[ vladoar @ 17.06.2008. 18:31 ] @

Nikako ne mogu da podesim adsl u pslinuxuos 2007.
Ako neko ni je tesko da mi objasni.
[ maksvel @ 17.06.2008. 18:51 ] @
Uf, moraš dati malo više informacija. Je l' u pitanju PCLinuxOS? Koji je modem?
[ vladoar @ 17.06.2008. 19:36 ] @

Istalirao sam PSlinuxOS 2007.
EchoLife HG510 modem.
ADSL sam dobio pre 3 dana i ne mogu da ga koristim.
[ Sir_Oliver @ 18.06.2008. 07:57 ] @
Jednostavno. Otvori konzolu i kao root pokreni komandu pppoe-setup. Ostalo ćeš znati i sam. Ako se ne varam, modem se kači na mrežni port. Za pokretanje net-a koristiš pppoe-start (isto iz konzole). Verovatno postoji i neki grafički front-end, ali ne koristim PCLinuxOS pa ne znam
[ tdjokic @ 18.06.2008. 10:10 ] @
Citat:
Sir_Oliver: Jednostavno. Otvori konzolu i kao root pokreni komandu pppoe-setup. Ostalo ćeš znati i sam. Ako se ne varam, modem se kači na mrežni port. Za pokretanje net-a koristiš pppoe-start (isto iz konzole). Verovatno postoji i neki grafički front-end, ali ne koristim PCLinuxOS pa ne znam :D
Da i ne.

Ako se ide preko pppoe, onda je to put koji zavisi od OS-a i racunara, sto treba izbegavati, ako je moguce. Onda je tu prisutno i pitanje korisnickog imena i pasvorda, oko koga ima nekih zafrkancija, a bilo je reci da je ruter vec podesen za konekciju i da su ovi podaci vec upisani u njemu i da korisnik ni ne moze da ih menja itd.

Ako se ide direktno, da ruter funkcionise kao ruter, onda ne treba nista podesavati. Problem mozda lezi negde drugde.

Imam 4 (cetiri) razlicite mrezne kartice. Nisu ni trofejne, ni ekstra nove. 2 su integrisane na ploce, 2 su za PCI slot.

Radila prva integrsiana lepo. Izasle novije verzije Linuxa, negde pre godinu - dve i ja ne mogu nikako na net, a ne znam u cemu je fora. Jedva sam nekako ukapirao da u jednom Linuxu radi, u drugom ne.

Kupim jednu ekstra mreznu i radila ona neko vreme. Iznenada, proradila i stara, ona vec prezaljena, opet sa nekim novijim Linuxima.

Trik je u tome da mi sa PCLinuxOS ne rade bar 3 (dve vec opisane + treca, integrisana u novoj osnovnoj ploci), provereno, koje recimo sa Ubuntu, ISTO TAKO PROVERENO, rade. Kako i zasto, ne znam, niti znam kako bi se to resilo u PCLinuxOS-u, meni je bilo jednostavnije da nastavim da koristim Ubuntu.

Postoji graficki front-end, nasledjen od Mandrive, kao kontrolni centar, ali sta ti to vredi, kad ti javi da mrezni adapter ne radi. U Ubuntu ne javlja nista, jednostavno Internet radi.

Na kraju krajeva, ako koristis Live CD Linux, tu ti isto tako treba da ruter radi kao ruter, odmah, cim krene. Ne secam se vise da li uopste i moze pppoe da se podesi na Live. Eto ideje - ako imas mogucnosti, pokusaj pristup Internetu nekom drugom distribucijom, pomocu Live, a isto to uradi i sa PCLinuxOS, pa ces videti. Kao ovu drugu, preporucujem bas Ubuntu 8.04, izgleda da u njemu najvise stvari radi.
[ Sir_Oliver @ 18.06.2008. 11:59 ] @
Citat:
tdjokic: Da i ne.

