[ Marki4_YU @ 05.07.2008. 02:07 ] @
Skoro sam otvorio DOO preduzece u Ljubljani (delatnost elektro instalacije). Hteo bih da radim u Nemackoj ili Austriji. Da li neko zna kako mogu to da izvedem. Da li neko zna na kojim sajtovima (englesko govorno podrucje) mogo da postavim oglase.
[ madamov @ 05.07.2008. 08:43 ] @
Mislim da ne treba ništa specijalno da radiš jer su sve tri zemlje članice EU. Sasvim legalno im izdaješ fakture i naplaćuješ na svoj račun u banci u Sloveniji, zaračunavaš PDV jer usluge obavljaš firmama i pojedicnima koji su državljani zemalja članica EU i to je to. To je čak moglo i u vreme kada i nije bilo evra na "ulicama" već samo u međudržavnim transakcijama.
[ Marki4_YU @ 06.07.2008. 09:41 ] @
To mi je jasno da oni mogu meni da plate, ali do toga treba preci put od trazenja i nalazenja posla, dobijanja odobrenja za rad i rada (sto je izgleda najlaksi deo). Kako doci do potrebne papirologije? Da li slucajno znate neke inostrane sajtove na kojima se moze postaviti mali oglas?
[ Stefano @ 06.07.2008. 13:46 ] @
Moram da te pitam, sto se nisi oko svega toga raspitao pre nego sto si otvorio firmu?
[ Marki4_YU @ 06.07.2008. 20:21 ] @
Gde i kod koga. Niko nista ne zna ili nece da kaze. Svi uopsteno znaju da moze, ali niko ne zna "KNOW HOW". Potrebne su neke posebne dozvole koje su kao cista formalnost ali sve na tome ostaje. Firmu sam otvori zato sto nemam altrenativu u Srbiji.
[ deki77 @ 06.07.2008. 22:37 ] @
Iskreno na koju si foru otvorio firmu u SLO...da nam bude jasnije...

A oko dobijanja posla...i sve u vezi
Lakse ti je tamo da pitas...
[ Marki4_YU @ 07.07.2008. 00:30 ] @
igrom slucaja sam imao nemacku vizu, otisao do Ljubljane uplatio osnivacki i otvorio doo.
[ Stefano @ 07.07.2008. 01:11 ] @
Zar ti nije laksa varijanta bio Kipar... sigurno je poreski povoljnija varijanta od slovenackog doo-a.
[ madamov @ 07.07.2008. 07:45 ] @
Nije mi jasno za šta će ti posebna dozvola za rad kada si već otvorio firmu. Mislim, samo rešenje o osnivanju je valjda dozvola za rad. Tebi verovatno treba neki sertifikat da si registrovani ili sertifikovani ili šta već traže za elektroinstalacije.
[ Mister Big Time @ 07.07.2008. 14:48 ] @
Meni nije jasno nesto - ti si sa turistickom Schengen vizom otvorio firmu u nekoj clanici EU?! Opste je poznato da se ne mozes tek tako ni zaposliti u EU bez gomile papira (posebno kada si iz Srbije), a ti si cak i firmu uspeo da otvoris... i pretendujes da radis u drugim drzavama. Ne znam kako je to moguce, stoga ne znam ni kako ces da radis u EU kada neces moci ni da udjes kada ti istekne viza?!


[ Davor Vlajkovic @ 07.07.2008. 15:04 ] @
Koliko vidim, osnovna zabluda ovde je da je vlasništvo nad firmom u stranoj zemlji samo po sebi dovoljno za dobijanje dozvole za rad u toj zemlji.

Osnivanje firme u inostranstvu, pa i u EU (SLO, Kipar, UK, ...), nije nikakva nauka. Ako ne možete ili ne želite lično da odete i završite proceduru, angažujete nekoga ko može/hoće da tu proceduru prođe umesto vas. Ali to nema blage veze sa dobijanjem viza ili boravka u toj zemlji...
[ Marki4_YU @ 07.07.2008. 15:10 ] @
Svako moze da otvori firmu u Slov. cak iz Beograda, da li preko komore ili posrednika to je drugo. Zanimaju me iskustva ljudi koji su radili iste ili slicne stvari. Ali niko ne zna gde se moze postaviti oglas.
[ Davor Vlajkovic @ 07.07.2008. 15:13 ] @
http://www.google.com/intl/en/ads/

Može li malo o troškovima osnivanja i posedovanja slovenačkog DOO-a?
[ Marki4_YU @ 07.07.2008. 15:26 ] @
Osnivacki kapital je 7500e a troskovi puta taksi radne dozvole i ostalog ne moze se prognozirati sve zavisi kako se tamo snadjete. Ali to nije tema.
[ Stefano @ 07.07.2008. 20:27 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Koliko vidim, osnovna zabluda ovde je da je vlasništvo nad firmom u stranoj zemlji samo po sebi dovoljno za dobijanje dozvole za rad u toj zemlji.

