[ dr.zmaj @ 01.07.2008. 18:46 ] @
Imam dva domaca radio lampasa. Oba su ispravna. Secam se davno u nekom casopisu pisalo se o zapleni po selima takvih radio aparata koji su dogradjivani da rade kao predajnik. Cesto je to bila ona kombinacija sa gramofonom odozgo. Zanima me sta je potrebno uraditi odnosno dograditi da bi jedan takav lampas radio kao predajnik. Ako neko ima informacije ili uputstva za tako nesto mogao bi da mi pomogne.
[ buljko @ 01.07.2008. 20:08 ] @
... AM, na srednjim talasima? Kome je to interesantno? Za FM predajnik je neracionalno koristiti takav uredjaj za prepravku a i ne sadrzi u sebi cevke pogodne za rad na tom opsegu.
[ jonathan @ 01.07.2008. 22:28 ] @
Kome je interesantno ? Poslušaj uveče 1600-1800 kHz, pa ćeš saznati :)

@dr.zmaj: Ne prepravlja se prijemnik u predajnik, to se tako prikazalo novinaru koji je pisao taj članak koji ti je došao do ruku. Lampaš radio koriste kao prijemnik (ne pitaj zašto, pojma nemam, možda zbog magičnog oka kojim daju ocenu prijema), a predajnik rade od oscilatora sa nekom pentodom, na koji se zakačinje par pojačavačkih stepena, obično sa nekoliko komada EL34 ili PL519 u izlazu. Antene - počev od žice za veš, pa sve do dipola između dva brda...

p0z, Alek
[ zaludnjas @ 01.07.2008. 23:31 ] @
Poz ljudi ja sam tamo radio od 78 do 95 i imam dosta tih shema u glavi i cevnih i trazistorskih predajnika ali ne znam kako se ovde postavlja shema od skoro sam na ovom forumu!U taj prijemnik mozes dodati jednu EL84 iz drugog posto je verovatno imas i cuce se to do 50km samo treba duga antena oko 50m sa uvodnikom .Uspostavljo sam vezu sa hrvatima,rusima grcima skoro svuda gde ih ima i to redovno ali sa mnogo vecom snagom.Ne znam kako se postavljaju sheme ovde mogao bih da nacrtam i video bi koliko je to jednostavno
[ buljko @ 01.07.2008. 23:40 ] @
Citat:
zaludnjas: ...ne znam kako se ovde postavlja shema od skoro sam na ovom forumu!


http://www.elitesecurity.org/faq/#7
[ Galeb 67 @ 02.07.2008. 19:16 ] @
>
A sto ne bi moglo sa EL84 ili PL84!
To svakako ima taj njegov prijemnik u nf delu.
Cak bi i trafo koji ima mogao iskoristiti sa ispravljacem
za napajanje predaknika. Trafo od zvucnika kao modulacioni
jos par detalja i eto vesele masine na opsegu!

Pozz Dejan
[ buljko @ 02.07.2008. 19:24 ] @
Pitanje je verovatno vezano za radio difuzne opsege a tu su spomenute cevke ogranicene na ST i to je ono sto je nekada radjeno. Prepravljani radio prijemnici za emitovanje na ST (AM) i to upravo na nacin koji si spomenuo.
[ zaludnjas @ 02.07.2008. 22:22 ] @
ma ima mnogo boljih nacina bar tamo je lako napraviti.U radio prijemniku nema Pl84 ima je u tv-u grejanje oko 20v moze ona da radi i na st i na fm.Ma dr.Zmaj je to vise pita iz radoznalosti ne verujem da ga to toliko zanima.Ako ga zanima ima tih shema kolko hoce od 1w-1KW I vise!!!!
[ buljko @ 02.07.2008. 22:41 ] @
EL84. I... nisam video da se ona ili pentode te klase koriste na frekvencijama 100 ili vise MHz. Imas li neku takvu aplikaciju gde se EL84 koristi na 2m opsegu?
[ zaludnjas @ 02.07.2008. 23:44 ] @
Ima mezgeru a probao sam radi samo obican oscilator izbaci oko 10w na 100mhz shema je ista kao ona sa EL34 i napon oko 350v moze i PL84
[ Horvat I @ 03.07.2008. 11:48 ] @
Halo moderatori!!! E S ne valja pirateriju ! Sta je ovo nego radio piaterija. Poducavanje clanstva kako zagadjivati distributivni opseg!
[ buljko @ 03.07.2008. 12:35 ] @
Jos uvek nije stiglo do toga a, uzgred, spominje se i 2m opseg, znaci, amaterski. Cak i da neko napravi predajnik za radiodifuzni opseg, jos uvek nije prekrsio zakon! Evo, pre nekoliko dana RRA je raspisala dopunski konkurs za frekvencije pa... ko zna, mozda neko od ovih entuzijasta konkurise i dobije neku (zadnji rok za prijave 11. avgust). I ja sam tako poceo pa sada imam radio. Nikad ne reci nikad.
[ konda @ 03.07.2008. 17:02 ] @
UHHHH,, ljudi, dajte malo šema ovde, neko bi to možda i napravio.....
[ old.man @ 03.07.2008. 18:20 ] @
Citat:
Horvat I: Halo moderatori!!! E S ne valja pirateriju ! Sta je ovo nego radio piaterija. Poducavanje clanstva kako zagadjivati distributivni opseg!

Pa nece on da emituje program .... ovo je samo u edukativne svrhe
[ zaludnjas @ 03.07.2008. 20:55 ] @
da oce covek da proba da napravi sam
[ dr.zmaj @ 20.07.2008. 17:30 ] @
Ljudi dajte neku semu. Imam lampe EL84. Što se tiče samogradnje predajnika uradio sam predajnik FM 7W (izlaz sa 2SC1971), VF pojačalo do 30W (2SC1946). Napravio sam i vertikalni dipol. Sve funkcioniše. Normalno da ne emitujem program. Ponekad kasno uveče pustim pilot emisije, ali strogo kontrolisano da ne bih ometao. Koristim i izlazne filtere, radim sa smanjenom snagom. Ne vidim zašto ako ne ometate nikoga i koristite slobodnu frekvenciju, ne dopustimo rad slobodnih radio stanica.
[ yu1ny @ 21.07.2008. 08:46 ] @
Nema slobodnih frekvencija i uvek nekog ometaš

U edukativne svrhe naravno, ali kazne su visoke ako te nahvataju.

A imaju i mobilna vozila sa usmerenim antenama, bila je skoro tema o tome...http://www.elitesecurity.org/t...-Neobicna-antena-na-autu-slika
[ gane1 @ 14.08.2008. 11:02 ] @
Treba reci da EL84 VEOMA dobro radi do nekoh 200Mhz,mada je tu dosta bolja EL86!Inace ,ako te jos zanima okacicu ja semu kako da to uradis i ne treba ti ni modulacioni ni mrezni trafo,NF stepen iz radioprijemnika koristis kao modulator a izlazno trafo kao modulacioni ali radio sam ne prepravljas nista!Inace je nazalost nasa vlada zapustila srednjetalasni difuzni opseg pa niko ne vidi da je to nacin za postavljanje medijske blokade jer FM niti ime neki domet niti se svuda cuje,a da ne pricamo sto ga nasa dijaspora ne moze cuti!Na jednom lokalnom radijskom predajniku za ST sam pre 6 godina posle remonta (koji sam uradio besplatno da dokazem ovu tvrdnju} zamolio reizju da samo na ST predajniku emituju poziv nasim ljudim u dijaspotu da napisu po pismo ukoliko slusaju i cuju,i za nekoliko meseci su dobili preko pedeset pisama!Inace,u USA koja je neki proklamovanmi reper-srednji talasi i te kako zive i niko NEMA NAMERU da gasi te predajnike!A kod nas.....!
[ Marcony @ 14.08.2008. 13:33 ] @
Ima i nas drugih koje to interesuje... Okaci semu :)
[ radojko2 @ 17.08.2008. 19:46 ] @
Evo kako je to izgledalo pre 25 godina.poslednji u nizu koji sam napravio i sacuvao od zaborava.Ostao je kao uspomena na srednje talase.
[ jonathan @ 18.08.2008. 14:36 ] @
Aha, znači ti si bio "Titanik - Pančevo" koji se ovde čuo jače nego dvestadvojka na 1503 kHz ? Hehehe, šala
Manite se priče o srednjim talasima... ubiće nekog klinca struja

p0z, Alek
[ radojko2 @ 18.08.2008. 21:51 ] @
Nisam,ja sam radio sa 2 EL34,a kasnije 807 lampama koje smo skidali sa radara na otpadima,čuvam jos nekoliko komada.Taj sto se cuo tamo kod vas je radio sa 1kw snage sa nekoliko pl519 i 2000v napajanja na anodama.Ja sam imao daleko manje sa 2 EL34 i 600v a nisam imao ni dobru antenu zbog polozaja kuce.Nekad bilo sad se spominjalo,ako bas treba ostaviću jednostavnu šemu sa jednom lampom. Imam negde sačuvano mada sam nekada znao napamet.Inače dotičnog gospodina nemožeš čuti već više od 10 godina,odselio se u sad,a mislim da bi još radio da je tu.
[ dr.zmaj @ 20.08.2008. 09:27 ] @
Evo vratio sam se odmora u Grckoj. Poneo ja na odmor jedan stari Grundigov radio kasetofon koji ima i srednje i kratke talase. Hteo sam da pratim vesti na nasem jeziku. Znam da Radio Beograd emituje na srednjim talasima i da je nekad Radio Jugoslavija emitovala na kratkim talasima, ja sam nekad radio u studiju Radio Jugoslavije na snimanju i emitovanju programa. Posle bombardovanja mislim da su prekinuli sa emitovanjem, ali sam uhvatio uvece neki program od pola sata na KT koji se predstavlja kao glas Srbije i emituje se od 21 i 30 do 22 sata. Radio Beograd sa srednjim talasima nikako ili jako tesko moze da se slusa. Medjutim Hrvatski radio ima program 24 sata i na srednjim i na KT koji se odlicno cuje. Stvarno je sramota da moram njih da slusam kako bih saznao odredjene informacije. Zar ne bi bilo dobro da napravimo predajnik za KT ili ST i emitujemo kako bi nas nas svet cuo.
Daj tu semu ako si je nasao.
[ jonathan @ 20.08.2008. 15:11 ] @
http://glassrbije.org/
[ dr.zmaj @ 21.08.2008. 07:51 ] @
Gane, ako mozes postavi semu ili mi posalji na [email protected]
[ dr.zmaj @ 21.08.2008. 07:55 ] @
Sve je to lepo Jonathan, ali kazem ti da se slabo cuju, za razliku od Hrvatskih emitera.
[ jonathan @ 21.08.2008. 16:52 ] @
Vrlo je moguće da si u Grčkoj bio preblizu. Ne znam sa kakvim antenskim sistemom sada radi taj kratkotalasni predajnik, ali prilično je verovatno da ima niski ugao zračenja, što nije zgodno za rastojanja od par stotina kilometara.
Što se srednjih talasa tiče, predajnik je na 2km od mene, i nekako imam utisak da u zadnje vreme ne radi sa punom snagom (200kW). Inače, njegova čujnost je u normalnim uslovima bila bolja nego od onog nekadašnjeg 2MW-nog iz Obrenovca...
Moje lično mišljenje — zasnovano samo na nezvaničnim insajderskim informacijama — je da će se stvari popraviti tak kada emisiona tehnika uspe da se odvoji iz sistema RTS, što je po zakonu već trebalo da se obavi.

poz, Alek
[ dmd @ 30.08.2008. 00:45 ] @
Citat:
dr.zmaj: Evo vratio sam se odmora u Grckoj. Poneo ja na odmor jedan stari Grundigov radio kasetofon koji ima i srednje i kratke talase. Hteo sam da pratim vesti na nasem jeziku. Znam da Radio Beograd emituje na srednjim talasima i da je nekad Radio Jugoslavija emitovala na kratkim talasima, ja sam nekad radio u studiju Radio Jugoslavije na snimanju i emitovanju programa. Posle bombardovanja mislim da su prekinuli sa emitovanjem, ali sam uhvatio uvece neki program od pola sata na KT koji se predstavlja kao glas Srbije i emituje se od 21 i 30 do 22 sata. Radio Beograd sa srednjim talasima nikako ili jako tesko moze da se slusa. Medjutim Hrvatski radio ima program 24 sata i na srednjim i na KT koji se odlicno cuje. Stvarno je sramota da moram njih da slusam kako bih saznao odredjene informacije. Zar ne bi bilo dobro da napravimo predajnik za KT ili ST i emitujemo kako bi nas nas svet cuo.
Daj tu semu ako si je nasao.


Radio Jugoslavija (Međunarodni Radio Srbija) - www.glassrbije.org je državna firma u kojoj kažeš da si radio.
[ komaratz @ 30.08.2008. 11:05 ] @
Predajnik Radio Jugoslavije je bio u Ugljeviku, BiH/RS (ako se ne varam). Onako fina "shuma" stubova, srce svakog radioamatera bi zatreptalo kad bi to vidio ;)

Mislim da je Srbija onomad ostala duzna silnih para za struju, a poslije 1995. i nije imalo smisla da emituju program iz druge zemlje ;)
[ dr.zmaj @ 12.09.2008. 15:47 ] @
Evo snimio sam jednu antenu u pitanju je vertikalni dipol sa clanom za prilagodjenje. Ono sto me zanima jeste da li je moguce da se samo srednji deo koaksijalca uvuce u aluminijsku cev za podesavanje i na taj nacin ostvari kapacitivna veza sa antenom. Koliko mi se cini ova antena nema izolovanu bakarnu cev u unutrasnjosti AL cevi kako sam video kod nekih izvedbi. Ove Al cevi su promera do 10 mm. Ja imam cevi od 12mm, pa me zanima da li je moguce samo ugurati unutrasnji deo koaksijalca i resiti problem prilagodjavanja.




[Ovu poruku je menjao buljko dana 12.09.2008. u 18:18 GMT+1]
[ buljko @ 12.09.2008. 17:17 ] @
De upade ti u ovu temu k'o padobranac, al' ajde... Otprilike se jedna vrsta prilagodjenja slicno tome radi ali, razmak izmedju srednjeg voda i zida ceve u koju bi kabal bio uvucen je veliki, samim tim kapacitet bi bio jako mali itd. itd. Prilagodni clan bi, mislim, morao biti dosta dugacak (sto na ovoj slici i jeste).
[ gane1 @ 22.09.2008. 12:02 ] @
Nisma dugo svracao pa se izvinjavam,do sutra ima sema da bude XE-XE!A inace u svim dipolima ovog tipa kondenzator za spregu sa gama prilagodjenjem i jeste parce kabla!
[ buljko @ 22.09.2008. 14:32 ] @
U svim? Pa, nece bas biti! Jedna od varijanti jeste kabal u cevi, druga je vec spomenuta. Gama match nije izmislio dr. Bozo Metzger pa da se mora raditi uvek po njegovoj slici. Pogledaj malo DASTO, NICOM, SIRA i druge profesionalne izrade i videces da se nigde ne koristi taj nacin izvodjenja gama prilagodjenja vec daleko robustnija i mehanicki stabilnija varijanta sa cevima.
[ gane1 @ 22.09.2008. 18:34 ] @
A bas si nasao da Blagoja Stefkovski bude standard za antene!Uostalom to ti je tako,princip je isti a stvar je mentalne gimnastike kako ce ko da imitira parce kabla!Postoje i kablovi koji lice na-cevi!Treba ih prepoznati!
[ buljko @ 22.09.2008. 20:17 ] @
Citat:
gane1: A bas si nasao da Blagoja Stefkovski bude standard za antene!

Sacuvaj boze... pu, pu, pu... Blagoja Stefkovski (bog da mu dusu prosti) nikada nije pravio antene, kako ti mislis, nego je, verovatno, bio neki "narodni heroj" bratske nam BJRM. DASTO je DAvcev STOjan, inace, osnivac i vlasnik firme koja je, bar na nasim prostorima, jedna od vodecih firmi u oblasti koju spominjemo a Blagoja Stefkovski je "zasluzni gradjanin" bratske nam Makedonije po kome je ulica u kojoj je sediste firme DASTO dobila ime. Ovo sve radi informacije, da ne mesamo partizane i kapitaliste!
[ yu1ny @ 22.09.2008. 20:47 ] @
Pravilno buljko, ja sam naročito za vreme sankcija dosta sarađivao sa matorim Stojanom i u Skoplju i u Bijeljini
[ buljko @ 23.09.2008. 02:42 ] @
Takodje... mislim da je jedan od prvih kompleta V-dipola njegove proizvodnje otisao kod mene ali sam kontakte sa njim pogubio posle raspada one nase drzave. Bio sam u njegovom pogonu u Skoplju na samom zacetku njegove proizvodnje i od tada, DASTO je mnogo, mnogo napredovao. Elem, ne znam kojeg bi proizvodjaca antenskih sistema sa nasih prostora pa i sire mogao uporediti sa njim, covek ima kompletnu proizvodnju antena za skoro sve profesionalne namene pa cak i proizvodnju RF konektora, flansi i, najkrace receno, kompletnog antenskog pribora.
[ gane1 @ 23.09.2008. 06:37 ] @
"Dobre" su njihove flanse i konektori,nema sta!Doduse mi smo devalvirali i pojam-dobro!Niklovani mesingani konektori koji se "svadjaju" sa merama i sa impedansom,sa kojih nikl posle nekog vremena otpada sam,a o naknadnoj oksidaciji da ne pricam,posebno kod flansi.Da ne idemo dalje u pricu da niklovani konektori imaju VECE IMD produkte,itd,itd...voda koja ulazi splitere "cuvene" marke DASTO...ne znam sta je V dipol-ali njihove cirkularne antene su smejurija,uverio sam se nekoliko puta...koristili su ljudi situaciju kad je u BG sedelo mnogo "predstavnika makednoskih firmi"koji su samo lupali pecate u vreme sankcija da roba ide u Makedoniju a zavrsavala je kod nas { i to je "lepo"kostalo}...ma od njih ne bih kupio ni baterijsku lampu!Toliko o DASTO...
Sledi sema malog predajnika za ST!Prikljucitri kako je napisano,izvinjavam so je "crtano" i korelu pa uopste nije profi!Autor se ogradjuje od bilo kakve zloupotrebe predajnika,kao i od mogucih posledica nastalih istom!Sema je data cisto u edukacione svrhe,a sve konsekvence koje proizilaze iz njegove gradnje i upotebe snosi iskljucivo vlasnik odnosno konstruktor samog uredjaja!Uredjaj treba prikljuciti na natenu ne duzu od jedan metar cime ce se domet svesti na minimum a u cilju izbegavanja smetnji na ST bandu!
VAZNO je reci:NAPON koriscen u ovoj semi je SMRTNO OPASAN te se strogo treba pridrzavati mera sigurnosti!

[Ovu poruku je menjao gane1 dana 23.09.2008. u 08:42 GMT+1]
[ dr.zmaj @ 25.09.2008. 10:02 ] @
Hvala gane1 na ovoj semi. Samo mi reci da li se ovaj navojak koji se spaja na antenu mota sa istom zicom od 1mm, i da li se postavlja na isto telo kalema u produzetku pored prvog navojka.
[ peca26000 @ 30.09.2008. 01:09 ] @
to su pravi radio amateri.A amateri sa tuzibabama nisu.Jasno je to sto pisem jer samo kupovni uredjaj nije amaterski pogotovo u radnji sa racunom i garancijom na proizvod.Imam ja iskustva poprilicno sa tim stvarima.Steta sto nemogu da vide ljudi koji se i dan danas bave tim stvarima.Moj prvi predajnik je takozvani paralelac 1 kalem od vodokotlica zica 0.8 od G1 mislim da ide 12 zavojaka pa antenski kalem 8-10 zavojaka a anodni kalem nekih 36 zavojaka i promenljivi kondezator od tog radija za frekvenciju itd... To sam sa svoji 14godina radio morao sam od svog tece da maznem shemu da bi to napravio.To je bilo toliko zabranjeno da jedan covek iz vojlovice toliko divljao da je rokao 813 na 3000v pa kad je to otislo iso je glavom kroz zid sa pl519 na nekih 1900v inat je trajao dosta dugo da je napadao muriju sa sekirom u ruci itd itd da nepricamo tako uglavnom pasos nije mogao da dobije da bi isao u inostranstvu.Poznat amater Titanik bas je prdeo i rasipanja po kt-u je bilo omiljen posle 23h uvece kad je konferencija.2001-2 godine sam zadnji put probao sa fet tranzistorima sa 15W snage i to je islo do krusevca i pozdravljam ovom prilikom X krusevac koji radi samo sa 1,5W snage am modulacije koja ide kao grom. Malo ima tamo obrazovanih koji rade ozbiljnije.Ceo fazon je duga zica kondezator od anode i teraj bato sa nekoliko KW .Grci su zakon oni su najaci. pozdrav pravim amaterima
[ gane1 @ 30.09.2008. 07:28 ] @
Mota se bas kako je nacrtano,znaci gore blize anonom delu kalema motas i namotaj za antenu istom zicom,ima oko njega jos finesa ali ovo je nesto osnovno.Inace sto rece neko za Grke,jesu znakuon mozda a i nisu.Nasim ljudi nazalost jos ne znaju sta je linearno pojacalo,sta je pedeset oma itd,oni su i dalje u sveti ZICA i KALEMA,a sam svet je davno otisao mnogo dalje,treba citati i uciti.....znati!
[ peca26000 @ 30.09.2008. 14:09 ] @
Bas lepo gane1 dobro da je neko postavio ovu temu jer su neke stvari otisle u zaborav niko nije kao srbin i Tesla je bio.To dosta govori kakvi smo,potrebna je samo jos neka iskrica da se rodi jos neko kao on pa da svetu bude jasno da jos ima nade za nas.Skriveni su veliki talenti i potencijali ali nije lako doci do svega kao i ovakvih stvari.Ja se secam sta sam morao da radim kao klinac da bi nesto saznao.Sad je novo to doba doslo da se putem interneta lako dodje do onog sto treba.Grci su oduvek bili i ostali a koliko ce videcemo? pozdrav
[ PedjaZ @ 05.10.2008. 21:59 ] @
Primopredajnik za UKT
Radioamater iz 1950. god
(sad mi je zao sto sam šarao po njemu:)

Mozda nije neki odgovor ali kako ovo da ne podelim sa vama.
[ peca26000 @ 05.10.2008. 23:56 ] @
Opet ja . Evo nesto lepo mozda neko to voli ovako .

PLL prepravljen na 1,7Mhz jednostavno uraditi onaj poznati pll za ukt stanicu za 2m i izbaciti onaj kristal i ubaciti kristan na 16MHz i zavojnicu da osciluje na 16MHz = znaci PLL radi na 16MHz i onda spolja dograditi mesac na 14MHz i staviti dva kalema za 1,7MHz da tamo budu rezonantni.jednostavno je 16-14=2MHz visoka stabilnost oscilatora! I promeniti kristal na cmos4060 na 3,2MHz step kanala je 1KHz
plus ona varikap dioda je punih 5KHz regulacija potenciometrom finog pomeranja oscilatora.Takav pll na 16MHz moze posluziti za bilo koji prijemnik ili predajnik moze to i jednostavnije neko ce reci ali ovo su domaci delovi .

Pogledajte prikacene fajlove!

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 06.10.2008. u 01:18 GMT+1]
[ gane1 @ 07.10.2008. 10:12 ] @
Stabilni VFO-i se prave i za mnogo vise frekvencije pa nema potrebe komplikovati zivot {mada moze} i sa PLL!
[ dr.zmaj @ 11.10.2008. 17:07 ] @
Sta da radim kada moj radio prijemnik na izlazu nema EL84, nego ECH81, da li je moguce onda izvesti spajanje po semi koja je ovde data.
[ old.man @ 11.10.2008. 18:04 ] @
Citat:
dr.zmaj: Sta da radim kada moj radio prijemnik na izlazu nema EL84, nego ECH81...
??? The ECH81 triode + heptode se, u prijemnicima, obicno koristila kao oscilator + mesac odmah na ulazu ili posle prvog VF pojacivackog stepena, al moguce je svasta.
pozz
[ peca26000 @ 11.10.2008. 22:54 ] @
Ako ti treba umesto EL84 ta lampa radi kao nf pojacavac a klase pentoda sa zajednickom katodom i trecom resetkom.
Mozes da stavis kao pojacalo bilo sta posle ECH81 ako si mislio nju da koristis za prijemnik onda nije problem ali ako koristis nju za predajnik onda samo kao oscilator i to ne celu jer su katode zajednicke i povezane i za heptodu+triodu. Trioda je ekstra kvalitetna,cak je bolja za nf od ECC83
[ dr.zmaj @ 14.10.2008. 19:04 ] @
Ja imam EL 84, nego taj prijemnik na koji zelim da spojim onaj deo predajnika sa EL84, nema u sebi lampu EL84. Ja sam razumeo da taj predajni deo koji je dao gane1 treba spojiti na NF stepen prijemnika. Nego imam i nekoriscenu lampu EL34, sta mogu sa njom da uradim.
[ peca26000 @ 14.10.2008. 20:10 ] @
iiiiiiiiihaaaa svasta moze sa EL34 moze i jedo i drugo sto ti treba to je jaca lampa i ima odvojenu trecu resetku od katode.

Spojis zajedno 8,1 nozicu i uradis po onoj semi za predajnik isto tako i za prijemnik ako hoces?

