[ totovic @ 27.06.2008. 11:28 ] @
Pročitao sam negde da Apple ima nameru da udari na poslovno tržište sa svojim iPhonom.

Da li neko zna koliko je realno da iPhone ugrozi Blackberry po funkcionalnostima; ovde ne računam dizajn i funkcije koje su nepotrebne za poslovne korisnike.

[att_img]

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 01.07.2008. u 16:19 GMT+1]
[ alex @ 01.07.2008. 12:22 ] @
S obzirom da je za upotrebu BlackBerry potrebna tzv. Enterprise aktivacija (plus Blackberry server ukoliko se radi o velikoj firmi) iPhone ce itekako da ugrozi BlackBerry na tom polju, jer uz iPhone software 2.0 dolazi integracija sa MS Exchange. Koliko sam upoznat na pomolu su i integracije sa drugim (enterprise) email sistemima (Lotus Notes, npr).

Gotovo sam siguran da ce Apple resenje (integracija + iPhone) biti jeftinije od BB resenja (enteprise server + activation + BB aparat).

Kao bivsi korisnik BB-a i sadasnji korisnik iPhone-a, ne mogu a da ne primetim da je upotrebljivost iPhone aparata na neverovatno visem nivou od BB-a. Tu prvenstveno govorim o biznis upotrebi!
[ ventura @ 01.07.2008. 15:01 ] @
jel se ti zajevavas da je iPhone upotrebljivij od blackberry-ja?

eno moj iphone u kaseti od auta, jer mi zao da ga zafrljacim kroz prozor, a iphone koji sam doneo burazeru i dalje skuplja prasinu kod njega u sobi, cak ni on nece da ga koristi... iphone je upotrebljiv za sve osim za telefoniranje i sms poruke...

(izbrisan flame)

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 01.07.2008. u 16:12 GMT+1]
[ Gojko Vujovic @ 01.07.2008. 15:18 ] @
Voleli mi iphone ili ne, mislim da ne postoje sanse da u skorije vreme ugroze BB na poslovnom trzistu. Exchange + BB sistem je toliko ukorenjen u mnogo firmi, postoji support za to u IT-u firme, od provajdera, itd. Prelazak na nesto drugo je preskup, a osim lepsih telefona ni ja kao krajnji korisnik ne vidim sta bi taj prelazak doneo, a da ne pricamo koliko tek biznis ne vidi potrebu za time.

Bilo bi lepo doduse da je BB koristio neki open protokol, pa da imamo izbor aparata koje cemo koristiti, ali posto se to nije desilo jer zele da vas zadrze na BB platformi, sumnjam da postoje sanse da preuzmi vise od par sitnih procenata tog trzista.

Nije da nesto preterano volim BB, nemojte misliti da ga branim niti da imam razloga za to. A videcemo se na ovoj temi kroz par godina pa da uporedimo procente :)

--

Malo kasnije sam primetio da si pitao za funkcionalnost, a ne o preuzimanju trzista, tako da sam malko offtopic.

[ alex @ 01.07.2008. 15:20 ] @
Za dlaku si izbegao da ti obrisem poruku zbog flame-baita.

Ja se ne zajebavam, to mi nije niti obicaj niti imam vremena za gluposti.

iPhone: Email klijent je odlican, kalendar takodje. Trenutno sinhronizaciju kalendara i kontakata vrsim putem sync-a, ali ce to sigurno u novoj verziji softvera biti mnogo bolje. Takodje, Safari je odlican za pristup intranet portalu i podacima koji su mi potrebni.

BB ima neverovatno los web browser, mail klijent je ok (ne preterano dobar, jer ne podrzava pregled attachmenta, za razliku od iPhone-a), kontakti su blag oooooooooocaj (probaj da broj koji te je pozvao dodas nekom postojecem kontaktu bez C&P).

Jel' treba jos objasnjenja?!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.07.2008. 15:23 ] @
Očigledno je da je u pitanju stvar ukusa. Ti i tvoj brat očigledno niste kalup po kome treba praviti telefon :) Meni je recimo funkcija telefona na iPhonu ista kao i kod svakog telefona.
[ saigon_from_europe @ 01.07.2008. 15:30 ] @
Bas me je zaiteresovao ovaj post. Nisam nikada koristio BB, pa bih voleo da mi neko objasni zasto svi toliko hvale njegov mail sistem? Sta je to toliko bolje od npr. Exchange klijenta? To sto nalazim kao objasnjenje, tu uvek pricaju ljudi koji ni ne znaju sta je POP3, a kamoli bilo sta naprednije od toga, pa ispada da je to e-mail ko i svaki drugi. Koja je tacno fora sa tim sistemom?
[ ventura @ 01.07.2008. 16:50 ] @
Uzeo Sam opera iPhone da we podsetim zasto be stanje.

Recimo ovaj gore glupavi spellchecker koji se ne moze ugasiti, a zbog kog kucanje mailova I SMS ova traje 5 puta duze nego na BBu ili bill kom obicnom telefonu jer moras da prpveravas svaku rec prilikom kucanja.

Kontakti su ziva komedija, pogotovo dok vozis auto, ekspresno sletis s puta dok nadjes kontakt. Pa recimo prilikom pokusaja telefoniranja Dok se odazove na komandu prodje vecnost (nemam nijednu drugu apliiaciju osim fabrickih), pa prilikom trazenja broja slucajno pritisnes I telefon krece da poziva broj, a poziv ne mozes prekinuti dok sa druge strane ne krene da zvoni, itd, itd.. Da ne duzim dalje, smesna mi je uopste ideja koriscenja iphone za posao, kad je telefon napravljen cisto kao igracka za klince
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.07.2008. 17:10 ] @
Pola ovih stvari koje si naveo kao mane samo govore o tvom neznanju kao korisnika i nisu realne mane uređaja.

Postoji razlog zašto se spell checker ne može isključiti, a to je zato što je telefon pravljen za jedno tržište, na kome je upotreba takvog sell checkera sasvim opravdana. A zatim je tu jailbreak kojim se telefon otključava za svakakve modifikacije, uključujući i KB2 patch, kojim se spell check isključuje. Samim tim kucanje postaje mnogo brže nego na običnim telefonima, a jednako brzo kao na BB-u ako ne i brže, jer iPhone ima jedan dobar feature, a to je da ne otkuca slovo dok ne pustiš "taster", pa pogrešno slovo lako može postati ono pravo, bez nepotrebnog koraka brisanja pogrešnog slova.

Mana jeste što ne postoji pretraga kontakata, ali em sada postoji programče Search kojim se može obaviti pretraga kontakata, em će ta funkcija biti implementirana u novoj verziji softvera.

I za kraj, veza se može prekinuti čim se broj počne pozivati, ne mora se čekati uspostavljanje veze (odnosno zvono na drugom kraju), evo sad sam proverio.

E sad, poslovne primene su razne. Za tvoje verovatno nije, ali uopšte nisi objektivan.
[ Gojko Vujovic @ 01.07.2008. 17:15 ] @
alex, ne znam koji si BB koristio ali svi noviji softveri imaju podrsku za attachmente i to fenomenalnu. Slike skine u nizoj rezuluciji da bi je brzo video pa ako zumiras skida vecu verziju (iako nisu obe poslate, server radi konverziju). PDF pregled je fenomenalan. Otvara sve office formate (probao excel i word, zacudjujuce upotrebljivo za brzi pregled).

Mislim neke stvari oko UI kod BB ni ja ne podnosim i bas iritiraju, meniji nisu standardizovani i trazi se puno klikova da bi se sve obavilo ali... jos uvek mi deluje daleko brzi za koriscenje i dovrseniji proizvod od iPhone-a. Probaj BB Curve sa najnovijim softverom, sa nekom dobrom temom (posto kod njih teme odredjuju prikaz na standby ekranu), iznenadices se sta sve moze.

saigon: Za email je BB neprevazidjen, probao sam sve i svasta i nista ne moze da mu pridje po brzini i odzivu i upotrebljivosti. Bilo koja nokia je npr tuga za email u poredjenju sa BB. Tastature su najbolje koje sam video na smartphone-u. Kljucna prednost je PUSH mail, a i sve ostale sinhronizacije su po push sistemu sa servera. Nema rucnog synca, sve je automatski. Pre mesec dana sam pisao vec malo na ovu temu, koga zanima o BB mail prednostima, procitajte ovo: http://www.elitesecurity.org/p1966869
NPR kada jednom probas blackberry+exchange, posle bi ti najgora kazna bila da na primer moras da koristis E61i + one glomazne nestabilne nepodrzane aplikacije za bb/exchange integraciju. Vidi se da nisu native i da losije i sporije rade jednostavno.

I opet da naglasim, ne bih da branim ni jedne ni druge posto oba imaju pretenzije da postanu the one and only, zatvoreni sistemi i to mi se nimalo ne dopada. Ali kad smo vec osudjeni na takve stvari (i Exchange vlada na enterprise email trzistu), onda ostaje jedino diskusija o tome sta kome vise odgovara u upotrebi.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.07.2008. 17:17 ] @
Tu su i naša slova na tastaturi :)
[ ventura @ 01.07.2008. 17:18 ] @
Ne mogu nikako da budem neobjektivan kad prenosim svoja iskustva, a pogotovo sto moje misljenje dele svi iz moje okoline, a koji su koristili iphone
[ Ivan Dimkovic @ 01.07.2008. 17:30 ] @
I ja se slazem sa Gojkom i Venturom - Blackberry je industrijski standard i predstavlja proizvod dizajniran za biznis upotrebu, dok je iPhone consumer igracka (jako lepa, doduse) koja pokusava da bude sve po malo ("Jesus Phone").

Postoji mnogo problema koje ce Apple morati da resi:

1. Apple biznis strategija je namenjena krajnjim korisnicima a ne corporate kupcima - da ne duzim, postoji milion razloga zbog kojih Apple ni dan danas nije neki veliki prodavac opreme firmama, za razliku od mnogih drugih OEM-a (sa druge strane, Apple je vise nego uspesan u retailing-u) - ovo ce takodje biti i problem za iPhone, doduse u manjoj meri jer ce telefone biznisima prodavati veliki Carrier-i (tipa Vodafone) a ne Apple direktno.

2. Apple biznis model za Carrier-e je vrlo opasan: http://www.theregister.co.uk/2.../20/iphone_sets_the_standards/ i imace veliku opoziciju za neki veliki deployment - Carrieri ne vole iPhone.

3. Usability iPhone-a je odlican za pustanje muzike i kratki surf, ali je meni licno za pisanje e-mailova horor. Virtuelna tastatura je blagi uzas. Alex je u pravu da je Web Browser na iPhone-u bolji - ali meni, kao tipicnom biznis korisniku, telefon ne treba za surf puno, vec za razgovore i e-mail - a tu iPhone nije bas na nivou Blackberry-ja.

Meni je jako tesko da kucam nesto na iPhone tastaturi, a web browser - iako zanimljiv sa zoom-om prstima, je neupotrebljiv za bilo sta osim citanje news sajtova, sto mogu da uradim i na mom Samsung BlackJack-u bez problema (Favorites / BBC).

--

Da budem precizniji - meni telefon treba za:

1. Telefoniranje - i to sto lakse, ne treba mi da pipkam prstom ili, jos gore onom MS PocketPC cackalicom kako bih nazvao nekog iz imenika!!!

2. Brzo citanje e-mailova, push preferabilno - skrolovanje sa prstom ili na ekranu ili sa tockicem sa strane bez ikakvog zamajavanja, i EVENTUALNO reply na neki od njih, u kom slucaju zelim PRAVU tastaturu koja NE BRKA slova. Nema niceg goreg neko ubadanje prstima po ekranu koji postaje sve masniji i prljaviji, sorry.

2. Kratak surf - cisto da vidim vesti, akcije i sl... Za bilo sta ozbiljnije mi treba telefon kao HSDPA/UMTS modem koji cu povezati na moj laptop, gde mi je surfovanje daleko ugodnije i cim imam vise od 5 min, koristicu laptop a ne ekran od par inca.

IPhone, iskreno, zadovoljava ova 3, ali jako lose... Blackberry (za Blackberry servis) ili recimo Blackjack (MS Push) rade daleko daleko bolji posao - a prednosti iPhone-a su za moju upotrebu potpuno marginalne (lepsi web browser... super, ali je to i dalje bolno u poredjenju sa racunarom, muzika... super, imam iPod i ne treba mi jos jedan, itd...)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.07.2008. 20:59 ] @
Citat:
ventura: Ne mogu nikako da budem neobjektivan kad prenosim svoja iskustva, a pogotovo sto moje misljenje dele svi iz moje okoline, a koji su koristili iphone


Koristili su ga u zemlji u kojoj nije zvanično podržan, kao najobičniji USA korisnik. Te dve stvari ne idu zajedno. Tačno je da out-of-the-box uređaj ne pruža mnogo kao neki drugi smart telefoni, ali ko zna kako da ga sredi... No, i tada se opet u velikoj meri radi o ukusu.
[ Ivan Dimkovic @ 01.07.2008. 22:36 ] @
A sta tacno pruza iPhone u USA gde je "skroz podrzan"?

- iTunes muziku? Totalno irelevantno za bilo kakav biznis use... a i za privatnu upotrebu je daleko pametnije imati iPod nego telefon kome ce baterija biti kompromitovana MP3 playerom... Na kraju se dobije los telefon sa malim uptime-om i los MP3 player sa isto tako malim uptime-om kao i memorijom
- EDGE? Cenim da i u Srbiji podrzava EDGE
- Video Voicemail? Jos jedna igracka potpuno nerelevantna za biznis korisnike, ne znam NIKOG ko ovo koristi niti mislim da bi mnogo ljudi bilo toliko dokono da se krevelji ispred kamere u toku ostavljanja voicemaila

Eto recimo, u mom najblizem okruzenju (2 firme, jedna sa 400 ljudi i druga sa oko 1000) mogu da primetim da:

1. Inzenjeri cesto imaju iPhone, jer imaju viska para a + to je njima jako zanimljiv gadget sa gomilom community softvera koji radi sve i svasta
2. Menadzeri i ljudi iz prodaje ponajvise koriste Blackberry, zbog jednostavnosti e-mail upotrebe i univerzalne dostupnosti servisa

Jednostavno, prava QWERTY tastatura i jednostavnost obavljanja... telefonskih razgovora! je nesto sto treba vecini ljudi.

Fenseraj tipa multi-touch, pravi web browser i sl.. je nesto sto zaista ne mislim da je preko potrebno - pogotovu ako kompromituje one osnovne stvari iz proslog pasusa.

To sa iPhone feature-ima je isto kao i trpanje kamere u telefon... Sto se mene tice, mom poslovnom telefonu ne treba jebena kamera, a pogotovu ne "Carl Zeiss" objektivi (koji su tu samo da dignu cenu) kada je potpuno jasno da mobilni telefoni daju potpuno inferiorne slike u odnosu i na najjeftinije digitalne idiote, a ta kamera i elektronika i optika za nju nepotrebno em otezavaju telefon, em povecavaju potrosnju struje ili bloat-uju njegov softver.

Pogledajte samo iPhone web browser... Kul, pravi web browser, multi touch zajebancije ... wooow. A onda probajte da izbrojite koliko puta ste omasili link i kliknuli na drugi zato sto je vas prst bio preveliki za link, i koliko ste vremena izgubili nabadajuci onu virtuelnu tastaturu. Onda na to izgubljeno vreme dodajte i vreme za ciscenje zamagljenog ekrana od svih tih "kliktanja"...



[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 03.07.2008. u 15:15 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.07.2008. 23:31 ] @
Pruža engleski jezik, pa se 99.9% korisnika ne žali na spell checker. Samo sam na to mislio, jer su ostale primedbe bile neproverene ili lako otklonive.

Kad spomenu Safari na iPhoneu, ako već nisi siguran šta ćeš ubosti, pritisni link i drži prst sekund dva i pojaviće ti se HUD na kome će pisati kuda link vodi. Ako to nije taj link, samo pomeri prst.

Zaštitne folije za ekran (koristim GuardFilmove) su blago gumirane i ne ostavljaju tako tragiče muzge zbog kojih bi ti očigledno razbio telefon.

A veće gubljenje vremena je ovo što radimo, nabeđivanje čiji je veći. Niti su svi direktori isti, niti su svi ukusi isti. Većina ih iz ovih ili onih razloga zaista može koristiti BB. Pošto je čovek rekao da je pročitao negde da Apple planira da udari na poslovno tržište, 2 neproverene informacije u jednoj rečenici, zamlaćivanje oko toga hoće li, može li i slično su samo gubljenje vremena.
Tu je i moja silazna stanica :)
[ miniracunari @ 03.07.2008. 02:15 ] @
Moram i ja da kazem nekoliko stvari. Hm, samo odakle da pocnem. Naime, svi proizvodjaci ce uskoro nuditi aparate koji mogu da pristupe BB serverima. Uglavnom svi telefoni koji koriste simbijan to vec mogu. Ovi drugi ce verovatno ici istim putem. Medjitim, stvar je mobilnih operatera koju se uslugu nuditi sa kojim uredjajem. Jer zbog trenutne kompatibilnosti BB ima ipak prednost kada je u pitanju poslovna upotreba. Takodje to je jos uvek najbrzi os (mislim na RIM). Ostali se priblizavaju i prave mnogo jaci hardver, ali ipak imaju glomaznije os koji rade sporije. E sada, BB forsira hardversku tastaturu, a to je nekima i dalje jako bitna stavka kada je u pitanju kucanje(pisanje) mail-ova.. Tako da za sada ipak za poslovne korisnike BB vodi..
[ ||NeX|| @ 03.07.2008. 11:16 ] @
Ovako, vidim da ste pravo počeli argumentovati, a niste jednu esencijalnu stvar uradili. A to je podjela business aspekta. Ovo o čemu vi pričate je samo sa aspekta single usera. Hajmo dakle malo drugačije.

