[ Miskovich @ 03.07.2008. 16:00 ] @
Pozdrav svim Forumasima! Imam pitanje vezano za ispis is Drzavljanstva.
27. mi je godina i ocekujem garanciju za prijem u Nemacko drzavljanstvo u naredno vreme i po dobijanju istog moram se odreci Srpskog. Pitanje je dali to da radim u Nemackoj u nasem konzulatu ili da uz punomoc, neko od mojih zahtev preda u MUP-u u Srbiji i koliko dugo se ceka na odgovor. Vojnu obavezu nisam regulisao ali se ne vodi nikakav postupak protiv mene u Srbiji.
Interesuje me i dali je Nemcima dovoljan samo "zahtev za odricanje Drzavljanstva" ili im treba konkretan odgovor nasih.

Unapred se zahvaljum svim odgovorima!!
[ minikola @ 05.07.2008. 08:22 ] @
A sto bi se odricao naseg drzavljanstva, da li zaista ne moze da se resi
tako da se ne odrices naseg drzavljanstva? Mislim da sam gledao cak i
emisiju na TV kako je jedan covek ovde to uradio a nije dobio drugo
drzavljanstvo i tako zivi 20 godina bez drzavljanstva ovde i ima
svakojake probleme.
[ profin @ 11.07.2008. 14:26 ] @
I mene to isto zanima mada sma citala da je mnogima to uspelo da izvedu! Moj suprug je morao da bira u 23-oj i zadrzao je nase drzavljanstvo zbog nekretnina, iako je rodjen u Nemackoj i jos uvek nije regulisao vojnu obavezu u Srbiji.Stigo mu je jedan poziv za regrutaciju, on nije otisao i od tad samo produzava u nasem konzulatu na godinu dana.Medjutim obzirom da je navrsio 27, to sad mora drugacije da se resava. Ne znam koliko je tacno, da trazi ostpust iz naseg drzavljanstva, da mu nasi kazu da ne moze jer nije regulisao v.obavezu pa da sa tim dokumentom ode u nadleznu nemacku instituciju i da zatrazi njihovo drzavljanstvo?!
Zna neko?
[ ozzy_da @ 14.02.2009. 22:36 ] @
Hej,

ja sam upravo zavrsio "borbu" sa birokratijom i dobio nemacko drzavljanstvo a srpskog se nisam odrekao. Nisam sluzio vojsku u Srbiji i samim time nisam dobio otpust iz drzavljanstva. Normalno Nemacka ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo, sem ako (i to je glavna fora za dobijanje dvojnog) ... ako ste u Nemackoj zavrsili vise godina skolovanja nego u Srbiji onda imate pravo na dvojno drzavljanstvo. To je zapisano u zakonu i sasvim je legalno.
Ako nekome trebaju opsirnije informacije neka se slobodno javi.


pozz,

octoja
[ Isak666 @ 05.05.2015. 08:43 ] @
Poz,

kakva su iskustva - da li stvarno im treba 6-12 meseci da obrade zahtev za otpust iz srpskog drzavljanstva, kako su naveli na stranici MUP-a?
Ima neko informaciju kako funkcionise to sa davanjem punomocja i prikupljanjem potrebnih papira na taj nacin?

Hvala!
[ Ivan Dimkovic @ 05.05.2015. 10:25 ] @
Koliko se secam, otpust iz drzavljanstva traje izmedju nekoliko meseci do godinu-godinu ipo dana u zavisnosti od toga koliko ti je komplikovan slucaj, da li imas veze i kakve i sl...

U mom slucaju je trajalo 4 meseci i par nedelja u totalu ali znam za slucajeve koji su trajali oko godinu dana (ne znam za sada nikoga ko je uradio krace od 5 meseci). Interna procedura je komplikovana, posto su ukljuceni MUP u opstini gde si podneo, MUP u Ljermontovoj (tj. uprava za upravne poslove) i, na kraju, samo ministarstvo na NBGD odsek uprava za upravne poslove (otpust potpisuje najvisi nacelnik MUP-a za upravne poslove, na nivou republike - to ti je prakticno jedan nivo ispod ministra).

Za to vreme se rade i provere sa dodatnim institucijama (centar za socijalni rad, itd.) pa je prakticno tesko "ubrzati" proces osim ako nemas veze na jako visokom nivou u MUP-u i nekoga jos ko ce da pojuri ove ostale da ti aplikacija ne sedi, recimo, u centru za socijalni po nekoliko nedelja/meseci pre nego sto neko nesto uradi.

Sto se tice prikupljanja papira, ne znam da li mozes sve uraditi preko punomocja - pretpostavljam da sam zahtev za ispis moras uraditi licno, pa ti ne gine da ides u Srbiju ako ne zelis da na svo vreme dodas jos par meseci za putovanje tvojih papira iz Nemacke do Srbije putem brze diplomatske poste.

A ako vec moras ici u Srbiju, savetujem ti da uzmes jos 1-2 dana i da lepo pokupis sve papire. Meni je uspelo da sve prikupim istog dana, doduse oni izvodi iz maticne su bili naruceni pre nego sto sam dosao.

E, sad, ovaj info da je sve moguce prikupiti istog dana vazi za Beograd. Ne znam kakva je situacija ako apliciras iz neke male opstine u unutrasnjoj Srbiji tj. da li je moguce uraditi sve tako brzo i istog dana, o tome bi bilo bolje da neko kaze ko ima direktna iskustva.

Interesantna stvar je da se, bar u mom slucaju, finalno resenje salje u konzulat Srbije na teritoriji gde si prijavljen u Nemackoj. Informaciju o resenju se salje postom na tvoju rezidencijalnu adresu u DE. Kada dobijes to resenje, moras otici sa pasosem i licnom kartom u konzulat Srbije, gde ce ti pasos i LK Srbije biti oduzeti i bice ti uruceno resenje o ispisu iz drzavljanstva Srbije. To resenje prevedes kod tumaca i predajes Nemcima. U mom slucaju je bilo potrebno oko dve nedelje dok mi nisu izdali uverenje o drzavljanstvu DE. Za te dve nedelje nisam imao niciji pasos / LK, sto moze da bude komplikovano ako moras da putujes negde van Sengena - zato planiraj unapred.
[ Isak666 @ 05.05.2015. 10:51 ] @
Ivane, pozdrav ;)
Hvala za ovaj post, iako me nije obradovao sadrzaj previse :)

Znaci, proces otpusta tece drugacije nego sto sam mislio.
Mislio sam da je, nakon prikupljenih dokumenata koji su potrebni za otpust na lokalu, samo stvar forme da se potvrdi tvoj zahtev. I to kao u slucaju sa zahtevom za izdavanje pasosa. A da je ovaj podatak o trajanju obrade zahteva vise metod da obeshrabre potencijalne ispisnike.

Veze nemam koje bih povlacio, mada nemam ni nekih komplikacija po mom misljenju, koje bi trebale da otezaju donosenje odluke. Sto opet ne znaci da nemam neke otezavajuce okolnosti po njihovom misljenju, naravno, koje mogu isplivati naknadno :)
Sledece nedelje imam termin ovde u vezi sa podnosenjem zahteva za nemacko drzavljanstvo, pa cu videti.

Dobio sam info da u Srbiji postoje agencije koje nude usluge prikupljanja papira za takve stvari, pa cu se raspitati.
Obzirom da mogu navesti mnostvo drugih destinacija i povoda, na koje bih radije potrosio deo svog odmora - probacu da sakupim sve ili nesto preko posrednika.

[ Ivan Dimkovic @ 05.05.2015. 11:06 ] @
Na zalost, proces je daleko komplikovaniji od izdavanja novog pasosa (i ja sam mislio isto kao i ti pre nego sto sam podneo zahtev) i samo "ubrzavanje" je, isto tako, komplikovanije.

Bez veze, ako podnosis u Beogradu i nemas nikakvih otezavajucih okolnosti (razvode, vanbracnu decu, neke dugove drzavi i sl.) - ocekuj nesto tipa 6-9 meseci, u zavisnosti od toga koliko je opterecenje resora za upravne poslove na svim nivoima, to je isto odeljenje MUP-a koje se bavi i upisom u srpsko drzavljanstvo, sto znaci da mogu biti optereceni ako je u toku neka "navala" na srpske pasose i sl...

Citat:

Sledece nedelje imam termin ovde u vezi sa podnosenjem zahteva za nemacko drzavljanstvo, pa cu videti.


Da li si zapoceo proces trazenja DE drzavljanstva vec?

Ako nisi, ocekuj da ce to da traje isto nekoliko meseci do godinu dana, u zavisnosti od istih faktora. Pri okoncanju procedure ce ti biti urucen papir (Einbürgerungszusicherung) sa kojim ti DE drzava nudi upis u drzavljanstvo pod odredjenim uslovima (od kojih ce jedan biti ispis iz srpskog drzavljanstva).

Tek kada dobijes "Einbürgerungszusicherung" mozes zapoceti posao u Srbiji za ispis. Pre toga ti nece primiti dokumente MUP tj. sve dok nemas odobreno drugo drzavljanstvo.

Zbog toga, savetujem ti da radis prikupljanje dokumenata radis tek kad dobijes Einbürgerungszusicherung od Nemaca zato sto neki od dokumenata imaju max. vaznost - a za neke ce ti verovatno traziti trenutno stanje (da nisi osudjivan i sl.) u momentu podnosenja zahteva za otpust.

Ako to mozes da odradis preko neke agencije, utoliko bolje.

Puno srece (sa vremenom, posto to prakticno zavisi od faktora van tvoje kontrole).
[ Isak666 @ 05.05.2015. 13:36 ] @
Ne, nisam zapoceo proces trazenja. Bukvalno sam na pocetku.

Bio sam pre nekoliko dana da se informisem, ali zaposlena koja se time bavi je na odmoru.
Tako da sam od njene zamene dobio samo neke uopstene informacije sa molbom da se ponovo pojavim kad se doticna vrati na posao.
U kratkom razgovoru sa zamenom dobio sam info da bi mi bilo bolje da drzavljanstvo trazim na osnovu supruge, zbog njenog drzavljanstva i da ce trajati nekoliko nedelja dok ne dobijem Einbürgerungszusicherung.

E sad, da li ona nema pojma ili stvarno moze trajati par nedelja samo - saznacu.
Mozda misli da bi me manje cesljali nego sto bi to cinili ako bih podneo zahtev kroz klasican Einbürgerung.

Iskreno, nije mi ni na kraj pameti bilo da to moze stvarno toliko dugo da traje.
Potcenio sam birokrate.
[ Ivan Dimkovic @ 05.05.2015. 13:55 ] @
Moguce je da drzavljanstvo preko supruge moze krace da traje - osnova je skroz drugacija, pa je moguce i da je procedura provere kraca.

