[ Macolina @ 23.06.2008. 22:58 ] @
Pozdrav,

Radim na projektu gde je potrebno da izvrsim povezivanje WinCC scade preko COM porta na GSM modem i na taj nacin vrsim slanje i prijem sms poruka u svrhu upravljanja procesom koji je realizovan u scadi. U VBS sam odradila deo sa slanjem poruka i to funkcionise, ali nisam sigurna kako bih odradila prijem. Treba da primim poruku, da je iscitam, ali samo telo poruke i da na osnovu toga odradim upravljanje. Nakon toga da je obrisem. Kako da iz primljene poruke "iscupam" tekst? Ako neko ima ideju, link, kod ili bilo sta, bila bih zahvalna.
[ stefanpn @ 23.06.2008. 23:07 ] @
Ovako ovo je jedna vrlo slicna tema sa jednom vec postojecom.

Posto i mene zanima kako da saljem SMS poruke bilo bi lepo da mi prosledis (ako zelis) listu ATM komandi koje koristis za slanje SMS poruka, ja koristim mob. tel ali trebalo bi da se ponasaja isto kao GPRS modem. Posto sam ja testirao nesto sa NOKIA 3230 telefonom i usb kablom (Modem sam uspesno otvarao na COM5 port-u jer mu je PC Suite taj port dodeljivao) ali nisam uspeo da posaljem SMS, tacnije nije mi odgovarao ni na sta.

Unapred hvala.

[Ovu poruku je menjao stefanpn dana 24.06.2008. u 00:24 GMT+1]
[ Eurora3D Team @ 23.06.2008. 23:46 ] @
Napisano je VBS ... jel si mislila na VBScript ?
Da bi to uradila trebace ti eventi (odgovori sa porta) a script ih nema ...
[ Macolina @ 23.06.2008. 23:50 ] @
Mogu da ti posaljem pdf dokument sa AT komandama za Siemensov modem. Komande su uglavnom iste za sve vrste modema. A evo t i moj kod koji sam koristila.

Code:

Function action
Dim SMSSend
Dim SMS
SMS = "Hello World!"

If HMIRuntime.Tags("hp_senzor_glassbreak").Read = 1 Then


Set SMSSend = HMIRuntime.Screens("pocetna").ScreenItems("Control2")

       
       'podesavanja i otvaranje porta
    SMSSend.CommPort = 1
       SMSSend.Settings = "115200,N,8,1"
       SMSSend.InputLen = 0
       SMSSend.Handshaking = 0
       SMSSend.PortOpen = True
       
       'komanda ate1 uspostavljanje komunikacije sa eha
       SMSSend.Output = "atE1" & Chr(13)
      
      
       
       'provera u kom rezimu modem radi
       SMSSend.Output = "AT+CMGF=1" & Chr(13)
      
       
       'formiranje i slanje poruke
       SMSSend.Output = "AT+CMGS=064123456" & Chr(13) 
    
       SMSSend.Output = SMS + Chr(26)      
     
       ' zatvaranje porta
       SMSSend.PortOpen = False
     
   
End If  
End Function


[Ovu poruku je menjao Aleksandar Ružičić dana 24.06.2008. u 01:35 GMT+1]
[ Macolina @ 23.06.2008. 23:52 ] @
A kako se ne snalazim na ovom forumu, uzas :(
Da mislila sam VB script. Koje je onda resenje ako ne VBS?
[ Macolina @ 23.06.2008. 23:55 ] @
Odgovorila sam, samo mi ne odlazi mail. E sad sam se iznervirala
[ Eurora3D Team @ 24.06.2008. 00:09 ] @
Pa otvori browser na http://www.elitesecurity.org/t...m-uz-koristenje-AT-komandi-VBS
Resenje je da napises komponentu (ActiveX) u VB6 i pozivas nju iz skripta ako treba (CreateObject("nesto.nesto")) jer skript nema evente a ActiveX moze da blokira izvodjenje skripta dok ne dobije neki odgovor.
Moguce da i ova komponenta koju koristis ima neki takav mehanizam ... imas neku dokumentaciju o njoj ?
[ Macolina @ 24.06.2008. 00:20 ] @
Komponenta koju ja koristim nalazi se u WinCC okruzenju, zove se Microsoft Communications Control. Nemam neku dokumentaciju, help je ocajan. Uz pomoc nje direktno pristupam portu, uspela sam da posaljem poruku uspesno. Nije mi bila potrebna "treca strana" u vidu dll-a, activeX controle. Bukvalno ono sto se desava kad testiram sa Hyper Terminala sam prebacila u adekvatan kod u VBS i to radi. Valjda sam ja ovo dobro objasnila. Rekli su mi da ne koristim ActiveX koji postoji na netu u vidu ActiveXExperts ToolKit nego da uradim komunikaciju direktno. Mene je zanimalo kako kad primam poruku da iz svih onih podataka koji u nju budu smesteni, servis centar, broj posiljaoca itd izvucem samo tekst poruke?
[ stefanpn @ 24.06.2008. 00:44 ] @
Mora li VBS ili moze VB6?