Iphone za velike firme

Po zakonu u Njemačkoj se ne smije koristiti jer ima kameru. Druge zamjerke se mogu naći ovdje: http://derstandard.at/?url=/?id=3388818
Ima tih caka jedno 4-5, uglavnom nije prilagodiv recimo da ga koriste firme kao Bosch i Siemens za svoje radnike.

Iphone za poslovne aplikacije

Trenutno sam baš u toku razvoja jednog software-a za management kamiona i robe preko Iphone-a. Mogu vam reći da največu prednost koju donosi iphone, a to je usability, itekako koristi u ovakvim projektima. Čak i kamiondžije brzo shvate kako stvari idu.

Iphone za manje firme

Iphone nema nekih stvari po kojima se razlikuje od drugih smart telefona po pitanju grupnog rada. Ko uvede MS Sharepoint ili Groove prvi, taj je na konju, tako makar vidim to u Njemačkoh

Iphone za business man-a koji koristi intenzivno internet na putu

O ovome ste vi pričali. Vi svi izgleda dobrim dijelom koristite telefon da provjeravate email-ove i eventualno šta odgovorite. Čak surfate. Mislim da iphone ima bolji browser, sada kada izađe firefoxov brat za mobile, vidjeti ćemo kako će to izgledati. Email tvrdite da je BB bolji.

Iphone za business man-a koji NE koristi intenzivno internet na putu

Taj sam recimo ja. Dakle primarna funkcija telefoniranje, sms, jako dobar kalendar i brz backup kontakta. Čak mi ni synchronizacija ne treba.
Koristio sam ga par dana i ne vidim nikakve prepreke zašto nije najbolji u tome.

Offtopic: Šminka

Iphone je itekako šminka kao i svi Apple-ovi proizvodi i to će ga prodavati. Nema funkcionalnosti u kojima je recimo bolji od SE K850i, ali ipak je više trendy i prodavati će se bolje. To statusni simbol da nisi kao svi ostali i to ga prodaje. Ako se gleda funkcionalnost, svakako da ima najbolji usablity, zapravo je prvi koji je sve usability ISO standarde jednostavno primjenio, ali to ne uvečava funkcionalnost.
[ alex @ 03.07.2008. 15:12 ] @
Sorry na kasnelom odgovoru, dolazak na posao posle 2 meseca pauze obicno je pracen sa gomilom obaveza. Phew.

Citat:
Ivan Dimkovic:
1. Apple biznis strategija je namenjena krajnjim korisnicima a ne corporate kupcima


Sa novom verzijom softvera, koju sam vec spomenuo, i koja izlazi za koji dan, spektar ciljnih korisnika se uveliko prosiruje na biznis korisnike. Tome u prilog svedoci i WWDC keynote.

Citat:

3. Usability iPhone-a je odlican za pustanje muzike i kratki surf, ali je meni licno za pisanje e-mailova horor. Virtuelna tastatura je blagi uzas. Alex je u pravu da je Web Browser na iPhone-u bolji - ali meni, kao tipicnom biznis korisniku, telefon ne treba za surf puno, vec za razgovore i e-mail - a tu iPhone nije bas na nivou Blackberry-ja.


Svedska firma inUse je u februaru objavila sledeci izvestaj: Free iPhone usability report (direktan link ka izvestaju je ovde). Test se izvodio po sledecem principu:
Citat:
inUse
We used our standard setting for usability testing, inspired by Wright & Monk´s cooperative evaluation.
The user performs pre-defined tasks that should be representative for her normal usage, whilst a test
leader communicates with her in a format that sounds like a normal conversation, but really is a refined
method to find out what the user conceive about the product. An observer is present, with the one
assignment to note everything of what is said and done that is important for understanding how the
product succeeds in meeting the user´s expectations.


Testove su izvodili na nekoliko aparata: iPhone, HTC TyTN, SE W910i, Nokia N95. Testovi su ukljucivali akcije koje prosecan korisnik svakodnevno izvodi na telefonu. Rezultate procitajte u izvestaju, a ja cu da sumiram:
Crucial everyday actions are intuitive and effective to carry out, at least better implemented than with competing mobile device conventions.

Citat:

1. Telefoniranje - i to sto lakse, ne treba mi da pipkam prstom ili, jos gore onom MS PocketPC cackalicom kako bih nazvao nekog iz imenika!!!


Zar nije "pipkanje prstom" najintuitivniji nacin? Prste ces u svakom slucaju da koristis, na bilo kom telefonu. iPhone samo skracuje put izmedju tvog prsta i aplikacije, da se tako izrazim.

Citat:

2. Brzo citanje e-mailova, push preferabilno - skrolovanje sa prstom ili na ekranu ili sa tockicem sa strane bez ikakvog zamajavanja, i EVENTUALNO reply na neki od njih, u kom slucaju zelim PRAVU tastaturu koja NE BRKA slova.


iPhone v2.0 dolazi sa push email/calendar/contacts(za MS Exchange) i Cisco IPSec VPN klijentom, tako da ukoliko corporate korisnici koriste nesto drugo uvek postoji pristup intranet-u.
Sto se tice tastature, to je stvar licnog ukusa i navike - u pocetku sam dosta i sâm brkao slova, ali predictive text dolazi kao ogromna prednost (slicno T9) - tu su ne samo u pitanju predvidjanja slova koja postoje u recniku, vec i slova koja si ranije koristio (ako sam npr napisao BlahBlah u prethodnom sms-u, telefon ce to uzeti u obzir).

Citat:

2. Kratak surf - cisto da vidim vesti, akcije i sl... Za bilo sta ozbiljnije mi treba telefon kao HSDPA/UMTS modem koji cu povezati na moj laptop, gde mi je surfovanje daleko ugodnije i cim imam vise od 5 min, koristicu laptop a ne ekran od par inca.


iPhone dolazi sa nekoliko native aplikacija (a u verziji 2.0 ce ih definitivno biti mnogo vise, putem App Store), koje omogucavaju pristup business podacima (akcije, biznis vesti, itd). Za akcije vec postoji native app, a FT.com kao i Google pripremaju svoje verzije (bilo da je rec o native aplikacijama ili iPhone web aplikacijama).

Na kraju, ekran na iPhone-u ima 163dpi sto je za klasu (ili dve) bolje od bilo kog aparata na trzistu (a narocito od BB telefona!). To je odgovor Gojku u vezi attachment-a.
[ osmania @ 04.07.2008. 00:26 ] @
ja samo mogu reci da imam HTC tynt II i mogu reci da je to super stvar. Volim HTC zato sto mu se tastatura izvlaci... jedva cekam da izadje daimond pro...
BB ne svijdja mi se sto prvo sto je tastatura naprijed nem oze se uvuci drugo tipke su cackalicom da pritisces malo previse i nepregledno.
Ja volim touchscreen jer ne mogu da zamislim otvorim neki dokument i kako da jednu recenicu copy paste. znaci ona fora nokije main open bal bla bla je za ubistvo kako BB radi ne znam ali ako nema touch to je shit.
Iphone mi je super jer je extra uradjen sminka, druga stvar ja oblji browser nisam vidio i brzi itd... mislim svaka cast radi extra posao svoj.

mada koliko vidim Iphone je izasao na trziste relativno mlad i osvojio 20 % kolaca.
kako ce iphone 2 da bude ne znam ali bice guzve... ja ne znam jedino sto me iritira sto ti ljudi nece da ugrade neke stvari i to svijesno.
NPRJ:
Iphone 2 da su ubacili 3.2 MPcam bi bilo extra ili vise, i da su jos te neke stvari sredili kao search itd...
nebitno sada.
I sa Iphone sve mozes da radis kao i sa BB kako se ko navikne...
meni moj HTC je extra za zamijenu BB ima ovaj s730 ubio se :)

p.s: zar htc nije bussines tel ili???? :)))


[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.07.2008. 13:26 ] @
Citat:
osmania: Iphone 2 da su ubacili 3.2 MPcam bi bilo extra ili vise, i da su jos te neke stvari sredili kao search itd...


Paušalno pratiš dešavanja. Napisao sam već da su rekli da će u v2.0 postojati mogućnost pretrage :)

Takođe, stekao sam utisak da je ovakva kamera dovoljna Amerima, a njima je prvi i bio namenjen. Ono što je mana na iPhone kamerici nije tih 2MPix (to samo laiku može biti važno), već izrazito nekvalitetna slika koju pravi. Kamerica na N70 daje daleko upotrebljiviju fotografiju, a isto je 2MPix.
[ hodac @ 05.07.2008. 01:10 ] @
Blackberry uzasno jednostavan i funkcional telefon, sa uzasnom lakochom korischenja .Jedini nedostatak u odnosu na iphone kasno pojavljivanje moguchnosti za upotrebu bezichnog interneta .

Mislim da pravite greshku shto poredite ova iphone sa onim koji che biti napravljen za bisnis korisnike (zar mislite da che neko da pishe poruke preko ovog ekrana - za mene je to bila nochna mora ,ili da zove, suvishe mnogo greshaka i gubitka vremena ).
[ Catch 22 @ 05.07.2008. 01:26 ] @
Al' zar ta knjiga nema više od samo ova dva slova, koja vi ovde pominjete?

Smartphones: Broj aktuelnih modela po proizvođačima

;)
[ Darko Prelic @ 06.07.2008. 08:38 ] @
Kao i u većini stvari, stvar ukusa, sloboda izbora.. Meni lično iPhone ne odgovara za kucanje, jer dosta vremena provodim u autu i za razliku od "normalnih" telefona moram da gledam u telefon šta kucam, dok ovako mislim da sam naučio gde je nula pa samim tim je lakše i otkucam ;)

iPhone je idealan ukoliko ste što bi naši ljudi rekli - dokon čovek :) .. lagano ispijanje kafe, tipkanje po ekranu, lep surf, itd itd, ukoliko vam treba da nešto brzo odradite, okrenete nekoga npr. a da na to ne trošite previše vremena i pažnje onda.. ne znam, ali to su neka moja zapažanja - iskustva.

I da ne skrećem sa teme, ali može se zaključiti da sam ja za BB ukoliko je poslovna primena u pitanju, tj. za iPhone ukoliko ste kao što rekoh "dokon čovek" ;)
[ mmix @ 06.07.2008. 11:10 ] @
Odgovor na temu: nijedan

I BB i Apple su proprietary patents hogovi i koriste veoma neeticke metode i za upotrebu uredjaja i za prodiranje na trzista. Kao da se zaboravilo kako je BB dosao tu gde jeste? U trenutku kad je pola sveta osmisljalo open standarde za mobilne aplikacije i protokole pojavio se Bb koji se zestokim slihtanjem tehnolski neukim executivima uglavio u korporativni svet i uveo svoje defektne protokole i unistio open inicijativu na tom trzistu. Apple nije nista bolji od toga i super je dok god telefon koristis za ono sto ti Apple dozvoli, ako hoces custom aplikaciju na Applu (a i na BBu) rodices mecku, a ne svodi se mobilni biznis samo na proveravanje maila i pracenje kalendara. Ja cu bogami da se strpim do septembra i onda da uzmem XPERIA X1, em ce biti jeftiniji, em bolji, em nece dolaziti zakljucan za visegodisnje dilove.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.07.2008. 11:38 ] @
Dokle ćete bre sa nepotpunim znanjem o nekom proizvodu dolaziti na forum i pljuvati po nečemu što ste ili koristili samo 15 minuta ili videli na interentu!

Mmix, ja na iPhoneu imam barem 40 programa koje sam instalirao i koji mi proširuju upotrebnu vrednost telefona do nivoa do kod ćeš i ti moći doći sa X1. A mečke nisam video. A za BB nisam rekao ni jedne reči, jer platformu nisam koristio, a ono što sam pročitao o istoj smatram nedovoljnim tlom za donošenje suda.
[ mmix @ 06.07.2008. 13:14 ] @
To sto si ti na svoj hakovani/otkljucani iPhone stavio 40 aplikacija ne znaci nista, ili hoces da tvrdis da jedna ozbiljna firma treba da baci svoj skupo placeni Bb sistem i umesto toga predje na hakovane iPhone (mada je Bb jos grdji po pitanju aplikacija)? Pod uslovom naravno da pod tih 40 aplikacija ne ubrajas web/ajax aplikacije, ja pricam o native aplikacijama. iPhone SDK je izasao pre koliko, 3 meseca? I koliko znam standard/enterprise program je jos uvek limititran za US kompanije na klasicno Apple bezobrazan nacin (plati nam $299 da bi bio beta tester). Sam razvoj je limitiran na Intel Mac/Leopard platformu i rezultovani projekti nisu cross-platform kompatibilni, ajd sto nisu binarno, to je uobicajeno za mobilne aplikacije, ali nisu ni na nivou sorsa, tako da ako uletis u tu pricu tvoj enterprise kod je vezan za iPhone za vjek i vjekov, pride investicija u Mac razvojno okruzenje i inhouse XCode developere koja jedino ima smisla ako ces celu firmu da prebacis na MacOS da bi momci pravili i ostali softver za firmu, sto je finansijski veoma los potez ako vec imas sistem koji radi. Da ne pominjem da je iPhone SDK jos uvek u beta fazi sto je velika prepreka za ubacivanje u enterprise okruzenja koja od beti beze k'o djavo od krsta. I na samom kraju, firme nece raditi sa otkljucanim uredjajima, radice legit, sto znaci lokovani telefoni sa preplacenim data servis ugovorima.
Cak iako sve ovo zaobidjes, i ako si Indy developer koji hoce da se ubaci na iPhone trziste jedini legitimni nacin distribuiranja i prodaje iPhone aplikacija je kroz AppStore, da bi Apple i tu uzeo malo kajmaka.
Jedna je stvar biti entuzijasta i prckati sa tehnologijom, druga je uvesti tu tehnologiju u jedno striktno kontrolisano enterprise okruzenje, gde se mecke radjaju i za manje stvari od ovih. Sony je to prokapirao, Apple je poslovicno kratkovid na tom polju i misli da svi mi moramo da se adaptiramo njima, a sa druge strane imas WinMobile platformu koja je sors kompatibilna i ne vezuje te za odredjenog vendora ni za hardver ni za data naloge. Dakle, Apple, fala, dovidjenja.

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.07.2008. 14:40 ] @
Mešaš babe i žabe. Nativne aplikacije postoje i moguće ih je instalirati.
Mešaš i otključavanje i jaibreak. Telefon možeš jailbreakovati, a da ti i dalje bude zaključan na AT&T (ili koju već) mrežu.
To što je SDK beta, ne znači da će aplikacija biti išta lošija, niti da se velika kompanija mora petljati sa SDK-om...uradi tender i dobije aplikaciju koja joj radi posao.

I na kraju, ja uopšte ne tvrdim da je iPhone najbolji telefon, ili najbolji telefon za biznis korisnike, već samo opovrgavam "argumente" koje ljudi poput tebe koriste.

Način postoji, a da li je neko voljan da to radi na enterprise nivou, to je sasvim druga priča.
[ mmix @ 06.07.2008. 19:41 ] @
Vidi, ne mesam babe i zabe, rekao sam hackovanje i otkljucavanje, a pod hackovanjem podpada i jailbreak, i taj postupak mozda nije nelegalan (mada mi je to dubiozno), ali je definitivno protivan licenci i ukida iPhone garanciju; necu da ulazim u to da li apple moze to da otkrije ili ne, legalno govoreci upotreba ziphona je prekrsaj licence. A ispravi me ako gresim ali je to jedini nacin da se aplikacije instaliraju na iPhone (ako izuzmemo legalne nacine preko AppStore-a i inhouse kroz Enterprise Program licencu) i samim tim je upotreba tih aplikacija neautorizovana od strane Apple-a i protivna licenci i sam Apple je svakim svojim sledecim updatom ukidao postojeci jailbreak pa se malo cekalo na novi i tako u krug. Ja mozda nisam toliko duboko u Mac/iPhone svetu ali mi to deluje kao veoma jednostavna matematika, od koje se iole ozbiljnoj firmi dize kosa na glavi i koja sigurno nece dovesti sebe u situaciju da upotrebom shady tehnika osakati svoj posao. Jel mozes ti da zamislis partnera u pravnoj firmi "Morrison i partneri" kako se hvali klijentima kako su oni za***ali Apple i hackovali svoje telefone da bi instalirali svoje aplikacije na njima ili jos bolje "pokazao bih vam to na mom iPhonu ali je poslednji update ubio moj jailbreak pa cekam novi hack". Ajd da je iPhone jedini na svetu i da im biznis zavisi od njega pa da i rizikuju, ali situacija nije takva. A ako uzmes da je sve "po pravilima" i da ispostujes Apple licencu u potpunosti onda si ogranicen u svojim mogucnostima.


