[ bakara @ 07.06.2008. 16:38 ] @
Zasto kada uradim reset ili iskljucim telefon (bez obzira da li se skida baterija) moram svaki put ponovo podesiti datum i sat na N73, znam da na drugim N73 to ne mora da se radi?

Da li postoji nacin da se dzojstik malko ocisti (mora jace da se pritisne) ili mora da se menja, i koliko okvirno kosta zamena?
[ skymobile @ 07.06.2008. 17:59 ] @
Za sat nisam siguran, verovatno neki bug u softveru.
Joystick ne moze da se ocisti jer ne moze da se otvori. Zamena ti je 1000din.
[ nesa_ks @ 07.06.2008. 18:04 ] @
pokusaj da odes kod nekog servisera da ti zameni kristal znace on staje to.pozdrav
[ skymobile @ 07.06.2008. 18:28 ] @
Kakav kristal?
[ nesa_ks @ 07.06.2008. 19:16 ] @
ja cu se ivinuti jer sam se izrazio po recniku servisera kod nas,radi se o oscilatoru od 32mhz a ako nije i do njega onda jedini problem koji moze biti je memorijska baterija koja se nalazi desno dole na ploci.pozdrav
[ bakara @ 07.06.2008. 20:00 ] @
Sumnjam da je bilo kakav kristal ili oscilator u pitanju posto se i sat i datum najnormalnije ponasaju, ja sma tipovao na neku unutrasnju bateriju, ali mi nije poznato da li mobilni telefoni imaju tako nesto ugradjeno.

Gde se nalazi ta baterija, mogu li je sam zameniti?

[ nesa_ks @ 07.06.2008. 22:30 ] @
mozes ako imas alat da ga otvoris to je mala baterijica u donjem desnom uglu,ali pazi kad ga otvaras jer nije jednostavan.pozdrav
[ skymobile @ 08.06.2008. 00:08 ] @
Oscilator B2200 32.768KHz nema veze sa ovim problemom ako sat radi normalno. Backup baterija se nalazi pored mesta, tj supljine za kameru na ploci. Zalemljena je, i ako nemas duvaljku i lemilicu skoro nemoguce ju je skinuti/namontirati, a da se pri tom sama ploca ne osteti.
Da li se telefon tako ponasao od samog pocetka koriscenja?
[ bakara @ 08.06.2008. 00:11 ] @
Da takvog sam ga i dobio, sve funkcionise normalno osim sto svaki put moram podesiti sat i datum.
I ja sam sumnjao da je do neke sistemske baterije ali nisam znao kako je to na telefonima reseno.

Ako je zalemljena radije je necu ni dirati.

Samo; gde se sad nalazi baterija: dole desno ili iza kamere?
[ skymobile @ 08.06.2008. 15:59 ] @
Odmah pored otvora u kojem stoji kamera, lako je uocljiva.
[ svakaVamcast @ 09.06.2008. 17:15 ] @
1. Kod Symbian-a je normalno da vrati sat na 00:00 ako skines bateriju.
2. Kod tebe je back-up baterija i nema sanse da je skines bez kapilara i duvaljke (ako si neiskusan,moze cak i da ti eksplodira u lice) ;-))
[ bakara @ 09.06.2008. 19:19 ] @
Citat:
svakaVamcast: 1. Kod Symbian-a je normalno da vrati sat na 00:00 ako skines bateriju.


Pa kod mene ne vrati na 00:00 vec na 09:00 i na datum 01.01.?

A sat se vrati i prilikom gasenja a ne samo prilikom skidanja baterije?

Nemam nameru menjati je sam, verujem vam kad kazete da je komplikovano...

