|
[ djekic @ 23.06.2008. 13:31 ] @
| Da zamolim ako moze neko da mi pomogne kako da zamenim stare osigurace u kuci sa automatski.
Imam 8 osiguraca onih keramickih ali bi hteo da stavim automatske pa da zamolim da mi pomognete koje da stavim i mala pomoc oko vodova kablova sta dolazi od glavnih osiguraca (3) u pitanju je zgrada pa me zanima kako da ih rasvrstam ....
|
[ Predrag Supurovic @ 23.06.2008. 13:45 ] @
Ako to ne znas onda nemoj ni raditi. Taj posao spada u one koji su visoko rizicni po zivote i imovinu. Ne treba ti da preuzimas odgovornost za tako nesto. Zovni nekog pouzdanog elekticara (ne ume ni svaki elektricar to da uradi kako valja) da ti to napravi.
[ yu1ny @ 23.06.2008. 13:48 ] @
Naravno!
Kao prvo, stručni električar mora da isključi dovod struje u stan - odvrne sva tri osigurača kod brojila.
Posle toga može da krene sa poslom....
[ Horvat I @ 23.06.2008. 15:17 ] @
Postoje automatski osiguraci koji se uvrcu u podnozje osiguraca,imam ih godinama pouzdani su
[ Predrag Supurovic @ 23.06.2008. 15:30 ] @
Mislio sam da se ti vise ne proizvode, mada mi nikad nije bilo jasno zasto neko ne bi proizvodio robu koja ima prodju :)
Ima li negde u srbiji da se kupe automatski osiguaci koji se uvrcu umesto onih standardnih osiguraca?
[ veselinovic @ 23.06.2008. 17:41 ] @
Sad cu reci nesto sto ce proizvesti mnogo replika, ali poslije odredjenog iskustva u elektrici Ja nikad ne bih stavio automatske umjesto obicnih osiguraca.
[ stil @ 23.06.2008. 17:57 ] @
A zasto ?
[ Majestic @ 23.06.2008. 17:57 ] @
Citat: veselinovic: Sad cu reci nesto sto ce proizvesti mnogo replika, ali poslije odredjenog iskustva u elektrici Ja nikad ne bih stavio automatske umjesto obicnih osiguraca.
Ovo je tocno samo u slucaju nekvalitetnih (neorginalnih) automatskih osiguraca koji se danas prodaju na svakom cosku (aka Pevec itd. kod nas u HR). Moj djed je prije 30 godina kad se radila kuca donio automatske osigurace iz Njemacke i FID sklopku. Dan danas sve radi ko urica i nije nikad bilo nikakvih problema. Kazem, u pitanju su orginal i kvalitetni osiguraci a postavljao ih je moj susjed koji je tad bio jos skoro pa segrt.
Pozdrav!
[ djekic @ 23.06.2008. 18:38 ] @
Mozda se nismo najbolje razumeli nije da ne znam nista sa strujom povezao sam citav stan pre 5 godina i dan danas sve radi ali iskreno nikada nisam menjao sat pa me zanima sta me ceka ispod nula ide na sinu faza sa jedne srane i povratna na drugu stranu osiguraca(nadam se da ne gresim)
Sada sam isao do merkura i gledao kutija sa 8 je 430 din a osiguraci oko 230din
nemaju general osigurace ali sam cuo da su oni pouzdani pa me zanima i vase misljenje a usput i malo objasnjenje za tu fid sklopku ...
[ Majestic @ 23.06.2008. 19:09 ] @
Citat: djekic: Mozda se nismo najbolje razumeli nije da ne znam nista sa strujom povezao sam citav stan pre 5 godina i dan danas sve radi ali iskreno nikada nisam menjao sat pa me zanima sta me ceka ispod nula ide na sinu faza sa jedne srane i povratna na drugu stranu osiguraca(nadam se da ne gresim)
Sada sam isao do merkura i gledao kutija sa 8 je 430 din a osiguraci oko 230din
nemaju general osigurace ali sam cuo da su oni pouzdani pa me zanima i vase misljenje a usput i malo objasnjenje za tu fid sklopku ...
Sto se FID-a tice bilo je puno rasprava na forumu pa koristite pretragu. Ukratko FID stiti covjeka od strujnog udara tako da usporeduje ulaznu i izlaznu struju i ovisno o osjetljivosti se iskljucuje. Za fid je potrebno imati instalaciju sa zasebnim uzemljenjem. "Obicni" osiguraci se mogu zamjeniti sa automatskim bez ikakvih promjena, naravno treba voditi racuna o amperima. O kvaliteti istih najbolje se raspitati kod elektricara.
[ rsinisa @ 23.06.2008. 19:33 ] @
Slazem se sa Veselinovicem u potpunosti. Ako su osiguraci vec postavljeni ne vidim razlog da se stave automatski jer ako se stave nekvalitetni, opasnost je ogromna, a ako se stave kvalitetni, onda je trosak mnogo veci i neopravdan, jer zasto menjati nesto staro sto radi dobro, a novo nece da doprinese (skoro) nikakvom poboljsanju. Cak kad su u pitanju nove instalacije, licno bih ipak stavio stari tip osiguraca, ako moze da se nabavi; u protivnom bih izdvojio novac za automatske vrhunskog kvaliteta.
Pozdrav.
Sinisha
[ Sepa011 @ 23.06.2008. 19:41 ] @
Jeli Sinisa, sta bi pre stavio od kvalitetnih osiguraca: Telemecanique, Merlin Gerin, Schneider ili ABB?