Procedura moze trajati nekoliko nedelja, znam ljude iz EU koji su dobili drzavljanstvo jako brzo (par meseci ukupno) - ali ne znam da li to isto vazi i za ne-EU aplikante.
[ Isak666 @ 05.05.2015. 14:09 ] @
Sad gledam na netu uslove za obe kategorije za dobijanje drzavljanstva i cini mi se da u svakom slucaju moras prikupiti ista dokumenta za Einbürgerungszusicherung. Iako su zahtevi drugaciji, logika mi kaze da analiza mora trajati isto u oba slucaja.

Btw istekla mi je srpska LK, pa da ne bude samo da moram prvo da izradim LK, pa da onda mogu da mi je oduzmu.
Procedura je procedura.
[ Braksi @ 05.05.2015. 15:56 ] @
nisam znao da Nemacka ne dozvoljava dvojno ! Znam za Norvesku, Cesku i Slovacku...
[ Ivan Dimkovic @ 05.05.2015. 16:23 ] @
Nemacka dozvoljava dvojno drzavljanstvo:

a) Drzavljanima EU / EEA (ovo moraju da dozvoljavaju sve clanice EU / EEA)
b) Izuzetnim slucajevima kao diskreciono pravo - recimo u slucaju da druga zemlja odbija ispis iz drzavljanstva
c) Izuzetnim slucajevima kao pravilo, za drzave koje nemaju mogucnost ispisa iz drzavljanstva uopste

Slucajevi b) i c) su moguci ali produzavaju proceduru izdavanja drzavljanstva znacajno, nekad cak i za dve godine.

Za sve ostale slucajeve je dvojno drzavljanstvo u DE nemoguce osim ukoliko se ne trazi i ne dobije dozvola na licni zahtev i diskreciono pravo sto je prilicno malo verovatno.

Stavise, pri dobijanju DE drzavljanstva se urucuju dva papira, od kojih jedan mora da se potpise, gde se aplikant saglasava da ce o svom trosku i odmah vratiti DE pasos i licnu kartu (i izgubiti DE drzavljanstvo) onog momenta kada primi drzavljanstvo druge ne-EU /ne-EEA drzave. Neki Turci su tako bili nahvatani posto su uzimali ponovo tursko drzavljanstvo posle dobijanja DE.

Napomena: slucajevi zloupotrebe mogucnosti b) su bili modus-operandi za neke ljude. Cak sam cuo da je postojao "dil" da se za neke pare dobije "odbijenica" da Srbija ne odobrava ispis iz drzavljanstva, tu sam pricu cuo pre 5-6 godina, pojma nemam da li je i dalje vazeca.

Ono sto je bitno je sledece: ako neko odradi takvu mahinaciju, prakticno je ucenio svoju glavu za ceo svoj zivot. Bar jedna druga osoba (ona koja je primila mito) zna da je prekrsen zakon i ako bi se ta informacija ikad dostavila / prodala / itd. DE vlastima, to bi gotovo sigurno znacilo gubitak drzavljanstva.

Ne znam da li je tako nesto uopste vredno takvog rizika. Ako je nekom srpsko drzavljanstvo neophodno zbog ovih ili onih razloga, mozda je najpametnije da ostane srpski drzavljanin bez pokusaja da se zezne sistem. Ili da saceka dok Srbija udje u EU kada ce biti moguce imati dvojno drzavljanstvo sa DE. Bilo kakve mahinacije / prevare ne bih preporucio zbog rizika da vam jednog dana neko ne kucne na vrata i da vam ponudu koju ne mozete da odbijete kako bi cutao.
[ Braksi @ 05.05.2015. 17:06 ] @
ja znam neke nase koji su uzeli tako u SLO nazad srpsko, a nasi to dosta rade i po Norveskoj.
[ Isak666 @ 05.05.2015. 17:32 ] @
Čini mi se da od zadržavanja izvornog drzavljanstva se može imati samo emocionalni benefit. Posedovanje, prodaja i kupovina nekretnina je rešena međudrzavnim sporazumom na principu ravnopravnosti.
[ Braksi @ 05.05.2015. 17:40 ] @
treba samo izvagati...
[ Ivan Dimkovic @ 05.05.2015. 17:46 ] @
@Braksi,

Svakako ima slucajeva, verovatno puno.

Poenta mog posta je druga: ako neko nema legalnih nacina da ima srpsko i nemacko drzavljanstvo, vec mora pristupiti nekoj formi prevare , mislim da su potencijalne posledice takve akcije suvise skupe zarad bilo kog razloga. U najgorem slucaju covek moze ostati samo u srpskom drzavljanstvu i ziveti savrseno normalno u DE sa permanentnom boravisnom dozvolom.

Prakticno jedini legalni nacin je odbijanje Srbije da se ispise iz drzavljanstva. Ovaj nacin je legalno dostupan samo malom broju ljudi, ogromna vecina nemaju prepreka za ispis iz drzavljanstva ako isto zatraze i jedini nacin da ne budu ispisani je da ucine neki vid prevare.

To su vrlo opasne stvari i mislim da neki ljudi uopste ne razmisljaju o mogucim komplikacijama takve konstrukcije. To je ceo zivot zivljenje sa mogucnoscu da se jednog dana neko pojavi i trazi pare ili nesto deseto kako bi cutao. Ne znam zasto bi neko to sebi navlacio na vrat iz bilo kojih razloga.
[ Braksi @ 05.05.2015. 21:15 ] @
a ne. Nismo se razumeli. Oni se odjave iz srpskog sve regularno nikog nista ne potplacuju, posle kad dobiju SLO ili N jednostavno se ponovo upisu u srpsko. Zatraze ga na osnovu porekla.

Vrlo male sanse da ih provale.
[ Ivan Dimkovic @ 05.05.2015. 22:01 ] @
Vrlo male ali ne nula.

Za pocetak, nikad ne znas da li ce u Srbiji doci neka vlast koja ce Svabama dostaviti takvu vrstu podataka.

Ne mora ni vlast da dodje, dovoljno je samo neki element ko ima pristup tim podacima da bude potkupljiv. A Nemci su pokazali u poslednjih par godina da ne prezaju i od kupovine de-facto nelegalno pribavljenih podataka (slucaj Svajcarska).

Mislim, na svakom je da licno proceni sta ce i kako ce, ali ja se sa takvim stvarima ne bih za*bavao, posle celog zivota da mislis da li ce da te neko izvali ili ne. Za*ebi.

Mislim 'ajde da imas neki zescu korist od svega toga pa i da kapiram, ali imanje 2 pasosa od kojih je jedan drasticno upotrebljiviji od drugog mi ne izgleda kao neka preterana motivacija.

OK, mozes da kupis izvor vode i sl. prirodno dobro u Srbiji sa SR pasosem, ne mozes sa DE... e ako to planiras da radis, onda OK. Za ostalo, ne vidim da rizici opravdavaju celu pricu samo zbog nekakve emotivne vrednosti (ako si emotivno vezan, sta ce ti onda drugi / DE pasos uopste).
[ Braksi @ 06.05.2015. 07:12 ] @
samo sam hteo da kazem da nasi to rade. Znam jedan par iz SLO i dva iz Norveske i mnoge koji se spremaju to da urade.

Videces sad na forumu dosta slicnih pitanja u NOR jer sada dospeva 7-8 godina koliko oni cekaju za drzavljanstvo a od kad je poceo BUM odlaska u NOR.
[ Isak666 @ 26.06.2015. 08:47 ] @
Zakasneli update - proces dobijanja Einbürgerungszusicherung-a traje uvek isto, bez obzira po kojem osnovu se trazi.
Po recima nadlezne - izmedju 3 i 6 meseci.

Interesantno, nisam uspeo da se prijavim ni za jedan termin za polaganje Einbürgerungstesta u letnjem periodu jer su svi puni. Probao sam Stuttgart, Ludwigsburg, Esslingen, Waiblingen - puno sve, pa cekam da objave nove termine za jesen.

To ce se izgleda bas otegnuti sve :)
[ SasaMiletic @ 26.12.2016. 10:42 ] @
Dali znas gde mogu da dobijem pismeno resenje da mi je zahtev odbijen?

U generalnom konzulatu (nemacka frankfurt) sam dobio odgovor da oni nemaju pristup tim dokumentima, zato sto je zahtev predat u kragujevcu.
Dali treba da pogldam u ministarstvu na NBGD?

Hvala unapred
[ SasaMiletic @ 26.12.2016. 10:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Koliko se secam, otpust iz drzavljanstva traje izmedju nekoliko meseci do godinu-godinu ipo dana u zavisnosti od toga koliko ti je komplikovan slucaj, da li imas veze i kakve i sl...

U mom slucaju je trajalo 4 meseci i par nedelja u totalu ali znam za slucajeve koji su trajali oko godinu dana (ne znam za sada nikoga ko je uradio krace od 5 meseci). Interna procedura je komplikovana, posto su ukljuceni MUP u opstini gde si podneo, MUP u Ljermontovoj (tj. uprava za upravne poslove) i, na kraju, samo ministarstvo na NBGD odsek uprava za upravne poslove (otpust potpisuje najvisi nacelnik MUP-a za upravne poslove, na nivou republike - to ti je prakticno jedan nivo ispod ministra).

Za to vreme se rade i provere sa dodatnim institucijama (centar za socijalni rad, itd.) pa je prakticno tesko "ubrzati" proces osim ako nemas veze na jako visokom nivou u MUP-u i nekoga jos ko ce da pojuri ove ostale da ti aplikacija ne sedi, recimo, u centru za socijalni po nekoliko nedelja/meseci pre nego sto neko nesto uradi.

Sto se tice prikupljanja papira, ne znam da li mozes sve uraditi preko punomocja - pretpostavljam da sam zahtev za ispis moras uraditi licno, pa ti ne gine da ides u Srbiju ako ne zelis da na svo vreme dodas jos par meseci za putovanje tvojih papira iz Nemacke do Srbije putem brze diplomatske poste.

A ako vec moras ici u Srbiju, savetujem ti da uzmes jos 1-2 dana i da lepo pokupis sve papire. Meni je uspelo da sve prikupim istog dana, doduse oni izvodi iz maticne su bili naruceni pre nego sto sam dosao.

E, sad, ovaj info da je sve moguce prikupiti istog dana vazi za Beograd. Ne znam kakva je situacija ako apliciras iz neke male opstine u unutrasnjoj Srbiji tj. da li je moguce uraditi sve tako brzo i istog dana, o tome bi bilo bolje da neko kaze ko ima direktna iskustva.

