[ Zarko Silic @ 03.06.2008. 17:24 ] @
Na savet clanova foruma (i moderatora) saglasan sam da tema zasluzuje postojanje kao nezavisna.

Pocetak je na forumu foto aparati:

http://www.elitesecurity.org/t320836-4#1964218

Nadam se da ce je Abdee, a verujem da je posetilaca bilo jos, obogatiti svojim fotografijama.

Snimiti avion "od gore" je poseban dozivljaj koji se retko vidja.


[ Zarko Silic @ 03.06.2008. 17:37 ] @
Jos jedna iz rafala:

[ Zarko Silic @ 03.06.2008. 17:50 ] @


[ Zarko Silic @ 03.06.2008. 19:53 ] @
Citat:
Abdee
Dzuro, prosle godine na Ceneju se letacki program odvijao jos blize publici. Ja sam cak isao dotle da sam stajao prakticno u samoj "kapiji" kroz koju prolecu akrobatski avioni... Sjajan je osecaj kada avion proleti na par metara od tebe.



Mozda ovde?

[ dzura @ 03.06.2008. 20:06 ] @
U bre Zare, al je ova prva odozgo j**bitacna... kakav odsjaj krila na suncu... fantazija... 'leba mi, ovakvu sliku skoro nisam video!!!!!!
[ Zarko Silic @ 04.06.2008. 00:53 ] @
Fazon za dimne signale:

[ Slobodan Miskovic @ 04.06.2008. 06:01 ] @
Odlicne fotke! Svaka cast.
[ vamsi @ 04.06.2008. 09:37 ] @
Sve fotke su zaista fantasticne! Neverujem da bih ijednu takvu uspeo da snimim.
[ beske @ 04.06.2008. 09:56 ] @
Citat:
vamsi: Sve fotke su zaista fantasticne! Neverujem da bih ijednu takvu uspeo da snimim.


Od ovakvih majstora se moze mnogo nauciti i "iscitavanjem" EXIF-a... povecanjem ISO osetljivosti do prihvatljivih granica za dnevne snimke dobijas komfor da na prilicno uskoj blendi velikom brzinom u "rafalu" juris objekat... to ti je neko nepisano pravilo za sportsku, akcionu, fotografiju... Mene licno tu jedino "cudi" sto je po pitanju fokusa slikano u ONE SHOT a ne AI SERVO modu, ali kod ovakvog znalca to se nigde nije odrazilo kao neki nedostatak ili promasaj fokusa.

Plus, sto je ovde i OKO dalo pun zavrsni sjaj demonstraciji manifastacije na kojoj (na zalost) nismo svi bili.

Svaka cast Zare!!!
[ Zarko Silic @ 04.06.2008. 10:21 ] @
Malo preterujes. Nije bas tako.
Istini za volju, pored mene su stajala dvojica sa topovima od objektiva (da ne pravim antireklamu) koji su samo kukali da su im sve slike mutne i valda napunili nekoliko kartica (kako kazu) bez ostrog kadra.
Pravo da vam kazem, svoje slike nisam ni gledao na aparatu. Samo sam lozio. Tek kod kuce sam ih video i pomalo bio iznenadjen: od dvestotinak sam svega tri cetiri morao izbrisati zbog neostrine, ili promasenog kadriranja.

Koristio sam i AF i Servo i MF i sve je dobro radilo. Moja 350ka radi ko Singerica (a i Sigma).

Evo dva INDEXa da pogledate.

[ Nebojsa Milanovic @ 04.06.2008. 10:25 ] @
Bez da umanjujem lepotu Žaretovih fotki, fotografisanje aviona je relativno lak fotografski posao.

Bilo ko od tih sa topovima od objektiva, ako su imali ijednu neoštru fotku - baš su diletanti.

Inače, AI servo mod na aparatima kao što je xxx D u ovakvim slučajevima je suvišan i češće može da upropasti snimak nego da pomogne.
[ beske @ 04.06.2008. 11:19 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Bez da umanjujem lepotu Žaretovih fotki, fotografisanje aviona je relativno lak fotografski posao.

