[ Tyler Durden @ 27.06.2008. 09:25 ] @
http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7475986.stm

U suštini, moćiće da se registruje bilo koji domen (domen != ime domena!), dakle, .sport, trgovina, biznis, .pivo, .trtmrt, .stagod...
Takođe, slova u domenima više neće biti ograničena samo na latinična slova iz engleskog alfabeta.
[ Predrag Supurovic @ 27.06.2008. 09:36 ] @
Mislim da ovo bas i nije pametno jer ce uvesti haos u strukturu domena. Ovim se ustvari gibi smisao TLD jer prakticno omogucava da svako moze da registruje TLD koji mu odgovara i time prestaje potreba da se pravi neka smislena struktura kroz domene drugog ili treceg nivoa.

Omogucavanje ieman domen na raznim pismima jeste dobrodoslo ali to ce da dovede do haosa jer ce dovesti ljude u situaciju da ne mogu da pristupe nekom sajtu zato sto ne poznaju pismo koje je upotrebljeno za ime domena a jos cesce, nece imati mogucnost da to pismo otkucaju na racunaru.
[ bantes9 @ 27.06.2008. 10:09 ] @
Jedva cekam da vidim sta ce ispasti od svega ovoga ali definitivno mislim da ce biti vise negativnih nego pozitivnih stvari.
Sad cemo morati dve stavke da pamtimo a posebno ce biti tesko pamtiti nazive desno od tacke jer mogu samo da zamislim sta ce ljudi smisljati.
[ stani-pani @ 27.06.2008. 14:25 ] @
IMHO, ovo će samo pojačati poziciju kralja svih domena .com. Opstaće delimično i alternative .net i .org, kao i domeni zemalja, tj. ccTLD (koji će po meni vremenom samo jačati). Ovo je način da spekulatori i ICANN zarade još novaca šišajući ovce koje će da se primaju na sve te nove fancy TLD-ove. A ICANN će još da inkasira za sebe od 30.000 do 300.000 USD za inicijaciju ovakvih TLD-ova.

Sa druge strane IDN domeni su jedino logično rešenje za mnoge narode. Prošlo je vreme dominacije ascii karaktera i engleskog jezika na internetu, jer on polako postaje prava globalna mreža. Prava stvar će biti idn.idn domeni za arapsko, kinesko, rusko i ostala pisma (npr u našem slučaju srbija.kom, koji btw već dugo godina poseduje krstarica.net). To će biti dobra novotarija :)

Edit: pokušaj ubacivanje ćirilice u moj latinični post.

[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 27.06.2008. u 15:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 27.06.2008. u 18:05 GMT+1]
[ srlexic @ 27.06.2008. 17:47 ] @
Ovo je zaista interesantno... Ukoliko pogledamo u vezi SEO, od trenutno prosečnih 50-60%, verovatno će procenat posetilaca koji budu dolazili sa pretraživača iznositi 90-99%. A da ne govorimo da će listanje na prvoj stranici Google-a za neku reč, biti ravno odlasku na Mesec
[ webex @ 27.06.2008. 18:08 ] @
Citat:
srlexic: Ovo je zaista interesantno... Ukoliko pogledamo u vezi SEO, od trenutno prosečnih 50-60%, verovatno će procenat posetilaca koji budu dolazili sa pretraživača iznositi 90-99%. A da ne govorimo da će listanje na prvoj stranici Google-a za neku reč, biti ravno odlasku na Mesec :)


Što će Google dovesti u još bolju finansijsku situaciju jer će svi koji hoće da se pojave u prvih 20 moraće da plate... hmmm... već vidim čemu sve to vodi... rađa se novi Microsoft... hehehe...
[ stsung @ 27.06.2008. 18:23 ] @
Pozd.

Za SEO - pa nece u tom sluchaju ni google sedeti skrshtenih ruku :) Sigurno nece dozvoliti da prosta manipulacija TLD-om izazove izmenu pozicije stranica u odnosu na pretragu.

Svako dobro.
[ srlexic @ 27.06.2008. 19:30 ] @
Raznim direktorijumima je popularnost opala pre jedno 4-5 godina, izgleda da ponovo dolazi njihovo vreme
[ obucina @ 30.06.2008. 01:11 ] @
Odlicno. Hitno mi treba neko ko ima infrastrukturu da podrzi top level domen, da registrujemo jedan za koji mislim da moze debelo da se isplati. Javite se na pp.

Edit:
Uh, tek sad videh ovo:
"We expect that the fee will be in the low six figure dollar amounts," said Dr Twomey.
U svakom slucaju, mozemo potpisati ugovor o namerama za ulazak u posao, ako i kada se za to steknu uslovi.
[ stani-pani @ 30.06.2008. 08:04 ] @
Citat:
obucina: Uh, tek sad videh ovo:
"We expect that the fee will be in the low six figure dollar amounts," said Dr Twomey.
U svakom slucaju, mozemo potpisati ugovor o namerama za ulazak u posao, ako i kada se za to steknu uslovi.

