[ shams @ 15.06.2008. 11:53 ] @
Pozdrav, imam relativno mator računar

MBO: P4P800-x
Procesor: 3gGhz Intel
RAM: 1G Kingston, 2x512 Kingmax (200mhz)
Grafika: AGP NVidida GeForce 7800 GS
Disk: 120Gb Maxtor (system), 500Gb Western Digital (oba SATA)
Zvuk: integrisan na ploči
Mrežne: pored integrisane na ploči aktivna je još jedna
Dodatno: utaknuta je FireWire kartica
Napajanje: LC6550 GP - 550W
Monitor: 22" 1600x1050px

Računar koristim za sve, posao (web, grafika), šerujem internet ženi, p2p (dc++ koji nije uvek uključen) i naravno igrice. Hajde da kažemo da ga maksimalno rabim (a mislim da i treba) mada pošto nisam početnik pazim da šta je kad od programa pokrenuto, novi drajveri i održavanje sistema.

Pre 6 meseci sam kupio grafičku i ovaj hard od 500GB. Pre sam imao neku staru običnu grafičku (ne sećam se koju) i opušteno sam igrao UT2004 i NFSMF. Shvatio sam da bih igrao novije igrice tipa Bioshock moram kupiti novu AGP grafičku i nabavim 7800GS - prvenestveno zbog šredera 3 i 512 rama. Sa novom grafičkom pao je reinstal sistema (bilo je vreme:) i sve lepo radi osim prokletih igrica.

Šta se dešava,, npr upalim UT2004 (koji nije podešen na maksimum) i igrica ok radi ali kad za vreme igre upalim meni sa rezultatima ili čet prozor ili statistiku krene da se čuje pucketanje u zvučnicima. Što duže ostajem u tim menijima pucketanje ume da se povećava i na kraju komp se nepovratno zamrzne. E sad probao sam prvo da igram u većoj rezoluciji i naravno tad je stvar gora sa manjom rezolucijom pucketanje ostaje ali se komp ne zamrzava.

I ovo je jedina igrica koju mogu da igram. Npr NFS Most Wonted koji sam sa starom grafičkom igrao bez problema sa blokira posle 5-10 minuta. Bioshock učitava po pola sata i isto vrlo brzo isto blok. Ovih dana sam probao RaceDriver GRID i odvozam jednu stazu i kad završim kako uđem u meni opet blokne. Preobao sam Assassin's Creed i sa totalno low podešavanjima i mogu da igram neko vreme ali ne dugo.

Sve ovo prati pucketanje u zvučnicima koje se obično čuje pri pojavi menija u igrici ili laički rečeno nekog grafičkog layera (kao npr zoom snajperom u UT2004). Mogu samo da igram manje igrice tipa COD ili LaraCraft ,, možda previše detaljno opisujem koje igrice, sori.

Inače imao sam CRT monitor a od kad sam uzeo 22" tft stvar se pogoršala (razumljivo). Grafičku sam podešavao i podešavao uglavnom kad radi na najnižim frekvencijama je bolje. Pošto sam sumljao na napajanje (staro je bilo chiftec 350w) kupio sam (gore napisano) od 550w ali sam tek posle video da je na njemu amperaža lošija na 12V grani (12v1 =16A i 12v2 =18A) , ne znam koliko je ovo bitno?

Moja finalna sumnja je da moja matora ploča neizdražava ovu grafičku? Nisam od tad uradio još jednom reinstal sistema jer od posla nemam vremena. Zna li neko šta da radim, da li je komp preterano prenabudžen ili možda ploča i grafička nisu kompatibilne. Zzanimljivo je u BIOS-u za izbor rama grafike imam opciu max 256mb ima li ovo neke veze? Inače mislim da sam radio update biosa-a ali da nije najsvežiji (više se nesećam).

Ispisah sitnu knjigu ,, ima li neko ideju savet ..
[ buljko @ 15.06.2008. 12:02 ] @
Izgleda da si i sam dosao do odgovora...
Citat:
...ali sam tek posle video da je na njemu amperaža lošija na 12V grani (12v1 =16A i 12v2 =18A) , ne znam koliko je ovo bitno?

Jako je bitno! Pogledaj u specifikacijama te kartice, obicno pise koliko struje zahteva po 12V grani. Problem moze biti i ploca i los dovod napona do same graficke karte. Problem se obicno resava posebnim dovodom napajanja za graficku ali, to je malo delikatniji posao ako ploca, kao tvoja, vec nema izveden konektor za te namene.
[ shams @ 15.06.2008. 20:59 ] @
Nemogu da nađem papire od grafiče, na netu isto nešto neumem da pronađem tačne specifikacije,,
ali našao sam dobru raspravu o napajanju, 12v amperaži i grafičkim kartama na:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/245331-10-volt-rail-rating

Sudeći po ovome moje dve 12v grane 16A i 18A daju teoretski 34A, ali pošto na napajunju piše da imam 380W na ovim granama ispada da ustvari imama oko 30A (380w/12v=31A). E sad i ovo je teorija jer ako se računa da napajanje neradi sa 100% učinkovitosti, bla bla ni sam ne kapiram baš sve u tančine ali izgleda da je napajanje.

Iako ovo moje na prvi pogled izgleda kao ok - izgleda da nije dovoljno. Gledao sam papire mog napajanja i nigde nepiše koja snaga ide na 6-pin konektoru specijalno namenjan grafičkim kartama. Plus me zbunjuje ovo oko dve 12v grane i savete da je bolje napajanje sa jednom 12v granom.

Vidim da mi nema druge nego da pozajmim neko do-jo napajanje i isprobam igrice snjim , pa ako ispadne da je tad ok da ga kupim.

PS: još jedan kul link http://www.pcpower.com/technology/myths/

PS2. da nema neko dobro napajanje viška i rad je da svrne u NBG blok 62 da testiramo grafičku :)