao bi mi jedan komad. Nesto se organizujem da nabavim, jer "doticna firma" to ne prodaje posebno, a druge nemaju, ali ce to potrajati, pa ako nekome smeta, molim javite na PP. Dakle "slim cd na IDE, 40 pinski".
[ osmania @ 02.06.2008. 06:33 ] @
evo MSI ima odgovor:
http://www.itx.ba/index.php?op...=view&id=6222&Itemid=1
[ tdjokic @ 02.06.2008. 09:03 ] @
SAMO PASIVNI HLADNJACI! URA! Ja imam opsesiju da ce ventilator da mi crkne i da mi CPU izgori Dobro, nije zivotno pitanje, ali je ipak dosadno. Jeste da ima onih zastitinih programa, resenja u BIOS-u, ovo, ono, ali je pasivni nenadmasan.

Pre godinu, dve sam kupio novi ventilatorski hladnjak za graficku, montirao, ukljucio, nisam proverio i ostavio PC da radi, a ja otisao u drugu prostoriju. Kroz nekih pola sata se vratim - mirise na rostilj!? Otvorim, pogeldam - ventilator ne mrda, graficka vruca. Zice na konektoru su bile fabricke okrenute i ventilator nije hteo da se vrti. Ta graficka je imala 32MB memorije, dakle obicna, stariji tip.

Neso kasnije sam kupio neku noviju, 128MB memorije, nista specijalno, ali me odusevilo sto je dosla sa PASIVNIM hladnjakom. Negde sam procitao i podatak da je to nova generacija cipova, koja se vise ne greje kao luda. Prema ovom pasivnom resenju sam bio dosta rezervisan, ali graficka lepo radi i dalje, ima vise od godinu dana.
[ dusanissimus @ 02.06.2008. 12:25 ] @
tesko da ce izgori ako crkne ventilator, e sad ako spadne hladnjak....to mi se desilo...
moj lepi thunderbird lepo se samospalio...jedva sam ga odvojio od coolera...
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2008. 14:20 ] @
Elem, ATOM ITX je set-upovan u malom ITX kucistu (jos samo nedostaju 2 Spinpoint F1 HDD-a za backup server):

Takodje, ono malo sranjce od 945 hladnjaka sa teroristickim 3cm ventilatorom je uklonjeno i stavljen je Noctua NV-U6 pasivni chipset cooler (vidi se u sredini)



Na zalost, napajanje koje vidite u ovom malom kucistu je neko kinesko djubre od 200W koje je tako bedno efikasno da ova ploca sa jednim HDD-om trosi 40.5W!!! Sa Chieftech-om od 600W rezultat je 30.5W (!!) pa mozete da zamislite koliko je neefikasno malo kinesko govance ako 600W napajanje daje 10W bolju efikasnost - tako da sam narucio PicoPSU koji stize sutra, pa cemo videti koliko onda trosi (nadam se 25-26W)

Zatim, Windows Server 2008 je instaliran na USB stick od 4 GB, i ostalo je oko 1.3 GB slobodno - ovo je poseban image Win Servera, koji je ogoljen WAIK-om Vlite-om a instaliran je na USB uz pomoc malo hakeraja:



Windows Server radi savrseno dobro sa USB sticka, jedino je nesto malo sporije ucitavanje zato sto su USB stickovi vrlo neefikasan medijum za takav nacin upotrebe, a i Windows Kernel je optimizovan za I/O na hard-disku (tipa, Windows ceka da se poklope "cilindri" pre nego sto upise podatke) - na zalost, kako USB medij ima "virtuelne" cilindre, cela ta stvar daje bespotreban delay... Mada, SSD diskovi daju daleko bolje performanse, verovatno zbog ugradjenog kesa.

Sve u svemu, install je prosao dobro - u toku nedelje slede testovi.
[ Igorn @ 02.06.2008. 17:49 ] @
Ajde daj jos neke slike kucista(kad mogu samo da ga gledam jos uvek,u Srbiji),i jedva cekam da vidim rezultate uzeo bih ovo kao download,multimediajlnu masinu.
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2008. 21:01 ] @
Kuciste je inace ruzno k'o akrep, ali je kostalo 40 EUR sa tim neefikasnim 200W PSU-om.

Evo jos jedne slike (na slici se vidi Noctua chipset cooler i neki papst ventilator koji ce isto biti zamenjen sa Noctua-om za par dana, kao i napajanje koje ce biti zamenjeno sa PicoPSU-om sutra):


[ Ivan Dimkovic @ 03.06.2008. 17:57 ] @
Stigao je i PicoPSU - trenutna potrosnja - 29W :) I to sa nekim losim brickom od starog TFT monitora... tako da se nadam da ce pasti za jos par W kad nadjem dobar brick :)

Ovo znaci da sa 2 HDD-a i full load racunam na oko 40W total... Nije bas kao sto sam se nadao, ali to je ponajvise zbog glupog chipseta..

Slika - vidi se koliko je mali Pico PSU:

[ flighter_022 @ 05.06.2008. 21:29 ] @
Veoma interesantno. Ispada da bi sve to sa nekim custom-design kuctstem zauzimalo jedno 3 puta manje prostora, zapreminski... Ono tipa kuctsta za DVD plejer (sve za optickim drajvom na mestu originalnog DVD uredjaja) a unutra kompletan racunar.
[ tdjokic @ 06.06.2008. 06:10 ] @
Citat:
flighter_022: Veoma interesantno. Ispada da bi sve to sa nekim custom-design kuctstem zauzimalo jedno 3 puta manje prostora, zapreminski... Ono tipa kuctsta za DVD plejer (sve za optickim drajvom na mestu originalnog DVD uredjaja) a unutra kompletan racunar.
275mm x 210 mm x 65 mm - sta ces manje od ovoga, a ima vec gotovo u radnji i vec ima mesto za slim DVD drajv i 2,5" HDD! To ti je pedalj duzine, visina jos manja a debljina 65 mm. Ako bude manje, moze da se desi da ga izgubis negde, prilikom ciscenja sobe

Ivane, izvini sto pitam, cini mi se da nisi napisao koliko meri to tvoje kuciste u cm. Jeste da je to marginalno pitanje, ali pitam zbog kompletnosti teme (a i radoznao sam, priznajem).
[ marinkov @ 06.06.2008. 11:28 ] @
Ova tema me je jako zainteresovala mada priznajem nisam naročito stručan da bih shvatio baš sve pa bih Ivana zamolio kada završi kompletiranje i testiranje da objavi spisak svih komponenata koji čine ovu konfiguraciju pa da i mi pokušamo da ga sklopimo.
[ dusanissimus @ 06.06.2008. 15:09 ] @
pitanja:
da li itx i mitx ploca moze bey posebnih problema da se nashrafi u standardno atx kuciste?
da li postoji kakva zgodna itx ploca za cca 100 evra sa puuuuno sata prikljucaka ili pci-e 1X, jos bolje 4x slotom za kacenje 5-6-7 hdd ova?
zasto ovo pitam? ne kupuje mi se monstrum koji trosi u mirovanju 300W samo zato sto ima dvoljno sata prikljucaka...
raymisljam da napravim jedan lep skroman windows home server racunar...i da znam da je linux...ne interesuje me linux...
koliko pico psu napajanja hddova mogu da napajuaju?
preptpostavljam da bi mi u ovoj varijanti trebalo pravo atx napajanje? mada mi se to bas ne mili...
[ Ivan Dimkovic @ 06.06.2008. 16:03 ] @
Inace, za informaciju - u kuci imam i Intel ATOM "Silverthorne" CPU plocu sa Poulsbo cipsetom (US15W) - to je definitivno prava stvar :)

Silverthorne je ATOM za MID uredjaje sa daleko boljim power-managementom (ima speed-step i C6 sleep), a Poulsbo cipset je najnoviji Intel mobilni cipset jako male potrosnje i sa mogucnoscu dekodiranja HD MPEG-2, MPEG-4, VC-1 i H.264 strimova!!!

Ceo taj sistem trosi oko 22W, sa HDD-om i USB-om oko 29W - dakle oko 7-8W manje od moje D945GCLF ATOM ploce sa Diamondville-om i 945GC cipsetom, kako sam i ocekivao. Ovo dokazuje da je Intel sa D945GCLF planirao "nettop" trziste za zemlje u razvoju, i da su se fokusirali na minimizovanje cene, bez obzira na potrosnju struje (koja je, i sa svim tim, da se ne lazemo - i dalje jako jako niska)

Na zalost, za sada nema proizvodjaca koji ovaj sistem sa Poulsbo cipsetom prodaju u Mini ITX varijanti, i Poulsbo ce verovatno biti dosta skuplji od 945GC dizajna.

Inace, firma Lippert iz Manhajma (Nemacka) vec pravi ATOM (Silverthorne) + Poulsbo industrijski racunar - velicine kreditne kartice:



^ ovo gore ima ATOM na 1.6 GHz, DVI izlaz (mini), 8 USB portova, 1 GB RAM-a i SPDIF - i veliko je koliko i jedna kreditna kartica... Dakle, AVC HD dekodiranje u dzepu, stvarno :-)

@tdjokic:

Izgled & dimenzije mozes videti ovde: http://cgi.ebay.de/HQ-Mini-ITX...eNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Velicina: 220 x 200 x 180 mm

Ruzno je k'o akrep ali radi posao odlicno.

Citat:

da li itx i mitx ploca moze bey posebnih problema da se nashrafi u standardno atx kuciste?
da li postoji kakva zgodna itx ploca za cca 100 evra sa puuuuno sata prikljucaka ili pci-e 1X, jos bolje 4x slotom za kacenje 5-6-7 hdd ova?


Postoji dosta MINI ITX ploca, mozes potraziti preko google-ta, i ima ploca koje imaju PCI-E, 2x Gbit Internet, 4xSATA i 8xUSB. Sto se cene tice, mozda ces naci nesto tom rangu eventualno sa VIA procesorima, za Core 2 Duo ces ipak morati da izvdvojis vise, osim ako ih ne kupujes u USA, gde se mogu naci C2D ITX ploce za oko $190, sto grubo dodje oko EUR 100.

Sto se ATOM ploca tice - za sada postoji jedna jedina, D945GCLF - i nekoliko dizajna baziranih na njoj koji su u najavi. ASUS je najavio EEEBox koji ce imati ATOM N270 (malo bolji od ATOM 230 iz D945GCLF) i 945GM mobilni cipset - ali to je ceo sistem koji nece biti 100 EUR :)

Kome se ne zuri, moze sacekati malo dok se ne pojave Poulsbo ploce u ITX varijanti - to ce zaista biti ubitacni HTPC sistem koji vuce manje od 25W :)

Citat:

preptpostavljam da bi mi u ovoj varijanti trebalo pravo atx napajanje? mada mi se to bas ne mili...


Hm, C2D ako undervoltujes i 4 SATA HDD-a mozes imati na oko 60-70W mozda i malo manje ako uzmes Mini ITX plocu sa mobilnim cipsetom, sto PicoPSU sasvim lepo podrzava (PicoPSU moze da pruzi 120W) - ali na bilo kakvu PCIe graficku karticu mozes da zaboravis, osim eventualno NVidia-e 6200 ili 7200 koje trose oko 19-25W.

Primera radi moj server koji ce biti zamenjen ATOM-om trosi oko 52W a ima 3 HDD-a, 2 GB RAM-a Intel 965 + C2D na 2.0 GHz (undervoltovan na 1.05V i underclockovan na 1.8 MHz) - ali nema graficku uopste - sa grafickom je potrosnja oko 70W. Dodaj jos jedan disk, i to je max. 80W, a to je desktop ploca.

Intel je najavio jako dobru Mini ITX plocu za Core 2 Duo/Quad procesore, za koje ti nece trebati PCIe graficka - zove se "Fly Creek" i imace novi Eaglelake cipset (G45), podrzavace LGA775 Core 2 Duo/Quad procesore, DVI, HDMI, 4x SATA Gigabit LAN i sasvim solidnu GMA X4500HD graficku:

Sto je definitivno HTPC dream - to bez problema moze da bude glavni komp u kuci :)




[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 06.06.2008. u 17:15 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 07.06.2008. 17:57 ] @
Inace, evo informacija za ljude koji su pitali za listu komponenti

Tu su i cene koliko ovo kosta u DE, radi orijentacije:

1. Ploca D945GCLF (CPU: Diamondville 1.6 GHz, Chipset: 945G) = 49 EUR
2. Mini ITX kuciste + 200W napajanje = 43 EUR
3. Memorija 2 GB DDR2 = 22 EUR
4. USB Stick 4 GB kao primarni disk za OS (SanDisk Cruiser 25 MB/s read) = 17 EUR

TOTAL: 131 EUR

Alternativno, mozete dodati i:

PicoPSU, ultra efikasno DC-DC napajanje (treba vam i 12V brick, moze od starog laptopa) - 39 EUR
Noctua NF-38 ultra tihi 80mm ventilator = 13 EUR
Noctua NC-U6 Pasivni Chipset Cooler = 22 EUR

TOTAL: 205 EUR

[ Igorn @ 07.06.2008. 19:37 ] @
Da li neko ima predstavu kada bi mogao da se ocekuje ATOM u srbiji i gde(tj,ko ga uvozi,mislim intel)???
[ EmirHozic @ 09.06.2008. 14:29 ] @
http://www.theinquirer.net/gb/...008/06/09/via-nano-runs-crysis


kako cijene struje skacu bit ce sve vise i vise ovakvih sistema, ja sam skoro racunao da li bi isplativo bilo, posto mi je racunar, TV, wireless router i jedan AP non stop upaljeno da li bi bilo moguce sve to povezati na solarne celije i akomulatore da se samo napaja.
[ Ivan Dimkovic @ 09.06.2008. 14:36 ] @
Via Nano je ispod-prosecan cip - performanse mu jesu vece od ATOM-a na 1.8 GHz ali na toj frekvenciji ima TDP od 25W, sto je 10x vise od Silverthorne-a ili 6.2x vise od Diamondville-a.

Sto je besmisleno veliki TDP - Core 2 Duo E4500 na 1.8 GHz undervoltovan na 1.05V ima isti takav, ako ne i manji TDP, a brzi je od Via Nano-a nekoliko puta.

Sa TDP-om od 25W za CPU, TDP-om od 10W za cipset, 5W za memoriju i ostale komponente na ploci, 8W za HDD se vec dolazi do 48W potrosnje komponenti, a to je 57W ako se koristi napajanje sa 80% efikasnosti... 57W?! pa moj Core 2 Duo E4500 server trosi 52W...

Citat:

* Via Nano L2100: 1.80GHz, 800MHz PSB, 25W TDP;
* Via Nano L2200: 1.60GHz, 800MHz PSB, 17W TDP;
* Via Nano U2400: 1.30GHz, 800MHz PSB, 8W TDP;
* Via Nano U2500: 1.20GHz, 800MHz PSB, 6.8W TDP;
* Via Nano U2300: 1.0GHz, 800MHz PSB, 5W TDP.


Ovo samo pokazuje da Via ipak nije bas puno toga novog uradila sa Nano cipom - mislim, hvaliti se da si brzi od cipa koji trosi 2.5W (Silverthorne 1.8 GHz), a trositi 25W je... pointless :)
[ Stranger2 @ 09.06.2008. 22:15 ] @
link na tekst wikipedia o Atom procesoru http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Atom

i dobar spisak malih racunara - dole je lista najavljenih koji uglavnom imaju Atom procesor http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_subnotebooks
[ Igorn @ 09.06.2008. 22:58 ] @
Evo i linka ka ploci i procesoru

Intel® Desktop Board D945GCLF with Integrated Intel® Atom™ Processor

http://support.intel.com/products/motherboard/D945GCLF/index.htm

Intel® Atom™ Processor

http://support.intel.com/technology/atom/index.htm



[Ovu poruku je menjao Igorn dana 10.06.2008. u 00:30 GMT+1]
[ tdjokic @ 10.06.2008. 08:37 ] @
Na amazon.com nema, na ebay.com cene pocinju od oko 80US$.

Htedoh pogledati i na srpskim sajtovim, ali kako? Ako trazis pod osnovne ploce, nije ploca, ako trazis pod procesor, nije procesor :-) . Salim se, ali je stvar ipak zanimljiva - da li je do sada postojala neka slicna stvar = mb + CPU ujedo, a da je bilo namenjeno obicnim ljudima?

Doduse, odavno, odavno sam i ja imao nesto slicno, bio je to neki 386 PC, ciji je procesor bio zalemljen na plocu, a o taktu steta trositi reci, ali je dolazio bez ikakvog hladnjaka, ni pasivnog. Medjutim, to je bilo odavno, a skorije? Znam da postoje i drugi mini ITX racunari ali koliko sam video i oni imaju klasican socket, pa polugu, pa kuler, pa ... sve isto kao ranije, samo na manjoj ploci, a ovo je nesto sasvim drugo.
[ Ivan Dimkovic @ 10.06.2008. 09:20 ] @
Inace, za ljude koji hoce da kupe D945GCLF - ko zeli da malo vise eksperimentise mozda valja sacekati MSI i Gigabyte varijante ove ploce. I jedni i drugi su najavili ove ploce, i koliko vidim sa slike - one ce imati jos jedan USB konektor za 2 porta i mozda jos nesto sto nije zalemljeno na Intelovoj ploci.

Koliko sam imao prilike da vidim, ljudi koji su testirali Gigabyte verziju iste ploce, mogli su da menjaju voltaze i FSB u BIOS-u - sto moze znaciti jos malo smanjenja potrosnje, posto je referentna Intelova D945GCLF "nastelovana" na vrlo konzervativne voltaze.

Doduse i D945GCLF ima identican VRM kao i D201GLY2 - sto znaci da je sa obicnom B2 olovkom moguce smanjiti VCORE "pisanjem" po jednom otporniku koji je povezan na VRM cip.

Sa http://www.exoid.com/?page_id=168 - ovo je layout D201GLY2 ploce:



Isti ovaj VRM (ISL6314) se koristi i na D945GCLF - samo je na drugom mestu (grubo izmedju ATOM-a i konektora za ventilator u gornjem desnom delu ploce) pa je verovatno moguce malo smanjiti voltazu i na njemu.

