[ digisat @ 24.06.2008. 23:52 ] @
Sticajem nekih okolnosti sam dosao do sledeceg zakljucka:

Da ukoliko je jaci signal od AP ka korisniku bolje i stabilnije internet radi na vecim brzinama. Pa me sad zanima kolko nasi WISP obracaju paznju da na primer izmedju centrale firme i neke pristupne tacke bude jaci signal ili samo rade po onoj prepostavljnoj lgici: "ako to radi dobro je". Da li je recimo isto kada WISP izmedju centrale i AP ima nivo signala recimo nekih tricavih -65db ili ima recimo -55db ili -40db kolko znaci jaci signal izmedju dve tacke znaci njegovu propusnu moc pogotvu ako se redi na vecim distancama i da li je bolje koristiti antene domece proizvodnje na 5.8ghz koje navodno imaju 3 stepena vertikalne odnosno horizontalne sirine snopa, ili je bolje ipak uzeti americku fabricku antenu HIPERLINK koje ime mozda 6 stepeni sirine po H i V polarizaciji.

I drugo pitanje ako jedan provajder na nekoj polaznoj tacki ima vise od 15 antena nacickanih jedna pored druge na manjoj razdaljini od recimo 1m kolko te antene i emitovanje signala mogu medjusbno da smetaju na ukupnom nivou internet servisa, to jet da li zbog smetnji medjusobnih moze da bude i losiji kvalitet celokupng internet servisa.

Moje neko misljenje je da je bolje koristiti antene sa vecim uglom radio snopa naprimer 6 ili 8 stepeni i tako na 1 antenu povezati nekoliko cvorista u istom pravcu nego ici sa antenom od 3 stepena pa imati losije medjusobne signale a samim tim i ukupno slabiji kvalitet interneta i ako na dolaznom linku ima dovoljno sirok dolazni link i da na toj losijoj komunikaciji biva i losiji internet







Nadam se da ce neko strucno i kvalitetno razjasniti ovu problematiku.


[ Predrag Supurovic @ 25.06.2008. 07:23 ] @
Signal ne treba da bude ni preslabi ni prejak. Preslab signal je sasvim sigurno onaj koji nije jaci bar 22dB od nivoa suma. Prejak signal niej lako utvrditi ali postoje misljenje da sve sto je jace od -62 dB moze da pravi problem prijemnicima.

Sudeci po pitanjiam korsinika koja seovde cesto pojavljuju, izgleda da provajderi ne vode mnogo racuna o tome, vec pustaju linkove koji su daleko ispod granice potrebnog signala.

Ako se vise antena koje rade na istom opsegu nalazi na malom prostoru sasvim je verovatno da one mogu jedna drugoj da smetaju. Zbog toga je potrebno antene razdvojiti kako u vodoravnoj tako i u uspravnoj ravni.

Antene koje se korsite kao pristupne tacke za korsinike treba dabudu tako izabrane da maksimalno pokriju prostor gde se koristici nalaze. Sektorske antene su pogodnije jer pokrivaju manji prostor pa ih je moguce usmeriti tamo gde su korisnici. Takodje, ako korsinik aima mnogo, bolje je podeliti ihna vise antena (propracenih zasebnim radio-uredjajima). Idealna kombinacija su tri sektorske antene po 120 stepeni koje tako mogu dapokriju pun krug, a mogu se razdvojiti pokanalima tako da ne smetaju jedna drugoj (na 2.5 GHz).

Kada su u pitanju lnkovi izmedju pristupnih tacaka, onda se korsite usmerene antene na obe strane linka, a link se koristi namenski iskljucivo kao veza izmedju dve tacke. S obzirom da se obicno korsite antene vosokog stepena usmerenja, moguce je korsititi i vise antena s tim da treba da budu dovoljno odmaknute jedna od druge i u vodoravnoj i u uspravnoj ravni.
[ Sleepless_mind @ 27.07.2008. 16:15 ] @
Vecina ovih pitanja koja je postavio digisat bi trebalo josh neko da prokomentarishe, ali neke stvari mi zaista ne idu u glavu, a medju njima je i pitanje zashto neka americhka "HIPERLINK" antena mora da bude nuzhno bolja od domatjih antena.

Ako se na jednu antenu (shto nuzhno znachi i na jednu karticu, jedan interface u recimo MT) povezhe vishe chvorishta, uz dosta korisnika na chvorishtima, kvalitet internet usluge je definitvno slabiji jer ta jedna kartica ima svoje limite u protoku. Antena sa snopom od 3 stepena ne mora da znachi da tje signal biti loshiji nego na antenama od 6 ili 8 stepeni. Tih trichavih -65 su sasvim dovoljni za veoma solidan i ostvariv protok.

