[ Lyrijan @ 18.06.2008. 18:15 ] @
Pozdrav svima.

dobio sam novu Canon HV30, i kad je "muckam" (okrecem onako gore dole) unutra mi se cuje neko krckanje, kao kad neko malecno parcence plastike otpadne, pa se unutra negde krece. Sve funkcije rade, i koliko ja vidim, nigde ne fali nijedan deo.

Da li se i u vashoj kameri cuje ovo krckanje - jer sam saznao od jednog lika preko neta da se i njemu to isto cuje? Jel to normalno ili nije?

Bicu do neba zahvalan svima koji mi odgovore i pomognu.

Thanks!



[ Nebojsa Milanovic @ 18.06.2008. 18:30 ] @
Dobrodošao na ES :)

Canon HV 30 je HDV kamera izašla pre samo par meseci, pa ne verujem da je neko na ES već ima.

Inače, upravo planiram da je nabavim, pa ako osetim to, javljam :)
[ Lyrijan @ 18.06.2008. 21:28 ] @
Hvala na dobrodoslici.

Inace, pronashao sam odgovor na moje pitanje, pa evo za vas ostale, da se ne tripujete ko ja.

Ta buka unutra je normalna. U pitanju je buka OIS-a (Optical Image Stabilisator), koji inace radi savrsheno, tako da i pored buke, ne bih ga menjao ni za sta. Uglavnom bi buka trebala da se smanji kad se upali kamera, i zaista se smanji, ali ne skroz. Barem ne kod mene. Jos uvek mogu da cujem zveckanje kad pomeram gore i dole i kad tresem kameru.

Prestani da treses kameru!!! - bi verovatno bio najbolji odgovor.



Takodje, po onome sto sam procitao cest problem su i vrata za kasetice, koje ne ulaze skroz u lezaj kako treba, pa se vrata zatvaraju i otvaraju i to dodatno kucka. Sve ove zvukove ugradjeni mikrofon hvata, pa plus buka motora, pa plus buka kasetica...aaaaaaaaaaaaaaaa....zbog toga ja pravim ovoliki problem! Postoji reshenje za ta vrata, ali nije nimalo sigurno. Treba malim kljestima saviti metalne delove tako da onaj plasticni deo bolje "legne". Koga to zanima neka se dodatno sam informishe.


Inace i neke baterije ne ulaze u leziste kako treba, pa i one mogu da zveckaju...


Sve u svemu, kvalitet snimka je odlican, ali audio kamere je shit. Definitivno mi treba spoljasnji mikrofon.


Da li neko zna gde ima u Beogradu da se kupe spoljasnji mikrofoni za Canon HV30? Oni koji se stavljaju na kameru?



ps. Bilo bi sjajno kad bi jos neko mogao da potvrdi ovo u vezi zveckanja OIS-a... da li i vama pomalo zvecka kad se upali kamera?

[Ovu poruku je menjao Lyrijan dana 18.06.2008. u 23:20 GMT+1]
[ Lyrijan @ 18.06.2008. 21:56 ] @
just for the record:


ja sam vec bio uveliko drzao srafciger u rukama i bio izvadio tri shrafa....krenuo ja da otvaram kameru i da vidim sta mi to krcka unutra...

Gremlini...



do not try this at home, we are trained professionals lol

[Ovu poruku je menjao Lyrijan dana 18.06.2008. u 23:21 GMT+1]
[ Aleksandar_A @ 19.06.2008. 13:31 ] @
To se cuje kod sve kamere koje imaju opticku stabilizaciju, samo sto kod vecih kamera radi gabarita i bolje izolacije to se malo teze primecluje, dok nije isti slucaj kod male kamere.
U redu je ne brini ;)
Moja kamera je drugi model al je isto.
To znaci da nije prevara i da ima opticki a ne elektronski stabilizator.
:)))

Nisam siguran dali HV20/30 imaju ulaz za mikrofon stereo bananica 3.5mm. Ako imaju ja ti preporucujem da uzmes mikrofon (stereo normalno) tako ce resis problem a procices jeftinije.

Pozdrav!
[ Lyrijan @ 19.06.2008. 14:38 ] @
nisam siguran da znam sta je to stereo bananica 3.5mm.

ja sam mislio da uzmem ovaj mikrofon koji Canon preporucuje:


Canon DM-50


http://www.adorama.com/CADM50.html?sid=12138825571006615



ali izgleda da to kod nas nema nigde da se nadje...
[ Aleksandar_A @ 23.06.2008. 08:56 ] @
I da ima, mnogo je skup, iznad 150 eur.
Evo kakav ulaz. ;)

Stereo bananica.
http://www.nakupni-dum.cz/Foto...-bal330-jpg-detail-500-500.jpg
[ Zarko Silic @ 23.06.2008. 13:24 ] @
Ako se to kuckanje cuje i kad je kamera iskljucena onda nije rec o sistemu OS.
Najverovatnije je rec o HV senzoru za pozicioniranje polozaja kamere pri fotkanju.