Dakle nije stvar "voljnosti" i za to nije kriv iPhone kao tehnolosko resenje i uredjaj koji zaista i nije los i definitivno prevazilazi neke PDA uredjaja ukljucujuci i RIM BBove, kriv je iskljucivo alavi i bezobrazni Apple koji pokusava da predefinise ulogu hardverskog vendora koristeci svoju mainstream popularnost a to ne pije vodu u svetu biznisa, RIM je to uspeo jednom svojim perfidnim fazonima u doba opste zbunjenosti, ali ni IT menadzeri nisu vise ovce. Pre ce Android PDAovi da istisnu BB/WM iz tog sveta nego sto ce to iPhone.
I Apple, ne iPhone, je razlog zbog kojeg ja blatim taj uredjaj; da mi je inicijalno Apple legalno ponudio da kupim otkljucani iPhone sa mogucnoscu da vise ne zavisim od Apple-a u koriscenju uredjaja, ja bih ga razmotrio kao opciju za kupovinu (mada ga sad ne bih kupio, al iz drugih razloga jer sad ima i boljih). Naravno pod uslovom da bude po realnoj ceni, a ne one mahinacije koje rade u Francuskoj da zaobidju zakon o zastiti potrosaca (oces otkljucani iPhone zato sto zakon to zahteva? evo, samo 999evra, zakon ipak ne odredjuje cenu).

Moji argumenti mozda nisu tehnoloski ali su itekako realni i neke sam iskusio i na svojoj kozi par puta. Npr, kad sam klijentu uradio projekat WWF aplikacije koja je idealno resenje za njihov problem, ali je u to vreme .NET3 bio RC pa sam dobio po usima iako se niko iz njihovog bajnog IT-a nije setio da mi kaze da su non-RTM verzije zabranjene kad sam im prezentovao predlog resenja. Ja sam taj projekat radio po tenderu pa ti vidi koliko te tender stiti od toga. Razlog iz kojeg se ne koristi beta u tom okruzenju je sto beta nije ucrtana u beton i sto moze da se menja sa realnom mogucnoscu da isporucene/placene/instalirane aplikacije prestanu da funkcionisu i to je njima neprihvatljiv rizik.

I mani se tog "ljudi poput tebe" etiketiranja, sasvim ce biti dovoljno da das kontrargument na te "argumente".
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.07.2008. 20:34 ] @
Verzija 2 stiže za par dana, tako da pola ove priče o betama i hakovanju ti pada u vodu. Svi će moći da distribuiraju svoj program grupi korisnika kojoj žele. Ok, nisu se hteli zezati sa hakovanjem pre, sada neće morati. A i ti ćeš sada moći kupiti otključan iPhone za manje od 999€ :)
A to za tender, ***i ga, to su možda neka pravila zanata koja je možda trebalo da znaš.
[ mmix @ 06.07.2008. 21:25 ] @
Za sad cu da stavim tacku na ovo jer ono sto sam ja cuo o iPhone2 su spekulacije koje se ne slazu sa ovim sto ti tvrdis i vise idu uz liniju nastavka Appleove ludorije i jos grdje kontrole i vezanosti za Apple, ali su ipak spekulacije i necu da trcim ispred rude. Zivi bili pa videli, jos malo jace od 4 dana pa cu opet da se oglasim

A to za pravila zanata, to sam sredio vrlo brzo posle toga jer nije nasa obaveza da poznajemo sve policy-e kompanije za koju radimo (tih sranja ima na hiljade strana), IT i project sponsor i jos vise risk menadzment grupa su bili zaduzeni da nas ili unapred upoznaju ili da projekat stopiraju pri predaji SOW-a (Statement of work). Priznali su svoju gresku i platili nam za rad, ali smo taj account izgubili ni krivi ni duzni iako smo im i popust dali. Pre odlaska sam cuo i da koriste tu aplikaciju posto se WWF nije promenio od bete u RTM. Jbga, ostade gorak ukus u ustima
[ P_e_r_a @ 08.07.2008. 21:53 ] @
Sve je stvar ličnog afiniteta. Čisto sumnjam da će u zemlji srbiji gazde kupovati zaposlenima BB ili iPhone, tako da je nabavka najčešće u privatnom angažmanu. Ja lično koristim iPhone od septembra prošle godine i nemam većih primedbi na njega. Jeste otključan što je nelegalno, ali sam bio primoran kao i svi korisnici van amerike. Trenutno jurim nekoga ko ide u ameriku da mi donese iPhone 3G, što znači da sam zadovoljan većinom mogućnosti koje mi pruža iPhone.

Dodatne aplikacije. Nemam instaliranih 40, ali ih imam nekih 10-ak i one mi pokrivaju većinu potreba. Od instaliranih aplikacija najviše koristim weDict (fenomenalan program za koji postoji gomila rečnika: Longman, Britannica Concise, Merriam-webster), fring (klijent za ICQ, MSN, Yahoo messenger, ...) i HP-41CX emulator (Emulator HP-41 kalkulatora) i HP-12C (Emulator odličnog finansijskog kalkulatora) i za igranje PuzzleManiak (trenutno ima 27 raznih logičkih igara).

Jedina stvar koja mi nedostaje je povezivanje sa Exchange serverom u firmi, ali koliko sam video na netu i to je moguće izvesti uz neka dodatna podešavanja na samom Exchange serveru, ali pošto u firmi imamo malo konzervativnog sistem administratora nisam hteo da ga pritiskam da čeprka po istom. Novi iPhone će mi doneti i tu mogućnost tako da trenutno ne vidim neki veći razlog da bih ovaj telefon zamenio sa nekim drugim.

I da zaključim. Moj izbor je iPhone jer zadovoljava većinu mojih potreba i trenutno ne vidim ni jedan valjan razlog da ga promenim.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.07.2008. 22:24 ] @
Citat:
P_e_r_a: Novi iPhone će mi doneti i tu mogućnost tako da trenutno ne vidim neki veći razlog da bih ovaj telefon zamenio sa nekim drugim.


Ispravka, novi softver bi trebalo da donese tu mogućnost, tako da će i stari iPhone moći imati istu funkcionalnost kao i novi.
[ P_e_r_a @ 08.07.2008. 22:34 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ispravka, novi softver bi trebalo da donese tu mogućnost, tako da će i stari iPhone moći imati istu funkcionalnost kao i novi.


Potpuno si u pravu :)
[ mmix @ 09.07.2008. 11:53 ] @
Ok, vi stvarno morate da me prosvetlite, jer ovo sto vi pricate ili nije tacno ili jednostavno svi na ovom svetu imaju probleme koje vi nemate. Zato dva jednostavna tehnicka pitanja:

1. Kako vi ostajete online na fringu kad koristite neku drugu aplikaciju (ukljucujuci i pozive) na uredjaju koji ne podrzava custom servise i izvrsavanje aplikacija u pozadini? Cak i glupavi Blackberry podrzava background procese, cak i moj zastareli P910i ih podrzava, iPhone ih nema (ili vi znate za neki nacin?)

2. Kako zamisljate da radite push sa exchange-a po volji kad je push saobracaj ogranicen na apple notification server koji nemate ni kod jednog provajdera? Cak iako vam telcoi otvore APN/PDP kontekst sa direktnim linkom ka telefonu sam telefon nece moci da primi podatke jer SDK ne dozvoljava custom listener portove. O kakvom pushu sa exchange-a pricamo ovde?

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.07.2008. 12:31 ] @
1. Pozadisnki servisi nisu zvanično podržani, kao ni 3rd party apps (u ovom trenutku) i aplikacije koje budu u svom radu koristile takve servise se neće moći distribuirati kroz AppStore, ali daleko od toga da ideja sa daemonima nije izvodiva, pogotovo ako u obzir uzmeš OS X koji se vrti na iPhonu. Meni je na njemu već 7-8 meseci stalno pokrenut AudioScrobbler (Last.fm) servis :) Ponekad se u pozadini nađu i Fring i iSlsk (SoulSeek klijent).

2. Ja sam govorio uopšte o pushu, koji će u ovom ili onom obliku raditi i na starijim telefonima.

Verovatno ćeš više relevantnih informacija naći ovde.
http://www.apple.com/pr/library/2008/03/06iphone.html

http://www.microsoft.com/press...res/2008/mar08/03-06EASqa.mspx
[ Vranac @ 09.07.2008. 15:27 ] @
Sve gledam da se ne ukljucim u ovu temu...

Newer, Faster, Cheaper iPhone 3G

iz gornjeg clanka bih izdvojio ovo:
Citat:
One drawback: While you can have both personal and Exchange email accounts on the new iPhone, if you synchronize with Exchange calendars and contacts, your personal calendar and contacts are erased.


Sad ne znam kako vi, al ja bi ovo nazvao major clusterfuck... and then some.

@-V-O-Y-A-G-E-R-:
Ono oko cega se ti i mmix ne razumete je ovo: "nisu zvanično podržani".
Ne mogu ja otici kod klijenta koji mi trazi app za iPhone i reci mu moze da se izvede ali nije zvanicno podrzano.
Da zanemarimo infringements-e i ostale legalne probleme, jednostavno ispao bih neozbiljan,
jer moje resenje teoretski moze da traje do sledeceg software upgrade-a, kada ce neko klikom na dugme da ukine unsupported feature.

[Ovu poruku je menjao Vranac dana 09.07.2008. u 16:42 GMT+1]
[ ||NeX|| @ 09.07.2008. 15:56 ] @
Mene samo sada zanima cijena novog iPhone-a. Sve biti će jeftin bla bla, izgleda da nema ništa od 200EUR, nego da će prije biti 380EUR. Dakle na ebayu za 500EUR. Ccc. Bili živi pa vidjeli.
[ mmix @ 09.07.2008. 16:05 ] @
Po spekulacijama u USA ce biti $199 sa kontraktom, $599 otkljucani. U UK vec primaju porudzbine i cene zakljucanog idu od 199GBP do besplatno u zavisnosti od modela i od toga koliko stotina/hiljada funti si spreman da puknes na duze staze kroz ugovor. E sad, koliko ce biti kod nas na crno to nemam pojma.
[ Aleksandar-R @ 11.07.2008. 19:26 ] @
Kad budu uradili BlackBerry Connect klienta za Iphone to ce WinWin situacija za Apple i BlackBerry.

Koliko ja vidim sa Iphone se zezaju samo pojedinci koji rade u marketingu ili koji trendovski direktor.
Sys admini uvek koriste BlackBerry posto je mnogo prakticniji za posao kojim se bave.
Mozes gor da stavis SonicAdmin i radis administraciju Windows servera iz banje kuci dok se kupas.
Za administraciju Unix servera sa SSH klientom naravno nije nista drugacije, cak jos lakse.
A tek da vidis ozbiljne korporacije koje koriste MDS services koji omogucavaju npr. da prate na Reuters tabele koliko kosta gvozde, bakar, itd. i preko aplikacija odma prave odkup na trzistu.

Sta se tice upotrebe kamere na Iphone, to na BlackBerryu nije problem, posto se uradi Policy gde se blokira upotreba fotoaparata. To ima vecina drzavnih ustanova ili advokata, koji koriste BlackBerry aparate/tehnologiju.

A voleo bi da vidim kad ce Iphone imati OfficeCommunicator ili Lotus Sametime ili Novel Messengerja za korporate chat.

A gde je tek support Iphona za Lotus Domino ili Novell GroupWise.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.07.2008. 20:59 ] @
iPhoneu se moze instalirati SSH, a kad bude na tržištu dugo koliko i BB, možda bude imao i sve ostalo :)
[ Twilight Zone @ 13.07.2008. 15:42 ] @
Da ! :)
[ P_e_r_a @ 14.07.2008. 07:59 ] @
Za sve ljubitelje BlackBerry-a: http://crackberry.com/exclusiv...t-live-pics-blackberry-thunder.

Da li vam ovo izlgeda poznato ;)
[ petarmaras @ 16.07.2008. 22:13 ] @
Sama cinjenica da se iPhone vec poredi sa najboljim telefonima (tipa BB), dovoljno govori :) Telefon je u prodaji tek godinu dana i napravio je famu kao ni jedan uredjaj do sada...

Slozicu se da ima odredjene mane ali iPhone pre svega nije telefon za shiroke narodne mase vec za ljude kojima takav uredjaj odgovara.

Ono sto se najteze menja su ljudske navike. Pa tako i kad su telefoni u pitanju, ljudi ocekuju od iPhone-a Nokiju u drugom pakovanju.
Appleov biznis model se moze kritikovati jer su napravili uredjaj koji realno moze mnogo vishe od onoga shto oni zvanicno pruzaju ali i to je samo politika kuce tj. kako zaraditi najvishe.

Isuvise dugo su Nokije i sl. telefoni bili dominantni... dolazi vreme za nove stvari i nove standarde. Cekajte samo da vidite shta ce doneti Android ;)
[ Catch 22 @ 16.07.2008. 22:36 ] @
^ Google Android: Slike interfejsa
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2008. 23:52 ] @
Citat:

Telefon je u prodaji tek godinu dana


:) Sto je, obicno, vreme trajanja mobilnih proizvoda u smislenoj prodaji, posle cega postaju "1 EUR" uredjaji koji se uvaljuju uz ugovore jos jedno godinu dana...

iPhone, po UI-ju, jeste vidno bolji od drugih sto ce mu dati mozda jos 1 godinu, ali cisto sumnjam da ce biti "hot" u ovo vreme sledece godine.
[ Catch 22 @ 17.07.2008. 00:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic iPhone, po UI-ju, jeste vidno bolji od drugih sto ce mu dati mozda jos 1 godinu, ali cisto sumnjam da ce biti "hot" u ovo vreme sledece godine.


Tu ima samo jedno malo ali... pošto iza njega stoji Apple, a jedini im je telefon u ponudi, misli da će gornje pravilo biti izuzeto
[ osmania @ 17.07.2008. 18:14 ] @
mogu samo reci da nikada toliko frke nije bilo oko nekoga telefona kao oko iphone i da se preko vikenda prodao za oko milion primjeraka i da se redovi hvlatali
ne znam da li znate ako da javite.
puno pozdrava,,,
[ totovic @ 23.07.2008. 08:36 ] @
Citat:
Catch 22: Tu ima samo jedno malo ali... pošto iza njega stoji Apple, a jedini im je telefon u ponudi, misli da će gornje pravilo biti izuzeto
:)

Tačno je da iza njega stoji Apple, u prevodu "neverovatan marketing", ali nije im jedini telefon u prodaji. Pojavila se druga verzija iPhonea i to mnogo moćnija i jeftinija od prve vezije. To znači da će prvoj strahovito da opadne vrednost. Sa takvim načinom izdavanja novih verzija će Apple sigurno nastaviti i u budućnosti, pa će i takav trend cena biti u buduće.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.07.2008. 12:10 ] @
Totoviću, izvini, ali nemaš pojma o tome što pričaš (ili si se informisao po našoj dnevnoj štampi, koja, opet, nema pojma o tim stvarima, a baš voli a piše o tome).

iPhone je i dalje iPhone, i zvanično, od 11.07. je samo jedan iPhone u prodaji, nezvanično, 2G iPhone se nije mogao na mnogim mestima u USA kupiti baš zato što su se rasprodale zalihe. Dakle, iPhone je iPhone. Isti form factor, isti ekran, skoro iste specifikacije, skoro ista baterija. iPhone 3G u poređenju sa 2G modelom ima (samo) 3G, GPS i malo jaču bateriju, mada, koliko je zaista jača ili ista, govor i njihov zvaničan podatak da se na oba telefona može gledati video jednako dugo ili slušati jednako dugo muzika, a to ne bi trebalo da budu iste cifre, ako je baterija jača na novom modelu.

A a pro po cene, to da je novi iPhone jeftiniji je samo marketinški trik, na koji laici kao po pravilu nasedaju, pa čak i oni koji ne bi trebalo, npr. oni koji pišu članke o iPhoneu. Ti si 2G model mogao kupiti za $399, otići kući, jailbreakovati ga i izbeći obavezu plaćanja mesečne pretplate AT&T-u naredne dve godine. iPhone 3G košta $199, ali ne možeš izaći iz prodavnice a da ne potpišeš ugovor na 2 godine. Nisam 100% siguran koliko je tačna priča da ako se kao predosmiliš, pa želiš da raskineš ugovor sa AT&T-jem posle par dana, plaćaš kojekakve doplate, ali navodno vraćaš i iPhone. Svejedno, vraćao ga ili ne, telefon se može kupiti i otključan, a tada košta $499/$599, dok je u Evropi ta cena daleko viša, 499€ i 569€ za 8/16GB modele. Toliko o tome da, nadam se poslednji put, da je iPhone 3G jeftin ili jeftiniji od prethodne generacije.
[ totovic @ 23.07.2008. 21:43 ] @
Može on isto da se zove i izgleda, ali je ipak u pitanju drugi telefon.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 24.07.2008. 01:31 ] @
Naravno, ali niti je jeftiniji, niti postoje 2 u zvaničnoj prodaji. Zbog ovog poslednjeg sam rekao da je iPhone iPhone.
[ Mister Big Time @ 04.08.2008. 01:19 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: dok je u Evropi ta cena daleko viša, 499€ i 569€ za 8/16GB modele.


