[ žutokljunac @ 20.06.2008. 10:42 ] @
Dosta puta sam i na ovom forumu čitao o tim famoznim paletama. Te deficitarna roba, te sve što se proizvede plane ko alva, te otkupljujem i sl. Veze nemam o tom biznisu a zvuči jako zanimljivo. Da li neko može da objasni kako to sve funkcioniše i koliki je potreban startup za pokretanje proizvodnje. Šta treba od mašina, gde nabaviti i sl.
Pošto sam trenutno u Bosni a znam da u okolini Sarajeva ima mnogo pilana i da posao sa drvetom cveta, zanima me kako ući u tu priču.
[ sasa-jagodina @ 30.06.2009. 23:19 ] @
Zdravo "Zuti".
Posto vidim da se interesujes za ovaj posao reci cu ti ono sto sam ja saznao o tome dok sam se raspitivao.

Drvo za paletu moze da bude jela,bor i druga indusrijska gradja.
Tezina jedne euro-palete je od 25 do 32 kg u zavisnosti od drveta.
Mere palete su 120/80/14,5
Iz metra kubnog izlaze od 18 do 20 kom.
Cena palete se krece od 7,5 do 9 eura.
Sve zavisi,da li imas tvoju pilanu ili ti neko usluzno reze,da li imas pistolje za zakivanje i td.
U alate za izradu paleta spadaju;vazdusni pistolj koji se prikljucuje na kompresor za zakivanje eksera,ne obicnih nego standardne za euro-palet,Kalup koji mozes sam da napravis jer nije neka matematika,elek. rende za skidanje ivica palete i nista vise.
A da,da ne zaboravim,za sve to ti je potrebna licenca(zig) za euro-palet koji se vrlo tesko dobija.Barem u Srbiji,ne znam za Bosni.
Po nekoj racunici koju sam ja dobio od ljudi koji su bili u tom poslu,da kupim gradju,platim usluzno rezanje,jednog radnika,socijano,penzijsko i sve dadzbine,paleta kosta oko 6,8 eura.
Od svega toga najbitnije je da imas plasman.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao!
Pozdrav i srecno...
[ debelicar @ 25.08.2009. 01:27 ] @
Citat:
sasa-jagodina: Zdravo "Zuti".
Posto vidim da se interesujes za ovaj posao reci cu ti ono sto sam ja saznao o tome dok sam se raspitivao.

Drvo za paletu moze da bude jela,bor i druga indusrijska gradja.
Tezina jedne euro-palete je od 25 do 32 kg u zavisnosti od drveta.
Mere palete su 120/80/14,5
Iz metra kubnog izlaze od 18 do 20 kom.
Cena palete se krece od 7,5 do 9 eura.
Sve zavisi,da li imas tvoju pilanu ili ti neko usluzno reze,da li imas pistolje za zakivanje i td.
U alate za izradu paleta spadaju;vazdusni pistolj koji se prikljucuje na kompresor za zakivanje eksera,ne obicnih nego standardne za euro-palet,Kalup koji mozes sam da napravis jer nije neka matematika,elek. rende za skidanje ivica palete i nista vise.
A da,da ne zaboravim,za sve to ti je potrebna licenca(zig) za euro-palet koji se vrlo tesko dobija.Barem u Srbiji,ne znam za Bosni.
Po nekoj racunici koju sam ja dobio od ljudi koji su bili u tom poslu,da kupim gradju,platim usluzno rezanje,jednog radnika,socijano,penzijsko i sve dadzbine,paleta kosta oko 6,8 eura.
Od svega toga najbitnije je da imas plasman.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao!
Pozdrav i srecno...

