[ milas @ 23.06.2008. 22:38 ] @
Interesuju me dve stvari vezano za Banca Intesa kartice. Dakle, kod njih imam devizni racun (vezan za VISA electron karticu), dinarski (vezan za Maestro karticu na koji primam platu) i neki novi dinarski u EUR (nemam pojma sta je to). E sad zanima me sledece:

1. Da li sa ovim karticama mogu placati u inostranstvu (npr. Grckoj) ?
2. Ako mogu placati samo sa VISA-om electron (zbog toga sto je u EUR ili sl.), da li moguce podesiti Online sistem da kad legne uplata u dinarima na dinarski racun, da se automatski konvertuje u evre na deviznom racunu ?

[ anon115774 @ 24.06.2008. 14:49 ] @
1. Da.
2. Da ali to nema veze sa online sistemom. To se zove "euro opcija" i moze se "podesiti" iskljucivo na salteru. Potrebno je da kazes preko kog iznosa zelis da se konvertuje u dinare i prebacuje na devizni deo tekuceg racuna (to je onaj racun koji pocinje sa XX304...).
[ milas @ 27.06.2008. 10:53 ] @
Hvala. Pitao sam i oni su mi to rekli da mogu podesiti da odredjeni se deo novca automatski konvertuje sa dinarskog na devizni.

E sad, posto se dakle sa VISA Electron karticom Bance Intese moze placati u inostranstvu (?), interesuje me da li ja mogu placati njihovom Maestro karticom koja mi je vezana za dinarski racun, a imam jos jednu koja je vezana za devizni podracun (u EUR) ?
[ bgd2500 @ 01.07.2008. 15:48 ] @
Mozes placati i sa Maestro karticom, izos se preracunava u dinare i skida sa dinarskog racuna.
[ pera_konjevic @ 04.08.2008. 17:57 ] @
O.K. Dakle, imam Maestro karticu Bance Intese koja mi je vezana za EUR podracun mog tekuceg, dakle sa njom mogu placati u inostranstvu ?
[ mojo12 @ 05.08.2008. 11:51 ] @
Citat:
pera_konjevic: O.K. Dakle, imam Maestro karticu Bance Intese koja mi je vezana za EUR podracun mog tekuceg, dakle sa njom mogu placati u inostranstvu ?


Mozes da placas u inostranstvu.

Ali ovo sam procitao na sajtu Banke Inteze:

"Maestro je debitna kartica koju dobijate prilikom otvaranja tekućeg računa. Celokupna potrošnja, bilo da je izvršena u inostranstvu ili u zemlji obračunava se u dinarima. Limit potrošnje ovom karticom određen je visinom dozvoljenog prekoračenja po tekućem računu."


Mene interesuje, posto sam i ja hteo da otvorim racun u Banci Intezi, da li neko ko poseduje ovu karticu u Banci Intezi moza da nam da informaciju o tome da li je Maestro kartica vezana za dinarski i devizni racun tako da mozes da uplacujes i dinare i evre i tako da potrosnja u zemlji zaduzuje dinarski a potrosnja u inostranstvu zaduzuje devizni racun (odnosno da nema konverzije valuta) ili je vezana iskljucivo za dinarski?



[ pera_konjevic @ 05.08.2008. 18:03 ] @
Uf, malo si pomesao. Maestro kartica je vezana za dinarski (tekuci) racun, s tim da od skoro postoji da opcija da imas EUR podracun i da ti se npr. automatski svaka uplata konvertuje u evre. A za devizni racun moze biti vezana Visa Electron i to je odvojeno od tekuceg i Maestro kartice.
[ anon115774 @ 21.08.2008. 17:34 ] @
Nije od skoro nego od pre dve i po godine. Tada je uveden IntesaHIT tekuci racun koji se u stvari sastoji od dva racuna: dinarski i devizni.

Maestro kartica koja se dobija uz IntesaHIT je vezana za dinarski racun i sva potrosnja bilo da se obavlja u zemlji ili inostranstvu se prvo preracunava u eur (ukoliko lokalna valuta u zemlji u kojoj se pravi transakcija nije vec eur) i onda iz eur u dinare.

@pera_konjevic

DA! DA! DA! Mozes da placas u inostranstvu. Koliko puta treba da ponovimo? :)

I sasvim je nebitno za koji je racun kartica vezana. Mogucnost placanja u inostranstvu i valuta racuna za koji je kartica vezana nemaju nikakve veze.
[ stargatenow @ 16.09.2008. 08:44 ] @
Meni je totalni hit sledeca situacija sa placanjem napolju:

1. imam USD na Intesa Viza Elektron kartici
2. iskoristim je za placanje u USA (dakle, u USD)
3. Banka konvertuje moje USD sa racuna u EUR, pa ih ponovo konvertuje u USD i tako izvrsi uplatu trgovcu. Opusteno mi dva puta naplate proviziju za konverziju iz USD u USD :(

Prava pljacka, izgleda zbog nekih nasih zakona o deviznom placanju...
[ anon115774 @ 23.09.2008. 06:58 ] @
Odakle ti ideja da se za konverziju naplacuje provizija?
[ igorko @ 10.04.2010. 17:05 ] @
Iskopah ovu temu iz "naftalina" da ne otvaram novu, jer se moje pitanje u potpunosti podudara sa naslovom teme.