Ima to i za 80e: http://www.t-mobile.nl/iphone/tarieven.html

Naravno postpaid paket... 2 god ugovor itd. :)
[ Pici man @ 04.08.2008. 23:59 ] @
Vako, rekoh da se ne mešam i nekome testiram živce, ali, stvarno ne gotivim celu priču oko iPhone ili sam uredjaj, i to iz prostog razloga što gotovo uopšte nije prihvaćen od strane nezavisnih programera pa čak i firme APPLE u vidu vrednih i korisnih DODATNIH APLIKACIJA koje su JEDINI PRIMARNI POKAZATELJ da uredjaj poseduje OS i da vredi nešto više od modnih tkz. FANCY modela bez operativnog sistema.
No ne lezi vraže, nervira me još više(!) samo potenciranje i reklamiranje ovih kanadskih kupina gluposti, koje se vade na kojekakvi EMAIL kao da je to juče izmišljeno, ili ti qwerty tastature koje mogu samo petogodišnjaci lepo i komotno da koriste i to bez ikakvog preterivanja ... i to se još prodaje pod etiketom "SMARTPHONE" sa obaveznim prefiksom - "OS"?!?
Pa čemu tu služi OS - za ukras ili ime u reklamnoj kampanji tj., holivudskim filmovima?!?

Ljudi, pa kada bi ovako agresivno neko reklamirao stare dobre touch screen(ekran na dodir) PSION rokovnike i beležnice od pre deset godina, bez preterivanja - bolje bi prošli, ... da ne spominjem PalmOS uredjaje koji su i danas extra aparati sa gomilom dodatnog upotrebljivog softvera .... ili ne daj bože PDA/PPC uredjaje sa Windows Mobile OS-om kojima je hvala bogu poslednjih godina pored mogućnosti ubacivanja SIM kartice i razgovora pridodata i svaka druga osobina smart mobilnog telefona u vidu HSDPA modema, GPS, kamere od 3 i kusur mega piksela, ... čuda Merlinova ... pa gde bi onda bilo mesto tom iPhone ili nekom Blackberry uredjaju - na dnu tabele, ne bi se ni znalo da takve gluposti postoje? Ah da, pipka se prstima po ekranu ... pa pipkalo se da ne grešim dušu i po starom dobrom Symbian modelu Sony Ericsson P800 kada se olovčica zagubi i niko to ne smatra kojekakvom prednošću, no, ajde "dual touch" wuff ....

Eto, to je moje mišljenje o "Blackberry vs iPhone", jer da se tu umeša jedan WINDOWS uredjaj tipa -> HTC TYTN II ili pak stotine drugih sličnih modela i marki čak i od pre par godina(da ne govorimo o ovim najnovijim modelima poput nabrojanog sa WM OS-om), ovi bi plakali od muke kao bebe bez cuclice. :)

Sve je to u redu i imao bih razumevanja i za Blackberry i za iPhone na današnjem tržištu mob. telefonije, ali, da se ne potencira na tome da su i Blackberry i iPhone uredjaji sa operativnim sistemom i to još za napredne korisnike pa čak i za POSLOVNE LJUDE zbog "email" prefiksa ili pak mogućnosti razvlačenja slika po ekranu sa dva prsta ili gledanja video klipova iz treće bg gimnazije...
Onda bi po toj logici SonyEricsson K800i sa svojim "J2ME(Java)" operativnim sistemom bio uredjaj budućnosti jer poseduje više dodatnih aplikacija od ovih modela iz naslova teme i time može da proširi i udvostruči svoju upotrebnu vrednost što nije slučaj sa modelima koji nemaju dodatni softver i ograničeni su na generički i kusur +- deset dodatnih programa(i još toliko u najavi).
Jedino kako rekoh ako nekome pričinjava zadovoljstvo to čačkanje po ekranu prstima, onda je zbog te osobine iPhone u mnogo boljoj poziciji bar po meni od Blackberry, da ne spominjemo reklamnu kampanju kakvu niko nije do sada ni zamislio ili pak video(aloo ... pa dasa je tri dana spavao ispred radnje i očekivao prvi dan prodaje ... pa zar to ne govri o kvalitetu i mogućnostima uredjaja?!?) .... aha kada bi se zezali!
[ calimero @ 05.08.2008. 11:40 ] @
Palm nikada nije uspeo da izbacio PalmOS 6. Neodstatak multitaskinga i robustnosti su ga pokopali - dok je radio na 16MHz i sluzio kao PDA bilo je ok.

inache na iPhoneu imas emulator PalmOS-a tako da mozes da pokreces PalmOS aplikacije...

da, da... Windows Mobile :D najbolji su mi ovi novi uredjaji (Windows SmartPhone) sto imaju neki intelov x86 CPU, koji tera Windows XP/Vistu, a pored toga imaju i ARM CPU koji tera modifikovan Windows Mobile za telefoniranje :D :D

i sad mi samo reci da M$ radi dobro ?!? Apple ih nece oduvati nego PREGAZITI. Applov novi MobilMe + Exchange podrska... non stop izbacuju nova resenja dok se M$ vrti u krug i sa Windows i sa WindowsMobile platformom... to da ne znaju sta rade se vidi i po najavi Steve Ballmera da ce novi WindowsMobile otici korak dalje od iPhone-a i da ce prepoznavati pokrete rukama pomocu kamere na telefonu... :D

ako pogledamo danasnju situaciju Mac OS X aplikacije vs. pandan WindowsXP aplikacije, siguran sam da ce aplikacije na iPhoneu biti daleko fluidnije, upotrebljivije, intuitivnije i inovatnivnije u odnosu na WindowsMobile aplikacije (na stranu pitanje sta ce ostati od WindowsMobile-a kad se na telefone gura Vista danas... :D)
[ Pici man @ 05.08.2008. 15:59 ] @
Gospodine calimero, to kada će iPhone dobiti preko potrebnu podršku dodatnim aplikacijama nije razlog da se isti hvali unapred, zar ne?
Sačekajmo da neki novi 4G ili ti 5G iPhone :D ili ti ... najzad dobije dovoljan broj dodatnih aplikacija i tek onda raspravljajmo o tome koliko je kvalitetan i koga će oduvati sa tržišta "smart phone" uredjaja.
Ja ne mogu i dalje da shvatim da vi ovaj fancy mob. telefon uporedjujete sa PC platformom samo zato što ste eto verni poklonici "jabuke"?
Kakve veze za ime sveta imaju PC aplikacije pa bile pisane za Microsoft OS ili ti Apple OS sa mobilnim telefonima?

Ovde govorimo o OS-u za pametne mob. telefone, i već odmah u startu možemo reći da su to BABE I ŽABE ako bi uporedjivali iste sa PC platformom ili pak dotičnim aplikacijama za kućne računare bazirane na Windows ili MAC OS-u.
U ovom slučaju ne važi pravilo da najbolji OS za kućne računare mora opskrbljivati i mobilne telefone i takodje biti najbolji i najkorisniji i to znaju i vrapci danas, osim onih koji ne žele svesno da to priznaju.

U redu je raspravljati o tome koliko su GENERIČKE(već preinstalirane) aplikacije telefona upotrebljive i korisne, ali neumesno pa čak i nekulturno je raspravljati o tome šta bi bilo kada bi bilo. Vidim, o tome niko ne govori već svako brani OS iz potpisa.
Citat:
calimero:inache na iPhoneu imas emulator PalmOS-a tako da mozes da pokreces PalmOS aplikacije...

Ovo nisam znao i predstavlja odličnu vest ako se zaista mogu sve PalmOS aplikacije emulirati jer ih ima par hiljada sigurno!:)

P.S. no što je još komičnije je to da ni Microsoft ni Apple nemaju platformu za mobilne telefone koja će ih izbaciti u prvi plan već je tu bivši PSION tj., sadašnji SYMBIAN koji je mainstrem OS za pametne mob. telefone današnjice i vodeći je na planeti i po kvalitetu i dodatnim aplikacija tj., podršci programera.
Toliko o jabučarima, kupinarima ili ti prozorčićima ...
-------------------------------------------------
Sreća što Windows korisnici nisu tolike fanatične pristalice OS-a koga koriste na kućnom računaru, slobodno mogu reći bez preterivanja - do stanja kliničke odlike zavisnosti, jer bi u suprotnom 5 milijardi stanovnika šetalo planetom PPC/PDA sa Windows Mobile OS-om i kao omadjijani posećivali forume i svima prkosili da je baš taj uredjaj najbolji na svetu ili će to tek biti što je apsurd uzeti i pretpostavke kao dokaz za tvrdnju.
Nadam se da to nešto govori vama zaludjenicima za MAC OS i Apple uopšte ...

Edit:
No, da ne grešim dušu: iPhone u AMERICI košta baš toliko koliko i vredi - nešto preko 200€ što i nije neki izdatak tj., nikakav za standard amerikanaca i njihov kućni budžet.
Dok se vidim "revolucionarni" 3G(ej brale, tri ge bre) novi model prodaje čak ispod te granice od 200€ ali uz obaveznu pretplatu što za prethodni ne-3G model nije bio slučaj.

Podatak da je od 300 miliona amerikanaca iPhone kupilo jedva milion i to valjda zajedno sa ostatkom celog sveta i nije nešto preterano uzbudljiv, zar ne?

P.S. negde pročitah da novi 3G model ima ugradjen i GPS čip ali da nema softversku podršku? Zar je moguće da su Apple programeri tolike gluperde da nisu mogli nešto da mu skarabudže? Neverovatno.
No, jednom godišnje će izgleda "jabučari" morati da menjaju svoje telefone pa makar potpisivali uporedne ugovore na 5 godina, jer 3G i GPS ove godine, sledeće će biti kamera od 5MPx sa DivX video rezolucijom a to mora da se ima , tek kada ubace i MMS uuuu to će biti novi 4G,... i tako u budućnost sa "uredjajem budućnosti" hehehe, hihihi, hahaha!

Šta bi se desilo da recimo Nokia N96 ili HTC TytnII u EVROPI koštaju nešto preko 200€ BEZ obaveznog ugovora kod operatera?? Koliko bi stotina miliona onda takvih uredjaja bilo prodato za mesec dana? Mislite o tome!

[Ovu poruku je menjao Pici man dana 05.08.2008. u 18:39 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.08.2008. 20:15 ] @
Pici man, ispao si vrlo, ali VRLO neobavešten kada se radi o iPhoneu :D

iPhone ima OS i to kakav. Leoparda prilagođenog procesoru i platformi na kojoj se vrti. Jedna velika prednost Apple hardvera uopšte, jer se sistem vrti na nečemu na čemu je predviđen i gde nema odstupanja u hardveru kao što je to slučaj kod Symbian platforme.

iPhone je skoro godinu dana pre pojave AppStorea imao 3rd party aplikacije, vrlo upotrebljive i savršeno organizovane oko 2 nezavisna programa za download programa na sam iPhone (Installer i Cydia). Sada kako je izašao v2.0 softver za iPhone, imamo još i AppStore, pored Cydie i Installera koji se očekuje za ovu novu verziju softvera.
Nema toliki broj koliko ih ima za Symbian, ali nisu ni toliko đubre, kakvog se sve može naći za Symbian.

iPhone ima GPS čip, a pošto se na većini mesta gde je legalno prisutan kupuje sa nekim vidom flat net paketa, lociranje pomoću GoogleEarta i kombinacije GSM predajnika i GPS satelita je i više nego dovoljno za urbane sredine, dok je za one druge slabije upotrebljiv, ali, ruku na srce, onaj kome geolociranje treba u divljni, on se definitivno neće oslanjati na iPhone.

iPhone je daleko privlačniji uređaj većini ljudi u odnosu na sve WM telefone/PDA uređaje, pre svega zbog jednostavnosti upotrebe. WM uređaji su, iz mog iskustva sa njima (ovih nekoliko iz potpisa), pre svega PDA uređaji, pa tek onda telefoni. RIM i iPhone su pre svega telefoni, pa onda sve ostalo. Odnosno, jednostavnost upotrebe uređaja kao telefona nije obrnuto proporcionalna količini nekih drugih stvari koje uređaj poseduje.

iPhone ne košta samo 200€ ($199, $299 ili koliko već), niti je toliko ikada koštao. Prva generacija je koštala $399 i $499, a potrazumevalo se da se kupljeni iPhone koristi sa AT&T karticom koja se dobijala uz telefon. Naravno, pošto su kod prve generacije kupci pronašli razne načine da zaobiđu te predviđene obaveze (tehnički, iPhone jeste onda koštao "samo" $399 i $499), Apple i AT&T su kod 3G modela promenili strategiju i uslovili su kupce da pri činu kupovine 3G iPhonea potpišu dvogodišnji ugovor, dajući im onda iPhone po ceni od $199 i $299. Da naglasim da se po tim cenama iPhone NIGDE ne može kupiti. U Evropi su daleko skuplji, a otključani modeli koštaju oko 500-600€.

iPhoneu, onom prvom, su trebala 74 dana da se proda u milion primeraka, a ovom drugom 3 dana. Pričaj šta hoćeš, ali ni jedna Nokia se nikad neće prodati u toliko primeraka. Delom zbog toga što ne nude samo jedan model, ali verujem da ni zbirno nikad za 3 dana neće prodati milion telefona :)
http://apple20.blogs.fortune.c...iphone-3gs-sold-in-three-days/
http://www.apple.com/pr/library/2008/07/14iphone.html

Na kraju krajeva, da se TyTN II i iPhone besplatno dele, dam svoju desnu ruku da bi se iPhone bolje delio, jer je WM suviše komplikovan za većinu korisnika. Odlično on radi posao, kome takav urešaj treba. Većini ljudi ne treba.

Kao što ni ti ne menjaš svoj telefon kad se pojavi novi model od 8GB ili neki sa "boljom" kamerom, tako se ni svi vlasnici iPhonea ne odriču svog "starog" iPhonea koji ih verno služi, samo zato što se pojavio noviji model ;)

E sad, pošto ova tema ima za predmet iPhone/Blackberry, molim sve potencijalne učesnike da se drže ove teme, jer svaku dalju off-topic raspravu brišem.
[ mmix @ 05.08.2008. 21:01 ] @
Citat:
iPhone ima GPS čip, a pošto se na većini mesta gde je legalno prisutan kupuje sa nekim vidom flat net paketa, lociranje pomoću GoogleEarta i kombinacije GSM predajnika i GPS satelita je i više nego dovoljno za urbane sredine, dok je za one druge slabije upotrebljiv, ali, ruku na srce, onaj kome geolociranje treba u divljni, on se definitivno neće oslanjati na iPhone.


Kad smo vec u blagom off-topicu, zar kod nas funkcionise aGPS? Sa obzirom na opremu koja je potrebna na strani telecomova to mi nesto zvuci neverovatno.
[ calimero @ 07.08.2008. 11:16 ] @
onaj ko mesa babe i zabe je M$ jer se sad prave uredjaji/telefoni koji imaju Windows XP/Vistu i pored nje Windows Mobile. Da bi ovo radilo stavljaju se dva razlicita CPU....

to je jednostavno kretensko i nakaradno resenje.

PSION/Symbian ?? I sama Nokija ne stavlja Symbian na uredjaje za surf internetom (tipa N770, N800...) vec stavlja LINUX.

Symbian tesko moze da parira IphoneOS-u ili Android-u. npr. i jedan i drugi podrzavaju kompozitni desktop. Razliku mozes videti u tome sto i iPhone i N95 imaju isti PowerVR 3D chip a pogledaj kako izgleda UI od jednog a kako od drugog.

inace 2 stvari nisi tacno napisao za iPhone...

"iPhone u AMERICI košta baš toliko koliko i vredi - nešto preko 200€ što i nije neki izdatak tj., nikakav za standard amerikanaca i njihov kućni budžet.
Dok se vidim "revolucionarni" 3G(ej brale, tri ge bre) novi model prodaje čak ispod te granice od 200€ ali uz obaveznu pretplatu što za prethodni ne-3G model nije bio slučaj."

dalje...

"P.S. negde pročitah da novi 3G model ima ugradjen i GPS čip ali da nema softversku podršku? Zar je moguće da su Apple programeri tolike gluperde da nisu mogli nešto da mu skarabudže? Neverovatno."

to se zove FUD

"No, jednom godišnje će izgleda "jabučari" morati da menjaju svoje telefone"

za razliku od ostalih proizvodjaca, pogotovo Symbiana gde imas, tj. imao si dve platforme S60 i S80, pa verzije OS 8 pa 9, pa 12 razlicitih dimenzija ekrana.... kod Applea imas jedan uredjaj! tako ce i ostati!! i stari i novi iPhone mogu da pokrecu ravnopravno sve programe bez ikakve razlike. Dakle to je jedan te isti telefon, 3G model ima podrsku za brzi internet i GPS lokaciju dok prvi model ima sporiji internet i ne toliko preciznu lokaciju pomocu triangulacije. i tu je kraj razlikama. software je 100% isti.

