[ joksimbgd @ 28.05.2008. 06:50 ] @
Pozdrav ljudi!
Muci me jedna stvar, a to je, zasto se slike linkuju u Indesignu? Da li je to neophodno (znaci slike nisu linkovane) a sve uspesno prebacim u PDF?
[ skemamen @ 29.05.2008. 15:02 ] @
Moras linkovati sve slike, jer InDesign ti prosto receno sluzi samo kao "prewiev" onoga sto montiras, a u samom svom fajlu ne cuva slike, sto je suprotno primeru Corel Draw-a koji poseduje u sebi sve slike koje se ubace na dati fajl. Mozes napraviti PDF gde ce se videdi apsolutno sve ono sto si radio, ali ukoliko planiras da taj PDF nosis na stampu ili na neki drugi racunar, neces biti radostan kada vidis efeket, na zalost. Postoji opcija "collect for output" koja ce ti skupiti sve fontove i slike koje si koristio u InDesignu u poseban folder, i sa takvim naoruzanjem mozes ici dalje... Takodje mozes i "embedovati" slike ali u principu, poenta je ista...
[ joksimbgd @ 30.05.2008. 05:55 ] @
Puna hvala, ovo mi je bas koristilo. Imao bih jos jedno pitanje. Te slike vise nemam na kompu, da li bih mogao da ih vadim is PDF-a pa zatim da ih linkujem u Indesignu bez gubitka kvaliteta u stampi?
[ skemamen @ 31.05.2008. 14:16 ] @
Zavisi kako je pravljen PDF. Ako je radjen sa ok rezolucijom i kompresijom slika, mozes ih importovati u Adobe Illustrator, neces izgubiti na kvalitetu ni 1%, problem moze biti samo u transparenciji ili senkama, ukoliko postoje na slikama. U svakom slucaju, kada importujes PDF u Illustrator, sam ce ti reci da li postoji greska i problem uopste...