Sa MID$(strOdgovor, start, length) mozes da dobijes deo stringa (t.j. da izdvojis odg.), ako si to pitala jer ja nisam bas najbolje razumeo.

Ako ti nije problem upload-uj tu dokumentaciju o modemu ili mi posalji adresu odakle mogu da je preuzmem na PP.
[ Macolina @ 24.06.2008. 00:53 ] @
Evo ti adresa na kojoj mozes procitati, mislim da je negde 380 i neka strana poglavlje o radu sa SMS-om
http://www.automation.siemens....392/pub/de/TC65_atc_v02000.pdf

A sad mi lepo objasni kako se radi upload pdf dokumenta ovdje?

Sto se mog pitanja tice, mislim da me niko nije razumeo :)
[ Macolina @ 24.06.2008. 01:00 ] @
Jos ovo i idem i ja u spavanje
Nasla sam nesto i za Nokie na
http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_AThelp.pdf
[ stefanpn @ 24.06.2008. 01:06 ] @
Kad post-ujes poruku, ispod tvoje poruke ce se pojaviti dugmad:

Hvala za dokumentaciju, nadam se da cu do jutra uspeti da napravim programcic u VB-u, pa cu okaciti da vidite kako sam odradio.

Pozdrav.
[ stefanpn @ 24.06.2008. 03:10 ] @
Evo najprostijeg primera za komunikaciju sa modemom uz pomoc MSComm kontrole.

Napravio sam ovako da bi mi bilo lakse da isprobam AT komande, i sve sam uspeo osim da posaljem ili procitam SMS ili izlistam Phonebook.

Najverovatnije da komande koje sam preuzeo sa Nokijinog sajta nisu za moj telefon ili ja ne umem da postavim parametre.

Uglavnom sve ostalo radi.

Ako neko uspe da posalje ili procita poruku neka javi kako je to izveo posto moj tel. na te komande odgovara sa: "ERROR".

P.S. Pazite da ne dodje do Buffer Overload-a posto je Timer za ciscenje baffera postavljen na 1 sec. a velicina inBuffera je 1024 byte.
[ Macolina @ 24.06.2008. 08:55 ] @
Evo neki sms demo isto VB nesto slicno onome sto si pravio
[ Eurora3D Team @ 25.06.2008. 22:09 ] @
Ni ja nisam uspeo ... probao sam juce ali zbog IR komunikacije izmedju laptopa i telefona koja pravi neku (dokumentovanu) grasku nijednom nisam uspeo da ocitam comm port (puca na Comm1.Input liniji). MS kaze da ta greska nastaje kao kombinacija bug-a u MSComm kontroli i IR drajvera i jedini savet je promeniti drajver (dok drugi na netu savetuju ne koristiti MSComm :) )

@Macolina ako uspes da procitas SMS u ovom zadnjem zakacenom VB primeru imas parsiranje teksta da se dobije tekst SMS-a
tekst je sve izmedju "+CMGR:" i vbCrLf & "OK"
poz
Code:

Public Function Parse_SMS() As Boolean
Dim StartPoint As Long
Dim EndPoint As Long
Dim Buffer1 As String
Dim Buffer2 As String
Buffer1 = Message_Buffer
StartPoint = InStr(1, Buffer1, "+CMGR:", vbTextCompare)
EndPoint = InStr(1, Buffer1, vbCrLf & "OK", vbTextCompare)
If StartPoint <> 0 And EndPoint > StartPoint Then
   I = StartPoint
   While I < EndPoint
    Buffer2 = Buffer2 & Mid(Buffer1, I, 1)
    I = I + 1
   Wend
   Parse_SMS = True
   Message_Buffer = Buffer2
   Exit Function
End If
Parse_SMS = False
End Function
[ Macolina @ 26.06.2008. 00:52 ] @
Hvala na pomoci. U ponedeljak cu se videti sa profesorom i asistentom pa cemo probati ovo da pustimo na modem. Ja nesto proucavam, ali me vrucina smorila. Prosto ne moze da se radi. Javicu da li je sta proradilo :)
[ Macolina @ 02.07.2008. 11:18 ] @
E ovako. Ja sam probala svasta sa ovim citanjem com porta. Uspevam da ocitam, samo to sto ja ocitam sa Input linije i stavim u buffer nije citljivo. Dobijem tekst u kome se nazire moja poruka, samo su sve kukice i neki cudni znaci. Malo brljavi, a ne znam zbog cega. Pokusavam to da resim, ali za nista ne nalazim na netu pa ce biti malo patnje. Hvala za onaj kod, jos uvek nemam na cemu da ga iskoristim. Cujemo se.
[ Aleksandar Vasic @ 02.07.2008. 11:46 ] @
meni to zvuci na encoding :)
[ Macolina @ 02.07.2008. 11:55 ] @
Meni ovo sto si mi rekao zvuci na glavobolju :)
Kako da enkodujem sve mi je bre ko kineski, nemacki i francuski, kukice i apostrofi na sve strane. Umesto onog OK sto treba da pise, pise I sa dve tacke i O, a brojeve, kao sto je vreme slanja, moze da iscita. Kako sad to da enkodujem? AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
[ Eurora3D Team @ 02.07.2008. 12:27 ] @
Meni to zvuci kao problem sa podesenom brzinom citanja porta (slican probem sam imao na jednom projektu)
Code:

MSComm1.Settings = "19200,n,8,1" 'probaj sa razlicitim vrednostima prvog parametra -> 19200

Imas standardne brzine u list boxu u poresavanjima COMM porta.
Ako nije ovo onda je verovatno nesto u vezi sa ovim sto je @Aleksandar Vasic pisao.

P.S. Programiranje je glavobolja po defaultu :)

[ Aleksandar Ružičić @ 02.07.2008. 12:27 ] @
za encoding, pokusaj sa StrConv:
Code:

inputString = StrConv(inputString, vbFromUnicode)
[ Eurora3D Team @ 02.07.2008. 12:39 ] @
Zadnji prarametar je LocaleID == ID jezika (ako je razlicit od sistemskog LocaleID)
Ovo je za engleski
Code:

inputString = StrConv(inputString, vbFromUnicode, 1033)
[ Macolina @ 02.07.2008. 12:41 ] @
Znam, zato sam ja posle trece godine elektro, otisla na smer automatika i upravljanje sistemima, ali naravno nesto kao programiranje nekako se u inzenjerskoj struci nikako ne moze izbeci :)...
Ja sad ceprkam oko one StrConv funkcije, posto mozda je to. Ali probacu da brzinama. Hvala... :)
[ Macolina @ 02.07.2008. 12:52 ] @
E ovako, sa pokusajem konverzije nije bas uspelo, posto mi ocisti buffer i u MsgBox-u mi nista ne napise nakon konverzije. Rekla sam da ce mi ono enkodovanje zadati glavobolju, jer sam mislila da moram rucno to da radim, da svaki karakter uporedjujem i prevodim :))). Plavusa 100% :). A sad cu da mu menjam brizne, a ako to ne uspe, e onda cu... ubiti asistrenta jer je pojacao klimu i smrzla sam se :(.
[ Aleksandar Ružičić @ 02.07.2008. 13:00 ] @
blago tebi, ti bar imas klimu, ja se 'ladim na promaju :)