2,7 nozica je grejanje lampe na 6,3v~ struja nekih 0,7a

3 Anoda, 4 druga resetka, 5 prva resetka i bolje radi ima nekih 12w za predajnk moze na vecim naponima do 500v i vise snage

Bitna stvar ako nije lampa radila dugo uraditi takozvano (rskuvavanje cevi) to znaci da se cevka samo ostavi da radi na grejanje kako bi se neutralisali neki gasovi koji ostaju kad dugo neradi ! Ako se samo grejanje pusti na 24 sata cevka posle ima produzen vek trajanja,preporucljivo je za sve cevke koje nisu ili su nove pa nisu ukljucivane!!!!!

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 14.10.2008. u 21:28 GMT+1]
[ gane1 @ 14.10.2008. 21:13 ] @
ECH81 ne moze biti u NF izlazu nikako!Neki prijemnici imaju ECL82,neko stariji EBL21...ko nije u stanju da prepozna sta je NF izlaz neka ne pokusava ovo da napravi,u svakom slucaju imati na umu da je radni napon svake cevi smrtno opasan!A ako prijemnik ima cevi ciji nazivi pocinju sa U ili cifrom 6.........takav prijemnik je za ovu varijantu neupotrebljiv!
[ peca26000 @ 15.10.2008. 05:41 ] @
ja sam radio sa svim ovim lampama predhodno navedenim u mom postu i nisam imao taj problem.
[ old.man @ 15.10.2008. 11:38 ] @
Citat:
dr.zmaj: ..... Nego imam i nekoriscenu lampu EL34, sta mogu sa njom da uradim.

Da nemas mozda 4 komada EL34 ???? Treba mi za jednog matorog Marshall-a
[ dr.zmaj @ 16.10.2008. 08:42 ] @
Nemam samo jedna cevka EL34. A sto se prepoznavanja NF dela prijemnika tice, ja sam to nesto na brzinu pogledao, bilo je dosta prasine, ali prijemnik radi. Pokusacu ponovo da pregledam prijemnik i da navedem o kom prijemniku se radi, i koje lampe u sebi ima.
[ dr.zmaj @ 16.10.2008. 09:11 ] @
Da li neko moze da malo objasni ove seme posto je tekst sitan. I da li ove seme sa EL84 mogu da se primene.
[ peca26000 @ 16.10.2008. 10:22 ] @
Prva shema ima kalem na 1 resetku ima varikap diodu ta dva cine oscilator i modulator preko varikap diode . Sto i nije lose?

Druga shema je slicna kao i ova samo sto nema zavojnicu? Sve u svemu ovo za ukt-fm meni to jako sumnjicavo nisam to probao do sad.Ali mi se cini da je jako opasno jer ide

promenljivi kondezator na 2 resetku i anodu tehnicki (mehanicki )tesko izvodljiv jer mora od mase kuciste biti izolovano!!! Visok napon za eksperimentisanje koje se mora raditi da bi se predajnik udesio dobro. Moj savet neraditi to iz vise razloga koje nebi da pominjem kako nebi bio opomenut!

Treca shema lici na bosna predajnik koji radi dobro samo sto ima kristal u oscilatoru i koristi fixnu freqvenciju. Zasto sam to pomenuo,hoce da crkava taj kristal !!!

I primedba za tu semu je led dioda koja ide na to napajanje to prespojiti krartkom vezom ,predajnik se modulise amplitudno preko nekog pojacala u taj transformator.Ukljucenje u predaju ide preko katode za taster telegrafija (ptt) umesto tog kristala moze se umbaciti kalem koji radi kao oscilator i to je bolji predajnik za difuzni opseg srednjih talasa .

Tako isto se menja i kalem na izlazu da bi bio u rezonanti sa antenom i tom talasnom duzinom koja je potrebna . Po iskustvu tog predajnika sa dva kalema bolje je to raditi jer antena moze biti razlicite duzine jer se moze podesiti rezonanta antene ,isto tako i harmonike u opsegu takozvane (lazne) hrmonike koji nisu pozeljni ! taj predajnik je bolji u svakom smislu ali podatke za kalemove nemam a radio sam to davno pre petnejstak godina .

Pozdrav 73
[ gane1 @ 17.10.2008. 08:19 ] @
Prva sema je optimisticna bezrazlozno u pogledu sange siguran sam,moze EL34 da zaosciluje na 100Mhz ali da tu ostane na frekvenciji za neko razumno vreme nema sanse!Kad cev povuce struju i pocne da se greje eto klizanja po frekvnciji!Inace paralelno kolo sa linkom za antenu na izlazu je uobicajeno i pomaze filtriranju korisnog signala ali u ovom slucaju ce frekvencija da zavisi od sprege sa antenom jer nisu oscilator i izlazni stepen medjusobno razdvojeni vec ista cev obavlja obe funkcije,sve u svemu resenje koje moze da pokaze da je nesto moguce-ali resenje koje u praksi ne moze da radi!
Kod ruge seme je redje cak vrlo retko vidjen spoj da treca resetka sluzi za pobudjivanje oscilacija a da je predajnik modulisan frekventno u prvoj resetki,pa se u ovom spoju prepoznaje klasicna reaktivna cev,to je predvidjeno da radi za FM difuzni band,ali ce biti do zla boga nestabilno po frekvenciji,i one promenljive kondezatore bi trebalo montirai sto blize nozicama cevi no ni to nece pomoci da "stoji" na frekvenciji duze od par minuta {po mom misljenju},ipak se to sve greje i promena frekvencije je neizbezna posledica dilitacije!Kao i u prethodnom primeru-ovo resenje ne moze da zadovolji u praksi nimalo!
Kod trece seme se radi o jednostepenom predajniku za nemodulisanu telegrafiju ili AM,to radi i moze da radi s tim sto za telegrafiju nije bas neko resenje jer tastovanje oscilatora uvek povlaci za sobom neizbene tzv.klikseve koji se vrlo siroko cuju i smetaju na opsegu,ali u AM-u ce da radi lepo!Ako radi AM ovo moze da radi,modulacija ce biti perfektna zbog istovremene modulacije anode i druge resetke.Sprega sa anetnom je izvedena na najbolji moguci nacin za ovaj tip predajnika,ali ce kalem za antensku spregu morati da bude napravljen za svaku konkretnu antenu posebno ako usvojimo da bi ovo radilo na 1,8Mhz i da je antena uvek u pravilu beznadezno kraca od rezonantne duzine!U praksi je ovo najbolje resenje ako se ocekuje rad na 1,8Mhz,jer su prva dva predvidjena za FM band pa se ne mogu medjusobno porediti!
[ peca26000 @ 17.10.2008. 08:49 ] @
Obrati paznju ona shema sa EL84.gif tu nesto nije u redu 3 resetka nepostoji kao poseban izvod na lampi EL84 !!!!!!!!!
[ dr.zmaj @ 18.10.2008. 16:53 ] @
Evo pronasao sam jos jednu cev PL504. Da li i ona moze da radi kao predajnik bilo na FM ili AM-u.
[ peca26000 @ 18.10.2008. 23:09 ] @
Moze za ceo Kt i za srednje talase ali za UKT nisam cuo mada ta lampa je za 15.625KHz horizontalni izlazni stepen televizora.

DA umalo da zaboravim znam da je grejanje lampe 40v~ toliko za sad imam info. Pozdrav
[ dr.zmaj @ 19.10.2008. 16:19 ] @
Evo uradio sam fotke radija na koji mislim da ubacim onaj izlazni stepen sa EL84. Gde je ovde izlazna lampa na koju spajam onaj stepen.
[ mladja80 @ 19.10.2008. 20:27 ] @
E na ovu temu sam slucajno naleteo.Molio bih sve ukoliko su se bavili ovakvim stvarima ranije da ostave svoje pozivne znakove pa da se na ovaj nacin cujemo.Ja sada nemam predajnik.Moj otac se isto bavio radioamaterstvom na 1600KHz ali on vise nije medju zivima.Da li se neko seca "STRELE" Smederevo,Mala Krsna????Veliki pozdrav za sve.Mladen
[ mladja80 @ 19.10.2008. 20:44 ] @
Hajde samo malo da se podsetim.Trecu resetku na EL 84 ne moras da povezujes uopste ili mozes ako hoces da stavis na masu.Za nju je svejedno.A PL 504 mozes da stavis da radi kao oscilator umesto EL 84 ili da ides u nastavku,t.j da EL84 koristis kao oscilator a PL504 kao izlaz i tako dalje.(Za PL504 ti je grejanje 27V)Radio sam ja pre jedno petnaestak godina kada je i moj otac radio kao STRELA sa 6XEL509 i 2000V na anodama.Svi moguci telefoni u okolini su pistali i cuo se razgovor na njima,Jebi ga.Imamo dobre komsije koji su redovno prijavljivali policiji pa su dolazili i nosili.Kao navodno im stize veliki telefonski racun.Za telefon manje-vise ali televizori sta su radili da ne pricam.Pricali smo sa grcima,rusima...U okolini je radio Brzi iz Lipa ako se neko seca,Oskar,Omikron PO,Tatarlija,secam se Dalekog Istoka Majdanpek(Kucevo),Moravac,...Evo neka ovo bude poziv za radio amatere koji rade ili koji su radili nekada da se jave! Pozdrav! Mladen
[ peca26000 @ 19.10.2008. 21:09 ] @
Pozdrav mladja80 ja sad video da sam napravio gresku PL504 jeste 27V a ja samo mislim na PL519 tamo je 40v grejanje ja se izvinjavam ali to se desi kad se misli na jace lampe.
Meni je bio davno pozivni (petica pancevo) a pre 5-6 godina orion ja sam iz podrucja Titanik pancevo tu je i Lovac , atlantik , kolibri itd pozdrav.
[ buljko @ 19.10.2008. 21:21 ] @
Citat:
mladja80: Trecu resetku na EL 84 ne moras da povezujes uopste ili mozes ako hoces da stavis na masu.Za nju je svejedno...


???

[ mladja80 @ 19.10.2008. 21:32 ] @
Secam se "Petice" Pancevo i "Antlantika".Da stvarno bese davno.Ja sam imao 16 godina kada mi je otac umro(1996).Nadam se da se secas "Strele"!? i ovih ostalih sto sam spomenuo.A pa i ti si imao snazan predajnik.Mogu cak i da se setim tvog signala koje mi je pokazivalo macje oko.Jeste bilo dobro vreme i zanimljivo.Sada je sve drugacije i sve to se ne uklapa u sadasnjem vremenu(interneta...).Nesto kada naucis sto te tada zanima nikada vise ne zaboravljas.Jeste da treba samo malo da se podsetis.
[ mladja80 @ 19.10.2008. 21:36 ] @
Bravo buljko.Tako je bilo!3 nozicu sam uvek stavljao na masu.g3 i katoda su u samoj cevi povezane na slici.
[ peca26000 @ 19.10.2008. 22:13 ] @
Postove pisi slobodno u jednom,nije potrebno odvojeno samo napravis razmak za enter za drugi red

Ja sam imao uvek slab predajnik i malu antenu ali dovoljno da se cujem na dobar prijemnik Titanik je bio opasan! on je bio komsija svuda se cuo!

Sad ti je hit da uradis dobru antenu i tranzistorski predajnik ja sam to radio sa jednim IRF540 davao je nekih 12w sto je dovoljno sa dobrom antenom najdalja veza mi je sa tim predajnikom Pancevo-X Krusevac
[ dr.zmaj @ 20.10.2008. 18:47 ] @
Dobro a da li neko hoce da mi pomogne oko prepoznavanja izlazne lampe.
[ mladja80 @ 20.10.2008. 19:18 ] @
Pazi ovako.Grejanje joj je sigurno 6,3V naizmenicno.Mislim da je u pitanju EL86.Pogledaj da nadjes njene karakteristike negde ali je sigurno u
rangu EL84.Ili cemo ovako:Prati,raspored nozica brojis s leva na desno.Gledas gde ti je povezana zicica u cevi.Imas dve zicice koje se krecu od
centra cevi od vlakna(to su verovatno 4 i 5) i to je grejanje.Iz te kockice u sredini se izdvaja samo jos jedna tanka zicica i to je katoda.Prva
resetka je odmah do to kockice sa leve ili desne strane i pratis na koju nozicu ide.Druga je naravno do nje i treca...Znaci nemozes da pogresis.Samo
posmatraj cev iznutra i citaj ovo.Anoda ti je ono veliko(metalni sivi oklop) i gledaj gde ide.To je uglavnom sedmica.
Cev na slici je dakle EL86.Znam jer sam imao slican radio-prijemnik.Ono levo gore ti je UKT jedinica.
Nadam se da ces da se snadjes.Pozdrav!
[ mladja80 @ 20.10.2008. 19:32 ] @
Koristi slobodno nju.Radice ti sigurno.Mozda za nijansu bolje.Samo proprati raspored nozica i vezuj po semi.Nikakav problem.
Napon 250 Volti jednosmerno i teraj.Mozes da ga uzmes se izlaznog transformatora.
[ dr.zmaj @ 20.10.2008. 19:54 ] @
U pravu si evo sad sam izvadio cev i pregledao, pratio sam tvoja uputstva, nacrtao na papir i uporedio sa slikom EL 84 i potpuno odgovara raspored nozica. Znaci mogu ovu dole semu da spojim na doticnu lampu na nacin kako je to sematski prikazan. Kakvu zicu i koje duzine da koristim za srednje talase i da li se zica za antenu moze postaviti vertikalno, da li istu zicu koristim za vezu predajnik-antena.
[ mladja80 @ 20.10.2008. 20:16 ] @
Mozes naravno da koristis predajnu antenu za prijem(ali pod uslovom da iskljucujes antenu iz prijemnika kad ukljucujes oscilator,izgoreo bi ti prijemnik.
Za predajnu antenu koristi licnastu zicu precnika 4mm a dugacku 40m(da 40m) i izdvoji je od mesta gde vezujes keramickim izolatorom.Uvodnik od predajnika stavi
otprilike za pocetak na 1m od pocetka te "razapete" zice od 40m.Uvodnik bi bilo najbolje da bude sto kraci i zica tanja od glavne antene.
Recimo 2mm licna.Tako sam je radio i bilo je super.A da,a za zicu za namotavanje onog kalema u oscilatoru koristi bakarnu 0.5mm.
Toliko.Ima tu mnogo zafrkancije.Sada nemam vremena ali kada budem mogao pisacu ti jos.Pozdrav!
[ mladja80 @ 20.10.2008. 20:17 ] @
Antenu naravno postavljas horizontalno.


Ova dva kalema,kao na slici,motas naravno razdvojeno ali na jednoj zajednickom valjku precnika 30mm.
[ gane1 @ 22.10.2008. 08:44 ] @
Nijedan radioprijemnik napravljen u Srbiji ili bivsoj YU nije imao EL86 u izlazu ali ona ima isti raspored nozica kao i EL84!A sto se tice "predajnika",najbolji rezultati se dobiju kad se onaj kalem za spregu sa antenom namota unutar anodnog kola,znaci anodna zavojnica se "prekine" kod dvadeset sedmog navoja,namota se antenska pa se anodna dovrsi!Tad je najvece iskoriscenje!Broj zavoja za antensku zavojnicu moze u zavisnosti od antene i da varira,jer svi tu imaju isuvuse kratku antenu pa je zadatak antenske zavojnice da je produzi i dovede rezonancu.Od kakve i koliko debele zice ne zavisi bas nista jer ako cemo da budemo "strucnjaci",stepen vitkosti antenskog provodnika za tako veliku talasnu duzinu se beznadezno malo menja cak i da uzmemo provodnik debljine deset santimetara,ko neveruje-neka racuna ,stepen vikosto jednaki je S/D,gde je S duzina antenskog provodnika,a D je njegov precnik,ali neka vas ne zavara-talasna duzina je oko 160 metara pa je pola talasa citavih 80 metara.
PL504 su neki Nemci naterali da radi i na 144Mhz ima na netu sema i ceo linear-iznenadjen sam ali ne znam kako to radi,preveliki su ulazni i izlazni kapaciteti mada mozda moze uz dobru neutralizacju {koju traze i cak i predajne cevi tipa QB...}.Predajnik od vise stepena ima smisla samo ako se sve napravi za izlaznu impedansu od 50 oma,pa kad se uverimo da dobro radi onda mu dodati neki kupler jer su antene isuvise kratke,ali ovo sve nikako ne radite bez merenja stojecih talasa,inace je bez toga osudjeno na propast i bolje rezulatate ce da da samo oscilator.Svi ti predajnici imaju problem sa transferom snage u antenu koji je najcesce vrlo sumnjiv,zato j enajbolje kao i uvek antenu podici sto vislje,badava i snaga ako je antena nisko.DIpol antena o kojoj pricamo najbolje radi kad je bar pola talasa iznad zemlje,a pola talasa je "sitnica" od "samo" 80 metara,visina koju ne mozemo da postignemo,otuda-badava snaga ako antena nije u stanju da je izraci {jer nije onakva kakva treba da bude da bi optimalno radila}!
PS-
Za motanje ovog kalema koji sam nacrtao ranije-nikako zica tanja od milimetar,ne treba antenskoj struji dodavati jos i omski otpor kalema,ako je tanka zica-kalem se greje!
[ mladja80 @ 22.10.2008. 18:48 ] @
Ja sam mislio na pravi oscilator a ne kao sto je nacrtan na ovoj semi.Za koriscenje samo jedne cevi u predajniku u redu je ali za dalje
tesko(oscilator,pobuda,izlaz...Nije se pokazalo dobro u praksi.Pazi.Ja govorim u secanju.Bilo je davno.I sa tanjom zicom bi radilo sigurno.Grejao bi se samo ovaj antenski kalem(sa PL504).To si u pravu ali sa EL84 ne bi bilo problema.Oscilator se mota 60(0,5mm) navoja na 1,5cm precnik i nista vise.Nema zajebancije oko antenskog kalema.
Sve to moze i na drugaciji nacin.Ovo za antene je tacno sto
si napisao.Ako budem imao vremena nacrtacu semu kako treba.Ovako se samo u pocetku radilo,znaci sedamdesetih godina.
PL504 tesko da moze da radi na tako visokim frekvencijama.EL84 to sigurno ne moze a EL86(to je ova)moze.Probano na 88-108MHz.
Ni ja nisam verovao pre ali sam nalazio seme sa EL86 u radioprijemniku.Neznam dali si ostao samo na tom oscilatoru ili si isao dalje.Ne bi slao ovakvu semu.
Odavno sam prestao da se bavim time ali ako moram sada otvoricu stare sveske.
[ yu1ny @ 22.10.2008. 19:14 ] @
Samo da ne zaboravimo: Cela tema je postavljena u čisto edukativne svrhe, nadam se da znate da je emitovanje svog "programa" na srednjim (a i svim ostalim) talasima strogo zabranjeno i podložno sankcijama.


Btw, ja se sećam da sam nekad, još sredinom sedamdesetih godina imao PL 509 (čini mi se?) na izlazu...
[ peca26000 @ 22.10.2008. 19:52 ] @
Sto se tice edukacije i populacije je EL509 sa grejanjem na 6v ,cesto koriscena u ZETGI linearcima za 27MHz

Tesko da ce neko da zabrani emitovanje nekog tamo u brdima u nedodjiji.Uglavnom to odande i dolazi neki muzicki program ali vise prema +

A znaju stariji amateri sta znaci i termin kisa .

Sto se tice lampe EL86 ja nesto tu lampu nisam vidjao ? A gde je inace ima?

mladja80 nikad nije kasno da se bavis time ako ima neko antenu da ti namesti pod stare dane.

A (88-108MHz) nemojte to raditi nije to dobro to je i gane1 potvrdio zasto to nevalja za UKT !!!

pozdrav svima

[Ovu poruku je menjao yu1ny dana 22.10.2008. u 22:08 GMT+1]
[ buljko @ 22.10.2008. 20:13 ] @
Citat:
peca26000:Tesko da ce neko da zabrani emitovanje nekog tamo u brdima u nedodjiji.


Zabluda! Ta vremena su prosla. Cak i 27MHz (CB opseg) ima ogranicenja po pitanju snage i modulacije.

[Ovu poruku je menjao yu1ny dana 22.10.2008. u 22:08 GMT+1]
[ peca26000 @ 22.10.2008. 20:24 ] @
Voleo bi da je zabluda . A to u brdima i nedojiji jos ce da vazi, jos neko vreme .

pozdrav
[ gane1 @ 23.10.2008. 06:30 ] @
Na CB bi trebalo raditi samo AM ako se ne varam,a SSB stanica ima koloiko hoces!Niko vise to i ne gleda narocito,u doba mobilnih telefona nema straha da ce amateri bilo koje vrste biti i spijuni!
A sad malo ozbiljno,i sa PCC88 moze da se greje izlazna zavojnica,
EL84 radi i na 150Mhz i ne tako davno bila je najpopularnija izlazna cev za 144Mhz.
EL86 ne znam gde sada naci jeftino,ona je uvek bila "redak zver"!
88-108Mhz nikako ne radite nista tamo,isuvise je to pre svega nestabilno po frekvenciji,a jos je opasnije sto su harmonici [i nezeljeni produkti] kojih ne mozete biti svesni izvanredno jaki!VRLO JE BLIZU AIR BAND-opseg u kome letelice komuniciraju sa kontrolama letenja,svako i slucajno emitovanje moze da se lako pretvori u katastrofu,i ovo uopste nije paranoicna izjava vec vrlo ozbiljna mogucnost!Cak i ako vam predajnik radi "uredno" mozete da imate izvanredno jak signal u ovom bandu a da toga niste svesni,jer ne postoji nacin da vidite gde sve "emitujete"!Takvi predajnici se kontrolisu posebnom mernom opremom {spektralni analizatori} koje malo ljudi ima,zatim i pored toga imaju brizljivo podesene i ostre filtere na izlazu,znaci preduzima se citav niz mera da se spreci emisija van radnog opsega,ali je to van domasaja mogucnosti i znanja prosecnog graditelja.Zaista je sasvim izvesno da cete imati iz takvog oscilatora produkte koji padaju i gde ne zelite i to nikako nemojte da radite!Srednji talasi su po tom pitanju nesto drugo i tamo eksperimentisati je daleko sigurnije,ali sa FM bandom-NIKAKO!0,1W snage na AIR BANDU je ogromna snaga,nezamisliva ni za one koji sa CB imaju iskustva.Poredjenja radi-amaterski sateliti emituju sa snagam i manjoim od 1W,nalaze se na putanjama oko zemlje i cuju se bez posebne opreme odlicno i kad su nam par hiljada kilometara daleko!Zamislite letelicu na desetak kilometara visine kako prelece antenu vaseg "predajnika"{ovde treba znati da avionima radio-veza ne sluzi samo za komunikaciju,vec da su na zemlji radio-farovi kojima im je "obelezen" put,a smetnje mogu da ometaju i prijem radio-farova}!I Zakon svake zemlje zna da bude blag dok ljudi drasticno ne prinude Drzavu da rigorozno postupa-imajte to na umu!
[ radio pirat @ 30.10.2008. 21:49 ] @
Evo jedne piratske freq. - 6.670Mhz (LSB)-.Ko ima vojni RUP-15 kupljen za male pare sa 20W moze da slusa i radi celu Evropu.
Dipol antena je sasvim dovoljna. Nekada je SIGMA proizvodila mobilnu i fiksnu vertikalnu antenu , a ZETAGI transverter sa CB na
ovaj band.Danas ovde najvise ima Italijana ,Grka , Holandjana i Engleza. Pre nepune dve godine drustvo iz Beograda je bilo aktivno upravo sa starim vojnim uredjaima i jdnog momenta se javilo 10 (deset) stanica u jednom danu. Najveca aktivnost je vikendom kao i na svim pirate freq.Popularan naziv za ovu pirate freq, je Echo Charlie .Ima nesto malo tekstova na Internetu o tome.Takodje je u upotrebi i -3.475Mhz- ali redje , verovatno zbog duzine antene kao i -13.970Mhz- na koju cesto pozivaju Italijani da se predje.
Dali ste i vi pomalo pirati ? Ili pirati voajeri.
[ komaratz @ 31.10.2008. 13:33 ] @
Ja sam radio amater, to je vise nego dovoljno, vjeruj mi :)
[ radio pirat @ 31.10.2008. 14:28 ] @
Nisu svi radioamateri . I u medicini postoi alternativa.Najglasniji protivnici pirate radia medju radioamaterima
su poceli na CB-u. I ja sam radioamater . To me ne sprecava da slusam i druge frakvencije.
[ komaratz @ 31.10.2008. 16:43 ] @
Paaaaaa ja to vidim ovako da, ako hoces da radis, trebas da imas osnovno znanje, polozen ispit, dozvolu blabla....
No dobro.