Inače, AI servo mod na aparatima kao što je xxx D u ovakvim slučajevima je suvišan i češće može da upropasti snimak nego da pomogne.


Ovde se ne bih bas slozio sa tobom.

Prosto, da je to toliko "lak posao", ovde (i ne samo ovde) bi sve vrvelo od savrsenih fotki snimanja mlaznih aviona po aero-mitinzima... ove, i ovakve 3 slike MIG-a 29 (jedna je u drugoj temi i ove dve ovde) tesko da negde "nasire i nadalje" mozes tako dobro ufotkane naci. Ja tu oblast iz mnoooooogoooooo privatnih razloga pratim, i retko susrecem bas ovako dobre slike, a da su slikane rukom "neprof" fotografa, sa opremom tipa 350D + Sigma 18-200. Kada kazem dobre, mislim na sve... dobar momenat, kadar, ugao, tehnika slikanja, svetlo...

A ovo za AI Servo mi nikako nije jasno, ne znam zasto mislis da lakse moze da upropasti snimak, nego da pomogne, pogotovo u rukama ovakvog "strelca"? Meni se sa AI servo modom nikad nije desio omasaj u slikanju "pokretnih" objekata, cak ni prilicno brzih, dok je u ONE SHOT modu bilo svakojakih "vratolomija".

Pozz
[ Nebojsa Milanovic @ 04.06.2008. 12:10 ] @
Pa, sve zavisi po kom kriterijumu gledaš. Ako gledaš iz ugla amatera, to je super, ali ja Žareta smatram za nešto više ;)

Ponavljam da ne želim da umanjujem vrednost ovih fotki, jer su zaista atraktivne, ali njih nije teško napraviti.

Uslovi koji vladaju na aeromitinzima su zapravo, fotografski gledano, najbolji mogući. Svetlo najjače moguće, a objektat snimanja velikih dimenzija i dosta udaljen. Snimanje recimo rukometne utakmice je fotografski gledano neuporedivo teži zadatak, naročito u zatvorenim halama.

Sve što ovde treba da uradiš je da panuješ avion i da gledaš da ti dobro puni kadar, da ne bi kasnije morao mnogo da kropuješ.

A AF nema nikakvog smisla jer može samo da se zbuni u lutanju i kao što rekoh, upropasti fotku. Ovako ga sa zakucaš na nešto manje od beskonačnosti i uz f8+ ne postoji šansa da ti nešto bude van fokusa.

Ako je neko manje spretan može da drži i nešto širi kadar, a noviji 10Mp+ DLSR aparati će mu dozvoliti i veliko kropovanje. Zavrnuta blenda će obezbediti maksimum od strane objektiva i samim tim kvalitetan krop.
[ lancia88 @ 04.06.2008. 12:13 ] @
Pozdrav,

obzirom da i ja iz mnogo privatnih razloga pratim istu oblast, apsolutno cu se sloziti sa time da su ovo zaista medju najboljim fotografijama na pomenutu temu, a oprema kojom je uslikano kao i uslovi uspesnost fotografija jos stavljaju pod lupu dodatno. Voleo bih da eventualno vidim bez resize-a kako izgleda "oreol" oko repa, to je nesto nalik onome sto mi okruzenje sugerise kao slabost objektiva ali ovde ne mora biti to vec mozda cak i posledica resiza-a.

Da, sustinski fotografisanje aviona verovatno spada u manje komplikovane zadatke i to i jeste i moje licno iskustvo, po meni, resenje je u kontrastu pozadine, ali konkretne fotke imaju argumentaciju koja prevazilazi opsta vidjenja.
[ beske @ 04.06.2008. 12:50 ] @
@ Nebojsa

Naravno da ne smatram Zareta amaterom, daleko od toga, slazemo se u potpunosti...

