[ undisputed_mm @ 10.06.2008. 18:21 ] @
Ovako, pre nego sto postavim ovo pitanje koje se tice radijacije mobilnih telefona
moram da kazem da do pre neki dan nisam obracao paznju na to, a i nije me preterano zanimalo.
Znao sam da ZRACE :) ali mislio sam svi zrace isto...
E sad, posto sam resio da zamenim mob. malo sam trazio po netu i gledao koji model...
Trazio sam Nokiu... i izbor je pao na N70 i Nokiu 6120 classic. Opredelio sam se za 6120
jos malo pogledao po netu i bio spreman koliko sutra da ga kupim kad sam slucajno naleteo na tu
informaciju ili sta vec da "ta Nokia zraci vise od ostalih" (1.18 W/kg )
E sad, ona je u dozvoljenim granicama EU i SAD ( 1.6 i 2.0 W/kg ) ali mene zanima ima li ta prica
oko toga neki veci znacaj ili je u pitanju paranoja/glupost ili sta vec...
Moze li mi neko konkretno reci nesto vise o tome, jer ono sto sam ja nasao je tipa "to nema veze, to sa zracenjem je cista glupost"
do onog "Ta Nokia ima veliku radijaciju i treba je izbeci, i ne bi ona bila tako "jeftina" sa tim karakteristikama da je sve u redu sa njom"
Znaci sta je od toga tacno?
[ miki069 @ 10.06.2008. 21:19 ] @
Ne radi se ni o kakvoj "radijaciji". Ne misli se na radio-aktivno zracenje. Ono se ne meri u W/kg, vec mislim u Grejima. Radi se emitovanoj elektro-magnetnoj snazi, a ne o radioaktivnom zracenju. Najveca je kod telefona sa metalnim kucistem, Nokia 6500-slide, 6300.... Ne bi smelo da se prodaje da je radioaktivno, Bar ne u EU. Prinesi Gajger-Milerov brojac telefonu ako ne verujes.
[ undisputed_mm @ 10.06.2008. 22:18 ] @
Bice da se ja nisam dobro izrazio (mozda) ... but

CERTIFICATION INFORMATION (SAR)

THIS MOBILE DEVICE MEETS GUIDELINES FOR EXPOSURE TO RADIO WAVES.

Your mobile device is a radio transmitter and receiver. It is designed not to exceed the limits for exposure to radio waves recommended by international guidelines. These guidelines were developed by the independent scientific organization ICNIRP and include safety margins designed to assure the protection of all persons, regardless of age and health.

The exposure guidelines for mobile devices employ a unit of measurement known as the Specific Absorption Rate or SAR. The SAR limit stated in the ICNIRP guidelines is 2.0 watts/kilogram (W/kg) averaged over ten grams of tissue. Tests for SAR are conducted using standard operating positions with the device transmitting at its highest certified power level in all tested frequency bands. The actual SAR level of an operating device can be below the maximum value because the device is designed to use only the power required to reach the network. That amount changes depending on a number of factors such as how close you are to a network base station. The highest SAR value under the ICNIRP guidelines for use of the device at the ear is 1.18 W/kg. ( 6120c)

http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

To je ono sto mene zanima, i da granica je 2.0 za EU, a za SAD je cini mi se 1.6 naravno da je ovaj model (6120c) u dozvoljenim granicama ali cinjenica je da je nesto vise od ostalih... pa me zanima ima li u tome nesto i da li na to treba obratiti paznju ili ne...?

A sto se tice Gajger Milerovog brojaca... NEMAM GA znam samo da se pomocu njega moze odrediti koeficijenta "GAMA" zraka... jer je isti u stanju da registruje interakciju jednog GAMA -kvanta sa atomima u NECEMU...
[ miki069 @ 10.06.2008. 23:15 ] @
Zezam se za Gajgera.
Pusti dokone likove.
Ako ti se telefon svidja - uzimaj i koristi.
Gore su ozonske rupe od toga.