kao prvo ljudi jako malo znaju o proizvodnji paleta, ja kad sam saznao sta je sve potrebno prakticno sam odustao...
drvo mozes koristiti odredjeno (nisu strogi propisi veliki je broj dozvoljenoh vrsta i lako se dolazi do gradje)
iz kubnog metra dobijas 22komada paleta!!!!!!
cena je od 7,5-10eur za novu paletu... a najgori je deo sto je potrebno dosta opreme ( jeste trebaju pneumatski pistolji , sabloni i jos mnogo toga...) i sva ta proizvodnja se kontrplise od strane vlasnika ziga koji ti daj elicencu...sve u svemu izuzetan posao, ali je potrebno dosta pocetnog ulaganja...
[ yaqwsx @ 13.08.2010. 17:55 ] @
Pozdrav
Ako mi moze neko pomoc ili da mi kaze ko se bavi sa polovnim euro paletama.
Zanimaju me polovne euro paleta (cena njihova u kakvom su stanju ...itd)?
[ bogdan hribar @ 09.12.2010. 14:00 ] @
Zdravo našao sam vašu adresu na mailu. Tražim euro palete bez žiga. Molim, da mi javite kolika bi bila cena fcco Ljubljana. Količine su velike.
Pozdrav Bogdan Hribar
[ igorkova @ 04.05.2011. 12:51 ] @
Mozete rec koje kolicine su u pitanju i dinamika isporuke da bi mogli formirat cijenu.
Pozdrav!
[ mire_zr @ 17.05.2011. 16:44 ] @
Da li neko moze da napise nesto vise o zapocinjanju ovog posla? Koliko kosta taj zig? Gde nabaviti opremu i po kojoj ceni? Koliko je potrebno prostora za ovu delatnost?

Da li mislite da bi ovaj posao uspeo kod nas? Voleo bih da cujem misljenja za i protiv.

Video sam na zvanicnom sajtu da se europalete ne proizvode u Srbiji, nasao sam nekog coveka iz Bosne jedino. Takodje, nema nikog ni u Rumuniji. Ne znam da li je taj podatak validan? Opet, negde na internetu sam pronasao da se u Kragujevcu ili nekom mestu pored proizvode europalete...
[ balavi @ 17.05.2011. 22:15 ] @
ja sam u civilnoj vojsci pravio/kucao euro palete, to je bilo u Boru, ne znam da li ih ta firma i dalje proizvodi

ne znam da li će ti pomoći, ali od opreme ništa nismo imali, u stvari, kad se bolje setim i jesmo
dovezu gomilu balvana, pa se od njih, dogotrajnom obradom dobiju tačno dimenzionisane daske, za obradu su potrebne veoma velike i komplikovane mašine i ljudi koji će na njima raditi

od tih dasaka, i kocki (kako smo ih mi zvali) , sastavljaš palete, ali posebno dimenzionisane sa određenim ekserima
ostale palete smo kucali sa običnim exerima, ali euro palete se kucaju ekserima čije je telo kao telo šrafa, da se tako izrazim
za obične exsere smo koristili pneumatski čekić, ali za ove nismo mogli, jer su se krivili, pa smo ih ručno kucali, što je bio dodatni napor, sa njima moraš biti posebno vešt, i da ih zakucaš sa nekoliko udaraca čekićem jer su se krivili
kada se to završi, išle su na strug da im se obrade ivice, jer po standardu tako treba

da bi ih ta firma prodavala, morala je da prođe sertifikaciju
dolazili su neki tipovi, koji su ih merili i bacali sa određene visine ... nakon toga su mogli da ih prodaju ... e sad , odakle su oni dolazili, ne znam ....

e sad, napisao sam kako smo ih mi pravili, ručno, ne znam da li postoji neka mašina koja to automatski radi, ali daske od kojih ćeš da ih pravi, moraš ili sam da praviš, a to ti je dodatni trošak, ili da ih kupuješ od nekoga, ali to je opet trošak ....


jbg, pitaj nešto ako mogu da ti pomognem, ne znam koliko je ovo pomoglo, ali sam se potrudio da imaš neku predstavu

e da, bilo koje palete da smo pravili, išle su kao mutave, mislim, prodavale se .... jedva smo postizali da ih sve iskucamo .... pa ako si u nekoj sredini gde ne postoji neko ko ih pravi, i uz dobro vođstvo firme, možda i uspeš

ali ako nema mašina koje to automatski prave, moraš uzeti ljude koji će ih kucati, valjda će se neko naći to da radi, jer je to posao do zla Boga monoton, ja sam to morao da radim, ali imalo je ljudi u toj firmo koji su iskucali preko milion paleta, ali bukvalno, i danas se pitam kako im to nije dosadilo ....
[ besicnadine16 @ 05.10.2016. 16:18 ] @
Zdravo, ja sam se počela interesovati o ovom poslu i interesuje me šta mi možete reći o njemu?
Koje mašine i alati su potrebni kako bi se moglo raditi, koje drvo je najpogodnije da se pravi? Koje drvo je dobro koristiti da se pravi i ambalaža za voće i povrće (gajbice), i koje mašine su potrebne? Gdje ih je moguće nabaviti i tako šta mi još možete kazati?


Unaprijed zahvalna!