[ sinabl @ 11.06.2008. 17:58 ] @
Zna li ko foru sa onom kamerom sto snima fudbalske utakmice iz te neke pticije perspektive...
Da li su neke sajle u pitanju i kako se ona zapravo krece? Da li joj je ogranicen pokret ili se moze kretati po citavom terenu?
[ dvd studio @ 11.06.2008. 20:40 ] @
Snima se iz helihoptera...salim se,ovo i mene zanima
[ sinabl @ 11.06.2008. 22:17 ] @
Evo bas danas gledam utakmicu i snimali su iz helihoptera pa su se vidjele neke dvije "sajle" po dijagonali i na mjestu gdje se ukrstaju - kamera... Sad kako je pomjeraju, nemam pojma...!
[ bytefx192 @ 11.06.2008. 22:29 ] @
Pa sigurno da postoje neki dzojstici... :). Sad cemo da cujemo od nekih vise upucenih... :)

Pozdrav !
[ sinabl @ 11.06.2008. 22:44 ] @
Ma da, moraju biti džojsitici to stoji... Ali vjerovatno radi na nekom princpu da se jedna sajla zategne, druga otpusti i sl... Da ne pametujem previse, cekacemo prave odgovore...
[ StudioIbro @ 12.06.2008. 11:41 ] @
Ja mislim da je to na principu saile za veš. Na jednom delu saile se fiksira glava koja nosi kameru a druga gornja saila bi bila vođica za stabilnost i koja bi to nosila i morao bi biti slododan spoj i klizati po saili.Normalno ta saila bi bila u krug spojena,A pokretao bi motor koji ima oba smera ako treba levo ili desno jednu od dve remenice.Baš kao što rekoh saila za veš ako hoćeš da gaće idu do druge tarase vučeš gornji deo saile.Samo što bi ove remenice pokretao motor, a džojstici bi služili za glavu koja okreće kameru po želji.To je lako izvodljivo i najviše bi koštala glava koja se koristi za kranove, saila i motor za njih nisu skupi.Ja bih rado to napravio u hotelu gde se najviše snima ali nemogu da nađem zajedničku sa upravom hotela.Mogao bih plus da izdajem kolegama kada ja ne snimam,eto ideje ako neko uspe da u svom mestu napravi nešto slično.
[ Misa_exclusive @ 12.06.2008. 16:30 ] @
Gledao sam bas o tome emisiju skoro na TV. To je tzv "pauk" kamera koja ima neki robotizovan nosač koji je prikačen na sajle i kreće se po X i Y osi, a kamerman ima daljinski kojim upravlja kretanje kamere.
[ bytefx192 @ 12.06.2008. 22:14 ] @
http://www.spidercam.net/?gclid=CNvK3YPp75MCFQuKMAodyksnWw
[ bytefx192 @ 13.06.2008. 13:25 ] @
A sta je STARCAM ? To ne jesto slicno SpiderCam-u a?
[ Cileinteractiv @ 14.06.2008. 17:41 ] @
daj jos neki link
[ sinabl @ 15.06.2008. 01:17 ] @
Danas gledam neku utakmicu i mislim da se kamera spustila skorz na visinu igraca... Da li je to moguce posto nisam u blizini vidio nikakav kran?
[ bytefx192 @ 15.06.2008. 17:24 ] @
To je zum..... Kakav kran, na terenu.... :)
[ sinabl @ 16.06.2008. 10:11 ] @
Pa ne moze zumirati tako igraca... znam i ja sta je zum:) Ali znaci spusta skroz iz ove pticije perspektive i skoro se izravna sa visinom igraca, pa ti vidi koji je to zum! A inace, kran se nalazi iza golova...

Ne znam jel pratis EP, ali pogledaj pocetak bar jedne utakmice i sve će ti biti jasno...
[ bytefx192 @ 16.06.2008. 11:41 ] @
haha... Nisam te lepo razumeo... Taman posla da te pravim da ne znas, ako si me tako shvatio... Izvini onda.. :)

Pa ne... Video sam i to.. .Stvarno je COOL. Aj da cujemo strucnjake.... Nisam te bio lepo razumeo.....

Poz
[ sinabl @ 16.06.2008. 22:17 ] @
:) Ma nije problem... Evo vecčeras opet gledao utakmicu i to je to... snimano iz helihoptera i vidi se kamer i sajle koje su spusšte skroz do dole... Ipak sam pogodio!
[ draganbg82 @ 17.06.2008. 09:26 ] @
Malo je offtopic , ali....

Kako izmere koliko je koji igrac pretrcao ?
[ Serviser22 @ 17.06.2008. 12:24 ] @
Evo ovako, sto se tice pticije perspektive:

1. Sajla je razvucena po dijagonali terena, i na njoj je kamera na pokretnoj glavi od 360 stepeni, sa jako velikim optickim zoomom. To se moglo vidjeti sinoc na utakmici Hrvatska-Poljska kada je krenula ranije iz "parking boxa", a mixer je malo ranije umiksao. Kontrolise se daljinski sa dva josticka za poziciju, rotaciju i zoom.

2. Za total citavog terena iz zraka gje se vide i tribine koriste helikopter.



Sto se tice statistike, koliko je tko trcao, gdje bio i tako to, koriste bluethoot tehnologiju, (cini mi se da su predajnici ugradeni u kopackama koliko sam upoznat).

Ista stvar se koristi odnedavno i na mecevima daekwondoo-a, s tim da su senzori ugradeni u prsluke, i povezani bluethootom, tako da se tacno zna predio udarca i silina udarca.


Evo nesto o sistemima koji se koriste u prenosu sportskih dodadaja:

http://www.sk.co.yu/2006/07/skpr01.html

[Ovu poruku je menjao Serviser22 dana 17.06.2008. u 14:48 GMT+1]
[ Serviser22 @ 22.06.2008. 20:21 ] @
Ipak sam pogrijesio u konstataciji kako se mjeri pretrcani put nogometasa i citava statistika na utakmicama....

Evo pravog odogvora, fascinantno je:

http://www.youtube.com/watch?v=1dZb2TLsrz0