Koliko cesto crkava ta baterija, i posto je zamena... telefon je star dve godine?
[ Iksi @ 09.06.2008. 19:30 ] @
citat:



1. Kod Symbian-a je normalno da vrati sat na 00:00 ako skines bateriju.

Ovo nije tacno, jedino kad vrisne backup baterija. tipicno za neke starije
symbian telefone. Cesto se desava kod nokie 6600. Ako je backup baterija
o.k. mozes prilicno dugo da drzis izvadjenu bateriju i da je vratis nazad
datum i vreme ostaju. Testirano.
[ svakaVamcast @ 09.06.2008. 19:46 ] @
@bakara

Sorry,u pravu si ne na 00:00 nego 09:00,mad anije bitno uopste
Cena : Ma sitnica jedna,mada ne vidim razlog da je menjas.Jeste da nervira,ali po mome misljenju,mozda je doslo vreme da ga promenis ;-))
Moj jos uvek dobro radi !!!

@Iksi

U pravu si samo delimicno,ajde to uradi,ali za promenu promeni i karticu u telefonu (Nokia Symbian) pa mi reci dali je zadrzao datum i sat sa 1K% ispravnom backup-baterijom ? Nije,odma da ti odgovorim !
[ Slobodan Milivojevic @ 09.06.2008. 19:58 ] @
Imam i ja isti problem na N95... Srecom jos je pod garancijom pa cu ga odneti u ovlasceni servis. Cim resetujes fon dolazi na 01.01.2008. 09:00...

Sve ostalo normalno radi, tako da sam i ja posumnjao na pomocnu bateriju. Mene malo nervira, ali obzirom da nosim dva telefona retko kad stvarno napravi problem.

Btw. moj drugi telefon (Nokia 6680) nikad ali nikad ne zaboravlja datum i sat. Tako da ono sa promenom kartice bas i nije tacno.
[ Joker @ 09.06.2008. 20:04 ] @
Nokia 6630 i N70 i kada promenim sim karticu ne gubi podešavanje sata i datuma.
[ Iksi @ 09.06.2008. 20:31 ] @
hmm uradjeno danas na e51. bez promene datuma i vremena mozda na n73 je malo
drugacija situacija.
[ svakaVamcast @ 10.06.2008. 06:30 ] @
Onda ovih 12 komada sto imam u servisu na dekodiranju imaju problem,malo m cudno sto svaka.Ali kada Vi kazete onda je tako.
[ Catch 22 @ 10.06.2008. 08:04 ] @
Nokia E50 takođe ne resetuje sat kada se izvadi baterija na kratko...
[ bakara @ 10.06.2008. 11:38 ] @
hmm...jos jedno pitanje vezano za sistemsku bateriju.

Kako se onda ponasa life timer, onda ni on ne bi trebao da broji vreme ako je baterija neispravna?

Ovo pitam jer mi se izgleda i on ponistava.
[ legija @ 10.06.2008. 13:14 ] @
Pa jel ti radi casovnik na telefonu ili ne ? Ako radi, onda life timer nema veze sa backup baterijom.
Ako ne radi, onda je (c)nesto crklo.
[ bakara @ 10.06.2008. 13:31 ] @
Radi sve na telefonu, samo sto u life timeru broji 000002.25, mnogo malo za 2 godine?

Mada sam ga flesovao juce, ali ipak mislim da baterija "drzi" i life timer vreme?
[ svakaVamcast @ 10.06.2008. 15:49 ] @
Bekap baterija ne drzi life-timer.Izgleda da je tu nesto crklo (c) !
[ bakara @ 10.06.2008. 20:04 ] @
Pa..sve drugo radi?