Pa tako je, to je zabluda. Posto on kao vlasnik ne mora da bude zaposlen. A da bi postao zaposlen u EU firmi mora da ne moze da nadje EU citizen kandidata za taj posao... pa tek onda da zaposli eventualno sebe kao deficitarnu radnu snagu.
[ Marki4_YU @ 07.07.2008. 21:02 ] @
Ja sam dobio radnu dozvolu i zaposlio sam se u svojoj firmi bez ikakvih problema. To nema veze sa deficiitarnom radnom snagom.
[ Davor Vlajkovic @ 07.07.2008. 21:07 ] @
Pa u čemu je onda problem?
[ Marki4_YU @ 07.07.2008. 21:13 ] @
U prvom postu sam naveo
"Hteo bih da radim u Nemackoj ili Austriji. Da li neko zna kako mogu to da izvedem."
[ Davor Vlajkovic @ 07.07.2008. 21:24 ] @
Npr. odeš i radiš?

Ja zaista ne kontam šta očekuješ od nas ovde. Kažeš da imaš firmu u SLO (EU), radnu dozvolu i da si zaposlen u toj svojoj firmi. OK. Radio bi u Nemačkoj ili Austriji (znači isto EU) preko te svoje firme. I to je OK. Pa ko ti brani?!

A što se oglašavanja tiče, nije ni to neka nauka - nađeš sajtove, novine, radio i TV stanice i druge pogodne medije u oblasti koja te zanima i to je otprilike to.
[ Marki4_YU @ 07.07.2008. 21:47 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Npr. odeš i radiš?

Ja zaista ne kontam šta očekuješ od nas ovde. Kažeš da imaš firmu u SLO (EU), radnu dozvolu i da si zaposlen u toj svojoj firmi. OK. Radio bi u Nemačkoj ili Austriji (znači isto EU) preko te svoje firme. I to je OK. Pa ko ti brani?!

A što se oglašavanja tiče, nije ni to neka nauka - nađeš sajtove, novine, radio i TV stanice i druge pogodne medije u oblasti koja te zanima i to je otprilike to.

Niko od vas(tebe) ne trazi resenje. Lepo sam napisao sta je u pitanju, ali vi (ti) svoje neiskusto i neznanje amortizujete nervozom i uopstenim carsiskim pricama, ali ne i konkretnim podacima sa "terena".
U nemackoj postoji takozvana ZOLL (col) kontrola koja ide po gradilistima i juri ljude koji rade na crno. Iako bih nap. imao ugovor sa investitorom mogu da me zatvore i proteraju ako nemam neki papir koji mi je potreban a ja ne znam za to. To je bila sustina ove teme.
Citat:
Marki4_YU: Zanimaju me iskustva ljudi koji su radili iste ili slicne stvari. Ali niko ne zna gde se moze postaviti oglas.

Da li znate neke adrese sajtova za oglasavanje kao nasi mali oglasi npr. prodajem, kupujem, menjam ...?
[ dintel011 @ 07.07.2008. 22:08 ] @
Sto se tice Austrije www.bazar.at to ti dodje nesto kao nasi halo oglasi.
Tu da se oglasavas na engleskom mozes al se neces leba najesti, bez nemackog ces tesko doci do krajnjeg korisnika.
U Becu je vecina preduzimaca ex-yu porekla pa ti nemacki i nije bas neophodan.
Bitno je dal tebe interesuje da radis elektroinstalacije po gradilistima ili klasican elektroinstalaterski posao.
Za ovo prvo, austrijska firma moze da angazuje tvoju slovenacku firmu kao izvodjaca i to je legalno pod pretpostavkom da stvarno imas radnu sengen vizu kao i ekipu radnika jer niko nece tebe kao samostalca da angazuje preko tvoje firme a da radis kao obican radnik, ima neka caka sa manjim porezom ako povuce elektroinstalatera sa njihovog biroa... a i da bi te zaposlio kao osobu sa prebivalistem van Austrije mora prvo da ne nadje na njihovom birou radnika da bi mogao legalno da zaposli radnika npr iz Slovenije ili neke druge EU drzave. To mislim na legalan rad.

Ako hoces da radis kao klasican samostalac, onda moraz i da se preselis u Bec.