;)

ps. Ima ljudi koji slusaju komercijalne radio stanice i traze (a i dobijaju) QSL kartice...
pps. Srednji talas je jako popularan u USA/Canada...
[ peca26000 @ 31.10.2008. 17:55 ] @
To je amaterizam sto je opisao radio pirat.Neslazem se da su samo pravi radioamateri oni koji imaju clansku kartu i znak.Jer to sa ovim nema veze.Tema je od starog radioaparata lampasa napraviti predajnik.Sto moze biti svasta? A uglavnom se misli na 1.6-1.8MHz
[ radio pirat @ 31.10.2008. 18:31 ] @
Dragi moj komaratz da postanes KT radioamater MORAS i telegrafiju da naucis , sto mnogi neljube.
Amerikanci imaju na X-bandu slobodne dve frekvencije za takozvani -komuniti radio- gde netreba dozvola
i snage do 200W ,1.610Mhz i 1.710Mhz , ova zadnja i najpopularnija u USA.Slusati AM DX stanice na MW i SW
nije nimalo lako i naivno tako da svaka QSL-ka mnogo znaci SWL amateru. Za tvoju informaciju i piratske MW i
SW stanice salju QSL-ke koje su pravi rariteti.
Ja licno cenim nase srednjetalasne "divljake" koi se svim srcem
bave svoim hobijem i svoje radiostanice su sami napravili iako nisu elektronicari za razliku od licenciranih
radioamatera ( citaj:plati pa klati). Naravno da ima graditelja i konstruktora i madju njima ili u skromnoj manjini.
Moim prvim javljanjem sam zeleo da potstaknem prijemne amatere da otkriju jos zanimljivih freq. za slusanje a ne
da pozivam na piratstvo koje je meni jako simpaticno i drago.
[ komaratz @ 31.10.2008. 19:27 ] @
Da se ispravim, mislio sam na komercijalne stanice na srednjim talasima :)

Telegrafiju sam naucio ima... 19 godina. Istu jos uvijek praktikujem vrlo redovno i brrrrrrrrrzo ;) Bencher je tata.
Da dodam, priznajem, nikad nisam bio konstruktro i nije me to zanimalo. ono oko cega sam se volio igrati su antene.
sta cu, sladje mi je bilo odrati sto USA na KT nego nesto zalemiti.
Ali, odosmo mi off topic :)

Doba interneta i shoucast radijskih stanica dovelo je do toga da danasnja omladina cesce to radi preko Neta nego ovako, a i sigurnije je, nema RATEL-a, HI.
[ radio pirat @ 31.10.2008. 20:02 ] @
Evo domaci zadatak za tebe. Posto volis da deres Amere probaj da ih ulovis na njihovoj omiljenoj pirate freq.
-6.925Mhz-. Antenu za 7Mhz imas, stanicu dorog kvaliteta takodje. Za tvoj info rade LSB. Emituju kratko,
30min do 1h pokupe antenu (najcesce invertad V dipol) i beze da ih neuhvati FCC. Sledece omiljena freq. je
6.950Mhz. Probaj koi Khz levo-desno.Da zaboravih da ti kazem predajnici su oko 10W. Skoro svaki dan na 6.925Mhz
izmedju 22h i 23h emituje "Spider radio", on je iz Evrope-Grk. Da te nezbuni.Potrudi se za QSL kartu.
Verujem ti da ni sam neznas koliko si Amera radio na sedmici . Probaj da cujes samo jednog pirata.
Veruj nije lako.
[ peca26000 @ 31.10.2008. 20:05 ] @
Evo nesto sto spada i u ovu temu je BOSNA predajnik 3.5MHz za prave radioamatere sa EL84 za telegrafiju,nemora za srednje talase !?!
[ radio pirat @ 31.10.2008. 20:16 ] @
Da se ispravim,Costas veceras i sutra emituje na 6.922Mhz USB. Posto su petak,subota i ndelja
jedini dani za USA pirate on se pomerio da nesmeta DX SWL .
Peco vise volim amplitudnu modulaciju.
Na 75m bandu Evropski pirati emituju izmedju 3.900 i 3.950 Mhz AM a Rusi oko 3.136Mhz AM.
[ gane1 @ 01.11.2008. 09:58 ] @
Zaolaganje ispita za radio-amatera vise nije potrebna telegrafija,mada ko zeli moze da je polaze,ali ne postoji podela niti razlika u pogledu prava po vrsti emisije i/ili snazi ukoliko neko ne polaze telegrafiju.Sto se AM emisija tice-ni 10W nije bas malo,ja bih to nazvao skromnom snagom,dobra antena u tom slucaju je imperativ.Takodje je imperativ dobra prijemna antena koja je prica za sebe,trenutno je po dimenzijama i primenljivosti u praksi "hit" EWE antena,kratka ali efikasna /ako su tacni dijagrami publikovani od konstruktora/.Meni je zao sto difuzija kod nas skoro 100% zapostavlja AM band.Pre par godina sam o svom trosku remontovao jedan AM predajnik difuzni,1,5KW,i samo na AM je emitovana poruka kojom se mole nasi ljudi u inostranstvu da ukoliko slusaju redovno taj program napisu stanicu jedno kratko pismo o tome.Za nekih par meseci je dobijeno vise od 50 pisama,ali to nije sprecilo vlasnika radija da taj predajnik ipak ugasi!Tako gubimo svaki kontakt sa nasim ljudima napolju i sprecavamo da se cujemo van naseg "atara" jer nam to nalaze "komercijalni interes",sto je po meni strasno!Mi smo jedini pametni pa smo 99% AM predajnika pogasili a ostali deo sveta je "lud" pa ih cuva,odrzava i emituje!Bez namere da zvucim politikantski-ne mogu da se otmem utisku da je nekome ili nekima svejedno!
[ buljko @ 01.11.2008. 10:12 ] @
I komercijalni predajnici su potpuno zapostavljeni. Otakad su mi za cevku trezili 1200 Eur. i moj 1KW vise ne radi. RTS-ov, takodje!
[ old.man @ 01.11.2008. 10:13 ] @
Citat:
gane1: ,trenutno je po dimenzijama i primenljivosti u praksi "hit" EWE antena,kratka ali efikasna /ako su tacni dijagrami publikovani od konstruktora/.
Imas neki *.nec ili slicno za tu antenu ?
Citat:
... da je nekome ili nekima svejedno!
"nije svejedno -NEXT" sokovi
P.S. sad pogledah http://www.dxing.info/equipment/ewe.dx , to je na prvi pogled , verzija beveridza ?
[ dr.zmaj @ 01.11.2008. 17:45 ] @
Kako da napravim onu VF prigusnicu, da li je to ono kad namotavas zicu na otpornik od 100 oma. Koliko namotaja, i koji precnik zice.
[ peca26000 @ 01.11.2008. 17:59 ] @
Izvadi iz MF-a onu jednu prigusnicu moze da posluzi za pocetak dok se ne snadjes.To su one dve kutije aluminijumske unutra ima po dve u svakoj.
[ dr.zmaj @ 01.11.2008. 18:43 ] @
Sastavio sam po onoj semi, ali nesto tu nije dobro. Lampa EL84 ne svetli, proverio sam je tako sto sam je stavio umesto one u prijemniku i tamo radi. Da li je jos nesto potrebno da se spaja na onoj semi da bi lampa uzarila, sta je sa 4 i 5 nozicom da li se one trabaju spojiti negde. Da nije mozda problem sto sam umesto onog otprnika od 10K/2W stavio 33K.

[Ovu poruku je menjao dr.zmaj dana 01.11.2008. u 20:05 GMT+1]
[ dr.zmaj @ 01.11.2008. 20:07 ] @
Da problem je bio sto nisam spojio 4 i 5 nozicu. Ovo cudo radi, ali je domet veoma mali. Spojio sam zicu duzine oko 4m kao antenu domet je po citavom spratu kuce, ali kada sidjem u dvoriste signal nestaje. Zicu sam spustio samo da visi kroz prozor. Da li ce se domet povecati ako se uradi bolja antena. Kako da uzemljim onaj drugi kraj kalema.
[ Bobby1Timmons @ 01.11.2008. 22:04 ] @
Pogledao sam shemu i izgleda malo, pa da budem blag, cudno.... Ja sam pre jedno 5 godina u vikendici iz zezanja napravio kolpic oscilator sa EL84 na 100MHz, snage oko 8W na 50oma. E to se sa antenom od 70cm (parce zice koje se naslo u blizini) postavljenom na stolu pored predajnika culo 900m od stana, na obicnom difuznom prijemniku. Kad sam stavio pravu antenu (spoljni lambda/4 dipol), cuo sam ga i kuci na Zvezdari, dakle jedno 10km dalje vazdusnom linijom... Pregledaj sve ono sto si pravio jos jednom, i evo ti par saveta za dalje igranje (pazi, cevi rade na 250VDC, a i mozes da imas problema sa policijom)...
1. Cev ima veliku ulaznu impedansu, sto ti dozvoljava da u kolo prve resetke stavis jedno redno osciltorno kolo rezonantne frekvencije recimo 1500kHz (srednji talasi - AM na radiju). I normalno paralelno kolu jedan otpornik od recimo 15 do 100koma...
2. Zatim izedju prve resetke i minusa napravis C razdelnik se dva redno vezana kondenzatora od oko 75 do 100pF...
3. Sredinu tog razdelnika vezes na katodu cevke, i katodu istovremeno vezes na minus preko jedne VF prigusnice (moze i ona sa tvoje prethodne sheme).
4. Na drugu resetku dovedes preko jednog otpornika od oko 1 do 3koma, blokiranog sa oba kraja preme masi kondenzatorima od 10nF/600V, pozitivni napon.
5. Anodu vezes preko druge VF prigusnice direktno na +250V.
6. Sa anode skines VF signal jednim kondenzatorom od recimo 1 do 3nF I OBAVEZNO RADNOG NAPONA OKO 3000V i dovedes na jedan pi filter (medju amaterima poznat i kao KOLINS FILTER) koji rezonira tu negde oko 1500kHz...
8. Drugi kraj filtra mozes preko jedne automobilske sijalice od 15ak W da vezes za jedno parce zice od bar 3m.
9. Ukljucis predajnik i kad se cevka zagreje podesis ona dva kondenzatora u Kolins filtru na najjace svetlo sijalice.
10. Sad sklonis sijalicu i antenu vezes direktno, normalno jos malo dostelujes filter (mereci anodnu struju- KAD JE NAJMANJA ONDA JE CEV NAJPODESENIJA)...
11. Uzmes AM tranzistor nadjes signal tvog predajnika i prosetas se po kraju da vidis dokle se cuje...
PONESI I ASPIRIN ZA SLUCAJ DA TE ZABOLE NOGE :)

[Ovu poruku je menjao Bobby1Timmons dana 01.11.2008. u 23:38 GMT+1]
[ gane1 @ 02.11.2008. 06:10 ] @
Mozes ti da budes "blag" koliko hoces,ali ni jedan spoj nece po dometu potuci onaj na slici...samo treba sve uraditi tacno onako!Kolins i 1,6Mhz se nikako u praksi "ne trpe".Lepo to izgleda na papiru ali izracunaj koliki prvi kondezator treba da bude pa pocinje "saplitanje" na temu gde ga naci.Ima naravno vakumski...no onda odosmo u profesionalu i u cenu oko stotinak evrica.Daleko je lakse induktivno spregnuti antenu kako je nacrtano {jer svako ima zicu i nije ni skupa} nego praviti Kolins filter sa "podacima" tipa "ja mislim,smatram,trebalo bi..."!Postoji nacin kako se i onaj oscilator podesava ali to nije tema...nekome ce i ono biti dovoljno a kome nije neka eksperimentise.Inace nekada su ljudi to probali,terali cev i sa 700V,sve varijante su ispitane i nikada Kolins nije bio bolji po dometu,i to je razumljivo jer su filter pravili od oka,otprilike...Jedino ne treba zaboraviti da se kod Kolinsa menja kapacitet a ovde se treba "poigrati"sa induktivitetom zavojnice za antenu.Kad bih sad produzio-moderator bi me sa pravom "optuzio" da podsticem pirateriju,a kako smo pomenuli ovo treba da bude za cisto obrazovne svrhe.
[ dr.zmaj @ 02.11.2008. 08:13 ] @
Pa gane1, toliko truda a domet samo oko deset metara. Da li bi mozda bilo bolje ako L2 namotam preko L1. Proverio sam spojeve sve sam odradio kako treba. Na sta utice onaj otpornik od 10K/2W, ne znam zasto mora da bude 2W. Stavio sam otpornik manje snage i on se ne greje.
Jos nesto punoletan sam i svestan odgovornosti piratskog emitovanja, ali stvarno zelim da vidim prave maksimalne mogucnosti ovog projekta, kao i rada na AM. Hteo sam da nabavim materijal i napravim jednu Windom antenu, ali ako ne mogu postici veci domet cemu sve ovo.

[Ovu poruku je menjao dr.zmaj dana 02.11.2008. u 09:59 GMT+1]
[ radio pirat @ 02.11.2008. 09:45 ] @
Predlazem Drazenu da proba AM predajnik sa par tranzistora koi proradi iz prve.
Commando,Corsair i Granada su predajnici male snage ,oko 4W noseceg signala a sa modulaciom oko 10W.
Mogu da rade u celom kratkotalasnom opsegu kao i na srednjim talasima.
Na internetu je mnogo pisano o njima i popularni su medju Evropskim i USA piratima koi rade malom snagom.
Smisljeni su da budu jednostavni tako da svaki pocetnik sa osnovnim (ili skromim) znanjem elektronike moze
sastaviti takav predajnik a delove naci u svakoj piljarnici.

http://www.geocities.com/radio107mhz/

Na ovom sajtu je i kratka istitija ovih predajnika kao i niz dodataka. Predajnik ima odlicnu modulaciju.

http://www.geocities.com/thecorsairtx/The_Corsair.html

Jos jedan sajt na istu temu
[ Bobby1Timmons @ 02.11.2008. 14:18 ] @
gane 1,
Domet zavisi prvo od antene i polozaja pa tek onda od snage. Onaj predajnik koji sam opisao je deo Britanske radio stanice iz 1940.god i radi od 1.2 do 4.6MHz,a kasnije ga je zamenila modernija ANGRC9. Predajnik moze i malo bolje da se napravi kad se u anodu stavi LC kolo sa izvodom na zavojnici, pa se iz tacke definisane z za datu ucestanost preko konda vodi na Kolinsa ili bilo koji drugi clan za prilagodjenje antene. Kolins direktno na anodi nije toliko dobar,jer kao sto i sam znas ima dvostruku ulogu.
Antenski linkovi su stvar koju ceo moderni svet smatra za promasaj iz doba Tesle, Markonija i Popova, izuzev naravno nasih 'majstora' za koje me ne bi cudilo da pocnu da hvale predajnike sa varnicarem i prijemnike sa kohererom, posto je audion sa triodom suvise napredna tehnika.
Vakuumski kondenzatori se daju napraviti po ceni od 20ak evra od starih Rentgen cevi. Jedan takav mi vec dve godine bez greske radi u 2kW linearu za kratke talase.
U opste cela prica sa cevima je bez veze. Pregazilo ih je vreme, vuku mnogo energije (grejanje) i rade na ubitacnim naponima. Imaju jedino opravdanje ako se zeli postici VELIKA snaga iznad 1.5kW, a kao sto rece svrha cele price jeste edukativna, a ne da covek ponovo pokrece Radio Beograd od 1MW...
[ Bobby1Timmons @ 02.11.2008. 14:44 ] @
dr.zmaj
Kopao sam po ostavi i nadjoh dve RS1009 nove. Ovo su tetrode snage 100W. Ameri su ih dosta koristili za brodske i avionske predajnike srednje snage do 400W. Mozes da uzmes jednu takvu i da sa njom napravis 80 do 100W predajnik za AM, pa uzivaj. Inace batali cevi. Ako ti je do izivljavanja uzmi napravi mali AM predajnik od oko 1 ili 2W, pa na njega zakaci linearni pojacavac i uzivaj. Inace nasi i Grcki radio gusari rade na AM sa grdnim snagama, tako da ako nemas bar 200W, zaboravi na neki ozbiljan rad. Pozdrav i zelim ti puno uspeha sa tim predajnikom!
[ dr.zmaj @ 02.11.2008. 16:12 ] @
Imam neke seme sa BD 139, ali tema je bila Kako pretvoriti stari radio lampas u predajnik, izvuci maksimum i koliko je to.
[ Bobby1Timmons @ 02.11.2008. 16:44 ] @
Odgovor je 10W sa EL84, a moze i vise ako imas neku jacu cev. Da li te zanima da pravis ozbiljan predajnik ili pravis solo oscilator iz zezanja?
[ dr.zmaj @ 02.11.2008. 18:24 ] @
Od jacih cevi imam PL504 tri komada i jednu EL34. Desilo se povecanje dometa i to tako sto sam L2 namotao preko L1, a pocetak L2 spojio sa masom. L2 ima 8 navojaka. Izasao sam iz kuce sa malim tranzistorskim prijemnikom i prosetao po ulici. Na oko 200 metara jos se cuom signal. Kao antenu razapeo sam na balkonu bakarnu zicu oko 15 metara. Da hteo bih da napravim jedan dobar predajnik. Mozda pokusam i ovaj predajnik da realizujem.
[ Bobby1Timmons @ 02.11.2008. 19:59 ] @
To sa vezivanjem drugog kraja antenskog linka na masu je stvar koja se podrazumeva, a i motanje L2 preko L1 je ok jer su tako ova dva kalema jace spregnuta. Jedino je cudno sto je tako mali domet. Domet sa cevkom i nekakvom antenom bi morao da bude bar tri puta veci. PL504 je ok cev, moze da izbaci oko 50W, ako je napregnes moze i 100W (po nekim mojim prijateljima radioamaterima), ali ta cev otpada jer joj je grejanje ne 15ak V, a koliko sam razumeo ti imas trafo na 6.3V. Preporucujem ti EL34 i anodni napon od 500V. 500V dobijes tako sto koristis oba namotaja od 250V redno vezana i grecov spoj kao ispravljac. Ona druga shema ti je bolja. Jedino ti treba NF pojacavac koji ces da zakacis na modulacioni trafo. To ce biti 'pravi' AM. Ja ovakve predajnike izbegavam jer su ne neprakticni. Naime ako modulises predajnik od 10W da bi modulacija bila prijatno duboka treba ti bar 5W nf-a. Zamisli kako bi onda izgledao predajnik od recimo 500W? Ovo se da resiti tako sto napravis predajnik male snage koji modulises malom snagom, a onda iza njega stavis linear. Ni ovo resenje nije zlatno, ali je lakse nego praviti pojacalo od recimo 100W... Sa EL34 sam radio na 3.5MHz i davala je oko 18W na 50omskom opterecenju.... Ocekuj toliku snagu i na 1.5MHz. Tebi se takodje i deo enrgije iz L2 gubi jer ti impedansa antene nije prilagodjena impedansi predajnika. Ovo se resava dodavanjem malog prilagodnog clana, sto moze da bude L fillter (omiljen u vojnim radio stanicama) ili neki drugi. Toplo ti preporucujem da ako se vec igras sa predajnicima napravis jednu malu spravu zvanu merac polja, ovo ce ti mnogo pomoci u podesavanju maksimuma izracene energije. Istina tebi predajnik moze da bude i od 100W, ako ti je antena lose podesena nece se cuti daleko.
[ peca26000 @ 02.11.2008. 21:49 ] @
Ljudi o cemu je rec domet,antena ili predajnik? Dovoljno je i 0.1W da ide daleko daleko !?! Izracunajte antenu za tu talasnu duzinu koja je potrebna i radice i sa 0.010 W

Sto se kaze .Antena je pola predajnika i prijemnika . Sa losom antenom i losim polozajem tesko da ce i 1000w da pomogne ako nema gde da pusti !!!

[ Bobby1Timmons @ 02.11.2008. 21:56 ] @
Pa ja o tome pricam! Eto letos sam sa predajnikom sa dva tranzistora snage 250mW odradio Amerikanca telegrafijom. Istina antena je bila vrhunski podesena i sve se desavalo na 14MHz...
[ dr.zmaj @ 03.11.2008. 08:02 ] @
Izmerio sam na digitalnom prijemniku 1377KHz. Da li duziinu zice da racunam po formuli l=0.96*150/f, gde je f=1.377MHz. Da li bi bila dobra ona L antena (Windom).
[ gane1 @ 03.11.2008. 09:58 ] @
Ako se drugi kraj antenskog kalema spoji na masu nema od dometa nista ozbiljno,i nikako ne motati jedan kalem preko drugog.Onaj spoj i onakav je "odradio"mnogo godina ponegde,jos sedamdeset i neke,provereno i ispitano.Sto se tice tranzistora svakako da su "bolji"...ali je gradnja komplikovanija,kriticnija i skuplja i uz to neizvesnija.Nemamo mi sirok izbor jezgra za toruse itd,a antena od par metara je svakako samo u edukativne svrhe,talasna duzina se "mota" oko 160 metara,pola talasa od toga je "samo" 80 metara,pa ko voli neka izvoli.Kad se ima anetnska zavojnica onako kako je nacrtana,i antena od bar tridesetak metara onda je to posao.Normalno,postoji nacin kako izvuci naksimum iz toga oscilatora,vezati sijalicu na red sa antenom uz obavezno uzemljenje,okretati promenljivi kondezator oscilatora i videti gde sijalica najjace svetli bez obzira na trenutnu frekvenciju oscilatora!Zatim ne treba pomerati kondezator,vec menjati broj navoja u kalemu za oscilator bez diranja antenskog kalema sve dok ne postignemo da oscilator "dodje" na frekvenciju na kojoj zelimo da radimo!I to je to!Cula se lagano jedna EL84 ali sa 500V u Grckoj,a jedan BD...bilo koji nece nikad.Moze i na 144Mhz da se pod odgovarajucim uslovim uradi i Pakistan-ali to nikako ne znaci da je 144Mhz frekvencija koja se preporucuje za rad sa Pakistanom (osim ako se ne planira veza u periodu od sada pa do vecnosti}!Nekad su ljudi u dogovoreno vreme emitovali,a neko ko je u Grckoj bio na odmoru je slusao i kasnije im rekao kako ko ide,sad je u doba mobilne telefonije to svakako lakse i komfornije,i ponavljam-jedna EL84 ce potuci svaki predajnik sa tranzistorim pogotovu ako ga pravi pocetnik.Nece ga boleti glava ni od prilagodjenja ni od kratke antene a da ne pricamo sta je brze i jeftinije,normalno ako podrazumevamo da imamo stari cevni radio.Svaka modulacija osim anodne je jeftinja ali ne i bolja.Neke Bugare koji su glavni izvor materijala danas sam doveo u Srbiju,ali vakumskih kondezatora po 20 evra se nisam nagledao,no za svaki koji ima bar 1000pF kapaciteta uvek i svakome placam 40 evra odmah!
[ Bobby1Timmons @ 03.11.2008. 10:27 ] @
Ima istine u tome da ne treba motati jedan kalem preko drugoga. Jeste jaca sprega ali ima svojih mana...
Jedino te molim da mi objasnis zasto da jedan kraj zavojnice ne spoji na masu? Cekaj. Jedan je na anteni. OK. A drugi treba da 'visi' u vazduhu !? ! A ako cemo o modulacijama ono sto je bitno jese minimalni odnos signal/sum u udaljenom prijemniku da bi prijem bio ostvaren. Na faxu su me ucili ovako: za FM 20/1, za AM 10/1, za SSB 3/1, za CW 1/1, za digitalne modulacije moze i red velicine manje. A kakve veze ima Pakistan i 144MHz? Ko je lud da pokusava nesto takvo?
P.S. Pitanje za ganeta: Jesi cuo za MUFove?
[ radio pirat @ 03.11.2008. 19:46 ] @
Zmaju bih savetovao da podigne frekvenciju njegovog oscilatora sa 1.377Mhz na kraj skale
svog tranzistora koim slusa.Tako ce izbeci jake signale sa okolnih frekvencija i povecati
sansu da sebe cuje dalje.Sto je frekvencija vislja to je antena kraca.Sledeci korak je izrada
rezonantne antene cime ce povecati domet jos vise.Niko se nije proslavio radeci na garnislu
ili prackicom od antene. Evo jednog sajta za prvu pomoc:

http://www.qsl.net/g3pto/160l.html

[ dr.zmaj @ 03.11.2008. 19:49 ] @
A da li bi bilo dobro da se oscilatorski kalem napravi sa vise izvoda pa se proba koji izvod daje bolje rezultate.
[ Bobby1Timmons @ 03.11.2008. 21:23 ] @
Pirate, ajde kazi mi da li posedujes kvarc na 500kHz, koji ti nije preko potreban? Treba mi za kalibrator na prijemniku o kom smo danas pricali... Istina brate pirate ni ja nisam proslavljen antenama, ali mi imamo jednog zajednickog drugara koji otkida na garnisle. A domet mu je toliki da su ga prozvali 'MESNA STANICA'.
[ radio pirat @ 03.11.2008. 22:01 ] @
Moze li 1Mhz pa izdeli po potrebi.Sto se naseg drugara Mr.C.... tice "kolika antena toliki i domet"
Od predajnika do pstanskog sanduceta.Od njega nikad pirat nece biti.
Ako kazem da antenu vezuje za luster niko mi nece verovati.Mislice da se zezam.
[ Papak01 @ 03.11.2008. 23:23 ] @
Moze i 1MHz. Izdelicu ga sa 4017. Sjajn delitelj, radi sa veoma malim ulaznim nivoom, a u izlaznim cetvrtkama nema tragova clock-a! Pokusao sam sa kvarcom na 6400kHz i onim deliteljem do 128 oznake 4024, ali nije dobro resenje, zato sto se u pozitivnj poluperiodi izlaznog signala pojavljuju i produkti deljenja sa 2,4,8,16,32 i 64, i naravno frekvencija clocka. To iz zezanja mozemo da ukljucimo na spectrum analyser da vidis sta je HAOS! Da ne pominjem to sto mu treba prilicno visok ulazni nivo. Navraticu sutra do tebe.
P.S. Dosta mi je vise ove decje rasprave. Bleje mi u radionici neke snazne cevi, sad cu da uzmem da napravim jedan pravoslavni AM predajnik sa oscilatorom, baferom, udvajacem, VF pojacalom, modulatorom i na izlazu neka MASNA pentoda od bar 100W, pa da se vidi sta je AM....