Interesantna stvar je da se, bar u mom slucaju, finalno resenje salje u konzulat Srbije na teritoriji gde si prijavljen u Nemackoj. Informaciju o resenju se salje postom na tvoju rezidencijalnu adresu u DE. Kada dobijes to resenje, moras otici sa pasosem i licnom kartom u konzulat Srbije, gde ce ti pasos i LK Srbije biti oduzeti i bice ti uruceno resenje o ispisu iz drzavljanstva Srbije. To resenje prevedes kod tumaca i predajes Nemcima. U mom slucaju je bilo potrebno oko dve nedelje dok mi nisu izdali uverenje o drzavljanstvu DE. Za te dve nedelje nisam imao niciji pasos / LK, sto
moze da bude komplikovano ako moras da putujes negde van Sengena - zato planiraj unapred.


Dali znas gde mogu da dobijem pismeno resenje da mi je zahtev odbijen?

U generalnom konzulatu (nemacka frankfurt) sam dobio odgovor da oni nemaju pristup tim dokumentima, zato sto je zahtev predat u kragujevcu.
Dali treba da pogldam u ministarstvu na NBGD?

Hvala unapred
[ neofishbone @ 05.02.2017. 22:33 ] @
Odbijen ti je zahtev odjave drzavljanstva ili sta? Pojasni malo
[ profin @ 03.07.2017. 05:56 ] @
Pozdrav svima.
Nosim se odavno mislju da bih mozda trebalo da apliciram za nemacko drzavljanstvo. Ono sto me buni je sto nigde na netu nisam nasla kakvi su to stvarni rizici ukoliko bih se odrekla srpskog. Ne znam ni koga bih pitala? Advokate, Konzulat, koga?
Ima tu i emotivnih razloga ali oni nisu odlucujuci faktor. Ne znam kako bih kao stranac mogla da upravljam nekretninama, ulazem mozda itd. svuda pise pravilo reciprociteta ali niko da to blize objasni.
kakve su prednosti nemackog drzavljanstva?
[ član @ 03.07.2017. 07:40 ] @
Srbija ce pre ili kasnije uci u EU (verovatno kasnije :) ... kada se to bude desilo, pretpostavljam da ce kao sto je slucaj i sa drugim EU-clanicama biti dozvoljeno dvojno drzavljanstvo, tako da ako ti ni sama ne znas da li ti je potrebno nemacko drzavljanstvo ili ne, mozda da sacekas jos ??? godina i tada moci da dobijes nemacko drzavljanstvo bez da se odricas srpskog.
a opet, i da se odreknes sada srpskog drzavljanstva, nakon ulaska Srbije u EU, ako ti bude potrebno, za srpsko drzavljanstvo ces moci uvek ponovo da apliciras i dobijes.

Citat:
profin:kakve su prednosti nemackog drzavljanstva?

putovanje u USA bez vize :)
[ profin @ 03.07.2017. 11:07 ] @
ne mogu toliko da cekam. 😁
Msm ja i sa Niederlassungserlaubniss udobno i komotno zivim, skroz integrisana.
Opet prednosti ima mnogo sa evropskim pasosem. U smislu bilo cega a ne samo putovanje do Amerike.
Nemacka je najsigurnija zemlja Evrope, samim tim bogata i sa odlicnom socijalnom politikom. Ma koliko mana da ima, svi se resavaju
sem jedne. Repa zvanog fasizam.
Zemlja koja je uspela da izadje iz svoje istorije i postane najvaznija politicka i ekonomska sila Evrope i sire, od mene zasluzuje RESPEKT.
Vidi Srbiju.
Bilo bi jako lepo da se ne odricem bilo cega zarad boljeg kvaliteta zivota, ali realnost je drugacija.
[ član @ 03.07.2017. 14:08 ] @
Citat:
profin: Ma koliko mana da ima, svi se resavajusem jedne. Repa zvanog fasizam.

mali samo offtopic na ovu temu...

u Nemackoj je pricati o fasizmu, holokaustu, WW2 i sl. jedan veliki taboo, bar je to moj utisak... o tome se retko i nerado prica, a i kada se o tome diskutuje prica se svodi na neko ogradjivanje od odgovornosti, uglavnom zauzimaju takav stav da su za sve to odgovorni "Nazis" koji dodju otprilike kao neki vanzemaljci, koji veze nemaju sa Nemcima, ili ne-daj-Boze njihovim dedovima i pradedovima! tako sam par puta kada sam pricao sa kolegama o tome saznao da je jednom deda/pradeda ceo rat radio u fabrici uniformi posto je bio krojac, drugom je bio kuvar, trecem deda bio Donauschwabe, ceo rat bio negde na nasim prostorima u Vojvodini radio zemlju i tek na kraju rata dosao prvi put u Nemacku jer se plasio osvete partizana, onda jednom deda bio ceo rat u Rusiji u zarobljenistvu, pustili ga Rusi zivog i zdravog kad se rat zavrsio i sve tako neke nebulozne price... uglavnom, pusku u ruke niko uzeo nije! verujem da nisu svi Nemci u tom dobu imali nacisticka ubedjenja, a znam da im nije ni bilo ostavljeno mnogo izbora da li hoce da idu u rat ili nece, smesna mi je samo ta njihova potreba da se peru od toga... kao "nismo mi, neko drugi je", a u isto vreme mogu da lepe etikete svima ostalima!

[Ovu poruku je menjao član dana 03.07.2017. u 15:55 GMT+1]
[ jablan @ 03.07.2017. 15:40 ] @
Pa i nisu oni, već njihove dede. Za razliku od nas (ne samo Srba, već kompletno na Balkanu), oni ne prekrajaju svoju istoriju. Niko normalan u DE ne postavlja pitanje da li je bilo holokausta ili nije, i da li je Hitler bio pozitivac ili negativac.
[ rainymanyu @ 04.07.2017. 08:33 ] @
Citat:
profin:
..Nosim se odavno mislju da bih mozda trebalo da apliciram za nemacko drzavljanstvo. Ono sto me buni je sto nigde na netu nisam nasla kakvi su to stvarni rizici ukoliko bih se odrekla srpskog...


"Rizici" su prosti, moci ces sve sto mogu i nemacki drzavljani u Srbiji. Kad Srbija (ako ikada) udje u EU, verovatno ces moci da se upises ponovo kao drzavljanka Srbije.
Ocigledne prednosti su US & UK visa, kao i mnoge druge posto je nemacki pasos zadnjih par godina u vrhu liste po broju zemalja gde se moze putovati bez vize. "Skrivene" prednosti sto ces biti gradjanin normalne drzave sto sa sobom vuce par detalja koji ce ti olaksati zivot u buducnosti.. Pozz i srecno ;)
[ anon115774 @ 04.07.2017. 10:41 ] @
Citat:
profin: Opet prednosti ima mnogo sa evropskim pasosem. U smislu bilo cega a ne samo putovanje do Amerike.


Ako mene pitas ovo je mana a ne prednost.

Veruj mi da sam prosao kontrolu na JFK za manje od minut dok je kolega sa austrijskim pasosem morao na neki drugi prolaz pa je popunjavao neke formulare i ne znam sta jos... ne znam koliko je to trajalo ali u svakom slucaju nije ispod 5 minuta :)
[ član @ 04.07.2017. 10:55 ] @
a pre nego sto si otputovao, sredjivanje vize za USA ti je trajalo iznad ili ispod 5 min.?
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2017. 11:07 ] @
Citat:
profin:
Pozdrav svima.
Nosim se odavno mislju da bih mozda trebalo da apliciram za nemacko drzavljanstvo. Ono sto me buni je sto nigde na netu nisam nasla kakvi su to stvarni rizici ukoliko bih se odrekla srpskog. Ne znam ni koga bih pitala? Advokate, Konzulat, koga?
Ima tu i emotivnih razloga ali oni nisu odlucujuci faktor. Ne znam kako bih kao stranac mogla da upravljam nekretninama, ulazem mozda itd. svuda pise pravilo reciprociteta ali niko da to blize objasni.
kakve su prednosti nemackog drzavljanstva?


Kako bi kao stranac u Srbiji upravljala nekretninama? Pa isto kao sto u Nemackoj kao Srbin upravljas: kupis i tvoja je :-)

Pravilo reciprociteta je jednostavno za razumeti: sve dok Nemci nemaju problem da Srbi kupuju nekretnine u Nemackoj ni Srbi nemaju problem da Nemci kupuju nekretnine u Srbiji.

Naravno, te stvari su i dalje stvar samih drzava i Srbi bas kao i Nemci mogu jednog dana u buducnosti da se predomisle i ako nisi drzavljanin neke od tih zemalja mozda neces vise imati ta prava.

Sanse da se to desi su danas male ali za 20 godina? Ko zna, to ti niko ne moze reci pouzdano.

Posto je "sta ce biti sa odnosima Srbije i Nemacke za 20 godina" nepoznat faktor, odluku bi bilo pametnije da pravis sa tim sta tebi konkretno donosi SR vs. DE pasos sada i u blizoj buducnosti, kao i pitanje gde ces najverovatnije biti za N godina, gde ces imati centar ekonomske delatnosti itd..

[ anon115774 @ 04.07.2017. 13:36 ] @
Citat:
član:
a pre nego sto si otputovao, sredjivanje vize za USA ti je trajalo iznad ili ispod 5 min.?


Ne kapiram ovakve komentare...

30min da se popuni sve na sajtu
5 min da se obavi placanje
5 min da se odabere termin odlaska na intervju

20 min voznja do konzulata
5 min procedura oko ulaska
2 min razgovor na salteru
20 min voznja natrag

Ne znam da li valja napomenuti da viza vazi 10 godina a da kolega austrijanac mora da prolazi proceduru svaki put kad ulazi u zemlju (a morao je i on nesto na sajtu da popunjava pre nego sto smo krenuli).
[ dejanet @ 04.07.2017. 13:43 ] @
^ Da to su nova pravila, nije samo u pitanju USA vec i Kanada. Znaci formalno gradjanima EU ne treba viza, ali mora da se popuni formular, kao sto si rekao i doza drndanja..
[ DaliborP @ 04.07.2017. 13:55 ] @
Formular se popuni u avionu pre sletanja, treba otprilke 5 minuta i nema nikakvog drnadnja, predas formular i prodjes. Formular se takodjer popunjava i ako imas vizu, tj cak ima i papir vise. Na sajtu se aplicira za ESTA, elektronska autorizacija koja vazi dve godine.
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2017. 13:55 ] @
Paa, u kontekstu USA poseta ima jos prednosti srpski pasos, recimo mozes bukvalno da kupis avio kartu za let u sledecih par sati bez brige da ce mozda ESTA autorizacija da zaglavi (obicno ne, ali... nije garantovano :-). To zvuci kao nesto sto bi bilo korisno jako malom % ljudi, ali ako si bas u toj grupi onda super.

Opet, ako ti je to toliki problem verujem da mozes da probas i sa AT pasosem da apliciras za USA turisticku vizu, bas kao i svako ko nema pravo na ESTA-u ili mu je ESTA odbijena.


