[ milan78 @ 24.10.2003. 23:30 ] @
Treba mi mala pomoc.Kupujem novi TV, resio sam da to bude Sony E72. Jedina dilema je oko toga da li uzeti na 50 Hz-a ili 100 Hz-a... Citao sam o tome, tehnologija i princip su mi jasni, ali buduci da je razlika u ceni veca od 200 e, zanima me vredi li to toliko? Hvala unapred :))
[ pctel @ 24.10.2003. 23:41 ] @
Moje subjektivno misljenje je da to ne vredi toliko.
[ Nebojsa Milanovic @ 25.10.2003. 07:18 ] @
Imao sam istu dilemu, ali ako poznajes problematiku refresh-rate kod racunarskih monitora gde nije moguce trpeti 60 Hz na 15-incnom monitorcicu, zamisli kako TRESE 50 Hz na 29 inca!!!. Investicija u 100 Hz jedna je od najboljih koje sebi mozes da ucinis i ja se nisam nikada pokajao sto sam to uradio
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2003. 10:35 ] @
Ja vise ne mogu ni da gledam u 50 Hz uredjaje - to je ubistvo za oci, i nije mi jasno kako jos nije propisan minimalni standard za TV uredjaje (kao TCO99/TCO03 za racunarske monitore, koji propisuju minimum od 85 Hz).

Tih 200 eura je mnogo jeftinije od cene ostecenja vida i zamaranja koje se dobija gledanjem u nesto sto treperi na 50 Hz kao pokvarena neonka.

[ milan78 @ 26.10.2003. 22:38 ] @
Hvala svima za pomoc...Ipak ce to biti 100 Hz. Jes' da za razliku mogu da kupim DVD al ipak su oci oci....:)))
[ milan78 @ 28.10.2003. 01:14 ] @
Procitah negde upravo informaciju da se kod nas emituje signal na 50 Hz, i da sto se tice TV-a on samo duplira frejmove, tako da nema neke bitnije razlike....Ima li to neke veze???
[ Gojko Vujovic @ 28.10.2003. 01:58 ] @
U principu nema - i sam si rekao da će ih tv duplirati, znači u tom vremenskom periodu će ipak NEŠTO biti prikazano, i oči ti se neće naprezati.
[ milan78 @ 29.10.2003. 21:58 ] @
Rizikujem da postanem dosadan al sta cu.... Danas sam bio u onom sminkeraju Sony world-u, gde su ukljuceni svi tv-i....gledao sam oba jedno deset minuta dok me nisu izbacili...:)) Salu na stranu, hteo sam da kazem da nikakve razlike nema...ili to i nije moguce videti???
[ pctel @ 29.10.2003. 23:30 ] @
Da, nije treperenje uopste toliko izrazeno kao kod starih monitora, koliko dimkovic tvrdi - i ja tesko mogu da vidim razliku, mada bi trebalo da uz malo vise truda prepoznam koji je 50 a koji 100, samo na osnovu gledanja. Nisam ekspert za ergonomiju, ali mislim da slika koja nije pomalo neprijatna za oci nije ni stetna. Bilo kako bilo - za nas standardveliko je 200 EUR-a.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.10.2003. 10:24 ] @
Dve cinjenice nisu recene:

prva, manje bitna je da je kod starih 50 Hz televizora efekat treperenja MANJE izrazen nego kod novih jer je perzistencija fosfora na ekranu duza, i druga, bitnija, je da se razlika izmedju 50 i 100 Hz gotovo i ne vidi u osvetljenoj prostoriji (jer je uticaj osvetljaja televizora i njegovih promena na celu prostoriju tada gotovo zanemarljiv) ali da je u mracnoj sobi nov 50 Hz 29 inca televizor zbog treperenja gotovo nemoguce gledati.

Naravuocenije: Ako kupis 50 Hz televizor prakticno ces morati da drzis upaljeno svetlo u sobi dok ga gledas (da bi ublazio treperenje) a sa 100 Hz ces moci da zamracis sobu a da slika na ekranu bude potpuno "mrtva".

[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2003. 10:42 ] @
Citat:
milan78:
Rizikujem da postanem dosadan al sta cu.... Danas sam bio u onom sminkeraju Sony world-u, gde su ukljuceni svi tv-i....gledao sam oba jedno deset minuta dok me nisu izbacili...:)) Salu na stranu, hteo sam da kazem da nikakve razlike nema...ili to i nije moguce videti???


Zasto sam ja u istom Sony world-u pre par godina iz prve prepoznavao 50hz modele, cim se pojavi neka svetla povrsina na ekranu? Ili mozda mnogo buljim u 120 Hz monitor?? :)

Elem, ako ne mozes da ih prepoznas, onda mozes i da pristedis 200 eur.. samo, ja se secam da u pocetku nisam prepoznavao VESA 56 Hz monitore a sad...
[ pctel @ 30.10.2003. 13:38 ] @
Citat:
Zasto sam ja u istom Sony world-u pre par godina iz prve prepoznavao 50hz modele, cim se pojavi neka svetla povrsina na ekranu? Ili mozda mnogo buljim u 120 Hz monitor?? :)

e, da to sam zaboravio da napomenem...
i ja kad provedem nekoliko sati ispred 120 Hz monitora prepoznajem 50 Hz sa kilometar!
Ali, vec posle par dana odmora, oci se vrate na normalu i sve mi je to isto.
Valjda je to kao kad sednes u auto pa vozis 50 i sve ti izgleda normalno. Ali ako vozis 120 pa odjednom smanjis na 50... to vec izgleda neizdrzivo sporo!
[ milan78 @ 30.10.2003. 22:23 ] @
Hvala svima za isrpne odgovore i za trud....Definitivno je 100 Hz prava stvar, a kad se uzme u obzir da je TV dugorocna investicija tih 200 e i nije neka velika razlika... Hvala vam svima jos jednom ))))
[ Gojko Vujovic @ 30.10.2003. 23:49 ] @
Ništa, 100€.

Šalim se, možeš i da ideš okolo i da nas hvališ.