Pozdrav
[ undisputed_mm @ 11.06.2008. 22:47 ] @
Znam da se zezas za Gajgera, pa nije to UNIMER pa da uzmem da izmerim
A sto se tice ovoga... u pravu si, i ja svasta gledam (SAR) do pre par dana nisam ni znao za to...
Imas pravo dokoni ljudi pa ...
Hvala
[ Gayo @ 12.06.2008. 19:58 ] @
Jedna bitna stvar kod zracenja telefona (bilo opasno ili ne) je da snagu kojom telefon emituje mnogi, ali stvarno mnogi ljudi povecavaju drzanjem prstiju preko antene. Kada to nekome kazem najbolji su mi oni (opet mnogi ljudi) koji kazu da njihov telefon nema antenu.

Osim nekoliko puta povecanog emitovanja em valova brze se prazni baterija a sta je najbitnije desavaju se prekidi u razgovoru. Signal koji putuje od telefona do bazne stanice je na samom pocetku ugusen cevapima i tesko se probija do BTS-a. Onaj s druge strane cuje s prekidima dok vlasnik cevapa normalno cuje sagovornika i cudi se zasto ovaj stalno zapitkuje da ponovi kada je veza sasvim u redu.

U vecini ako ne i svim manualima mobilnih telefona pise da se ne drze prsti preko antene ali znamo da to niko ne cita jer smo mi pametniji od onih koji proizvode te djavolje naprave.
[ euripyd @ 13.06.2008. 19:20 ] @
Ja uzimam telefone samo ispod 0,50, jer sam imao prilike da osetim na glavi kako to izgleda razgovarati sa +1.0 jedno pola sata, sat. Imao sam oko godinu i po dana takav telefon....
Otprilike uvo ti se ugreje, budes malaksao, neka mrzovolja i glavobolja. Pritisak.
makar je tako kod mene.

vidi ispod 0,50 i obavezno speakerphone.
[ agasoft @ 13.06.2008. 19:48 ] @
Jeste...
Primetio sam...
[ Catch 22 @ 28.06.2008. 08:14 ] @

SARVALUES: The Complete SAR List For All Phones (Europe)


Mobile Manufactures Forum: SAR Information


Nokia: SAR Information



Wikipedia: Specific absorption rate
[ miki069 @ 02.07.2008. 08:17 ] @
Na prvom linku nema nijednog modela telefona iz zadnjih 5 godina.

Na drugom linku iz zadnje 3 godine.

Treci link je taze, al to su Nokijini podaci za njihove telefone. Sumnajm u tacnost istih.
[ Catch 22 @ 02.07.2008. 08:53 ] @
Citat:
miki069: ...Treci link je taze, al to su Nokijini podaci za njihove telefone. Sumnajm u tacnost istih.

Ma da to je jedna obična kokošinjac firma, koja 'ladno daje lažne podatke za svoje sumnjive proizvode!
[ dakipro @ 03.07.2008. 08:13 ] @
Pre neki dan naleteh na ovaj link, ima li neko ideju o cemu se radi?
http://www.koreus.com/video/telephone-portable-mais-popcorn.html
Deluje mi kao da nije montaza, a opet mi deluje malo neverovatno da ovo zaista bas tako radi :(
Jerbo ako tako radi... nekako deluje zastrasujuce, ako ne onda bar da se covek zapita...
[ banelaki @ 18.09.2008. 18:03 ] @
Gde je veci SAR? Na UMTS (3G) ili GSM. Trebalo bi valjda da je na UMTS. Ko zna preciznije.
[ RedRott @ 21.09.2009. 08:07 ] @
da li se koriscenjem Bluetooth slusalice povecava "zracenje" ?
[ viktorparacin @ 22.09.2009. 11:41 ] @
Povecava se samo frekvecija EM zracenja. gsm radi na 900mhz,a bloototh na 2,4ghz. E sad: ima tu druga stvar: telefon radi sa 2w, a blootooth radi sa (trebalo bi) 100mw, al se zato i frekvencije razlikuju. manje vise si na istom.