[ Ivan Tanasic @ 22.10.2001. 22:11 ] @
Ima li neko ovde da radi qt, zanima me da mi kaze rec dve (naravno iskustva, ne teoretski) i dal je isplatljivo uciti ga (sobzirom da trci i pod windozi, i pod unixima) i ako ima ko da popricam sa njim malo na tu temu oko nekog malog tutora (ne knjiga i tome slicno)
[ Milan Aksic @ 22.10.2001. 23:35 ] @
Sta je QT?
[ Dusan Marjanovic @ 23.10.2001. 00:29 ] @
C++ toolkit firme Trolltech za pravljenje GUI aplikacija.
[ Riste Pejov @ 23.10.2001. 14:23 ] @
Pa ... kad bih platio licencu za Qt ... onda bi bilo mozda dobro da razvijas
aplikacije sa Qt-a ... ali ***ote pristup baze podataka je ochajan

GTK+ je isto tako dobar ... (ima ga i za win) ali kad sporedis
GTK+ ili Qt ... sa Borlandovoj cross platform CLX library

vreme razvoja aplikacije je milion puta brza sa CLX-om
a da ne govorim o pristupu baze podataka

jedino ako si entuzijasta pa da to uchis samo od zadovoljstva ...
[ Ivan Tanasic @ 23.10.2001. 22:57 ] @
ovaj, pa zar nije QT besplatan???
[ Ivan Tanasic @ 23.10.2001. 23:10 ] @
A GTK+ mi se nesvidja nesto (mislim aplikacije koje su pisane u njemu), e sad ne znam kakav je taj CLX il kako se vec pise.... ajd daj rec dve, koji link....

p.s. Posto mi na borland.com pa na search trazi samo za Kylix, nema rezultata za c++

[Ovu poruku je menjao autoexes dana 23.10.2001 u 11:18 PM GMT]
[ leka @ 23.10.2001. 23:12 ] @

Sve je tacno to sto si rekao, ali uzmimo ovakvu situaciju... S obzirom da ima toliko kliksova - ti recimo izaberes jedan najstandardniji moguci za svoj projekat koji tvojoj firmi donosi milion evra za 3 meseca... I ti lepo zadovoljan sto znas da to moze da se odradi za 3 meseca krenes u NAPAD...

Tokom razvoja projekta negde na kraju drugog meseca shvatis da ti se aplikacija ponasa veoma cudno i u odredjenim situacijama prosto pukne... Ti i tvoje kolege odstampate citav kod u nadi da cete da pronadjete bag, ali baga NEMA! - Rec je o bagu u KOMPONENTI! Sta ces onda? - NEMA sanse da cekas da Borland ispravi bag...

Tu se vracamo na FLTK (www.fltk.org), VDKBuilder (vdkbuilder.sf.net), GTK+, wxWindows i slicne "malene" projekte... Sa kojima bi mogao da lepo uzmes njihov source pogledas source od komponente koja pravi problem i vidis o cemu se radi...

Nemoj pogresno da me razumes - JA OBOZAVAM Borland, ali ovo gore navedeno je jedan veoma dobar razlog da svako razmisli o OpenSource GUI ToolKit-ima...

Citat:
PSx-9ne je napisao:
Pa ... kad bih platio licencu za Qt ... onda bi bilo mozda dobro da razvijas

aplikacije sa Qt-a ... ali ***ote pristup baze podataka je ochajan



GTK+ je isto tako dobar ... (ima ga i za win) ali kad sporedis

GTK+ ili Qt ... sa Borlandovoj cross platform CLX library



vreme razvoja aplikacije je milion puta brza sa CLX-om

a da ne govorim o pristupu baze podataka



jedino ako si entuzijasta pa da to uchis samo od zadovoljstva ...

:)

[ Ivan Tanasic @ 23.10.2001. 23:38 ] @
Cek, cek ajd na kraju skockajte sve to lepo i kazite sta je najbolje (ako se to moze tako reci) ali pod uslovom da radi i pod win i xwin
[ Riste Pejov @ 24.10.2001. 02:30 ] @
leka ... CLX je Open Source
Kylix se sad distribuira i pod GPL-om

btw ja obozavam Qt .... ali ***ote kad imas 20 dana da izradis
aplikacuji koja ce da ima 200 upita i da se kaci na MySQL ili
InterBase ... onda hoces il neces ... moras na Kylix, Delphi, C++Builder

[Ovu poruku je menjao PSx-9ne dana 24.10.2001 u 01:33 AM GMT]
[ Jovan Marjanovic @ 08.11.2001. 16:08 ] @
QT 3.0 (koji je sada u beta fazi) podrzava pristup bazama, Data aware komponente, i slicno. Za detalje - www.trolltech.no

Paralelno sa QT 3.0 se naravno razvija i KDE 3, ali mislim da to nije za ovu diskusiju.

Ono sto ja volim kod QT aplikacija je mehanizam za izbegavanje ogromnih callback funkcija, koristeci takozvane slotove i sta jos ono bese ...
Nisam neki QT expert, jer ni pod razno ne radim GUI aplikacije, niti C++, ali sam od kolega cuo jako dobre kritike.
Najveci problem za aplikacije na windowsima koje su uradjene sa QT widget setom je licenca QT-a za windows. Naime, samo je Unix varijanta pustena pod nekom kvazi GPL licencom, i niko ne mora da im placa royalties. Za sve ostalo, plati pa klati
[ leka @ 09.11.2001. 13:26 ] @

Pre svega, da razjasnimo jednu stvar - ja ne pljujem po QT-u. Smatram da je to veoma dobar ToolKit, ali je KOMERCIJALAN takodje.

Neko je ovde rekao da je Kylix GPL i da je CLX GPL sto NIJE istina! :) Smesno...

Postoji Kylix OE (OpenEdition) ali ljudi... sta Vam je (obracam se onima koji misle da je Kylix GPL)? - KYLIX je BAZIRAN na QT-u! Ono sto je GPL u Kylix-u isto ono sto je GPL u QT-u! :)

Na kraju, ne znam ni sam zasto pricacm o Kylix-u kad Pascal i "paskalolike" jezike nikada nisam voleo. Hmmm, kad malo bolje porazmislim, ovo je C++ konferencija, a pricalo se o QT-u, zar ne?

[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2001. 15:49 ] @
Ok, imate jos jednu sansu da predjete na cist C++ inace pocinjem da brisem poruke :) xexe

:)