LJUDI OVO STO JE PIRAT REKAO ZA LUSTER JE ISTINA!!!!!!!
[ peca26000 @ 03.11.2008. 23:37 ] @
Probaj kad je vec rec o deliteljima 4040 i 4060 kakvi su oni ? mene su dosad dobro sluzili . Imaju zaseban oscilator i netreba im spoljni ako nezelis? A ovaj pravoslavni nemoj ako vec nemas sta drugo da radis !

Meni je veci izazov mala snaga ali zato antenaaaaaaaaaaaaaa !!!
[ Papak01 @ 04.11.2008. 00:49 ] @
Da peco, to je interesantno, za zezanje, ja se igram na leto sa malim snagama. Iznesem alat na terasu sednem i do kasno u noc sklapam zezam se itd. Pravio sam citavu seriju CW predajnika snaga od 100 do 800mW i mogu ti reci sa ovim jacim od 250mW pali su i DX ovi sa raportima 599, pa ti vidi. Sad kad zavrsim neki prijemnik, pocecu da radim DSB/CW predajnik isto QRPP, a mozda i QRP za 80m. Sa ortakovim username-om sam postavio temu pod nazivom '80m DSB/CW predajik', pa ako imas ti ili bilo ko drugi ko ovo procita neku zanimljivu shemu neka je postavi tamo! Hvala u napred! Mozda bude i SSB predajnik (LSB ako cemo precizno) samo ako nadjem odgovarajuci filter. A sve to su za mene samo konstruktorski izazovi. Medju amaterima postoji izreka koja glasi 'LIFE IS TOO SHORT FOR QRP!'

Bas sam sad napravio oscilator (750-900kHz) i katodni pojacavac sa ECC83... Opet me povukao onaj stari dobri osecaj kad vidim cevku kako sija... Sutra cu udvostrucivac i prvi stepen VFa sa modulatorom, a onda kad stignem ima da napravim i izlazni stepen od 100W, a onda cu iz zezanja svako vece da pustam malo jazza za sve ljubitelje (i drage mi kolege iz benda), posto ovaj grad nema NI JEDNU JAZZ STANICU! SRAMOTA!!!!!!!!!!

4040 i 4060 su dobri za neke stvari, ali ne i za upotrebu u radio uredjajima.Evo i kratkog objasnjenja:
Svi binarni delitelji se prave kao visestepeni, a sama logicka sema rada takvih uredjaja onemugucuje da se na izlazu dobije signal cist od svih produkata deljenja. Dekadni delitelji nisu visestepeni u tom smislu, vec postoji jedna jedinica koja ima vise izlaza, koji svi imaju clock/10, ali kasne jedan za drugim odnosno redom se ukljucuju. Dakle sama logika rada je takva da je nemoguce da se na izlazu pojavi bilo sta sem clock/10. A industrija je nas postene konstruktore upropastila tako sto nije napravila ni jedan dekadni delitelj koji sadrzi oscilator. Barem ja nisam nasao. Ako neko zna da takvo kolo postoji, molim da mi posalje njegovu oznaku, ili je postavi ovde bio bih mu veoma zahvalan! Inace peco, ako te logika rada delitelja svih vrsta, i jos nekih drugih sitnica iz digitalne elektronike zanima, preporucujem ti knjigu 'Digitalna elektronika' profesora Spasoja Tesica.

[Ovu poruku je menjao Papak01 dana 04.11.2008. u 02:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Papak01 dana 04.11.2008. u 02:21 GMT+1]
[ Papak01 @ 04.11.2008. 00:58 ] @
Eto probao sam da napisem samo ovo sto ce biti napisano dole, a oni ne daju da covek vice ni od radosti... Kako ja sad da iskazem emocije samo standardnim textom?

NIJE PREDAJNIK DOK NE PALI NEONKE U KOMSILUKU :) !!!
[ gane1 @ 04.11.2008. 07:28 ] @
Zasto ne moze onaj drugi kraj kalema na masu?Ne moze zato sto je antena isuvise kratka,i mora da ima uzemljivac kao protiv teg!I ovo sa uzemljnjem je dokazano ne u skucenom urbanom prostoru,vec u situaciji kad mozete postaviti kakvu god antenu.Uce se pravi predajnici,sa pravim prilagodjenjem,ali sumnjam da neko zna danas da kvalitetno napravi predajnik sa varnicarom recimo....nestali su i ti ljudi i ta iskustva.Tako i sa ovim"predajnikom".Spoj je overen i proveren u najmanje par hiljada primeraka,tako podeseni su radili solidno.Cesto su ljudi dizali katodu od EL84 od mase,pa iz radio-prijemnika doveli naizmenican napon sa transformatora,jos jednom ga ispravili ovog puta sa negativnim polaritetom u odnosu na masu i tako je lepa EL-ka dobila oko 250V na anodu i jos minus toliko na katodu pa je radila sa 500V a cesto i malo vise.Podnosi to ona odlicno,radi kao oscilator pa se sama "podesi" sto se g1 tice.Znao je u vrhovima modulacije da "sprica" promenljivi kondezator,znao je da probija kalem za spregu sa antenom prema oscilatornom kolu,ali tad je svaka druga ploca iz kondezatora vadjena testericama za rucni rad,u kalem je motan svilenim kanapom po jedan navoj ispod i iznad antenske zavojnice da malo udalji zicu od antenske zavojnice od onog namotaja za oscilatorno kolo,treba malo eksperimentisati,raditi,praviti,osim ako hobi ne shvatamo kao "umeseno pa obeseno" no tad hobi i nije hobi bar ne u smislu ove teme!Za MUF...cuo sam "ponesto"...mada znam puno ljudi koji su radili ili rade sa ovakvim "predajnicima",sumnjam da su culi za MUF,cak neznaju ni kako cev radi,ali bez svog tog znanja kad naprave oscilator-postideli bi mnoge sa sa MUF-om i SMIT dijagramima!Antena da bi se cuo ovaj {i svaki} predajnik svakako treba.Ovde su koriscene antene duge dvadeset metara ili vise,a uzemljenje je prica za sebe.Ko ne moze da ga izvede,mislim da treba da napusti ovu ideju nazalost ili da sve uradi na neki drugi nacin {i da prati K indeks}!!!Mislim da se ovim i bilo kojim hobijem treba baviti opusteno,onoga kome je ovo hobi-ne zanimaju puno ni MUF ni K indeks,on to radi zezanja radi i licnog zadovoljstva,u tome vidi nacin da kreativno ispuni slobodno vreme...ogromna vecina nema idelane uslove,bilo sto se tice znanja,prostora,alata instrumenata...ali ja ne mislim da treba zbog toga da odustanu..uradice to sto urade tako kako znaju ili mogu,i to je to!
[ peca26000 @ 04.11.2008. 08:06 ] @
Zanimljiv je taj predajnik ! Znam jednog penzionera koji jos danas radi sa tim cak koristi i napon od 1400v na pl504 sa 5 komada paralelno .Covek nije znao kako da se resi varnicenja dok mu nismo otkrili tajnu da stavi jednu paralelnu prigusnicu na masu od prikljucka za antenu. Toga je sve manje... pa i pl504 se tesko nalazi .

Papak01 nemoj da se bakces sa tim ima da prodjes kao ja... Mene je hteo da hapsi cika floki ! radio sam sa ef80,el84 i dva komada pl36 na 600v ali ne zadugo !!!
A de ces tamo da pustas jazz tamo idu narodna kolca sa sto jacim basevima da prdi sto vise,tako su me ucili a tako sam i cuo...

Pozdrav svima
[ Papak01 @ 04.11.2008. 12:29 ] @
Vidim peco dobro su te naucili... Nabavio sam jutros kod Cigana neki Nord Mende koji ima i jedno podrucje od 1.5 do 3MHz.
Riknula mu niska, pregoreli oni otpornici sa emitera izlaznih tranzistora ka masi... Verovatno su oko 1om, ali moracu da experimentisem malo posto su toliko ugljenisani da nisam mogao ni da ih odlemim jer su se pretvorili u prah na prvi dodi. Kad ga popravim pocinjem aktivno da slusam kolca. Treba i to cuti.
[ Bobby1Timmons @ 04.11.2008. 16:14 ] @
Gane1, vidim imas veliko prakticno iskustvo, i to veoma cenim! Ali ta prica o kondenzatorima medju cijim plocama sprica VF, ili probijanje varnica izmedju kalemova nije nista drugo do izivljavanje. U ispravnom i dobro napravljenom predajniku (bilo snage 100W bilo snage 2MW) nista NE SME da varnici. Varnicara sto se tice, jedan moj kolega sa Berklija i ja smo napravili po Teslinoj shemi iz 1898g. radio stanicu projektovanu za vojne brodove. Predajnik je sa obrtnim varnicarem na 22kV i frekvencije rotiranja 500Hz a predajna frekvencja je na 2100kHz, sto se moze smatrati za kratke talase. Koliko je taj covek bio ispred svog vremena!Postoji i shema lucnog oscilatora koji pravi sinusoidu stalne amplitude, ali je mnogo manje snage. Tesla je tako nesto samo snage 5000W koistio kao neku primitivnu pobudu svog cuvenog odasiljaca na Kolorado Springsu. A prica o kalemu koji visi u vazduhu ne da ne pije vodu nego nemam reci, ali necemo da sirimo temu! Mislim ja sam cuo da se jedan kraj antenskog linka spoji na ANTENU, a drugi na UZEMLJENJE. Tako je bilo od kad je i predajnika...

[Ovu poruku je menjao Bobby1Timmons dana 04.11.2008. u 17:37 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Bobby1Timmons dana 05.11.2008. u 16:26 GMT+1]
[ peca26000 @ 05.11.2008. 01:51 ] @
Moze itekako da pije vodu za onog ko je pocetnik! Pa nastavi,tema je edukativnog karaktera. Sto vise informacija vise znanja ...

Moze predajnik da radi i bez uzemljenja DIPOL antena!
[ Bobby1Timmons @ 05.11.2008. 15:21 ] @
Dragi Peco,
Momak rece da radi na zicu! Nije pominjao dipol. Nemoj da me zaje... Daj da vidim tebe da u sred Bgd-a postavis dipol za 1.5MHz. U ostalom i ta njgova zica ce da cini dipol, ako uzemljis drugi kraj L2, jer joj je neophodan protivteg. Sve antene su verzije oscilatornog kola (koje je negde rezonantno). Evo i kako odnosno zasto. Dipol cine dva provodnika iste duzine postavljena na istom pravcu u suprotnim smerovima. ta dva provodnika imaju induktivitet La, a izmedju svake dve tacke na datim provodnicima postoji kapacitet,a ukupan kapacitet Ca se dobija integraljenjem povrsine zahvacene krivom, ako ti je dipol postavljen na x osu. Ovakav matematicki dipol, na rezonantnoj frekvenciji ima impedansu 377oma, ovo se jos zove i impedansa praznog prostora. Odma da ti kazem ovakva sprava jos nije napravljena. Ono o cemu smo poceli jeste polutalasni dipol. A on je verzija cetvrttalasnog otvorenog voda (sa rezonantnim svojstvima) ciji se kraci nalaze pod uglom od 180 stepeni. Kada na ovakvu spravu dovodis nekakvu naizmenicnu struju u njemu se pojave stojeci i progresivni talasi nesto manje talasne duzine nego u vakuumu jer je brzina prostiranja em talasa u dipolu manja nego u brisanom prostoru.Ova brzina se smanjuje sa porastom precnika provodnika. Odnosno sto je zica deblja polutalasni dipol za datu frekvenciju je kraci. Pocetkom 20v. ljudi su ustanovili sledece, da u dipolu postoje i stojeci i progresivni talasi, ali da su progresivni nemerljivo manji. Ovo je objasnjeno izracivanjem energije u prostor i gubicima u aktivnoj otpornosti provodnika. Evo kako se saznalo da je posledica emitovanja energije progresivni talas. Stojeci talasi NE PRENOSE, a progresivni PRENOSE energiju. Dakle ako se nesto emituje, a emituje se, to je posledica progresivnih talasa. Iz gore datog texta zakljucujemo da se polutalasni dipol smatra za otvoreni cetvrttalasni vod sa OGROMNIM aktivnim gubicima. Sto si blizi krajevima amplituda progresivnog je sve manja, a stojeceg talasa je sve veca. Na kraju je amplituda progresivnog talasa nula (jer nema vise potrosaca energije) a amplituda stojeceg talasa maximalna jer se iz te tacke odbija. Iz gore datog texta zakljucujemo dve stvari, a to su:
1. Da su sve antene verzije dipola, koliko god se vama to svidjalo ili ne.
2. Da ce bilo koje parce zice emitovati neku energiju, ako je cetvrt talasne duzine, energija ce biti malo veca (cetvrttalasni vod razonantnih svojstava), ako ima protivteg bice jos veca. Ako je sve ovo uskladjeno na datoj ucestanosti ce imati maximalan KKD i bice (barem teorijski) izemitovana sva energija iz generatora, umanjena za gubitke u termogenoj otpornosti provodnika.

Sad rasprava moze da se siri i na SWR i na Smitove dijagrame i LC dijagrame i razna sranja, ali to vam ljudi STVARNO NE TREBA! Dakle ko oce na zicu, ako hoce da to postane antena MORA DA IMA UZEMLJENJE, a ko nece uzemljenje neka pravi protivteg od zice.

P.S. Peco, i na tarabi je pisalo pi..a, pa je Lala dobio trn na jeziku. Nemoj molim te da se vatas za ganetove price da je zica koja visi u vazduhu antena. Nije sve sto emituje oko sebe nekakvo VF polje antena. A kao sto rekoh i bilo kakva zica prikacena na VF ce ga emitovati, samo je pitanje KOLIKO? Mozda na nekim mestima u textu nisam bio dovoljno precizan, a kome to smeta neka pise na privatne poruke, pa cemo da raspravljamo na tu temu koliko god vam je volja.
[ old.man @ 05.11.2008. 18:51 ] @
Citat:
Bobby1Timmons: . Daj da vidim tebe da u sred Bgd-a postavis dipol za 1.5MHz. U ostalom i ta njgova zica ce da cini dipol, ako uzemljis drugi kraj L2, jer joj je neophodan protivteg...

Citirao sam Bobby1Timmons-a, a mogu i Ganeta
Slazem se da mora ili uzemljenje ili protivteg (koji bi pretstavljao kapacitivnu vezu sa dragom nam planetom) ali ako je vec u pitanju "stednja" zice i nemogucnost postavljanja antene odgovajucih dimenzija, kako prakticno ostvariti protivteg odgovarajucih dimenzija na xy spratu ,
a poznato je da kapacitivni otpor raste obrnuto proporcionalno frekvenciji.
Po mome misljenju je lakse uzemljiti , nego praviti protivteg.
Ajde da i ja nesto naucim ... da li pod MUF podrazumevate Maximum Usable Frequency???

[ radio pirat @ 05.11.2008. 19:03 ] @
Sa teorije na praksu.
Moj stav o dugim ili kratkim zicama sa malom efikasnoscu sam vec izneo.Ako ne moze cetvrt talasni dipol
moze nesto slicno prilagodjeno gradskim uslovima. Radi bolje od garnisne.

http://www.wd8das.net/160loadedvee.jpg

Ovo je neko kompromisno resenje po sistemu:
" I ja sit i ovce na broju " - rece vuk jeduci cobana.
[ Bobby1Timmons @ 05.11.2008. 20:16 ] @
A ti mislis na ono Xc=1/2pi*f*C?
Jeste. Muf je Maksimalno upotrebljiva frekvencija. Jesam ja ucio Americke skole, ali sam SRBIN!
To sam napisao povodom rada sa Pakistanom, cini mi se, na 2m. Sto je loodilo. Desi se ponekad kad se nad rodnom nam planetom u tom pojasu pojavi tropo sloj sirine 10ak lambda (oko20m za 144MHz). Koji se ponasa kao talasovod. Znam da ce me amateri odmah napasti da to nije tropo sloj na visini, nego sporadik. E pa da im odma odgovorim kao meni jedan od profesora: 'Dragi kolega, sporadici se javljaju do oko 80MHz. Sve ostale slicne pojave na visim frekvencijama su posledica pojave tropo sloja. Kada bi se recimo desio sporadik na 150MHz verovatno ne bi imao ko to da ustanovi jer bi mi vec odavno bili spaljeni Rendgenskim zracenjem!' A muf sam pomenuo, jer ako vec hoces da radis neku destinaciju, pogledas na kojoj ucestanosti idu te daljine i odes na priblizni amaterski band. Ako neko uporno radi DXeve na recimo Magic bandu (ovde mislim i na veze sa odbijanjem o Mesec- bese oko 260dB gubitaka, izvinjavam se ako sam lupio) onda je on MAZOHISTA. Istina ima i onih koji vole da ih riba gazi stiklom po jajima, ali nisam od te sorte.

Tvoja ideja o zici i zemlji kao protivtegu je ok. Mnogo jednostavnije resenje nego razapinjati metre i metre zice, dok te komsiluk cudno posmatra... Kroz snajpere...
Pirate jel ono neka verzija obrnutog V sa nekakvim L produzecima?


[Ovu poruku je menjao Bobby1Timmons dana 05.11.2008. u 21:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Bobby1Timmons dana 05.11.2008. u 21:34 GMT+1]
[ radio pirat @ 05.11.2008. 20:53 ] @
Jeste. Inverted V dipol i skracen je dodatnim kalemovima sto ga cini DUPLO kracim i
kao takav je zgodan za gradsku sredinu zbog manje duzine.Praksa pokazuje da nema
velikih problema razapeti dipol za 3.5Mhz u gradu posto se neka uobicajena rastojanja
izmedju zgrada uklapaju u 2 X 20m.Do pre neku godinu na mojoj bivsoj lokaciji imao
sam razapet dipol za 1.8Mhz ukupne duzine 77m i srednje visine 40m.Veruj mi da za 36
godina mog amaterskog staza ne znam jos jednu takvu antenu u Beogradu osim 4 takva
kosa dipola spustena sa 140m visokog dimljaka Beogradske toplane na N.Bgd .Dipola
za 3,5Mhz koje znam da su bili razapeti u gradu mogu nabrajati saldecih sat vremena
zajedno sa ovim moim na krovu zgrade gde zivim.
[ old.man @ 05.11.2008. 22:18 ] @
Citat:
Bobby1Timmons: A ti mislis na ono Xc=1/2pi*f*C?
Jeste. Muf je Maksimalno upotrebljiva frekvencija. Jesam ja ucio Americke skole, ali sam SRBIN!

ajde... sta se odma "pališ" ... niko ti ne osporava ništa, ako sam napisao Maximum Usable Frequency, taj temin (kao i skracenica) je u upotrebi i kod profesionalaca i kod radioamatera.
Obično smo računali MUF prateći UKT FM radio.... pa onda bež' na 144.
Nažalost nemam Pakistan na 2m
Pre 20 i kusur godina, tamo, valjda, nije bilo radioamatera ???
(a ja sam tad prestao sa "mazohizmom")
pozz

Izvinjavam za malo odstupanje od teme.
[ Bobby1Timmons @ 05.11.2008. 23:25 ] @
Ma ne palim se ja nego volim brate ovaj nas lepi jezik. Muka mi je od Engleskog.
Ovo sto radio pirat prica je veoma zanimljivo, a i ta antena izgleda kao lepo resenje. Cim budem u prilici ima da napravim, pa da malo probam da radim na srednjim.
Meni je u sustini dojadila profesionalna elektronika. Sve se to svede na matematiku, nekakve jednacine dijagrame i gluposti, i sva draz ode... Sad kad i uzmem nesto da napravim to prvo nabavim podatke za sve komponente, pa bacim na papir, pa po modulima sve odradim pa tek onda odstampam plocice. I retko kad mi se desi da nesto iz cuga ne proradi kako treba. Neke stvari te izdeformisu. Primio sam i neke predrasude. Lepo je kad je neizvesno, pa podesavanja, loodila...
Mozda i ja napravim neko govance na srednjim talasima. Jedno 100W sa fetovima. Mali tranzistorski predajnik kao pobuda...
Ti fetovi su pametna stvar. Jedina mana im je sto ne moze (kao ni cevima) da im se narihta snaga, a da ne divljaju. To je mana svih pojacavackih komponenata sa visokom ulaznom impedansom. Jedno vreme sam radio protiv nesretnih pirata, sad i sam naginjem tome... Kazite vi meni ljudi jel to ko nekad 70ih sto su mi pricali stariji, da se dovikuju seljaci preko radija na kraju srednjih? Hocu reci da li bas komuniciraju ili samo emituju nekakv program?
[ radio pirat @ 05.11.2008. 23:47 ] @
Malo muziciraju pa malo divane,sve u svemu nikad dosadno sa njima.Povremeno se i posvadjaju
pa to traje par meseci.Zabave koliko hoces . Poslusaj od 1.600 do 1,800Mhz.
Nasi su najcesce oko 1.700Mhz.Ima dosta Grka i ovde su strasno jaki ,neretko jaci od nasih.
Evo nesto sa fetovima za tvoju dusu:

http://www.classeradio.com/8_fet.htm
[ peca26000 @ 06.11.2008. 03:15 ] @
Nema potrebe za vecim snagama . Ako tako vecina misli,mada znam da nije tako mada moze 1 fet IRF540 da daje 12W na 13v,sto je ipak jace od jedne EL84 !

Ja cu da ponovim sta sam vec opisao ukratko !! PANCEVO "ORION" - KRUSEVAC "X" !!

Antenu radite kako vam prostor naredjuje .Meni nareduje okolina = centar grada i nema divljana po bandovima jer je sad zakon mnogo primenjiviji !!

Najvaznije je poznavati okolinu i kako ona dise ! Mislim da to mnogo govori ? Osim nekih koji nisu dovoljno prosli neke stvari u zivotu ,sto naravno ima veze .

Tako da teorija i praksa idu zajedno ali pitanje se postavlja u kom pravcu!

[ radio pirat @ 06.11.2008. 07:37 ] @
Evo Peco jos jedamput sajt najpopularnijeg pirate predajnika u Evropi i USA:

http://www.geocities.com/thecorsairtx/The_Corsair.html

Za snagu se neslazem.U gradu imamo povecan sum najvise izrazen na nizim
bandovima.Da bih te cuo iz Panceva u Beograd nemozes da radis sa prackicom
od predajnika i parcetom zice.Na selu je druga prica, ali ja sam u srcu Beograda
a slusanje mi je hobi niz godina. I pored rezonantnih antene i profi prijemnika ni
slucajno necujem kao kad sa pomerim samo 20Km od grada.U vreme tvog aktivnog
bavljenja ovim bandom bilo je neuporedivo manje suma a i propagacije su te htele za
vezu !! PANCEVO "ORION" - KRUSEVAC "X" !! malom snagom.Skoro svakodnevno
sam prisutan na tom bandu tako da imam predstavu o dometu i snagama danasnjih
MW amatera.


[ peca26000 @ 06.11.2008. 10:40 ] @
To kad sam radio sa fet tranzistorom nije bilo toliko davno 2003-4 as smetnje su bile poprilicne !

Samo jedna digresija oko antene ,jer naravno nebi ja isao bez donekle dobre antene sa 12W stavio sam kao protiv teg zicu u tavanu i jednim delom oko kuce kao hladan kraj a kao vruci

isla je zica pod uglom od 45stepeni prema zgradi zicu od 41metar na knap .Pa sam morao da SWR trazim sto naravno nije islo lako,morao sam i to da pravim .

Znaci nebitno gde si samo je bitno koliko ce odziv antena da pusti ,tu su naravno bile i konbinacije sa feritnim torusom koji nije jednostavan kao za ostali KT opseg ima velike promene

na rasponu od 1620-1810KHz nije klasika ! medjutim isto kabl RG58 se dobro pokazao ...
[ Bobby1Timmons @ 06.11.2008. 16:09 ] @
Vidim peca se upstio filozofije... Zivotna iskustva i ostalo..
Pirate pogledao sam onu shemu fet pojacala.
Simpaticno resenje. Imam par slicnih objavljenih u ARRLovima, nekim Nemackim casopisima isl.
Ja to volim da pravim malo drugacije. Jednostavnije. Pojacalo u AB klasi, i jedan mali preklopnik kojim se cela sprava podize u C klacu, za rad telegrafijom.
A tebi peco da kazem da pametno zboris za te male fetove IRFxxx . Sa tim govancima dobijes 10W ko nista, a ukupan utrosak energije je mnogo manji nego kad bi radio sa najboljim cevkama. Cini mi se da sam u nekoj fabrickoj CB stanici video neki takav IRF, a mozda se i varam...
P.S. Najveci moguci sum u gradu prave tri izvora. PC i slicna napajanja, automobili i lose podeseni predajnici po krovovima zgrada...
[ radio pirat @ 06.11.2008. 16:48 ] @
Bobby zaboravio si napustene individualne TV antenske sisteme koi su jos uvek na napajanju
i sada osciluju .Neverovatno koliko ih ima po krovovima zgrda.Ostali su napusteni po uvodjenju
kablovske televizije i predstavljaju znacajan izvor smetnji. Vecina su jevtini Turski i skloni
samooscilovanju zbog velikog pojacanja.Za njima su losi kontakti elektricne mreze koi varnice.
Svi kucni aparati prave smetnje.Naravno na prvom mestu bez premca su sva coperska napajanja
ciji broj vrtoglavo raste.Evo jednog clanka sa Hrvatskog sajta na tu temu:

http://www.astro.hr/ucionica/radioastronomy/smetnje/

Jedno od pravil za antenu je: "sto vislja to bolja" koje tesko da mozemo ispuniti na srednjim talasima.Prosle zime zamalo da pogine srednjetalasni radioamater "VASIONAC" kada je pao sa drvrta penjuci se da podigne antenu nebili sa bolje cuo.
[ buljko @ 06.11.2008. 18:42 ] @
U bre... nateracete me da aktiviram ovu skalameriju...