Jel to treba da znaci da se life timer ne moze nikako resetovati (u to ne verujem)?
[ Iksi @ 10.06.2008. 22:17 ] @
ima neka for ali se nisam igrao sa tim :)d
[ skymobile @ 10.06.2008. 23:03 ] @
Naravno da se lifetimer moze resetovati, jedino sto to ne moze svako da uradi. Potreban je alat (softver) koji moze da uradi reset, i on nije free.
[ bakara @ 10.06.2008. 23:10 ] @
Znaci tacno je da life timer nema veze sa baterijom...
A sa flesovanjem? (posto sam ga juce flesovao)
[ Catch 22 @ 11.06.2008. 00:28 ] @
^ Ne znam za Nokiu, ali se na Siemensu nakon ažuriranja softvera pomoću winswupa svaki put life timer resetuje na nulu.
Mada, sad kad gledam na E50 sam ažurirao softver prekjuče i LT mi evo pokazuje 000026:43

[Edit]
Evo nakon 8 h proverim a Nokia Life timer još uvek pokazuje isto 000026:43 što je očigledno nekakav besmislen podatak (!!???)
Na Siemensu to lepo pokaže:
xxxxx:xx sati rada
xxx:xx sati razgovora


[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 11.06.2008. u 09:42 GMT+1]
[ skymobile @ 11.06.2008. 16:17 ] @
000026:43 je broj sati:minuta razgovora obavnljenog na tlf, odlazni+ dolazni.

@bakara
Ima veze sa fleshovanjem, ali ne update-om fw-a, vec necim drugim.
[ bakara @ 11.06.2008. 16:31 ] @
Da u pravu si, ovo je samo update FW

@skymobile
Meni ne pise 000026:43 vec 000002.25, kako to da tumacim? (2 sata i 25 minuta)


PS: sam sebi sam vec postao dosadan sa ovim, izvinjavam se na gnjavazi
[ svakaVamcast @ 11.06.2008. 17:58 ] @
Reset Life-Timera se vrsi promenom podataka u PM-u telefona.PM telefona se nedira upisom FW-a preko Nokia-updater-a,znaci da bi se pristupilo samom PM-u telefona mora se imati neki odgovarajuci alat,koji jednim klikom resetuje polje u PM-u ili upisom zeljenog vremena.

Ovo ne preporucujemo u kucnoj radinosti jer moze doci do nezeljenih i jako skupih posledica.Koje se resava jedino upisom novog RPL-a koji opet mora da ide preko uredjaja i sam log fajl kalkulise Nokia i kosta dosra para !
[ Milan Gligorijevic @ 11.06.2008. 18:56 ] @
Mogli bi da čujemo naziv tog alata?
Isto važi i za ostale teme, trudite se da napišete o kom alatu pričate pa ko hoće neka proba na svoju odgovornost.
[ skymobile @ 11.06.2008. 19:23 ] @
Konkretno za upisivanje PM fajla i korekciju lifetimer-a koristi se vise alata, tj moze samo jedan od nekoliko njih koji postoje na trzistu. Recimo UFS, MT Nokia, JAF, UB....
[ stil @ 11.06.2008. 19:24 ] @
Koja je svrha probati osim za prevaru onoga kome zelimo da staro uvalimo kao novo. Poz.
[ legija @ 11.06.2008. 19:43 ] @
Osim za prevaru, nema neki smislenu svrhu.
Ponekad kad se telefon servisira, potrebno je upisati polje u PM koje sadrzi life timer podatke. E onda moz da se stavi kilometraza koju customer zahtijeva.

A ponekad (ne tako cesto ) kad sverceri pakuju telefone, onda se to tura na nulu.
[ bakara @ 11.06.2008. 22:04 ] @
Citat:
stil: Koja je svrha probati osim za prevaru onoga kome zelimo da staro uvalimo kao novo. Poz.


Niko nije ni hteo da proba (a i zasto bi?), ne vidim odakle si izvukao takav zakljucak?

Pitanje je postavljeno iz ciste radoznalosti, jer zelim da znam na koji nacin telefon racuna life timer vreme i da li nesto moze uticati na njega.


Citat:
svakaVamcast: Reset Life-Timera se vrsi promenom podataka u PM-u telefona.PM telefona se nedira upisom FW-a preko Nokia-updater-a,...