Obzirom da sam ja bio NA SVIM aero-mitinzima koji su se odrzavali na batajnickom aerodormu (a bogami i par inostranih u sretno doba), od '87 pa do onog zadnjeg, predratne '99 (na kome su u programu bili i SU-27 i Mirage) mogu samo da predocim par svojih impresija po pitanju idealnosti "uslova" koji vladaju na njima... U par reci, u maju vreme itekako ume da bude varljivo (sto na Ceneju nije bio slucaj koliko mi se cini, srecom), vise od pola tih mitinga je bilo po izuzetno fotografski teskom, mrljavom, oblacnom, ponekad cak i kisovitom vremenu, znaci nikako bas "idealnim" za slikanje... i tada je objekat slikanja uvek bio prilicno daleko, jer je postojala tzv. bezbedonosna zona zbog uvek prisutne i potencijalne mogucnosti incidentnih situacija prilikom samog programa. Doduse, tada je bilo "analogno" doba pa je posebna muka bila j**ada sa objektivima, izmenama... a o dozvoli za slikanje da i ne govorim.

Dolazak "digitalije" je u svakoj oblasti fotografije u mnogome olaksao rad ljudima sa apartom u ruci, ali neke stvari i dalje se ne menjaju

Gledajuci slike ljudi, koji jesu profesionalci, i slikaju aero-mitinge na drugaciji (pogresan???) nacin, primetno je nekoliko stvari... uglavnom prime objektivi, vrhunski naravno, osetljivost od ISO800 cak ne retko i ISO1600 (zbog sto vece brzine, "rafal" se podrazumeva) i gotovo i iskljucivo uvek AF, AI SERVO mod, bar kad su Canon "jedinice" u pitanju.


@Lancia88

Da, upravo tako, bas sam na ovo i mislio kada sam napisao prvi post Zaretu... konkretne fotke imaju argumentaciju koja prevazilazi opsta vidjenja ... receno tacno kako treba.

Pozz

p.s. sva ova debata o ONE SHOT ili AI SERVO modu, AF ili MF, je apsolutno bespredmetna kod ovakvih slika.

[Ovu poruku je menjao beske dana 04.06.2008. u 15:18 GMT+1]
[ dzura @ 04.06.2008. 13:38 ] @
Ja imam ortaka koji luduje za avionima i pravi maketice... ima ih puna kuca, podrum, tavan... jednom recju fanatik... Taj ima slike svih aviona u svim pozama, na svakom delu sveta itd. Kod njega sam se toga nagledao (i naslusao... na zalost, davio je kao nenormalan) ima tu slika stvarno da padnes u nesvest, ali (iskreno) onu Zaretovu sliku MIG-a 29 sto sam vec gore hvalio, da pomesamo sa tim slikama, tesko da bi ko provalio da je slikao amater (ne volim tu rec, ali svi mi koji ne jedemo leba od toga smo amateri)...

Pozz
[ StORM48 @ 04.06.2008. 14:00 ] @
Avioni su laki za "slikanje" samo kad ih neko obori.

I dok klasičan "panning" može da bude relativno lak, pokušaj hvatanja mete dok se ogromnom brzinom približava ili odaljava od aparata je neviđeno teška rabota bez AI pomoći, jer avion pređe distancu od 200+ metara, između fokusiranja i samog okidanja.

Pozdrav
[ marinowski @ 04.06.2008. 14:07 ] @
Odlicne fotografije!

Ja sam probao da slikam Red Bull Air race u Budimpesti, nije bas toliko lako koliko se prica : )
[ Zarko Silic @ 04.06.2008. 14:51 ] @
Citat:
beske: ... a o dozvoli za slikanje da i ne govorim.


Ovo je vrlo zanimljivo.
Pre dvadesetak ili nesto vise godina sam zeleo slikati avione na surcinskom putnickom aerodromu i nisam uspeo jer je bolo STROGO zabranjeno. Osim toga nije postojalo mesto sa koga se mogu posmatrati avioni kako slecu i kako polecu (mislim da ni danas tako nesto ne postoji) za razliku od Cilipa gde lepo sednes na platformu (letnju bastu), posmatras koliko hoces i slikas sta god hoces.