Medjutim, ne verujem da ovaj VCORE sluzi i za cipset - sto je u stvari najveci potrosac, tako da je jedina nada za to bolji BIOS - videcemo sta Gigabyte i MSI nude :)
[ alexeigovorukhin @ 10.06.2008. 19:59 ] @
Citat:
tdjokic: Na amazon.com nema, na ebay.com cene pocinju od oko 80US$.

Htedoh pogledati i na srpskim sajtovim, ali kako? Ako trazis pod osnovne ploce, nije ploca, ako trazis pod procesor, nije procesor :-) . Salim se, ali je stvar ipak zanimljiva - da li je do sada postojala neka slicna stvar = mb + CPU ujedo, a da je bilo namenjeno obicnim ljudima?

Doduse, odavno, odavno sam i ja imao nesto slicno, bio je to neki 386 PC, ciji je procesor bio zalemljen na plocu, a o taktu steta trositi reci, ali je dolazio bez ikakvog hladnjaka, ni pasivnog. Medjutim, to je bilo odavno, a skorije? Znam da postoje i drugi mini ITX racunari ali koliko sam video i oni imaju klasican socket, pa polugu, pa kuler, pa ... sve isto kao ranije, samo na manjoj ploci, a ovo je nesto sasvim drugo.



Imam ja neki VIA C3 na 500MHz ali je shit. Mozda jedino kao ruter da sluzi. http://www.unicorn-computer.com.tw/products/itx/3203m.html
[ dusanissimus @ 11.06.2008. 17:32 ] @
da li neko ima predstavu da li je u asus eee box b202 hdd od 2.5 ili 3.5?
drugo da li neko ima predstavu dali on ima ugradjen esata konektor?
[ Stranger2 @ 13.06.2008. 08:04 ] @
ASUS Eee Box B202 Details http://hothardware.com/News/ASUS_Eee_Box_B202_Details_Emerge/

pretpostavljam da je hard disk 2,5 inca jer je ceo kompjuter mali 8.5” x 7” x 1”
[ the_tosic @ 16.06.2008. 11:15 ] @
Zna li neko da li ce i kada ce Atom stici kod nas? I je l' zna neko ko (online shop) ga isporucuje u Srbiju i kolika bi bila postarina?
[ miodrag75 @ 17.06.2008. 23:19 ] @
uh kako bi me ovo izvuklo ladno mogo bi mirno da spavam sa malo buke ,vec pravim mesto za njega

[Ovu poruku je menjao miodrag75 dana 18.06.2008. u 01:23 GMT+1]
[ tdjokic @ 18.06.2008. 10:20 ] @
Na amazon.com se pojavio i cena postepeno pada, sada je vec ispod 70US$. Nazalost, ako se kupuje legalno, preko firme preko koje ja kupujem neke sitnice, izadje cena ovde skoro istu brojku, ali u eurima, a realna cena mu je daleko manja - oko 40 eura.
[ rikelme @ 02.07.2008. 18:16 ] @
E kad sam video ovo, razočarao sam se...

http://www.fudzilla.com/index....=view&id=7595&Itemid=1


[ tdjokic @ 02.07.2008. 23:01 ] @
Citat:
rikelme: E kad sam video ovo, razočarao sam se...
Zasto? Jasno je i meni kao laiku za unutrasnjost procesora da on ne moze sve kao oni "pravi" ali koji gutaju i vise od deset puta vise struje. Osim toga, ovaj test je malo u zaostatku, jer eno nije mogao ni da pokaze slike, kojih sada ima svuda. Dalje, priprema se Atom Dual core itd.

Sa par zahvata dobijes "dzepni PC", a cena manja od laptopa. Ovde u Beogradu mu je za sada najveca "mana" sto ga nema u prodaji.

Poboljsace oni i Atoma a i plocu, glavno da je krenulo u pravom smeru. Bog te mazo, sad vec postoje ventilatori za hladjenje klasicnih "dzinova" 120 mm x 120 mm x 38 mm, ja hteo da zamenim jedan ventilator na nesto starijem napajanju a prodavac me pita: "25 ili 38 mm?" To se vec priblizava sobnim ventilatorima
[ Stranger2 @ 03.07.2008. 16:26 ] @
mini laptop Asus Eee PC 901 imace Atom procesor. Uskoro krece u prodaju.
http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4447
[ osmania @ 08.07.2008. 20:28 ] @
evo ovo :

MSI najavio Wind ploču

http://www.itx.ba/index.php?op...=view&id=6823&Itemid=1
[ Stranger2 @ 13.07.2008. 21:20 ] @
Evo i GIGABYTE GA-GC230D(Atom) maticna ploca sa integrisanim atom procesorm

Intel® 945GC+ ICH7 chipset
Supports 45nm Intel Atom 230 Processor
Integrated Intel Graphics Media Accelerator 950 (Intel GMA 950)
All solid capacitors design
Integrated High Definition audio
High speed 10/100 LAN connectivity
Integrated SATA 3Gb/s interface
Mini size for flexible use

http://www.gigabyte.com.tw/Pro...s_Overview.aspx?ProductID=2850

p.s.
opisana je u zadnjem broju pc chipa. Nisu je nesto pohvalili. kao slabe performanse i tako to. malo glup komentar jer takvu plocu niko i ne planira kupiti radi performansi.
Pise da nije dovoljno snazna za reprodukciju HD videa.
[ tdjokic @ 14.07.2008. 01:42 ] @
Intel i Gigabyte su zadrzali 1 ventilator, a MSI je presao sasvim na pasivno hladjenje, sto se meni vise svidja. MSI je za nijansu duza ploca (trenutno ne mogu da nadjem precizan podatak, mislim da se radi o 2 cm) ali zato ima 2 slota za memoriju a i konektori za IDE i napajanje su lepse rasporedjeni - jedan iz drugog.

Inace, Gigabyte ima modele koji su naglaseno namenjeni postizanju "povoljne cene" (kako se na Zapadu kaze "jeftino" ) racunara, kako pri nabavci, tako i pri eksploataciji. Imam jednu njihovu microATX integrisanu plocu, kupio nedavno novu, ima PCI- Expres slot za graficku karticu ali ne podrzava brzine vece od 8x, sto je jasno i glasno napisano u specifikaciji ploce, nije prevara. Mislim da je ta osobina povezana sa cinjenicom da na toj ploci postoji samo jedan Bridge, nema Severni i Juzni, sve zivo je strpano u jedan cip. Model je GA-M61SME-S2L. Mozda je i ova "atomska" ploca nesto modifikovana u tom smislu, da bude namerno jos slabijih permormansi nego Inelova i MSI, sto bi trebalo detaljno prouciti pre davanja ocena / kritika.

Sad jos samo da stignu na nase trziste
[ osmania @ 14.07.2008. 07:00 ] @
meni se svidja ovo sto kaze da ce moci HD reprodukciju da radi...
inace danas ne mozes normalan film skinuti...
[ Stranger2 @ 15.07.2008. 21:47 ] @
Citat:
meni se svidja ovo sto kaze da ce moci HD reprodukciju da radi...

o kojoj ploci govoris?
[ dusanissimus @ 20.07.2008. 21:43 ] @
ako sa atom plocom pravim NAS koliko je pametno da OS (koji god... mada sam najblizi tome da bude ili WIN HS ili Ubuntu) bude preko IDE instaliran na CF karticu/e (za 10 e ima sa lezistem za 1 karticu za 14 za 2).
dalje koliko NAJMANJE atom sa 2 hdd 2gb rama i CF/IDE skalamerijom trosi struje?
nasao sam jedno kuciste od foxconn-a koje je kao namenjeno za home entertainment ima napajanje od 250W i kosta oko 3100 dinara (sasvim OK po meni....)
pitanje je prvenstveno koliko ce trositi struje sa ovakvim napajanjem?
naravno u perspektivi hocu da ga zamenim sa picoPSU (kad se konstelacija zvezda u srbiji smiluje)

Foxconn kucista:
DH841 http://www.foxconnchannel.com/..._overview.aspx?ID=en-us0000082
DH839 http://www.foxconnchannel.com/..._overview.aspx?ID=en-us0000060

dalje koja je trajnost CF kartica u ovom slucaju? da li ima neke koristi ako uzimam neke oznacene kao industrial?

dalje da li je neko nacuo da ce postojati neka atom ploca sa dodatnim sata prikljcucima (sa dodatnim kontrolerom mozda?)?

@tdjokic MSI Wind je 17x19 a u manualu pise da je mATX!?!?!?!?

tolko
[ tdjokic @ 21.07.2008. 03:13 ] @
Citat:
dusanissimus: @tdjokic MSI Wind je 17x19 a u manualu pise da je mATX!?!?!?!?
Zbune se ljudi, imaju more tih papira svaki dan, nije im lako. Svasta sam nalazio po manualima. Inace se vidi sa slike da je to vrlo slicno onoj Intelovoj ploci 17x17.
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2008. 07:26 ] @
Citat:

dalje koliko NAJMANJE atom sa 2 hdd 2gb rama i CF/IDE skalamerijom trosi struje?


Racunaj na oko ~30-32W, ako su ti HDD-ovi u sleep modu, i oko 40-42W sa ukljucenim hardovima.

Nema nikakvih problema da stavis OS na CF karticu, samo gledaj da iskljucis swap fajl posto i ovako i onako imas 2 GB a sistem se koristi samo za NAS.

Inace ja prelazim na drugaciju konfiguraciju sada - MSI Fuzzy 945GM1 koja ima DVI izlaz i HD Audio, a koristi mobilni Core 2 Duo (Merom) - to mi treba jer ce masina biti i digitalni satelitski risiver za HD, a Atom bez Poulsbo chipseta to nije u stanju da izvede.
[ dusanissimus @ 22.07.2008. 15:09 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Racunaj na oko ~30-32W, ako su ti HDD-ovi u sleep modu, i oko 40-42W sa ukljucenim hardovima.


mene brine sto je to napajanje od 250W...
nisam bas siguran kooliko ono malo moye da trosi
a onda mi cela ekonomska racunica pada u vodu...


Citat:
Ivan Dimkovic

Nema nikakvih problema da stavis OS na CF karticu, samo gledaj da iskljucis swap fajl posto i ovako i onako imas 2 GB a sistem se koristi samo za NAS.


pametna ideja
ne bih se setio toga...
sugerisano mi je da kao OS iskoristim Almahi linux...
www.almahi.org
sto cu verovatno i uciniti...
ima li neko neka iskustva?
[ dusanissimus @ 23.07.2008. 18:47 ] @
e ovako treba da izgleda mini-itx sistem
sve gde treba sve kako treba...
samo jos da namontiraju i esata interfejs i ja cu poceti da komponujem odu msi-ju!
tako se to radi!
http://vr-zone.com/articles/MS...l_Product_First_Look/5774.html
[ tdjokic @ 23.07.2008. 20:43 ] @
Citat:
dusanissimus: e ovako treba da izgleda mini-itx sistem
sve gde treba sve kako treba...
samo jos da namontiraju i esata interfejs i ja cu poceti da komponujem odu msi-ju!
tako se to radi!
http://vr-zone.com/articles/MS...l_Product_First_Look/5774.html
Odmah da se razumemo - i ja glasam za MSI - zbog PASIVNIH hladnjaka, dva slota za memoriju i bolje rasporedjenih konektora - ali ovakva kucista vec postoje, cak i u Beogradu, pa kad u to ugradis bilo koju "Atom" plocu (Intel, Gygabite, MSI) dobijes apsolutno istu stvar. Moras da se isprsis dodatno i za slim DVD, pa bi sve zajedno moglo da se uklopi i u cenu na ovom sajtu za MSI.

Za nas u Srbiji je samo pitanje koja ploca ce prva moci ovde da se kupi, ostalo je vec tu.
[ miko.s @ 24.07.2008. 18:20 ] @
pozdrav.
već neko vrijeme razmišljam o nekakvom itx sistemu, jer moj trenutni pentium 4 skupa sa diskovima troši preko 400w, i fino zagrijava sobu, a o buci da ne govorim. tako da razmišljam o itx sistemu koji bi trebao bit dovoljno brz manje-više samo za surfanje (da flash ide glatko) i divx/xvid/h264 do negdje 900x500 rezolucije (većinom mi je sve na 848x480).
nek ima vga konektor (ili dvi koji podržava analogni izlaz), par usb-a i sata konektor. kanim mu puknut neki sata 2.5" diskić da to bude tiho. eh sad, šta mi savjetujete? ovo od vie mi otpada, znači nešto intel based. sad dal će to bit atom ili neki core 2 duo mobile ne znam, kolega dimković je preporučio MSI Fuzzy 945GM1 ploču (upravo držim na oku jedinu ebay aukciju za nju), ali ne znam koji cpu staviti gore i koliko bi me to financijski izašlo? bilo koji intel core 2 duo će mi vrtit hd video, jer 1,6 ghz core 2 duo na laptopu vrti 720p sa 20% zauzeća, ali koliko sam shvatio na nju ne ide običan core 2 duo.
ne znam, pomozite mi malo. ima li štogod u nano itx formatu šta bi koliko-toliko zadovoljilo gore navedene kriterije? probao bih nać neko fancy kučište (vjerojatno bih stavio pico itx napajanje jer je bešumno) i to sve skupa stavit na stol.
financije su mi limitirane, imam negdje oko 200€ (260 max) na raspolaganju, s time da bih za ovih 60 kupio 2,5" disk i ram. nekakav savjet? za sve ozbiljnije tu je "velika mašina" koja je već dobro stara ali za sad ju neću mijenjat, sirova snaga mi je bitna ali ne toliko da će me 35fps-a pri enkodiranju videa ubit.

ps - od tih mini sistema, imali koji da podržava dual monitor rad? naviknut sam na 2 monitora i često imam potrebu za njima. ova MSI Fuzzy 945GM1 ima i vga i dvi izlaz, ali mogu li oni radit istovremeno?

edit:
malo gledajući, ideja sa gore navedenom pločom, sa nekim socket m core 2 duo cpu-om, 1 gb ram, plus kučište debelo prelazi 200eura, bliži sam 350 eura. pa sam od toga lagano odustao i našao sam ovo all-in-one rješenje (osim diska)
Code:
http://cgi.ebay.com/Intel-D945GCLF-Atom-230-Mini-ITX-MB-2GB-DDR2-Morex-3677_W0QQitemZ150271887584QQcmdZViewItem?hash=item150271887584

šta mislite? i zašto je 1,6ghz na atomu nedovoljno za 720p video?
[ dusanissimus @ 25.07.2008. 10:21 ] @
@mirko.s 1 reč: grafika!
integrisana GM950 prosto nije dovoljno jaka za HD
i jos nesto zašto 2,5"?
[ miko.s @ 25.07.2008. 10:33 ] @
misliš da je grafika kriva? znači ništa od 720p.
mali disk iz razloga šta hoću bešuman i hladan kompjuter, a kučište koje mi je zapelo za oko je toliko malo da 3.5" disk ne stane.
samo da pitam, vezano uz grafiku, da li intel gma950 koji je na toj ploči može dat 1680x1050 rezoluciju? jer ga kanim spojit na 22" monitor, ali ako nije u stanju dat takav izlaz onda mi je to blesava kupnja.
[ Slobodan Milivojevic @ 25.07.2008. 11:54 ] @
Meni laptop sa Intel Celeron M 1.6GHz i GMA 900 (znaci jos gora od 950) pusta 720p na 22'' 1680x1050px monitoru. A uskoro mi stize Intel D945GCLF mini ITX Mainboard 1,6GHz CPU white Box, pa cu javiti iskustva sa ovom plocom i HD 720p materijalom.
[ miko.s @ 25.07.2008. 12:35 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Meni laptop sa Intel Celeron M 1.6GHz i GMA 900 (znaci jos gora od 950) pusta 720p na 22'' 1680x1050px monitoru. A uskoro mi stize Intel D945GCLF mini ITX Mainboard 1,6GHz CPU white Box, pa cu javiti iskustva sa ovom plocom i HD 720p materijalom.


hm, to će bit malo kasno jer ću ja drugi tjedan počet naručivat djelove, pa ćemo ih vjerojatno dobit istovremeno :)
a inače, kučište u koje sam to mislio smjestit je od morexa , t3300 ili t3310, šta vam se čini? imate li neko ljepše za predložit?

edit, meni ibmov laptop sa celeron 2,4ghz procesorom i intel gma 900 nije htio pustit 1680x1050, pustio mi je 1280x1024 u sredini monitora a okolo je bilo crno. s time da sam ja to probao kao extended desktop, nisam gasio lcd od laptopa.
[ pcaca @ 30.07.2008. 14:02 ] @
Interesantan review Atoma i VIA Nano processora: http://www.pcper.com/article.php?aid=597

Interesantni podatci oko potrosnje da Nano trosi vise struje ali brze zavrsava posao, pa onda ispada da za isti posao Nano trosi manje struje.

Nano ispada vrlo interesantna platforma, osobito ako uzmemo u obzir da je maticna puno vise opremljena.
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2008. 14:23 ] @
Ako se uzme u obzir da Via Nano trosi koliko i manji Core 2 Duo, onda je jako tesko reci da ona "bolje odradjuje posao"

Via Nano je 20-30% brza od ATOM-a, ali trosi 20W vise struje, pa je pitanje da li se isplati kupovati Via Nano ili lepo uzeti Core 2 Duo sistem koji trosi isto kao Via Nano a radi bar 2-3 puta brze.

Evo, na primer, ovo je ubitacna kombinacija:

Intel Fry Creek - DG45FC, u Nemackoj ploca kosta 90 EUR (!!!), ima G45 cipset koji ima hardverski H.264/AVC, VC-1 i MPEG-2 dekoder, znaci moze da dekodira blu-ray, ima 7.1 Audio, DVI i HDMI izlaz:

http://www.intel.com/Products/...rds/DG45FC/DG45FC-overview.htm



Uz ovu plocu, uzmete recimo neki mali C2D, tipa E2200 - i za manje od 150 EUR imate plocu+CPU koja moze da dekodira Blue Ray sa oko 50W potrosnje!

Sto trosi manje od te Via Nano konfiguracije iz testa, a moze da sluzi za bilo kakav posao u kuci, od HTPC media centra pa sve do kucnog servera ili masine za "casual" surfovanje i Office.
[ pcaca @ 30.07.2008. 14:45 ] @
Na testu malo nije jasno kako je merena potrosnja. Vjerovatno su merili potrosnju celog sistema na uticnicu, ali onda ne znam koje su napajanje koristili sto je veoma bitno.