Ako se ide preko pppoe, onda je to put koji zavisi od OS-a i racunara, sto treba izbegavati, ako je moguce. Onda je tu prisutno i pitanje korisnickog imena i pasvorda, oko koga ima nekih zafrkancija, a bilo je reci da je ruter vec podesen za konekciju i da su ovi podaci vec upisani u njemu i da korisnik ni ne moze da ih menja itd.

Ako se ide direktno, da ruter funkcionise kao ruter, onda ne treba nista podesavati. Problem mozda lezi negde drugde.

Imam 4 (cetiri) razlicite mrezne kartice. Nisu ni trofejne, ni ekstra nove. 2 su integrisane na ploce, 2 su za PCI slot.

Radila prva integrsiana lepo. Izasle novije verzije Linuxa, negde pre godinu - dve i ja ne mogu nikako na net, a ne znam u cemu je fora. Jedva sam nekako ukapirao da u jednom Linuxu radi, u drugom ne.

Kupim jednu ekstra mreznu i radila ona neko vreme. Iznenada, proradila i stara, ona vec prezaljena, opet sa nekim novijim Linuxima.

Trik je u tome da mi sa PCLinuxOS ne rade bar 3 (dve vec opisane + treca, integrisana u novoj osnovnoj ploci), provereno, koje recimo sa Ubuntu, ISTO TAKO PROVERENO, rade. Kako i zasto, ne znam, niti znam kako bi se to resilo u PCLinuxOS-u, meni je bilo jednostavnije da nastavim da koristim Ubuntu.

Postoji graficki front-end, nasledjen od Mandrive, kao kontrolni centar, ali sta ti to vredi, kad ti javi da mrezni adapter ne radi. U Ubuntu ne javlja nista, jednostavno Internet radi.

Na kraju krajeva, ako koristis Live CD Linux, tu ti isto tako treba da ruter radi kao ruter, odmah, cim krene. Ne secam se vise da li uopste i moze pppoe da se podesi na Live. Eto ideje - ako imas mogucnosti, pokusaj pristup Internetu nekom drugom distribucijom, pomocu Live, a isto to uradi i sa PCLinuxOS, pa ces videti. Kao ovu drugu, preporucujem bas Ubuntu 8.04, izgleda da u njemu najvise stvari radi.

OK, slažem se. Polazim od toga da taj uređaj koristi kao modem. Da skratim filozofiju: Vlado, daj malo više podataka. Ovo je bitno:
1. da li radi ADSL pod WinXP-om?
2. da li Linux prepoznaje tvoju mrežnu kartu? (proveri u konzoli: kucaj ifconfig , pa posalji vamo output komande)
3. pod WinXP-om, da li imaš statičku ili dinamičku IP adresu na mrežnoj karti?
[ tdjokic @ 18.06.2008. 17:11 ] @
Evo, skinuo, narezao i pokrenuo sam Live RedStar, argentinsku distribuciju posvecenu Che Gevari i radi odmah, bez i jednog jedinog podesavanja.

Code:

root /home/usuario  #  ifconfig
eth2      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:1d:7d:b8:7e:58
          inet addr:212.200.243.239  Bcast:212.200.243.239  Mask:255.255.255.255
          inet6 addr: fe80::21d:7dff:feb8:7e58/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:4668 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:3878 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:4841720 (4.6 MiB)  TX bytes:481145 (469.8 KiB)
          Interrupt:19

lo        Link encap:Local Loopback
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:24 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:24 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:1200 (1.1 KiB)  TX bytes:1200 (1.1 KiB)



Evo, za informaciju kako izgleda rezultat komande ifconfig, zadate kao root.

A ima i programe za podesavanje konekcije, samo ih ja nisam ni otvarao.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 18.06.2008. u 18:23 GMT+1]
[ vladoar @ 18.06.2008. 22:42 ] @

Radi ADSL pod WinXP-om normalno.
Kada u terminalu otkucam ifconfig dobijem !!!