[ DaliborP @ 04.07.2017. 13:58 ] @
Ja sam zamalo propustio let za Kanadu prosle godine, nisam imao pojma da su i oni uveli istu stvar. Popunio na aerodromu na telefonu i proslo za 5 minuta, sva sreca.
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2017. 14:06 ] @
Ja sam isto imao jednu situaciju u zivotu gde je SR pasos bio prilicno bolji - poslovno je iskocilo da se mora ici u Kinu hitno na jedan dan za 2 dana.

Trebali smo da idemo EU kolega i ja. Kinezi u konzulatu rekli: ja mogu da letim, za EU kolegu nema sanse: duze provere.

U tom momentu sam umalo umr*o od smeha, znaci do tad 500 puta obrnuta situacija i tad... prc, faca od kolege kada je predoceno da ne moze da leti je bila, sto MasterCard kaze, "priceless".

Dobro sad, na tu jednu situaciju je doslo jako puno situacija sa drugacijim ishodom, ali to su detalji... :-)
[ rainymanyu @ 06.07.2017. 11:28 ] @
viza se izvadi jednom i vazi 10god... popunjavanje i cekanje u redu sa EU pasosem svaki put kada udjes... Ni ja nisam verovao dok ne videh licno
Sve su to licni utisci pa svako mora odluciti sta mu vise odgovara... Nego tema je bila odricanje srpskog drzavljanstva, pa da se vratimo mozda na to :)
[ jablan @ 06.07.2017. 11:39 ] @
Citat:
rainymanyu: popunjavanje i cekanje u redu sa EU pasosem svaki put kada udjes...

Čak i za one koji imaju vizu?
[ Burgos @ 06.07.2017. 13:03 ] @
Interesatno je da niko ne spominje glasanje kao i izlazak na izbore, kada je u pitanju DE pasoš. Kako, kao državljanin zemlje koja nije u EU, ne mogu da glasam ni na lokalu,
to mi je jedina (istovremeno i velika) motivacija ka otvaranju procesa za tri godine. Sa Niederlassungserlaubnis-om i znanjem jezika se ne osećam ni na koji način uskraćeno, osim na taj.

Još jedna mogućnost je preseljenje u bilo koju EU zemlju, bez ikakvih muka oko ambasada, ko zna, možda se toliko uželimo francuskih sireva ;-).
[ kepoNory @ 06.07.2017. 13:55 ] @
"Da izbori mogu nesto da promene, bili bi ukinuti." - Kim Jong Un

Verujem da si upoznat sa delom i radom Marc-Uwe Kling-a.
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2017. 14:05 ] @
O efikasnosti vezane za izbore na nivou drzave mozes diskutovati, ali izbori na lokalnom nivou su nesto gde postoji daleko tesnija veza izmedju odluka glasaca i akcija izabranih a i pitanja koja se resavaju su daleko jednostavnija od drzavne politike.

Drugim recima, nije lose da imas pravo da glasas u tom slucaju zato sto ce ti izabranici da se pitaju o tome kako ce da izgleda tvoja ulica/grad.

Sad koliko je kome takvo pravo bitno, to je sasvim druga stvar - poenta je da ga sa pasosem drzave gde zivis imas, a bez njega: nemas.

[ kepoNory @ 06.07.2017. 15:32 ] @
Xexe, ne bih se upustao u tu temu. U pravu si da svako treba da odluci koliko mu je to pravo bitno.
Ono sto je mozda malo veci problem za nas sa neogranicenom dozvolom je to sto je pojam "neogranicen" ipak pomalo ograniceno definisan. Ako napustimo zemlju na duze od 6 meseci, onda automatski gubimo neogranicenu dozvolu boravka. Teoretski barem. Pitanje je sada da li, kako i koliko to kontrolisu, ali tako stoji u zakonu.
[ Burgos @ 06.07.2017. 15:44 ] @
Nisam pobornik belih listića, ali shvatam poziciju ljudi koji jesu.Naravno, postoje stvari na koje ne možemo da utičemo,
ali isto tako postoje stvari na koje se može uticati. Ivan ispravno kaže kada kaže da odluke na lokalnim izborima mogu
mnogo jasnije da se odraze na život pojedinca, ali ni savezne ne treba odbacivati. Ovih dana je aktuelna sudbina
Helmuta Kohla, nakon čijeg poraza na izborima SPD preuzima vlast, što daje znatnu poruku CDU-u koje vrednosti
su važne prosečnom nemačkom građaninu.

Iako je meni mnogo važnija biciklistička staza, nego koliko neko utajuje novca sa strane od strane anonimnih donatora,
isto mi je tako važno da pokušam da pokažem da zapaljiva retorika nema uporišta bar u mom mozgu, i da
se za to ne dobijaju politički poeni, bilo sa leve, sa desne strane ili sa centra.

Idem do ambasade da glasam na izborima u zemlji u kojoj ne živim godinama, zašto ne bih glasao u zemlji u
kojoj živim :-).

Citat:
Ako napustimo zemlju duze od 6 meseci, onda automatski gubimo neogranicenu dozvolu boravka


Samo jedna nota u vezi ovoga, ako ikome zatreba: nosioci Niederlassungserlaubnis koji su isti stekli preko prethodne
BlueCard, imaju mogućnost od godinu dana ostanka van Nemačke (ili mi je bar tako rečeno u Uredu za strance, ne
držite me za reč bez provere ;-) ).
[ Braxi @ 06.07.2017. 22:58 ] @
ja imam jednu drugaricu koja zivi u Svabiji vec 25 godina i jos uvek je na tom Niderlassitd...

kaze kao nece da se odrekne srpskog. Medjutim kad su deca malo poodrasla muz je ubedi da uzmu za decu. i evo sad joj je jedna devojcica policajka a inace bi bila malo morgen bez Svapskog pasosa.

tako da, uzmite pasos gde zivite i ne berite brigu...
[ kepoNory @ 07.07.2017. 08:06 ] @
Citat:
Burgos:
Ovih dana je aktuelna sudbina
Helmuta Kohla, nakon čijeg poraza na izborima SPD preuzima vlast, što daje znatnu poruku CDU-u koje vrednosti
su važne prosečnom nemačkom građaninu.


Zaista uzivam u Nemackoj, ali trudim se da sagledam stvari onakvim kakvim zaista jesu, a ne onakvim kakvim bih zeleo da budu. Taj Helmut Kol je unazadio prosecnog gradjanina Nemacke u veoma velikoj meri. Postoji jedan interesantan sajt www.nachdenkseiten.de gde se svakodnevno obradjuju aktuelne teme i iznose realni podaci i stanje u Nemackoj i tu se pre par dana pominjao njegov zivot i delo. CDU i SPD i naravno FDP su sve do jedne neoliberalne stranke (durch und durch sto se kaze), kojima su prosecni nemacki gradjani na milion i prvom mestu. Nadam se da nisam nikoga uvredio. Samo sam zeleo da predstavim alternativu masovnim medijima (tv, novine, sajtovi) koji su u posedu nekoliko najmocnijih porodica u Nemackoj kojima Merkelova kuva kafu. Takodje vredi gledati Die Anstalt koji je neporecivo najbolje sto danasnji mediji mogu da pruze (sa sve faktencheck -om), Heute Show u manjoj meri i od "kabaretista" neprevazidjeni Volker Pispers (koji je inace bio i jos uvek jeste protiv bombardovanja Srbije).

Otisli smo previse u off, ali nema veze, sad ce vikend!

Pozdrav svima!
[ profin @ 09.07.2017. 20:12 ] @
Hvala vam puno. Svako sa svoje strane je puno pomogao.
M. M. je rodjen u DE ali ne zeli nemacki pasos. Njegova odluka, moze da ga uzme kad god mu zatreba. Cerka od rodjenja dvojno, bar za nju ne brinem. Nikad gladnu i bez krova nad glavom nece biti. Realno. Mogucnost skolovanja i napredovanja da ne pominjem sa DE drzavljanstvom.
Ja se lomim, ali mislim da ce prevagnuti Svabija. Da rasprodam to sto imam i da vidim sta cemo.
Sa DE pasosem a shodno planovima mogu lakse da kupim nekretninu u EU, meni najzanimljivija Italija i Jadranska obala za ulaganje.

Nemci su btw poludeli sa cenama nekretnina, pre Bregzita a sad jos vise. Ne znam za vas ali Frankfurt je ludilo cena. Neka normalna kucica u pristojnom kraju sa normalnim skolama i povoljnom infrastrukturom ne kosta manje od 250.000€ sto je poprilicno nedostizno za nas obicne smrrnike. :)
Italija je meni puno atraktivnija za zivot a i mogucnosr otplate nekretnine je mnogo veca.


Da li vi razmisljate i nekretnini i drzavljatvu kao prednosti?
[ rainymanyu @ 09.07.2017. 23:26 ] @
@profin ako normalno kosta 250k kupuj sto pre, posto npr. u Minhenu ne mozes da zamislis nesto normalno bez 600k, u Stuttgartu takodje 450k-500k pa navise...
[ član @ 10.07.2017. 07:25 ] @
Citat:
rainymanyu: @profin ako normalno kosta 250k kupuj sto pre, posto npr. u Minhenu ne mozes da zamislis nesto normalno bez 600k, u Stuttgartu takodje 450k-500k pa navise...

bas sam isto hteo da napisem... danas bi otisao u banku kad bi za 250 bilo nesto kao sto je profin opisala! ne samo u Minhenu nego 20-30 km od bilo kog veceg grada u Bayernu kosta od 400 pa na gore, za 250k eventualno neki stan od 50m2 u zgradi staroj 50 god.
[ vesna_bl @ 10.07.2017. 13:10 ] @
Cekaj, cekaj, kad kazete kupuj: mislite na kredit od koliko godina i sa kojim kamatama? Mislim, mozda pitanje zvuci glupo, ali ovdje u BiH se zakucavamo sa kreditima na 20-30 godina, ali su kamate nenormalne.
[ rainymanyu @ 10.07.2017. 13:20 ] @
kad kazemo kupuj, mislimo na cenu nekretnine koja je extremno razlicita na jugu i u ostalim delovima Nemacke, uslovi kredita su posebna tema..
Hajd da se vratimo opet na pricu o drzavljanstvu i njegovim prednostima odnosno manama
[ profin @ 11.07.2017. 07:36 ] @
Iskreno, ja mislim da to naduvavanje cena nije realno i da mora da pukne, jer ni srednja klasa ne moze vise to sebi da prisusti. Da ulazim u dublju analizu necu, samo nemam nameru da nesto sto vredi 50-70.000 platim pola miliona.
Zakon potraznje diktira cene, a stan u Fra (verovatno je isto i u Mü) se ne moze naci ni lupom otkako je talas izbeglica zahvatio grad. Kad tome prirodamo nove EU zemlje kao sto je Hrvatska, sansa da se nadje stan je ravna nuli.
250 K pa > do pola miliona treba otplatiti. Sta ce biti ako kamate skoce? Isto ce se desiti kao i u ex YU zemljama. Banke ce trljati rucice.
Ne znam, meni to sve sumnjivo deluje a i mnogo stanova i kuca trenutno na licitaciji. Pitam se zasto?