Sta predstavlja taj PM, tj koja mu je svrha, i kakav tip popravke bi recimo zahtevao upisivanje nove vrednosti u taj PM? (sta znaci to PM?)
Ovo sada pitam u opsteno ne samo za N73...





sto se tice mog life timera, testirao sam danas, radi i lepo obracunava vreme na nacin na koji je @skymoble vec objasnio (0000sati.minuti)
[ svakaVamcast @ 12.06.2008. 08:31 ] @
@bakara

evo ti neke skracenice vezane za Noki-u

MCU - main firmware
PM - permanent memory
PPM - language
CNT - contents ( in Gallery)
APE - fones with ape flash
BOOT is for booting a fone to flash

Znaci u njemu se nalaze sve kalibracije telefona koje ne podlezu flesovanju.

AKo nema signala onda se prvo po PM-u "cacka",ako mu je CONFIG KEY : FFFFFFFFFFFF,ponekada (zavisno od platforme) i IMEI (na nokijama IMEI je OTP - One Time Programming) ali pomocu nekih pach-eva moze da se iskoriguje................................


Ima dosta toga sto je vezano za PM,ali nije ovde ni mesto i jako bi dugo trajalo objasnjavajuci.Nadam se da je pomoglo ?
[ svakaVamcast @ 12.06.2008. 08:35 ] @
@stil

Neke stvari je besmisleno objasnjavati.Razlog je slican ovome : Ako mi je auto u kvaru,potrazicu savet ovde na forumu,ali sigurno necu kupiti DIAGNOSTIKU od par hiljada evra,samo da bi imao za moj auto i sam da konstatujem kvar,normalno je da cu ga odneti u servis,ali cisto se informisem ovde o mogucem kvaru.
Isto je to i ovde,samo u drugom obimu.Bespotrebno je pricati o tome uopste.Barem tako mislimo,zar ne ?
[ Catch 22 @ 12.06.2008. 08:59 ] @
^ Već odavno niko pametan ne uzima Life Timer podatak za ozbiljan prilikom kupovine telefona iz druge ruke.
Napraviste od toga ovde čitavu nauku, možda je to za Nokiu i tako, ali kao što rekoh npr. Siemens resetuje brojač na nulu kada se ažurira pomoću winswup-a (bez ikakvog boxa, običnim DCA-500 kablom). Winswup je besplatno dostupan na bezbroj sajtova, koji se bave Siemens telefonima... verujem da postoje i ostali telefoni na kojima to može da se uradi u amaterskim uslovima. Dovoljno je znati da vi ljuti profesionalci to radite po zahtevu:
Citat:
"...moz da se stavi kilometraza koju customer zahtijeva.... A ponekad (ne tako cesto ) kad sverceri pakuju telefone, onda se to tura na nulu."
, pa da više niko, nikad ni ne pogleda u Life Timer, jer je taj podatak pouzdan koliko i natpis na tarabi!

PS
Način pisanja odgovora i "stručna terminologija", ne ostavljaju utisak na nas obične korisnike tako kako vi zamišljate, nego upravo obrnuto!
Ovaj forum je i dospeo u probleme zbog "šanerskih metoda i terminologije", bilo bi krajnje vreme da se ta praksa ovde prekine (ili bar preseli na neko drugo mesto)...

[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 12.06.2008. u 10:39 GMT+1]
[ stil @ 12.06.2008. 09:50 ] @
Gledaj to ovako. Ako se zna procedura za reset brojaca. Koji je onda problem promeniti masku i vratiti brojac na nulu , pa staro prodati kao novo. O tome ja pricam. Nije dobro pomagati onima koji bi da nacine prevaru. To je sve sto sam zeleo da kazem. Poz.
[ skymobile @ 12.06.2008. 10:18 ] @
Odoste u offtopic. @bakara je dobio odgovor, tj mozda i nije taj sto je trazio, ali posto niko vise nema nista da kaze pametno na ovu temu, ide LOCK!