[ Bobby1Timmons @ 06.11.2008. 19:10 ] @
Bojim se da cu i ja morati da aktiviram ovaj moj moj sporet, cim ga prepravim da radi i na srednjaka...
Jedino nemam tako dobru antenu...
Oduvek sam govorio da je extra pogibeljno raditi na antenama. U SAD su nam dva tehnicara tako poginula, kad su remontovali neke talasovode na tornju visokom oko 75m. Jezivo.
Evo jedna mala mozgalica na temu visine.
Sto je antena na vecoj visini to bolje radi. E nije tako. Gubici su isti sa visinom, ali ne u odnosu na metar (jer priroda ne poznaje metar kao jedinicu) vec u odnosu na lambda. To je ono antena za 20m na 100m visine, ili antena za 2m na 10m visine...
Ima nacina kako da se mi u gradskim sredinama resimo smetnji. Nije problem u kilovatnim predajnicima, vec u jakim smetnjama i losim prijemnicima. To se da resiti upotrebom preselektora i upotrebom softverskih ili nekih primitivnijih analognih filtera. Jer sto je podrucje posmatranja uze to je kolicina suma manja. To su verovatno amateri koji su radili CW sa filtrima primetili. Dakle sto je propusni opseg manji to je imanje suma, ali to je i uzi spektar onoga sto moze da se cuje. Ja recimo na 60Hz nom filteru za CW vec jako lose cujem (naravno telegrafiju), a ako je rec o bilo kakvoj 'ozbiljnoj' modulaciji (AM,SSB) o filtru uzem od 1900Hz nema ni govora, jer sve sto je uze to vise sece, a za ironiju i na tih 1900Hz je sum OGROMAN. 1920ih godina su dva amerikanca E.Armstrong (reakcijski, superreakcijski, superheterodini prijemnik, SSB, FM itd) i J.Poya (matematicar) razvili teoriju kojom se dokazuje moja tvrdnja iz texta. Odnosno da je sirina prop. opsega direktno povezana sa kolicinom suma. Evo jednog ozbiljnog pitanja:
DA LI BI NEKAKO MOGLO NESTO DA SE ORGANIZUJE SA SAVEZOM, PA DA SE SKLONE SUVISNI IZVORI SMETNJI?
(odnosno oni neaktivni smoprodivljavajuci pojacavaci o kojima je pirat pricao)
Inace nama ovde prodaju copere jako loseg kvaliteta. U SAD coperski sum je manji, a moje kolege iz FCCa su zavrtale jaja tehnomarketima koji su prodavali uredjaje sumnjivog kvaliteta.
[ gane1 @ 06.11.2008. 19:56 ] @
Lepa "skalamerija"!Ali redom-procitah nesto o prekookeanskoj vezi sa par stotina milivata {necu ni blago da se izjasnim o ovome} pa pomenuh slucajno Pakistan!Dali sam nesto propustio,ili se za projektovanje radio veze izmedju kontinenata projektuju stanice sa snagom od pola vata?!?!?!? na frekvencijama oko 165m?Ovo {ako je tacno} predstavlja nemerljiv teorijski doprinos koncipiranju radio veza sa izrazenim akcentom na transkontinentalne veze!Svaka cast!,Ili da bude jasnije No comment!A imam priliku da "naucim" zasto varnici kondezator!Ja sam to davno ucio{zaboravilo se XE-XE},ali se secam da tu ima nesto kao napon izmedju ploca,pa vazduh kao dielektrik {bese 1mm za 1KV},i sad kad ovu nasu mucenicu EL84 stavimo na oko 700V,a ono... kondezatori iz radio-aparata...razmak medju plocama nema ni 0,3mm ...{to bese dodje samo oko 300V ili sam i tablicu mnozenja zaboravio}...muka jedna,sta da se radi-pravljeni su za prijemnik ne za predajnik,pa ljudi morali da vade svaku drugu plocu!Ali-udaljismo se od teme ili je neki {poznavajuci jezik} nisu ni videli!KAKO NAPRAVITI ST PREDAJNIK OD STAROG RADIO APARATA je {mislim} naslov teme,a prica o sporadicima i rasporedom struja po dipolu preti da se pretvori u intelektualnu raspravu o Maksvelovoj teoriji!Ako zivite u gradu-tesko da cete emitovati na ST,preduga antena itd,itd....Za one koji imaju mesta,predlazem pored {sve}mogucih fetova dobru i jeftinu EL84 i bar dvadeset metara zice obavezno sa uzemljenjem kako je predlozeno!Za toruse i ostale egzoticne komponente-mi nemamo ovde RF PARTS...i konacno-kako nakaciti IRF ili cak MRF...na cevni radio!Dakako,nesporna "ingenioznost" tehnicki {ali ne i duhovno} naprednih nacija ce reci "evo resenja"!I ono postoji,mana je samo sto ono ma kakvo bilo resava problem koji nemamo!Kad bi antene produzene zavojnicama zaista dobro radile-svi bi ih koristili!To 'radi'tamo i samo tamo-gde za pravu antenu nema mesta!Ovo je ljudi forum za laike,tehnicke zaljubljenike,pa neka naprave prvi korak bez deljenja dipola na segmente i EZ {ili ko zna kakvog}NEC-a {primedba citaocu-program za "umno i naucno" simuliranje rada anetna}!Stavis EL-ku,zakacis je u anodu EL-ke iz radija i to je to!"Vozi Misko"-prostije nema!I ne treba vam za to macevanje sa ulaznim i ostalim impedansama,torusima,filterima n-tog reda,prednaponima,stampanim plocicama,ispravljacima,{dugacak je spisak}...jedna EL84 i to je to!I da dodam-iskljucite zvucnik,a na radiju pritisnite tipku GR,na prikljucek za gramofon uvedite CD i ...to je to!Najprostije i najjeftinije!Svakako ne i najbolje,ali za praksu dovoljno dobro!Mada bi moglo "u korak sa vremenom" da se prica i o SDR....nema kraja prici,i ne mislim da je ovaj forum pravo mesto za to!
[ yu1ny @ 06.11.2008. 20:27 ] @
U pravu si gane 1, ovo je ipak forum za učenje elektronike, pomoć u konstrukcijama uređaja i antena...

Ipak, nekolicini (u koje se i ja ubrajam) interesantno je pročitati lična iskustva i praćenje malo "nestandardnih" frekvencija.
Priča je otišla u neke druge vode, SWL većinom i ne bi bilo loše da se vratimo na temu.
Slobodno otvorite novu temu o SWL.

Pozdrav.
[ Bobby1Timmons @ 06.11.2008. 20:57 ] @
E gane sad je malo mnogo. Kod majstora mrzim jer su toliko nadmeni da misle da sve znaju. Da si citao, a ne nagadjao, sta smo mi ovde pisali mozda bi primetio da je rec o vezi na 20m SA PREDAJNIKOM OD PAR STOTINA MILIVATA. A o Maksvelu necemo, posto sam na njegovoj teoriji diplomirao i mogu da jedem Maksvelove fanove za dorucak.
Druga stvar, ja mozda i jesam samo glupi inzenjer, ali sam potekao odavde. To hocu da kazem da nisam puki teoreticar vec covek seljak koji je radio i sa cevnim predajnicima, i prijemnicima i pravio takvih jedan lep broj. To sto znam ponesto mi nije iz glave izbacilo tvoju dragu EL84 iz glave, a ni sve one opekotine koje mi je VF iz nje napravio.
Da si malo bolje ucio, znao bi i da do probojne jonizacije kada je VF u pitanju dolazi i na manjim naponima od 1000V po milimetru. A zasto, to pise u tim tvojim skolskim knjigama koje bi mogao da potrazis.
A evo, na tvoju veliku radost, moj prvi predajnik u zivotu je bio po slicnoj semi kao onaj tvoj, samo sa cevkom 6L6.
I jos par reci o tom predajniku. Da onaj ko je tu napamet naucenu shemu konstruisao nije znao za impedanse i ostala NEBITNA INTELEKTUALNA S..NJA to nikada i nikome ne bi ni proradilo.
Cilj je da resenje bude jednostavno i radi sto bolje, ne da bude jednostavno i radi sto losije. (sto me podseti na Zikinu dinastiju kad Her Zika kaze: ' E Daro svaka ti cast, ti kad kazes nesto kazes malo, al glupo...')
Sa jednom stvari cu se sloziti, a to je da smo od ST predajnika tipa SOLO OSCILATOR dosli do Maksvela i to mojom zaslugom, zbog cega se verovali ili ne KAJEM!
Od sad samo o temi. CASNA PIONRSKA!!!!!!!!!!!

[Ovu poruku je menjao Bobby1Timmons dana 06.11.2008. u 22:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Bobby1Timmons dana 06.11.2008. u 23:06 GMT+1]
[ radio pirat @ 06.11.2008. 22:14 ] @
Hajde da otvorimo novu temu i tamo nastavimo ove vrlo zanimljive prepiske.
Sakriveni smo u naslovu sasvim drugom temom i zainteresovani nemogu da nas nadju.
predlazem : Neamaterski bandovi -SWL i samogradnje-
Ova nasa diskusija koliko vidim najvise je pracena zadnjih dana.
144 komentara i 4168 puta procitana
[ radio pirat @ 06.11.2008. 22:27 ] @
Bobby cujemo se na srednjacima.Moze?
[ Bobby1Timmons @ 06.11.2008. 23:16 ] @
Naravski prate, cim posavim neku antenu. Trenutno kuburim sa komsilukom. Bio sam postavio neku antenicu ali nije bila dobra (cista improvizacija), pa je upadala komsiji u telefon. I pre nego sto sam stigo sve to da sredim na vratima mi se pojavi doticni sa pricom da mu je moja stanica 'spalila' kompijuter u kolima...
Cudan neki momak.
Ja istina nisam ovde za stalno. Bicu do januara, a onda se vracam na Divlji Zapad...
Slazem se da otvoris temu sa naslovom koji si predlozio. Definitvno nas postoji koji se zanimamo za to.
[ gane1 @ 07.11.2008. 07:29 ] @
Nije lose sto zivis u uverenju da si rekao "mnogo-a pametno"!Ali ko se hvali....!Na zapadu ljudi uglavnom nauce-kad pricaju da malo kazu,{imam iskustva i sa "divljeg zapada" i to visegodisnja}!Ostalo necu da komentarisem,jer vise govori o onome koje to rekao nego o bilo cemu drugom,a o temi-najmanje!Razlog mog ucestvovanja u diskusiji sa ljudima ne lezi u tome da "prodajem" pamet i/ili znanje,vec da pomognem koliko mogu nekome ko sa necim pocinje-naravno ako mogu i znam!Uveren sam da raspredanje teorija bilo koje vrste moze samo da ljude "uplasi",deprimira i navede ih na odustajanje sto bar ja ne zelim.Svako ima prava i treba da se bavi onime sto voli,ali kako je dosta laika na forumu treba formu pomoci konciprati tako da bude na srpskom-da ljudi razumeju o cemu se radi dok ne nauce vise.Bar tako ja shvatam Forum.Jer buducnost svega pa i interesovanja za nesto pre svega zavisi od uspesnosti prvih koraka...!
[ Bobby1Timmons @ 07.11.2008. 16:11 ] @
Tacno. Bitno je da ljude prvo zainteresujes za nesto. Teorija se posle lako nauci, koga zanima. A onaj citat na koji si se zgrozio nije bio sa ciljem da pokaze ko je koliko i kako nesto rekao vec je bilo cisto morfoloski najslicniji prethodnoj recenici.
A mislim da je najbolje kada coveku dajes neku shemu, da mu kazes i kako, odnosno zasto to tako radi, jer je (barem ja tako mislim) mnogo gore ako ispred sebe ima uredjaj koji je napravio kao dresirani majmun, i nema pojma kako to nesto radi.
Meni se nesto tako desilo par puta, kao klincu kada sam pocinjao da se bavim ovime, i koliko se secam osecaj je bio prilicno bezveze. Ako je elektronika nekome hobi, trebalo bi da mu pricinjava zadovoljstvo. A sad dosta filozofiranja.
P.S. I meni su simpaticna tvoja ubedjenja. A moje skole i znanja mi je dosta, a i bivao sam ocenjivan od kompetentnih osoba, tako da nemam potrebu nikome da se dokazujem. Takodje, da ponovim, drago mi je da postoje ljudi koji kao ti , radio pirat i jos neki ovde poseduju strahovito veliko prakticno znanje. Istina, za tebe ne znam koliko dugo se bavis ovime, ali pirat rece da ima 36g. konstruktorsko/amaterskog iskustva. Ja imam svega tri godine vise, ali zivota.
[ dr.zmaj @ 07.11.2008. 20:29 ] @
U pravu je gane1, hajde da se vratimo na temu. Ono sa upotrebom sijalice redno sa antenom ne uspeva odnosno sijalica nece da zasvetli ni u jednom slucaju. Sijalica je za 2.5V 0.3A. Osim toga od jucer nesto se desilo u radio prijemniku jer ne dobijam vise ton, oscilator radi jer na drugom kontrolnom prijemniku imam signal ali ne cuje se vise muzika. Probao sam da zamenim EL84 u prijemniku ali isto. Probao sam bez oscilatora da vidim da li prijemnik radi, radi ali na max. jacine cuje se veoma tiho. Da li je neka cevka otisla, menjao sam ECH81 ali nije do nje, Ostala je cevka EABC80 da je proverim ali nemam takvu u rezervi, to je dupla trioda i nalazi se pored EL84. Da li cevka svetli kada je neispravna? Da li ima neku zamenu.
[ Papak01 @ 07.11.2008. 21:29 ] @
Postoji mogucnost da ti je ogluvela izlazna nf cev EL84, ali ako se to samoutisanje prijemnika naglo desilo, pre ce biti da ti je neki kondenzator otisao, sto je u tim starim lampasima cest slucaj. Izmeri andni napon na cevima, a onda ako imas osciloskop pogledaj da li ima nf napona iza detektora. Ako osciloskop nemas (preporucujem ti da nabavis krecu se od 30 do 100evra), mozes radio da ukljucis na gr i da dovedes neki signal iz recimo CD plejera na gr ulaz, pa vidi da li i onda slabo radi. Ako sumnjas na cev, uzmi EL84 iz drugog radia (ispravnog) i zameni u ovaj neispravni, pa vidi sta se desava. Iskreno, sumnjam da ti cev vise ne valja, ali vredi proveriti. Ja nisam strucan kao Bobby, tvojih sam godina, ali da ti kazem da bi ta mala sijalica morala da svetli bar negde, ako se to ne desava moze biti da ti ne ide dovoljno VFa na antenu, sto bi objasnilo i tvoje muke sa malim dometom. Uzmi i uradi kao sto su ti rekli. Vezi jedan kraj L2 na uzemljenje, a drugi preko te sijalice na antenu. Ako ni onda ne zasvetli, znaci da ti je antena isuvise kratka, pa pokusaj da je produzis nekim kalemom vezanim na red. Pre toga uzmi i napravi od tvrde zice 1.5mm jedno tri/cetiri navojka i neka precnik zavojnice bude oko 30mm, pa krajeve zalemi na neku malu sijalicu, i onda kad ukljucis predajnik polako priblizavaj ovaj kalem sa sijalicom izlaznom kalemu predajnika. Ako ti predajnik radi iole normalno morala bi da zasija. Nemoj mnogo da priblizavas da ti sijalica ne pregori. Ja evo bas sad sastavljam modulator za moj srednjetalasni predajnik. Ovaj VF deo ima prilicno veliku snagu. Za modulator cu da upotrebim EL84 i to je to... Trebalo bi da radi, ali cemo da vidimo.
P.S. Meni je jedan RR prijemnik imao takve simptome a greska je bila u potenciometru. Pogledaj i to. EZ 80 ti je duodioda/ispravljacica, EABC80 detektor (ili demodulator ako tako vise volis), EF89 medjufrekventni pojacavac, ECH81 ti je AM mesac (heptoda) i oscilator (trioda), a ona duotrioda (oklopljena cev na limenoj kucici -verovatno ECC85) ti je VF pojacavac i samooscilujuci mesac. Moze biti i da je jedna oscilator, a druga mesac, iskreno, ne secam se kako se to radi u lampasima,(trebalo bi da bude kao sto sam prvo rekao, jer su nivoi na FM jako mali)! Ona cev bez oznake je EL84.

[Ovu poruku je menjao Papak01 dana 07.11.2008. u 22:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Papak01 dana 07.11.2008. u 22:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Papak01 dana 07.11.2008. u 22:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Papak01 dana 08.11.2008. u 00:12 GMT+1]
[ radio pirat @ 07.11.2008. 22:41 ] @
Papak ukluci se na CB
[ Papak01 @ 07.11.2008. 23:04 ] @
Cime da se ukljucim na CB? Nemam ni antenu ni stanicu za CB... Ako je nesto bitno imas SMS, mail itd...
[ radio pirat @ 07.11.2008. 23:25 ] @
Jeli Rakal u funkciji
[ peca26000 @ 08.11.2008. 06:06 ] @
Dr.zmaj jedno pitanje za tebe na kojoj frekvenciji ili skali radioaparata zelis da emitujes?

To je bitno kako bi taj predajnik radio donekle kako treba! E onda po tvom odgovoru, drugi ce dati odgovor sta da rdis sto se tice predajnika? Jer nesto sam procitao da nece sijalica da zasija , sto naravno nemora da je antena? ali ako ti radis na 1300KHz onda treba i broj navojaka da se poveca na anodnom kalemu da bi donekle dobro radio !
Odaberi frekvenciju koju ti smatras da ti najvise odgovara pa ces dobiti najbolji odgovor gde bi bilo to najbolje i sta da radis sa predajnikom.
Prijemnik ces najlase da sredis ako krenes od ispravljacice kako je pomenuto EZ80 i treca nozica oko 250v jednosmernog napona vidi i napone na elektrolitu sa 2X 50uF !!! tu oprez!!!

Meni je bio omiljeni radio RR-230 najbolji prijemnik. Evo nesto korisno http://www.stariradio.com/

Buljko nemoj to da ukljucujes ako do skora to nije radilo!!! Mozes napraviti totalni haos .

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 08.11.2008. u 07:18 GMT+1]
[ dr.zmaj @ 08.11.2008. 07:47 ] @
Hteo bih da radim na 1300KHz ili 1500KHz. Sto se tice EL84 probao sam i nju da zamenim ali i dalje radi veoma tiho.
[ Papak01 @ 08.11.2008. 11:35 ] @
Rakal je u funkciji, sto ne bi bio, ali nemam antenu.
Dakle Drazene, ako nije EL84, na konju si, onda ti je ostalo samo da pogledas anodni napon, kao sto ti je peca rekao, pa ako je dobar pogledaj ostale R i C oko izlazne cevi. Verovatno je neki manji kvar.
Da li si probao ono sa sijalicom i par navojaka zice?
[ peca26000 @ 08.11.2008. 15:58 ] @
Evo shema za Dr.zmaj ovo ti je priblizna shema tog tvog radija.Za podatke kalema cu ti dati ali prvo mi opisi koji je precnik cevi da bi ti izracunao priblizan broj navojaka za tu frekvenciju koju si opisao neidu ti podaci malo ce se razlikuje jer mora da se doda zica ! I onda ce da zasija sijalica i domet ce biti veci !
Pozdrav
[ gane1 @ 09.11.2008. 06:47 ] @
Prvo probajte da sijalicu vezete izmedju prikljucaka za antenu i uzemljenje,sa 250V anodnog napona ta mala sijalica koju si naveo mora da izgori,ima tu snage,psto ti je radio "mrtav",pocni da meris napon na anodi EL84 i napon na ulazu u izlazni transformator,mora da se razlikuju za desetak volti-mozda i malo manje zavisno od stanja EL-ke u radiju,ili pogledaj dali se usijava ta cev u radiju jer se desi da "crkne" izlazni trafo u radiju pa trafo vise nije trafo.Inace EABC80 nije dupla trioda,to je samo jedna trioda sa vise dioda i bas zbog tih dioda je obicno ugradjivana u prijemnike koji imaju i UKT.Inace onaj "predajnik" radi na oko 1600Khz ili na vise {otvoren kondezator u prijemniku kad ga slusate},sve veze u oscilatoru neka vam budu sto krace,ne duze od desetak santimetara,kod njega je povratna sprega vrlo jaka i mora da osciluje i radi,za prigusnicu procitajte sta je napisao PECA26000,slobodno stavite prigusnicu od starog MF ako imate,ako nemate pisite,izracunacu neku koja radi!Pomenuse neko duzinu "iskustva" pa da kazem i ja neku rec...vise od 30.godina imam RA klasu,i vise od 40.godina iskustva u gradnjama,zadnjih dvadeset od elektronike zivim!
[ peca26000 @ 09.11.2008. 12:28 ] @
Dobro gane1 nije problem ja nemam to iskustvo ali ajde sad ti teraj coveka da mota tu prigusnicu !

i jos nesto ja ovo nisam pisao to je tvoj komentar gane1
Citat:
za prigusnicu procitajte sta je napisao PECA26000,slobodno stavite prigusnicu od starog MF ako imate,ako nemate pisite,izracunacu neku koja radi!

a ovo je bio moj komentar ,tek toliko da nebude zabune oko cega sta!
Citat:
Izvadi iz MF-a onu jednu prigusnicu moze da posluzi za pocetak dok se ne snadjes.To su one dve kutije aluminijumske unutra ima po dve u svakoj.

tu koliko vidim nisam pisao o iskustvu niti o motanju ! ;(

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 09.11.2008. u 13:40 GMT+1]
[ Bobby1Timmons @ 09.11.2008. 13:50 ] @
Ma u pravu je peca, nemojte da maltretirate coveka da mota prigusnice. Radice to i sa kalemom iz MFa.
Citao sam malo i o onom prijemniku sto se pokvario... Sve je OK, ali jedino ne vidim ko je rekao da je EABC80 duotrioda. To bese unutra jedna dioda i jedna trioda/duodioda. Pa su od nje pravili i AM detektor i neku verziju FM detektora. Boze koliko su nam poluprvodnici olaksali zivot!
Inace neko je ovde postavio link za sajt sa nekim lampasima. Bio sam tamo i skino one Zidanove knjige, i nadjem jedno simpaticno resenje mosnog voltmetra za podesavanje racia. Napravio sam to (samo sa fetovima) i odusevilo me kako lepo radi. U profi radu sam vidjao drugacije konstruisane instrumente iste svrhe (ovo drugacije, citaj MNOGO KOMPLIKOVANIJE), koji nisu radili toliko pouzdano.
Drazene imam jedan mali savet za tebe. Nemoj da napajas taj tvoj pedajnik iz radija (znam da cete sad da me napadnete kako ce onda da dobije modulaciju), nego zrtvuj jedan radio, i od njega napravi cestito napajanje sa 250VDC i 6.3VAC za grejanje. I ako se odlucis na tako nesto NI SLUCAJNO nemoj da koristis EZ80 za ispravljac nego nadji neke diode. Ja se secam da sam koristio po dve 1N4007 vezane u paralelu, ali nema potrebe. Po jedna je sasvim dovoljna. A mozes i da koristis neki grecov spoj pa da uzmes samo jedan 250V namotaj....
Ma postoje razne kombinacije, sad na tu temu moze da se pise letnji dan do podne. Bitno da napravis napajanje. A kad rasturis radio, dobijes i izlazni trafo koji mozes da koristis kao modulacioni, zatim jos jedan promenljivi kondenzator itd. Znaci zrtvujes jedan radio i napravis malo ozbiljniji predajnik. Ali prvo napravi onaj ganetov predajnik da valja, pa tek onda to. Kao sto neko ovde rece, ako ne moze ni onu malu sijalicu da upali (a trabalo bi da je spali ako radi), to nesto opasno nije u redu. Pozeljno je da ti vodovi budu sto kraci, ali nije toliko kriticno. To postaje bitno tek na frekvencijama visim od 20ak MHz. Ajde malo ono Tito partija omladina akcija (rakija) vec danima experimentises, a ja se spremam da te slusam :)!