Hvala jos jednom.

[ kepoNory @ 13.07.2017. 07:43 ] @
"Zakon potraznje diktira cene, a stan u Fra (verovatno je isto i u Mü) se ne moze naci ni lupom otkako je talas izbeglica zahvatio grad."

Da li mozete blize da objasnite zasto su izbeglice krive za manjak stanova (ne samo u Frankfurtu, nego u 20 gradova koji su izasali skoro na listi sa prenapumpanim cenama stanova i iznajmljivanja vecim od realne), a ne banke koje koriste stanove za mesetarenje i generisanje dobiti, ne drzava koja zbog lobista ne dozvoljava da se previse gradi da bi stanovi drzali cenu? Pogledajte kako je Austrija resila problem veoma lako i ima profit od toga. Ako ne biste da trazite, u Austriji je 80% novogradnje delo drzave, u Nemackoj 7%. Da li mozete da kazete koliko je izbeglica doslo u Nemacku, koliko je smesteno u Frankfurt i da li te izbeglice zive u iznajmljenim stanovima ili su vecinom smesteni u improvizovane domove? Da li se podaci o porastu cena stanova i iznajmljivanja poklapaju sa dolaskom izbeglica i da li se vidi znacajna promena od trenutka kada su u vecem broju poceli da dolaze? Ako znate nemacki, u roku od 30 sekundi cete naci grafike koji prikazuju kretanje cena u poslednjih 20 godina, a ima i od 1950-e. Da li znate koliko ljudi koji nisu izbeglice dolazi u Nemacku da zivi i radi svake godine? Da li znate koliko je izbeglica ukupno doslo do sada i koliko trenutno dolazi? Kada nadjete odgovore, postavlja se pitanje da li znate zasto je tako? Jos jedno pitanje bi bilo, da li znate kakve ce posledice Brexit imati po cene nekretnina u Frankfurtu?

Zaista se nadam da sam Vas pogresno razumeo ili da ste se nespretno izrazili, jer inace bi ovakvo misljenje bilo zaista tuzno.
[ rainymanyu @ 13.07.2017. 12:49 ] @
upravo tako, nikakve veze sa izbeglicama a veliko skretanje sa teme
[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2017. 14:48 ] @
Cene nekretnina su ostro skocile i u zemljama koje nisu primile puno izbeglica, plus njihovi brojevi i gde stanuju ocigledno ne mogu da doprinesu skoku cena nekretnina u nekom Frankfurtu npr.

Skok cena nekretnina je primarno uzrokovan:

a) Niskim bankarskim kamatama (koje prave pritisak na ljude da kupe na dug kredit "sad ili nikad")
b) Slabijom ponudom od potraznje (dozvole za gradnje i objekti koji se grade nisu dovoljni da namire potraznju)
c) Jakom ekonomijom (ljudi zaposleni, ne brinu se za buducnost = idu u kredit)

@profin,

Ako imas nesto sto je nekad kostalo 70K a sad 500K, mozes da zaboravis da ce to kostati ponovo 70K, osim ako se ne desi neka kataklizma. Eventualno mozes ocekivati korekciju cena tako da cena padne na nivo od pre 3-4 godine i to ono, ako bas ljuljne kriza. Posle se opet oporavi i nastavi da skace.

Ako kupujes nekretninu za zivot, a ne kao investiciju, onda svakako treba da uracunas koliko te kosta nemanje nekretnine (najam) i da racunas sa tim ako i dalje budes hteo da kupis, da ce za nekoliko godina cene vrlo verovatno biti ili iste ili vece, u najgorem slucaju mozda 10-15% manje nego danas ako se potrefi da zvekne kriza.

Stavi na papir koliko te sta kosta i vidi, ali, kao sto rekoh, ako je nesto sada vec 500K a bilo 70K, slabe su ti sanse da ce to da se vraca na tu drugu cenu.

Eto Frankfurt, to je finansijski centar + veliki medjunarodni aerodrom. Da li ce nesto tu da se menja u skorije vreme? Tesko, moze samo jos vece da postane zapravo posle Brexita.

Da li ce Nemci da promene politiku izdavanja gradjevinskih dozvola i da odjednom krenu da prave enormne blokove zgrada koji bi poremetili trenutni odnos ponude:potraznje? Isto tako, vrlo tesko.

Tako da ostaje samo pitanje koliko te kosta cekanje vs. koliko mislis da ce cene >mozda< da padnu ako dodje do neke EU krize.
[ Dexic @ 13.07.2017. 15:02 ] @
Hmmm, pa zlato i srebro su bili 2000/50 pa pali ispod 1000/15.
Kuce u Americi isto. U Beogradu negde takodje (3000-1600).

Ta cifra od 70K - kada je u Frankfurtu stan, koji sada kosta 500K mogao da se kupi za 70K? Ne verujem da pricamo o vremenu ERM-a uopste, a kamoli evra.
[ cape011 @ 13.07.2017. 15:05 ] @
Zašto ne otvorite novu temu ?

Ako nekoga zanima baš ovo o čemu pišete neće tražiti u temi Otpust drzavlajnstva Srbije.

[ tdusko @ 14.07.2017. 11:29 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
a) Niskim bankarskim kamatama (koje prave pritisak na ljude da kupe na dug kredit "sad ili nikad")
b) Slabijom ponudom od potraznje (dozvole za gradnje i objekti koji se grade nisu dovoljni da namire potraznju)
c) Jakom ekonomijom (ljudi zaposleni, ne brinu se za buducnost = idu u kredit)

Na ovo bih dodao jos jedan efekat ovog pod a) koji je doveo do skoka cena, a to je da su se ljudi sa puno kapitala kojima ne prija rizik umesto da stavljaju pare u banke pod kamatu od 0%, poceli da kupuju nekretnine kako bi od rente imali vecu zaradu. Ipak, u Minhenu koji je najekstremniji primer skoka cena nekretnina u zadnjih 5-6 godina cene rentiranja nisu ni blizu ispratile cene za kupovinu pa tako ljudi danas kupuju stanove od 600k eur koje izdaju za ca 1500-2000 eur bruto mesecno. Od toga neto ne ostane ni 1000 neto. Fantastican ROI od ca 50 godina, milina jedna :). Pri ovakvoj konstalaciji ne pada mi na pamet da kupujem nista. Na list price od 600k ide jos 30-ak hiljada za garazu + 5% notar, porez i ostala birokratija + kamata banci za 15-30 godina + kuhinja.
[ Dexic @ 14.07.2017. 15:27 ] @
Kakva kamata banci sada, kada pricas o ljudima koji nece da ulazu u banku nego svojim novcem kupuju nekretnine?:)
[ tdusko @ 15.07.2017. 07:16 ] @
Ma to je bila kalkulacija kada bi ja kupovao stan. Nazalost, nemam 600k u kesu :). Kad racunam renta vs kupovina moram da racunam na x godina koliko bi bili svi troskovi za rentu i za vlasnistvo, a to je i list price i kamata koju cu da dam banci.

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 15.07.2017. u 08:27 GMT+1]
[ Visnja01 @ 13.10.2019. 17:03 ] @
Postovani!

Moje iskustvo u vezi sa otpustom iz drzavljanstva iz Srbije je jako lose. Ja sam morala radi Austrijskog drzavljanstva traziti otpust iz srpskog i cekala sam na otpust sa svim vezama kako u Beogradu tako i u Subotici tacno godinu i sest meseci. Predala sam zahtev u konzulatu u Becu i platila 460e plus troskovi puta i oni su mi rekli vec na salteru da ne ocekujem manje od dve godine. Tako je i bilo do kraja. Bec je u roku od mesec dana poslao moj zahtev u Beograd i onda je Beograd pet puta trazio dopunu mog predmeta u Subotici. Svako je svaljivao krivicu na drugoga a moji telefoniski racuni su se gomilali. Najduze je trajala procedura u Socijalnom u Subotici koji ocigledno mesecima nisu nista radili. Ako pitam sluzbenicu u cemu je problem ona samo kaze u Subotici da je to procedura i zalupi slusalicu. Onda sam se cak i nacelniku policije zalila. Austrija mi je rekla da samo Srbija i Rumunija drze gradjane po dve godine i prave torturu. Nijedna druga zemlja ne radi to svojim gradjanima. Moje kolege iz Bosne su npr dobili otpust u roku od 4 dana, manje od nedelju dana sto ja nisam mogla uopste da poverujem ali tako je. Eto to je moje iskustvo. Mozda je jeftinije ako se zahtev preda u Srbiji i mozda je za dva meseca brze ali ne vidim veliku razliku. Racunajte dve godine bez obzira gde predali. Zelim Vam puno strpljenja i srece! Proci ce i to. Samo je jako zalosno.
[ rainymanyu @ 01.12.2020. 09:16 ] @
Da li se bilo šta promenilo na ovu temu i ima li ikoga bez ovakvog košmarskog iskustva od 1.5 godine?
[ član @ 29.03.2022. 07:18 ] @
ima li svezih iskustava na ovu temu?
trebalo bi da predam uskoro, pa ne znam da li mi se isplati da skupljam po Srbiji dokumenta i tamo predam, ili da predam u konzulatu gde traze samo izvode?
[ rainymanyu @ 31.03.2022. 09:45 ] @
@
Citat:
član:ima li svezih iskustava na ovu temu?


Sveze iskustvo iz Nemacke od pre par nedelja:
- moraces da skuljas papire po Srbiji, iako na sajtu konzulata i u PDF-ovima pise, radnici u konzulatu se prave ludi i tvrde da oni ne mogu da skupljaju za tebe. Na moju primedbu da ne mora konzulat da skuplja vec MUP ili ko god odlucuje, tvrde da to ne moze tako i da ja moram da podnesem neophodne dokumente.
- cenovnik koji ces naci na netu nije aktuelan. Trenutna takse za ovu uslugu je 504€
- Trebace ti izvod iz knjige rodjenih, drzavljanstvo, dokaz o obavljenom vojnom roku (interesantno da mi je ponudjeno da oni zatraze samo tu potvrdu od vojske sto su naplatili par eura)
- Dodatna zavrszlama kad imas potvrdu da ces biti primljen u novo drzavljanstvo je da traze da bude overeno Apostil pecatom, sto je Srbiji potvrda da je dokument koji prinosis stvaran i validan (to ce te kostati ~30-100 € u njihovim lokalnim institucijama zavisno od drzave cije drzavljanstvo uzimas)
- Taj dokaz o nameri da te prime u novo drzavljanstva sa apostilom mora biti preveden na srpski od ovlascenog sudskog tumaca. Ako to radi konzulat, kosta te 2 strane po 50ak € -> 100€, ako radis kod ovlascenog sudskog tumaca, moze biti jeftinije i moze biti da ce konzulat traziti apostil i na njegov prevod.. (istinit saved od mog prevodioca: "bolje nek ti oni naplate umesto da juris dodatne pecate")
- ceo proces po objasnjenju radnice u konzulatu traje oko godinu dana, sa obaveznim "pa sta mislis ti to je laku tu sve mora da se proveri". S druge strane po recina radnice u kancelariji za strance u Nemackoj, iz njenog iskustva to 3-4 meseca. Kome verovati? Ne znam..

