[ Au197/79 @ 07.06.2008. 08:05 ] @
Sudbina ove teme je da zavši na drugom podforumu :D

Dakle čitajući jednu temu na ES-u ničim izazvana se pojavila informacija koja mi ide na ganglije: „Kao početniku bih ti preporučio jednu od vrsta Ubuntu (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu). Xubuntu ti je najlakši na hardveru. Kubuntu liči na Win XP ali zahteva najviše hardvera.“

Odakle tvrdnja da KDE zahteva više hardvera? Da li iko ima nekakve dokaze za to? Ja sam viđao još pre nekoliko godina suprotne dokaze. Sam sam sproveo blic istraživanje. GNOME (bez Compiza) mi je uz otvorenu Operu sa 3 prozora sa preko 50 tabova zajedno potrošio nešto manje od 600 mB. KDE sa istom Operom potroši 20-30 mB više, ali je tu uključena SupreKaraba, Kopete, Skype, Amarok i Akregator. Pri tom KDE po defaultu radi mnogo više nego prosti GNOME. Npr. čuva sesije, ALT+SPACE pretraga aplikacija (Katapult) itd.

Valjda ljudi mislje da su GNOME i KDE jednako kvalitetni programi, na jednako kvalitetnim bibliotekama, a pošto svi „znamo“ da je C brži od C++ sledi da je GNOME brži od KDE i da troši manje memorije. How yes no!
[ jablan @ 07.06.2008. 09:54 ] @
Ne znam koji je brži (evo meni Gnom sa dignutim Fajerfoksom, Evolucijom (plus par servera tipa PostgreSQL u pozadini) uzima 400 mega), ali je meni Gnom lakši za oko, vizuelno i korisnički konzistentniji i manje komplikovan.
[ Srđan Pavlović @ 07.06.2008. 16:03 ] @
mozda je tema prikladnija za Desktop Okruzenja.
[ Stefan Markic @ 07.06.2008. 16:27 ] @
KDE obicno pojede nesto vise memorije od Gnome-a, ali zato KDE fetchuje memoriju za sve i svasta, te je i responzivniji od Gnome-a. Tako je barem bilo sa KDE 3.

KDE 4 nisam probao na HDD-u, ali koliko vidim po forumima, jede manje RAM-a, a i dalje fetchuje dobro - kazu da je jos brzi, logicno. ;)