Iksreno na tom testu i Atom ne trosi bas malo (56.4W Idle i 60.1W Load). Ako je to sve tocno sto kazes da Intel Fry Creek sa Core 2 Duo E2200 dekodira Blue Ray sa 50W potrosnje, onda ispada da Core 2 Duo trosi puno manje cak i od Atoma na Idle.
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2008. 14:50 ] @
Tesko.

Bice da je u merenju korisceno jos uredjaja, ili je napajanje jako lose.

Diamondville (osakaceni Atom Silverthorne) u toj ploci trosi oko 4W, dok sama ploca trosi oko 20-tak W. Ja sam sa tom plocom, jednim HDD-om i 2 GB RAM-a dobijao oko 28W i oko 33-34W sa 2 HDD-a - Napajanje je bilo PicoPSU. Merenje je bilo "na uticnici", dok PicoPSU sam ima blizu 90% efikasnosti.

Intel Core 2 Duo, recimo taj E2200, uz najveci napor i undervolting trosi oko 20-tak W - DG45FC ploca verovatno trosi oko 20-takW takodje, a ostalo su diskovi i BD drajv, sto ukupno daje 53W koliko se deklarisalo na Web testovima.

Kako su ovi dosli do toliko visoke cifre sa Atom-om i Via Nano-om, stvarno ne znam.
[ pcaca @ 30.07.2008. 15:14 ] @
Da slazem se oko toga. Stvarno oba sistema imaju preveliku potrosnju. Mozda je to zbog Raptor X HDD-a :) Neznam odkud im je ta ideja da testiraju ovakve sisteme sa Raptor X diskom. A kako pise u tekstu jedva su nasli i monitor sa VGA prikluckom, po tome izgleda da je site vise orijentisan high end sistemima, pa mozda su i koristili neko 800W napajanje :) koje vjerovatno na opterecenju od 60W ima neku mizernu efikasnost od oko 60%.

Atom kao procesor ima stvarno veoma nisku potrosnju, ali je cela platforma veoma losa po meni (osobito potrosnja cipseta). Po pitanju platforme mislim da Nano moemntalno ima bolju ponudu. Oko potrosnje, ako uzmemo ovaj review (normalno sa dozom rezerve) na nivou platforme VIA ima bolji performance per watt (danas veoma popularni nacin predstavljana performansi, kada je energija skupa).

Ako usporedimo da Nano je izragjen na 65nm dok Atom je na 45nm, onda mislim da je VIA uradila izvrsan posao sa onim resursima koje poseduje.

Vise mi se svigja to sto se VIA odlucila out-of-order design. Mislim da bi Intel mogao zadrzati out-of-order design i ugurati ga u 45nm sa veoma malom potrosnjom. Sto bi mnogo vise povecalo performansi i po meni povecalo performance per watt.

Ovaj segment definitivno postaje veoma interesantan, videcemo stace i AMD uraditi. Koliko se secam obecali su out-of-order K8-based design sa nekim 8W potrosnje. Pored toga AMD (ATi) ima izvrsne i veoma stedlive cipsete, sto po meni znaci da ce AMD imati dobru platfofmu. A mislim da nema potrebe usporegjivati graficke Intel i ATi :)
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2008. 16:52 ] @
Citat:

Atom kao procesor ima stvarno veoma nisku potrosnju, ali je cela platforma veoma losa po meni (osobito potrosnja cipseta).


I ja sam to mislio, dok nisam popricao sa kolegom iz Intela oko toga.

To sto se prodaje masovno, i o cemu mi pricamo ovde je ATOM Nettop platforma, i ona uopste nije optimizovana za nisku potrosnju, vec za sto manju cenu - Nettop je platforma za "third-world" trzista, znaci za jeftine EEE-pc laptopove, ultra-jeftine "nettop" kutijice i sl...

Zbog toga je Intel u nju odlucio da stavi "osakaceni" Diamondville ATOM CPU, koji je u stvari Silverthorne bez EIST-a, bez C6 power-saving stanja itd... + matori 945G desktop cipset koji je u masovnoj proizvodnji i jeftin. Ocigledno da takva kombinacija ne moze da pruzi ono sto pruza Silverthorne.

Rezultat toga je vrlo jeftina ploca sa procesorom, koja se vec sada moze naci za <40 EUR i koja omogucava ceo racunar za manje od 100 EUR! Dakle, misija je i te kako ispunjena, i ceo sistem je i te kako konkurentan za ono sto je planiran.

Sa druge strane, ako pricamo o maloj potrosnji i "bleeding edge" performansama, onda tebe zanima >prava< ATOM platforma, a to je Silverthorne (CPU) + Poulsbo (Cipset)

Ta platforma trosi ukupno oko 10-tak vati manje od Nettop platforme, a Poulsbo cipset je u stanju da dekodira 1080p H.264/AVC, VC-1, MPEG-4 i MPEG-2 - i ceo cipset trosi svega 4W.

Na zalost, Poulsbo ima i par mana:

1. Nema SATA kontroler - samo PATA. Ovo je uradjeno zbog toga sto PATA interfejs ima manju potrosnju i pogodan je za MID uredjaje
2. Moze da adresira samo 1 GB memorije
3. Nema PCI interfejs, samo PCI Express

Ali je, po potrosnji, daleko daleko ispred onoga sto Via moze da ponudi + nudi video performanse koje su sasvim dovoljne za Full HD.

Citat:

Ako usporedimo da Nano je izragjen na 65nm dok Atom je na 45nm, onda mislim da je VIA uradila izvrsan posao sa onim resursima koje poseduje.


Pa i Core 2 Duo Merom od 65 nm trosi isto koliko i Via a brzi je od nje nekoliko puta - zato mislim da Via nije uradila nista revolucionarno, i da su potpuno omasili ciljno trziste - za 20W TDP su previse spori, a u <4W TDP-u brzina koju ATOM pruza je sasvim zadovoljavajuca.
[ pcaca @ 30.07.2008. 18:17 ] @
Sve je to OK, samo sto Poulsbo cipset jos nema na trzistu koliko se ja secam.

Ono sto sam pomenuo 65nm, nije mi bio cilj da kazem da je 20W TDP na 65nm nesto revolucionarno. Vise samo hteo pohvaliti VIA da se odlucila na out-of-order design (cak i na 65nm proces) iako je poznato da out-of-order izazvia vecu potrosnju. Stime sam hteo potencirati da bi Intel mogao uraditi isto out-of-order design sa mnogo manjom potrosnjom jer ima bolji 45nm proizvodni proces.

Mislim da je i zadnja generacija ARM arhitekture prihvatila out-of-order design. Ipak je to bolje resenje za performansi i ne zahteva posebne optimizacije od strane compiler-a da nam poreda instrukcije za najbolje performanse. Ovako sa in-order design moramo cekati da svi pocnu koristit novi Intel Compiler i da se nadamo da ce proizvoditelji software-a izdati posebno komapjlirane verzije aplikacija za Atom.
[ tdjokic @ 30.07.2008. 23:49 ] @
Tekst mejla koji sam primio July 29, 2008 2:37 PM:

"Atom stize za 7-10 dana kod nas pa ako ste zainteresovani navratite do nas
tada."

Posto je ovo informacija a ne reklama, ne mogu reci o kojoj firmi je rec, ali sam spreman da odgovorim na PP ili mejl, ako nekog zanima. Firma je u Beogradu, cenu ne znam, nije mi covek ni napisao. Takodje ne znam cija je ploca (Intel, Gigabyte, MSI?)

Dakle, stize!

Meni se ovako laicki ova VIA kombinacija cini pretrpana, a opet nedovoljna, taman kako kaze Ivan. U zadnje vreme je nekoliko firmi nagovestilo laptopove sa Atomom, a za desktop vec postoje 3 modela osnovnih ploca - Intel, Gigabyte i MSI, pa nagadjam da je Atom fabrikama vise isplativ, a onda verovatno i nama. Ako cena bude tu oko 40 eura, odma uzimam 1 komad.
[ calimero @ 30.07.2008. 23:50 ] @
Nano vs Atom

http://www.pcper.com/article.php?aid=597
http://www.hothardware.com/Art..._Atom_230_Head_to_Head/?page=1
http://www.eeepcnews.de/2008/0...nchmarks-features-und-modelle/

[ Ivan Dimkovic @ 31.07.2008. 16:26 ] @
Citat:

Ono sto sam pomenuo 65nm, nije mi bio cilj da kazem da je 20W TDP na 65nm nesto revolucionarno. Vise samo hteo pohvaliti VIA da se odlucila na out-of-order design (cak i na 65nm proces) iako je poznato da out-of-order izazvia vecu potrosnju. Stime sam hteo potencirati da bi Intel mogao uraditi isto out-of-order design sa mnogo manjom potrosnjom jer ima bolji 45nm proizvodni proces.


Pa Intel vec odavno ima out-of-order dizajn ;-)

Core 2 Duo standardni "Merom" komadi trose 25W, imas LV verzije koje trose 17W.

U mom laptopu je ULV verzija Core 2 Duo na 1.2 GHz koja trosi 9W i radi na 1.2 GHz - to je i dalje bar duplo brze od Via Nano-a, a ima 2.5x manji TDP.

Svi ovi su u 65 nm, Intel jos nije ni poceo da proizvodi 45nm ULV Core 2 Duo, mada je vrlo jasno da ce 45nm C2D ULV trositi ili manje, ili ce biti na vecoj frekvenciji i sa TDP-om od 9 W

Sto se performansi-po-vatu tice, Via Nano je cist promasaj - ne kazem ovo sto nesto posebno volim Atom (ne, vise mi se svidja Pouslbo u celoj toj prici), vec zato sto je to objektivna cinjenica.
[ Ivan Dimkovic @ 31.07.2008. 23:11 ] @
Citat:

Mislim da je i zadnja generacija ARM arhitekture prihvatila out-of-order design. Ipak je to bolje resenje za performansi i ne zahteva posebne optimizacije od strane compiler-a da nam poreda instrukcije za najbolje performanse. Ovako sa in-order design moramo cekati da svi pocnu koristit novi Intel Compiler i da se nadamo da ce proizvoditelji software-a izdati posebno komapjlirane verzije aplikacija za Atom.


Inace, ne bih posebno polagao nade u Intel kompajler sto se ATOM optimizacija u kontekstu "in-order-a" tice. Skoro je moj tim radio testiranje raznih GCC kompajler opcija na ATOM-u zbog jednog projekta, i najbolje opcije su bile optimizacije za Pentium 4 (!) sto se prefetchinga tice - iako sam ja mislio da ce P1 prefetching imati najbolje opcije (+ naravno SSE/SSE2/SSE3 - od kojih se, btw, na ATOM-u SSE pokazao kao najbrzi a ne SSE2/3)

Tako da ne ocekujem neko ludilo sa Intel ATOM kompajlerom kada je ordering u pitanju (btw, vec postoji ATOM switch u sadasnjim kompajlerima, samo nije javan)

Ono gde ATOM radi jako dobro je MMX/SSE optimizovan kod - ako radis FPU sa SSE instrukcijama

pricamo o nekoliko puta brzem izvrsavanju od x87 koda.

Sto se Poulsbo dostupnosti tice, Lippert iz Manhajma vec prodaje iste, i neki tajvanci ih imaju, ali u jako malim kolicinama. Moze biti da su jos inzenjerski semplovi.
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2008. 23:03 ] @
Evo jedne vec ozbiljnije ponude koja je verovatno najbolja ATOM ponuda do sad:

http://uk.kontron.com/products...therboards/ktus15mitx++16.html



Ova ploca ce imati 1.6 GHz ATOM (Silverthorne od 2.5W TDP, ne Diamondville) + Poulsbo cipset + gigabit internet + dodatni SATA kontroler!!!

Dakle, po svemu sudeci, sistemi sa ovom plocom i HDD-om ce trositi ~20tak W, i moci ce da dekodiraju HD H.264 u realnom vremenu. Ovi likovi su ocigledno dodali dodatni Southbridge i neki PCIex to PCI bridge, posto ploca podrzava stvari koje Poulsbo ne podrzava (SATA, PCI)

Obratite paznju da ploca nema cak ni hladnjake na cipsetu i procesoru!

Na zalost, ploca ce biti dostupna tek u Q4 2008, i ova firma je verovatno nece prodavati end-userima, vec samo firmama.

Takodje, Intel je najavio i D945GCLF2, koja ce imati Dual-Core ATOM Diamondville koji ima TDP od 8W, ali i dalje ce imati sugavi 945G cipset :(
[ miko.s @ 03.08.2008. 18:59 ] @
Citat:
Takodje, Intel je najavio i D945GCLF2, koja ce imati Dual-Core ATOM Diamondville koji ima TDP od 8W, ali i dalje ce imati sugavi 945G cipset

a kada ga se može očekivati u europi? i da li će cijena bit konkurentna d945gclf? jer je ona već jako jeftina.
[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2008. 22:02 ] @
Mislim da ce se pojaviti za par nedelja.

Mada, to ne znaci da ce odmah biti dostupna, jer je i DG45FC (Fly Creek) "izasla" pre par nedelja ali je jos nije moguce kupiti nigde, tj. svi je prodaju ali je dostupnost "in few weeks" :)
[ vsi @ 05.08.2008. 13:27 ] @
Ivane, na koji si nacin merio potrosnju?
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2008. 13:34 ] @
Uz pomoc malog digitalnog meraca potrosnje - ima ovde da se kupi za oko 10-tak EUR.

Spravica se ukljuci u 220V utikac, i na sebi ima isto 220V izlaz.

Moze da meri sledece stvari:

- Napon (V)
- Struju (A)
- Snagu (W)

Sve ovo gore meri na 2 decimale - koliki je stepen greske, ne znam tacno ali mogu da pogledam.

Doduse, ta spravica takodje trosi malo struje, ali je to u ovim velicinama manje relevantno.

U principu, kada dobijes tu cifru, ako zelis mozes i da izracunas koliko tvoje unutrasnje komponente trose tako sto ces snagu na uticnici pomnoziti sa faktorom efikasnosti tvog napajanja.

Tako recimo ako sistem trosi 40W na uticnici i ima napajanje sa 80% efikasnosti (na toj snazi!!) to znaci da komponente trose 32W i da je 8W toplota koju izraci PSU.
[ StORM48 @ 05.08.2008. 15:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ta spravica takodje trosi malo struje, ali je to u ovim velicinama manje relevantno


Gotovo sam siguran da je njena potrošnja već uračunata u izlaznu informaciju, koju dobijaš na displeju.

Pozdrav
[ vsi @ 05.08.2008. 20:11 ] @
Hvala Ivane, to je mnogo jednostavnije nego sto sam mislio. Moram da nabavim tu spravicu.
[ Slobodan Milivojevic @ 05.08.2008. 21:40 ] @
Danas mi je stigla ploca: Intel DG945GCLF, stavio sam joj 1GB RAMa i prikacio je na 22'' monitor... Na stolu mi je jos nemam kuciste, ali evo Ubuntu 8.04.1 radi super... Nisam znao da procesor ima 2 jezgra!

root@sun:~# cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 28
model name : Intel(R) Atom(TM) CPU 230 @ 1.60GHz
stepping : 2
cpu MHz : 1596.158
cache size : 512 KB
physical id : 0
siblings : 2
core id : 0
cpu cores : 1
fdiv_bug : no
hlt_bug : no
f00f_bug : no
coma_bug : no
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 10
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts pni monitor ds_cpl tm2 ssse3 cx16 xtpr lahf_lm
bogomips : 3195.76
clflush size : 64

processor : 1
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 28
model name : Intel(R) Atom(TM) CPU 230 @ 1.60GHz
stepping : 2
cpu MHz : 1596.158
cache size : 512 KB
physical id : 0
siblings : 2
core id : 0
cpu cores : 1
fdiv_bug : no
hlt_bug : no
f00f_bug : no
coma_bug : no
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 10
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts pni monitor ds_cpl tm2 ssse3 cx16 xtpr lahf_lm
bogomips : 3192.43
clflush size : 64


Sasvim fino radi masina, doduse jos je sa PATA HDD-om od 80GB, ali polako da ga isprobam... Za sad odlicno radi masinica!
[ tdjokic @ 06.08.2008. 04:59 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Danas mi je stigla ploca: Intel DG945GCLF, stavio sam joj 1GB RAMa i prikacio je na 22'' monitor... Na stolu mi je jos nemam kuciste, ali evo Ubuntu 8.04.1 radi super... Nisam znao da procesor ima 2 jezgra!
Gde si kupio i "posto kosta"? Verovatno ta informacija mora na PP. Tebi sad vise nije ni potrebna, ali ja imam jednu informaciju da nekoj firmi u Beogradu treba da stignu za oko nedelju dana, ali cenu ne znam. Lako cu da sacekam, ali mi je cena vazna, jer sam u zadnje vreme puno nesto eksperimentisao i sprckao silne pare ni u sta, tako da mi je frka Ubice me familija nacisto samo ako uskoro spomenem nesto preko 50 eura.

PS - ova informacija da radi sa Linuxom mi je veoma korisna, i verovatno ne samo meni, pogotovu sto se radi o integrisanoj grafickoj, bez mogucnosti ugradnje dodatne graficke. Hvala.
[ Slobodan Milivojevic @ 06.08.2008. 07:49 ] @
Jedino sto mogu da kazem da nije kupljen u Srbiji. Ebay je cudo jos kad imate nekog ko ima paypal...
[ miko.s @ 06.08.2008. 09:15 ] @
zar gclf ne radi na 1500mhz i ima 1 jezgru? sad sam zbunjen.
[ osmania @ 08.08.2008. 11:39 ] @
ekipa niste dugo cekali vec su izlistani atom 330 ploce i sa procesorom iz pouzdanih izvora u sljedecem mjesecu ce da bude vec lagerovano a cijene su vec ovde maa ce biti cak jos 20 posto jeftinije od ovih...
znaci atom dvojezgro je tu :)

http://www.geizhals.eu/a356403.html

evo lista vrijedi za EU (austriji njemacku)
[ pegasus @ 08.08.2008. 16:27 ] @
Ivane jel možeš da mi preporučiš neku ploču "pravim" Atom procesorom (znači ne osakaćena verzija sa Diamondville jezgrom, nego sa Silverthorne), ali bih voleo da može i da "gura" full hd, tj 1080p?