daj binary vrednosti tog stringa sto dobijes, mozda "provalimo" o kom formatu se radi i koja konverzija treba da se uradi...
[ Macolina @ 02.07.2008. 13:13 ] @
Promenom brzine nisam nista postigla, sa manjim brzinama manje mi napuni bafer, tj. manje je teksta u MsgBox, sa 115200 i 230400 napuni sve, samo necitko, sa vise od toga mi je prazan MsgBox. Uz ovu poruku kacim sliku kako izgleda poruka u MsgBox, odnosno, moj buffer koji je napunio necim. Ej izasao je asistent, pojacala sam klimu, sad se grejem :)
[ Macolina @ 02.07.2008. 13:16 ] @
Kako se samo svi zainteresuju kad cuju da je plavusha :). Jos samo da stavim i sliku, pa sigurna sam da biste mi i sami resili problem :P.
[ Aleksandar Vasic @ 02.07.2008. 13:19 ] @
ovaj.....cini mi se da ovo nema veze sa unicodom....
[ Macolina @ 02.07.2008. 13:29 ] @
Evo nasla sam sliku, malo sam je smanjivala, pa je mutna :)
A niste mi resili problem... Idem dalje da testiram... Bye
[ Aleksandar Ružičić @ 02.07.2008. 13:29 ] @
Citat:
Macolina: Kako se samo svi zainteresuju kad cuju da je plavusha :). Jos samo da stavim i sliku, pa sigurna sam da biste mi i sami resili problem :P.

ne vidjamo mnogo devojaka ovde ;)

ja bih ti rado resio problem (trenutno sam dokon) bez obzira dal si plavusa ili ne :) ali na laptopu imam samo usb portove :|

a jesi pokusavala da prosledis vbUnicode kao drugi parametar StrConv fji?
[ Macolina @ 02.07.2008. 13:35 ] @
Ma ja sam ti jedna posebna vrsta, oduvek sam volela da se takmicim sa momcima :)
Poslednji put smo se takmicili u rakijanju... :)
No, to nije tema, probala sam vbUnicode, vbFromUnicode, ali u oba slucaja mi MsxBox bude prazan, ocisti mi buffer.... tako da... izgleda da ce ovo biti teze nego sto sam mislila ;)
[ Macolina @ 02.07.2008. 13:45 ] @
Mozes li samo pogledati dole u jednom postu zakaceni jpg. Na sta ti lice ona slovca sto dobijam? Hvala :)
[ Aleksandar Ružičić @ 02.07.2008. 13:50 ] @
lici mi na kuke i motike :)

nazalost, ne mogu ti pomoci na osnovu slicice... a i kao sto rekoh nemam uslova trenutno da testiram kod mene.. mozda ce se neko drugi javiti...

srecno :)
[ Macolina @ 02.07.2008. 13:51 ] @
Nije ti se dopala slika? :P
[ Shadowed @ 02.07.2008. 14:17 ] @
Krcko, sto si smotan.. Idi bre lepo do nje pa pravite... programe..
[ Eurora3D Team @ 02.07.2008. 14:47 ] @
Kakav offtopic :) Koja slika je u pitanju ?
Cisto da napisem , i ja imam laptop tako da ni ja nemogu da testiram ... :)
U cemu ti ovo isprobavas ? Jel i dalje Script ? VB6 ima bolje mogucnosti (ako imas VB6) za debugovanje.
Ajde stavi taj trenutni kod , pa mozda ga neko i resi.
[ Macolina @ 02.07.2008. 14:55 ] @
Pa moja slika je u pitanju :). Stavila sam je u profil, ne bi li mi ko pomogao :), s obzirom da ovde nema puno devojaka mozda se neko i sazali na jednu plavusu :). A ja ovo radim u okviru siemensoive scade WinCC, kucam u njoj VBS i tako testiram. Zadatak i jeste da scadu i modem povezem, pa da iz nje saljem i primam sms. Joj...
Sto se offtopica tice...gde god ja dodjem nastane pometnja ;)
[ Eurora3D Team @ 02.07.2008. 15:35 ] @
Salim se za sliku ...
Iz ove slike MsgBox-a koju si zakacila moze da se primeti da neki delovi teksta koji dobijas pretstavljaju logicke celine u kontekstu toga sto radis.
Npr +AMGO: (s tim da A i O nisu obicni znaci :) ) i pogotovo ovo 5:05:30 (format vremena , mozda kad je stigao SMS)
Po svemu sudeci nisi daleko od resanja ...
Iz onih kodova pre se vidi da u tekstu koji se dobije treba izmedju ostalog da bude +CMGR:


[ Eurora3D Team @ 02.07.2008. 15:52 ] @
Drugim recima jeste neki encoding problem, ali ne FromUnicode ...