"Kakve veze za ime sveta imaju PC aplikacije pa bile pisane za Microsoft OS ili ti Apple OS sa mobilnim telefonima?"

btw vidi se da nemas pojma o Apple-u i korisnicima - cak su i Crackovi za programe organizovani u dve velike baze ;) ali nije bitno...
dok je M$ - KUPUS od pocetka do kraja!

jbg, VOYAGER, morao sam ;)
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2008. 12:20 ] @
Citat:

dok je M$ - KUPUS od pocetka do kraja!


"M$", kako ga ti zoves, je potpuno irelevantan na trzistu poslovnih telefona, imaju niche market sa njihovim smartphone-ovima.

Blackberry je trenutno glavni poslovni telefon, i tako ce verovatno ostati jos neko vreme, osim ako Apple ne uradi neko cudo i ugura svoju fancy igrackicu u biznis market.

Evo mog iskustva:

Moj trenutni telefon je Samsung Blackjack (evropski, sa WiFi-jem i 3G-om) sa ekstra-life baterijom koja traje bar 4-5 dana i sa njim sam vrlo zadovoljan - ima pravu tastaturu, jednostavan je za koriscenje, i moguce je okrenuti telefon kao i pre 5 godina, prostim kucanjem broja i potvrdom.

Moj sledeci telefon je Blackberry Pearl, posto mi je svakako odavno dosta kabastih "turbo dizel" telefona sa kojima treba da se drnda prstima kako bi se okrenuo prost telefon - probao iPhone i njegove telefonske i mail sposobnosti, i nije mi se preterano svideo. Ne volim nacin na koji se unose cifre i sto mora da se tapka po ekranu, na to sam alergican. Osim toga, vise puta mi se desilo da omanem slovo/broj na "tastaturi" od iPhone-a... meni dosta.

Uzgred, te PowerVR i kompozitne zajebancije me apsolutno ne zanimaju - ako ima nesto sto mrzim, a to je da mi telefon usporavaju kojekakve tranzicije, fade in/out-ovi, multimedije i slicne gluposti - telefon mi treba za:

a) Telefoniranje
b) E-Mail
c) Vrlo kratki surf po vestima, dakle nikakvi flash-ovi, jave i ostale ale po pitanju resursa
d) Treba da ima scroll Wheel kako bih mogao brzo da listam mailove po subject-u
e) Eventualno, da moze da radi kao modem ako zaista moram nesto da radim online, posto mi je 1000x lakse da to odradim preko laptopa nego preko telefona
d) Da moze da se puni preko USB-a, kako ne bih nosio "swarm" kablova i punjaca po torbi kad putujem

I to je to - ni za sta od toga mi ne treba nikakav PowerVR, OpenGL, dual-core ARM, 1000 Megapixel Kamere, Carl Zeiss optika i gomila drugih buzzworda koji ODM-ovi trpaju u marketing brosure kako bi prodali sledecu generaciju telefona, niti me zanima da li je unutra Symbian, Mac OS X ili Windows... telefon mora da radi brzo, da se trenutno odziva na moje akcije i da bude jednostavan za njegovu osnovnu upotrebu - TELEFONIRANJE.

A.. da, i da staje u dzep bez da izgledam ko krelac sa nabudzenim dzepom.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.08.2008. u 13:34 GMT+1]
[ alex @ 07.08.2008. 16:47 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Moj sledeci telefon je Blackberry Pearl


Zasto Pearl, zasto ne Bold ako vec biras BlackBerry? Koliko videh u vestima, trebalo bi da je vec lansiran u Nemackoj (kod T-Mobile) a uskoro i sirom Evrope.

Radi se o 3G BB telefonu, sa WiFi-jem, GPS chipom, sa blago redizaniranim UI-jem. Po svemu sudeci, odlican napredak u odnosu na Pearl.

Ja cu, however, da se drzim iPhone-a - moj subjektivni utisak. Telefon ima mana, ali je upravo ono sto meni treba i odgovara.
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2008. 16:52 ] @
Bogme, thx za savet, probacu ga!
[ bOkIcA @ 10.08.2008. 01:57 ] @
Ako neko može da prenese iskustvo u korišćenju novog Nokia E71 telefona, bar što se tiče poslovne upotrebe i eventualno poređenje sa BB.
[ osmania @ 10.08.2008. 16:22 ] @
Citat:
bOkIcA: Ako neko može da prenese iskustvo u korišćenju novog Nokia E71 telefona, bar što se tiče poslovne upotrebe i eventualno poređenje sa BB.


extra je ima sve sto pozelis ima sve moguce protokole koj ti trebaju za email.
Malo Browser je nekako nemam pojma moras as navigacionom tipkom ici sto je meni malo ono smijesno ali ako je i radi super ima zoom nema touc screen ali sta je tu je
lkjudi imam tel evo vec 18 dana nisam ga punio ima jos 2 crte nesto nevjerovatno... jos gakonstantno cackam malo ovo ono super je i uradjen od zeljeza sto je super ispadne ti ono nema ko nokia stara sva na dijelove sabiras po cesti nego bas je super uradjeno...
ne znam ne koristim ga u nebi zestoko biznis li ono planer mail itd sve ok... radi...
[ kostale91 @ 24.08.2008. 15:21 ] @
Ipak mi se vise svidja iPhone, ali od kako su pronashli bug ne znam sta da mislim :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 24.08.2008. 15:55 ] @
Kakav bug?
[ ||NeX|| @ 13.09.2008. 09:27 ] @
Business Usability izvještaj:
http://www.esk.fraunhofer.de/publications/survey/Spotlight.jsp
Vijest:
http://www.zdnet.de/news/hardware/0,39023109,39196023,00.htm
[ bags @ 25.09.2008. 11:48 ] @
Moze li se nekako pustati powerpoint prezentacija sa Blackberry Bold-a na projektor?

Ako ne, sa kojeg smartphone-a je to moguce (a da nije iPhone) ? Projektor ima mini usb prikljucak.
[ DOGMA @ 07.11.2008. 05:39 ] @
Sto se same teme tice, ovakve teme me definitivno vucu da postanem Iphone hater :)
BB je osmisljen za business, i po opcijama koje BB service daje, Iphone nece biti u blizini ni za milion godina.
A mozda sam i malo subjektivan jer ne volim touchscreen :)) Al' svejedno.

Jedino sto moze da se poredi jeste Iphone i BB Storm. Al' nista vise, jer niti su telefoni sa istim funkcijama, niti za iste segmente, niti daju paznju na iste opcije. Storm je ipak screentouch sa do Bolda ne tolikim datim znacajom na muziku i kameru.

Iphone nije nikakav statusni simbol jer ga ne nosi nijedna odredjena grupa. Sa cijenom od 500-600 dolara, moze da ga kupi prakticno svako.

Od nedavno posjedujem Bold.

I definitvno je nesto sto mijenja nacin zivota :)

I am addicted! I totalno se slazem da je Bold trebao biti bez kamere bas kao sto je 8800 bio :)
Dok bi Javelin iliti 8900 trebao da dobije kameru. A ne oba, mada vjerovatno RIM bolje zna.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.11.2008. 09:26 ] @
Citat:
DOGMA: I definitvno je nesto sto mijenja nacin zivota :)


Znači ko iPhone, samo sa nepotrebnim funkcijama za šire narodne mase i bez touch ekrana :D
[ DOGMA @ 18.11.2008. 14:21 ] @
Pa ne bih rekao da je kao Iphone :)

U svakom slucaju, ogromna je razlika. Ako si probao mozes da shvatis. I za malo manje narodne mase, jer se ne navuces na sirenje i i suzavanje slika nego na mailove, vesti i brickbreaker :))

Uglavnom, definitivno, nesto sto nijedan tel koji sam do sad imao nije uspio.. makar kod mene. Create addiction! :)
[ Pici man @ 20.11.2008. 15:10 ] @
Citat:
DOGMA: Pa ne bih rekao da je kao Iphone :)U svakom slucaju, ogromna je razlika. Ako si probao mozes da shvatis. I za malo manje narodne mase, jer se ne navuces na sirenje i i suzavanje slika nego na mailove, vesti i brickbreaker :))

Znači ako želim da se "navučem" na mailove, vesti i igricu ako kapiram da je "brickbreaker" igrica, ja bih trebao da kupim Blackberry?!?

Ovako:
- Ako mi je do 'mailova' na svojoj bivšoj 6670 Nokiji kao i na na sadašnjoj N95 imam sve moje mail naloge koje proveravam i sasvim sam time zadovoljan, ne tražim više;
- ako mi je do vesti, na svojoj 6670 bivšoj kao i na sadašnjem N95 - imam odličan web browser, još bolje RSS reader-e, direktne preglede na desktopu u traci ... ne kapiram po kojim to "vestima" je Blackberry bolji?!?
- ako bih pak želeo da se navučem na igrice na svojoj 6670 bivšoj kao i na sadašnjem N95 -- well ... S60 ima Ngage platformu i još ponešto što nemaju ostali, samim tim, ...
- GPS ... i to ima Nokia S60v3 N95 recimo i fala bogu gomilu aplikacija ... gotovo sve svetske brendove i njihove specijalizovane mape podržava ...
- ako bih pak tu qwerty tasturu ispod ekrana, širok telefon kao reket za stoni tenis(poput HP iPAQ) onda mogu da biram izmedju Blackberry, Nokia, Motorola i još gomile brendova. ..
U čemu li je razlika izmedju ovih Blackberry modela i recimo Nokia E serije istih karakteristika i dizajna?

Jest da sam totalno udaljen od teme, ali stvarno ne vidim svrhu korišćenja ovih Blackberry telefona osim besomučne reklamne kampanje u njihovu korist(kako u holivudskim filmovima tako i u raznim medijima). Zašto?!? Zato što ga Nokia S60v3 "E" serija sa takvim dizajnom šiša na svim poljima svojim raspoloživim dodatnim softverom za proširenje upotrebne vrednosti uredjaja do maksimuma!

iPhone naravno što se tiče reklame prednjači načinom na koji se reklamira i niko mu tu ne može prići.
Tačno je da ne može da se poredi Blackberry sa Apple iPhone jer je iPhone sasvim novi koncept, ali hvaliti Blackberry da se kupuje zbog emaila je malo ... pa u blagu ruku ... demode ... danas i JAVA telefoni imaju push email pobogu.
[ calimero @ 20.11.2008. 16:12 ] @
Citat:
Pici man:
- ako bih pak želeo da se navučem na igrice na svojoj 6670 bivšoj kao i na sadašnjem N95 -- well ... S60 ima Ngage platformu i još ponešto što nemaju ostali, samim tim, ...


wow! Nokija ima N-Gage propalo s**** :D

da vidimo ovako: Quake na mobilnim telefonima/PDA

http://www.youtube.com/watch?v=JqwoYNYE4_w - Quake na N95
http://www.youtube.com/watch?v=F19RwAzPaZU - Quake ... III na iPhoneu (!)

hm... da vidimo dalje... Spore na mobilnim telefonima:

http://www.youtube.com/watch?v=mKoiWLWSzMw Spore na iPhoneu
http://www.youtube.com/watch?v=s11lD4p1h8M Spore na Nokiji (nazalost samo J2ME) :(

samo da napomenem da i iPhone i Nokoji N95 imaju isti PowerVR 3D GPU - i kako sad to?
iPhone ima Mac OS X a Nokija Symbian.

...morao sam ;)
[ Pici man @ 20.11.2008. 20:49 ] @
Baš bih voleo da pogledam, ali dž. ... moj dialup još nije čuo za youtube, heh!

Što se tiče Quake, Counter Strike, HalfLife, Doom i sl., igrica one se na S60 Nokijama igraju preko platforme/emulatora Markus Mertama C2Doom.
Ako si pak mislio na neku samostalnu Quake verziju, stvarno ne znam jer ne mogu pogledati klipove.

Što se tiče mobilnih igrica, recimo mene je nekadašnja UIQ platforma oduševila sa svojom V-Rally ... takodje N95 ima izvanrednu igricu kako za Ngage2 tako i samostalnu verziju EA Fifa08 koja grafički izgleda fenomenalno za jedan mob. telefon.
Par slika EA Fifa S60v3 ngage2 verzije:

Citat:
calimero:samo da napomenem da i iPhone i Nokoji N95 imaju isti PowerVR 3D GPU - i kako sad to?
iPhone ima Mac OS X a Nokija Symbian.

Ali nemaju isti procesor i ekran!
U svakom slučaju, želite li reći da na iPhone bolje izgledaju igrice nego na N95?!? O.K. znamo da ima jak procesor, valjda duplo jači od N95 ... samim tim, zašto da ne. Sigurno iPhone može bolje da potera neku igru od N95 koja će pride i lepše da izgleda na kvalitetnijem fizički većem ekranu veće rezolucije koji poseduje iPhone. To nije sporno. Još ako se uzme u obzir tolika kontrola aplikacija koje smeju da se instaliraju(čak i pišu) na iPhone od kompanije Apple, bilo bi čudno da nešto ne radi kako treba ili da ne izgleda dobro.
Baš me zanima kako Blackberry stoji sa razbijanjem dosade u dokolici?!?

[Ovu poruku je menjao Pici man dana 20.11.2008. u 22:00 GMT+1]
[ calimero @ 21.11.2008. 01:01 ] @
Citat:
Pici man:Ali nemaju isti procesor i ekran!
U svakom slučaju, želite li reći da na iPhone bolje izgledaju igrice nego na N95?!? O.K. znamo da ima jak procesor, valjda duplo jači od N95 ...


iPhone ima ARM11 na 412MHz
N95 dual ARM11 na 332MHz

oba imaju isti PowerVR MBX GPU.

pogledaj igre na iPhoneu a onda najbolje na N95 - igre na iPhoneu izgledaju bar za klasu bolje!
evo nekog fudbala za iPhone http://www.youtube.com/watch?v=bUPyy__-t_A

hocu da kazem da i Nokija moze mnogo bolje samo je problem sto developeri iz nekog razloga ne koriste full potencijal nokije za igre...


btw i mene interesuje kako izgledaju igre na BlackBerry-ju... (sudeci po onome sto postoji na youtube - nikako :D :D)
[ pri3rak @ 21.11.2008. 01:31 ] @
Citat:
calimero:
btw i mene interesuje kako izgledaju igre na BlackBerry-ju... (sudeci po onome sto postoji na youtube - nikako :D :D)


sto je pa velika mana poslovnog telefona?
[ Pici man @ 22.11.2008. 14:58 ] @
Citat:
calimero: iPhone ima ARM11 na 412MHz
N95 dual ARM11 na 332MHz
oba imaju isti PowerVR MBX GPU.

Nadam se da su tačni podaci jer sam ranije pri samoj pojavi iPhone slušao priče o procesoru od 600 i kusur MHz istog ... zato rekoh da je duplo jači ...

Btw. zna li neko kolika je radna frekvencija procesora Blackberry telefona? Čuo sam negde da je standard 250Mhz ARM9 procesor?!?
Citat:
pri3rak: sto je pa velika mana poslovnog telefona?

Naravno da igrice nisu merilo ni jednog mobilnog telefona ali su prateća pojava čak i PDA/PPC modela koji nisu imali mogućnost telefoniranja, samim tim, tu činjenicu moramo prihvatiti i o njoj raspravljati. Naročito ako se u radnim prostorijama i kancelarijama sa profesionalnim "poslovnim" mašinama postupa kao sa konzolama za igrice jer se u svakoj kancelariji češće vidja pokrenut pasijans nego neka radna aplikacija. Toliko o tome da igrice nisu merilo "poslovnih" uredjaja!

Ako bi razmišljali o tome šta je to "poslovni" telefon, do kog bi zaključka došli? Kakav to "poslovni" telefon odgovara jednom profesoru, lekaru, pravniku, političaru zidaru, automehaničaru, stočaru, poljoprivredniku, kriminalcu ... sve su ovo zanimanja i "poslovi" samim tim, poslovni telefon ne mora biti sinonim za Blackberry isto kao što nekaka nije morao biti sinonim za PPC/PDA sa Windows Mobile OS-om ili još ranije za tkz. PDA kutijice Casio Digital Diary ...

Nekome će Blackberry odgovarati, nekome neće ali će želeti da pokaže svetu da je i on "poslovan čovek" jer eto nosi poslovni telefon ... neko će hteti "tehnologije budućnosti" već danas u svom džepu i brže bolje naručiti od ujka Sema jedan iPhone model, ... neko misli da su sve ovo konfekcijski uredjaji za široke narodne mase i tražiće alternativu u najpovoljnijem modelu koji zadovoljava odnos cena/mogućnosti i naravno kupiti S60, neko će i dalje poverenje poklanjati Windows Mobile PPC/PDA modelima verujući da su to vrhunski "poslovni" telefoni, nekome i Java bazirani modeli predstavljaju poslovni telefon ... samim tim ...
[ Ivan Dimkovic @ 22.11.2008. 15:19 ] @
Elem,

Posle mesec dana koriscenja BlackBerry Bold-a mogu da kazem da sam prilicno razocaran stanjem "Smart Telefona" danas...

Zasto?