Izgleda da su svi Cvorovici ziveli kod nas.

(ili mozda jos uvek zive?)
[ dzura @ 04.06.2008. 15:00 ] @
Citat:
zarsilic: Izgleda da su svi Cvorovici ziveli kod nas. (ili mozda jos uvek zive?)


E ova ti valja...

...ne znam kakva su vasa iskustva, ali kad nataknem 80-200 na D200 policajci me uvek nekako cudno gledaju...
[ beske @ 04.06.2008. 15:10 ] @
Citat:
zarsilic:...Osim toga nije postojalo mesto sa koga se mogu posmatrati avioni kako slecu i kako polecu (mislim da ni danas tako nesto ne postoji) za razliku od Cilipa...


Mene je kao jako malog otac cesto vodio po aerodromima sirom stare Juge i koliko se secam (iako je bilo pre skoro 30 i vise godina) na surcincu (stara zgrada, deo otvoren bas ka pistama) je postojala terasa sa koje se pruzao fantastican pogled i sa koje sam ja (i ne samo ja) sa uzitkom gledao avione kako slecu i polecu. Ona jeste vremenom posle toga zatvorena i od tada pa do danasnjih dana vise nikad nije "ozivela", ali je bila, i bilo je jako lepo (pogotovo za jedno dete) uzivati u pogledu sa nje. Tada me nikakva dozvola za slikanje nije zanimala, bas kao ni slikanje, foto aparati... tada su samo decije oci sijale

A kad vec pomenuh i dozvolu za slikanje, a apropo Batajnice i sl... paaaaaa, dozvole su uvek postojale, cak i na ovakvim (vojnim) manifestacijama i to u doba najgrublje komu i soc-ere. Uniforma, rod, visok cin, clan najuze porodice...

Citat:
dzura:...ne znam kakva su vasa iskustva, ali kad nataknem 80-200 na D200 policajci me uvek nekako cudno gledaju...


Da, ova ti je bas dobra... ja odavno onaj svoj prime 300f4 L IS ne nosam nataknutog na "peticu" (na "jedinicu" pogotovo) dok bas ne udjem u "zonu" slikanja... cudni sumnjicavi pogledi, par puta zaustavljanje i neprijatna pitanja, i... svi bre, uvek, pominju nekakve dozvole... kao da nosis artiljerijsko orudje, a ne foto-aparat.

Cvorovici, da, da...

[Ovu poruku je menjao beske dana 04.06.2008. u 16:31 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 04.06.2008. 15:47 ] @
Citat:
dzura:... kad nataknem 80-200 na D200 policajci me uvek nekako cudno gledaju... :D


To nije samo kod nas. Ima toga i preko, jedino sto se motivi za "cudno gledanje" nesto razlikuju.

Prosle godine mi je frend malo putovao do Pariza. Kad je S5 sa topom Nikor 70-200 2.8 usmerio ka Ajfelu, i to onako na ulici, odmah je reagovalo neko spec obezbedjenje (ili policajac) trazeci mu dozvolu za fotkanje koju naravno nije imao i trebao je ici platiti (mislim 20e) da bi dobio. Kaze da ove sa kompaktima nisu dirali.

U Luvru ih je zezno. Nije se moglo ni sa dozvolom snimati dSLRom, a on je izvadio F30 i naslikao se najstrasnije. Jedino blic nije smeo koristiti, a nije mu ni trebalo.

Posle sam cuo da ni u Budimpesti foto-turisti nisu bili "slobodni".