Koristio sam Visa Electron karticu Banke Intesa prilikom mog putovanja u Beč.
Naime, primetio sam da je svih 5 obavljenih transakcija - plaćanja robe i usluga, obračunato veće zaduženje na On-line sistemu Banca Intesa, u odnosu na iznos na licu mesta (slip - priznanica) o plaćanju. Koliko sam video iznosi su veći za oko 1,16% do 1,17% u odnosu na originalni iznos. Doduše status na deviznom računu kojem pristupam on-line je još uvek u obliku rezervisano, tj. nije još konačno obračunato, ali mi nije jasno kako i zbog čega dolazi do ove razlike na moju štetu.

Nigde na sajtu Banca Intesa, u delu o tarifama i naknadama ( http://www.bancaintesabeograd....d/documents/Tarifa161209v1.pdf ), nisam video da se plaća neka provizija (procentualna ili fixna) za plaćanja ovom karticom. U delu Troškovi obrade transakcija predviđena je nadoknada 2% (min. 3 EUR) za uslugu Isplata gotovine u inostranstvu, ali ja ne vidim nadoknadu za troškove plaćanja robe/usluga.

Napominjem da nisam podizao gotovinu na bankomatima (ATM), već je plaćano na POS terminalima (Shell pumpa, recepcija hotela u Beču, kao i radnje u Designer Outlet centru u Parndorfu).

Da li je neko imao slična iskustva sa ovom karticom?
[ dragancesu @ 13.04.2010. 09:11 ] @
Posto je kontretan problem pitaj u banci, inace u jednoj drugoj banci ima stavka kod troskova

DEBITNE KARTICE
Naknada za transakcije načinjene u inostranstvu 1% od iznosa transakcije
Transactions made abroad 1% of the transaction amount

pa je verovatno i u intezi, kad su provizije u pitanju onda je slicno

[ Dexic @ 14.04.2010. 18:06 ] @
Intesa nema provizije za placanje u inostranstvu.
Za kreditne nema ni provizija konverzije (za sada).

Za debitne se SVA zaduzivanja vode u evrima, i ima podebele provizije za konverziju - imali evre ili ne - ako nemate, kao sto je neko gore pomenuo dupla provizija (sem ako nisu promenili).

Na krediti.rs ima uporedno koja banka naplacuje proviziju za kreditne/debitne u inostranstvu. (citaj: conversion fee)

Nemojte se zaliti - mi smo na samom vrhu po niskim troskovima kartica!
[ igorko @ 16.04.2010. 13:22 ] @
Citat:
Dexic: Intesa nema provizije za placanje u inostranstvu.

Tačno. Evo sam sam se uverio.
Znači da demantujem samog sebe - moj navod pre dva prethodna posta.
Dakle, dok su bili u statusu NEDOSPELIH OBAVEZA, konkretni utrošci su bili uvećani za preko 1,15%, a sada kada su mi konačno knjiženi kao potrošnja po kartici iskazani su u cent identično kao iznos na priznanici - slipu izdatom na prodajnom mestu.
Dakle, Banca Intesa ne naplaćuje provizije za plaćanje u inostranstvu, a nije mi jasno zašto se pojavljuje razlika (uvećan iznos) u periodu do konačnog proknjižavanja utroška.

[ lukeguy @ 16.04.2010. 13:43 ] @
pretpostavljam da je ista stvar kao kod plaćanja Visa Internet karticom. rezervišu se nešto veća sredstava nego što je iznos transakcije, a koliko je meni poznato to se radi zbog promene kursa.
[ igorko @ 16.04.2010. 20:51 ] @
Citat:
lukeguy: .... rezervišu se nešto veća sredstava nego što je iznos transakcije, a koliko je meni poznato to se radi zbog promene kursa.

Ma logično je to kada je iznos u nekoj drugoj originalnoj valuti, npr. USD, pa da iznos preračunavaju, ali mi nije jasno ako je iznos u EUR, i na deviznom računu za koju je vezana Visa Electron debitna kartica Banke Intesa su takođe nalaze isključivo EUR.
Ali šta ima da se rezerviše i preračunava iz € u €???
[ lukeguy @ 16.04.2010. 21:02 ] @
taj deo nije ni meni jasan. :)
[ Dexic @ 16.04.2010. 21:58 ] @
Desava se da se rezervise vise jer ne znaju prodavci u kojoj valuti se vodi tvoja kartica.
Mada mi nije logicno da to vise bude samo 1-2%.
[ lukeguy @ 17.04.2010. 08:45 ] @
koliko je meni poznato, dodatna sredstva rezerviše banka, ne trgovac.
[ Dexic @ 17.04.2010. 10:27 ] @
Kako kad. Hoteli uvek sami rezervisu vise ;)
[ anon115774 @ 23.04.2010. 17:14 ] @
Momci, jedno je sta ce trgovac da unese kao iznos na terminalu a drugo je sta ce banka da rezervise.