P.S. Salim se. Niko se nije naucen rodio, a najbolje se uci experimentom. Samo ti sljakaj dok ne podesis taj predajnik da radi kako treba. To kad uradis napravi po onoj drugoj shemi.
[ dr.zmaj @ 09.11.2008. 14:36 ] @
Samo da vam javim nije nista crklo. Jedna zica koja ide na potenciometar koji daje bas tonove je pukla. Sada prijemnik radi normalno.
[ peca26000 @ 09.11.2008. 16:13 ] @
Nije me mrzelo da vidim sta je to .A vidim ima triodu i 3 diode?
[ Bobby1Timmons @ 09.11.2008. 16:18 ] @
Pa da. Standardni kvar u radijima starim 50 godina. Tu su svi provodnici truli... 1987. mi je jedan prijatelj iz Novog Sada doneo radio iz 1920e god. na popravku. Za divno cudo cevi, kondenzatori i par otpornika, sve je bilo ispravno, ali nije hteo da proradi. Satima i satima sam ja pregledao sve po radiju, dok mi u jednom trenutku, kada sam vec postajao ocajan nije za oko zapala pokidana zicica koja je isla sa zavojnice za reakciju. U pitanju je bio verovali ili ne audion sa jednom triodom i jedan stepen niske sa istom takvom... Naravno audio trafo, pa sve to na visokoomski zvucnik u trubi....
[ peca26000 @ 09.11.2008. 16:24 ] @
Mora da si naisao na radio koji koristi elekromagnet i trafo za taj magnet pa jos 2 trafo za visokoomski zvucnik
[ Bobby1Timmons @ 09.11.2008. 17:01 ] @
Trudio sam se da skontam sta si hteo da kazes, ali nisam uspeo. Molim te ponovi, ali ovaj put malo preciznije?
kakv elektromagnet?
To je bio kao sto napisah audion sa jednim stepenom niske ili kako se to obelezava 0-V-1. lzlazna impedansa cevi je bila nesto oko 10Koma, ne secam se tacno, ali je zvucnik bio 1kom ski (to mu je impedansa, ne termogeni otpor).
[ dr.zmaj @ 09.11.2008. 17:12 ] @
Evo ovako, cev na koju zelim da namotam zicu je plasticna cev koja se koristi za odvod ispod umivaonika i ostalih sanitarnih uredjaja, ona bela ciji je precnik izmeren pomicnim merilom 38mm. Kao sto rece Bobby1Timmons, da zrtvujem jedan radio, nema problema imam jedan sa kojeg skidam delove, tako da mogu kasnije da iskoristim sasiju za novi predajnik. Ali hajde da pokusam prvo da zavrsim ovo sto sam poceo.
[ Bobby1Timmons @ 09.11.2008. 17:51 ] @
Nema potrebe da ti bilo ko proracunava kalemove. Napisacu ti dve veoma proste jednacine iz kojih ces sve moci sam da izracunas.

1. Induktivnost u paralelnom oscilatornom kolu rezonantne ucestanosti f , kapaciteta C, i parazitne kapacitivnosti Cx racuna se ovako:

L=1/(4*pi^2**f^2*(C+Cx))

Cx je diskretna velicina (ne bas, ali za tebe jeste), u tvom slucaju iznosice oko 15pF. Sa tom pretpostavkom neces mnogo pogresiti. Ako f izrazis u Hz, a C i Cx u Faradima, induktivnost ce ti biti u henrijima.



2.Induktivnos solenoida duzine kalema l, broja namotaja N, povrsine poprecnog preseka S racuna se ovako:

L=((mi nula)*(mi relativno)*N^2*S)/ l

Mi nula je konstanta magnetske permeabilnosti vakuuma i iznosi 1,256*10^(-6) H/m (henrija po metru). Za mi relativno ces uzeti da je 1, zato sto se permeabilnosti vakuuma i vazduha malo razlikuju. S je izrazeno u m^2, l u m, a induktivnost u H! Iz prethodne jednacine dakle sledi da se broj navojaka N racuna ovako:

N= kvadratni koren iz ((L*l)/(mi nula*S))

Ova jednacina vazi samo ako su navojci u jednom sloju. Ako imas vise slojeva, ova jednacina se menja jer se pojavljuje i medjuinduktivnost slojeva.

Svako ko je zavrsio sedmi osnovne moze da odradi ove jednacine bez problema, tako da sa nadam da nikoga nisam uplasio.
[ peca26000 @ 09.11.2008. 18:00 ] @
Slazem se i ja ali cu da coveku olaksam posao a i drugima ako to zele.Ja to volim vise sazvakano i na gotovo .
Nadam se da nece zameriti Bobby1Timmons
Evo jedan koristan program iz dosa koji lepo radi samo se ubace podaci i gotovo.
Dr.zmaj evo od prilike racunao sam sa ovim programom ide 55 navojaka na telo 39mm zica 1mm na 220Pf to vazi samo za onaj namotaj sto ti je po ganetovom radjeno na cini mi se 36navojaka da je tako u semi ti sad dodaj ili namotaj samo taj deo zavojnice koji je bio 36navojaka.Znaci samo taj deo namotaja a ostalo neka bude po starom!
Mislim da je sad lakse ovako? Bar ce zavojnica imati neki tamo takozvani Q faktor tako sam cuo za to ? Stavio sam da je rezonantna frekvencija 1.4MHz



[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 09.11.2008. u 19:27 GMT+1]
[ Bobby1Timmons @ 09.11.2008. 18:10 ] @
Pa sto bih zamerio? Program je sjajan! Bas sam se odusevio!!!!!!!!!!!!!!
Skinuo sam ga momentalno. Svidjaju mi se takve aplikacije koje coveku zivot cine jednostavnijim :)

Ali i dalje sam misljenja da covek treba da zna neke sitnice, poput onoga sto sam napisao.
Inace Drazene, izvod na kalemu napravi na jednoj sestini ili petini od ukupnog broja navojaka (naravno brojis od mase navise), to ces morati da utvrdis experimentom, jer od tog izvoda zavisi povratna sprega.
[ dr.zmaj @ 09.11.2008. 18:31 ] @
Po proracunu ispada da je to 28 navojaka. A sta je sa antenskim kalemom, kad vec njega spominjem da li onaj kraj antenskog kalema koji ide u uzemljenje mogu da spojim sa metalnom sasijom prijemnika koju sam uzemljio.
Koliko ima kapacitet onaj veliki promenljivi kondezator iz prijemnika, koliko vidim on ima dva kondezatora, koji da koristim da bi imao 220pf.
[ peca26000 @ 09.11.2008. 18:39 ] @
pa oba su 2 X 500Pf ali ti uzmi onaj jedan i stavi ga na pola i to ti je tu na 250Pf
Pazi onaj namotaj sto je na 36 sad treba na 50-5 navojaka ostalo ostavi po starom a ako imas radijatore u stanu tu zicu sto je za uzemljenje kalema rokni tamo :)

Evo jedan program za antene i jedan za trafoe moze nekome da zatreba.Ali nije za ove stvari.
[ dr.zmaj @ 09.11.2008. 18:47 ] @
Ma ja sam sproveo zicu za uzemljenje do metalne cevi koju sam zakucao jedno pola metra u zemlju, inace zivim u kuci, a eksperimentisem na spratu.
[ old.man @ 09.11.2008. 19:45 ] @
Citat:
peca26000:Evo jedan program za antene i jedan za trafoe moze nekome da zatreba.Ali nije za ove stvari.

e Popa je stvarno prakticar... na sve misli... prvi program za trafoe, koji sam video, a koji ima kontrolu ispune prozora.
[ peca26000 @ 09.11.2008. 19:52 ] @
Sve je to provereno i radi.Sto je najbitnije! A nema zavrzlame i digitrona,papira.
Obozavam sazvakane stvari .
Usput jedno pitanje za mrezni trafo iz radija .Koliku struju trpi taj trafo na izlazima .Ima li negde podatak za T59 i T58 ????????
[ Bobby1Timmons @ 09.11.2008. 20:19 ] @
Programi su ludacki... Ovaj za trafoe mi se jos vise svidja.
One Zidanove knjizice su super. Sad sam uzeo da pravim vobler sa tri cevi. ECH81 i EF80. Shema je sasvim ok. Ima sopstveni oscilator na 4MHz koji se seta testerom iz osciloskopa, i mesa sa signalom iz najobicnijeg signal generatora. Onaj mrezni trafo iz radija na 250V daje max 100mA po kalemu, onaj na 6.3V daje par ampera, nisam siguran. Drazene, poslusaj me, uzmi trozilni kabal i povezi sasiju na zuto-zelenu zicu. na tah nacin ce ti sasija biti povezana na kucno uzemljenje i nemas nikakve frke. Onda mozes donji kraj L2 na masu i uzivaj.

[Ovu poruku je menjao Bobby1Timmons dana 09.11.2008. u 21:29 GMT+1]
[ dr.zmaj @ 10.11.2008. 13:45 ] @
To sam i mislio da uradim, posto ovi stari prijemnici imaju dvozilni naponski kabl. Uradicu novi kalem sa odgovarajucim brojem zavoja pa cu da vidim da li ce domet biti veci odnosno da li ce se sijalica u antenskom kalemu upaliti, sto cisto sumnjam u to. Ipak je malo razocaravajuce da toliko truda ulozite u nesto a ne postizete nista. Ukoliko ne uspem probacu jos da napravim jedan kompletan predajnik. Malo sam razocaran dosadasnjim uspehom, jer sa malom spijun bubom ostvarujem veci domet. Ostaju samo price da ta sema funkcionise ali niko da proba da napravi i proveri semu.
Da nije problem sto sam umesto 1000pF stavio 1500pF i umesto onog od 100pF stavio sam 200pF.

[Ovu poruku je menjao dr.zmaj dana 10.11.2008. u 14:58 GMT+1]
[ peca26000 @ 10.11.2008. 14:28 ] @
Ma ne bre sve je to ok .Ja sam to napravio sa 15 godina i bio vise odusevljen dometom nego spijun bubicom .
Neku glupost imas ali koju to ces videti sa drugim kalemom treba ipak malo vise navojaka jer je to dosta dalje od 1400-1800KHz veliki je raspon a kalem ima rezonancu za nekih 300KHz
Nadam se da ces posle biti vise nego zadovoljan taj prdajnik sto ti dao gane1 shemu to je provereno!!! samo ti sad ides dosta nize od one frekvencije pa se zato pojacanje u kalemu drasticno menja a antenu imas kratku pa sve kad se sabere ide lose ali to ce proci jer svaki je pocetak tezak.
Bas ako budes imao problem i sa tim drugim ja cu uraditi jedan takav isti pa cu da slikam sta sam radio i da probam na 20 metara zice bas da vidim ali cu ipak da sacekam da uradis onaj kalem pa probaj nista drugo ne menjaj mozda onaj sto je 1000pF da stavis 10.000pF zbog nize frekvencije moras i kapacitete da dodas tako da malo po malo i radice .
Pozdrav
[ Bobby1Timmons @ 10.11.2008. 22:01 ] @
Drazene covece ta ganetova shema je ama bas svima radila. Ja sam ko klinac pravio takav predajnik, samo sam koristio malo jacu cev (6L6) i radio je besprekorno. Toliko besprekorno da me je ceo komsiluk (sire gledano) cudno posmatrao. Ako ga nadjem u podrumu slikacu ga detaljno, pa cu postaviti ovde. ja sam to istina pravio malo drugacije. Imao je sopstveni modulator, ali je VF deo isti. Nema stajanja. Kao sto rekoh, sve je u experimentisanju. Nema te skole koja moze da te nauci onome sto saznas iz experimenata. Mislim da ce to biti dobro. Kazi mi u kom si delu grada, da vidim da li vredi da te osluskujem? I da, za malo da zaboravim, da li si napravio antenoskop?

P.S. Vobler radi ko zmaj... Jedino sam se danas ceo dan zezao sa jednim potenciometrom koji mora da bude od 500oma, i mora da bude bar 3W, a nisam imao ni jedan takav. Na kraju sam ga kupio, i ODRALI SU ME. Uglavnom, zadnja dva sata, snimam krive prop. opsega svih mogucih osc. kola koja imam i MF pojacavaca par prijemnika koje sam nasao. Sad ide tezi deo rada - KUTIJA. Ceo zivot se bavim elektronikom, i ceo zivot kuburim sa kutijama.
[ peca26000 @ 10.11.2008. 22:27 ] @
U potpunosti si upravu za vecinu opisanih stvari a pogotovo za kutiju .Obicno uredaji zavrse posle u karton kutiji i po obicaju u podrum ili tavan a posle u zaborav.
[ Bobby1Timmons @ 10.11.2008. 22:39 ] @
To je sa uredjajima koji su mi nesto znacili. A oni manje bitni se vuku po ostavama dok mi ne zatreba neki deo , pa onda secice i cvik-cvik... Boga pitaj koliko sam napravio prijemnika , predajnika, raznih uredjaja koji su tako zavrsili. Posle mi bude zao, ali kako nas narod kaze: 'Posle je..nja nema kajanja'. Za ceo zivot sam sacuvao mozda nekih 30 ili 40 raznih uredjaja, koji su naravno odmah po izgradnji bili ugradjeni u odgovarajuce kutije.
[ gane1 @ 11.11.2008. 07:53 ] @
Opet vi sa spajanjem uzemljenja na masu...probajte...ali nista od toga!Prigusnica iz MF trafoa odlicno radi,a za proracun oscilatora-e to zaboravite!Tacno je da se moze softver napisati tako da za odredjeno L i C izracuna rezonantnu frekvenciju,ali to "ne vazi" za ovaj slucaj!Ne vazi zato sto antena kao radno opterecenja vuce oscilator,a program to ne uzoma u obzir!Dakle,program jeste dobar,{i nije "problem" u programu} ali se ne moze primeniti na ovaj slucaj jer antena ucestvuje u "vucenju" oscilatora!Stvarno je cudno i zanimljivo i kako se oko par elemenata podize ovolika "prasina"!Ponavljam da je spoj dokazan i proveren,sigurno radi ako se sve ranije receno ispostuje!I obavezno napravite neko uzemljenje,bez njega je to radilo nikako.Dodajte mu jos deset-dvadeset navoja i necete se ni naci na skali radio aparata,pa ko hoce da gubi vreme nek izvoliTaj se oscilator cuje na prijemniku na par mesta,ali je prava frekvencija ona na kojoj je signal najjaci,a sto se cuje na vise mesta nije pitanje ove teme ali tu zasluge nosi i prijemnik sam i na to ne obracajte paznju!Vezuje se samo jedna sekcija kondezatora i za najbolji rad treba da bude otvoren oko jedne trecina ali zavisno od antene podesite ga kako je ranije pisano iznenadicite se kolike su razlike u cujnosti posle podesavanja,mada se {znatno redje} desavalo da se sve "ubode" od prve,ali svakako treba proveriti.I bez navedenog podesavanja se to lepo i dobro culo,ali kad proverite za vasu antenu gde je maksimum snage onda je to bilo jos bolje!
EABC80 je koriscena uz Foster-Selijev diskriminator,jedan od ranijih FM detektora..a sto napisa PECA za stalni magnet-ima i to!Vrlo stari radio aparati nisu imali zvucnik sa stalnim magnetom,vec je zvucnik imao jezgro od gvozdja na kome je motan jedan namotaj koji je cesto sluzio i kao filterska prigusnica {bio je vezan izmedju polova elektorlita},pa se proticanjem struje magnetio zvucnik koji je posle strujom NF frekvencija napajan kao i "normalni" zvucnici,cak ima i jedan "majstorski" izraz za takve radio aparate,danas na trzistu takav radio aparat kompletan i ispravan vredi dosta para i ne savetujem da ista sto je napravljeno posle 1950 rasturate za delove!Cak su najskuplji prijemnici koji su imali promenljive kondezatore sa liskunskom izolacijom izmedju ploca,nisu imali MF {znaci nisu ni bili superheterodini} nego super reakcijski {ficukasi}!
PS
O 1N4007 i slicnim diodama umesto EZ80:
Imati na umu da- EZ80 pocinje da daje napon kad se i ostale cevi ugreju pa elektrolit moze da bude i za 300V probojnog napona,cesto je bio u prijemnicima za oko 285V ako se secam dobro,ali ako stavite umesto EZ80 diode e onda "nije svejedno"...naim,u momentu ukljucenja prijemnika napon je 250V iz trafoa uvecan za koren iz dva,pa to "ispadne" malo vise od 350V a to je napon na kome svaki elektrolit iz radio aparat uz glasan prasak bukvalno puca,izlece mu gumeni cep koji najcesce svi oni imaju,po prostoriji se siri neprijatan miris itd...havarija!Znaci ako zelite da stavite diode umesto EZ80 obavezno promenite elektrolit i uzmite neki sa bar 400V radnog napona,sad ima tu jedna druga "muka",radio aparat ima dupli elektrolit pa cete njegov fizicki "jedan" elektrolit morati da zamenite sa danasnja dva pa to i nije narocito prakticno a i sama zamena je malo mehanicki zahtevna jer treba naci nacin kako da pricvrstite i smestite dva elektrolita umesto jednog tim pre sto danas elektroliti nemaju onaj sraf za sasiju!Opisan proboj elektrolita zna da bude ozbiljno opasan,bio sam svedok nekoliko slucajeva gde su se u momentu ukljucenja {a posle proboja elektrolita} diode bukvalno razletele fizicki,prosto su eksplodirale i komadi su se zabijali u zid,ona kapica na vrhu elektrolita izleti i udari u plafon uz prasak...Nista ne preterujem,nemojte da gledate sta ce se desiti kad probate ako nista sigurni,gledajte malo sa strane,sa distance.ili jos bolje stavite neki otpor izmedju 1-10 oma na red sa diodom pa ce u pokusaju paljevine "stradati" otpornik a ne graditelj!U osigurace nemojte da se uzdate,cak ni hemijski osiguraci nisu uspeli da zastite diodu ili tranzistor od pregorevanja {pokusali MAGNAVOX ,NAP-Nothern American Phillips,TCE- Thompson consumer electronic...}.
Sve ovo nema za cilj da vas odvrati od gradnje,ali postujte tih 250V DC,nije to napon za igranje,a procesi se dogadjaju vrlo brzo,trenutno pri samom ukljucenju,i imajte na umu da nije otrcana fraza-taj napon je smrtno opasan,vodite racuna!
Trafoi T58 i T59 se izuzev grejanja ne razlikuju i daju 80 miliampera struje!

[Ovu poruku je menjao gane1 dana 11.11.2008. u 10:12 GMT+1]
[ Bobby1Timmons @ 11.11.2008. 10:08 ] @
Au gane covece, ala si ti tvrdoglav... Ako sasiju vezes ZA UZEMLJENJE, onda se ona ponasa kako parce provodnika izmedju L2 i UZEMLJENJA. I objasni mi zasto je pace cevi zabodeno 0.5m u zemlju bolje od kucnog uzemljenja odradjenog sa cestitom sondom (ili vise njih, cesto 3 komada u trougao)? Niko mu nije rekao da veze kraj L2 na golu masu, zato sto bi to bilo kao da visi u vazduhu, i domet mu ne bi bio nista bolji. Izuzev naravno ako radio nema onaj mali C razdelnik izmedju faze i nule ispred trafoa ( cini mi se 2x20000 ili 2x10000pF) onda ce mu sasija biti uzemljena preko nule zato sto je kapacitet naznacene vrednosti gotovo kratak spoj na frekvenciji od 1500 ili 1800kHz. To pricam o onome Xc=1/omega*C.
No dobro. Za EZ80 si u pravu, ali danas u prodaji postoje NOVI elektroliti od 350 i 450V kapaciteta 47mikroF, koji su prilicno jeftini. Inace svidja mi se resenje sa otpornikom. Video sam vec to negde, prilicno davno u jednom lampasu marke Ingelen koji sam popravljlao, a neko pre mene je menjao ispravljacicu diodama... To za elektrolite si takodje veoma plastivno objasnio. Ja sam cuo price da je par ljudi od toga bilo ozbiljno osakacejno. Ti stari elektroliti 'AVALA' itd.. su bar imali kapicu. Ovi novi kad pucaju bukvalno se lim 'rascveta' sto pored toga sto prepadne coveka moze i ozbiljno da ga povredi. kad smo kod drazena, ako vec mora da radi sa izvodom na kalemu sto ne bi napravio standardnog HARTLEJA i tako sebi smanjio posao. Mesto katodu na masu, na onaj izvod itd... I ovo je jedna od verzija, ali cini mi se nekako komplikovanija... Ne znam. Mozda nisam u pravu. Svi su oscilatori verzija teorijskog 'oscilatora u tri tacke' tako da nema puno razlike.
Nadam se da ce taj Drazenov predajnik uskoro da proradi. Muci se decko vec nedelju dana i nista. Odnosno ima suvise mali domet. Jedino logicno objasnjenje jeste da je negde malo pogresio ili da mu je neka od komponenata neispravna. Ako je mislio na elektromagnet od zvucnika sto to nije napisao. Imam par zvucnika takve konstrukcije, ali datiraju iz 40ih, a onaj radio nije imao mrezno napajanje, vec je imao jednu drvenu kutiju u koju se stavljalo prilicno mnogo baterija od4.5V i koja je predstavljala napajanje.
Foster-Silija su mnogo voleli da koriste i u televizorima. Amerikanci su voleli da i u radijima naprave GB diskriminator s pentodom. To sebi nikad nisam uspeo da objasnim zasto kad je mnogo komplikovanije, a i cim se cev malo istrosi detekcija prestane. Ali kakor rece jedan moj prijatelj masinski inzenjer: 'Nije dobar inzenjer onaj koji konstruise nesto tako da radi 50god. nego je dobar onaj koji to konstruise tako da crkne cim mu istekne garancija!'
[ Bobby1Timmons @ 11.11.2008. 10:16 ] @
Aj gane ako mozes objasni mi jednu stvar, isti je djavo napravio Racio detektor sa C ili L spregom. E ako je tako zasto se fabike trude iz petnh zila da prave sa L spregom? To mi bas pade na pamet sinoc dok sam snimao karakteristiku FM detektora jednog malog tranzistorskog prijemnika...
[ dr.zmaj @ 11.11.2008. 17:38 ] @
Sta kazete za ovu semu kako je prepraviti da radi na modulaciju pomocu onog trafoa iz prijemnika.
[ peca26000 @ 11.11.2008. 17:54 ] @
Svakako moze da se prepravi ali prvo uradi onaj ganetov manje ima komplikacija nego ova sad shema .
Sta je bilo sa onim drugim sto pravis i onim kalemom .Da li napredujes? ako ne dacu ti jednu jos jednostavniju ali slicnu kao ganetovu shemu.
Za Bobby1Timmons evo ja cu ti odgovorim kratko,zasto je tako sa LC spregom .Pa iz prostog razloga sto fazni diskriminator posle na izlazu dobija vecu devijaciju na izlazu iz detektora!
Bas zato jer je siri da bi se dobilo vece pojacanje.U profi uredjajima je smanjen kvalitet propusnog opsega nf signala ali je zato pjacanje iz faznog detektora jace jer je uzi propusni opseg .

Dr.zmaj evo jedna experimentalna shema pa probaj na onaj stari predajnik bez antenskog kalema!!

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 11.11.2008. u 20:26 GMT+1]
[ Bobby1Timmons @ 11.11.2008. 20:40 ] @
Evo bas sad pogledah onu Drazenovu shemu. To je neki Klapov oscilator. Isto kao i ona shema sa kvarcom koju je neko tu postavio. ja ih volim zato sto ne trebaju izvodi na kalemu. Kao sto vec pomenuh, postoji samo oscilator u 3 tacke, a to je Majsnerov odnosno Armstrongov (mada ga je Majsner objasnio, ali ne i napravio). Hartlej je spregu odradio spojivsi ona dva namotaja u jedan, sa izvodom, a Klap i Kolpic su pravili C razdelnik pa na sredini imali tacku za povratnu spregu. Sve je to isto s...nje drugo pakovanje. Konsultovao sam knjige danas povodom onog mog pitanja u vezi racio detektora i nasao sam na slican odgovor kao tvoj peco26000, mada par autora tvrdi da su razlike u nivoima male... Samo sam dva ili tri puta u mojoj gradnji koristio racio (ili ako je nekom draze Risio) detektor i radio sam sa C spregom (mesto onog drugog 'obrnutog' kalema, jednostavnosti radi. Najsimpaticnije resenje koje detektuje i AM i FM koje sam video u zivotu je bilo u jednom Japanskom tokcu za 27MHz. To je bilo nesto iskombinovano sa dva oscilatorna kola pa onda kad je AM frekventnog pomeraja nema i signal se detektuje obicnom Ge diodom, a kad je FM signal onda se 'seta' po krivoj propusnog opsega drugog osc kola pa prolazi kroz diodu i opet se dobija NF. Mislim, to radi ko cuskija, ali radi. Setili se ljudi. Postoji par sitnica koje su toliko jadno uradjene da je cudo kako uposte rade. Recimo TV prenos, automobil Trabant, pomenuta rucna stanica za 27MHz itd. Navedene sprave su dokaz genijalnosti ljudskog roda. :))))

Drazene prijateljski ti savetujem da napravis taj oscilator koji ti je gane dao, pa TEK KAD PRORADI da pocnes da pravis po drugim shemama. Shema je proverena hiljadama puta i nije omanula. Kad napravis tako onda uzmi i napravi novi oscilator, Kolpic ili Klap i onda malo eksperimentises sa vrednostima C1 i C2 u kapacitivnom razdelniku dok ne dobijes maximalnu amplitudu na izlazu. To mozes da utvrdis VF voltmetrom, osciloskopom ili ako nemas nista od navedenog kalemom i sijalicom kao sto je vec neko pominjao u prethodnom textu. Srecan rad!