Mašina bi mi bila stalno uključena i koristio bih je za download, net, minesweeper

Znači mislim da to bude nešto ovako:

PLOČA :: ???
MEMORIJA :: 2 GB DDR2 667 MHz (Proizvodjač?)
NAPAJANJE :: PicoPSU
HDD :: WD6400AAKS
OPTIKA :: Pioneer 215D (SATA)

E, sad još da pitam da li će to moći ovako?
Mislim da li će moći da se nakače ova dva sata uređaja na ploču, ili da uzmem neku drugu optiku?

I drugi predlozi/sugestije su dobrodošli....
[ osmania @ 08.08.2008. 18:09 ] @
zar ima atom koji moze da udara HD 1080p
[ pegasus @ 08.08.2008. 20:02 ] @
Čini mi se da se to spomnjalo u nekom od prethodnih postova, ako sam pogrešio, izvanjavam se....
[ ademare @ 13.08.2008. 17:36 ] @
Evo link gde se izmadju ostalog moze videti potrosnja klasicnih procesora nize klase. Celeron 420 je ubedljivo najbolji sa potrosnjom od 3W u Idle rezimu. http://www.digit-life.com/arti...pu/amd-sempron-le-1100-p3.html

@tdjokic Sto se tice male potrosnje LE 1100 je promasena investicija. Ako jos uvek koristis taj procesor pokusaj da instaliras drajvere pod windowsom za C&Q to bi trebalo da smanji potrosnju u Idle rezimu.
[ Ivan Dimkovic @ 13.08.2008. 21:24 ] @
@osmania,

Citat:

zar ima atom koji moze da udara HD 1080p


Ima, samo nije Atom taj koji dekodira, vec njegov cipset "Pouslbo" (US15W) - mogu da potvrdim da je doticni sposoban da dekodira HD 1080p strimove u realnom vremenu (cak solidno ispod 100% CPU zauceca), ima hw. video akcelerator za VC-1, H.264, MPEG-2 i MPEG-4 i trosi oko 6W (TDP)

Problem je sto za sada niko ne nudi Mini ITX plocu sa ovim cipsetom, svi koriste Intelovu "Nettop" platformu sa desktop 945GC cipsetom od pre nekoliko godina, koji em sto nije u stanju da dekodira HD (mada ima MPEG-2 akceleraciju) nego trosi 22W...

@pegasus,

Na zalost za sada ne mogu, postoji jedan proizvodjac koji je najavio pravu stvar, tj. ATOM ITX sistem sa Silverthorne-om i Pouslbo cipsetom:

Kao sto rekoh: http://uk.kontron.com/products...therboards/ktus15mitx++16.html

Nadam se da ce se naci distributeri ove ploce u Evropi za end-usere, posto Kontron verovatno nece raditi sa end-userima vec iskljucivo velikoprodaju.

--

Inace, kada smo kod potrosnje procesora, ja sam upravo zavrsio moj HTPC + HD Dig Sat Risiver + Backup Server + Ruter box, koji je baziran na:



* MSI Fuzzy 945GM1 maticnoj ploci (mobilni cipset) - http://www.msicomputer.com/pro...del=Fuzzy_945GM1&class=ipc
* Intel Core 2 Duo T5600 "Merom" (mobilni) na 1.8 GHz, Socket M (stari) kupljen na e-bay za oko 50 EUR :)
* 2 GB DDR2 RAM
* Technisat SkyStar HD2 DVB-S2 HD sat. risiver
* Hauppauge HDR-900 DVB-T risiver
* 2 x Samsung Spinpoint 1TB HDD (koji su vezani u RAID1 softverski u Windowsu, zbog kompatibilnosti i prenosenja)
* Mali Seagate 2.5" HDD koji drzi Win Server 2008, i koji omogucava da se 2 spinpointa ugase ako se ne koriste (to je oko 16W ustede)

MSI Fuzzy ploca koristi 945GM cipset (mobilna verzija 945G koji se nalazi na ATOM plocama u prodaji) - 945GM ima TDP od 8W, za razliku od 945G monstruma koji vuce 22W. Ceo sistem je tesko undervoltovan i hladi se sa samo 2 Noctua ventilatora koji su takodje undervoltovani i vrte se 600 RPM. Dakle, potpuno su necujni.

Elem...

Za one koji ne znaju, Intel koristi jako prljav trik kako bi sprecavao OEM-e da undervoltuju "obicne" Core 2 Duo procesore (koji su manje-vise isti samo im se setuju frekvencije posle stancovanja) i pretvore ih u LV (Low Voltage) / ULV (Ultra Low Voltage) part-ove, koje Intel prodaje po premium ceni... Tako da je Merom T5600 minimalni VID "zakljucan" na 0.950V i nije moguce oboriti napon ispod toga...

Limit je moguce zaobici uz pomoc pin-modovanja i "forsiranja" VID-a (koji je binarna kombinacija 6 bitova), ali je to jako pipavo na Socket M (mnogo lakse na LGA 775!) i dodatni problem je sto mobilni Core 2 Duo nemaju otpornike za zastitu pa je sa VCC-om moguce sprziti CPU.

Tako da sam bio ogranicen na softverski undervolt (RMClock), i sa kojim CPU radi stabilno i na max. frekvenciji (1.8 GHz) na minimalnom VID-u (0.912V CPU-z)!!! Sta reci, originalni VID za 1.8 GHz mu je bio 1.150V

Sta to znaci?

* Temperatura pod Prime95 je opala sa oko 95C (sistem je skoro pasivan, zato je i vruc) na oko 65C (!!!) - sto je bezmalo 30C smanjenja
* Potrosnja "na uticnici" celog ovog sistema je opala sa ~64W na oko 49W - sto je oko 15W ciste ustede


Bez ikakvog gubitka na performansama - procesor i dalje radi na 1.8 GHz. Sa ovim naponom TDP procesora je izmedju 18 i 20W umesto originalnih 34W ... Vrlo verovatno bi to moglo da se sabije i na 15-tak W kada bi Intel dozvolio VID promenu do 0.85V, ali taj film necemo gledati dokle god je zivo marketing odeljenje u Intelu :) Sve u svemu, nije lose za mali sw. tweak.

Na zalost, MSI Fuzzy ne nudi nista drugo, nikakvu promenu DDR2 voltaze ili cipset voltaze (1.05V za 945GM) pa je nemoguce smanjiti potrosnju jos vise... na zalost, posto sam siguran da bih mogao "ubiti" jos bar 5-6W :)

Dakle, ceo sistem trosi 39-49W u zavisnosti da li su SpinPoint-ovi ugaseni ili ne, a u stanju je da bude server + HD medija centar koji moze da prikaze HD satelitsku televiziju i da pusta HD fajlove... Za Blu Ray koristim PS3, tako da nije bilo potrebe za tim, sto bi zahtevalo malo jaci sistem...

Eto, i to moze biti dobra alternativa ATOM-u - za one koji zele HD video, a nece da cekaju da se neko smiluje i izbaci Poulsbo ATOM ITX plocu...

Na kraju, evo kako izgleda voltaza i testiranje:

[ freelancer @ 14.08.2008. 18:19 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic:Nisam znao da procesor ima 2 jezgra!


Mislim da je za ovakav prikaz ipak "kriv" Hyper-Threading! ;)

Citat:
cpu cores : 1
[ miko.s @ 14.08.2008. 21:31 ] @
@ivan -- imam samo jedno pitanje za tebe. non stop spominješ potrošnju. u čemu je caka da želiš imat što manju potrošnju? u čemu je stvar ako cijela mašina troši recimo 70, a ne 50W? tih 20 W nije da će neku ogromnu uštedu donijet (osim šta si smanjio temperaturu). ako ćemo ići na ekološki osvještenog čovjeka, onda ćemo gasiti bojler kad ne treba, ne paliti klime iako je vani 35 stupnjeva, prati suđe na ruke a ne sa mašinom, itd. hoću reći, koja je svrha kompjutera minimalne potrošnje (osim opet, niže temperature) ako ćemo tu uštedu potrošiti ako zaboravimo recimo ugasiti svjetlo na hodniku?

i btw, naručio sam intel d945gclf, 80 gb 2,5" seagate 7200rpm i 1 gb rama, trebalo bi stić tokom drugog tjedna, pa ću vidjet šta ta mašinerija može. i probat ću nešto šta još nisam vidio da je netko probao, uvalit ću mu dual pci interface (ona pločica koja se utakne u pci, a na sebi ima 2x pci), i vidjet dal ću uspjet pokrenut 3 lcd-a na tome (2 grafičke, malo starije generacije, ne mogu nać novi pci grafiku).

offtopic. danas sam spojio laptop na lcd, i pustio paralelno 2 hdtv filma (1080p i 720p, h264) i ostao zadivljen da moj core2 duo @1,6 ghz bez problema vrti oba filma istovremeno sa cpu na 60-90%.
[ the_tosic @ 14.08.2008. 22:16 ] @
@miko.s Masina sa sudove je zapravo ekoloskija i stedljivija po pitanju energije od tradicionalnog pranja na ruke. ;-)
[ miko.s @ 14.08.2008. 23:42 ] @
nisam znao. pa mašina za suđe stalno pljucka vodu, pa troši struju za pumpe i grijače, šta nije ručno ekološkije?
ovo je sad veliki ot, sorry :) , ja suđe kad perem onda perem na ruke, zbog toga s vremena na vrijeme i kupujemo nove šalice i čaše. hehehe
nisam ništa lošeg mislio u gornjem postu.
ajde kad sve to skupa složiš, okači slike, zanima me za koje si se mini itx kučište odlučio, jer ja se bacam na samoizradu.
[ Ivan Dimkovic @ 15.08.2008. 10:38 ] @
Masina za sudove provereno potrosi manje vode, deterdzenta i struje od rucnog pranja - tako da je efikasnija :)

Citat:
miko.s
@ivan -- imam samo jedno pitanje za tebe. non stop spominješ potrošnju. u čemu je caka da želiš imat što manju potrošnju? u čemu je stvar ako cijela mašina troši recimo 70, a ne 50W? tih 20 W nije da će neku ogromnu uštedu donijet (osim šta si smanjio temperaturu). ako ćemo ići na ekološki osvještenog čovjeka, onda ćemo gasiti bojler kad ne treba, ne paliti klime iako je vani 35 stupnjeva, prati suđe na ruke a ne sa mašinom, itd. hoću reći, koja je svrha kompjutera minimalne potrošnje (osim opet, niže temperature) ako ćemo tu uštedu potrošiti ako zaboravimo recimo ugasiti svjetlo na hodniku?


Potrosnja je bitna zbog 2 stvari:

1. Potrosnja = toplota, posto su sve komponente neefikasne deo potrosnje odlazi i na toplotu. 20W toplote odlazi u moju sobu i dodatno greje kucu i moram uloziti bar 2x toliko vati da se ta toplota iznese - to je prost zakon termalnog dizajna. No, nije to najveci problem koliko me vise nervira jer ne volim vruce komponente - Ako procesor trosi iznad 20W, recimo 40W (to je Core 2 Duo bez undervolt-a) - nemoguce ga je hladiti pasivno, sto znaci da moram da na njega stavim CPU-fan, sto proizvodi buku i celu stvar cini jako losom za HTPC... mrzim ventilatore, oni skupljaju prasinu, unose "elekronski" sum i proizvode zujanje, pogotovu CPU ventilatori (Noctua je tu najbolja, ali Noctua CPU kuler kosta bar 40 EUR).

2. 20W razlike u Nemackoj, gde trenutno zivim, grubo izadje oko 172.8 KW godisnje = oko 31 EUR godisnje za struju. Zasto bih jednostavno >bacio< 31 EUR nekoj elektro. kompaniji, kada mogu uz jednostavan undervolting to da smanjim i da 31 EUR potrosim za, recimo, jedan OK rucak, ili da sebi kupim nesto... ako ta masina bude radila 3 godine, to bi znacilo skoro 100 EUR ustede u struju koje mozes potrositi negde drugde. Dodaj na to fakat da ces Core 2 Duo koji po defaultu ima 65W TDP morati aktivno da hladis, sto znaci jos nekoliko desetina EUR za dobar a tih kuler za HTPC... Zasto bi to placao a + ruzno izgleda?

Inace ne zaboravljam da gasim svetlo - ne zbog cene, posto je "stedljiva" sijalica a ne obicna, nego jednostavno ne volim da razbacujem struju - to steti celoj zemaljskoj kugli. Kada bi svako to radio, ustedeli bi na gomile gigavata svake godine.
[ miko.s @ 15.08.2008. 10:51 ] @
nisam na to tako razmišljao, kod nas se troši masu struje, ne znam koliko, ali puno. tako da 20w nam ne igra neku ulogu, već kad samo audio pojačalo troši 400W, a i server i moj komp ukupno oko 500W, plus sva sila periferije. atoma kupujem samo zbog topline i tišine, služit će kao pc za surfanje netom, slušanje muzike, gledanje filmova, ono šta većini kućnih korisnika koristi, a glavni komp je tu za igre, nema smisla da ne gasim kompjuter tjedan dana zbog 1 torrenta koji se skida, a atoma neću gasit, neka radi non stop.
veliki pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 15.08.2008. 11:34 ] @
Pa pazi, zavisi za sta ti sluzi racunar.

Meni ova HTPC masinica sluzi i kao backup server i ruter, dakle radi 24/7. I moje audio pojacalo trosi preko 500W ali ga ne drzim ukljucenog 24/7, a i kad radi ne trosi bas uvek 500W inace bih morao da imam svoju kucu sa sumom oko nje i zvucnom izolacijom medj' zidovima ;-)

Kada masina radi 24/7 onda je jako bitno da trosi malo, jer kada se sve skupi - izadje dosta.

Evo, primera radi - da sam umesto ovog HTPC uzeo normalni desktop Core 2 Duo racunar sa nekom jacom plocom, recimo P35, ta masina bi trosila oko 130W u proseku.

130W x 24h x 365 dana = 1138.8 KW = 204 EUR godisnje u struji. Ovo je vise nego sto potrosis na masini za sudove i masini za ves zajedno!

Umesto nje, koristim ovu malu HTPC masinu sa ~50-tak W prosecne potrosnje

50W x 24 x 365 dana = 438 KW = 79 EUR godisnje u struji

Usteda = 125 EUR godisnje. Ako se uzme korisni radni staz od 3 godine to izadje: 375 EUR ustede na 3 godine. Nije bas malo.

[ miko.s @ 15.08.2008. 13:09 ] @
da, kad tako gledaš onda definitivno imaš pravo.
recimo, ja sam pred 2 tjedna cca, dignuo server, 5 diskova unutra, oko 1 tb, pretpostavljam da troši oko 150W. to sve zato da mogu pristupat fajlovima preko atoma bez da palim ovu peć od pentium prescotta. a atom će isto radit 24/7, malo će skidat s neta, stalno će uploadat na net (da mi se nakupi ratio na torrent stranicama, jer u protivnom se download vuče i ne prelazi 100-150 KB/s). imam i ja u planu htpc (imam čak i bežični daljinski, onaj ati remote wonder), iako će biti pretežno za muziku, video će ić samo h264 i mkv šta mi dvd player ne čita, a za satelit i digitalnu zemaljsku ionako imam odvojene receivere. sve u svemu, nadam se da mi se ova investicija od cca 150 eura isplatila, da to ipak neće bit presporo.
pozdrav
[ Milos M. @ 16.08.2008. 09:08 ] @
Ima li nekih naznaka kad ce ovo da se pojavi u Srbiji?
[ tdjokic @ 16.08.2008. 10:55 ] @
Citat:
Milos M.: Ima li nekih naznaka kad ce ovo da se pojavi u Srbiji?

Ranije sam pisao jednoj firmi oko ovoga i evo mejla koji sam dobio:

"July 29, 2008 2:37 PM
Atom stize za 7-10 dana kod nas pa ako ste zainteresovani navratite do nas
tada.

Pozdrav," (naravno, podaci firme su izostavljeni, da ne bude protivno pravilniku ES-a)

Nakon 7 - 10 dana sam telefonirao i jos nisu bile stigle, a covek koji se javio takodje nije znao kad ce mozda doci. Poslao sam ti na PP kompletnu adresu firme, pa pokusaj srecu sada ti. Ako uspe - javi i meni :-)
[ Milos M. @ 16.08.2008. 12:27 ] @
pa to sam i ja video taj post pa mislio da je vec stiglo.raspitacu se u ponedeljak pa cu ti javiti ako ima nekih novosti.hvala za adresu
[ dusanissimus @ 19.08.2008. 23:23 ] @
ECS 945GCT-D (V1.0)
http://www.ecs.com.tw/ECSWebSi...ure&MenuID=129&LanID=0
meni je ovo novi favorit...
iako striktno NIJE mini ITX ploca...ima PCIE 1X!!!!
a to znaci 4 SATA II HDD VISE!!!!!!!! WEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!
valjda ce uvoznik da se seti da ih uveze!
[ tdjokic @ 20.08.2008. 10:22 ] @
Citat:
dusanissimus: meni je ovo novi favorit...
Ovo je cetvrti meni poznat proizvodjac, osim Intela, Gigabyte i MSI. Nije mi jasno ova ECS - ima najmanje pasivne hladnjake od svih a konektor za napajanje ima 24 pina, dok ostali imaju 20. I sto ti kazes, prvi sa PCIE slotom. Ipak, treba biti pazljiv u proceni, ima tu raznih ogranicenja, sto je i navedeno na sajtu proizvodjaca, a zbog osobina cipseta.

Inace, na amazonu i ebay za sada moze da se kupi samo Intelova ploca. Ove druge se jos ne pojavljuju.
[ Ivan Dimkovic @ 21.08.2008. 19:40 ] @
Ova ECS ploca deluje zanimljivo - ali pitanje je koliko ce trebati da dodje do Evrope i koliko ce kostati, posto ne verujem da je tiraz isti kao kod Intela.

Inace, na nekim forumima je procurila informacija zasto sve ove ploce imaju bangavi pretopli i, sve u svemu, nepodesni 945GC northbrige:

Intel prodaje iskljucivo Atome sa cipsetom - za sada.