Naravoucenije, skupljaj papire sto pre, i praralelno overavaj stranu potvrdu o prijemu posto sve traje

Srecno druže člane ;)
[ član @ 01.04.2022. 09:40 ] @
Citat:
rainymanyu: @

Sveze iskustvo iz Nemacke od pre par nedelja:
- moraces da skuljas papire po Srbiji, iako na sajtu konzulata i u PDF-ovima pise, radnici u konzulatu se prave ludi i tvrde da oni ne mogu da skupljaju za tebe. Na moju primedbu da ne mora konzulat da skuplja vec MUP ili ko god odlucuje, tvrde da to ne moze tako i da ja moram da podnesem neophodne dokumente.
- cenovnik koji ces naci na netu nije aktuelan. Trenutna takse za ovu uslugu je 504€
- Trebace ti izvod iz knjige rodjenih, drzavljanstvo, dokaz o obavljenom vojnom roku (interesantno da mi je ponudjeno da oni zatraze samo tu potvrdu od vojske sto su naplatili par eura)
- Dodatna zavrszlama kad imas potvrdu da ces biti primljen u novo drzavljanstvo je da traze da bude overeno Apostil pecatom, sto je Srbiji potvrda da je dokument koji prinosis stvaran i validan (to ce te kostati ~30-100 € u njihovim lokalnim institucijama zavisno od drzave cije drzavljanstvo uzimas)
- Taj dokaz o nameri da te prime u novo drzavljanstva sa apostilom mora biti preveden na srpski od ovlascenog sudskog tumaca. Ako to radi konzulat, kosta te 2 strane po 50ak € -> 100€, ako radis kod ovlascenog sudskog tumaca, moze biti jeftinije i moze biti da ce konzulat traziti apostil i na njegov prevod.. (istinit saved od mog prevodioca: "bolje nek ti oni naplate umesto da juris dodatne pecate")
- ceo proces po objasnjenju radnice u konzulatu traje oko godinu dana, sa obaveznim "pa sta mislis ti to je laku tu sve mora da se proveri". S druge strane po recina radnice u kancelariji za strance u Nemackoj, iz njenog iskustva to 3-4 meseca. Kome verovati? Ne znam..

Naravoucenije, skupljaj papire sto pre, i praralelno overavaj stranu potvrdu o prijemu posto sve traje

Srecno druže člane ;)


hvala na detaljnom odgovoru.
dobio sam drzavljanstvo, mislim poslali su nam mail da je odobreno, ali treba tek da imam termin sl. nedelje pa ce mi valjda dati tu potvrdu.
planirao sam da predam u konzulatu jer na sajtu pise da je potreban izvod iz MKR i drzavljanstvo, da u Srbiji dosta vise papira... ali ako je tako kao sto kazes da i oni te iste papire traze onda dodej na isto.
idem u Srbiju za 2 nedelje, mogao bih tamo mozda da pokusam da skupim papire, ali ne bih da provedem odmor po raznim salterima i tako idem jednom u 2-3 god.
videcu sta ce mi reci kad budem zvao konzulat...
[ rainymanyu @ 01.04.2022. 12:23 ] @
Iskreno, meni je rodbina uzela papire u opstini za jedno popodne (cak je online zakazala termin tamo) i 3 nedelje je trajalo da to stigne dovde avionom, tako da ako si tamo, odvoj jedan dan i pokupi sta treba. Mozda nije lose da uzmes spisak iz svog konzulata da ne bude FTJJP kad se vratis.

[ Bježsitale @ 05.04.2022. 18:29 ] @
Najnovije vezano za Nemačko državljanstvo:

Sve što možete predati, predajte u Srbiji jer kraće traje.

Puno novih dokumenata se moraju pribaviti u Srbiji, zato zaboravite na Konzulat ili Ambasadu znog brže obrade.

Sve što sam morao da izvadim ovlastio sam Advokata iz Beograda koji je za mene sve to obavio za nekih 50 evra. Ja sam samo predao u policiji zahtev. Sve sam platio preko E-uprave kreditnom kartom i kostalo je 350 evra.

Potrebnu dokumentaciju možete pronaći na sajtu MUP-a: http://www.mup.gov.rs/wps/port...e389a18dfdd7fa703818d85fd28e87

Zahtev sam predao prošle godine i čekam već 5 meseci.

A procedura dobijanja zusicherunga je trajala godinu dana.

Apostilski pečat iz beziergsregirunga je trajao isto oko 8 nedelja. Vodite racuna da pismo predate licno u beziergsregierung jer moze doci do nestanka dokumenta ko u mom slucaju i ako sam slao preporuceno.
Pa su se stvari malo odužile.
Pozdrav Svima.
[ Bježsitale @ 06.04.2022. 20:27 ] @
Najnovije vezano za Nemačko državljanstvo:

Sve što možete predati i pribaviti od dokumenata, uradite to u Srbiji jer kraće traje.

Puno novih dokumenata se moraju pribaviti u Srbiji, zato zaboravite na Konzulat ili Ambasadu zbog brže obrade.

Sve što sam morao da izvadim u Srbiji od potrebnih dokumenata ovlastio sam Advokata iz Beograda koji je za mene sve to obavio za nekih 50 evra. Ja sam samo otputovao za Srbiju i predao u Policiji zahtev (u zavisnosti u kom ste gradu prijavljeni u toj policijskoj upravi predajete zahtev). Zahtev za otpust iz Državljanstva sam platio preko E-uprave kreditnom kartom i kostalo je 350 evra. Račun ili potvrdu o uplati takse sam predao kao dokaz uz ostale dokumente. Vrlo je važno: Pasoš i lična karta moraju biti važeći i predaju se kao kopija (oba dokumenta) a originali se pokazuju na uvid pri predaji zahteva. Svi prevodi sa Nemačkog na Srpski su uradjeni ovde u Nemačkoj kod sudskog tumača i nije bilo problema pri predaji u MUP-u. Važno je da postoje pečati tumača na prevodu.

Potrebnu dokumentaciju možete pronaći na sajtu MUP-a: http://www.mup.gov.rs/wps/port...e389a18dfdd7fa703818d85fd28e87

Zahtev sam predao prošle godine i čekam već 5 meseci.

A procedura dobijanja Einburgerungszusicherunga je trajala godinu dana.

Apostilski pečat iz beziergsregirunga na zusicherung je trajao oko 8 nedelja. Vodite računa da pismo, ukoliko je moguće predate lično u beziergsregierung jer može doći do nestanka originalnog dokumenta kao u mom slučaju i ako sam slao preporučeno pismo jer se njima ne daje lično na podpis već se samo ubacuje u njihovo poštansko sanduče. Sve je moguće u ovo doba korone.

Stvari su se i te kako odužile i mogle bi još mesec dana da traju ali srećom sam nekako mogao dobiti novi originalni dokument.

Pozdrav svima i pitajte ako šta zatreba vezano za ovu temu.

[Ovu poruku je menjao Bježsitale dana 06.04.2022. u 21:37 GMT+1]
[ rainymanyu @ 08.04.2022. 18:04 ] @
Citat:
Bježsitale: Najnovije vezano za Nemačko državljanstvo:
Sve što možete predati i pribaviti od dokumenata, uradite to u Srbiji jer kraće traje.
Puno novih dokumenata se moraju pribaviti u Srbiji, zato zaboravite na Konzulat ili Ambasadu zbog brže obrade.
[Ovu poruku je menjao Bježsitale dana 06.04.2022. u 21:37 GMT+1]


Moze li par reci o "puno novih dokumenata", gde ih povaditi u Srbiji i gde sve predati?
Gledajuci listu sa mup.gov.rs ne znam gde (u Beogradu, u okrugu, u manjem gradu) vaditi sve ove papire o neosudjivanosti sa raznih sudova. Koliko traje vadjenje tih papira?

Pitam zato sto podnosenjem zahteva u konzulatu, *nije* potrebno podneti sva ova dokumenta vec samo drzavljanstvo, izvod iz knjige rodjenih, i zahtev/upit za vadjenje dokumenata iz vojnog odeseka, zahtev za otpust i overen+preveden dokaz za primanje u novo drzavljanstvo.
Mozda je razlika od 510-350€ upravo ta da organ koji odlucuje u Srbiji vadi te dokumente po raznim sudovima?

Obrada zahteva za drzavljanstvo je kod mene trajala 14 meseci.
Overavanje Apostilom tacno 4 nedelje (kod mene su rekli 3-4 nedelje zbog velikog obima posla) i moralo je biti poslato preporuceno, jer zbog korone ne prihvataju licno.
[ Bježsitale @ 08.04.2022. 19:24 ] @
Sva ta dokumenta je izvadio advokat u moje ime, sva koja su na listi sem onih koji su vezani za starateljstvo, decu... jer nisam morao, a moglo je i to.

Predao sam u Policijskoj stanici u gradu kom si prijavljen dole, ako si prijavljen, ako nisi onda ipak moraš sve preko konzulata.

Komplikovano je bilo i za mene. Neki se papiri vade u većim gradovima npr. ako si rodjen u Pirotu, vadiš u Nišu, ako u Zrenjaninu vadiš u Novom Sadu...

Vadjenje tih dokumenata nije bio problem i oni su u moje ime izvadili za par dana, nisu bila skupa mozda sve zajedno 500 din (neka su čak bila i besplatna), naravno uz punomoćje koje sam im poslao poštom.

Napominjem ti da sam savet upravo dobio od bliskog prijatelja iz Ambasade, znači ako skupiš sva ta dokumenta ubrzavaš proces i sprečavaš da ti dokumenti negde zalutaju i budu zadržani. Zato najbolje advokat ako ne možeš lično dole da odvojiš vreme.


Imao si sreće i brzo si odradio Ap. pečat. Ja sam imao tu nesreću da izgube baš preporučeno tako da super i srećno za dalje.
[ rainymanyu @ 10.04.2022. 09:19 ] @
Hvala, dobar savet.
Prvim citanjem sam nekako propustio da ti je pomogao advokat. 👍
[ Bježsitale @ 10.04.2022. 16:41 ] @
Važno je napomenuti da u slučaju da to traje malo duže moguće je preko advokata nakon 6 meseci čekanja uložiti žalbu MUP-u da se slučaj otpusta ubrza.