Za neke extenzije neće biti dovoljno izdvojiti 6 cifara. Ako se pojavi interesovanje od više strana za neku novu ekstenziju onda to ide na aukciju (tako da će .sex, .xxx, .blog itsl preći sigurno 7 cifri, a vrlo moguće da i to ne bude dovoljno).
[ Predrag Supurovic @ 30.06.2008. 09:31 ] @
Odavno se neke stvari ne organizuju zarad prakticnosti i upotebljivosti Inteneta vec samo zarad para. ICANN i RNIDS su ocigledni primeri. Na domenima je najbolji biznis - ne radis nista, a okreces pare na svakom koraku.
[ gorankx @ 02.07.2008. 12:55 ] @
ja se nadam da ce uvesti domene i na cirilici, buduci da je to spominjano jos pre 2 godine.
[ ||NeX|| @ 03.07.2008. 18:00 ] @
Stvarno su pukli. Sada se i velike kompanije mogu sjeb*** da pokupuju sve domene, ako hoće brendovati.
[ _CaRtMan_ @ 05.07.2008. 17:49 ] @
Glupost. Po meni, ovo nije potrebno.
[ IonX @ 09.07.2008. 13:40 ] @
Meni se ideja sviđa.

Žao mi je samo što će uvođenje mnogih drugih pisama (kinesko, kirilica, arapsko...) otežati pretragu i nalaženja onoga što korisni ktraži.
Ali, smisliće Gugl nešto :)
[ DakSrbija @ 09.07.2008. 22:15 ] @
Pogledajte ovo - IDNwiki http://idn.icann.org/ (sa desne strane u delu „evaluation” imate 15 raznih pisama koji će se moći koristiti za domene).
Eto, Rusi su se prvi sjetili da zatraže ćirilični domen, ali će se prava revolucija višejezičkih domena desiti kada se 1,3 milijarde Kineza i 1,1 milijarda Indijaca dignu na noge pa zatraže domene na kineskom, hindiju i sl.

Baš bih volio vidjeti ko će se im se suprostaviti
[Mislim da će za 10 godina manje od 10% domena biti pisano engleskim alfabetom!!!]
[ Ivan Dimkovic @ 10.07.2008. 01:08 ] @
Sto je odlicno - tada google pretrage na latinici nece izbacivati gomilu kineskih i sl... sranja od sajtova.

Pretpostavljam da isto vazi i za njih, i da njihove pretrage nece izbacivati gomilu engleskih sranja (za njih) ;-)

Ko hoce da se separatise, eto mu - jos bolje da takvi ne dobijaju besplatan "coverage" kroz internet pretrage.
[ Predrag Supurovic @ 10.07.2008. 07:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sto je odlicno - tada google pretrage na latinici nece izbacivati gomilu kineskih i sl... sranja od sajtova.


Da li ce Google da izbaci kineski sajt na latinicnu pretragu uopste ne avisi od Google-a vec od onoga ko je pravio sajt. Ako on zeli da se sajt pojavi na latinicnoj pretrazi - pojavice se. Sasvim sigurno ce tako i da bude, jer onaj, kome je Internet trziste, ce da uradi sve da privuce svakog moguceg posetioca.

Citat:
Ko hoce da se separatise, eto mu - jos bolje da takvi ne dobijaju besplatan "coverage" kroz internet pretrage.


U kom smislu da se separatise?

[ Ivan Dimkovic @ 10.07.2008. 10:19 ] @
Pa ko hoce da koristi pismo kojim se ne sluzi znacajan deo planete, to lepo moze da uradi - npr. tajlandsko pismo, i sl...

Time ce efektivno napraviti svoj mali svet, i to je super sto se mene tice, jer ce se smanjiti i mogucnost da ja nabasam na to, posto vec nije "namenjeno" ljudima koji pisu drugim pismom ;-)
[ Stranger2 @ 13.07.2008. 21:42 ] @
Citat:
Omogucavanje ieman domen na raznim pismima jeste dobrodoslo ali to ce da dovede do haosa jer ce dovesti ljude u situaciju da ne mogu da pristupe nekom sajtu zato sto ne poznaju pismo koje je upotrebljeno za ime domena a jos cesce, nece imati mogucnost da to pismo otkucaju na racunaru.


Pa onaj ko zeli najveci moguci broj posetilaca on ce i dalje koristiti engleska slova za svoj domen.
Onaj ko zeli samo posetioce iz svog naroda on ce koristiti slova svog jezika za svoj domen.

Ne vidim tu nikakav problem. I dalje ce se morati malo razmisljati i planirati pri izboru domena. Nista novo.
A onaj kome je stari sistem domena bio ogranicenje sada ce imati vecu slobodu i to je sve.
[ imiske @ 13.09.2008. 11:09 ] @
Za višejezičnost jesam. Firme koje žele du budu viđene i svetski će imati i domen u .com. A ja bih voleo da posećujem, recimo, đakprvak.škola (nisam postavio ćirilicu kod sebe, pa je zamislite)
A Goolge već ima globalno pretraživanje i u okviru zemlje, te ne vidim problem da koriste i lokalno pismo. Mislim, programerima je teško, ali za to su i plaćeni (valjda dobrano).
A ko hoće da se glupira sa .trtmrt - njegov problem. Prođe isto kao i .in.rs - koji nije administriran, tj. ne prijavljuje se globalnim DNS serverima, pa ge nemožeš ni nabosti, a kamoli guglovati.
I DA NARAVNO. Sve se radi zbog para. Mi se možemo samo ogrebati za malo ćirilice.