[ Hari Haler @ 12.06.2008. 20:31 ] @
pozdrav ljudi. imam nekoliko pitanja vezanih za raytracing. skoro sam poceo prelaziti neke digital tutors tutoriale i naletio sam na par stvari koje mi nisu bas najjasnije. konsultovao sam i maya dokumentaciju, ali nije pomoglo. uglavnom, moze li mi neko objasniti funkciju ray depth limit-a kod svjetala? shvatio sam ja zasto se to koristi. npr. ako imamo refleksiju objekta u nekom drugom objektu, a ray depth limiti sjenke je 1, nece se vidjeti sjenka u refleksiji. medjutim zanima me odakle se racuna putanja zraka? od svjetla? i sta se smatra kad je limit 1? imacemo samo sjenku objekata koje je zrak pogodio jednom?
dalje, ponovo zraci :) u render settingsima, pod raytracing imamo refleksiju, refrakciju i max trace depth. koliko sam shvatio podesavanja su ista kao kod raytrace osobina materijala? elem, sta znaci kada je limit 4, 5, 6 itd. i to sam procitao da znaci da je to maksimalan broj puta koliko se svjetolost moze odbiti (prelomiti) od povrsinu, ali nije mi jasno "odakle-dokle" se racuna? od izvora svjetlosti do? kamere? i sta je max trace depth? nadam se da nisam previse konfuzno postavio pitanja i bice mi drago ako mi neko bude pomogao razjasniti te stvari. to je to. hvala unaprijed.
[ Hari Haler @ 14.06.2008. 13:44 ] @
mora biti neko ko ovo zna :) ili kome se da objasnjavati.
[ SreckoMicic @ 16.06.2008. 10:17 ] @
Ovako:
"Zrak" ide ka objektu, kada ga udara to se racuna kao 1 (u refleksiji i refrakciji). Ako se odbija i udara drugi objekat to je 2. I tako dalje.
Ako prolazi kroz objekat (refrakcija) pri izlazu je 2, udara drugu povrsinu 3 i tako dalje.
Sto se tice senki to je upravo ono sto si naveo, znaci ako je 1, zrak udara, pravi senku i tacka, dalje nema "zracenja" i zato na refleksiji nema prikaza senke. Zrak pogadja sve objekte u sceni bar jednom (ako je limit na 1), i svi oni imaju senku.
Sve se racuna od izvora svetlosti, to neka ti bude 0.
U render settingsu je isto kao i kod materijala, samo sto to overridu-je podesavanja na materijalima, znaci ako na materijalima stavis 5 a u render settings 1 bice 1. Max trace depth je nesto kao neki zajednicki limit za reflect i refract. On kontrolise limit za oba parametra.
[ Hari Haler @ 18.06.2008. 12:25 ] @
zahvaljujem prijatelju. jos samo jedno pitanje: ako recimo "zrak" prolazi kroz objekat. rekao si da je u tom slucaju pri izlazu iz objekta 2, i ako mi gledamo iz pravca iz kojeg dolazi zrak, da li nam je 2 dovoljno da imamo pravilnu refrakciju ili je potrebno uracunati i povratak zraka kroz objekat (da bi recimo dobili refrakciju sjenke koju pravi, u slucaju da on stoji ispred nekog zida)?
[ SreckoMicic @ 18.06.2008. 13:55 ] @
Ako hoces da imas pravilnu refrakciju, potrebno je pre svega znati kako je objekat modeliran. Ova prica do sada se odnosi na Mental Ray a mozda moze da se primeni i na Maya Software. Sto se tice senke, on ce senku praviti i sa limit 1. Zrak ce lupiti u objekat i stati, a iza njega ce biti senka. Ako hoces transparentnu senku, sto je fizicki korektno kod transparentnih objekata, onda moras paziti koji shaderi to simuliraju.
U sustini digni sve na min 5 i bice u redu, u 90% slucajeva.
[ Hari Haler @ 13.07.2008. 16:55 ] @
hvala jos jednom. pozdrav