Koliko je korisno i da li pomaže, još uvek ne znam, ali za tu uslugu Advokatska kancelarija traži takodje 50 E.

Isto sam hteo još reći da u slučaju da ne možete ići dole Advokat može za Vas i u Vaše ime predati MUP-u zahtev za ispis iz državljanstva.

Kada dodjete u MUP popunjavate još ZAHTEV za izpis koji se ne može naći na internetu nego Vam oni na licu mesta daju da popunjavate dve strane sa raznim pitanjima. To popunjavanje me je malo iznerviralo jer se odužilo, tako da nije loše da od advokata tražite, pošto je dole da uzme taj papir-dva i ispuni za vas pre nego što uopšte preda zahtev umesto vas.

UPRAVO SAM NAŠAO TAJ DOKUMENT: http://www.mup.gov.rs/wps/wcm/...f?MOD=AJPERES&CVID=mtBly-b

Ja sam čak imao situaciju da mi službenica mupa vrati neke papire jer nisu potrebni i ako pišu na sajtu kao npr. (Venčani list), ali sam je ipak zamolio da uzme moj Meldebescheinigung prevedeni da bi me našli i prosledili rešenje najbližem Konzulatu u okrugu gde živim.

Na kraju se Auslenderbehorde predaje rešenje sa prevodom i dokaz o zaradi (u mom slučaju).

Kasnije možete dobiti einburgerungsurkunde na kućnu adresu ili se pak odlučite da dobijete lično od gradonačelnika uz koktele i cveće. :)

Drago mi je ako sam bilo kome pomogao, a ako nekog interesuje mogu opširnije objasniti i proces dobijanja nemačkog einburgerungszusciherunga.




[Ovu poruku je menjao Bježsitale dana 10.04.2022. u 18:17 GMT+1]
[ rainymanyu @ 26.10.2022. 17:09 ] @
I evo mene opet.. zahtev podnet lično, u konzulatu, proleća 2022. Socijalno je imalo nekih pitanja pa su poslali telegram na poslednju adresu u Srbiji, sa terminom na kome je naglašeno da se pojavom lično sa dokumentima, bez ikakvih dodatnih objašnjenja. Apsurdno u celom cirkusu nije što u podnetim dokumentima za otpust stoji adresa u inostranstvuveć što je telegram na adresu u Srbiji stigao par dana posle "obaveznog" termina 🤦 pitanja socijalnog su razjašnjena telefonskim pozivom službenika.. elem..
Zanima me kojoj "instituciji" se obratiti za upit o statusu ? Da li lično ili je moguće i preko advokata iako sam lično podneo zahtev u konzulatu? Ima li neko ikakvih iskustva ilu ovoj situaciji i preporuke advokata? Ukratko šta činiti kada se državna birokratija prava mrtva? Hvala
[ Visnja01 @ 26.10.2022. 20:20 ] @
Ja sam podnela zahtev za otpust iz drzavljanstva Srbije u Konzulatu u Becu i cekala tacno 2 godine na odgovor. Meni su cetiri puta slali predmet na relaciji Subotica - Beograd. Kad zoves Suboticu Beograd kriv, kad zoves Beograd krive Suboticu i tako to islo u krug. Ja bih ti savetovala da zoves mup Beograd i tamo pitas gde ti se nalazi predmet. I jedni i drugi ce ti reci da cekas i tako da ne vredi ni da ih zoves. Meni u Austriji rekli da Srbija i Rumunija su najgore zemlje po tom pitanju otpusta i da u sustini i ne treba nam njihov otpust. Kad istekne rok od dve godine i jos uvek nema odgovora, Austrija te automatski prima u drzavljanstvo i bez njihovog odgovora. 😓 tako da puno strpljenja i to je to. Dobices odgovor na leto 2024 ako si podneo u Prolece 2022. Pozdrav Sretno!!
[ rainymanyu @ 31.10.2022. 10:04 ] @
Nisam siguran da bi Nemacka ignorisala bahatost neodgovaranja nase birokratije, posto po pravilu dvojno drzavljanstvo nije moguce, osim u nekim specijalnim slucajevima..
Nemacki Zusicherung ima jasno naglaseno da vazi 2god. to me i brine, zato sto na kraju ide "po mojim ledjima".

Imas li neki broj telefona u BGu za koji znas da mogu dobiti bilo kakve informacije o statusu? Ako mozes molim te posalji mi u priv.poruci.

Hvala unapred
[ Visnja01 @ 31.10.2022. 11:42 ] @
[ Visnja01 @ 31.10.2022. 11:57 ] @
Ja iskreno ne mogu da se setim tacno broja telefona, bilo je bas davno. Znam samo da je bio MUP u Beogradu pa su mi mozda oni dali drugi broj za strance. Probaj sva tri broja pa vidi sta ce ti reci: 011 27 40000, 011 3239731, 011 3618 956.

Cini mi se da je bila Ljermontova ulica, ali nisam sigurna. Znaju i Nemci i Austrijanci kako Srbija odgovara na zahteve tako da mi nismo ni prvi ni poslednji koji cekaju. Ali znas da za dve godine ce se sva ta agonija zavrsiti i posle nemas vise veze sa njima. Samo JMBG broj ostaje i nista vise. Ja cak vise i ne idem u Srbiju. Svega mi je doslo preko glave.
[ rainymanyu @ 31.10.2022. 12:39 ] @
Sve te razumem i jedva cekam dan da zavrsim sa ovim. Hvala na brojevima tel, inace je poruka od 12:42 nekako prazna, nisam siguran da li si htela da dodas jos nesto. Pozz
[ član @ 05.12.2022. 10:51 ] @
jel prati neko pricu oko izmena zakona o drzavljanstvu?
pominju se negde i izmene koje se ticu dvojnog drzavljanstva, ali nista konkretno.
mislim da ce ostati zabranjeno dvojno sa Turskom, jer pretpostavljam da bi im se u tom slucaju prijavilo nekoliko miliona Turaka koji hoce drzavljanstvo a nisu ga uzeli do sada je ne zele da se odreknu turskog.
a sa sa Srbijom mozda i dopuste dvojno... ko bi znao sta je ne umu "zelenima"?! i oni prethodni su bili idioti, ali ovi su bas totalni.... u rangu sa vlasti u Srbiji!
kada je deciji pisac ministar ekonomije, sta treba onda dalje da se prica!
[ veegun @ 09.12.2022. 19:05 ] @
Sredinom sledece godine, treba da se usvoji novi zakon o nemackom drzavljanstvu, po kome bi svako ko zivi u Nemackoj duze od 5 godina i ko nije na socijali, ce moci da zadrzi svoje drzavljanstvo i uzme nemacko. Odnosice se na drzavljane svih zemalja.
[ član @ 07.01.2023. 18:30 ] @
samo da napisem mali Update, stigao nam je ispis posle 5 meseci cekanja (08.2022-12.2022), predato u konzulatu u Minhenu. sada smo malo bili u dilemi sta da radimo, jer ce navodno biti dozvoljeno dvojno drzavljanstvo prema novom zakonu, ali cemo najverovatnije otici uskoro da predamo srpske pasose i uzmemo ispisnice jer je ta cela prica oko dvojnog drzavljanstva na dugom stapu, jeste to u predlogu zakona, ali nilo ne garantuje da ce se tahav zakon i usvojiti, niti kada ce to stupiti na snagu. ne bih previse da cekam, jer pretpostavljam da ni to resenje o ispisu nema neogranicen rok vazenja, jer se proverva da li je neko osudjivan, duzan, itd. to su sve stvari koje su relativne kategorije (danas nisi, sutra jesi),pa ako bi sa potpisivanjem ispisnice dugo cekao, verujem da bi mogli da kazu da moraju ponovo da sve provere i da tobkostq jos xxx €.
ako baš bude nekada dozvoljeno dvojno drz. sa Srbijom, mogu uvek da se ponovo upisem...
[ ademare @ 07.01.2023. 19:18 ] @
Citat:
član:

mislim da ce ostati zabranjeno dvojno sa Turskom, jer pretpostavljam da bi im se u tom slucaju prijavilo nekoliko miliona Turaka koji hoce drzavljanstvo a nisu ga uzeli do sada je ne zele da se odreknu turskog.
a sa sa Srbijom mozda i dopuste dvojno


Ako bude dvojnog drzavljanstva vazice i za Turke , naravno !

Upravo su oni i glavna meta tog zakona , kao i neki drugi koji se ne odricu svog pasosa !


Srbi nisu meta zakona , da ne pisem zasto , to je valjda jasno , jer je suprotno .
[ Ivan Dimkovic @ 08.01.2023. 09:43 ] @
Citat:
član:
samo da napisem mali Update, stigao nam je ispis posle 5 meseci cekanja (08.2022-12.2022), predato u konzulatu u Minhenu. sada smo malo bili u dilemi sta da radimo, jer ce navodno biti dozvoljeno dvojno drzavljanstvo prema novom zakonu, ali cemo najverovatnije otici uskoro da predamo srpske pasose i uzmemo ispisnice jer je ta cela prica oko dvojnog drzavljanstva na dugom stapu, jeste to u predlogu zakona, ali nilo ne garantuje da ce se tahav zakon i usvojiti, niti kada ce to stupiti na snagu. ne bih previse da cekam, jer pretpostavljam da ni to resenje o ispisu nema neogranicen rok vazenja, jer se proverva da li je neko osudjivan, duzan, itd. to su sve stvari koje su relativne kategorije (danas nisi, sutra jesi),pa ako bi sa potpisivanjem ispisnice dugo cekao, verujem da bi mogli da kazu da moraju ponovo da sve provere i da tobkostq jos xxx €.
ako baš bude nekada dozvoljeno dvojno drz. sa Srbijom, mogu uvek da se ponovo upisem...


Koliko ti je vazno dvojno drzavljanstvo? Ako jeste puno, uvek mozes da cekas dok vazi saglasnost za davanje drugog drzavljanstva ako se eventualno stvari promene oko dvojnog.

Sto se zakona tice, nikad ne postoje garancije da ce neki zakon biti usvojen, jos manje da ce biti usvojen sa specificnim tekstom, politika je to a te stvari su uvek izuzetno politicki senzitivne. Tako da, imas rizik kako god da se nista ne promeni.
[ rainymanyu @ 08.01.2023. 15:34 ] @
Citat:
član: stigao nam je ispis posle 5 meseci cekanja (08.2022-12.2022), predato u konzulatu u Minhenu
... ne bih previse da cekam, jer pretpostavljam da ni to resenje o ispisu nema neogranicen rok vazenja, jer se proverva da li je neko osudjivan, duzan...