[root@localhost ~]# ifconfig
lo Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
RX packets:96 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:96 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:7392 (7.2 KiB) TX bytes:7392 (7.2 KiB)


Mrezna kartica mi je integrisana.
ADSL sam uzeo od telekoma.Ne znam kako da proverim dali mi je statička ili dinamička IP.
Pokusacu sa linux ubuntu 8.04. Mada sam pre PSlinuxPS imao istaliran DEBIAN i nisam imao internet sa sdsl om.
PSlinuxOS mi je OK samo da me nezeza iternet.
HVALA NA POMOCI.
[ Sir_Oliver @ 18.06.2008. 23:02 ] @
Citat:
vladoar: Radi ADSL pod WinXP-om normalno.
Kada u terminalu otkucam ifconfig dobijem !!!

[root@localhost ~]# ifconfig
lo Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
RX packets:96 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:96 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:7392 (7.2 KiB) TX bytes:7392 (7.2 KiB)


Mrezna kartica mi je integrisana.
ADSL sam uzeo od telekoma.Ne znam kako da proverim dali mi je statička ili dinamička IP.
Pokusacu sa linux ubuntu 8.04. Mada sam pre PSlinuxPS imao istaliran DEBIAN i nisam imao internet sa sdsl om.
PSlinuxOS mi je OK samo da me nezeza iternet.
HVALA NA POMOCI.

Pod Ubuntu-om ce raditi 100%. Ovde ti nije konfigurisana mreza. Ako hoces da naters PCLOS da radi, probaj ovaj tutorial: http://docs.pclinuxos.com/ConnectingToTheNet
[ tdjokic @ 19.06.2008. 00:57 ] @
Citat:
Sir_Oliver: Pod Ubuntu-om ce raditi 100%. Ovde ti nije konfigurisana mreza. Ako hoces da naters PCLOS da radi, probaj ovaj tutorial: http://docs.pclinuxos.com/ConnectingToTheNet
Daj boze da proradi, ali veoma sumnjam. Ovaj tutorijal objasnjava kako da izaberes odgovarajucu konekciju ako mrezna vec radi. Ides redom kako tamo pise, pa se ili zaglupi ili javi da nema drajvera za mreznu.

Po svemu sudeci, trebalo bi instalirati drajver za mreznu karticu, sto je gnjavaza.

Jos sam trazio i trazio i na vise mesta se pojavljuje taj problem. Cak se desilo (sa Knoppixom) da mu sa Live radi konekcija a sa instaliranog na hdd ne radi. Pise da mrezna kartica nije nadjena.
[ vladoar @ 19.06.2008. 15:42 ] @

Evo srece i za mene. Istalirao sam ubuntu 8.0.4 i iternet radi.
Nije mi jasno PSlinuxOS vazi za najlaksi a ima takve probleme.
Ubuntu nisam nista podesavao i sve je OK.
Hvala los jednom
[ tdjokic @ 19.06.2008. 15:52 ] @
Citat:
vladoar: Evo srece i za mene. Istalirao sam ubuntu 8.0.4 i iternet radi.
Nije mi jasno PSlinuxOS vazi za najlaksi a ima takve probleme.
Ubuntu nisam nista podesavao i sve je OK.
Hvala los jednom
Drago mi je za tebe, a ni ja ne mogu da shvatim politiku PCLinuxOS-a. Oni sigurno znaju da ugrade potrebne drajvere, ali ocigledno imaju neke razloge zasto to ne rade, sto nama samo zagorcava zivot. Ja isto tako skidao, narezao CD, instalirao, samo da bih dosao do istog tog problema.

A eno, onaj RedStar, sto sam juce probao, isto tako Internet odmah radi, bez problema i ikakvog podesavanja. Mozda je problem sa velicinom CD-a pa stede na prostoru, djavo zna sta rade. Prilicno sam trazio odgovor na forumima i nista pametno nisam nasao, bar neko objasnjenje, obrazlozenje, nista. Ovaj RedStar je dosao bez Open Ofiice, sto jeste velika usteda na CD-u. Ali, lakse mi je skinuti Open Office i instalirati ga, nego se muciti sa kojekakvim drajverima za mreznu.

