[ frontier @ 07.06.2008. 14:28 ] @
Kako da napravim sliku u fotoshopu koja ce imati kruzni oblik umesto kvadratnog?, treba mi zbog pravljenja dvd omota. Hvala unapred.
[ Skandy @ 07.06.2008. 15:11 ] @
Napravices to uz pomoc kruzne maske.

1.Na paleti sa lejerima (F7) od lejera "Background" napravi lejer 0 (nula). Postupak: dvoklik na lejer Background-->>OK.
2. Potom na paleti sa alatima odaberi alaktu za kruznu selekciju. (pogledaj sliku)
3. U pomocnom meniju u polju "Style" odaberi "Fixed size", desno od tog polja u polja za sirinu i visinu, numericki unesi vrednosti koje zelis. (pogledaj sliku)
4. Potom klikni na sliku, sada ce se na slici pojaviti selekcija sa zadatim dimenzijama, klik i prevlacanje unutar selekcije i pozicioniraj je na deo slike koji bi da iskoristis.
4. KAda si sve to odradio, ostraje ti jos da uklonis nepotrebne delove oko kruznice. Na paleti sa lejerima u dnu klikni na dugme "Add layer mask". (vidi sliku)
---Ukoliko se predomislis u vezi sa kadriranjem slike, uvek sa lejera nila, mozes ukloniti masku i dobiti prvobitnu sliku.
5. Mozes stampati to sto si dobio.

Napomena, pre nego sto bilo sta pocnes da radis od gore pomenutog, proveri da li su dimenzija i rezolucija slike odgovarajuci.
[ frontier @ 07.06.2008. 15:55 ] @
Hvala na uputstvu, samo nisam znao za ono layer mask, jos jednom hvala
[ frontier @ 07.06.2008. 15:58 ] @
Imam jos jedno pitanje, kada postavljam lejere jedan po jedan, kako npr 5 lejer da podesim da bude iznad svih lejera?
[ frontier @ 07.06.2008. 16:02 ] @
Snasao sam se, znam kako se to radi
[ Skandy @ 07.06.2008. 16:08 ] @
Ok, snasao si se, jednostavno prevlacenje iznad ostalih. E sada kada si pomenuo da imas vise lejera, ako kojim slucajem vise njih izviruje izvan dimenzija kruznice, dok je kruzna selekcija aktivna, selektujes svaki od njih i ides na layer mask i bice maskirano sve sto izviruje.
[ frontier @ 07.06.2008. 17:14 ] @
Ok, to je logicno, od danas vise necu koristiti kojekakve programe za pravljenje dvd omota. Photoshop je zakon
[ ivan i. @ 08.06.2008. 10:00 ] @
Hvala Skandy za uputstvo.