Ima toga.
[ lancia88 @ 04.06.2008. 16:10 ] @
Pozdrav,

upotreba blica u muzeju je i kod nas selektivno dozvoljena, neke prostorije mogu, a neke ne.
Opste uzev, zaista postoje brojna ogranicenja za fotografisanje ali se uglavnom kompenzuju dozvolama (kod vojske, akreditacijama) i na kraju uspe.
[ dzura @ 04.06.2008. 18:08 ] @
Meni zena radi na televiziji... znam da oni gde god idu da slikaju (bilo gde na ulici) pisu dopise policiji. Dobiju naravno uvek, al moraju da najave gde i kad i koliko ce da traje...
[ Zarko Silic @ 04.06.2008. 18:31 ] @
E pa onda su moji Cenejci carevi

Tu je sve bilo dozvoljeno.
[ dzura @ 05.06.2008. 07:40 ] @
Nego... kako bre neko od vas, sto ste znali za miting, se ne seti da na forumu najavi dogadjaj, mozda bi se organizovali da odemo (i da slikamo naravno).

Mozda bi mogli da otvorimo temu gde bi bile novosti o dogadjanjima u Srbiji, kao sto je (recimo) bio miting, pa ko moze nek se organizuje neka ide (i neka slika). Posle mozemo da kacimo slike sa tog dogadjaja... i da nagradimo najbolje (virtuelnom) medaljom!!

Neke dogadjaje kao sto je sajam automobila ne treba posebno najavljivati, jer ima toliko reklama i bilborda da ti se na kraju i smuci, ali za ovo u Ceneju nisam nigde ni video ni procitao



[Ovu poruku je menjao dzura dana 05.06.2008. u 14:19 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 05.06.2008. 16:46 ] @
Mislis recimo "Mapu fotografskog desavanja" na primer, po ugledu na mapu sajmova.

Pa ne bi bilo lose.

Inace, aero miting u mom rodnom Ceneju je jos prosle godine poprimio medjunarodni znacaj sirih razmera. Manifestacija je bila propracena medijski samo mozda ne dovoljno. Veliki broj posetilaca, kako ove godine tako i lane je prakticno od njega, u ovim nasim lokalnim ovirima, napravio veliki publicitet.

Bilo je i prethodnih godina mitinga (mislim avio), ali ne tolike razmere kao zadnje dve. Pretpostavljam da ce iduce godine biti i bolje organizovan.
Prosle godine je ulaz bio besplatan, a ove se placalo 200 dinara (simbolicno). Ako je bas neko bio uporan i nekulturan mogao je proci i bez ulaznice.
[ dzura @ 05.06.2008. 19:43 ] @
Citat:
zarsilic: Mislis recimo "Mapu fotografskog desavanja" na primer, po ugledu na mapu sajmova.


Pa recimo...
mislim na sve sto moze da se slika, bilo da je neki sportski dogadjaj ili neki sajam ili aero miting... ako je neko bio na nekom slicnom dogadjaju i ima iskustva, mogao bi da napise, ljudi ja sam bio prosle godine i super je bilo za slikanje – preporucujem!
Kao sto je bila ona izlozba cveca kod nas na Trgu Nikole Pasica, ja nisam imao pojma da se to desava. Tog dana je bila foto berza pa sam slucajno naleteo. Koliko sam video sa slika i Beske je isto tako naleteo... Pre neki dan je isto tako bila izlozba rucnih radova, ali ja nisam znao i nisam poneo aparat, a bilo je jako lepih stvari tipa, cilimi, torbice, razni vezovi i slicno... radile su umetnicke radionice, a ne one bakice sa Kalemegdana... za slikanje dusu dalo

[ Nebojsa Milanovic @ 05.06.2008. 21:47 ] @
Slobodno prvom prilikom otvorite temu u tu svrhu, neka u njoj budu najave svih događaja koji vredni snimanja
[ cozmo_im @ 12.06.2008. 08:50 ] @
Kad smo kod aviona, cisto da predlozim da se prijavite na Airliners.net i posaljete svoje odlicne fotke!! Vrlo su rigorozni pri screeningu fotki ali retko se ovo vidja, kao i ovo (da se pohvalim malo):

http://www.airliners.net/photo...p;prev_id=&next_id=0918282
[ night-shift @ 20.06.2008. 20:30 ] @
Moj pokušaj :)

(ako smeta u ovoj temi, pomerite).


