[ richard5050 @ 31.05.2008. 12:43 ] @
Imam problem sa racunarom vec nekih mesec dana, probao sam nekoliko mogucih resenja ali nista ne pomaze.
Problem je shto mi se racunar restartuje sam od sebe i to prilikom:
gledanja filma, slusanja muzike, googlanja, pa cak i kad nije nishta upaljeno od aplikacija na njemu.
Promenio sam tri Windows-a XP, stavio sam cak i Vistu, ali bez uspeha.
Trenutno imam XP i na njemu instalirane drajvere za maticnu, graficku (i to poslednje koje sam nashao na sajtu proizvodjaca istih) i par osnovnih programa - winamp, winrar, mv2, bs player, nero 6, uTorrent, eMule...
Prilikom zadnjeg formatiranja nisam uspeo da instaliram XP pa sam cak i kupio novi hard disk na kome sam uspeo da instaliram XP, ali problemi sa zakucavanjem su se nastavili. Kupio sam cak i novi Ram (stari sam izvadio iz racunara), ali nishta.
Malo sam pretrazivao ovaj sajt i nashao one aplikacije za proveru hardverskih komponenti.
Prilikom testa RAM memorije, "hirens boot" nije nashao problema. Kod testa procesora sa Hot Cpu tester se ukocio (not responding) posle 6 sati rada i to bash u trenutku kad je test bio gotov, tako da nisam uspeo videti nishta u njegovom LOG-u.
Prilikom starta 3DMark-a i pritiska na opciju "Run 3DMark", racunar se restartuje tako shto se pojavi cuveni "plavi ekran".
Racunar je star tri meseca i ima sledece komponente:

DFI Lanparty P35 T2,
Intel E6550 2,33MHz 4MB L2,
Kingston 1GB ram DDR2 667MHz (imam josh dva rama Kingston 1GB DDR2 667MHz, koji trenutno nisu prikaceni, a imao sam iste probleme i kada su oni bili u racunaru)
Hard disk WD 320GB i WD 160GB,
Asus 8500GT 512MB silent,
Pioneer 115d black DVD,
Cooler Master 500W PCAP,

i sve to ide u UPS tako da sigurno nije problem sa strujom, jer se ovo desavalo i kada nije prikljucen na UPS.

PLEASE HELP, OR I AM GOING TO BURN MY PC.

TNX
[ Schmidt @ 31.05.2008. 12:58 ] @
Neshto se pregrijava, ili procesor ili grafichka. Ili napajanje ne daje dovoljno struje cijelom sistemu. Ali, prvo provjeri temperature grafichke i procesora pa onda ako ne pomogne stavi jache napajanje...

Pod uslovom da nisi overclockovao mashinu i da je sve na defaultu. Preporuchujem da u biosu stavish "optimized defaults" pa onda krenesh dalje sa ispitivanjem.

[Ovu poruku je menjao Schmidt dana 31.05.2008. u 14:13 GMT+1]
[ richard5050 @ 31.05.2008. 13:35 ] @
Ne verujem da je napajanje, jer su mi za taj Cooler Master 500W PCAP rekli da je to jedno od najboljih napajanja od 500W kod nas. Pre ovog napajanja sam imao Codegenovo napajanje od 400W i iste probleme sa racunarom.

Mashina nije overclockovana i u biosu vec stoji "optimized defaults".
Kako da vidim temperaturu graficke?
Temperatura procesora (u biosu) nikad nije preshla 41, 42 stepena.
[ ChanMaster @ 31.05.2008. 13:41 ] @
Pozdrav,
ja bi ti preporucio (ako imas vremena za to normalno) da na racunar instaliras samo operativni sistem i drivere i test programe 3d mark itd...
I vidi dal zakucava tad.
[ richard5050 @ 31.05.2008. 13:48 ] @
instalirao sam PC Vizard 2008.
Prema njegovim podacima :
- temperatura procesora je 32 stepena,
- temperatura procesora (core 1) je 18 stepeni,
- temperatura procesora (core 2) je 17 stepeni,
- temperatura maticne je 38 stepeni,
- temperatura POWER/AUX je 45 stepeni,
- ACPI thermal zone je 32 stepena.
- GPU temperatura (grafika) je 71 stepen,
- GPU fan je 100%.
- hard disk temperatura (WD 160GB) je 35 stepeni,
- hard disk temperatura (WD 320GB) je 38 stepeni.

Da li su ovo OK temperature ili neka od komponenti ima previsoku temperaturu?
[ Schmidt @ 31.05.2008. 20:38 ] @
Chini mi se da bi grafichka mogla biti hladnija. Jel' to grafichka koja ima svoj poseban izvod za napajanje? Ako jeste, da li si ga spojio? Mozhda da probash posuditi neku drugu grafiku pa da uradish testove.
[ richard5050 @ 31.05.2008. 22:36 ] @
Ovako stoje stvari:

- formatirao sam hard disk OPET (po milioniti put),
- instalirao Windows XP,
- instalirao drajvere za maticnu plocu (najnovije, skinute sa sajta proizvodjaca),
- instalirao drajvere za graficku (najnovije, skinute sa sajta proizvodjaca).

Uradio testove za procesor, ram i grafiku, i to sa sledecim programima:
- orthos prime, za procesor i ram
- 3dmark03 za graficku.

Kod testa procesora i rama, program Orthos nije javio nijedan error.
Kod testa graficke, rezultati su sledeci:
- Game tests 3dmarkm score: 8085
GT1 - wings of fury 224.0 fps
GT2 - battle of proxycon 62.1 fps
GT3 - troll's lair 49.5 fps
GT4 - mother nature 47.1 fps.
Posle testiranja 3dmark-om temperatura graficke je otisla u 82 stepena.

Prvo sam testirao procesor, zatim ram i na kraju graficku. Nakon svih testiranja restartovao sam racunar.
Nakon restarta jedva sam pokrenuo windows, iz razloga shto prilikom izlaska iz biosa nije hteo da ucita windows; morao sam da ugasim racunar na prekidacu za napajanje, pa da ga zatim opet startujem. Nakon toga je pokrenuo windows (mozda je ovo slucajno, jer je racunar zadnjih 6-7 sati bio na testovima, mada iskreno mislim da to ne bi trebalo da se desi).
Ja sumnjam da je problem, verovatno, graficka, mada me one nikad nisu nesto posebno zanimale jer ja nisam osoba koja igra igrice, meni je graficka potrebna da bi racunar radio (imao sliku na monitoru). Svaka pomoc - odgovor je dobrodosao.
Josh jedno pitanje, da li je moguci uzrok ovih problema mozda maticna ploca ili je to nemoguce?

TNX UNAPRED

p.s.
grafika je 8500gt silent, znaci ima pasivno hladjenje (tj. nema kuler) i nema nikakvih dodatnih napajanja za nju (osim PCI-E slota).
[ Binary Mind @ 31.05.2008. 22:48 ] @
Mogao bi da joj (grafickoj kartici) obezbedish dodatno hladjenje u vidu nekog ventilatora koga bi zashrafio za hladnjak od graficke ili blowera (ventilatora u sopstvenom manjem kucistu koji se shrafi odmah ispod te graficke).
[ Schmidt @ 03.06.2008. 08:47 ] @
Mozhda da probash skinuti stranicu sa kucjishta na par dana pa da vidish kako se ponasha.