Tako se stite od toga da neko, recimo, napravi Atom soluciju sa SiS cipsetom - i maksimizuju profit. Ovo je samo info sa nekih foruma, tako da ne mora biti tacan, ali definitivno zvuci moguce.

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1309823&page=3

Citat:

ATOM 230 and 945GC/ICH7 $29+$20 (4W+25W) $49 -- 29W TDP
ATOM N270 and 945GSE/ICH7-M $44+$36 (2.5W+5.5W) $80 -- 8W TDP


Da dodamo i "pravu stvar" - Atom Z5xx i US15W Poulsbo cipset, koji trose ukupno ~7-8W i imaju HD; ali je cena verovatno veca i od N270 kombinacije

Dakle, svi "Nettop" ATOM implementatori, kao ECS recimo, ce sigurno uzeti prvu verziju (ATOM 230 i 945GC) jer je ona:

a) Najjeftinija
b) 945GSE ima prevelika ogranicenja, recimo nema SATA portove - a i znacajno je skuplji
c) ATOM Z5xx i Poulsbo su jednostavno previse skupi

Kao sto vidimo, najbolja kombinacija u vidu ATOM 230/330 + 945GM cipseta ne moze da se napravi, jer Intel po info-u sa foruma, ne prodaje Atom-e posebno, vec iskljucivo sa ovim gore cipsetovima - sto znaci da cemo jos cekati na bolje varijante.

Cak i SiS sa D201GLY2 ploce bi radio mnogo bolji posao od 945GC :( Inace, D201GLY2 ploca sa Celeron 220 procesorom za mnoge moze biti >bolji izbor< od ATOM ploce + sto je moguce undervoltovati CPU sa prostom B2 grafitnom olovkom. A Celeron 220 je prilicno brzi od Atom-a... Steta sto je Intel vise ne proizvodi.

http://www.intel.com/Products/...D201GLY2/D201GLY2-overview.htm

Ako je nadjete, trebala bi da bude prilicno jeftina... u DE je 45 EUR
[ dusanissimus @ 22.08.2008. 20:51 ] @
kuckao sam se juce sa bran menadzerom u firmi koja uvozi asus i gigabyte za srbiju (nazovimo ih DL)
pitao sam ga oko 2 stvari koje me interesuju ponajvise iz njegovog dvorista...
1. kad ce eee box
2. kad ce gigabyte atom ploce

odgovor za eee je bio da "Za sada nemamo najave ya EEE box modele. Čim ASUS odredi da je naše trižište spremno, siguran sa da ćemo ih imati."
a sto se tice gigabyte atom ploca reko mi je da "Još uvek čekamo najave. Čim budemo imali tačnu informacij i čim se modeli pojave, budite sigurni da ćemo ih odmah uvesti."

tako da ako ne lae samo sto nisu....
moj mali doprinos...toliko...
[ Apatrid @ 23.08.2008. 02:47 ] @
Izvinjavam se što se uključujem ovako kasno u poprilično odmaklu temu. Par nabacanih komentara koji dotiču razne poruke ovdje i uglavnom se dotiču praktičnog aspekta cijele ove priče.

- Po pitanju Intel vs. Via Nano: Bogu hvala da se Intel smilovao da takvu tehnološku prednost u procesorima pretvori u konkretan proizvod. Nijesu od juče u mini-ITX svijetu, tek ova kombinacija sa Atom-om i čipsetom je stvarno u domenima gdje su odavno trebali da budu (ispod 10 W, što se ja pitam). Inače, veoma sam impresioniran tom "4 Vata" kombinacijom, još samo da je vidim kao proizvod koji mogu da pazarim.

- Računice sa strujom koju je Ivan ovdje iznio za Njemačku su još žešće na sjeveroameričkom kontinentu. Odnos cijene struje u poređenju sa cijenama računarske opreme je još drastičniji na ovoj strani planete, tako da je "reciklaža" starih PC-jeva za "serverske" potrebe u kući postao poprilično ćorav posao. Stara mašina veoma brzo (godina, dvije, ako i toliko) pojede cijenu ITX matične ploče i procesora. Pošto dešavanja na ovom parčetu zemljine kugle definišu veoma interesantan segment tržišta, 'ladno možete da očekujete da će sva ova priča o mini-ITX "maniji" da potraje.

- Međutim, mini-ITX svijet je, još uvijek, poprilično iščašeno tržište. Tačno, procesorskih ploča ima kao šaše i veoma su jeftine. Ali, kad se preračunaju cijene ostatka komponenti, to hoće brzo da se nagomila. Prvo, ljudi spominju HTPC. Ta kućišta, još naročito nešto što će "seksi" da izgleda ispod televizora, nijesu nimalo jeftina. Mini ITX ploča može da se montira u mikro-ATX kućište i tako dobije veoma jeftina konfiguracija, ali je onda negira prednosti malih dimenzija ploče i loptu vraća u tradicionalni desktop svijet. Gdje se "patke mjere" sa mikro ATX segmentom, koji jeste da više troši, ma je mnogo moćniji PC (pa se počesto zaboravi priča o struji i pazari novi desktop). Drugo, diskovi. Cijena Gigabajta je veća za diskove od 2.5 cola (koji se troše u tim malim, seksi kućištima). A prostora u HTPC-u (isto u serveru) treba, i to dosta. Zato se, valjda, pravi HTPC "u kućnoj izradi", a ne pazari PVR uredjaj u radnji? Treće, optički uređaji. Troše se "slim" varijante, koji su em skuplji od "običnih" ekvivalenata, em nešto nijesam siguran (nijesam skoro provjeravao) da li "Blue ray" slim uređaja uopšte ima. A ako se raspravlja o HD videu, to je nezaobilazna komponenta. Rezultujuća konfiguracija je veoma malena, ali se često prostor za izvor napajanja "smanji" tako što se ide na riješenja gdje je kutijica van kućišta, bilo da se radi o ogromnoj utičnici, bilo o kutijici u koju ulaze i izlaze kablovi za napajanje (kao na laptopu). Ako se, pak, isključi HD video iz igre, postavlja se pitanje da li stari-prastari Xbox (ne 360) ne obavlja posao?

Kao zaključak, moj savjet za ekipu u Srbiji koja se loži na pravljenje ovakvih konfiguracija je pažljivo isplanirate nabavku svih-svih-svih komponenti.

Sem navedenih ciljnih projekata (HTPC i "serverčić") mini-ITX prosto blista za ugradnju u kola (car pc). Problemi sa napajanjem su mnogo manji (jednosmjerni napon sa kojim se mnogo lakše izlazi na kraj), male kutijice za smještanje "ispod komandne table" vrlo pristupačne i robustne. Ma ćete se proteći za LCD ekrančić koji je "upakovan" u format auto kasetofona i "izvlači se" na dugmence.
[ Igorn @ 21.09.2008. 16:52 ] @
I sta bi?
Jel se pojavilo nesto od ovih ploca kod nas u Srbiji?
[ Catch 22 @ 22.09.2008. 17:51 ] @

Intel ships first dual-core Atom processor

Citat:
Update on September 21 at 9:10 a.m. with pricing correction.

The single life for Atom is over--or at least one version. Intel said it has begun shipments of the first dual-core version of the Atom processor.
Atom 330 pricing information and data sheets for customers will go live Monday, according to Intel.

The chipmaker indicated at the Intel Developer Forum in August that it would be shipping the dual-core chip this month.

The power-efficient processor will be targeted at Atom-based desktops called nettops. Currently, Intel offers the single-core Atom N230 processor for this category of small desktops.

At 8 watts, the chip has a higher power envelope than single-core Atom processors. The N230 is rated at 4 watts, while Atom processors for mobile devices such as the Eee PC and Acer Aspire have a thermal envelope of 2 watts.

Other specifications include a core clock speed of 1.6GHz, 1MB of level-2 cache, and support for DDR2 667MHz memory.

It's available as either a package with the Intel 945GC Express chipset (which includes built-in graphics) or as part of the Little Falls2 motherboard, Intel said.

"This is not for Netbooks," an Intel spokesperson cautioned.

But caveats aside, computer makers will do with the chip as they please. And a few may venture to put the chip into a netbook or notebook design. One of the more compelling reasons would be the 8W thermal envelope--far below the standard 35W power envelope of mainstream Intel-based notebooks.

Another reason is price. At $43 in 1,000-unit quantities, this makes it the least expensive dual-core Intel processor, along with the dual-core Celeron processor, also priced at $43.

Note: the price was originally stated as $40. Intel lists the price as of September 21, 2008 at $43.

Tranquil PC, a U.K.-based PC supplier, has already been taking pre-orders for a home server based on the Intel Atom 330.

[ Binary Mind @ 24.09.2008. 20:47 ] @
Citat:
Igorn: I sta bi?
Jel se pojavilo nesto od ovih ploca kod nas u Srbiji?


Ako mislis na mini ITX ploce sa Atom inside... Da pojavile su se. Licno sam drzao Intelove najnovije mini ITX OEM ploce u ruci. Male su, zelene i veoma cakane
[ tdjokic @ 24.09.2008. 20:53 ] @
Citat:
Binary Mind: Ako mislis na mini ITX ploce sa Atom inside... Da pojavile su se. Licno sam drzao Intelove najnovije mini ITX OEM ploce u ruci. Male su, zelene i veoma cakane
I gde ima da se kupi (naravno, samo na PP; ja sam dvojici kolega dao adresu firme kojoj sam se obratio pre izvesnog vremena i koja me je obavestila da ce ploce stici "za 7 - 10 dana" a bio je pocetak avgusta; ja sam zvao "nakon 7 - 10 dana" i nije ih jos bilo, verovatno su i kolege povremeno zvale, ali nije bilo povratne informacije)? Ako ima, javi ovde, pa cemo da se PP-ujemo medjusobno Takodje je vazna i cena, ako ti je poznata.
[ Binary Mind @ 24.09.2008. 21:38 ] @
Cene ne znam posto sam bio u radnji kod drugara pa mi je pokazivao sta je sve novo stiglo od Intela :)
[ dusanissimus @ 24.09.2008. 21:41 ] @
druze bianry!
bi li bio ljubazan dasaznas cenu a meni na pp saopstis gde ima da se pazari to sokocalo?
hvala!
[ Binary Mind @ 24.09.2008. 22:21 ] @
Cene cu saopstiti javno, kad ih budem saznao, dok ime firme dobijas na PP.
[ Igorn @ 25.09.2008. 05:54 ] @
Ajde daj i meni ime firme na PP!
Hvala
[ the_tosic @ 25.09.2008. 08:03 ] @
Ako moze i meni na PP
Hvala
[ Igorn @ 28.09.2008. 15:46 ] @
I na kraju hoce li neko odgovoriti gde ima da se nadje ova ploca kod nas???
[ Binary Mind @ 30.09.2008. 19:12 ] @
Cene su oko 60 eura i ima ih vec u vise radnji. Znam da postoje Intel i Gigabyte mini ITX ploce sa Atom-om da se kupe za sad.
[ Binary Mind @ 30.09.2008. 19:27 ] @
PP-i poslati. Sad se PP-isihite medjusobno, posto vise necu da saljem, niti cu vise odgovarati na PP-e koji imaju ikakve veze sa Intel Atom platformom.
[ tesla017 @ 01.10.2008. 01:34 ] @
Intel D945GCLF


Mene interesuje gde moze da se kupi ova ploca u Srbiji ako neko zna neka odgovori ovde ili na PP.Unapred hvala.
[ tdjokic @ 01.10.2008. 02:17 ] @
Citat:
tesla017:Mene interesuje gde moze da se kupi ova ploca u Srbiji
Cim su pocele da pristizu bice ih uskoro u vecini prodavnica, ne brini. Evo ti i PP, usput.

Citat:
Cene su oko 60 eura
Hvala! Klasika - koliko $ u SAD, toliko eura kod nas.
[ osmania @ 19.10.2008. 13:11 ] @
hej vidim da su neki vec kupili te ploce sa tim procesorom. Nego ja bi pitao kako radi software na tom procesoru..
Win xp sa open oficom mozilom kompajlerom ali ne za neke zesce stvari fakultetski orijentisano....
Mislim kupiti jedan laptop samsung nc10 koji je mali cakani itd... ali je 400 eura, ako je to slabije i stalno steka radje cu dodati jos 100 eura i kupim masinu...
hvala puno
[ ozirisza @ 19.10.2008. 23:44 ] @
ljudi sve mi je ovo jasno znaci dobro sto se tice smanjenja buke "glavni razlog"
e sad da ne smaram gde se ovo moze kupiti kod nas u kompletu kuciste ploca procesor itd.

unapred zahvalan
hvala
[ tdjokic @ 20.10.2008. 01:47 ] @
Citat:
ozirisza: ljudi sve mi je ovo jasno znaci dobro sto se tice smanjenja buke "glavni razlog"
e sad da ne smaram gde se ovo moze kupiti kod nas u kompletu kuciste ploca procesor itd
Nije samo smanjenje buke, nego i dimenzija i tezine i potrosnje struje (samo 4 vata trosi procesor, tako nekako).

Sto se tice nabavke, to je jos uvek relativno kompleksno pitanje, jer se ta ploca pojavila takoreci "juce", pa su, prema recima nekih ljudi odavde, prve kolicine ploca prodate za dan, dva, kao vruce pogacice :-)

Poslacu na ti na PP adresu jedne firme, koja ima lepa, mala kucista, a govorili su i oni da ce im stici ploce, jos pre mesec, mozda i vise, pa ne znam kako je sa tim sada.
[ mvujad @ 20.10.2008. 09:44 ] @
Veoma interesantna stvar. Može li ATom procesor u odgovarajućoj kombinaciji sa pločom i pratećim komponentama (možda i blue ray rezač, što da ne) da potera HD film u punoj rezoluciji (bez seckanja naravno). U tom slučaju bi bio veoma interesantna opicija za HTPC home theatre PC, jer planiram da kupim veći LCD TV pa bi onda rešio pitanje multimedie na "duže" vreme. Hvala unapred!
[ osmania @ 20.10.2008. 18:11 ] @
Citat:
mvujad: Veoma interesantna stvar. Može li ATom procesor u odgovarajućoj kombinaciji sa pločom i pratećim komponentama (možda i blue ray rezač, što da ne) da potera HD film u punoj rezoluciji (bez seckanja naravno). U tom slučaju bi bio veoma interesantna opicija za HTPC home theatre PC, jer planiram da kupim veći LCD TV pa bi onda rešio pitanje multimedie na "duže" vreme. Hvala unapred!


koliko poznajem materiju mislim da ne moze ni pod razno...
[ Cileinteractiv @ 20.10.2008. 19:52 ] @
Pratim ovu temu od počekta, bilo je prikaza nekoliko ploča koje imaju HDMI izlaz.
[ Ivan Dimkovic @ 20.10.2008. 19:52 ] @
ATOM moze da pusti HD film "bez seckanja", ali ne i Blu Ray film (security, interaktivnost, itd...)

Za to mu treba ili US15W (Poulsbo) chipset, koji ima embedded video akcelerator ili neka dodatna graficka kartica sa video akceleracijom za H.264/MPEG-4/MPEG-2/VC-1

Sa ATOM-om na 1.6 GHz i US15W cipsetom je moguce pustiti 24fps 1920x1080 film i CPU ce biti 35-40% zauzet.

Fora je sto je ploce sa Poulsbo cipsetom jako tesko naci, i gotovo sve su "industrial" a ne "mass market", sto znaci da kostaju puno, i da se za te pare moze kupiti mass-market Core 2 Duo ITX ploca koja moze da dekodira HD film u softveru :)
[ milan4e @ 31.10.2008. 23:50 ] @
moze li mi iko reci koja je normalna temperatura a koja je kriticna za procesor Atom 230
kod mene je 42c
unapred hvala:)
pozz
[ ilijag @ 18.11.2008. 16:15 ] @
Core i7 službeno u prodaji

Intel je službeno započeo prodaju novog procesora Core i7, za koji tvrde kako je najbrži čip na svijetu.

Osim nove arhitekture i integriranog memorijskog kontrolera, Core i7 svoju brzinu može zahvaliti i tehnologijama Hyper-Threading (osam simultanih niti na četverojezgrenom čipu) te Turbo Boost za dinamički overclocking. Kompanija za primjer navodi 40 posto brže kodiranje videa u odnosu na Core 2 modele.

Kako je već otprije poznato, u ponudi su trenutno tri modela. To su Core i7 920 (2,66 GHz), 940 (2,93 GHz) i Extreme Edition 965 s otključanim množiteljem (referentni takt 3,2 GHz). Već su poznate i visoke cijene čipova, čak i više od preporučenih, tako da u SAD-u Core i7 stoji između 320 i 400 dolara za najslabiji 920, između 600 i 700 dolara za 940, dok je za najbrži 965 potrebno izdvojiti između 1.100 i 1.200 dolara.

Uz visoke cijene samih procesora, kupci moraju biti spremni i na pozamašan iznos za novu ploču s utorom LGA1366 i čipsetom X58 te još dodatnu investiciju u bržu (i skuplju) DDR3 memoriju. E ovo će da malo sačeka dok ne prođe financijska kriza. Mnogo su skupi. AMD ne može konukrirati Intelu, pa ovi nabijaju cijene do neba. Izvor časopis Bug. Pozdrav.
[ Stranger2 @ 26.11.2008. 10:52 ] @
Citat:
Core i7 stoji između 320 i 400 dolara za najslabiji 920

ovo uopste nije skupo za procesor nove generacija sa 8 jezgara. core 2 quad na 2,66 ghz kosta samo malo manje.
[ Binary Mind @ 30.11.2008. 13:32 ] @
@milan4e

Cime pratis temperature? To je cak i hladno za Atom procesore.