Naravno,podrazumevano stanje da nisu "zute" kopije 
[ Predrag Supurovic @ 23.06.2008. 23:01 ] @
Citat: rsinisa: Ako su osiguraci vec postavljeni ne vidim razlog da se stave automatski jer ako se stave nekvalitetni, opasnost je ogromna, a ako se stave kvalitetni, onda je trosak mnogo veci i neopravdan, jer zasto menjati nesto staro sto radi dobro, a novo nece da doprinese (skoro) nikakvom poboljsanju.
Ima situacija kada su zgodniji automatski osiguraci, recimo na instalacijama za osvetljenje. Kada crkne sijalica za zarnom niti, vrlo cesto pregori i osigurac a to je pojava koja je cesta i ume da nervira. Automatski osigurac je tu spas.
[ rsinisa @ 29.06.2008. 12:45 ] @
Citat: Sepa011: Jeli Sinisa, sta bi pre stavio od kvalitetnih osiguraca: Telemecanique, Merlin Gerin, Schneider ili ABB?
Naravno,podrazumevano stanje da nisu "zute" kopije :D
Ne pratim tu oblast, Scepo, tako da ne mogu da ti odgovorim. Ako mi zatreba, sad znam koga da pitam. ;).
Citat: Predrag Supurovic: Ima situacija kada su zgodniji automatski osiguraci, recimo na instalacijama za osvetljenje. Kada crkne sijalica za zarnom niti, vrlo cesto pregori i osigurac a to je pojava koja je cesta i ume da nervira. Automatski osigurac je tu spas.
OK, slazem se da su moguce situacije u kojima se isplati menjati (licno nemam probleme tog tipa).
[ veselinovic @ 29.06.2008. 18:14 ] @
Citat: Sepa011: Jeli Sinisa, sta bi pre stavio od kvalitetnih osiguraca: Telemecanique, Merlin Gerin, Schneider ili ABB?
Naravno,podrazumevano stanje da nisu "zute" kopije :D
Scepo brate sve su to renomirane kuce ali imao sam priliku ( CUJ PRILIKU ODNIJELO MI 3 SATA VREMENA) na glanc novim eti osigurtacima da pri slusu preskoci osigurac od 16 A i izbije 63 A. Oba su \ETI i oba B tip, i nije bilo nikaka=ve potrosnje na tom 63 A. Opet sam vidio sjebanu instalaciju u ormanu, jer je na ETI 10 A prikacena TA pec monofazno 4.5 kW i tako radila danima.
Evo i kontra primjera postavljali smo LED displej 10-15 m2 napajanje trofazno. On jadnik vuce samo oko 12 A po fazi, ali zbog radi elektrolita bilo je nemoguce startovati isti sa automatskim osiguracima od 40A iako su ispred njih bili klasicni EZ od 25A.Kad sam stavio motornu zastitu od 16 A radi kao doksa.
Eto zasto sam protiv tih automatskih a EZ nema greske, licna ce da pregori garant.
[ Sepa011 @ 29.06.2008. 18:43 ] @
Jovancho, nije poenta samo staviti osigurace prema snazi potrosava, moras nekada da 'ukljucis' i vijugice apropo trenitnr potrosnje prilikom koja se javlja ukljucivanja potrosaca. To sa motornom ti je ocigledno lepo odradilo posao. A zamisli kako bi bilo da sam odradio jedan displej koji (u najgorem slucaju - sve ledare ukljucene) moze da trosi cca 7.xx kW i sve to na 5V
Tu se stavljaju klasicni keramicki, jedino oni to mogu da izdrze prilikom ukljucivanja/kontinualnog rada.
JBG, kinezi bili jevtiniji, a ja se taman ponadao da cu da heklam jedno 40,000+ ledara (dimenzije displeja 0.9 x 27 m - jeste METARA)
Da se vratim na osigurace, redosled po kvalitetu: ABB, Merlin Gerin, Schneider, ... a posle ovih ostatak buranije
[ Nikola Stojanovic @ 04.11.2008. 19:10 ] @
Citat: veselinovic:
Evo i kontra primjera postavljali smo LED displej 10-15 m2 napajanje trofazno. On jadnik vuce samo oko 12 A po fazi, ali zbog radi elektrolita bilo je nemoguce startovati isti sa automatskim osiguracima od 40A iako su ispred njih bili klasicni EZ od 25A.Kad sam stavio motornu zastitu od 16 A radi kao doksa.
Eto zasto sam protiv tih automatskih a EZ nema greske, licna ce da pregori garant.
hm, hm. motorna zaštita radi a automat izbacuje pri uključenju. meni se javlja da se radi o razlici u karakteristikama delovanja.
motorna zaštita će na tim amperažama da odradi na 9-14In dok najčešće dostupne karakteristike automata tipa ''B'' imaju karakteristiku 3-5In odnosno ''C'' 5-10In. karakteristika ''C'' je najbliskija motornoj, ona toleriše ovakve istupe. ako to nije zadovoljavajuće, može se probati sa karakteristikom ''K'' 10-14In odnosno ''D'' koja deluje od 10-20In, ako me sećanje služi.
prvi list .PDF fajla objašnjava šta se dešava (struja u funkciji vremena), za ABB automate B, C, Z, D i K karakteristike:
http://www.expro.rs/cat/PRO%20M/2_t.pdf
[ veselinovic @ 06.11.2008. 18:55 ] @
Pa da, displej povuce Bog sveti zna koliko struje u momentu paljenja, a onda se struja spusti. Naravno pricamo o efektivnoj vrijednosti struje, ali kad razmislis o trenetnim vrijednostima struje ( radi se o klasici grec i elektrolit ) vidjeces da se radi o strujama reda 30 puta vecim od efektivne. E to zeza automate koji imaju elektromagnenti okidac, i zato zastita za motor koja radi na termici moze a el mag ne. Inace, kad smo vec tu cuo sam da je u EU zabranjeno preko 600W klasike jer ti strujni spicevi unose mnogo harmonika i kvare mrezu.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|