Prosto, samo u proteklih 10-tak dana mi se BlackBerry restartovao bar 3 puta.. Ako postoji nesto sto me nervira, a to je da mi se telefon ponasa kao neki polu-raspali PC... Svi prokleti vendori se samo utrkuju kako ce u telefon da nabiju sto vise potpuno nepotrebnih feature-a - dok o stabilnosti malo ko vodi racuna. Ja sam jedan od korisnika kome NE TREBA N megapiksel kamera na telefonu, ili MP3 plejer - ali mi i te kako treba brz i jednostavan UI za rad, KOJI NECE DA PUCA

Drugo, BlackBerry web browser je katastrofa - nije da ga koristim nesto cesto, jer za bilo sta bitno koristim notebook - ali stvarno, cim otvorite bilo koji malo komplikovaniji website krene da smara sa "executing scripts" porukom. Nekad mu treba i jedan minut da "executuje skriptove" a najiritantnije je kada to krene da radi cim pomerite "kursor" #@)(*@#) WTF IS THAT?!?!

Naravno, kada iskljucite skriptove u podesavanjima, mozete da se slikate sa bilo kakvim aktivnijim sadrzajem.

^^ Inace, moram da se ogradim, mozda je u pitanju Vodafone-ov firmware koji pravi vecinu ovih sranja, posto je moj BlackBerry stigao iz Vodafone-a kao "poklon" za produzenje contract-a - nisam imao vremena da pokusam da mu stavim originalni blackberry firmware, ako to uopste i moze da se uradi.

--

Ono sto na BlackBerry-ju radi, a to je telefoniranje i mail - i to pozdravljam. BlackBerry je jedna od retkih firmi danas koja i dalje kapira da je najvazniji deo mobilnog telefona... telefon! :) Sto se mailova tice, jedina zamerka je da ne radi nista osim Blackberry servisa - znaci nista MS Exchange ili POP3/IMAP. Jasno je zasto je to tako, ali mislim da bi ipak zbog kompletnosti trebalo dodati te telefone.

Jos jedna stvar gde je ovaj BlackBerry dobar i, zbog cega bih ga uvek uzeo pre iPhone-a je tastatura - tastatura je odlicna, lako se kuca na njoj a, takodje, nije zrtvovana brzina kucanja obicnih brojeva za telefon.

Sve u svemu, za ono za sta ja koristim telefon (telefoniranje i e-mail) i dalje mislim da je daleko bolji od iPhone-a cija "virtuelna tastatura" postaje faktor usporavanja i nerviranja ako kucate bilo sta duze od 6-cifrenog telefona - medjutim, mislim da je dosta toga i te kako LOSE - prvenstveno stabilnost...

Pre nego sto krenu da stavljaju 3D endzine, bliceve i 10-MP kamere, mislim da bi ipak trebalo da optimizuju i stabilizuju OS... i ovo ne vazi samo za BlackBerry.
[ Pici man @ 22.11.2008. 16:02 ] @
@Ivan Dimkovic, zašto se tebi ne dopadaju PPC/PDA Windows Mobile uredjaji? Oni ne polažu baš toliko na kamere, mp3 i ostalu multimediju, ali zato imaju solidne procesore, stabilan OS, nekima procesori dostižu i 800MHz, ekrane prihvatljive fizičke veličine(nema potrebe daviti o rezolucijama na tako malim ekranima), odlično se sinhronizuju sa PC-em, veoma dobar generički rokovnik i beležnicu, sve to na "dohvat ruke", ogromna baza dodatnih aplikacija za proširiti upotrebnu vrednost, ... i potpunu qwerty tastaturu na izvlačenje sa strane koja mi je mnogo komfornija za rad nego mini qwerty tasture koje poseduju ti Blackberry modeli ili sl., Motorole ili pak Nokije iz "E" serije ...
Jedino ako te mrzi da stalno rotiraš telefon kako bi nešto otkucao i sl.
[ calimero @ 22.11.2008. 23:40 ] @
Citat:
Pici man: Nadam se da su tačni podaci jer sam ranije pri samoj pojavi iPhone slušao priče o procesoru od 600 i kusur MHz istog ... zato rekoh da je duplo jači ...


100%! iPhone radi na 412MHz - downclockovan je sa cini mi se 620MHz (koliko je standardna brzina tog ARM-a ugrađenog u iPhone...)
[ pri3rak @ 23.11.2008. 08:49 ] @
Citat:
Pici man: Naravno da igrice nisu merilo ni jednog mobilnog telefona ali su prateća pojava čak i PDA/PPC modela koji nisu imali mogućnost telefoniranja, samim tim, tu činjenicu moramo prihvatiti i o njoj raspravljati. Naročito ako se u radnim prostorijama i kancelarijama sa profesionalnim "poslovnim" mašinama postupa kao sa konzolama za igrice jer se u svakoj kancelariji češće vidja pokrenut pasijans nego neka radna aplikacija. Toliko o tome da igrice nisu merilo "poslovnih" uredjaja!

Ako bi razmišljali o tome šta je to "poslovni" telefon, do kog bi zaključka došli? Kakav to "poslovni" telefon odgovara jednom profesoru, lekaru, pravniku, političaru zidaru, automehaničaru, stočaru, poljoprivredniku, kriminalcu ... sve su ovo zanimanja i "poslovi" samim tim, poslovni telefon ne mora biti sinonim za Blackberry isto kao što nekaka nije morao biti sinonim za PPC/PDA sa Windows Mobile OS-om ili još ranije za tkz. PDA kutijice Casio Digital Diary ...

Nekome će Blackberry odgovarati, nekome neće ali će želeti da pokaže svetu da je i on "poslovan čovek" jer eto nosi poslovni telefon ... neko će hteti "tehnologije budućnosti" već danas u svom džepu i brže bolje naručiti od ujka Sema jedan iPhone model, ... neko misli da su sve ovo konfekcijski uredjaji za široke narodne mase i tražiće alternativu u najpovoljnijem modelu koji zadovoljava odnos cena/mogućnosti i naravno kupiti S60, neko će i dalje poverenje poklanjati Windows Mobile PPC/PDA modelima verujući da su to vrhunski "poslovni" telefoni, nekome i Java bazirani modeli predstavljaju poslovni telefon ... samim tim ...


pa naravno da nisu ama bas nikakvo merio poslovnog telefona, mislim da li je velicina gepeka merilo sportskog automobila i sl

svaka klasa uredjaja ima svoju namenu i merilo kvaliteta uredjaja je to koliko je u stanju da dobro ostvari svoju primarnu namenu, ne vidim smisao da uredjaju koji je specijalizovan kvalitet meris nekim potpuno perifernim parametrom

ja imam poslovni telefon i ne mogu da se setim kada sam na njemu pokrenuo bilo koju igricu, po samoj kupovini sam nekoliko njih instalirao da bih nakon nekoliko meseci svatio da ih niti koristim niti mi trebaju pa ih deinstalirao, a sta koristim pa call , sms , mail, calendar notes i tasks, putty, i operu ovo ostalo da nestane ne bih primetio :)

sto se pogleda na poslovni telefon tice u kontekstu zidara kriminalaca stocara i slicnih kategorija ne vidim kakve to veze ima sa diskusijom o bb vs. ip te klase uglavnom nemaju elementarne mogucnosti poimanja ova dva uredjaja
[ mmix @ 23.11.2008. 08:56 ] @
Citat:
pri3rak: sto se pogleda na poslovni telefon tice u kontekstu zidara kriminalaca stocara i slicnih kategorija ne vidim kakve to veze ima sa diskusijom o bb vs. ip te klase uglavnom nemaju elementarne mogucnosti poimanja ova dva uredjaja


Nemoj biti tako iskljuciv Ako krenes sa stokom na ispasu sa iPhone-om prso si kad ti se isprazni baterija, za BB mozes da poneses nekoliko napunjenih baterija da pokriju ceo period ispase
[ pri3rak @ 23.11.2008. 09:04 ] @
ma za pravog apple fan stocara nikad nema zime :) mislim ko jos danas cuva stoku a da ne pika quake 3 na iphone-u

[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2008. 09:39 ] @
Citat:
@Ivan Dimkovic, zašto se tebi ne dopadaju PPC/PDA Windows Mobile uredjaji? Oni ne polažu baš toliko na kamere, mp3 i ostalu multimediju, ali zato imaju solidne procesore, stabilan OS, nekima procesori dostižu i 800MHz, ekrane prihvatljive fizičke veličine(nema potrebe daviti o rezolucijama na tako malim ekranima), odlično se sinhronizuju sa PC-em, veoma dobar generički rokovnik i beležnicu, sve to na "dohvat ruke", ogromna baza dodatnih aplikacija za proširiti upotrebnu vrednost, ... i potpunu qwerty tastaturu na izvlačenje sa strane koja mi je mnogo komfornija za rad nego mini qwerty tasture koje poseduju ti Blackberry modeli ili sl., Motorole ili pak Nokije iz "E" serije ...
Jedino ako te mrzi da stalno rotiraš telefon kako bi nešto otkucao i sl.


Hm, pa znas kako - dugo vremena sam imao HTC TyTN i HTC Kaiser (cak sam ga i review-ovao na ES-u, u vreme kada sam jos bio zaludjen), pa onda i ne-PDA Win Mobile telefone (Samsung BlackJack)

I, iskreno, ne-PDA Win Mobile telefoni su mi bili daleko daleko bolja opcija od tih windows PDA telefona. Stavise, Samsung Blackjack sam imao skoro 2 godine i zamenjen je sa BlackBerry-jem samo zato sto je firma presla na BB server.

A zasto nisam zadovoljan sa Win Mobile PDA telefonima? Znaci, ako hocu da telefoniram moram da izvadim telefon iz dzepa i:

1. Izvadim onu "olovcicu" i da nabadam po touch-screen ekranu, i takodje "uzivam" u onom delay-ju izmedju nabadanja i akcije

ILI

2. Da razvlacim tastaturu, kucam broj, pa onda da je ponovo uvlacim - totalno neprakticno, da ne kazem idiotski

Da ne pricamo koliko je los taj PDA interfejs sa "olovcicom", kao i o samim manama Win Mobile OS-a koji se cesto zaglavljuje i gde moras da rucno gasis aplikacije iz memorije jer ih X dugme ne ubija automatski (da, znam, mozes da instaliras 3-party aplikaciju ali... wtf, to bi trebalo da bude deo telefona, damnit). Da ne pricamo o tome da dan danas taj Win Mobile PocketPC izgleda ko Windows 3.11 :(

Stice se utisak da je Windows PocketPC (danas Windows Mobile Pro ili kako god) daleko vise "optimizovan" za PDA uredjaje i da mu je telefoniranje "nakalemljeno" samo kako bi bio konkurentan.

Sorry, takve stvari me danas mnogo vise nerviraju nego pre par godina kada sam se i ja lozio na 800 MHz procesore, 3D akceleratore u telefonima i sl..

Na kraju krajeva... sta ce telefonu 800 MHz procesor koji ima 1-2W TDP? Za telefoniranje i e-mail pa cak i kameru je potpuno nepotreban. Meni je daleko bitnija duzina trajanja baterije, nego "megaherci" - a svima je jasno da su ta dva u obrnutoj relaciji.
[ misk0 @ 23.11.2008. 10:01 ] @
Citat:
[url=/p2116407]A zasto nisam zadovoljan sa Win Mobile PDA telefonima? Znaci, ako hocu da telefoniram moram da izvadim telefon iz dzepa i:

1. Izvadim onu "olovcicu" i da nabadam po touch-screen ekranu, i takodje "uzivam" u onom delay-ju izmedju nabadanja i akcije

ILI

2. Da razvlacim tastaturu, kucam broj, pa onda da je ponovo uvlacim - totalno neprakticno, da ne kazem idiotski


Ovde pretjerujes. Ja koristim taj isti Kaiser i kako telefoniram:
- stisnem desno funkcijsko dugme (ne znam kako se zove to dugme, definisano je uglavnom u dnu ekrana) koje mi otvori listu kontakata
- prstom, tockicem ili kursorom odskrolujem na zeljeno ime (cak ima i onaj automatski skrol pa ga zaustavis kad hoces)
- kad sam tom kontaktu stisnem zelenu slusalicu i ZOVEM.

Znaci nista vishe koraka nego sto sam radio na prethodnim 'glupim' telefonima.
Takodje, kad hocu zvati broj koji nije u telefonu, stisnem zelenu slusalicu i otvori mi se ekran sa prethodno pozivanim brojevaim kao i sa dovoljno velikim brojevima na ekranu koje mogu pritiskati prstom i zvati.
[ Pici man @ 23.11.2008. 10:12 ] @
Citat:
pri3rak: sto se pogleda na poslovni telefon tice u kontekstu zidara kriminalaca stocara i slicnih kategorija ne vidim kakve to veze ima sa diskusijom o bb vs. ip ...

Zidar, kriminalac, stočar, ... svi se oni bave "poslovima" ...samim tim, zašto ne bi nabavili i "poslovni" telefon? Ako neko naziva Blackberry "poslovan" onda bi trebali da se zapitamo kako se zove telefon koji treba da služi stočaru - stočarski? Zidaru - "zidarski"? Šta je onda po definiciji tj., profesiji onaj kome je namenjen "poslovni" telefon?!?
Citat:
pri3rak: .... imam poslovni telefon i ne mogu da se setim kada sam na njemu pokrenuo bilo koju igricu, po samoj kupovini sam nekoliko njih instalirao da bih nakon nekoliko meseci svatio da ih niti koristim niti mi trebaju pa ih deinstalirao, a sta koristim pa call , sms , mail, calendar notes i tasks, putty, i operu ....

Za tebe je "poslovni" telefon onaj koji zadovoljava nabrojane kriterijume: "poziv, poruke, email, kalendar, beležnica i zadaci, SSH i internet klijent"? Onda nema potrebe za Blackberry i iPhone, ... znači, svaki noviji Java telefon to može obaviti sasvim solidno i još ćemo imati u džepu skladno dizajniran uredjaj sa baterijom koja traje i do 100% duže od mnogih tel. sa operativnim sistemom. Samim tim, na ispaši, u kancelariji, na putu, poneti jedan takav uredjaj je najbolja solucija zar ne?!?
Zašto onda ljudi nazivaju Blackberry "poslovan"?!?
Možda zato što su odgledali par holivudskih filmova i večernjih serija u kojima se isti pojavljuje kod raznih berzanskih trgovaca, specijalnih službi 'filmske' policije, istraživača na terenu(popularnih "forenzičara")... koji njime mašu i uglavnom se javljaju jedino na pozive? Nije valjda da mediji utiču na običan "poslovni" narod ubedjivajući ga da je baš to uredjaj koji će da mu poboljša poslovnost?
[ Pici man @ 23.11.2008. 10:17 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Hm, pa znas kako - dugo vremena sam imao HTC TyTN i HTC Kaiser (cak sam ga i review-ovao na ES-u, u vreme kada sam jos bio zaludjen), pa onda i ne-PDA Win Mobile telefone (Samsung BlackJack)

Heb'ga, ne znam šta da ti kažem. Verujem samo da savršen model koji u svemu odgovara neće skoro ili nikada.
[ pri3rak @ 23.11.2008. 10:37 ] @
Citat:
Pici man
Zidar, kriminalac, stočar, ... svi se oni bave "poslovima" ...samim tim, zašto ne bi nabavili i "poslovni" telefon? Ako neko naziva Blackberry "poslovan" onda bi trebali da se zapitamo kako se zove telefon koji treba da služi stočaru - stočarski? Zidaru - "zidarski"? Šta je onda po definiciji tj., profesiji onaj kome je namenjen "poslovni" telefon?!?

a jel, onda djubretarima djubretarski, prosjacima prosjacki, itd itd ...

malo namerno masis poentu :)

naime letos sam imao majstore u kuci, keramicare, pa potom i druge, i eto jedan od njih je imao motorolu c650 a drugi nekog samsunga slicnih mogucnosti, prvi poruku od 20 karaktera salje upola toliko minuta, a drugi nije znao ni to, i sada po tvom principu i neki matori NMT telefon bi njima bio poslovni telefon, pa jeste bio bi ali se to danas ne smatra poslovnim telefonom



Citat:
Pici man:
Za tebe je "poslovni" telefon onaj koji zadovoljava nabrojane kriterijume: "poziv, poruke, email, kalendar, beležnica i zadaci, SSH i internet klijent"? Onda nema potrebe za Blackberry i iPhone, ... znači, svaki noviji Java telefon to može obaviti sasvim solidno i još ćemo imati u džepu skladno dizajniran uredjaj sa baterijom koja traje i do 100% duže od mnogih tel. sa operativnim sistemom. Samim tim, na ispaši, u kancelariji, na putu, poneti jedan takav uredjaj je najbolja solucija zar ne?!?


jedno je imati a drugo valjati to sto se ima :) na stranu sto su mobilne java aplikacije pomalo kilave


opet zaboravio sam da pomenem fring (zbog SIP-a) i wifi koji mi jel koriste :)



Citat:
Pici man:
Zašto onda ljudi nazivaju Blackberry "poslovan"?!?
Možda zato što su odgledali par holivudskih filmova i večernjih serija u kojima se isti pojavljuje kod raznih berzanskih trgovaca, specijalnih službi 'filmske' policije, istraživača na terenu(popularnih "forenzičara")... koji njime mašu i uglavnom se javljaju jedino na pozive? Nije valjda da mediji utiču na običan "poslovni" narod ubedjivajući ga da je baš to uredjaj koji će da mu poboljša poslovnost?

a mozda i zbog

Citat:

BlackBerry handhelds are integrated into an organization's e-mail system through a software package called "BlackBerry Enterprise Server" (BES). Versions of BES are available for Microsoft Exchange, Lotus Domino and Novell GroupWise. While individual users may be able to use a wireless provider's e-mail services without having to install BES themselves, organizations with multiple users usually run BES on their own network. Some third-party companies provide hosted BES solutions. Every BlackBerry has an id called BlackBerry PIN, which is used to identify the device to the BES.