[Ovu poruku je menjao Bobby1Timmons dana 12.11.2008. u 00:25 GMT+1]
[ radio pirat @ 11.11.2008. 21:49 ] @
Prosto je neverovatno da Drazenu neradi kako treba oscilator.Mislim da radi izvan opsega njegovog prijemnika.
On slusa koj zna sta iz tog oscilatora naravno ne na osnovnoj frekvenciji.Drazene ako si uplivao u ove vode
potrudi se da nabavis neki komunikaciski prijemnik za srednje i kratke talase kao i frekvencmetar , videces
zivot ce ti biti lepsi.
[ radio pirat @ 11.11.2008. 21:51 ] @
Ako si iz Beograda kazi u kom delu grada zivis da probam da te cujem (cujemo).
[ dr.zmaj @ 12.11.2008. 10:10 ] @
Prijemnik pomocu kojeg ja slusam je Grundig mono radio kasetofon iz, ako se ne varam, 1976 godine. Ima sva tri talasna opsega. Sto se tice kalema jedno pitanje, da li on mora imati precnik 40 ili 30 mm, da li moze da se namotava na 28mm, normalno sa vise navojaka zice, po onoj formuli to je negde oko 100 navojaka. Ne znam kako da me osluskujete kada nisam stalno u etru, sada cu da motam drugi kalem pa pre nego budem testirao javicu se.
[ peca26000 @ 12.11.2008. 16:40 ] @
Malo jasnije da bi bilo, kad se uzimaju podaci za kalem ,moras racunati ukupan kapacitet kondezatora ili sprege koju opterecuje kalem zbog njegovog pojacanja i Q faktora.

Tada nepostoji neki problem ako se unesu podaci za onaj program OSC.exe ili bilo koja formula za racunanje.

Jedno pitanje za strucnjake ,kako se odredjuje kolicina amplitudne modulacije to je lakse pitanje.?
Drugo kako se odredjuje frekventni raspon nf modulacije ili video signala u odnosu na noseci signal? Da li je tu bitna noseca frekvencija predajnika i na osnovu cega se odreduje ?
[ radio pirat @ 12.11.2008. 17:32 ] @
Tvoj Grunding ide kao i svi ostali kucni radioaparati samo do 1,650Khz gde je kraj komercialnog difuznog opsega.
Sta ako si PREBACIO tu frekvenciu? Predlozio sam ti da pribavis KOMUNIKACISKI prijemnik koi ide od 500Khz do 30Mhz.
Ionako ce ti trebati takav jedan ako si krenuo da se bavis radiotehnikom.Preferiram frekvencmetar pre toga.
[ old.man @ 12.11.2008. 19:05 ] @
Citat:
radio pirat: ...Predlozio sam ti da pribavis KOMUNIKACISKI prijemnik koi ide od 500Khz do 30Mhz.
Ionako ce ti trebati takav jedan ako si krenuo da se bavis radiotehnikom.Preferiram frekvencmetar pre toga.

Pajrate
Gde ima da se "pribavi" takva oprema i posto ???
Mislim na ono sto je dostupno osobama bez stranskih platnih kartica, eBay-a i sl ?
[ gane1 @ 12.11.2008. 19:12 ] @
Ne trebaju vam pomocne sprave od 1000 evra da napravite uredjaj od 50 evra!Malo sale ne zamerite!Na tranzistorski prijemnik je malo teze podesiti frekvenciju jer oni u pravilu nisu oklopljeni pa se tu mozda samo u NF pojacalu nista ne mesa,a za ostale stepene nije sigurno.Moze i traznsitorski aparat da se malo pomeri po frekvenciji trimerima!
NIKAKO ne racunajte broj zavoja nikakvim programom jer se u "nasem" slucaju oscilator opterecen antenom "vuce" i nikakav program vam nece pomoci kod proracuna frekvencije kad opteretite oscilator!Precnik kalema ne menjajte,nije tesko malo kartona saviti oko predmeta pogodnog precnika i zalepite,to je to.
A antenska zavojnica-provereno,ako je na sasiji jedan kraj vrlo lose se cuje oscilator.Kad ga neko sagradi da ispravno radi uverice se i sam!To su nekad po selima samouki "strucnjaci" pravili na sper ploci i radilo je dobro.
A secam se detektora sa EQ80 i 6BN6,koincidentni demodulator {kvadraturni}...ono sto se zna to je da Foster-Seely-jev prilicno gluv,dok je ratio {latinski-racio} mnogo osetljiviji i sam doprinosi ogranicenju amplitude pa je bio cest u malim prijemnicima tim pre sto u poredjenju sa Foster-Seely prijemnik moza da ima jedno MF pojacalo manje.Koincidentni detektori traze malo vise struje dok Foster-Seely rezultira naponom koji je proporcionalan promeni frekvencije otuda razlika u pristupu koncepciji zadnjeg MF kola.
[ radio pirat @ 12.11.2008. 19:51 ] @
Za komunikaciski prijemnik ni slucajno nemora da se da 1000eura.Najskuplji sam platio 300e i to samo jedan dosta redak i u odlicnom stanju -Rohde & Schwarz EK07-.Cene su uglavnom od 50e za FRG 7 pa nadalje.Solidan prijemnik je red velicine oko 100 do 150e.Frekvencmetar koi zadovoljava nase amaterske potrebe je oko 100e.
Old.man probaj da stavis oglas na ovom forumu za potraznju prijemnika. Nekoliko jako dobrih prijemnika sam kupio preko oglasa na "Radisti" koi je po mom misljenju za nas radioamatere najjaci u regionu:

http://radista.info/notices/index.htm


[ peca26000 @ 12.11.2008. 20:13 ] @
Nista lakse izracunati sa programom kojim sam vec dao OSC.exe

Iz tog razloga je opravdano menjanje podataka za 1300KHz nece slonce u lonce.....HI

Tesko da ce frekvencmetar da vam pomogne! samo vizuelno a za prijemnik to mozda? malo pomogne vise nego frekvencmetar !
[ radio pirat @ 12.11.2008. 21:15 ] @
Ne razumem Peco kako frekvencmetar ne moze da pomogne.Sa njim bi odmah znao gde oscilator radi.

[ buljko @ 12.11.2008. 21:20 ] @
Citat:
old.man: Gde ima da se "pribavi" takva oprema i posto ???
Mislim na ono sto je dostupno osobama bez stranskih platnih kartica, eBay-a i sl ?


Ovaj je, doduse, nabavljen napolju kao "pokvaren" i to "zadjaba" ali, vidjao sam takve stvari i kod nas (starije verzije) jako jeftino. 150-26100KHz.


[ old.man @ 12.11.2008. 21:31 ] @
Citat:
radio pirat: ....Najskuplji sam platio 300e i to samo jedan dosta redak i u odlicnom stanju -Rohde & Schwarz EK07-.Cene su uglavnom od 50e za FRG 7 pa nadalje.

FRG 7 gluv k'o top
Citat:
Frekvencmetar koi zadovoljava nase amaterske potrebe je oko 100e. Old.man probaj da stavis oglas na ovom forumu za potraznju prijemnika. Nekoliko jako dobrih prijemnika sam kupio preko oglasa na "Radisti" ....

Pa... ja sam ih tamo prodao
Citat:
gane1: Ne trebaju vam pomocne sprave od 1000 evra da napravite uredjaj od 50 evra!...


Vidis kako je Gane odmah "ukapirao" sta sam hteo da kazzem

Diskusija je otisla i u smeru slusanja n-tog harmonika, pominju se uredjaji i merni instrumenti koji po ceni, desetak puta prevazilaze "finalni proizvod" , sto bi imalo smisla kad bi kolega koji je postavio ovu temu zzeleo da pravi seriju predajnika.
Sam naslov teme ukazuje da je cilj najskromnijim sredstvima emitovati nekakav signal.
Stoga predlazem da se umesto na kupovinu skupih skalamerija pocetnici usmaravaju ka gradnji jeftinih "alata"
Kad sad, u vreme SDR-a, pomenem grid-dip metar, (http://en.wikipedia.org/wiki/Dip_meter) verovatno ce te pomisliti da hocu da vas vratim u "mracni srednji" vek, ali to je upavo jedno od jeftinih pomagala sa kojim otprilike moze da se odredi frekvencija, pa i da se slusa signal oscilatora.
Bolje da uputite postavljacca ove teme kako da sam sebi sagradi dip metar i SWR metar, bez kojeg nema smisla pricati o antenama, a koji ce mu kad ih jednom napravi, ostati kao alat, nego da se "baca u trossak" .
Bonus dobitak je sto ce takvom gradnjom i nauciti nesto.

P.S. necu nikad zaboraviti kako sam dobio grdnju i mal' nisam "fasov'o" i batine kad sam prvi put emitovao na srednjim talasima. (jos sam isao u osnovnu skolu)

[ old.man @ 12.11.2008. 21:36 ] @
Citat:
buljko: Ovaj je, doduse, nabavljen napolju kao "pokvaren" i to "zadjaba" ali...

Au Buljko... nemoj vise leba ti :(
Prvo ona stubccina, sad ovo.... ostavljam sve u mom QTH i selim se kod tebe da "deljemo" DX-ove ;)
[ radio pirat @ 12.11.2008. 22:42 ] @
Sada mi je jasno gde sam gresio svo vreme.Da nisam koristio merne instrumente verovatno bih brze sve naucio posto bi ostao slep kod ociju.Nabih znao sta sam napravio a i pristedeo bi neku kintu na dzabe bacene pare za instrumente.Tako se brze uci.
Za moj prvi MW predajnik takodje napravljen jos u Osnovnoj skoli sam mislio da dobacuje do Amerike i da ceo Beograd cuje samo mene , od silne snage (iz dve lampe). Oscilator nesecam se koja lampa bese , izlaz EL84 a modulator je bio NF iz Tesle 54 (sa vertikalnom skalom) na kome sam i slusao.Redovno sam se cuo sa "Beograd" -Crveni krst , "Atom" - marikova bara i naravno
cuveni "Znak pitanja" cini mi se iz Brace Jerkovic.
[ Papak01 @ 12.11.2008. 23:46 ] @
I ja sam misljenja da je, pa najlepse receno tesko raditi bez instrumenata. Svako ko hoce da se bavi nekom vrstom radiotehnike morao bi pored unimera da ima osciloskop, VF voltmetar i/ili grid-dip metar odnosno counter. Ja sam se patio sa grid dipom jedno godinu i po dok u januaru nisam kupio counter. Da ne pominjem probleme oko prilaska kalemovima, pa netacnosti ocitavanja na grid dipu... Ne kazem da instrument nije koristan, samo da je suvise glomazan da bi se koristio. Ko hoce elegantniju, da ne kazem diskretniju verziju moze da za 7250din kupi counter koji 'ide' od 0.01Hz do 2.4GHz i koji je veoma osetljiv. ja sam mu napravio i mali dodatak, neki vid zastite, odnosno ogranicenja napona na ulazu na 0.7V, za slucaj da merim neki snazan oscilator. Cena instrumenata u opste je jako pala od kad su braca Kinezi poceli da rade. Pricao mi je jedan veoma star inzenjer, Zagrepcanin, da je 1965.god. na opremanje laboratorije za radiotehniku (pricam o profi laboratoriji) potrosio love koliko bi dao da je kupio dva stana u centru grada. Danas je sve to mnogo jeftinije.
Pirate 'dobacivanja' sto se tice ti si Ameriku odavno preras'o. Idemo na Mars, idemo na Mars...:)))))

P.S. Ako neko ima analizator spektra, neki najjednostavniji,a da moze da 'gleda' do 500 ili 1000MHz, a koji bi hteo da otudji neka mi napise mail...
[ dr.zmaj @ 13.11.2008. 08:14 ] @
Onaj Sony sam imao u rukama pre 13 godina sa kvarom. Otvarao sam ga, i na srecu popravio. Inace bio je u vlasnistvu oca moje drugarice koji je ziveo u Parizu.
[ gane1 @ 13.11.2008. 09:55 ] @
Svakako da je lakse videti gde i dali oscilator radi ako imamo viska 3000 evrica za HAMEG-a koji vidi 1Ghz...ali su veoma brojni primeri da su ljudi bez icega maltene {samo na diodnu sondu} sagradili uredjaje koji uspesno i dobro rade iznad 2Ghz.Gradnje su malo i deo iskustva,oscilator radi kad izmerite da je napon na g1 negativan u odnosu na masu,nisam zeleo da kazem da instrumenti stete,ali svam hteo i ponavljam da se moze sa preciznim podacima dosta toga i bez njih.Nesto i ne znam ljude koji bi za hobi dali par hiljada evra samo za instrumente,mada bih licno voleo da smo svi tako bogati.Svakako da su grid-dip meatr,diodna sonda,frekvencmetar,bilo kakav VF {mili}voltmetar,vrlo korisni instrumenti i oni su pravilni koraci u nadgradnji svakog konstruktora-to ne sporim uopste ali ne smatram ni da je uslov za pocetak.
Frekvencmetar moze vrlo lepo da vas slaze {jer mu osetljivost nije po frekvencija svuda ista pa ce iz mnostva harmonika da pokaze onaj za koji je najosetljiviji},ali jedno pravilo vazi-kad vam je sve podeseno,ako koristite frekvencmetar morate na njemu da ocitavate vasu radnu frekvenciju!Jedna anegdota bez pominjanja imena:objavio ja nesto i iz Bgd me zove covek i kaze,snagu imam ali me niko ne cuje.Radilo se o tome da je "imao" snagu na PWR metru ali je frekvencmetar pokazivao sve samo ne radnu frekvenciju,kad je podesio uredjaj da kad emituje vidi svoju radnu sve je bilo u redu.Velike su sanse da se bez tacnih podataka narocito visestepeni uredjaj podesi na neki harmonik,ali kad imate tacne podatke onda ste liseni bar te dileme!
Neko je pitao kako da proveri kvalitet {dubinu} AM modulacije,okvirno-jedna EL84 ne moze da premodulise drugu,zavisno od snage oscilatora cak moze da se desi da nema dovoljno snage da je 100% modulise.Ako se to desi,otpornik za g2 u "predajniku" premostite elektrolitom od desetak mikrofarada pazeci na radni napon i polaritet.Ovde se koristi ideja da je zamodulaciju g2 potrebno manje snage {jer kod ovog oscilatora modulisemo istovremeno anodu i g2} pa preko elektrolita na g2 dovodimo veci NF napon iz modulatora i dobicemo glasniju modulaciju.Nema smisla upustati se u trapez ili trougao modulacije za ovako jednostavan uredjaj.
PS
Ako nemate EL84 {ovo je trebalo i ranije reci} stavite EL86,ECL82 {od ECL82 iskoristite samo pentodu},cak {na ovo ce mnogi da se cude} ECC82 ako spojite obe triode paralelno dace i citavih 6-7W snage,EF80/83/89/183 ce raditi ali sa nesto vise od 1W no za edukaciju ce posluziti isto kao i ECC81/83/85/88 ili PCC88.EL34,EL504/509/519 ce raditi odlicno ali ce previse da opterecuju transformator iz radio prijemnika jer je snaga njihovog grejanja dosta velika,no moze da se radi sa njima i par sati pa da se trafo malo "odmori"!
[ Papak01 @ 13.11.2008. 12:04 ] @
Da gane. Pravio sam neki uredjaj sa EL34 i napajao ga iz obicnog transformatora iz radija, i mogu ti reci trafo se dosta grejao. Moj st predajnik (onaj koji sam poceo da radim) radi ko zmaj. Izlazni stepen nisam jos napravio, jer nemam cime da dobijem napon od 1200V za cev. Ali i samo na pobudu pali 6W sijalicu ko od sale. Kad napravim izlazni stepen sve pakujem u kutiju pa cu malo po pecinoj preporuci da emitujem kolca (sto bi muzicari rekli DVOJKE) sa 'ojacanim' basom. Trebalo bi da izbaci 90 do 100W napolje kad sve bude gotovo. Nadam se da ce bar za Beograd biti dovoljno.
[ peca26000 @ 13.11.2008. 13:39 ] @
Da da samo se frljajte sa snagama ... Evo za neke koji se secaju Joca cepelin sve govori . Jedna EF80 i gadna antena nema de nije islo!
[ baka555 @ 13.11.2008. 13:42 ] @
Ti se zezas prijatelju imas puno vremena .A to mozes lako da uradis kad sve preradis a ostane ti kuyija .Ja mislim da je bolje mikrotalasnu da uradis mane je posla.
[ dr.zmaj @ 13.11.2008. 14:01 ] @
Papak1, da li prodajes to cudo kada ga napravis?
[ old.man @ 13.11.2008. 17:21 ] @
Citat:
radio pirat: Sada mi je jasno gde sam gresio svo vreme.Da nisam koristio merne instrumente verovatno bih brze sve naucio posto bi ostao slep kod ociju.Nabih znao sta sam napravio a i pristedeo bi neku kintu na dzabe bacene pare za instrumente.Tako se brze uci.

Volim kad otvorim occi omladini
Necu ti ovde odgovarati, odgovorio ti je Gane..
a i taj Buljko.... "..samo nas posmatra.."
[ yu1ny @ 13.11.2008. 18:38 ] @
Khm.... :
[ radojko2 @ 14.11.2008. 22:59 ] @
I konachno da li je proradio st predajnik?Da li ti je iko rekao da za vf prigusnicu koju koristis u kolu anode izvadis feritno jezgro ako je iz MF iz radio aparata?Ja sam kada sam pocinjao daleke 82g. 2 meseca se mucio na isti nacin sa predajnikom dok mi strucnjak nije rekao sta da radim.Sema je slicna a domet je bio u krugu kuce.E a posle smo presli na nesto jache kao na slici na pocetku.Pozdrav svima nekadasnjim "DIVLJACIMA"kako su nas zvali.
[ dr.zmaj @ 15.11.2008. 13:07 ] @
Hoces da mi kazes da batalim ovo jer domet nece biti veci. Ja sam i postavio ovu temu ocekujuci da cu dobiti neka uputstva od strucnjaka koji se ovde pojavljuju. Posto si ti imao pomoc strucnjaka da li mi mozes pomoci kako da postignem veci domet. Mozda nisam napomeno, antena mi je ispod krova, zica duzine 20m, sa uvodnikom ima 30m, sve spojeno kao L-antena. Antena na krovu razapeta je tako sto sam koristio rogove krova a zica ide u obliku polozenog slova U. Nisam hteo da isturam antenu iznad krova dok ne uspem da postignem veci domet. Sada sam antenu spojio direktno na gornji kraj promenljivog kondezatora pa cu da vidim da li ima promene sto se tice dometa. I jos nesto neki kazu da dodam jos navojaka jer verovatno oscilator radi na visoj frekvenciji, pa da je i tako oscilator bi i bez tih navojaka morao da upali sijalicu ako zraci dovoljnom snagom, ali se to ne desava.

[Ovu poruku je menjao dr.zmaj dana 15.11.2008. u 14:22 GMT+1]
[ dr.zmaj @ 15.11.2008. 13:51 ] @
Evo uspeo sam da zasvetli mala sijalica. Namotao sam jedno 6 navojaka preko kalema i zalemio malu sijalicu onu za 3V sto ide u baterijske lampe. Spojio sam drugi kalem za kraj prvog kao sto je na slici, ali sam stavio drugi kalem ne onaj u originalnoj semi. Okretanjem kondezatora zasvetlila je sijalica ali nisam mogao da nadjem signal na prijemniku. Pokusacu sada jos nesto.
[ Bobby1Timmons @ 15.11.2008. 14:56 ] @
Drazene, radio pirat ti je lepo rekao da ti taj tvoj oscilator radi na visoj frekvenciji. Ti ono sto si cuo na 1377kHz je bilo boga pitaj sta iz toga. Ako ti je sijalica konacno zasvetlela, a i dalje se ne cujes, ostaje ti samo da taj tvoj oscilator 'spustis' na srednje talase, pa da testiras domet. Onda, posto ces postici par stotina metara (mozda i malo vise), a neces biti zadovoljan (to pricam iz licnog iskustva) ima da uzmes da pravis nov predajnik. Preporucujem ti shemu onog klapovog oscilatora sa EL84 i sa izlaznim osc kolom u anodi. Jedino, ako mene pitas uzmi i izbaci link, a antenu zakaci preko jedno 1000pF na izvod oko sredine kalema anodnog kola... Sad mogu da uzmem da ti pisem u napred, ali time necu nista postici. Ja za par dana putujem, ali ovde ima jos mnogo strucnih i strucnijih od mene, pa ce ti pomoci da to napravis kako treba. Papak01 pravi 'pravi' AM predajnik, pa ako te i tako nesto zanima obrati se njemu, on koristi moju shemu od pre jedno 20god...
[ peca26000 @ 15.11.2008. 16:45 ] @
Dr.zmaj vidis kako se prolazi kad se necita pazljivo a i gane1 je tvdoglav !!! mada ti je pomogao dosta ! "ja samo mogu da oduzmem nikako da dodam neki savet" salim se ali citajte sve sta je ranije izlozeno kao sugestija predlog moze samo biti od koristi. Za dalji rad pitaj ono sto nije bilo opisano ili ti nije dovoljno jasno ,sta i kako ?

Da ne ponavljamo kao papagaji . To mi se desavalo na te frekvencije--------------------- vidim da je to i ovde postalo ista bolest-------!!!!!!!!! Kao one fore radi fading i tako to bio pro !!!
[ dr.zmaj @ 15.11.2008. 17:37 ] @
Ona mala sijalica je u jednom momentu podesavanja pregorila, sad sam stavio sijalicu za 12V/18W. Ovako podesen predajnik hvatam na KT opsegu na dva mesta.
[ radojko2 @ 15.11.2008. 22:02 ] @
Upravo sam prekopao dokumentaciju i ja imam sličnu šemu kao ta tvoja ali ima malih izmena.antenski namotaj ima 10 namotaja,nam. u kolu lampe ima 24 i 14nam. a condensator u anodi od 1000pf je kod mene 10nf otp od 10k na g2 je 2kohm,VF prigusnica je iz MF ali OBAVEZNO izvadi ferit iz nje jer će ti raditi ko zna gde .Šema je proverena i radi garantovano.I ja sam imao problem sa antenom i u pocetku mi je bila na tavanu omotana po krovu ali sam mogao i sa tim malim predajnikom da radim po gradu.Dobro se pokazao polutalas 80metara sa izvodom na 1/3 za antenu i sto slobodnije i vislje.Kao sto je rekao Peca26000 nas kolega Cepelin je radio sa jednom ef80 ali mu je antena bila razapeta izmedju dve zgrade i radio je u to vreme čak sa nekim iz Varaždina toliko je dobro išlo.Sa druge strane Tihi tj.Titanik je radio sa dugačkom antenom ali je bila nisko u bašti ali je to nadoknadio sa snagom.Mislim da je imao i preko 1kw u pojedinim momentima, slikovito- držao je neonku u rukama i ona je svetlela kao kod Nikole Tesle bez žica.Znači ako si uradio sve kako je napisano radiće par km sigurno i sa manjom antenom.I još ovo u to vreme biblija nam je bila knjiga od Bože Metzgera prvo crvena a kasnije i novije plavo izdanje.Ja jos imam stara godišta radioamatera od 50-80godine pa ako nekom nesto zatreba tu sam .
[ peca26000 @ 15.11.2008. 22:23 ] @
Pozdrav Radojko2 da odgovorim Dr.zmaju e pa to je normalno da izbija veca snaga na KT opsegu , antena ti nije u rezonanci . Uradi jos jedan kalem kao prilagodni za antenu jer neces moci da postignes potrebne rezultate. Naravno taj kalem ces da uradis nezavisno od predajnika,to ovi pravi amateri znaju kako se radi sa kracim antenama ja bas to i ne znam ...
[ old.man @ 16.11.2008. 11:09 ] @
Citat:
dr.zmaj: ... Ovako podesen predajnik hvatam na KT opsegu na dva mesta.

Ajd sad lepo napiši da li na jednom mestu cujes znacajno jaci signal ?
i napiši frekvencije na kojima čujes predajnik na ta "dva mesta" i kolika je razlika te dve frekvencije
Ne znam kakvim prijemnikom raspolazes (da li je samo za AM ?) i da li mozes da makar odprilike izmeris/uporedis ta dva signala ?