Update i od mene:
zavrseno za 5-6 meseci (05/2022-11/2022) isto preko konzulata samo u drugom gradu.. Malo su bili smotani (kao i obicno u domacim administracijama) pa sam na kraju dosao do informacije krajem oktobra u MUPu da su poslali odluku o ispisu, a konzulat nekako nije imao ta dokumenta 3-4 nedelje posle datuma slanja.. "Milina" kad uzmemo u obzir da se 99,99% vremena u konzulatu niko i ne javlja na tel.
Sto se tice vremenskog ogranicenja, Zusicherung dobijen od Nemacke vazi 1 (ili 2) godine, a pored svih provera koje su Nemci odradili pre odluke o prihvatanju, ponovice neke provere kada im javis da imas otpust cak i ako se posao, bracno stanje i adresa nisu menjali.
Iz mog ugla je veoma rizicno cekati i nedelju dana kada si dobio odluku o otpustu zato sto prakticno nemas drzavljanstvo. Ne znam da li ce te pustiti da udjes u Srbiju sa srpskim pasosem posle odluke, tako da ti je i svako drugo putovanje rizicno. Cim sam dobio potvrdu Nemci su naglasili da "moramo da pozurimo i zatvrorimo proces jer praktično nemate državljanstvo".

p.s. moje misljenje je da ce to o dvojnom potrajati jos neku godinu, a i kad se evtl. usvoji, ne vidim baš nikakvu prednost srpskog ili nekog drugog balkanskog drzavljanstva
[ član @ 09.01.2023. 07:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Koliko ti je vazno dvojno drzavljanstvo? Ako jeste puno, uvek mozes da cekas dok vazi saglasnost za davanje drugog drzavljanstva ako se eventualno stvari promene oko dvojnog.

Sto se zakona tice, nikad ne postoje garancije da ce neki zakon biti usvojen, jos manje da ce biti usvojen sa specificnim tekstom, politika je to a te stvari su uvek izuzetno politicki senzitivne. Tako da, imas rizik kako god da se nista ne promeni.

u sustini, nije mi mnogo bitno da zadrzim srpko drzavljanstvo, da jeste ne bih ni ulazio u celu pricu, posto vec imam jos jedan EU-pasos.
inace saglasnost za nemacko vazi negde do sredine 2024, ali kao sto sam i napisao, pretpostavljam da saglasnost za ispis iz srpskog nije tako dugotrajna i ako ne preuzmem uskoro, verujem da bi mi ponovo trazili da sve iz pocetka proveravaju.

Citat:
rainymanyu:
zavrseno za 5-6 meseci (05/2022-11/2022) isto preko konzulata samo u drugom gradu.. Malo su bili smotani (kao i obicno u domacim administracijama) pa sam na kraju dosao do informacije krajem oktobra u MUPu da su poslali odluku o ispisu, a konzulat nekako nije imao ta dokumenta 3-4 nedelje posle datuma slanja.. "Milina" kad uzmemo u obzir da se 99,99% vremena u konzulatu niko i ne javlja na tel.
Sto se tice vremenskog ogranicenja, Zusicherung dobijen od Nemacke vazi 1 (ili 2) godine, a pored svih provera koje su Nemci odradili pre odluke o prihvatanju, ponovice neke provere kada im javis da imas otpust cak i ako se posao, bracno stanje i adresa nisu menjali.
Iz mog ugla je veoma rizicno cekati i nedelju dana kada si dobio odluku o otpustu zato sto prakticno nemas drzavljanstvo. Ne znam da li ce te pustiti da udjes u Srbiju sa srpskim pasosem posle odluke, tako da ti je i svako drugo putovanje rizicno. Cim sam dobio potvrdu Nemci su naglasili da "moramo da pozurimo i zatvrorimo proces jer praktično nemate državljanstvo".

p.s. moje misljenje je da ce to o dvojnom potrajati jos neku godinu, a i kad se evtl. usvoji, ne vidim baš nikakvu prednost srpskog ili nekog drugog balkanskog drzavljanstva

koliko je trajalo posle od kada si Nemcima predao ispisnice, do kada si dobio nemacka dokumenta? ako je to sve gotovo, jer je i kod tebe prilicno sveze jos uvek.

[ tdusko @ 09.01.2023. 08:14 ] @
Ma sad kad si dobio ispis teraj dalje. Ako dozvole dvojno ti se ponovo upisi. Eventualno cekanje zakona ima smisla po meni samo ako jos nisi krenuo u proceduru ispisa pa tako eventualno ustedis taj napor.
[ veegun @ 09.01.2023. 15:45 ] @
Citat:
ademare:
Citat:
član:

mislim da ce ostati zabranjeno dvojno sa Turskom, jer pretpostavljam da bi im se u tom slucaju prijavilo nekoliko miliona Turaka koji hoce drzavljanstvo a nisu ga uzeli do sada je ne zele da se odreknu turskog.
a sa sa Srbijom mozda i dopuste dvojno


Srbi nisu meta zakona , da ne pisem zasto , to je valjda jasno , jer je suprotno .


Zakon ce se odnositi na sve drzavljane podjednako, a usvajanje se ocekuje u avgustu.
[ ademare @ 09.01.2023. 18:33 ] @
Iz dela koji si citirao moj post , nikako se ne odnosi da nece vaziti za bilo koga . Kakvi su drzavljani u pitanju ? Turci koji ce traziti i dobiti dvojno drzavljanstvo Nisu drzavljani Nemacke ?


Drzavljani drugih drzava ce ako se zakon usvoji traziti i dobijati Nemacko drzavljanstvo kao dvojno !

Da li ce neki Nemac traziti dvojno drzavljanstvo to je ipak sporedno !



Jer cilj zakona je Povecavanje sansi Nemacke na Globalnom trzistu rada , da privuce 400.000 potrebnih strucnih radnika koji nedostaju !

Danas na tom globalnom trzistu Nemacka ne stoji bas najbolje ! Nikako nije ni u prvih 5 po atraktivnosti , daleko je ispod Tradicionalno useljenickih drzava tipa USA , Kanada itd.

To sto Srbi idu u Nemacku je sasvim Irelevantno ! Jer 6 miliona Srba nisu nikakav faktor na globalnom trzistu rada ! Tu je na primer glavni faktor Indija sa 1.2 milijardom stanovnika , pa i Turska sto da ne , njih ima 80 miliona !

Glavni Hendikep za Nemacku je pre svaga Jezik ! Svaki Indijac govori i uci Engleski jezik jer je to zvanican jezik Indije kao i mnogobrojni lokalni jezici !
[ new_clan @ 18.01.2023. 14:14 ] @
Citat:
veegun:
Sredinom sledece godine, treba da se usvoji novi zakon o nemackom drzavljanstvu, po kome bi svako ko zivi u Nemackoj duze od 5 godina i ko nije na socijali, ce moci da zadrzi svoje drzavljanstvo i uzme nemacko. Odnosice se na drzavljane svih zemalja.



Kako tumacis tu najavu o dvojnom drzavljanstvu (doppelte Staatsbürgerschaft).
Da li iskljucivo misle na dvojno, znaci dva pasosa, nemacki i 1 drugi, ili na mogucnost imanja vise?
Jer ima dosta ljudi koji vec imaju 2 npr. srpski i bosanski, ii srpski i madjarski, srpski i hrvatski i u tom slucaju nemacki bi bio treci.
[ veegun @ 23.01.2023. 16:36 ] @
Koliko kapiram, moci ce i oni, koji vec imaju dva pasosa, ali saznacemo za 4-5 meseci.
[ Gaga018 @ 14.02.2023. 20:06 ] @
Pozdrav svima
Predala sam u novembru ovde u Düsseldorf za odjavu iz srpskog drzavljanstva. Danas me zovu roditelji I kazu donosio I'm poster neko pismo adresiran9 na noje prezime ali tatino ime I kazu iz socijalnog... medjutim nnisu odmah shvatili ( naravno stari ljudi) I poster vratiio pismo posto je prezime pogresno.Da li neko zna o cemu se radi..????
[ Gaga018 @ 24.05.2023. 21:40 ] @
Iiiiiiiii zavrseno nakon 6 meseca


[ new_clan @ 24.05.2023. 22:05 ] @
Hoces ga predati ili ces sacekati novi zakon?
Koliko dugo ti je trajao proces primanja u nemacko i u kom mestu, ako nije tajna?
[ član @ 25.05.2023. 08:01 ] @
Citat:
new_clan: Hoces ga predati ili ces sacekati novi zakon?
Koliko dugo ti je trajao proces primanja u nemacko i u kom mestu, ako nije tajna?

srpsko drzavljanstvo vise nema, ako nece da bude zarobljena u Nemackoj bez pasosa, verujem da ce da preda i zavrsi prijem u nemacko drzavljanstvo...
[ Gaga018 @ 25.05.2023. 12:51 ] @
Citat:
new_clan:
Hoces ga predati ili ces sacekati novi zakon?
Koliko dugo ti je trajao proces primanja u nemacko i u kom mestu, ako nije tajna?

Kod mene proces primanja nije trajao dugo.. dobila sam nakon par nedelja odgovor, mada sam znala odma. Ukada sam otisla z Boro za strance covek mu je pregledao papire I rekao da xe odma da proveri da li je mogu da dobijem ili ne da ne bi placala 255 e bezveze.. inace zivim u Herne...
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2023. 14:10 ] @
Proces primanja bi trebalo uvek da bude brz (brz, u smislu nekoliko nedelja max.) od momenta kada se ispise iz drugog drzavljanstva, zato sto osoba u tom momentu nema ni jedno drzavljanstvo (tipican slucaj ako je sve islo po PS-u i nije primenjen neki izuzetak). Jasno je kakvi sve problemi nastaju kada bi se taj period oduzio.

DE vlasti su vec uradile sve provere i donele odluku u momentu izdavanja "Einbürgerungszusicherung" dokumenta - tako da je jedino vreme cekanja vreme koliko neka lokalna birokratija ima termina za izdavanje, da li imaju nekakve ceremonije za prijem i sta god.

Ako/kada se zakon promeni da nije potrebno ispisivati se iz drugog drzavljanstva, teorijski bi procedura trebala da kraje jos krace - ALI najveci faktor koji utice na duzinu procesiranja je koliko ta-i-ta opstina ima otvorenih zahteva u datom trenutku, ako novi zakon rezultira u skoku aplikacija nije nemoguce da se vreme oduzi.

[ veegun @ 08.09.2023. 23:27 ] @
Nemacka vlada je usvojila predlog zakona o drzavljanstvu. Ostaje jos par meseci da prodje bundestag i bundesrat, pa onda ce verovatno biti navala na termine za predaju i duga cekanja na prijem. Administracija je ionako vec pretrpana, pa ce nove guzve napraviti jos veci haos.