@ilijag

Citat:
Core i7 službeno u prodaji


Ovo je mogao biti naslov nove posebne teme. U ovoj temi je off topic.
[ dusanissimus @ 04.12.2008. 22:26 ] @
da li ste primetili da je jedan domaci "proizvodjac" kompjuter a (onaj iz cacka) objavio oglas, izmedju ostalog, sa atom konfiguracijom...
sa hdd od 160 gb, dvdrw, kucistem sa napajanjem od 120w, 1gb ddr2
cena 169e=15000
analiza cene:
hdd 4000
dvd 1300
ram 1200
6500
znaci da plocu i kuciste cene 8500
aj mi pomozite u matematici jel se isplati?
jos jedno pitanje... da li atom ima problem sa hddovima od 640gb ili 1tb...sa velikim diskovima to jest...
[ Ivan Dimkovic @ 04.12.2008. 22:38 ] @
Atom ne moze da ima nikakvih problema sa diskovima u svakom slucaju ;-)

Ono sto te zanima je cipset i, ne, 945G/ICH7 koji se ugradjuje u 99.9% atom ploca za consumere nema problem sa 1TB diskovima.
[ tdjokic @ 05.12.2008. 02:41 ] @
Citat:
dusanissimus:dvd 1300
znaci da plocu i kuciste cene 8500
Ako je napajanje 120W onda je ugradjen slim dvd, koji je skuplji od obicnih + dobijes adapter slim na IDE. Inace, ploce su oko 70 eura, kucista su takva mala takodje relativno skupa. Mislim da se svakako isplati.
[ ademare @ 08.12.2008. 23:25 ] @
Evo sad sam pogledao tu njihovu ponudu i nije bas tako povoljna. Cena HD je po toj proceni preterana recimo da je oko 34 EUR-a . Memorija takodje recimo oko 10 Eur-a. DVD oko 17 sto znaci da plocu i kuciste ostane 110 Eur.
Na njihovom sajtu za kuciste pise ATX Mini Tower 200W.
Po meni je trenutno kod nas mnogo isplativije kupiti plocu sa Celeronom 215 jer je duplo jeftinija od Atoma vec je bilo reci o prednostima i manama obe platforme da ne ponavljam.

[Ovu poruku je menjao ademare dana 09.12.2008. u 00:35 GMT+1]
[ tdjokic @ 09.12.2008. 01:43 ] @
Moze li na mejl ili PP adresa te firme, zanima me da vidim sta nude? Hvala unaped.
[ osmania @ 09.12.2008. 09:08 ] @
moze li i meni mejl i link ponude
hvala punooo
[ ademare @ 09.12.2008. 13:07 ] @
Na koju firmu mislite . Na ovu koja nudi Atom u kompletu ili neku drugu ?
Ova sto nudi Atom imate Banner tj. reklamu na vrhu stranice. Trenutno je u drugom redu .
[ tdjokic @ 09.12.2008. 16:00 ] @
Mene zanima komplet, jer je za plocu bilo informacija a mislim da je jedna firma navedena i na pcberza.rs. Bas bih voleo da uporedim taj komplet sa recimo Dell - Studio Hybrid - 1 GB RAM - 1.86 GHz - 160 GB HDD, koji kosta 449$, odnosno "u nase pare" oko 360 eura. To je maloprodajna cena tamo negde u svetu, sto znaci da bi kod nas bila veca.
[ tesla017 @ 09.12.2008. 16:24 ] @
Zainteresovan sam za ovu plocu i da li neko moze da mi kaze gde moze da se kupi i da salju cityexpresom na kucnu adresu a ne da moram da razmisljam i za prevoz i nekog da cimam.Predloge i firme molim na pp.p0z i hvala svima.
[ dusanissimus @ 18.12.2008. 00:41 ] @
bio sam danas u prodavnici koja je imala tu kompletnu konfiguraciju o kojoj sam pricao pre par postova...
anyway...kako je masina u prodavnicu u bg u kraljice marije (ex. deo 27.marta) stigla sa pocepanom garancijom decaci s bili dovoljno ljubazni da mi otvore kuciste
tek...
ploca je intelova 945dgclf (mrzi me da trazim, izvinite ako sam malo pogresio) 1 gb ddr2 wd 160gb 8mb i optiarc dvdrw
elem...kuciste je kung fu ali deluje pristojno, napajanje je cudnog formata i stvarno je malo a snage je 200w deklarisano...
ima 2 sata strujna konektora par molex i mislim 1 za fdd (kome treba...)nema ugradjenih ventilatora osim na ploci...
momci su mi rekli da se kucita niti ploce ne prodaju zasebno ni u jednoj kombinaciji i to su lose vesti....
tek...za 15000 maloooo....
[ tdjokic @ 18.12.2008. 04:07 ] @
Gledao sam cenovnik firme koja to nudi (Off topic za moderatore: ukoliko firma IMA na ES-u zvanicnu reklamu, da li se moze ovde spominjati punim "imenom i prezimenom"?).

Kuciste je priblizno ovakvog tipa:



ali se meni cni da su to vrlo neprakticna i glomazna kucista kojima skoro nista ne dobijas na prostoru na stolu, niti na nekom savremenijem izgledu a ova mi se cine u tom pogledu mnogo bolja:



Kod ovog velikog kucista je napajanje kompletno unutra i lici sasvim na ona najrasirenija ali je oblik promenjen. Nedavno sam kupio dva kucista, namenjena normalno velikim plocama, ali kao neka "slim" varijanta i ona su imala slicna napajanje - jeste ATX ali dve razlicite dimenzije i bas slabacka za klasicne komponente. Sa njima je problem sto se skoro nigde ne prodaju posebno a kompletna kucista su skupa i komplikovana do zla boga a hladjenje slabo.

Kod ovih drugih kucista, ova sto su na slici uspravna, je 220-voltni deo napajanja napolju (plasticna kutijica) a elektronika je unutra. Cena je oko 80 eura ali unutra ide obavezno slim DVD citac/pisac, za koji se dobije i odgovarajuci adapter.

Ploce su se neko vreme prodavale posebno cak u tri prodavnice i ne verujem da postoji neki tehnicki razlog da se ne bi i dalje prodavale tako, osim ako je nestalo. One se mogu komotno instalirati i u najobicnije kuciste, sa velikim, jakim i teskim napajanjem, moze se staviti klasicni IDE DVD uredjaj i hdd, pa se takva konfiguracija moze napraviti i vrlo jeftino.
[ dusanissimus @ 23.12.2008. 12:38 ] @
video sam kod jednog prodavca bakarni kuler za s479, coolermaster EEB-NPFSS-01-GP, cena mi je prihvatljiva...
ima li smisla menjati na atom ploci aktivni kuler sa ovakvim pasivnim?
i drugo jel on moze uopste da se montira na intelovu plocu?
[ BiroSa @ 01.01.2009. 17:45 ] @
Prije svega sretna nova godina :D
Molio bih vas da me malo posavjetujete, naime zelim da napravim HTPC.
Jedini uslov : da je motheboard mini itx sa hdmi prikljuckom. Nasao sam neke ploce na ebay-u pa vas molim da date svoje sugestije sta da kupim (ove ploce sa VIA CPU su mi favorit)

http://cgi.ebay.com/Jetway-VIA...eNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.com/Jetway-VIA...eNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.com/Intel-E730...eNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

hvala unaprijed
[ Binary Mind @ 01.01.2009. 18:12 ] @
Citat:
dusanissimus: video sam kod jednog prodavca bakarni kuler za s479, coolermaster EEB-NPFSS-01-GP, cena mi je prihvatljiva...
ima li smisla menjati na atom ploci aktivni kuler sa ovakvim pasivnim?
i drugo jel on moze uopste da se montira na intelovu plocu?


Nemoj to da radis jer tako anuliras garanciju na plocu i procesor koji zajedno sacinjavaju Atom platformu. Sem toga ne znam kako bi cela zamena hladnjaka isla posto mi nikad nije palo na pamet da radim takvu vrstu modifikacije na Atom platformi.
[ ademare @ 03.01.2009. 02:09 ] @
@ dusanissimus

Koliko sam ja shvatio iz Ivanovih postova na Atom ploci kuler sa ventilatorom se nalazi na Cipsetu a ne na Atomu. Tako da ako ti smeta ventilator a ti ga osrafi ne dirajuci hladnjak. Cipset 945 na mnogim plocama i ne ide sa ventilatorom a ni hladnjaci nisu nesto narocito kvalitetni.
[ tdjokic @ 03.01.2009. 04:00 ] @
Citat:
ademare: Tako da ako ti smeta ventilator a ti ga osrafi ne dirajuci hladnjak. Cipset 945 na mnogim plocama i ne ide sa ventilatorom a ni hladnjaci nisu nesto narocito kvalitetni.
Ne znam da li je ovo pametno uraditi. Pogledaj sliku - https://static.elitesecurity.org/uploads/1/9/1955078/atom.jpg - sa pocetka teme, meni se cini da je ovaj hladnjak dosta veci od oniu uobicajenih za cipsetove. Mozda je tako na drugim plocama, onim vecim, gde je prisutan ventilator na CPU, pa malo duva i na cipset, ali kod Atom ploce ga ja nikako ne bih ni odsrafljivao, ni menjao.
[ dusanissimus @ 03.01.2009. 12:42 ] @
da se razumemo
nijedna od atom ploca koje su dostupne u srbiji mi apsolutno ne odgovaraju za ono sto sam naumio....
sto se tice bakarnog hladnjaka...prosto sam pomislio da bi bio efikasniji od bilo koje konfekcije, a nije skup...ni 300 dinara,,,
dalje
da li je neko osmotrio kakvu atom plocu sa vise od 2 sata konektora... 6 ili 8 bi bilo idealno...
da li je neko namirisao kakvu najavu o zameni cipseta koji intel prodaje bundled sa nekim savremenijim? cak je i dualcore atom na 945 cipsetom.....bezveze...
[ matan2 @ 18.01.2009. 11:46 ] @
Pitanja za Ivana, ali i ostale:

1. Uslov za buduci HTPC je da ima mogucnost ugradnje PCI audio kartice pa me zanima da li postoji takva mogucnost za ugradnju u predlozene ploce:
MSI Fuzzy 945GM1 (ploča za laptop) i Intel Fry Creek - DG45FC (ploča sa samo PCI Express priključkom) ?

2. Da li za napajanje HTPC mogu da iskoristim sledeće industrijske ispravljače visoke tačnosti sa sledecim izlaznim karakteristikama:
- Power-One - CP-510A (DC OUT 5V@6A AND [email protected]), ovo je zbirno 60W, http://www.sierraic.info/05DATASHEETS/lin.pdf
- CONDOR POWER SUPPLY HE12-10.2-A+G - [email protected], ovo je 120W, http://parts.digikey.com/1/par...e-12v-10-2a-he12-10-2-a-g.html

Bilo bi odlicno kada bih mogao iskoristiti samo prvo napajanje za ove svrhe, ali ako nije moguce napraviti konfiguraciju dovoljno velike snage i male potrosnje, mogao bih upotrebiti oba.
[ TurboForce @ 03.03.2009. 12:50 ] @
Da pitam i ja nesto.
Da li INTEL D945GCLF moze da potera Caunter Strike 1.6 i ostale decije igrice tipa Game house?
I video sam da lik na youtube susta na ovoj ploci HD filmove u 1080p rezoluciji ali kaze da treba da se ubace novi drajveri i bios pa reko da pitam da li stvarno moze ili je lagao.
I jos samo jedno, da li obicna kucista podrzavaju sraf na sraf ugradnju ploce.
Hvala
[ tdjokic @ 03.03.2009. 14:09 ] @
Citat:
TurboForce: I jos samo jedno, da li obicna kucista podrzavaju sraf na sraf ugradnju ploce.
Da. Atom ploca koristi ona prva 4 srafa, najvislja, standardni raspored.

Ostalo ne znam. Kupio sam ga nedavno, ocekujuci da ce se vuci kao mrtav, da ce biti "paaa, radi ..." ali mi je radio bolje nego starija masina, doduse samo sa AMD Sempron 1150 i 1 GB RAM a Atomu sam dao maksimalnih 2GB. Ne pustam igrice ni filmove, ali ove najobicnije stvari je u toku probe radio super. Sada seckam jedno malo kuciste da bude jos manje, specijalno za njega, pa nije montiran, tako da ne mogu nista vise da kazem, niti da probam.
[ TurboForce @ 03.03.2009. 14:41 ] @
tdjokic jel bi mogao da instaliras kanter, mlogo bi mi znacilo da znam koliko moze potera atom a za pustanje HD filmova 1080p sam naso na drugom domacem forumu gde lik kaze da je prodao desetak atom ploca i da mogu da pustaju filmove visoke rezolucije naravno ripove.
A sto se tice kucista ona su preskupa, ja sam se odlucio da napravim od pleksiglasa da se vidi masina, optika bi bila na dnu jedna pored druge iznad ploca do ploce hdd a napajanje bi rasturio da se vide kalemovi i kondezatori i sve bi to ladila jedana 12-ica Nocua ventilator.
Ovu konfiguraciju sklapam prijatelju pa ne bi da bude da sam ga za***o.
[ tdjokic @ 03.03.2009. 15:03 ] @
Nazalost ja ne mogu. Masina nije uopste ni blizu montazi, a osim toga koristim Linux i veze nemam sa igricama i filmovima. Ako ti se smiluje neka dobra dusa koja se time vise bavi od mene, nema druge.
[ TurboForce @ 03.03.2009. 15:07 ] @
Posteno
Hvala
[ Ivan Dimkovic @ 03.03.2009. 15:12 ] @
Citat:

Nemoj to da radis jer tako anuliras garanciju na plocu i procesor koji zajedno sacinjavaju Atom platformu. Sem toga ne znam kako bi cela zamena hladnjaka isla posto mi nikad nije palo na pamet da radim takvu vrstu modifikacije na Atom platformi.


Ja sam radio modifikaciju na toj atom ploci - zamenio sam onaj ruzni kuler sa ventilatorom sa Noctua NC-U6 chipset coolerom koji je totalno pasivni.

Ako zelite da ugradite potpuno pasivni kuler na 945GC cipset, obratite paznju da u kucistu >MORA< postojati protok vazduha, znaci bar jedan ventilator - recimo na napajanju - i da taj protok vazduha mora prolaziti kroz chipset hladnjak

945GC je ozbiljan potrosac - trosi oko 22W pri opterecenju, i ukoliko se ne hladi aktivno moze da dodje do pregrejavanja u malim kucistima gde ne postoji adekvatan airflow.

Btw, trenutno mi je na stolu Intel DG45FC "Fly Creek" ploca.... napisacu mali review o njoj kao i o softveru za undervolting.
[ tesla017 @ 03.03.2009. 15:34 ] @
Citat:
TurboForce: tdjokic jel bi mogao da instaliras kanter, mlogo bi mi znacilo da znam koliko moze potera atom a za pustanje HD filmova 1080p sam naso na drugom domacem forumu gde lik kaze da je prodao desetak atom ploca i da mogu da pustaju filmove visoke rezolucije naravno ripove.
A sto se tice kucista ona su preskupa, ja sam se odlucio da napravim od pleksiglasa da se vidi masina, optika bi bila na dnu jedna pored druge iznad ploca do ploce hdd a napajanje bi rasturio da se vide kalemovi i kondezatori i sve bi to ladila jedana 12-ica Nocua ventilator.
Ovu konfiguraciju sklapam prijatelju pa ne bi da bude da sam ga za***o.


Stigla dobra dusha
Salim se posedujem Intel D945GCLF2 i na njoj imam instaliran Mac OS X 10.5.6 i Windows XP Sp3 u dual boot-u.Na njoj je nakachen sata2 hdd od 500GB i Sata2 DVD RW i sve radi extra.Counter Strike radi extra ako ti josh neshto treba javi pa cemo i koji screenshoot da uradimo...
[ Slobodan Milivojevic @ 03.03.2009. 15:37 ] @
Ja imam Intel d945gclf plocu sa Intel Atom 230 procesorom na 1.6GHz, koristim je kao primarni desktop racunar. Spakovana je u drveno kuciste vrlo skromnih dimenzija, malo je "zgurano" ali nije strasno. Unutra se nalaze pomenuta ploca, klasicno ATX napajanje, HDD, DVD-RW i PCI TV Tuner.

Evo kako to izgleda, mozete uporediti velicinu sa 22'' monitorom, DVD uredjajem...




Inace potrosnja sistema je 0.23A na 220V sto je ~50W. Ventilatori na napajanju i na procesoru su privezani umesto na 12V na 5V, samim tim se skoro i ne cuju jer imaju smanjen broj obrtaja, a sa grejanjem nema nikakvih problema, najveca temperatura procesora oko 60 C, sad je 55 C.

Sto se tice reprodukcije HD materijala, uspeo sam da pustim bez vecih problema 720p materijal kompresovan sa H.264 kodekom.

Ubuntu Linux 8.10 radi odlicno, Vistu sam probao, radi super... Generalno jeste sporiji od dual core procesora, ali zato trosi mnogo, mnogo manje struje. Meni je bio cilj da napravim desktop za web development / multimediju / internet, koji ne gasim nikad (kad nista ne skidam nocu, ide na stand-by), i koji se ne cuje, naravno sa velikim HDD-om.
[ TurboForce @ 03.03.2009. 17:34 ] @
Hvala momci resili ste mi neke nedoumice.

I jos samo jedno pitanje, imam stari Compaq-ov lap top iz 95godine koji nicemu ne sluzi pa me zanima da li moze da se iskoristi napajanje iz njega da bi napajao plocu, 2xhdd, 2xdvd.
Hvala jos jednom.
[ Ivan Dimkovic @ 03.03.2009. 17:46 ] @
U principu moze, pod uslovom da je dovoljno jak - za takvu konfiguraciju moras imati najmanje ~60W zbog peak-ova.

Medjutim, trebace ti dodatni DC->DC adapter, jer ti trebaju visestruki naponi (12V, 5V i 3.3V) a laptop konektori obicno daju samo jedan napon (obicno 13.5V ili 16V ili 19V, nekad i vise)
[ TurboForce @ 03.03.2009. 18:46 ] @
Na adapteru pise 16.5v - 2.5A - maximum output 27w znaci slabo je, ali valjda postoji neki konvertor u laptopu koji smanjuje tu voltazu, sigurno memorija, displej, procesor ne koriste istu voltazu.
[ Ivan Dimkovic @ 03.03.2009. 18:59 ] @
Postoji konvertor, naravno - ali tesko da mozes da ga iskoristis posto je sigurno na ploci od laptopa i specijalizovan za potrebe samog laptopa u smislu konektora i trasa.
[ TurboForce @ 03.03.2009. 19:32 ] @
Onda je jednostavnije razbucati neko slabije napajanje da bi bilo manje u kucistu.
Pozdrav
[ tdjokic @ 04.03.2009. 02:35 ] @
Ja sam pre godinu i vise kupio neka manja kucista, klasicna ali kao slim. Sa njima se dobiju manja napajanja koja se sada nesto pojavljuju i u slobodnoj prodaji, bez kucista.