To je Linux - razne ideje, razna resenja, samo treba biti svestan toga, pa to pretvoriti u prednost umesto u smetnju
[ boodala2 @ 22.06.2008. 20:52 ] @
ljudi ,drajveri za mrežnu su obično u kernelu...
na cd-u pclos (ako je to onaj od 700MB) nalazi se kernel 2.6.18
doduše u repou je i noviji kernel 2.6.22 čini mi se?
ako se uradi doinstaliranje novog kernel postoji verovatnoća da bi poneka mrežna proradela
međutim kvaka 22 je da bez mrežne nema neta, tako da mora da se skine kernel kao rpm
(ovo nije baš za početnika)

međutim izdanje pclos MiniME ima malo noviji kernel 2.6.20 ili 2.6.22...
pa ako proradi odatle...

osim toga što nije postavljen ovde u postovima?

ifconfig -a
lsmod
lspci
lspci -n

jer bez ovoga ionako nije moguće da se postavi ispravna dijagnoza

samo da dodam još..
ifconfig -a (sa parametrom a ) koristi se da bi prikazao i mrežne interfejse koji su down
tako da zaključak u jednom gornjem odgovoru samo na osnovu ifconfig
nije konkluzivan

gle ,može ismajli,tek sad vidoe
[ tdjokic @ 23.06.2008. 02:04 ] @
Citat:
boodala2: ljudi ,drajveri za mrežnu su obično u kernelu... :(
Ja bih razumeo da ne radi jedna ili dve kartice od 3, ali bas ni jedna je glupo, a istovremeno sve rade u Ubuntu i jos nekim. Nisu neke super nove, tako da bi i taj stariji kernel mogao da ih prepozna.

Ne valja im takav pristup. Ljudi prvo sto hoce kad instaliraju novi OS je da idu na Internet. Trebalo je naci mesta kako bilo. Ne znam, mozda lupam, ali moje misljenje je takvo. Linux je sada vec toliko odmakao da nema smisla opet se muciti sa nekim elementarnim stvarima.

Evo, covek uzeo Ubuntu i instalirao ga, sto je garantovano krace trajalo nego natezanje sa nekim tamo dodavanjem kernelu, ovo, ono. Mene je apsolutno svaki Linux do sada u necemu zezao, osim Ubuntu 8.04. Taj se nije ni jedan jedini put zaglupio ili da nesto nije znao da obavesti ili uradi.

U nekom Linuxu instalirao Open Office, sve kao OK, kad kliknem na njegov naziv u glavnom meniju - nista! Toga u Ubuntu 8.04 nema. Prosto.

Citat:
osim toga što nije postavljen ovde u postovima?

ifconfig -a
lsmod
lspci
lspci -n

Ja licno ne znam sve to, ali sam imao isti problem kao i jos dosta ljudi na netu, sa istom distribucijom i po ponasanju PCLinuxOS-a vidim da kartica ne radi. Zasto bi kartica bila down po difoltu, zar nije PCLOS namenjen obicnim ljudima, da im sve radi odmah "iz kutije"? Cemu gomila komandi kad se odmah vidi da NE RADI? Shvatam ja tebe i tvoju zelju da pomognes, ali mislim istovremeno da dosta gledas kroz prste autorima distribucija kao sto je PCLOS. Mozd je kernel stariji, ali su meni dve kartice radile i pre godinu i vise dana a trecu sam dobio sa novom plocom pre par meseci.
[ boodala2 @ 23.06.2008. 08:32 ] @
Citat:

Evo, covek uzeo Ubuntu i instalirao ga, sto je garantovano krace trajalo nego natezanje sa nekim tamo dodavanjem kernelu, ovo, ono. Mene je apsolutno svaki Linux do sada u necemu zezao, osim Ubuntu 8.04. Taj se nije ni jedan jedini put zaglupio ili da nesto nije znao da obavesti ili uradi.