BES can act as a sort of e-mail relay for corporate accounts so that users always have access to their e-mail. The software monitors the user's local "inbox", and when a new message comes in, it picks up the message and passes it to RIM's Network Operations Center (NOC). The messages are then relayed to the user's wireless provider, which in turn delivers them to the user's BlackBerry device.

This is called "push e-mail," because all new e-mails, contacts and calendar entries are "pushed" out to the BlackBerry device automatically, as opposed to the user synchronizing the data by hand or on a polling basis. Blackberry also supports polling email, which is how it supports POP. Device storage also enables the mobile user to access all data offline in areas without wireless service. As soon as the user connects again, the BES sends the latest data.

An included feature in the newer models of the BlackBerry is the ability for it to track your current location through Trilateration. One can view the online maps on the phone and see current location denoted by a flashing dot. However, accuracy of BlackBerry trilateration is less than that of GPS due to a number of factors, including cell tower blockage by large buildings, mountains, or distance.

BES also provides handhelds with TCP/IP connectivity accessed through a component called "Mobile Data Service" (MDS). This allows for custom application development using data streams on BlackBerry devices based on the Sun Microsystems Java ME platform.

In addition, BES provides security, in the form of Triple DES or, more recently, AES encryption of all data (both e-mail and MDS traffic) that travels between the BlackBerry handheld and a BlackBerry Enterprise Server.

Most providers offer flat monthly pricing for unlimited data between BlackBerry units and BES. In addition to receiving e-mail, organizations can make intranets or custom internal applications with unmetered traffic.

With more recent versions of the BlackBerry platform, the MDS is no longer a requirement for wireless data access. Beginning with OS 3.8 or 4.0, BlackBerry handhelds can access the Internet (i.e. TCP/IP access) without an MDS - previously only e-mail and WAP access was possible without a BES/MDS. The BES/MDS is still required for secure e-mail, data access, and applications that require WAP from carriers that do not allow WAP access.

Newer BlackBerry devices use the proprietary Blackberry Messenger software for sending and receiving text messages via Blackberry PIN.

Third-party software available for use on BlackBerry devices includes full-featured database management systems which can be used to support customer relationship management clients and other applications that must manage large volumes of potentially complex data.[8]


http://en.wikipedia.org/wiki/BlackBerry
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2008. 11:28 ] @
Upravo tako,

To je i jedini razlog zasto sam presao na BlackBerry - njihov push e-mail servis, koji omogucava da e-mailove dobijete cim vam neko posalje iste. Upravo je zbog ovog razloga BlackBerry izuzetno popularan medju "poslovnom" populacijom.

Da nema toga, rekao bih da je BlackBerry Bold tu negde sa Samsung BlackJack-om, sa eventualno nesto boljom tastaturom. BlackJack, sa druge strane, podrzava POP3 / IMAP i MS Exchange mail. MS Exchange bi, takodje, trebao da nudi Push e-mail, ali nije ni izdaleka popularan kao BlackBerry BES.

Da li u Srbiji bilo ko ima Blackberry Enterprise Server? Ako nema, ne vidim bas puno razloga zasto bi neko bacao pare na taj telefon.
[ Pici man @ 23.11.2008. 12:25 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Da li u Srbiji bilo ko ima Blackberry Enterprise Server? Ako nema, ne vidim bas puno razloga zasto bi neko bacao pare na taj telefon.

Ovo mi baš nije jasno ...
Vidim da se kod nas besomučno reklamiraju u MTS-u i Telenor-u Blackberry telefoni, klinci već uveliko poseduju iste i pune razne forume hvalospevima oko tih email-ova ... ne kapiram šta znači imati taj Blackberry Enterprise Server? Nije valjda da preduzeće ili kompanija prvenstveno mora da ima taj "Blackberry Enterprise Server" koji će da emailove tog preduzeća prosledjuje radnicima istog u pokretu na mob. telefonu?!? Zato vi govorite da nema pristupa POP3 serverima i td., što znači ništa od najpopularnijih WEB mail naloga ili ja opet ne razumem priču?!?
Ako je tako, onda je telefon čista nula što se tiče email-a bez podrške od neke firme ili kompanije?!? Po ovoj logici bi onda ovakve telefone trebalo prodavati samo radnicima odredjenih preduzeća kojima ta ista preduzeća omogućavaju te email poruke, jer druge svrhe nemaju ...
Citat:
Ivan Dimkovic:......push e-mail servis, koji omogucava da e-mailove dobijete cim vam neko posalje iste.

To je verovatno svima jasno kada se potencira na Blackberry i nije ni čudo ... mora se takvom uredjaju uvesti nešto što nema konkurencija kako bi se uopšte prodavao. Setili se ljudi da eto pojednostave email i približe ga SMS-u po načinu primanja. iPhone je uveo taj interfejs na kome se sve radi prstima bez olovčice sa "tehnologijama budućnosti" ...
No, htedoh da kažem da čak i S60 ima push e-mail servis, koji omogucava da e-mailove dobijete cim vam neko posalje iste preko dodatnih aplikacija. Znači, nije baš privilegija Blackberry ako dobro kapiram priču.

@pri3rak, ako ne zavisiš od email-ova neke firme koje moraš da pročitah odmah čim ih pošalju, onda je za tebe isto kao i za m. najbolje rešenje S60v3. ;)


[Ovu poruku je menjao Pici man dana 23.11.2008. u 13:38 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2008. 12:36 ] @
Citat:
Pici man
Zato vi govorite da nema pristupa POP3 serverima i td., što znači ništa od najpopularnijih WEB mail naloga ili ja opet ne razumem priču?!?


Sam BlackBerry telefon ne moze pristupiti nicemu drugom osim Blackberry Enterprise Serveru - znaci, ne mozete pristupiti direktno nekom drugom mail nalogu.

E, sad, licence za taj server moze zakupiti firma, i onda njeni zaposleni imaju pristup. Sam blackberry enterprise server se moze iskonfigurisati tako i da prima mailove sa drugih mail servera.

Takdoje, vas mobilni provajder vam moze ponuditi tu uslugu (obicno uz neki mesecni plan) - u tom slucaju postoji mogucnost da dobijate mail i sa drugih naloga (yahoo, gmail ili neki vas mail server), ako provajder to dozvoljava.

E, sad, ne znam sta to tacno nude u MTS-u i Telenoru u Srbiji, ali ako nude Blackberry servis, oni ce vam dati pristup njihovom blackberry serveru.

Citat:

Setili se ljudi da eto putem kojekakvih email servera ma čega već ubedjuju poslovne ljude da je to baš za njih


Bogami, sa tom funkcijom nema sta da nekog ubedjuju - vecini ljudi kojima je e-mail glavno sredstvo komunikacije i primaju dosta istih taj feature jeste potreban.

Citat:

No, htedoh da kažem da čak i S60 ima push e-mail servis, koji omogucava da e-mailove dobijete cim vam neko posalje iste preko dodatne aplikacije. Sada, ne znam da li su tu uključene i one sa web mail naloga ... Znači, nije baš privilegija Blackberry ako dobro kapiram priču.


Prednost blackberry-ja je u tome sto su oni prvi koji su to uveli i ta funkcija je duboko integrisana u njihov telefon, i najbrze radi.

Svi ostali telefoni to imaju kao neki "add-on" i nisu bas tako jednostavni za upotrebu kao Blackberry. Zato je Blackberry toliko i popularan medju "poslovnom" populacijom, koja obicno nema ni znanja a ni zelje/vremena da se bavi nekim naprednim telefonskim zezalicama.
[ Pici man @ 23.11.2008. 12:46 ] @
HVala na objašnjenju, sad mi je jasnije.
Znači, Blackberry telefon je upravo specijalizovan za tu vrstu poslovnih ljudi kojima je email neophodno sredstvo komunikacije.
Zato ja i rekoh da bi ovakve telefone trebalo prodavati samo radnicima odredjenih preduzeća kojima ta ista preduzeća omogućavaju email poruke prosledjene kroz taj server kao neophodno sredstvo komunikacije na poslu kojim se bave. Jer reklamirati ih na TV-u izmedju pauze španskih serija će privući 99% onih koji nikada neće iskoristiti ni 0.001% od onoga što takvi servis tj., taj servis nudi. Naravno, ko zna zna, jer je druga osobina verujem slična ostalim qwerty uredjajima sličnog dizajnom.
Onda razumem ljutnju zbog restartovanja i ugradnje bespotrebnih dodataka koji ga samo usporavaju i koče u radu. No, verovatno se računa na većinsku grupu korisnika koji će Blackberry kupiti samo radi pogrešnog ubedjenja o tome da imaju "poslovni" telefon i da su valjda samim tim i oni "poslovni" ljudi.!:)

[ pri3rak @ 23.11.2008. 13:08 ] @
Citat:
Pici man:
@pri3rak, ako ne zavisiš od email-ova neke firme koje moraš da pročitah odmah čim ih pošalju, onda je za tebe isto kao i za m. najbolje rešenje S60v3. ;)
[Ovu poruku je menjao Pici man dana 23.11.2008. u 13:38 GMT+1]


ja sam na uiq 3 i "trenutnost" sam resio tako sto sam podesio da mi proverava postu na imap serveru svakih 10 min :) u doba kada sam kupovao telefon bb servis nisam primetio da postoji, ne osecam da mi je preko potreban niko me na to ne tera pa nema potrebe da ga kupujem

inace ako se ne varam bb ti pored trenutne poste nudi i druge exchange pogodnosti pa tako neko moze zakazati appointment sa tobom i ti biti momentalno obavesten o tome, imas laksu i trenutnu sinhronizaciju kontakt liste sa exchange-om itd ...

taj telefon nije namenjen mladjoj populaciji, a to sto ga pod uticajem medija koriste je promasaj, njime je definitivno iphone savrsen, ako imaju dovoljno novca
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2008. 13:28 ] @
Citat:
pri3rak
inace ako se ne varam bb ti pored trenutne poste nudi i druge exchange pogodnosti pa tako neko moze zakazati appointment sa tobom i ti biti momentalno obavesten o tome, imas laksu i trenutnu sinhronizaciju kontakt liste sa exchange-om itd ...


Yep.

Recimo u firmi za koju radim smo kompletno presli na MS Exchange za kalendare, kontakte sastanke i rezervaciju soba za sastanke.

Biti u mogucnosti da pozoves ljude u realnom vremenu na sastanak, i da znas da ce oni to odmah primiti na svom telefonu je jako korisna stvar, jedna od onih za koju se zapitas "kako si ziveo bez nje sve ovo vreme" :)

Istini za volju, MS Exchange integracija sa push e-mailom radi i na novim Win. Mobile telefonima.

Citat:
Pici man
Jer reklamirati ih na TV-u izmedju pauze španskih serija će privući 99% onih koji nikada neće iskoristiti ni 0.001% od onoga što takvi servis tj., taj servis nudi. Naravno, ko zna zna, jer je druga osobina verujem slična ostalim qwerty uredjajima sličnog dizajnom.


Hmm... ne znam kako su pozicionirali u Srbiji Blackberry telefone ali imam utisak da kako god su uradili, sigurno su znali sta rade :) Tj. da ce rezultat biti povecana kupovina istih :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.11.2008. 13:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Sve u svemu, za ono za sta ja koristim telefon (telefoniranje i e-mail) i dalje mislim da je daleko bolji od iPhone-a cija "virtuelna tastatura" postaje faktor usporavanja i nerviranja ako kucate bilo sta duze od 6-cifrenog telefona - medjutim, mislim da je dosta toga i te kako LOSE - prvenstveno stabilnost...


Dobro, ovde si napisao da je lični utisak u pitanju, ali kod mene je iskustvo "suprotno". Virtuelna tastatura na iPheneu nije neudobnija za kucanje, odnosno, neudobna je kao i bilo koja thumb tastatura za neko duže kucanje, ali je, meni, udobnija, jer nije preširoka, kao sve druge thumb tastature (one na slide WM telefonima).
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2008. 14:48 ] @
U pravu si, u pitanju je licni utisak - meni se licno iPhone tastatura izuzetno ne svidja, mada ako bih je poredio sa nekim Win Mobile "hardverskim" tastaturama mogu da kazem da jeste bolja u nekim slucajevima. O "virtuelnoj" Win Mobile tastaturi ne vredi ni pricati - mislim, nabadati cackalicom one dugmice je sve samo ne produktivno :)

Sa druge strane, ako je uporedim sa BlackBerry Bold "pravom" tastaturom ili sa Samsung BlackJack tastaturom, iPhone virtuelna tastatura jednostavno nema sanse... Za vreme za koje cu otkucati ceo mail na blackberry tastaturi na iPhone tastaturi cu tesko uraditi i jednu trecinu posla. Da ne pricamo o pogresnim dugmicima (nemam bas tanke prste ;-) i "grease" efektu posle duzeg rada (zamazivanje ekrana)

Ne znam, meni je sve to jednostavno korak u nazad sto se produktivnosti tice. Doduse, iPhone ima web browser koji je za N duzina bolji od bilo cega drugog na mobilnim telefonima ali to je upravo feature koji nije najvise bitan - mislim, lepo je to sto nekad mogu da se razonodim i da surfujem, ali za bilo sta ozbiljno cu koristiti laptop a od telefona pre svega ocekujem da bude savrsen u telefoniranju i e-mailu... sve ostalo je "nice to have".

Touch-screen telefone sam koristio od momenta kada su nastali (koristio sam: SonyEricsson P800, Mitac Mio, HTC Wizard, HTC TyTN, HTC Universal, HTC Kaiser) - cak sam i napisao par programica za Win Mobile , da bih se na kraju vratio na stare dobre hardverske tastature - i to bez ikakvih "slajdova" i na ne-"touch-screen OSeve..

Na zalost, industrija ide u drugom pravcu - eto i BlackBerry je izbacio "Storm" koji je fotokopija iPhone-a (doduse, sa boljim biznis funkcijama, bar tako kazu... nisam probao) - vrlo verovatno ce u sledecoj inkarnaciji natrpati jos vise nepotrebnih gluposti u telefon i samo usporiti ono sto jeste bitno...

Ne znam, kada bi danas neko napravio "ne-smartphone" telefon sa:

- Odlicnim imenikom, interfejsom za telefoniranje
- Odlicnim i brzim mail klijentom (Blackberry, MS Exchange, IMAP)
- Kvalitetnim web browserom

Uzeo bih ga odmah i zaboravio na tzv. "pametne" telefone... Ozbiljno, jedino sto sam ja licno "dobio" sa "pametnim" telefonima je identicno ponasanje kao PC racunari, zaglavljivanje programa, restartovanje OS-a, pucanje...
[ calimero @ 23.11.2008. 15:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Hm, pa znas kako - dugo vremena sam imao HTC TyTN i HTC Kaiser (cak sam ga i review-ovao na ES-u, u vreme kada sam jos bio zaludjen), pa onda i ne-PDA Win Mobile telefone (Samsung BlackJack)
...
Sorry, takve stvari me danas mnogo vise nerviraju nego pre par godina kada sam se i ja lozio na 800 MHz procesore, 3D akceleratore u telefonima i sl..


ko prizna, pola mu se dodaje :D lepo je sto si "progledao" i prestao da gledas na MHz i primetio da je WinMobile... recimo ćor-sokak :D

Citat:
Ivan Dimkovic: Na kraju krajeva... sta ce telefonu 800 MHz procesor koji ima 1-2W TDP? Za telefoniranje i e-mail pa cak i kameru je potpuno nepotreban. Meni je daleko bitnija duzina trajanja baterije, nego "megaherci" - a svima je jasno da su ta dva u obrnutoj relaciji.


necu ni da te pitam sta je bilo Atom-om? ono: "ARM treba da se zabrine", "intel ce ih razbucati" i tako to...? ili jos moramo da cekamo... ? :)
[ pri3rak @ 23.11.2008. 16:13 ] @
Citat:
calimero
ko prizna, pola mu se dodaje :D lepo je sto si "progledao" i prestao da gledas na MHz i primetio da je WinMobile... recimo ćor-sokak :D


jos samo da se trziste slozi sa tobom

Citat:
calimero:
necu ni da te pitam sta je bilo Atom-om? ono: "ARM treba da se zabrine", "intel ce ih razbucati" i tako to...? ili jos moramo da cekamo... ? :)

pa da tu se obicno promene desavaju trenutno
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2008. 16:40 ] @
Citat:
calimero
ko prizna, pola mu se dodaje :D lepo je sto si "progledao" i prestao da gledas na MHz i primetio da je WinMobile... recimo ćor-sokak :D


Ajde idi troluj negde drugde, mislim da sam vec odavno napisao sta mislim o Windows mobile-u (i to vise puta ;-), i ne vidim sta tu imam da "progledam" ili ne. Za razliku od nekih ovde ja nemam nikakve omiljene ili neomiljene kompanije ;-)

Nije ti ovo advocacy.