Jedan primer - Chieftec PSU Micro-ATX 270W, PFC,24
PFC, 24,(DxWxH) 10,2cm x 15cm x 8,6cm, Zaštita : Over-voltage, Over-temperature, Short-circuit,
Konektori : 4-pin Floppy, 4-pin HDD/CD, 4-pin +12V, 5-pin SATA, 20-pin MB, 24-pin MB, tako bar pise na raznim sajtovima. Cena oko 30 eura

Drugi primer - LC POWER, LC380M Micro ATX 380W, Product Dimensions: 12.5 x 14.5 x 7.9 cm ; 998 g, cena oko 25 eura

Ima i relativno jeftinih i relativno malih kucista, desktop, koja mogu da stoje i uspravno. Primer - FOXCONN DH-841 250W, Dimensions(w/h/d): 100*325*400mm
Drive bays:
1*5.25 external
1*3.5 external
1*3.5 internal
Cena za ovo je oko 30 eura, sto mi se ne cini nesto preterano. Specificirano je kao da se dobije i napajanje uz njega, pa je u tom slucaju prilicno povoljno.

Sva ta napajanja i kucista sa malim napajanjima, se nude kao za standardne racunare, sto je meni sumnjivo, ali bi za Atom verovatno bila sasvim OK.
[ TurboForce @ 05.03.2009. 09:11 ] @
Zna li neko kad ce da stignu novi atom n280 procesori kod nas i dal ce nvidia da izbaci neku ION plocu za desk kopijutere a ne onu gotovu kutijicu jer ce biti preskupa.
[ tdjokic @ 10.03.2009. 00:48 ] @
Prateci Atom, ja sam video na sajtovima ranije osnovne ploce od 3 proizvodjaca - Gigabyte, Intel i MSI. Evo ih: http://www.giga-byte.com/Produ...ducts_Spec.aspx?ProductID=2850
http://www.intel.com/Products/...D945GCLF/D945GCLF-overview.htm a na sledecem sajtu su navedene ploce i MSI i jos dva proizvodjaca http://www.logicsupply.com/categories/mainboards/intel_atom za koje nisam ni znao.

Koliko mi je poznato, kod nas se prodaju Gigabyte i Intel. Od svih tih nabrojanih ploca u rukama sam imao Intelovu i evo ovo vam pisem pomocu nje, sa svog racunara.

Na gore navedenom sajtu se vidi da Intelova ploca ima 3 glavna cipa - jedan je bez ikakvog hladnjaka, drugi je sa pasivnim i treci je sa ventilatorom.

Ovaj sa ventilatorom se pravi u dve visine i gustine aluminijumskih rebara. Ovaj na slici je visok, sa gustim rebrima i to je valjda osnovna varijanta. Na nekim sajtovima se nudi i nizi, sa mnogo manje rebara, kao zamena, ako neko hoce. Istina je, da nizi kuler daje mogucnost da se ploca ugradi u mnogo nize kuciste, ali mislim da on i slabije hladi, sam po sebi, pa mu treba ili jaci ili brzi ventilator.

Kuler na mojoj ploci je NIZAK a ventilator na njemu se vrti preko 6.000 (sest hiljada) obrtaja u minutu, sto je ludilo.

Glavna fora u celoj prici je to, sto niko to nigde ne navodi. Kazu da su ploce "bulk" ('na kilo", u kesu, pa nosi kuci), sto je posteno - to nude, ako ti se svidja, kupis i gotovo. Ali ova fora sa niskim kulerom i brzim ventilatorom je nizak udarac.

Buka nije strasna, jer je ventilator mali, ali se ipak cuje odredjena neprijatna frekvenca, a sto je jos vaznije, verujem da ce ovaj ventilator ubrzo crci. Mozda ne za nekoliko nedelja, ali ipak mnogo brze nego oni koji se vrte na 2 - 3.000 obrta/min. A kad crkne, gde ga naci za zamenu?

Toliko da znate, pa ako imate mogucnost da birate, birajte. Ako ne, uzmi sta ti daju i gotovo.
[ tdjokic @ 11.03.2009. 05:45 ] @
Jos par reci o hladjenju. Evo slika Gigabyte - fizicki i iz BIOS-a. Vidi se, da na sva tri cipa ima neko rashladno telo a ventilator na cipu se vrti ispod 4.000. Mozda se i kod Intela vrti na toliko, za onaj visoki aluminijum, mrzi me sada da trazim.

Inace, ja sam taj problem resio. Posluzila me sreca, nisam se previse ni namucio. Isekao sam jedno povece rashladno telo, namenjeno za hladjenje normalnog CPU, i to stavio umesto onog maleckog aluminijumcica. Probao sam neke malo vece ventilatore, ali nista nije odgovaralo, a sve se dere. Onda mi se nekako uklopio raspored - hdd i ventilator od 8 cm i sad mi taj ventilator duva direktno u memoriju, u ovaj cip kome je potreban ventilator i CPU. Temperatura CPU je ispod 40 C a za cip se ne snalazim bas, ne znam koja je njegova temperatura, ali ostale dve navedene temperature u BIOS-u osim CPU su takodje tu negde ispod 40, pa verujem da je OK.

Naravno, ovo je ispalo slucajno, da se uklope i raspored hdd i ventilatora i otvora za dovod vazduha, to se ne moze smatrati sistemskim resenjem za svakoga.
[ TurboForce @ 11.03.2009. 22:44 ] @
Citat:
tdjokic: Inace, ja sam taj problem resio. Posluzila me sreca, nisam se previse ni namucio. Isekao sam jedno povece rashladno telo, namenjeno za hladjenje normalnog CPU, i to stavio umesto onog maleckog aluminijumcica. Probao sam neke malo vece ventilatore, ali nista nije odgovaralo, a sve se dere. Onda mi se nekako uklopio raspored - hdd i ventilator od 8 cm i sad mi taj ventilator duva direktno u memoriju, u ovaj cip kome je potreban ventilator i CPU. Temperatura CPU je ispod 40 C a za cip se ne snalazim bas, ne znam koja je njegova temperatura, ali ostale dve navedene temperature u BIOS-u osim CPU su takodje tu negde ispod 40, pa verujem da je OK.

Naravno, ovo je ispalo slucajno, da se uklope i raspored hdd i ventilatora i otvora za dovod vazduha, to se ne moze smatrati sistemskim resenjem za svakoga.



Ajd ako te ne mrzi da postavis slike tvog kucista da vidim kako to izgleda i od kog procesora si modifikovao kuler.
[ tdjokic @ 12.03.2009. 01:22 ] @
Imam samo sliku celine. Unutra je zaista jednostavno, sto je rezultat bas tih sretnih okolnosti - iznad ploce su paralelno klasicni hdd, ATA, 3.5", stari neki WD, i ventilator 80 mm, koga pridrzava jedan improvizovani nosac. Kad kazem "iznad" to je kad ga postavim na sto, prilikom rasklapanja, sklapanja, inace stoji uspravno.

Znaci, sad kad je uspravljen, IZNAD ploce je napajanje, a DVD unutra nema, nego sam stavio eSATA prikljucak i mogu spolja da prikljjucim eksterni, ako mi iz nekog razloga ne radi preko USB.

A sto se tice samog kulera koga sam isekao, to je isto od ranije, pravougaono, klasika, malo cu potraziti po netu, da ti pokazem neki slican, jer vise ni ne znam koje je marke bio. Posto je taj "novi" heat sink / rashladno telo prilicno deblje od originalnog, nisam hteo da reskiram da se ona kuka mozda suvise savije ili mozda suvise optereti cip, pa sam dodao na svaku stranu "S" komad, napravljen od debelog eksera, koji nadoknadjuju povecanje debljine rashladnog tela.

Evo, nesto slicno ovome sam imao http://www.coolermaster.com/pr...=detail&tbcate=1&id=77 i presekao na pola, pa jos malo tu i tamo nesto prilagodio i sad je OK.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 12.03.2009. u 02:33 GMT+1]
[ TurboForce @ 12.03.2009. 02:15 ] @
Ja sam resio da napravim od pleksiglasa kuciste i to bi izgledalo ovako: na dno idu dva opticka uredjaja jedan pored drugog pa onda ide tanki pleksiglas pa iznad jedne optike da ide ploca a iznad druge optike dva HDD a napajanje bi stajalo iza optickih uredjaja koje bi bilo rastureno na samu plocu od napajanja i to bi se hladilo sa jednim ili dva ventilatora od 12 cm odozgo. Naravno isto bi prepravio kuler za cipset, cak bi iso do te mere da napravim kuler kod stugara da pokriva i procesor i cipset, samo se nadam da su u ravni, mada mislim da dve dvanestice ima da olade cipset ko iz sale. Naravno neka neonka bi bila ubacena da osevetjava sve to.
I naj lepsa stvar u svemu tome je sto ce to kuciste moci da stoji uspravno i vodoravno u zavisnosti od zelje.

Za sad mi ostaje samo da cekam noviju reviziju cipa i da sacekam mozda i drugi cipset da bi imao div-i.
[ tdjokic @ 12.03.2009. 04:56 ] @
Mislim da nema potrebe da pravis specijalni komad da pokriva sva tri cipa. Evo ti jos par slika.

Trik u njihovom originalnom rashladnom telu je, sto su kanali tako okrenuti da ventilatori intenzivno duva u taj cip na kome je ali deo vazduha ide i levo - na onaj hladniji cip, bez ikakvog rashladnog tela, i desno, na procesor, koji ima malo rashladno telo.

Kao sto se vidi sa slike, ja nisam imao mogucnosti da kanale okrenem isto, i zato mi se procesor nakon zamene rashladnog tela vise grejao, jer nije dobijao vazduh od ventilatora. U tom momentu sam zadrzao jos uvek onaj mali ventilator, na 7.000 obrtaja/min, negde sa strane "novog" rashladnog tela. Zagrevanje procesora me je nateralo da sve preradim, stavim veliki ventilator i procesor se bitno ohladio. Tek kasnije sam ukapirao da mi je sad mozda ugrozen hladniji cip, pa sam naknadno dodao jedan mali ventilator sa stare graficke, na naponu od 5 volti, tek da duvka

Prvo, vruci cip i procesor su obradjeni sjajno u sredini, na vrlo maloj povrsini i mozda su ravni. Drugo, hladni cip je sasvim drugaciji i za njega je velika verovatnoca da nije ravan i njemu to sve uopste ne treba. Medjutim, i procesor se odlicno hladi i sa onim malim originalnim rashladnim telom, evo i sa 80 mm ventilatorom, na nesto iznad 2.000 obrtaja/min, tako da ce te tvoje 12-tice to "zalediti" A imaj u vidu da je kod mene prisutan prilicno star hdd, koji sigurno nije idealan po pitanju toplote. I sve to radi sa 1 ventilatorom od 80 mm, 1 od 90 mm u napajanju (napajanje je manje od uobicajenih, ali je imalo manji i mnogo brzi/glasniji ventilator) i onim maleckim, 40 mm, koji je na pola snage.

Dimenzije kucista su 340 x 210 x 96 mm. 340 i 96 su originalne dimenzije, a 210 je bila mnogo veca na novom.






[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 12.03.2009. u 15:24 GMT+1]
[ TurboForce @ 12.03.2009. 17:04 ] @
Hvala za slike.
Jos jedna stavka koja ce mi biti obavezna je skracivanje kablova od napajanja, ipak su predugacki da za ovakva kucista.
[ tdjokic @ 12.03.2009. 19:31 ] @
Citat:
TurboForce: Hvala za slike.
Jos jedna stavka koja ce mi biti obavezna je skracivanje kablova od napajanja, ipak su predugacki da za ovakva kucista.
Nema na cemu. Slike su tu i za tebe i za druge, ako ih interesuje.

Malo smo sada u sivoj zoni, mozda je ovo delimicno off topic i vise spada u prerade kucista, sta ga znam, ali je vrlo povezano sa osnovnom temom.

Dakle, ovako. Ja sam ispao zrtva nenamernre(?) prevare prodavca, jer mi je plocu kupilo trece lice, a ne ja licno, pa sam dobio onaj minijaturni ventilator, cija je jedina mana sto je bucan a i tesko se nadje bas takav kad crkne, a bas je crko prekjuce - ne radi mu vise merac broja obrta!

Sa normalnim velicinama rashladnih tela, bilo SA, bilo BEZ ventilatora, problema nema. Evo ti primer kucista, koje se prema nekim podacima prodaje i u Beogradu ali ne smem da pisem firmu javno - http://www.pp.co.nz/products.php?pp_id=AGW00150. Unutra je pripremljeno mesto za Atom plocu, hdd 2.5", DVD slim tip i niskonaponski deo napajanja, a napolju je, kao posebna stvar, ono napajanje sa 220 volti na 12 volti. Sistemski ventilator je 6 cm. Pretpostavljam da su proizvodjaci prilagodili i duzine kablova velicini celog kucista.

U tvom i mom slucaju je nezgodno sto kombinujemo 2 razlicite kategorije komponenti, i onda mora da se obavljaju dodatni radovi.
[ TurboForce @ 13.03.2009. 11:20 ] @
Evo Stigo i do mene Atom na testiranje.
Pustio sam 3dMark 05 da ga testira i dobio sam 244 bodova sa 2gb memorije.
Moja stara konfiguracija daje 1400 bodova (intel S478 2,4ghz, 1gb rama, nvidia 6200 128mb).

I kod mene radi ventilator na 6000 obrtaja a u biosu je namesten na 50%, temperatura je oko 45c. CaunterStrike radi savrseno, pusta hd rip 720p a 1080p probacu danas da pustim.
Evo kako izgleda naspram moje ruke i u malo vecem kucistu.


[ tdjokic @ 13.03.2009. 16:51 ] @
I ti imas nizak kuler, to je identicna ploca sa mojom. Ali, obrati paznju - u BIOS-u su prikazane dve brzine obrtanja - sistemski i MCH(? tako nekako pise) ventilator. Mislim da je ovo sto si spomenuo za sistemski ventilator, njegovu brzinu mozes da menjas a mozes i da ga prebacis na automatski rad, da sam bira brzinu.
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2009. 17:18 ] @
Uzgred, dok sam imao tu Atom plocu secam se da sam 945G cooler zamenio sa Noctua NC-U6 chipset coolerom, koji je potpuno pasivan.

U celom kucistu je bio dovoljan 1 (jedan) ventilator od 80mm koji se vrteo na jako niskom broju obrtaja.

Samom Atom-u ne treba ventilator, najobicniji pasivni hladnjak ce odraditi posao - za 945G vam vec treba ozbiljnije resenje, ali nesto poput te Noctua-e moze da resi problem potpuno pasivno.

Cooler:

[ TurboForce @ 13.03.2009. 21:06 ] @
Citat:
tdjokic: I ti imas nizak kuler, to je identicna ploca sa mojom. Ali, obrati paznju - u BIOS-u su prikazane dve brzine obrtanja - sistemski i MCH(? tako nekako pise) ventilator. Mislim da je ovo sto si spomenuo za sistemski ventilator, njegovu brzinu mozes da menjas a mozes i da ga prebacis na automatski rad, da sam bira brzinu.



Atom vise nije kod mene, tako da ne mogu da ga prebacim na autimatski rad ventilatora. Danas nisam uspeo da pustim 1080p HDrip, ne secka slika ali kasni zvuk.
Noctua NC-U6 ima da se nadje kod nas za 2000din sto je dobrih 40% od cene atoma.

I nesto mi nije jasno, da li atom ima jedno ili dva jezgra posto u task menegeru ppokazuje dva jezgra.
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2009. 23:11 ] @
Atom podrzava SMT (Hyperthreading) - tako da single-core ATOM prikazuje 2 logicka "jezgra" iako ima samo jedno.
[ MatezYU @ 05.06.2009. 07:11 ] @
Jedna ispravka, citao sam testove u kojima su merili brzine procesora i intel atom i performanse kao p3 na 900MHz.
Recimo Celeron M na 900MHz ima bolje performanse nego Intel Atom na 1.6GHz
[ dusanissimus @ 07.06.2009. 19:11 ] @
da li ste videli ovo
http://www.centralcomputers.co...tom-gm1-230lf-motjwagm123r.htm
ne dajem link sa sajta proizvodjaca jer ga tamo nema...
btw...jel neko uvozi jetway u sr?
jos nesto flexatx je po dubini skraceni micro-atx? jel tako?
[ tdjokic @ 18.03.2010. 16:31 ] @
Ne mogu da verujem - od juna prosle godine ovde nista novo? A reklo bi se da ima.

Dakle, krenulo se od ovoga BLKD945GCLF:



Zatim je usledilo ovo BLKD945GCLF2, sto mislim da je na slici isto kao i ovo gore, samo sto procesor ima 2 jezgra.

Imam oba ova gore. Sa prvim sam se prilicno mucio na Linuxu, a drugi radi mnogo bolje. Ipak, i dalje je muka oko grafike a takodje i oko kucista - da uzmem neko standardno sicusno, moram da imam slim DVD, mali hdd, specijalno napajanje, sto mi se sve ne svidja uopste. Imao sam jedno specijalno napajanje, standardno ali manjih dimenzija, nije nikakva budzevina, i hdd je otkazao a napajanje kao ispravno - a nije! I sad imam budzeno kuciste, zbrka i stiska, jeste relativno malo ali nemam nikakav DVD, mada mi je uspelo da unutra uguram normalno napajanje i 3,5" hdd.

Ipak, crvic je i dalje grickao i otkrio sam da postoji i ovo BLKD410PT:

Moze se vrlo lako videti da je izgled ploce bitno promenjen i da NEMA ventilatora. Zasluga za ovo pripada promeni procesora i cipseta, ranije su bila 2 cipa + procesor, a sada je 1 cip + kombinovani procesor, koji ima i grafiku u sebi. Na slici je resenje sa 1 jezgrom a postoji i BLKD510MO, sa 2 jezgra, koja na slici izgleda isto, pa nema svrhe da je stavljam. OBRATITE PAZNJU DA SADA IMA MESTA ZA VISE MEMORIJE, a i cip set je drugaciji, sa jacom grafikom.

