[ fLuXx @ 21.06.2008. 20:42 ] @
Pozdrav svima,

Teram Mandrivu 2008 i AmaroK 1.4.9.1. Posto sam prilicno iznerviran brzinom Amaroka (volume se menja tek posle nekoliko sekundi, pesme se ne menjaju trenutno - sve izgleda sporo), resio sam da bazu sa SQLite preselim na MySQL, jer verujem da cu tako dobiti na brzini (doduse - verujem da se volume i dalje nece trenutno menjati - to je problem enginea i brzine kompa), medjutim, uopste mi ne ide. Instalirao sam MySQL verzija 5.51a, koji je u startu imao bug (vezan za mandrivu 200 vezan za pocetni root password baze, koji sam, valjda, nekako sredio. Zatim sam napravio bazu po uputstvu odavde, dakle:
Code:

$ mysql -p -u root
CREATE DATABASE amarok;
USE amarok;
GRANT ALL ON amarok.* TO amarok@localhost IDENTIFIED BY 'PASSWORD_CHANGE_ME';
FLUSH PRIVILEGES;

I u amaroku podesio parametre:
Code:

Hostname: localhost
Database: amarok
Port: 3306
Username: amarok
Password: PASSWORD_CHANGE_ME

i amarok ne prijavljuje nikakvu gresku (za razliku od slucaja kada, recimo, promasim pass ili hostname), ali nece da napravi kolekciju (ne pomaze ni rescan ni update) iako izgleda kao da je pravi (progress bar se pojavi i ide do 100%). Interesantno je da mi takodje ne prijavi gresku ako u polje database ukucam bilo sta, sto definitivno nije u redu, jer ta baza ne postoji. Proverio sam da li u bazi 'amarok' amarok pravi sve tabele i polja i sve mi izgleda korektno (postoji album, cover, itd.), ali amarok i dalje nece da napravi kolekciju (popuni bazu ili cita iz nje?). U cemu je fazon? Moze li neko da mi pomogne. Nemam nikakvog znanja/iskustva sa MySQLom niti bilo kojom slicnom bazom podataka.

Unapred hvala,

Pozdrav, fLuXx
[ Kljajoni @ 03.07.2008. 13:39 ] @
Probaj da instaliras neki GUI za Mysql bazu, npr MySql Administrator, lakse ces se snaci. Prvo u samom amaroku stavi da koristis obican sqlite (ili kako se vec zove), potom sa MySql Administratorom izbrisi kompletnu amarok bazu sa Mysql servera. Vrati se u amarok i podesi parametre za mysql (username: root, stavi neku lozinku za root-a (prethodno je podesi u MySQL administratoru).

Takodje ne znam da li ti se mysql server automatski dize po bootovanju sistema, mozes ga manuelno podici pre nego sto pokrenes neki od ova dva programa sa

/etc/init.d/mysqld start (probaj prvo ovo)

Trebalo bi da ti radi posle ovih koraka
[ fLuXx @ 03.07.2008. 22:04 ] @
Ovo sa gui-jem cu da pokusam. Medjutim, do sada sam ja i uspeo da pokrenem mysql i da napravim bazu i da podesim amarok i amarok ne prijavljuje gresku (jer se uspesno loguje, valjda) i nece da ucita kolekciju, odnosno ucitava, ali je ne ucita (prazna je). Proverio sam da li postoji ta baza koju sam napravio i postoji (kao i baza albuma, artista i ostale). Mandriva 2008 ima neki bug vezan za mysql (kada sam ga instalirao, nije mi dao da postavim pass, kao da postoji default pass), ali sam na netu nesto iscackao kako da resim taj problem. Medjutim, kada sam prevazisao problem passworda, naleteo sam na ovaj.

Probao sam da startujem mysql deamon i uspeo bez problema. Pokrenuo sam i mysql iz terminala i kreirao bazu (po uputstvu sa amarakovog sajta) i grantovao sva prava za user i pass koji sam namenio amaroku. Ali to sve nije proradilo i ja sam odustao. Sada i dalje koristim sqLite i to jos uvek dobro funkcionise, jer nemam puno muzike (svega par stotina pesama), ali cu da nabacim jos (bice par hiljada) i mySQL mi deluje kao dobra ideja.

Inace, resio sam problem sporog odziva na promenu volume-a (jacine tona) tako sto sam u KDE podesavanjima za sound system smanjio bafer do minimuma i iskljucio opciju da se sama muzicka iskljucuje kada je "idle". Sada amarok brzo reaguje na promene volumea, a takodje i brze menja pesme i moze se reci da je podnosljiv za rad.

Jos par stvari me interesuje: kada vec koristim SQLite, moze li se on (pretpostavljam da je do njega) podesiti da podrzava unicode slova (konkretno - nasa slova)? Mrzim kada pustim nesto nase, a on mi umesto slova ispise kvadratic.


Pozdrav, fLuXx