[ Aleksandar Ružičić @ 02.07.2008. 16:36 ] @
pogledaj sta pise u manualu/specifikacijama to mora negde da bude dokumentovano...
[ stefanpn @ 03.07.2008. 15:17 ] @
Zdravo ljudi evo opet mene, nesto mi nije radio net u poslednje vreme.

Isprobao sam sa sledecim GSM modemima i super radi:

Nokia 3230 (USB i IR i bluetooth), Motorola V3i, Samsung (samo preko bluetooth-a) i sve radi super osim sto Nokia hoce ponekad malo da se ukoci preko USB pa moram da zatvorim i ponovo otvorim port.

Radi sve sto sam probao a da pise u uputstvima.

Momci nije vam potreban COM port da biste pomogli devojci u nevolji. Radi sve i preko USB porta a moze i na IR ili BT...

Nego ko zna mozda se ovde napravi i mnogo vise od jednostavnog programa, vidi samo kakvi kavaljeri. :)

U svakom slucaju drago mi je da vidim da cemo imati i koleginice a ne samo kolege.

Evo vam ispravljen moj terminal za rad sa modemom.
[ Eurora3D Team @ 03.07.2008. 20:55 ] @
Pa mi smo racunali na tebe ;) ... a i super sto si zakacio source kod :)
Zezam se , mada nebi bilo lose da nas prosvetlis sa tim VB kodom ...
poz
[ Macolina @ 03.07.2008. 23:19 ] @
He he, decko je hteo da bude od koristi. Ali mi verujemo da ovaj exe radi :). Samo to nije nikako resenje mog problema. I danas sam se patila, nista nisam postigla... Bice ovo dugo leto, provedeno u laboratoriji, sa mnogo muskaraca u okolini, na forumima... Pa kad bolje razmislim, nije to ni tako lose :P
[ Macolina @ 04.07.2008. 12:07 ] @
Dragi moji momci, hvala na svemu :)
Uspela sam sama da resim svoj problem. Ostavlljam poruku svima koji imaju problem sa prijemom sms-a preko MSComm kontrole u VBScriptu. Proverite sa AT+ICF i AT+IFC da li su vam fabricka podesavanja za modem baud rate, stop bit, parity... ista kao i za MSComm kontrolu 115200,N,8,1 ako nisu, sigurno vam nece raditi kao ni meni :).

Eto toliko, mislim da je ova tema gotova :)

[ stefanpn @ 04.07.2008. 12:19 ] @
Postavio bi ja izvorni kod, znate da nikad nisam bio skrt na tome ali mi je na drugom racunaru a i onako nije neki masterpiece.

BTW. Sa komandom AT&F (ATZ&F - kod Nokije) se modem resetuje na fabricka podesavanja.
Prilikom slanja i citanja poruka obavezno postaviti modem u TEXT mod sa AT+CMGF=1 inace cete dobijati spagete.



Citat:
Shadowed: Krcko, sto si smotan.. Idi bre lepo do nje pa pravite... programe..


Shadowed, nije lepo sto ovako prozivas Krcka, decko se samo ponudio da pomogne.
[ Aleksandar Ružičić @ 04.07.2008. 12:21 ] @
Stefane, shad me ne proziva (bar ja nisam tako shvatio) vec se samo zeza :)
[ Macolina @ 04.07.2008. 13:06 ] @
Vidi ti njih, oni se zezaju, a meni je gorelo pod nogama :).
[ Shadowed @ 04.07.2008. 13:24 ] @
Naravno da se zezam, zato sto znam da se nece ljutiti. A rekoh to zato sto nije ponudio :)
[ stefanpn @ 04.07.2008. 13:40 ] @
Uh, nije bilo moje da se mesam, nego mi je kao nekom ne upucenom izgledalo malo nepristojno.