Ipak, koga jednom ujede Intel grafika on ne veruje ni novoj. I tako sam i dalje ceprkao po Internetu, neznajuci uopste sta to trazim. Ipak, nasao sam BLKDG41MJ:



E, ovo je nesto sasvim drugo. Jeste malo, ali moze da bude i azdaja. U nju mozes staviti razne procesore, a prave se varijante sa 3 razlicita cipseta - iG41, iG45 i iQ45. Sve gore navedeno je navedeno i na sajtu jedne beogradske prodavnice hardvera pa ako nekoga zanima mogu da mu kazem na PP o kojoj je rec. Cene su u dijapazonu od 5 - 10 hiljada dinara.

Ali, to su jos uvek bile ploce sa Intel grafikom, za koju sam vec rekao da mi nije bas ugodna. Dakle, ceprkam i dalje. I gle cuda, ima jos nekih mini ITX ploca, ali sada vise ne ovde (bar ja nisam nasao) nego na amazon.com. Evo nekoliko adresa, da ne trpam slike bez veze:

moja buduca (nadam se) http://www.amazon.com/NVIDIA-G...&qid=1268931880&sr=1-1, najjeftinija, oko 50 $, pa do najskuplje - 200$, http://www.amazon.com/ZOTAC-IO...amp;qid=1268931880&sr=1-13, koja ima ove osobine:

ZOTAC IONITX-A - Motherboard - mini ITX - GeForce 9400 - Serial ATA-300 (RAID), eSATA - Gigabit Ethernet, 802.11b, 802.11g, 802.11n (draft) - video - HD Audio

Treba naglasiti da ova najskuplja opet ima integrisani Atom procesor.

Sve u svemu, guzva u ponudi. Mozda bi Ivan rekao nesto o ovim varijantama, sigurno zna mnogo vise od mene.

Buduci da je za neke od ovih ploca potrebna mnogo veca snaga i mnogo vise mesta, ljudi su poceli da prave i mnogo veca kucista za njih, sto sam detaljnije opisao ovde http://www.elitesecurity.org/p2546272

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 18.03.2010. u 18:17 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 18.03.2010. 18:14 ] @
Ti zotaci sa Ion-om su dobitna kombinacija.

Ion jede Intelove graficke za dorucak... i to kao predjelo ili zakusku :)
[ ninjaz @ 18.03.2010. 19:01 ] @
Jos da ih ima kod nas
[ tdjokic @ 18.03.2010. 21:10 ] @
Al'pazi - ova Zotac IONITX-C-U Atom N230 Single Core 90-Watt PSU ITX Intel Motherboard kosta tamo 160 dolara, a ima Atom N230 Single Core.

Buduci da sam ja zidao kucu "od krova ka temelju" - prvo sam kupio kuciste Lian Li PC-Q07R MINI TOWER ALUMINUM a tek posle razgledao i otkrivao nove ploce, pa sam tako vec uplatio vece kuciste u koje moze da stane i veci, klasicni procesor, iskoristio sam tu prednost pa sam se odlucio za najjeftiniji Zotac, koji tamo kosta oko 50 dolara.

Naravno da cu morati da ovde dodam i procesor, ali sve zajedno - ploca, transport + procesor nece preci 160 dolara a verujem da cu sa NVIDIA GeForce 7050 imati veliki napredak u odnosu na sadasnju Atom plocu BLKD945GCLF2. Nezgodno je dati tolike pare za jedno parce. A ova od 50 i ako joj se nesto desi u putu, nije preterana cifra.
[ dusanissimus @ 21.03.2010. 01:14 ] @
imam jednu nedoumicu...
u vreme agp magistrale agp je sluzila samo za to i nista vise...
gladao sam neke itc ploce koje se sada pojavljuju sa pci-e 16 slotovima (neki koji rade kao 4x, samo su fizicki velicine 16x)
e sad ja na plocu sa integrisanom grafikom mogu komotno da stavim karticu koja nije graficka vec na primer raid kontorler jel tako?
[ tdjokic @ 19.04.2010. 08:14 ] @
Stiglo mi je i kuciste i ploca, dokupio sam Intel CDC-2.0Box-E3300, imao 2x2GB memorije od ranije i to montirao i radi dobro.

Na nekim plocama zaista postoji i PCI-E slotovi ali nisam uspeo da nadjem precizno o cemu se radi.

Znaci, sad postoje mini ITX ploce i sa dva slota za memoriju a i ovo sa PCI-E slotom od 16x. Interesantno je, da su kucista koja se nude za mini ITX sve sa nekim malim napajanjima, od 60 do 250 vati, sto bi za prve ploce odgovaralo, ali sumnjam da bi odgovaralo za CPU E3300, 4GB memorije, normalan HDD i normalan DVD drajv. Tako se dolazi u komicnu situaciju da izvesna firma u Beogradu prodaje kompletan asortiman mini ITX Intel ploca, od single core Atom-a pa do onih sa 775 socketom, a ima u ponudi samo malecka kucista, sa napajanjem koje vise lici na igracku. Istini za volju, ni u svetu situacija nije bolja, i tamo su ploce pretekle kucista. Naravno, niko ne brani da se mala ploca stavi u klasicno ogromno kuciste, ali to nije to.
[ deki999 @ 04.05.2010. 23:01 ] @
Ovo nije loše...

http://uk.asus.com/product.aspx?P_ID=xrR7wto9Z5BL42aU

Planiram kupovinu...
[ Ivan Dimkovic @ 04.05.2010. 23:55 ] @
Citat:
tdjokic
Interesantno je, da su kucista koja se nude za mini ITX sve sa nekim malim napajanjima, od 60 do 250 vati, sto bi za prve ploce odgovaralo, ali sumnjam da bi odgovaralo za CPU E3300, 4GB memorije, normalan HDD i normalan DVD draj


Hmm a sto ne bi?

E3300 sa 4GB, HDD-om/DVD-om i integrisanom grafickom u cipsetu ne moze ni u teoriji da povuce vise od 100-120W. U idle rezimu ce biti oko 50-takW max, a u full-loadu 80-100W u zavisnosti od toga koliko je dobar CPU (koliko mu visok napon treba za max. voltazu).

Napajanje od 250W je vise nego adekvatno (tu masinu bi i sa Pico PSU-om mogao da teras ako se potrudis). Inace, velika napajanja na PC trzistu su pre svega potrebna zbog grafickih kartica, danasnji CPU-ovi i ostale komponente su prilicno stedljivi.

Postoji jedan mnogo veci problem sa tim malim 250W napajanjima sto se mogu naci u ITX kucistima - a to je da su obicno vrlo losa po pitanju efikasnosti (bolji termin je - OCAJNA su) - ja sam bio zapanjen gubitcima sa jednim takvim napajanjem ono bukvalno se radilo o 15-takW razlike sto je suludo mnogo.

Bolja opcija bi bila uzeti PicoPSU koji podrzava 120W i neku efikasnu "ciglicu" - ako to moze da se nadje u Srbiji. Time se dobija em efikasnija em tisa masina. A 120W ima 10-tak% tolerancije za peak-ove ako uopste mogu da se dese.
[ tdjokic @ 05.05.2010. 03:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Hmm a sto ne bi?
Ja se ne razumem detaljno u te stvari ali jedno takvo malo napajanje mi je crklo, a radilo je prvo sa Atom Single a kasnije Atom Dual Core, 1GB memorije, hdd (samo jedan) prvo 2.5" kasnije 3.5" i nista drugo, a cak sam mu i ugradio veci ventilator nego sto je bio original - prosirio pleh itd. Deklarisano je cak sa 350 vati a crklo je na takav podmukao nacin da je sa njim i novi disk poceo da klikce kao onaj upropasceni, pa sam novi brze bolje iskljucio i zamenio napajanje i taj novi sada vec nekoliko meseci radi OK (kuc, kuc u drvo ). Mozda mu je neki napon pao, ne znam, nista nisam merio niti vise nameravam da gubim vreme sa nji.

Za efikasnost ti verujem, ali kod mene to nije bio glavni problem.

Citat:
Bolja opcija bi bila uzeti PicoPSU koji podrzava 120W i neku efikasnu "ciglicu" - ako to moze da se nadje u Srbiji. Time se dobija em efikasnija em tisa masina. A 120W ima 10-tak% tolerancije za peak-ove ako uopste mogu da se dese.
Mislim da se PicoPSU ovde ne moze kupiti. Par puta sam gledao na pcberza i itsvet i nista. Osim toga, on je prilicno mehanicki nezgodan, za neka uska kucista skoro da ne bi mogao da se stavi. Cena je od prilike kao i neko srednje veliko napajanje. Za "ciglicu" ne znam kakvo je stanje.

Osim toga, sva ta mala kucista su u krajnjoj liniji nekako veca od ovog mog, koje je izgleda trenutno jedino koje je predvidjeno za veliko napajanje. Cini mi se da je foot print / tloris (ne znam kako se ovo kaze na srpskom) ovog mog kucista jos najmanji i da se komponente najbolje hlade. Ja sam ekstremno skucen sa prostorom na ovom mom stocicu, pa sam mu napravio podnozje i podigao ga, dako da sad DVD moze normalno da se otvara (sledi slika).

@deki999 Kako nameravas ovo da kupis? Ima li to vec i ovde, u Srbiji, ili ces kupiti negde spolja? Ako kupujes spolja onda dobro pogledaj asortiman i cene. Ja sam prvo video Intel ploce, kod nas, sa jacom grafikom i one sa socket 775, da stavljas sam procesor, ali sam u strahu od kiksa sa tom grafikom trazio nesto sa nvidia i tako sam nasao Zotac. Ako ti koristis Windows, onda bi ti mozda i Intelove dosle u obzir. Poslacu ti na PP adresu firme koja ih ima (bar na sajtu), nekih 5 - 6 raznih modela.


Zaboravih reci - ne nude svi sve - nadjes model kucista koje ti odgovara a u njemu ono najmanje napajanje, 60 vati itd. Mislim da je za "siroke narodne mase" ova fora sa obicnim napajanjem najbolja.
[ deki999 @ 05.05.2010. 08:16 ] @
Ove ploče ima u prodaji.
Košta 12000+.
Kupim 1G memorije i to je sve.
Napajanje ću probati da stavim obično, mada postoji i manje.
Na primer:
http://www.itsvet.com/tekst/lc-power-lc380m/3605/

Najbolja ploča koja postoji je:
http://www.asus.rs/product.aspx?P_ID=iHWm73RqE6MCmCtw&templete=2

Napaja se sa ispravljačem, kao lap-top, ima wireless, daljinski, nema ventilator...
Vrh !!!
Naravno nema je kod nas, ima samo verzija koja nije deluxe i siromašnija je.
Tj. gore pomenute stvari nema.
Kupio bih i ovu siromašnu, ali ima samo PCIe (pa ne mogu da stavim staru tv kartu)...

Zato idem na varijantu iz mog prethodnog posta.

[ deki999 @ 05.05.2010. 08:19 ] @
Apsolutni problem je kućište.
Nisam gledao da li i šta ima, ali ne želim da trošim puno para.
I da ima nešto što je ok, ne želim da stavljam optiku.
Zato bih napravio nešto od univera, da se i ne vidi da je komp.
Coool !!!

Ono što ja hoću je i da kućište bude miniminimalno i da ta nova konfiguracija bude jača od mog starog Celerona 1.7.
Gledao sam neka poređenja na temi, ali ovaj Atom je SIGURNO jači.
Jesam li u pravu?

[Ovu poruku je menjao deki999 dana 05.05.2010. u 11:30 GMT+1]
[ tdjokic @ 13.05.2010. 06:45 ] @
Citat:
deki999: Ovo nije loše...

http://uk.asus.com/product.aspx?P_ID=xrR7wto9Z5BL42aU

Planiram kupovinu...
Sta si uradio? Vidim zadnjih dana da se pojavljuje sve vise modela mini ITX ploca i sa ION cipsetom. Tvoj model ima na sebi ventilator koji se vrti do 6.000 obrtaja, sto moze biti nezgodno. Ako jos nisi kupio, preporucujem ti da jos jednom razmotris ponudu, postoje i modeli BEZ ventilatora, kao na primer Asus AT3IONT-I, isto kod nas.
[ deki999 @ 13.05.2010. 08:28 ] @
Ove ploče nema u prodaji.
Odustao sam od sklapanja.
Kupio sam Prestigio ION230 super slim

http://www.tehnoguru.info/prikazi-i-testovi-mainmenu-29/4461/4461?start=1

http://www.pcpress.rs/arhiva/tekst.asp?broj=164&tekstID=9258.

Jeste malo nezgodno sa ventilatorom, čuje se...
S'g ću da modujem kućište...
[ tesla017 @ 13.05.2010. 10:23 ] @
Mene moja Intel D945GCLF2 sa atomom 330 josh uvek super sluzi...
[ Slobodan Milivojevic @ 13.05.2010. 12:18 ] @
Ja jos koristim D945GCLF (spakovano u drvenu kutiju ) + 22'', samo sam mu stavio veliki HDD i 2GB rama... Za posao, surf i multimediju (do 720p - coreavc) zavrsava posao... A ovaj prestigio je totalno zanimljiva varijanta za dnevnu sobu

Evo kako izgleda pomenuti desk (klik za vecu sliku):


Jedan Fan na napajanju + jedan na chipsetu, oba oko 500rpm, skoro besumna masina, nikad je ne gasim, ali bukvalno.

P.S. Ovo pozadi sto izgleda kao napajanje je ustvari pojacalo spakovano u kutiju od napajanja, da ne bude zabune...
[ tdjokic @ 13.05.2010. 14:29 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Ja jos koristim D945GCLF (spakovano u drvenu kutiju :D)
Uh, bre, pa ovi iz Lian Li ustvari kopirali tvoje kuciste! Isti oblik, isti polozaj DVD drajva, jedino ne znam kako ti stoji napajanje i kakvo je :-)
[ Slobodan Milivojevic @ 13.05.2010. 14:44 ] @
Ploca je sa leve strane prisrafljena uspravno, imam TV karticu na PCI, pored ploce (ispod PCI kartice je standardno napajanje) (bas iza power dugmeta i front usb-a). iznad kartice, a direktno ispod DVD-a je SATA HDD 3.5'', i na vrhu DVD-RW. Standardan HDD i DVD zbog cene i brzine rezanja DVD-a

Da, koristim ga jos i za skidanje sa neta preko noci, i kao NAS - all in one

Sad bas gledam to kuciste sto su napravili Lian Li... Jedina razlika je sto je ploca u njemu desno, sto je i logicno... Ja kad sam pravio ovo moje nije mi palo na pamet da je logicno da ploca bude sa desne strane
[ tesla017 @ 13.05.2010. 21:02 ] @
Ja imam samo jedan ventilatorcic na napajanju ovaj za chipset je izbacen i zamenjen pasivnim a uskoro ce da stigne i PicoPSU tako da nece biti ni jedan FAN
[ zeenmc @ 20.07.2011. 21:48 ] @
Da li ima poe za atom, kao npr za mikrotik i slicne ploce ?
[ New Village DC @ 24.07.2011. 01:27 ] @
Mislim da nema, jer je struja koju atom vuce ipak malo veca od stuje kojom se mikrotik napaja.
[ dusanissimus @ 24.07.2011. 01:57 ] @
@zeenmc
MOZDA neka od MSI indusrijskih ploca, ALI nema skoro nikakve sanse da se nabave na Balkanu...
http://www.msi.com/product/ipc/#/?sk=Mini-ITX
[ tdjokic @ 24.07.2011. 08:39 ] @
Nisam nesto posebno upucen u poe, medjutim nedavno sam nabavio Pico napajanje za Atom plocu, pa je mozda moguce nesto sa tim kombinovati? Za napajanje samog Pica sam nabavio odgovarajucu "ciglicu", koja ima valjda 12 V odnosno onoliko koliko odgovara tom Picu. Da li bi tih 12(?) volti stiglo do ciglice "tamo negde" to ne znam ali vredi razmisliti.

A sto se tice nabavke jasno je da mnogo toga nema na Balkanu, ali ako nekome nesto bas treba, da resi neki problem ili nesto usavrsi onda se nesto mora i zrtvovati pa nabaviti izvan Balkana.
[ New Village DC @ 24.07.2011. 14:17 ] @
Znam ja za postojanje pico PSU, ali pitanje je kolika bi struja protekla kroz LAN zice i koliki se pad napona stvara na samom kablu. Ja mislim da klasicnim atom koji ima picopsu, ne moze biti napan na ovaj nacin.
[ tdjokic @ 24.07.2011. 16:59 ] @
Ustvari, rekao sam jednu stvar pogresno - do ciglice ide 220 volti, ne 12 volti istosmerne. Ciglica mora biti blizu.

Kako funkcionise poe u principu, da li je to za male snage? A opet, ako se preko toga prenosi istosmerna ona vrlo brzo gubi napon. Jedino da covek potegne 2 zice od po 4 ili 6 mm kvadratnih za onih 12 volti pa da ciglica ostane dole negde a do racunara te debele zice a jos uvek nizi napon od 220 volti.

Problematicno, kako god okrenes.

Evo sad videh da postoje napajanja bas za POE, od 24 i 48 volti ali je valjda jos uvek slabo za Atom, ispod 1 amper je izlaz.
[ tesla017 @ 17.09.2014. 23:16 ] @
Ponovo mi je naletela ova ploca Imao sam Intel D945GCLF2 sada posedujem D945GCLF
Ova konfiguracija je pravljena za neki video nadzor ali je cudom prilika ostala kod mene. Ploca je zapakovana u LC POWER Mini ITX LC1340mi. Ima 2Gb Kingston rama na 667Mhz i mali SATA HDD od 160Gb. Unutrasnji hladnjak sa ubicom od ventilatora je zamenjen sa nekim malo mesnatijim hladnjakom od starije ploce za chipset a ubacena su 2 nova ventilatora u kuciste sa strane slike su malo starije. Imam malo problema sa temperaturom ali razumno. Razmisljam da nadjem neku noviju plocu za ovo kuciste jako je maleno i prakticno, koristio sam ga od desktopa Windows/Linux do skidanja torrenta, cak sam mu i IDE to CF adapter kupio i 4Gb flash card

Evo koja slika:





































Pozdrav za sve