[ Shmeker1 @ 29.05.2008. 14:44 ] @
Imam sledeci zadatak koji ukljucuje Diffie-Hellman-ovu razmenu kljuca!

Zadatak glasi ovako:

1) Koristeci vrednosti n = 43, g = 5, x = 10, y = 12, potvrdite da Diffie-Hellmanova razmena kljuca funkcionise.Odrediti i proveriti kljuc za sifrovanje.

2) Pretpostavite da ste dobili sledecu sifrovanu poruku:

20 05 21 03 49 04 49 03 04 15

Poznato vam je da je koriscen kljuc sifrovanja k = 7 i da je utvrdjen koriscenjem n = 55.Desifrujte poruku koja je primljena ako znate da su slova a-z kodirana od 1-26 a blanko znak ima vrednost 27.


Ovi su zadaci sa ispita Racunarskih mreza.Svaka pomoc je dobrodosla i nadam se da cete mi pomoci!

Srdacno pozdravljam sve forumase i hvala vam svima unapred!
[ EArthquake @ 29.05.2008. 20:47 ] @
diffie-hellman-ov sistem se bazira na jednacini



za koju se smatra da je komputaciono tesko resiti je za dovoljno velike vrednosti n, x i y s time sto
ovi brojevi moraju imati odredjene osobine

n bi morao da bude prost broj

imas svuda na internetu primere kako funkcionise diffie-hellman key exchange i prilicno je prost
(za male brojeve :) za velike, red velicine 2^1024 recimo , bi morao da koristis neke nezgodne tehnike racunanja :) )
pa umesto da ti resimo ceo zadatak , mozes da probas sam

pozdrav,
Aca
[ EArthquake @ 30.05.2008. 16:43 ] @
shmeker1 me je na pp pitao nekoliko pitanja pa reko i ovde da napisem, mozda dodje jos neko s istim


anyway

konkretan primer za diffie hellman key exchange :

evo klasican primer s glavnimlikovima iz sveta kriptografije bobom i alisom :)

jednacina je

1. Alisa i Bob se sloze da koriste prost broj i bazu
2. Alisa odabere tajni broj , i posalje Bobu
*
3. Bob odabere tajni broj , i posalje Alisi
*
4.Alisa izracuna
*
5. Bob izracuna
*

oboje dodju do istog resenja , jer je ]g^(a*b) isto sto i g^(b*a) , bez da su poslali ,i g^(a*b) i tako uspostave siguran kanal

drugo pitanje je bilo vezano za izracunavanje mod :

mod predstavlja ostatke pri deljenju s tim brojem, skup vrednosti koje obuhvata je Zn kome pripadaju vrednosti od 0 do n-1

ovde ti sluzi da bi dobijao vrednosti u odredjenom opsegu

zbog toga p mora biti prost i veliki broj , prost zbog faktorizacije, otezano resavanje jednacine, iz istog razloga mora da bude i veliki

pozdrav,
Aca

btw, malo sam zardjao s tex-om , sorry ....