[ Rodeon @ 26.06.2008. 11:47 ] @
| Ono shto mene buni jeste:
Shta je razlika izmedju stabilizatora (ispravljaca) struje, i nekog punjacha akumulatora (npr.)?
Oba uredjaja imaju slichne karakteristike (koliko sam ja primetio),pa je onda moje pitanje - da li bih mogao sa stabilizatorom da punim akumulator?
Ako je to moguce, koji napon bih trebao da dovedem na akumulator, da li tachno taj koji dobijamo na njemu, ili malo veci?I poshto se nisam neshto posebno bavio strukturom akumulatora,ne mogu da se setim , da li kod punjenja treba da ide + na + i - na -,ili obrnuto?
I josh neshto,ako je ne moguce puniti na ovaj nachin voleo bih da mi neko objasni zashto ....
Nadam se da ce neko imati volje da odgovara na ova pitanja : )
Hvala |
[ Billy_boy @ 26.06.2008. 17:29 ] @
Akumulator se puni s nazivno 13,8 V i ide + na + i - na -. Obratno bi bio kratki spoj. Može se punit ispravljačem, ali ima par problema. Prvo je što akumulator ako je jako prazan može potegnit malo veću struju, a ako ispravljač nema limit, može skratit radni vijek akumulatora. Druga stvar, punjači za akumulator koji se napajaju s gradske mreže nemaju filtriranje ispravljenog napona, pa je struja pulsirajuća, što akumulatoru odgovara i produljuje mu radni vijek.
[ Rodeon @ 27.06.2008. 19:25 ] @
Hvala na odgovoru,sada mi je jasno.
Samo josh jedno pitanje,to je ,predpostavljam, za akumulatore od 12 V, ali shta za bilo koje druge?Poshto ja imam od 6.8 V,da li i tamo da dodam nekih 1,5 V vishe?
[ Horvat I @ 28.06.2008. 13:41 ] @
u tom slucaju trebas uzeti sa greca napon i za svaki slucaj ga izmeriti
[ gane1 @ 30.06.2008. 10:31 ] @
Ne interesuje te koliki je napon nego kolika je struja i nju moras da kontrolises odnosno meris a menjas je promenom napona punjenja.Staro je pravilo da se puni jednom desetinom struje od nazivnog kapaciteta akumulatora ,mada ima i drugih naprednijih metoda ali je ova duze od veka skoro dovoljno pouzdana za praksu!
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.