Izvinite.
[ Aleksandar Ružičić @ 04.07.2008. 15:09 ] @
pa sve shadove poruke u vb6 forumu su uglavnom nepristojne :)
[ Dacex @ 26.07.2008. 01:08 ] @
Meni nikako neide slanje poruke sms, koristim k320i taj nema text mod primanja/slanja poruka vec samo pdu, dali neko zna kako tu mogu poslati poruku?
[ djpero.84 @ 01.08.2008. 13:10 ] @
Samo da napomenem da svi telefoni nemogu da budu iskoristeni u ove svrhe. Npr., ja sam pokusao sa Nokia6630 ali na njoj se nemogu iscitati poruke, slanje moze. Sad sam nabavio SE k510 i sve radi kako treba. Izucio malo, nasao neke PDU konvertere i stvarno sve radi odlicno. Sto se tice slanja PDU:

Code:

Private mvarMsgType As String
Private mvarMsgReport As String
Private mvarMsgTime As String
Public Property Let MsgType(ByVal data As String)
    mvarMsgType = data
End Property
Public Property Let MsgTime(ByVal period As Integer)
    Dim data As String
    Select Case period
        Case 1: data = "0B" '11d/0Bh utk 1 jam interval
        Case 2: data = "8F" '143d : 12 hour
        Case 3: data = "A7" '167d : 1 day
        Case 4: data = "A8" '167d : 2 day
        Case 5: data = "AD" '167d : 1 week
    End Select
    mvarMsgTime = data
End Property
Public Property Let MsgReport(ByVal data As String)
    mvarMsgReport = data
End Property
Public Function TxtSend(ByVal DestinationNo As String, ByVal Message As String)
On Error Resume Next
    Dim SCA As String, PDU As String, MR As String
    Dim DA As String, PID As String, DCS As String
    Dim VP As String, UDL As String, UD As String
    
    
    SCA = "00"
    PDU = mvarMsgReport 'unreceived:"11"/received:"31")
    If PDU = "" Then PDU = "11" 'default:unreceived
    MR = "00"
    
    'DA: Destination Address
    
    DA = DecToHex(Len(DestinationNo)) '
    DA = DA & "91" '"91":Int. Number(62...),"81":Loc. Number(081..)
    DA = DA & RevNum(DestinationNo)
    
    PID = "00"
    DCS = mvarMsgType 'Normal:"00",Flash:"F0"
    If DCS = "" Then DCS = "00" 'default normal
    
    VP = mvarMsgTime 'Limit Period of delivery
    If VP = "" Then VP = "A7" ' default:1 days
    
    UDL = DecToHex(Len(Message)) ' length of message in Hex
    UD = CharHex(Message, 8) 'Message in Hex 8bit /octet
    
    'Format of SMS Submit PDU
    TxtSend = SCA & PDU & MR & DA & PID & DCS & VP & UDL & UD

End Function


Slanje pokreces:
Code:

 SendMsg broj_mob, text_sms


Da napomenem, ja sam stavio pri startanju aplikacije sledeci kod za PDU:
Code:

Sub Inicialize()
MSC.Output = "at" + Chr(13)
MSC.Output = "ati" + Chr(13)
MSC.Output = "at+cpms=" & Chr(34) & "me" & Chr(34) + Chr(13)
MSC.Output = "at+csas" + Chr(13)
MSC.Output = "at+cnmi=2,1" + Chr(13)
End Sub


stim da izmedju svake komande morate malo dati prostora telefonu da odgovori na komande, inace ne prihvati sve.
[ Aleksandrov @ 12.08.2008. 15:00 ] @
E imao sam i ja jednom taj problem sa kukama i motikama, prilikom citanja serijskog porta.
Bas sam slicne znakove dobijao. Resio sam problem ovako:

Code:

If MSComm1.CommEvent = comEvReceive Then
    sData = MSComm1.Input
    txtIspis.Text = txtIspis.Text & Chr(Asc(sData) And 127)
    If sData = Chr(2) Then Shape1.FillColor = vbGreen
End If


Moj kolega, koji je isti problem resavao u C#, resio ga je promenom parametara komunikacije
Poz.

btw. Tema je interesantna, i cim budem imao malo vise vremena planiram da se malo poigram sa GSM/GPRS modemima
[ Mladen Bruck @ 17.09.2008. 08:42 ] @
Za Maju (Macolina).....

Nije baš vezano za slanje SMS poruka iz WINCC nego generalno slanje i primanje bajtova iz WinCC preko serijskog porta. Molim te lijepo infrmaciju gdje da više pročitam o tome jer vidim da si uspjela. Ako ti nije problem da mi pošalješ generalni kod funkcije za otvaranje porta te slanje i primanje bajtova jer to nemogu naći na Siemens forumu, barem ne nešto je upotrbljivo i razumljivo.

Mnogo hvala!