[ Backy @ 20.06.2008. 22:45 ] @
@night-shift

odličan je ugao na drugoj :)

a zamolio bih nekoga ko je pominjao pipete i wb da propusti night-shiftove fotke kroz tu pipetu da vidimo koja je vernija ;)
[ Nebojsa Milanovic @ 23.05.2009. 11:40 ] @
I ove godine će u Čeneju biti održan aeromiting :)

Po prvim informacijama koje sam dobio, a koje treba proveriti, trajaće dva dana.

Program:

http://sivcevz.users.sbb.rs/AERO%20KLUB%20%93GALEB-G4%94.htm
[ Zarko Silic @ 25.05.2009. 20:34 ] @
Za lovce na aeromitinge jedno obavestenje:


"Ove godine na Ceneju Air Moto Show, 30-31. 05. 2009."
[ walkerz @ 26.05.2009. 08:04 ] @
Pitanje za one koji su vec bili tamo, kako stoje stvari sa parkingom u okolini aerodroma, moze li da se nadje mesto tokom aeromitinga, jel' guzva? :)
[ Zarko Silic @ 29.05.2009. 20:23 ] @
Poslednji put je bila velika guzva. Parking moze da se nadje. Za one koji stignu ranije nema problema, a za one koji "zakasne" takodje, ali uz malo pesacenja.
[ since1986BC @ 30.05.2009. 09:35 ] @
Jel neko moze da potvrdi da li ovaj raspored (sa gornjeg linka) vazi za danas 30. maj?
Ipak se u nekim obavestenjima pominje odrzavanje tokom 2 dana, a ovaj raspored je za jedan dan.
[ StORM48 @ 30.05.2009. 16:17 ] @
Program u nedelju je repriza. Znači, identični su.

Pozdrav
[ since1986BC @ 30.05.2009. 17:28 ] @
Hvala. Pitanje je dal' je programa uopste bilo danas, jer je kisa celi dan.
[ Miki_kos84 @ 30.05.2009. 17:36 ] @
Bilo je, tamo nije padala kisa
Evo nekoliko fotografija, Nikon D300 + Nikon 18-200 VR









[Ovu poruku je menjao Miki_kos84 dana 30.05.2009. u 21:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Miki_kos84 dana 30.05.2009. u 21:34 GMT+1]
[ StORM48 @ 30.05.2009. 20:57 ] @
Mnogo su Ti čudne boje na ovim fotkama.
Ne znam da li si sam razvijao ili ne, ali generalno im fali oštrine, kontrasta... tehnički je ovo dosta slabo.

Pozdrav
[ Miki_kos84 @ 30.05.2009. 21:05 ] @
Hvala na komentaru, jos se ucim. Nov sam u ovome.

Bice bolje, treba samo puno vezbe.
[ StORM48 @ 30.05.2009. 21:30 ] @
Nisam Te hvalio baš, da bi mi zahvaljivao

Recept je generalno sledeći - insistiraš na ISO100, dokle god je moguće (pošto Nikoni kreću od 200, nema potrebe ići manje od toga, jer se osim duže ekspozicije ne dobija ništa), aperture priority u kombinaciji sa AF trackingom (prebaciš fokus na AF-C), a blendu ne privrćeš više od f/5.6. Ustvari, blendu držiš što otvorenijom, jer ni na najboljim zumovima ne može biti veća od f/2.8, a to je za gađanje udaljene mete uglavnom dovoljno. Zlatna sredina je f/4, što će pokriti gro situacija. Ako je scena zahtevna i ima dovoljno svetla, onda možeš i da privrneš na f/8 otprilike, jer ima manje mogućnosti da meta ode van fokusa. Kada je svetlo prejako (a to može biti i po oblačnom vremenu, bez obzira na odsustvo jakog sunca), možeš čak malo i da podeksponiraš, za otprilike 1/3 do 2/3EV, što će malo kompenzovati prejake prelaze između površina različite osvetljenosti. U vezi ovog poslednjeg treba eksperimentisati i videti koja kombinacija je najbolja za određenu varijantu telo/objektiv.