verovatnoća je da novi korisnici Linuksa,onom brzinom kojom ga instaliraju
još brže ga i obrišu čim naiđu na neki malečki problemčić
(i posle na sva usta pričaju da ne valja) ne mislim na tebe tdjokić ,da ne bude zabune
ti si ok.
[ tdjokic @ 23.06.2008. 12:55 ] @
Citat:
boodala2: verovatnoća je da novi korisnici Linuksa,onom brzinom kojom ga instaliraju
još brže ga i obrišu čim naiđu na neki malečki problemčić :(
Ja licno sam se izmucio sa tim problemcicima, pre nekoliko godina, kad sam pocinjao a nisam imao koga da pitam, kakav ES, nigde nikog a Internet preko dial-up-a! Zato sada ne popustam - cim problemcic - menjam, ili imam dve distribucije - jednu za crnobeli a drugu za kolor stampac :-) i slicno.

Strasno me nervira sto kad saberes sve Linuxe - sve radi (osim onoga sto jos ne postoji za Linux), a kad gledas pojedinacno opet u svakome nesto ne radi sto kod drugih radi. Stavi se u polozaj coveka koji je upravo instalirao toliko hvaljeni Linux, jednu od najhvaljenijih distribucija i onda ima problem (ne problemcic) da ne moze na Internet. Nije svako ni sposoban, ni voljan da tumara po forumima, da prepravlja kernele itd.

Spas se nazire - sve vise laptopova i racunara ce biti dostupinih sa preinstaliranim Linuxom, onda ce biti normalna situacija.
[ nemysis @ 15.07.2008. 20:28 ] @
Ja sam se mučio dalekih 90-ih.

Trebalo mi je na primer godinu dana da mi pravilno proradi štampač. Tad nije bilo drajvera kao danas pa sam pisao po raznim forumima i listama. Preko Dial-UP-a naravno. Dopisivao se sa raznim programerima, na kraju kupio Turbo-print i koristio ga do skoro. Sad koristim HP drajvere.

Sad je veoma jednostavno

Pošto koristim Gentoo. Detalj iz mog uputstva "Instalacija Gentoo-a.kwd"

Štampač i skener

emerge -a hplip cups cups-pdf ghostscript-gpl xsane sane-frontends sane-backends foomatic-db

Dodavanje novih štampača i postavke pomoću CUPS-a
http://localhost:631/

I sve radi kao da maneš čarobnim štapićem.

Bio i problem namestiti Internet, tada Dial-UP, pa jedno vreme se išlo samo na BBS (ako se dobro sećam naziva), mnogo su se više čitale šture informacije u PC Linux časopisima.

net-dialup/wvdial

Tad nije bilo net-dialup/qtwvdialer, grafičkog Frontend-a.

Isto je bilo sa svim stvarima, ako si trebao jedan program morao si instalisati drugi, drugi traži treći i tako u nedogled. Čak mi se jednom desilo da je deseti paket tražio privi da bi mogao raditi!

Ma užas jedan, ali ja sam ipak ostao veran mom Linux-u koga obožavam, mada sam ih menjao kao čarape dok nisam našao ono što mi odgovara a to je Gentoo.

Tu sve radi onako kako ja želim, niko mi ništa ne određuje, nikakvi YaST i slični, konzola je zakon, što se tiče brzine i sigurnosti. Sam sam napravio svoj zaštitni zid...

Izvinite ako sam se previše raspričao. Jednostavno mi je žao da ljudi probaju Linux i kod prvog problemčića ga napuštaju. A ima na kompjuteru man, Howto, Internet forumi, Google... Sve se na neki način reši i što je najlepše uvek ima više načina i svako izabere šta mu najviše odgovara.
To nije Windows gde drugi "brine" za tebe i čeka se Patch Day. Ha ha ha.

Nemojte da Vas čudi što mi piše da koristim Windows, to je samo dodatak za Firefox User Switcher.

Svakom ću pomoći i preko PM i na forumu, neke sam i upoznao i u ličnom životu sa foruma.

Pozdrav nemysis