Uz josh niz drugih faktora vetjina ovih pitanja je veoma dobro odradjena, kao i pitanja o kvalitetu i nachinu izrade antena. Samo treba dobro pretrazhiti pomotju nasheg najboljeg projatelja Google-a :)
[ Dr.Love @ 01.08.2008. 00:32 ] @
Citat:
Sleepless_mind: Vecina ovih pitanja koja je postavio digisat bi trebalo josh neko da prokomentarishe, ali neke stvari mi zaista ne idu u glavu, a medju njima je i pitanje zashto neka americhka "HIPERLINK" antena mora da bude nuzhno bolja od domatjih antena.


Jednostavno je. Domaci proizvodjaci idu na nizu cenu pa njihova oprema za pravljenje nije tako dobra (uglavnom) kao kod amerikanaca koji prave par hiljada puta vise antena za isto vreme, a i iskoristeni materijal je kvalitetniji. Hyperlink lije svoje antene u kalupu, a reinjet svoje vari (punktuje). To nikako nije isto.
[ Dr.Love @ 01.08.2008. 08:57 ] @
Citat:
Sleepless_mind: Vecina ovih pitanja koja je postavio digisat bi trebalo josh neko da prokomentarishe, ali neke stvari mi zaista ne idu u glavu, a medju njima je i pitanje zashto neka americhka "HIPERLINK" antena mora da bude nuzhno bolja od domatjih antena.


Jednostavno je. Domaci proizvodjaci idu na nizu cenu pa njihova oprema za pravljenje nije tako dobra (uglavnom) kao kod amerikanaca koji prave par hiljada puta vise antena za isto vreme, a i iskoristeni materijal je kvalitetniji. Hyperlink lije svoje antene u kalupu, a ReinkJet svoje vari (punktuje). To nikako nije isto, i iako ReinkJet-ove antene sasvim lepo rade, Hyperlink je Hyperlink.
[ Sleepless_mind @ 01.08.2008. 22:45 ] @
Da ne smaramo temu sa tim industrijskim menadzmentom... po toj logici je i zastava bolja od Rolce Royce-a... RR se pravi ruchno, vari se (punktutje), a ne kao zastava, industrijski!
[ newtesla @ 17.11.2008. 10:51 ] @
vidim da se tema zahuktala, pa ste je svi naprasno napustili....

...elem, da odgovorim na pitanje: svaki signal od -65 i bolje, radice isto, tojest odlicno, a ni signal od -15 nece preneti nista vise, ili bolje, od -65. cak, sa nekim karticama, -15 signal je previse da bi to radilo uopste ;)
Antena je antena, parche gvozdja, samo pravilno odmerenog :), domace samo imaju tendenciju da pre zardjaju, ali rdja po gridu (resetki) ne pravi problem signalu. Ako ti smeta, ofarbaj je sprejom za felne :)))))
[ Strale @ 27.11.2008. 10:56 ] @
Ima na buvljaku gridovke od 24 dB na 2.4 GHz ali domaca proizvodnja, ne znam gde ih prave ali cena je 4000 dindzi. Ugradjivao sam ih kod nekoliko prijatelja i nisam video neku razliku u signalu, i do dan danas rade i nisu zardjale.
[ fade @ 27.11.2008. 15:51 ] @
Mislim da su gridovke kod reinkjet-a 2400 din, od 24 db, ali nisam siguran. I to onaj "novi" tip sto podseca na hyperlink, samo ima onaj ruzni feed. Skoro sam ih zvao da pitam da mi kabal zamene sa cfd200 3 metra i da samo prebace rp-sma konektor na taj kabal i naravno stari feed. Na to oni meni pocese da pricaju kako je feed kripmovan, i to sa nekim parcetom alimunijuma i da se to ne moze dirati, kao nece raditi, ali mi ljubazno ponudise da mi daju novi fid sa svim sto mi treba. Na kraju sam batalio sve to, teracu sa onim 75 ohm kablom, sto je isto izasao iz njihovih prostorija, kad bude trebao se menja, promenicu sam.
[ Bojan Ferrari @ 27.11.2008. 16:53 ] @
Reinkjet-ova gridovka vec mi je zardjala a nema ni pola godine...
Kvalitet im je do bola .
Ja mislim da bi bolje napravio onaj fid .
Zeznuo sam se sto sam prodao Yagi i uzeo ovo njesra .
Prikuplja signal sa svih strana kao bikvad antena .
[ fade @ 27.11.2008. 19:32 ] @
Heh, a one bi trebalo da su kvalitetnije. Ja imam onaj stari tip, 20 db, kockasta je, ima mrezu i 55x55 cm je. Ok je, i rdja se uhvatila samo na nekim podloskama koja drze srednji deo u kontaktu sa ostatkom antene. Sve u svemu, ona mreza nija zardjala uopste. Kupio sam je polovnu, sa sve drzacem i kablovima, 1500 din, a ima joj 2-3 godine.