Pošto Ti je Čenej u komšiluku, sutra pravac na popravni

Pozdrav
[ cozmo_im @ 01.06.2009. 09:22 ] @
Tesko ce da zakuca f4 na 18-200.... (f 3.5-5.6)

Pre bi bilo bolje da drzi na f 5.6 zakucano, posto taj objektiv je taman na 200mm a ima i pad ostrine, iako je opticki dobar objektiv - nije savrsen i sigurno izgubi i kontrasta malo i boje... zato treba slikati RAW.
[ Zarko Silic @ 01.06.2009. 09:44 ] @
Bez obzira sto nije savrsen slika ne sme biti kao s mobitela.
[ StORM48 @ 01.06.2009. 12:25 ] @
Citat:
cozmo_im: Tesko ce da zakuca f4 na 18-200.... (f 3.5-5.6)

To je totalno nebitno. Poenta je jasna. Apsolutno nema veze da li objektiv može f4 na 200mm. Može f/5.6, jer je i tako mala razlika na tim distancama. Ono što ne treba je privrtanje blende na f/18, f/22 itd, a to je ovde dovelo do pada oštrine, što zbog slabosti objektiva, što zbog nedovoljno brze ekspozicije.

Treba to ispraviti i uvežbati za neki sledeći put.

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 01.06.2009. 12:28 ] @
Tačno, to su uzroci zbog kojih nije izvučen maksimum iz ove situacije i ovakve "konfiguracije".
[ beske @ 01.06.2009. 14:43 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Tačno, to su uzroci zbog kojih nije izvučen maksimum iz ove situacije i ovakve "konfiguracije".

Ja se bas i ne bih u potpunosti slozio sa ovim...

Takva konfiguracija se nije bas najbolje pokazala ni na Belgrade Air Show 2008, tako da je moje misljenje da dobar izbor opreme, uz neophodno znanje rukovanja istom, igra veoma bitnu ulogu u slikanju jedne ovakve manifestacije.

D300 u paru sa Sigmom 18-200 to sigurno nije. Greske u izboru konfiguracije i BCUD tamo bas lepo elaborirase...




[Ovu poruku je menjao beske dana 01.06.2009. u 16:11 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 02.06.2009. 00:19 ] @
@Beske
Kakva Sigma?

P.S. Naravno BCUD!

Ako nista ne pomogne, tu je BCUD.
[ Zarko Silic @ 02.06.2009. 12:09 ] @
Nije Čenej

al su Galebovi

Izvidjac kao Avaks:




Poslednji osvrt:




Lovac u akciji:




Polece bombarder:




Osvrt na pilota:




Bombardovanje u toku :

[ Nebojsa Milanovic @ 02.06.2009. 12:17 ] @
Lepo :)
[ Zoran Rodic @ 02.06.2009. 12:19 ] @


Sjajno
[ StORM48 @ 02.06.2009. 13:47 ] @
I više nego sjajno!

E sad, pošto glumiš zmiju i kriješ noge - ja ću da pitam - šta je korišćeno od opreme (pre svega staklo)?

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 02.06.2009. 14:54 ] @
Klasika,
onaj moj fokusmaher (450D) i nesto malo stakala.
Nista specijalno.
[ s i r o m a @ 03.06.2009. 20:51 ] @
@ Miki_kos84
pored obaveznog raw moras da podesis aparat
recimo ja na nikonu d40 zbog toga sto pravi previse osvetljene fotke smanjim exposure compensation na (pa i jace) -0.7
vidi ovde za tvoj d300 :

a ako ti se ne svidja vodic (guide) ili (prolupali ) ken rokvel guglaj dalje ....