Sto se "gledanja u megaherce" tice, to uopste nema veze ni sa ARM-om ni sa Intelom, vec generalno sa mojim stavom da biznis mobilnim telefonima kakvi meni trebaju ne trebaju procesori tipa ARM11 generacije ili buducih Intel Atom cipova... Za e-mail, mobile web i ugodno telefoniranje je sasvim dovoljan procesor generacije ARM9 na 400 MHz sa optimizovanim OS-em.

E, sad, posto i ti i ja znamo da industrija ne razmislja tako, i trudice se da nabije jaku 3D grafiku, full-size web entertainment sa flash-om, kompozitni UI, N megapikselne kamere i jos mali milion zezalica - jasno je da ce procesori za mobilne ici i dalje na gore, bez obzira na to koliko je to lose po TDP i zivot baterije.

Citat:

necu ni da te pitam sta je bilo Atom-om? ono: "ARM treba da se zabrine", "intel ce ih razbucati" i tako to...? ili jos moramo da cekamo... ? :)


Bilo je ono sto je trebalo da se desi. Bas kao sto sam na toj temi i rekao a sto si ti "zaboravio", danasnji Atom (Silverthorne / Diamondville) nije procesor za mobilne telefone, a ARM se i te kako brine u embedded i automotive segmentima gde neke nove aplikacije i te kako favorizuju Atom - recimo da je jedan od najbitnijih igraca u tom segmentu presao na Atom, i gde ARM alternativa ima daleko losije performanse i termalne karakteristike ako integrises sve sto treba za hi-def entertainment.

Da ne pricamo o Nettop/Netbook segmentu gde je Atom danas alfa i omega.

A cekacemo na "mobilno razbucavanje" dok Intel ne izbaci naslednika Lincrofta - posto ce taj model biti namenjen za mobilne aplikacije. Nesto mi se cini da je ipak neko zabrinut vec danas ;-)
[ mmix @ 23.11.2008. 19:15 ] @
Citat:
E, sad, posto i ti i ja znamo da industrija ne razmislja tako, i trudice se da nabije jaku 3D grafiku, full-size web entertainment sa flash-om, kompozitni UI, N megapikselne kamere i jos mali milion zezalica - jasno je da ce procesori za mobilne ici i dalje na gore, bez obzira na to koliko je to lose po TDP i zivot baterije.


Pa sve to ide ruku pod ruku sa napretkom zapreminske "gustine" baterija, dok se to ispegla usavrsice i te silicijumske anode na LiIon baterijama pa ce presecna mobile baterija skociti sa 1500mAh na oko 6000mAh pa nece biti problema napajati ovakve zveri. Ne brinem se ja mnogo oko ovoga, a 3D akceleratori ionako vec stizu upakovani u procesore (npr Xperia ima Qualcomm 7201/528Mhz procesor sa ugradjenim ATI akceleratorom koji ispucava 133 miliona pixela/s, sto je inace vise nego sto je svojevremeno Voodoo Banshee radio na PCu), pa sve to i dalje lepo radi na 1500mAh. Zabrinucu se tek kad prvi put budu ubacili aktivni cooler u mobilni
[ Pici man @ 23.11.2008. 20:34 ] @
Reših da pogledam sajtove naših domaćih operatera i nije teško pronaći sledeće podatke vezane za Blackberry cenu telefona i servise koje nude naši operateri:

http://www.telenor.co.yu/?section=business&page=5571
http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=3071

Ista je cena i kod Telenor-a i kod MTS-a koliko vidim i ovo samo govori da su ovi telefoni namenjeni baš uskom krugu ljudi kojima je takav servis neophodan jer se pored osnovne pretplate po odredjenom paketu kod operatera extra plaća i pristup tj., korišćenje tih server-a.
[ mmix @ 23.11.2008. 20:51 ] @
To je zbog prirode BES protokola koji je inbound (saobracaj se uspostavlja sa servera ka klijentu pa je malo i bezveze zvati to server, al ajde ;)) i zahteva poseban APN i podesavanja firewall-a kod telco-a koji to naravno naplacuju, mislim da je neka slicna prica sa Apple-om i njihovim push notification serverom (ako to ikad i zazivi kod nas). Sa druge strane konkurentski protokoli kao sto je DirectPush (koji inace uopste nije push vec samo emulira isti) ne zahteva nikakva posebna namestanja i radi preko standardnog https kanala. Al' opet se svi loze na taj blackberry; ja moram da im skinem kapu, napraviti od jednog tehnoloski inferiornog proprietary resenja toliki svetski bum, to je veliko priznanje marketingu RIMa i bezumlju decision makera u biznisu.
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2008. 21:04 ] @
@mmix,

To ti je klasika - BlackBerry je u vecini stvari potpuno inferiorno resenje, ali su se prvi setili da to upakuju i ocigledno su batice iz BlackBerry-ja znali prave ljude u vodecim Telcoima u USA... Posle je vec islo samo od sebe ;-)

@Pici man, dobro nisu tako strasne cene, ocekivao sam mnogo vece dranje :) U principu jedina razlika je sto kod mnogih provajdera ovde dobijes flat-rate za Blackberry data bandwidth.
[ mmix @ 23.11.2008. 21:20 ] @
Ma 30mb je smesno, to se sprzi ocas posla, zato i izgleda jeftino. Ja sam npr trosio oko 150mb mesecno na prethodnoj sljaci (naravno na flatrate-u) pa ti sad ovde sracunaj doplatu (120mb*50din = 6000din overcharge). I moj ortak koji je IT menadzer nekim advokatima u beogradu kaze da svi terenci u ofisu uvek prekorace kvotu (al ne sme da mi kaze za koliko).

Naplacuju taj mobilni internet kao da je od zlata istkanog platinom. Mislim da je najveci paket koji sad mozes da dobijes u srbiji 100mb preko 066.
[ Pici man @ 23.11.2008. 21:57 ] @
Citat:
mmix: ...... napraviti od jednog tehnoloski inferiornog proprietary resenja toliki svetski bum, to je veliko priznanje marketingu RIMa.....

Da, da, da ...ista je priča i iPhone. Niko se od postojećih proizvodjača touch screen uredjaja posle toliko vremena nije udostojio ili pak setio da proširi dodirnu površinu svojih uredjaja i prilagodi komande pukim pritiskivanjem prstom i samim tim izbaci iz upotrebe popularnu olovčicu.
Apple je ovaj nedostatak koji se svima činio minornim uočio i još bolje izreklamirao kroz - iPhone. Priča koja dalje sledi je ta da danas svi danas kopiraju taj iPhone koncept.
Citat:
Ivan Dimkovic:@Pici man, dobro nisu tako strasne cene, ocekivao sam mnogo vece dranje :) U principu jedina razlika je sto kod mnogih provajdera ovde dobijes flat-rate za Blackberry data bandwidth.

Iskreno, osobama kojima je takav servis neophodan i pretpostavljam dobro zaradjuju, nije hendikep platiti 20€ mesečno uslugu.
Jedino što kaže @mmix da se tih 30mb sprzi ocas posla, no opet verujem da nije problem takvim ljudima platiti ni ostatak!:)
[ mmix @ 23.11.2008. 22:08 ] @
Ma mojne me toga, stylus je zakon. Kad mi neko doda svoj prstima od bureka umazan iPhone da osetim kako je multitouch zakon ja ustvarim osetim blag osecaj mucnine. I ne vidim bas da se svi utrkuju da mi ukinu stylus, svi HTCovi imaju stylus koliko znam, a ima ga i G1, a ima ga i Xperia koju jurim. Jednostavno nikad ne bih uzeo touch sensitive phone bez stylusa.
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2008. 22:25 ] @
Hehe, kako se ukusi razlikuju... Ja vise ne bih uzeo phone sa stylusom ni na poklon :) A ni iPhone, kad smo vec kod toga, jer mi se touchscreen kao feature uopste ne dopada na telefonu (dobro, lazem, uzeo bih ga i momentalno ga zavaljao na ebay-ju zaludjenicima).

Ono sto me nervira kod stylusa je - eto, hocu da napravim najobicniji fakin telefonski poziv, moram da vadim onu olovcicu ko elektricar :) i da nabadam po ekranu - onda da je vratim tamo gde joj je mesto... Nekada mi se to svidjalo a sada mi samo deluje kao nepotrebno komplikovanje necega sto bi trebalo da bude jako jednostavno.

Sto me podseti da bacim svoje "skladiste" matorih touchscreen MS telefona na ebay :) Valjda ce se naci neka dobra dusa koja ce ih kupiti... samo jos da im nadjem styluse po kuci (&@#@!@# To me recimo sprecava da se otarasim Mitac Mio-a koji se, koliko vidim, jako dobro valja na nemackom e-bayju (ide i do 180 EUR ;-)
[ pri3rak @ 23.11.2008. 22:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Ono sto me nervira kod stylusa je - eto, hocu da napravim najobicniji fakin telefonski poziv, moram da vadim onu olovcicu ko elektricar :) i da nabadam po ekranu - onda da je vratim tamo gde joj je mesto... Nekada mi se to svidjalo a sada mi samo deluje kao nepotrebno komplikovanje necega sto bi trebalo da bude jako jednostavno.


hmm u principu i ne moras, obicno su tasteri za dial-ovanje dovoljno veliki da ih bez stilusa lepo nabodes :) mada onda muzga pravi problem

ja sam u pocetku bio zadovoljan sa p990i, ali vremenom mi je postao problem da nosim toliki telefon, pa planirani upgrade na x1 cu verovatno da skrenem na e51 uz zalopojku za touch screenom
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.11.2008. 23:15 ] @
Mogao bih onda i ja svog Mia da prodam..imam 3 rezervne baterije za njega i mnogo opreme..možda bih lako mogao preko 200

Čitao sam negde zašto je BB postao extremno popularan u USA...zato što je 9/11 i posle jedino njihova mreža ostala čitava, sve druge su krahirale pod opterećenjem. Valjda ću se sutra setiti na poslu da pogledam gde mi je taj link
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.11.2008. 23:18 ] @
Ne znam kako vi, ali ja 100MB koje imam na 066 ne mogu da potrošim za mesec dana. Silno proveravanje maila, update prognoza, Twitterovanje, neki nesputan surf, update nekad i samih programa na iPhoneu i potrošim oko 50MB, tako da 30MB samo za mail nije malo. Jedino ako se neko baca nekim osetno većim attachmentima
[ calimero @ 24.11.2008. 07:42 ] @
@mario koji to paket imas?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 24.11.2008. 08:51 ] @
@calimero: Imam, uslovno rečeno, jedan jedini koji se nudi na 066

Evo nađoh onaj link o Blackberryju. Tu se naravno govori o prvim Blackberryjima.

http://www.rnpalm.com/blackberry_sept_11.htm
[ Pici man @ 24.11.2008. 18:56 ] @
Ja pročitah ovaj link i koliko sam razumeo tj., ništa nisam razumeo, ... no da probam komentarisati čisto reda radi ...
Citat:
..... nationwide wireless data networks.........Its always on always connected feature averts the requirement for extra steps to sync or otherwise connect to either push or pull data - the Blackberry is constantly doing this. When combined with AvantGo it provides a powerful resource to quickly and efficiently access data.

Čovek hvali servise koji tom telefonu pružaju uslugu i koji su jedino radili dok su ostali telefoni koji nisu imali takve servise bili beskorisni u kompletnoj USA mreži mobilne telefonije tokom tog dana?!?
Ne razumem poentu, jer Blackberry nema neku svoju posebnu mrežu i operatera, bazne stanice i čuda, --- već radi u okviru standardnih GSM mreža u kojima rade svi ostali mobilni uredjaji i ZAVISI od protoka u tim mrežama ma koliko "gurali" oni kroz neke servere email i ostale tekstualne poruke uvek će ti podaci putovati standardnom mrežom do samog telefona. Ako je mreža potpuno opterećena ne vidim način da tom telefonu stigne poruka jer eto njega forsira neki tamo Blackberry server dok Perici na Palm-u neće jer ga ne forsira neki Palm server?!?
Kakve veze ima i "AvantGo" servis sa Blackberry-jem posebno jer vidim da ga ima i za ostale operativne sisteme i da -> opet koristi standardnu mrežu a ne neku izmišljenu?
Jedino ako je tekstom "nationwide wireless data networks" mislio baš na WIFI mreže koje pokrivaju 95% glavne gradove širom amerike preko kojih je uspevao da ostvari komunikaciju. No, i da je to priča ne verujem mu jer nisu ni ameri šupljoglavci koji dozvoljavaju svima da se kače gde i kada hoće na wifi mreže besplatno ... ajd da je naleteo na neki free hotspot i tu telefon brže bolje ažurirao vesti i emailove preko AvanGo koji kešira stranice ili tog Blackberry servera koji nonstop održava vezu aktivnom tamo gde je normalno nalazi i ima ... ali u pokretu nema ništa od WIFI pa bili ti američki gradovi pokriveni 100% signalom i 100 različitih wireless operatera nudili istu uslugu ...

Mislim da se čovek oduševljen telefonom malo više zaneo ne poznavajući druge uredjaje sa OS-om do tada i njihove mogućnosti, ... jer lepo reče ranije: "I had previously just received my first handheld device, a Blackberry 957 Enterprise Edition handheld by RIM, which I was eager to show off to my medical colleagues for their opinion"!:):)


[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 24.11.2008. 22:38 ] @
O da, BB je imao svoju posebnu mrežu

http://na.blackberry.com/eng/d...ed/857957.jsp#tab_tab_957specs
http://en.wikipedia.org/wiki/Mobitex
[ Pici man @ 25.11.2008. 11:01 ] @
Svaka čast, ja se nikako nisam mogao snaći u vezi specifikacija ovog matorog modela.:)
Znači nije bilo govora o WiFi na ovom modelu već o posebnoj mreži ...
Lepo, čujem Nokia planira svoju posebnu mrežu u Japanu .... možda će u danima 'krize' u Japanu raditi samo Nokia, !
[ DS_Store @ 27.11.2008. 14:42 ] @
Citat:
In learning about development for the BlackBerry platforms, we have to create a build for each phone and each network. As a developer, I just can’t afford it. Most of my customers right now have BlackBerries. I think that in the next year or two they will have an iPhone. I am already hearing word that a few senior executives are asking the IT departments to check it out. We should be one of the first “Real” Enterprise developers who have a native iPhone application.


“Swing where the ball will be”
[ mmix @ 29.11.2008. 21:10 ] @
Nisam zadirao u tu temu do sada, ali nesto ne vidim po cemu se iPhone Java razlikuje od Java ME? Jer ako je Java ME po cemu je to onda iPhone programiranje?

[ DS_Store @ 05.12.2008. 05:28 ] @
Zanimljiva recenzija Storma u NYT:
No Keyboard? And You Call This a BlackBerry?

i feedback čitalaca:
Readers React to David Pogue’s Review of the BlackBerry Storm

Interesantan detalj iz drugog teksta:

Citat:
And now for the thing I learned:

For years, tech critics like me have occasionally endured abuse from the Cult of Mac. If you write anything that even hints at a less-than-perfect Apple effort (like my reviews of, for example, the original Apple TV, iMovie '08 or MobileMe), the backlash is swift, vitriolic and heated. We're talking insults, vulgarities and even threats. I've always thought that that vocal sub-population of Mac fans make up the world's most watchful, most hostile grass-roots lobbying arm.

But now I see that I was wrong. There's an even nastier one: the BlackBerry nuts.


Dodatno:
From Apple to RIM, With Love
Citat:
The BlackBerry Storm, in my opinion, is a wonderful illustration of how Apple’s innovation and market appeal can force a smart company like RIM to invest millions of dollars in a product that’s way outside its core competency. You don’t see Apple trying to create a full-on enterprise/e-mail device, do you?
[ Leksiko @ 12.03.2009. 10:20 ] @
Za ljude kojima su e-mail i sigurnost jako bitni u businessu BB jos uvek nema alternativu. iPhone jednostavno nije razvijen kao business telefon. Jedino sto meni licno smeta kod BB-a je to sto moj provajder (usput i firma za koju radim) ima jako tanku cev do BB servera u Engelskoj gde se radi enkripcija saobracaja pa je browsing jako spor.
[ misk0 @ 12.03.2009. 17:46 ] @
Pa uvijek imas izbor da izaberes nekog drugog BB hoster-a. Trenutno pripremam tu uslugu i vidim da ih ima poprilicno po svakakvim uslovima.
[ tachinni @ 06.06.2014. 15:20 ] @
Slucajno naleteh na temu, pa sam bacio pogled... Bas me zanima sta bi ucesnici imali da kazu posle 5-6 godina uz sve promene koje su se od tada desile na polju mobilnih telefona :)