*********************
znači Freq(viša)-Freq(niža) = neki broj
Onda poslušaj na frekvenciji koja je niža od Freq(niža) za iznos tog "nekog broja"
Moguce je i da slusas harmonicne frekvencije predajnika.
A moguce je da prijemnik ima takvu medjufrekvenciju pa prima i na "pravoj" i na tzv "simetricnoj" freq.
Javi rezultat
pozz
[ Papak01 @ 17.11.2008. 17:39 ] @
Ma idi. Jednom sam i ja (davno) imao problem sa superheterodinskom interferencijom kad sam koristio nekakav prijemnik da odredim ucestanost. Ma to su sve bezvezni sistemi. Frekvencmetar je KEVA!
Sledece nedelje dobijam trafo na 1kV, 180mV sekundar, tako da se mom st predajniku nazire kraj. napravio sam i ovaj ganetov predajnik onako 'na stolu', i to je o'ma proradilo. Ne vidim oko cega je nastala tolika galama. Jedino treba izeksperimetisati sa onim izvodom na kalemu osc. kola, dok se ne dobije maximalna sprega (visina ampitude na izlazu). ja napravih sa EF80 i nekih 200V na anodi, i lepo je radilo. Jedina zamerka je na stabilnost ucestanosti, ali dobro, to je verovatno mnogo bolje kad se sve napravi na odgovarajucoj sasiji, i oklopi, a vodovi budu najkraci moguci.
[ radio pirat @ 17.11.2008. 19:11 ] @
Ako je frekvencmetar KEVA onda je analizator TATA.
[ peca26000 @ 17.11.2008. 21:54 ] @
Da lepo je to cuti ali ko moze i ima ? Pa nastala je frka bas zato i sto je 1300KhZ i to je ok sto nece da radi ok jer antena je uz to prekratka i tarazi se zracenje antene ,bez prilagodnog kalema to nece da radi ali vidim da se sve ponavljamo a dr.zmaj nikako da odgovori old.man sto bi mu bilo korisno kako da dodje do konkretnog odgovora znaci problema ima !!!
[ dr.zmaj @ 18.11.2008. 12:08 ] @
Napravio sam novi kalem jedan sa 60 navojaka, drugi sam namotao preko prvog, sve ostalo sam ostavio isto, hvatam na oko 1600KHz, podesio sijalicu na maksimum svetlosti, kondezator od 1000pF zemenio sa 10000pF, domet po kuci i okolini oko 50 metara. Definitivno kada L2 nije namotan preko L1 domet je smesan. Nisam probao na KT, danas cu da trazim na KT.
[ dr.zmaj @ 23.11.2008. 16:01 ] @
Evo ovako ukratko, sa 60 navojaka nalazim ga na 1207KHz, nema ga na KT odnosno cuje se slabo negde izmedju 7 i 8 MHZ. Definitivno ako kalem L2 motam u produzetku kalema L1 sijalica se ne pali, ako kalem L2 namotam preko kalema L1 i to na gornjoj polovini sijalica u kalemu L2 moze da zasvetli. Probao sam sa drugom EL84 sijalica je dala malo jaci sjaj. Sada cu pokusati paralelno sa dve EL84, nadam se da to moze.Posle cu pokusati i sa EL34 posto sam pronasao podnozje za EL34. Jos nesto kada radio prijemnik nije uzemljen imam mnogo bruma su signalu, cim ga uzemljim brum nestaje.
[ peca26000 @ 23.11.2008. 18:28 ] @
Koliko god se tebi nesvidjalo idi redom : antena , prilagodjenje anteni i tek onda predajnik . Obrnutim postupkom polazis i zato imas probleme koji nisu potrebni i oda imas potrebu za jacim predajnikom sto je pogresno !!!
[ dr.zmaj @ 24.11.2008. 08:54 ] @
Postavio sam redno sa antenom promenljivi kondezator i sijalicu, uspeo sam da podesim da sijalica svetli(sijalica je na 12 V 3W i mogu da kazem da jako svetli, a najjace kada promenljivi kondezator u oscilatoru pomerim tako da su ploce skoro otvorene do kraja).
[ peca26000 @ 24.11.2008. 16:15 ] @
opet se vracamo na teoriju koja je odavno napravljena i to sad potvrdjuje se praksom . Konkretno tvoj slucaj je kratka antena , otvoren kondezator govori da predajnik i dalje radi na visim frekvencijama i to tezi ka otvorenom kondezatoru . Sad postoji problem kad je veci broj navojaka kalema mora se smanjiti kondezator (znaci otvoren) Jasnije da bude niza frekvencija trazi duzu antenu i veci kapacitet antene i samog oscilatornog kola . Kad se nadje neki sklad izmedu oscilatornog kola stim da ga neremeti u tvom slucaju to nije jer opterecujes oscilatorno kolo i pokusavas izvuci pojacanje koje vidis na sijalici .Znaci korak po korak i saznajes na osnovu svoje prakse kako se doslo na teoriju . Mogao bi neko nesto slicno da objasni jasnije ako nisam jasan DR.zmaju
Pozdrav
[ peca26000 @ 25.11.2008. 21:16 ] @
Da se pocetimo sta i kako !

citiram : old.man Bolje da uputite postavljacca ove teme kako da sam sebi sagradi dip metar i SWR metar, bez kojeg nema smisla pricati o antenama, a koji ce mu kad ih jednom napravi, ostati kao alat.

Mislim da dip metar bas ovaj tvoj problem moze da resi .
Pozdrav
[ radio pirat @ 25.11.2008. 22:17 ] @
Za srednje i kratke talase obavezno prijemnik.Kada napravis predajnik trebace ti prijemnik.
[ buljko @ 25.11.2008. 22:53 ] @
Upozorenje za sve, narocito za clana radio pirat.

Izbegavajte oglase, reklamiranja, mobilne telefone i linkovanje ka drugim forumima!

Nece vise biti upozoravanja!
[ radio pirat @ 26.11.2008. 00:00 ] @
Dali to vazi samo za mene? Na ovom forumu i drugi daju linkove ka drugim sajtovima koi su u duhu diskusije
sa pojedinim temama.
[ peca26000 @ 26.11.2008. 01:01 ] @
To naravno neki i neznaju ali jeste za tebe pise moderator tacno sta treba a sve sto je neophodno imas pp pa na poruku sta volis da nedolazi do ovoga.
[ radio pirat @ 26.11.2008. 07:35 ] @
Peco drveni advokatu , i ti i moderator imate P.P. ali opet ovde pricate samnom.
Vi ste kao Evropska Unia - sto vazi za druge nevazi za vas-.
[ buljko @ 26.11.2008. 11:19 ] @
Pise lepo...

Citat:
Upozorenje za sve, narocito za clana radio pirat.


Znaci, ZA SVE, a narocito za tebe posto si samo ti vise puta po tom pitanju u zadnjih 2-3 dana prekrsio pravilnik pa pretpostavljam da ga nisi ni procitao. Posto i ti imas PP a koristis temu za linkovanje KA DRUGIM FORUMIMA i ostavljanje telefona i drugih kontakata, smatram to kao krsenje pravilnika i zato napominjem da vise nema upozoravanja. Posto nisi nasao za shodno da procitas pravilnik (ili ga namerno krsis) evo...

http://www.elitesecurity.org/o/pravilnik/korisnici/

Na sve ostalo u ovoj temi, iako ponegde prelazi granice normalnog ophodjenja sa sagovornicima, nemam primedbi! Nemojte da ovakvu temu kvarimo nepotrebnim prepirkama, intervencijama ili, ne daj Boze, zakljucavanjem. Nastavite onako kako ste i zapoceli, ova tema je vredna toga.
[ peca26000 @ 26.11.2008. 17:17 ] @
Ti radio pirat bas si neki inatdzija sta sad nevalja sto si bio opomenut ! Pa ti to malo .Mislis da i drudgi nisu? Nevredi da komentarises javno. Otkud znas sta sve moze necija adresa da uradi a javnost cita , nemoj misliti da ako si ulogovan da to samo mi vidimo .Ovo je dobronamerna opomena.Pokusajte tako da shvatite.

Da tema nebi otisla pitanje za dr.zmaj dokle si stigao?
[ radio pirat @ 29.11.2008. 21:37 ] @
Drazene ajde oglasi se da nam ne ugine tema.Dokle si stigao?
[ dr.zmaj @ 30.11.2008. 20:03 ] @
Napravio sam malu pauzu. Hteo sam da razapnem duzu antenu, ali vreme je bilo lose. Nadam se da cu sutra da nastavim.
[ gane1 @ 03.12.2008. 08:43 ] @
Nije me bilo neko vreme bio sam na operaciji,pa vidim da se konstruisu "novi" oscilatori!Sve preko 40 navoja u kalemu od onog nacrtanog oscilatora nema sanse da odradi posao!Ako mi jedan prijatelj napravi sasiju jer sad nisam za neki posao napravcu ga ispitati i postavicu sliku da se sve jasno i lepo vidi!
[ peca26000 @ 04.12.2008. 00:00 ] @
da bitno je i koja je antena ima u predhodnim postovima zasto ne tih 40 zavojaka zice to je kao neko pravilo da mora40??
Zelim ti brz oporavak pozdrav.
[ dr.zmaj @ 07.12.2008. 10:51 ] @
Produzio sam antenu sada ima 40 metara ali je i dalje pod krovom. Sa kalemom sa 60 navojaka i dalje hvatam negde oko 1300 KHz ali sada se pojavljuje signal i na KT podrucju na tri mesta sa veoma jasnim signalom (slusam na prijemniku koji se nalazi sprat nize), i to negde na 6,5 MHz, 7.5 MHz i iznad 10 MHz. Dodao sam jos 39 navojaka kalemu i moram da kazem da na kratkim se vise ne cujem. Kada prikljucim uzemljenje na drugi kraj antenskog kalem sijalica smanjuje intenzitet svetlosti. Na digitalnom prijemniku u kolima izmerio sam 1375 KHz, domet oko 200 metara.
Pridruzujem se pozdravima za brz oporavak.
[ Papak01 @ 15.12.2008. 18:48 ] @
Kako bi rekao moj omiljeni crtani lik:'' Ne prave se tako jeroplani, sinak. To ti nece poleteti...''
Postoje neka pravila gradnje radio uredjaja, koja ljudi nisu izmislili jer su bili dokoni, vec iz nekih racionalnih razloga.
Ako hoces da napravis taj predajnik kako treba, uzmi parce Al lima od 2mm debljine, pa na njemu napravi rupu za podnozje cevi. Onda sa gornje strane promenljivi kondenzator, odma do njega kalem. Sve komponente lemi sto blize lampi, odnosno nozistu iste, a kad to zavrsis onda NAJKRACIM mogucim zicama povezi cev sa lampom i ostalim komponentama. Onako kako si ti to uradio, pravo je cudo da u opste hoce da radi. Pravi jazz si napravio (jazz=improvizacija). Nemoj pogresno da me shvatis, govorim ti iz najbolje namere.
Verovatno ce me gane1 sad 'ispraviti' i reci kako nema nista bolje nego napraviti predajnik na kartonu,da sve visi u vazduhu, i da su to stotine i stotine hiljada (odabranih) to vec tako napravile i da to radi da bolje ne moze. Neka, lepo je to. Ali dok uredjaj nema sasiju i dok nisu ispunjena neka pravila gradnje istog, to se ne zove uredjaj nego djoka na baterije poznatiji kao vibrator...
P.S. Zanima me da li neko mozda, slucajno, negde ima shemu bilo kog pojacavaca snage za Fender Rhodes88 Mark 1?
[ peca26000 @ 15.12.2008. 19:18 ] @
Drazane nebi da te kritikujem ali mislim da ovako nesto moze od radija da se napravi testeru u tuke i seci radio na pola i prednja strana aluminijum i gotovo sa shasijom sve moze da stane .Auu ona baterija od 4,5v mi upala u oci odavno to nisam video .
Pozdrav
[att_img]
[ Papak01 @ 19.12.2008. 19:08 ] @
E, peco majke mi si kralj. Extra si se snasao. Svaka cast.
[ peca26000 @ 20.12.2008. 00:32 ] @
Pa snalazljivost sta da ti kazem .Evo malo novih stariteta i de sve moze da se cuje ovako nesto .
[att_img]
ja sam zanemeo kad sam cuo za to prvi put!
[ peca26000 @ 20.12.2008. 00:37 ] @
I u nastavku ovoga covek snimio !
[ dr.zmaj @ 21.12.2008. 15:44 ] @
Hajde uradicu to sa starom sasijom radija, samo mislim da nema potrebe da je secem, samo cu je osloboditi viska delova koji se na njoj nalaze. Ostavicu mrezni trafo zatim onaj manji trafo, vraticu promenljivi kondezator na njegovo mesto, stavicu kalem, a sa donje strane spojiti delove oscilatora. E sad da da li da koristim taj trafo za napajanje EL 84 ili da se ona napaja sa trafoa prijemnika kao do sada? E sada koliko duga zicana veza moze biti izmedju EL84 u oscilatoru i EL84 u prijemniku, ovako gledajuci ispod 10cm ne moze biti. Sad kada to uradim da li ima svrhe i da li moze da se spoji paralelno jos jedna EL84 sa onom u oscilatoru, da li bi dobio vecu snagu? A ona baterija od 4.5V tu se slucajno nasla, ne sluzi nicemu.

[Ovu poruku je menjao dr.zmaj dana 21.12.2008. u 18:22 GMT+1]
[ peca26000 @ 21.12.2008. 19:04 ] @
Evo ti jos saveta zasto da je seces ,zato da bi smanjio nepotrebno velicinu predajnika samim tim ces i zice od ostalih elemenata biti krace .
Trafo ipak da je poseban kao i sasija za tu namenu bar zbog rasterecenja struje i same dobiti .Ipak je bolje kad se shasija ocisti od svih delova pa lepo jedno po jedno se sastavlja manje ce da te zbuni kad nema nepotrebnih delova koji samo stoje i nesluze nicemu...
Bitna veza da je sto kraca i da su elementi blizu je lampa,kalem i da stoji gore i da nije oklapan i promenljivi kondezator nije bitan ali je bitna kratka zica do njega !!!!
Po tvojoj zelji stavi lampi koliko hoces ali mislim da nemas potrebe zbog tog napona koji imas neces nesto mnogo da dobijes od snage mozda nesto sitno.
Pozdrav
[ radio pirat @ 21.12.2008. 22:31 ] @
Mozes sebi da skrats muke i na sasiji ostavis oscilator , NF pojacalo i ispravljac.Ukloni samo MF lampu i trafoe a na njeno mesto EL84 kao izlaznu.Prostor na mestu MF trafoa uradis izlazno kolo .Oscilator verovatno radi iznad zeljenog opsega za velicinu medjufrekvencije.Neces imati vece muke da navuces na potrebnu frekvenciju.I jos jedan predlog, posto si taj tvoj radio lepo raskupusao , kupi na buvljaku drugi.Melodija,Sinfonija ili RR240 su najcesci tamo a samim tim i najjeftiniji.Ja sam kupovao izmedju 100 i 500 dinara po komadu.Sa ovog starog imaces delove za novu akciju.
[ RADAR669 @ 27.12.2008. 14:50 ] @
Pozdrav za sve na forumu
Prijatno sam iznenadjen da i ovome neko pise i da i ovo nekoga zanima (znaci nisam sam).
Oscilator o kome pisete je i moj prvi predajnik( jedna el84 na RR230)
kad sm to pravio imao sam 16 god i pomogao mi je YT1TRS- kasnije uz pomoc-OSKARA- napravio sam oscilator sa EF89 I izlaz sa EL84 to je jako lepo radilo ali nije pucalo od snage . za modulator sam koristio ECC82 I EL84 SVEGA 6W NO TO JE BILO DAVNO.

NA FREKVENCIJI OD 1600 DO 2500KHZ RADIM IDANAS SA POZIVNIM -RADAR- AM 2xEL34 800V NA ANODAMA

PA CUJEMO SE NA SREDNJIM ---POZDRAV---
[ peca26000 @ 27.12.2008. 18:28 ] @
Ako si aktivan u ovome kazi ciji je ovo predajnik .A sta ima tamo iznad 1,8Mhz-2,5MHz zar nije to amaterski opseg.
[att_img]
Ovaj predajnik radi jos uvek ,nije moj ali je vec decenijama u funkciji i covek ga stalno budzi . Pozdrav
[ RADAR669 @ 28.12.2008. 10:07 ] @
Predajnik sa slike ne znam ciji ji-kolko vidim u pitanju cu pl/el504. STO pitas ciji je predajnik jel to neka proba . Neznam kako se stavljaju slike ovde da stavim nesto i ja svoje.
Od 1600 do 2000 khz ima grka ima nasih poneki rus
Od 2000 posle one telegrafije rade ssb stanice posle njih ima dosta rusa-ukrainaca na am-u kad su dobri uslovi moze da se odradi dx .
Ja dosta jace idem od 2000 do 2500 khz zato sto mi je antena kraca samim tim rezonantna na visu frekvenciju tj odmah posle telegrafije otprilike odmah posle 2mhz.
Prijemnik s-kojim radim je rucni rad tj kopija MELODIJE doduse malo izmenjen mogu sa prijemom da odem do 2900khz ali ne i sa predajom imam zarenje izlaznih cevi preko 2500khz.
KAKO DA STAVIM SLIKU OVDE ?

[ RADAR669 @ 28.12.2008. 10:39 ] @
https://static.elitesecurity.o...oads/2/1/2149862/Image1068.jpg
GORE PREDAJNIK DOLE MODULATOR TJ POJACALO
[ peca26000 @ 28.12.2008. 20:37 ] @
Nije nikakva proba mislio sam da vec poznajes ovaj predajnik pa da pitam vec kad si u tome upoznat ali covek je vec stariji i dosta ljudi ga zna sa 1700-1800 radi ali ima ko ce da prepozna .

Koliko vidim iz tvog profila da si pocetnik pa nebi bilo lose da naucis neka pravila ovog foruma ,nadam se da nece zameriti neko ? jer kad pises velikim slovima to je VIKANJE a kad se pise odvojeno neka r e c e n i c a to je polako . Imas lepo sve opisano pa nebi bilo lose to pogledati a imas ovde kako da postavis sliku. http://www.elitesecurity.org/faq/#7
Pozdrav
[ RADAR669 @ 28.12.2008. 21:00 ] @
AHA!!! znaci kad pisem velikim slovima ja vicem ok necu vise .
Odradicu malo detaljnije fotke pa cu da postavim posto su sve ostale koje imam malo ofrlje slikane.
Sto se tice ove tehnike ja najvise experimentisem sa prijemnicima kako cevnim tako tranzistorskim .
Cilj mi je da pokrijem dobar deo prijema od od 1 do30mhz predajnici me manje zanimaju mada imam u planu i nesto jace .
Za mene moze da se kaze da sam pocetnik sto i jesam .
[ peca26000 @ 28.12.2008. 21:22 ] @
Da to je bas i meni zanimljivo i koji propusni filter koristis u tranzistorskim prijemnicima u MF filteru?
[ RADAR669 @ 28.12.2008. 22:09 ] @
Upotrebio sam CFD455F ali nisam zadovoljan nista se nije poboljsao prijem po kvalitetu .
Doduse prijemnik po semi nije ni imao filter ja sam ga dodao - moze da se desi da mi tu jos nesto fali .
Za ulazno kolo mixer i oscilator stavio sam NE602 - mf je455khz a zatim jedan stepen pojacanja pa demodulator.
Po semi prijemnik treba da ima feritnu antenu ja sam namotao ant-kalem ali kako god okrenes nekako je uskopojasan - ukoliko promenis frekvenciju i odes npr ka visoj prijem opada tako da ant-kalem mora stalno da se steluje.
Jedina dobra stvar je sto sam i oscilatorni kalem namotao sa manjim brojem navoja pa je pocetna frekvencija negde od 1500khz i moze da se ode dosta visoko verovatno i preko 3mhz.
Inace to je cisto experiment cisto da vidim sta moze pa ako se dobro pokaze moze i da se bolje napravi.
[ peca26000 @ 28.12.2008. 22:54 ] @
Neznam nece se valjda neko buniti jer je ovo tema malo sad na prijemnike ali cu napisati pa sad ako smeta neka me opomene neko?

To nje lose dobro radi i TCA440 cak i suvise dobar ima i on problem kao i svi drugi prijemnici taj korak u ulaznom pojacavacu .Ja koristim varikap diode umesto promenljivog kondezatora i ubacim potenciometar i biram hod koji hocu ,bar mi se to pokazalo dosta pouzdano pa cak i dovoljno.Na varikap diode stavljam paralelno trimer kondezator i kalem sa feritom i raspon stelujem na najvisoj frekvenciji onda otvorim skroz trimer kond. a na nizoj uvcem ferite i tako nastelujem maximum podjednakog pojacanja u prijemniku.Ulazne kalemove uzmem vec originalne kalemove TOKO jezgro crvene boje koje su standardne i odrade dobar prijemnik sa odlicnim pojacanjem .Odlican prijemnik je i ovaj iz auto radija se skine samo poseban modul gde je vec sve to uradjeno i ima vec izlaz za frekvencmetar.LA1135
[att_img]
[ RADAR669 @ 28.12.2008. 23:17 ] @
Moracu malo da se edukujem u pogledu ovog foruma nevidim tu sliku koju si stavio.
Pa dao si mi super ideju ako mislimo na isti modul iz auto radija - onaj sa pokretnim jezgrima - verovatno?
A za varikap diode se slazem i to imam u planu ali sam prvo hteo da se pozabavim ovim ulaznim delom tj ant-kalemom.
mada mi nisi jasan u pogledu crvenih mf zavojnica zar to nije lokalni oscilator?
Po semi kod mene je trebala crvena zavojnica da bude lokalni oscilator pa to meni nije odgovaralo - zato sam i namotavao ova manji broj navojaka za LO .
Prijem i nije los samo me nervira sto moram stalno da vrtim to jezgro u ant-kalemu- probao sam tu da stavim i prom kondezator od 100p ali nije bilo dobro.
Za tca440 znam to je dobro kolo pravio sam cb prijemnik s-njim ali nemogu nigde vise da ga nadjem -ali bas nigde nema da se kupi. Neznam dali moye nesto sa SO42P da se radi na ovim nizim frekvencijama?

[Ovu poruku je menjao RADAR669 dana 29.12.2008. u 00:33 GMT+1]
[ peca26000 @ 29.12.2008. 01:33 ] @
so42p sam probao ali nazalost samo za 130-170Mhz i nista drugo ima ga u cb stanicama radi i na 27mhz a da li moze nize i koloiko ne znam mislim da bi radio.
Nije nemislimo isto na takav prijemnik sa feritima koji se uvlace i stoje na mehanici na skali radija.Pogledaj LA1135.pdf fajl sa Adobe Reader programom,time se otvaraju ovi fajlovi.
Za crveno TOKO jezgro nije MF nego je upotrebljen kao mesac i kao oscilator u standardnim radio aparatima .
Ja sam taj kalem (crveni toko ) bas koristio za ulazni deo prijemnika za antenski deo sa dva takva jezgra zato sto mi bas odgovarala njihova permabilnost i induktivitet ,samo sto ima redno od kalema do kalema mali kondezator svega par piko ali se sad nesecam davno sam ga pravio i poklonio.
Uglavnom siri band filter ali na svako to jezgro crveno isla je varikap dioda .ja sam stavio 2 komada tih jezgara i na anteni sam morao da pravim takozvani usisni filter od jakih difuznih stanica koji gushi na oko 1500khz i to skoro skroz gusenje jer zavojnica ta mora da ima veliki induktivitet i mali kondezator koji ide prema masi.

Tako sam radio taj sa tca440 ali cak nije bitno ni koje je kolo u pitanju koliko je vazno prilagodjenje impedanse na sam ulaz chipa .
Slican tako prijemnik uz malo prepravke to reseno vec sa ovim modulom sve LA1135 koji je skoro vise nego profi ima dodatne limitere u kolu pa uz pomoc onog fajla imas detaljno opisano kako radi taj prijemnik ali je engleski ...
Sad ce se pravi amateri pitati jer sam ja to pravio lisicar ili malo kompleksniji prijemnik .Pa sad mogu da se pohvalim bio je malo bolji od rr230 koji je itekako dobar kad se prepravi za ovaj band.
Sa chipom LA1135 dobio sam dosta vece pojacanje nego sa bilo kojim cipom do sad ali sam isto morao da prepravim ulazno antensko kolo na jedan drugi pomalo tezi nacin u pitanju su kalemovi koji su pravljeni za kenwood stanicu za band 1,6-2.5MHz i sa totalnim gusenjem ispod i iznad banda .Ulaz je bio klasican 50 omski sa ulaznim att od 500 oma potenciometrom koji je jako ako ne i neophodan i odlican za skidanje smetnji kad ih ima a ima ih skoro uvek zavisi od vremena koje je.
Za ove sve kalemove koje sam naveo ja sam prvi put to experimentisao uz pomoc meraca induktiviteta.
Jednostavno sta vidim da pise u shemi ja napravim i probam sad sam bas pogledao podatke i nisam upiso koji je kenwood tip kt stanice ali NiSU svi dobri .Probao sam i yeasu ali nije ni priblizna sto se tice filtriranja i pojacanja u antenskom delu .
Znaci kopija onoga sto je brend pa proba pa na kraju odluka da se proba jos koji ...

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 29.12.2008. u 02:46 GMT+1]
[ RADAR669 @ 29.12.2008. 11:01 ] @
Da vidim i sliku i pdf koji si stavio ok sad mi je jasno na sta miskis tako da ako naletim na nesto takvo da znam sta je.Nego meni je u glavi bila ona mehanika sa feritima i kalemovima koja menja prom kondezator u auto radiju i stoji vezana na skali.Znam na koja jezgra mislis i otprilike kako se stavljaju na ulazu imam u nekoj semi  samo da nadjem pa da probam to je kao neki band-pas filter ako ne gresim. Da dosta je bitan ulaz tj entenski kalem na ulazu cipa ja sam namotavao 7-8 komada svaki od njih vodi svoju politiku rade priblizno ali ima razlika u odnosima visih - nizih frekvencija  sa nekim sam dobijao i mesanje nekih levih stanica koje uopste netreba da budu tu.Od RR230 mislim da nepostoji selektivniji (ludji) cevni prijemnik sto se NISKIH prijemnika tice kad se dobro izvuce maximum prijema na visioj frekvenciji prema kt RR230 cuje sto Melodija-Simfonija i sl-necuju uopste-samo sto mu je nivo smetnji veliki dovoljno je da ti ostane punjac za mobilni ukljucen a havarija necujes nista .


Nego mi promasismo temu ja sam ovde upao ko padobranac i odosmo u raspravu o prijemnicima - cim izvalim kako se ovde stavlja slika--sema imam dosta sema o cevnim prijemnicima pa cu da stavim nesto.

Hvala za LA1135 PDF bas cu da nadjem i da probam. [img]
[ RADAR669 @ 29.12.2008. 13:26 ] @
Ovi kompjuteri i ova savremena elektronika su smesni ni u kakvom slucaju nemogu da uploudujem sliku da bi je izbacio na temu . Nemoguce da nemam protok za tolko.