[ Stefano @ 08.07.2008. 21:44 ] @
Citat:
Niko od vas(tebe) ne trazi resenje. Lepo sam napisao sta je u pitanju, ali vi (ti) svoje neiskusto i neznanje amortizujete nervozom i uopstenim carsiskim pricama, ali ne i konkretnim podacima sa "terena".
U nemackoj postoji takozvana ZOLL (col) kontrola koja ide po gradilistima i juri ljude koji rade na crno. Iako bih nap. imao ugovor sa investitorom mogu da me zatvore i proteraju ako nemam neki papir koji mi je potreban a ja ne znam za to. To je bila sustina ove teme.

Pa dobro ako smo po tebi neiskusni, ne znamo ili jednostavno ne zelimo da ti pomognemo, onda idi na neki austrijski ili nemacki forum u ovoj oblasti pa nadji odgovore na svoja pitanja.
A sto se tice papira koji su ti potrebni to ces morati da se konsultujes sa advokatom u Nemackoj ili Austriji, a ne na domacem forumu.

Moje misljenje ja da si malo potrcao pred rudu sto se tice osnivanja firme u Sloveniji, pretpostavljam da i tamo imas neke fiksne troskove radio-ne radio...
[ Marki4_YU @ 31.10.2009. 22:22 ] @
Pozdrav Svima
Posle duzeg vremena morao sam da se javim i da objasnim sta se sve izdesavalo u ovom periodu.

Ja sam u septembru 2008 otisao u sloveniju i tamo uredno prijavio boravak. Posle toga zaputio sam se u Nemacku . Tamo sam se dogovorio u vezi sa poslom ali nije bilo razjasnjeno u vezi sa radnom dozvolom. Tek kasnije sam u Stutgartu saznao da ja kao srpski drzavljanin ne mogu da radim preko slovenacke firme u Nemackoj. Znam da sam pozurio sa svim i mnogo izgubio materijalno , vremenski...

Sustina je sledeca nikada nemojte verovati slovencima. To je sada zemlja koja je toliko zavisna od zapada i njihovog ocnog tika da je to neverovatno. Ja sam ocekivao mnogo vise bar neku evropu a oni su samo SFRJ u evropi . Oni cak nisu ni u tom evropskom bankarskom sistemu. Cista sramota. Lepa je da se kroz nju prodje autom i to je sve ima malo bolje puteve od nas ali ni prineti Austriji ili Nemackoj. Mi smo imali sankcije i bombardovanje , BiH ratne neprilike a oni nista posle 20 godina prakticno nista nisu uznapredovali. i dalje se plase "Juznjaka" ili "Cafura" i cekaju prvu priliku da zariju noz u ledja. ali to su oni.

do sledece prilike
[ Fagot @ 03.11.2009. 08:39 ] @
Tu ima jedan problem ali nemoguce da nisi primetio ili neces da napises to je sto si Srbin.Ti u Nemackoj i nemozes da otvoris firmu kao takav dok Slovenci su ti barem omogucili to i pravo na boravak.
[ PremierApostile @ 03.11.2009. 21:11 ] @
Ko ti je rekao da tvoja firma( pravni subjekat) registrovan u EU ne moze da radi sa drugim pravnim subjektom iz EU. Nije bitno ko je direktor.
Ti sa nemcima razgovaras kao odgovorno lice preduzeca iz EU a ne kao "Petar Markovic" iz Srbije. Moras imati uredjenu radnu dozvolu, pa dozvolu za bivanje (boravak) i to je to. Sustina je da ta firma u Nemackoj ne zasniva ugovor o radu sa pojedincom, nego izmedju dve firme ( Nemacke i tvoje) . Sve to pod uslovom da oni hoce takav vid saradnje. Ti i na tvom racunu ne moras da napises rad na terenu u nemackoj, izvuces se na neko savetovanje i slicno.
Ne verujem da se nisi uputio u Slovenackim organima. Ja trcim po njima vec dve godine, nisam imao losih iskustava. Posebno u Ljubljani, to je mesto postalo bivsa YU u malom. Tamo definitivno nije bitno kojim jezikom pricas ( po manjim mestima jeste).
[ Marki4_YU @ 05.11.2009. 19:23 ] @
Meni nije tesko da ponovim. U pitanju je gradjevinska slovenacka firma tj preduzece za montazu elektro instalacija i opreme. U nemackoj je to sve pod gradjevinskom kapom cak i dekor ciscenje rusenje itd je sve pod gradjevinom. Ja sam mogao da zaposlim slovence ali to je totalna propast skup im je sat, radnici su cak losiji od nasih (to odgovorno tvrdim) i spori su. Oni su navikli na socijalisticki (ali onaj losiji deo) nacin razmisljanja i rada ali bi za jedno kasnjenje plate odmah tuzili firmu. Znaci po nemackom zakonu tj pravilniku "mark blatt 16a" iskljucivo slovenac moze preko slovenacke firme da radi za nekog nemackog investitora, ili albanac preko albanske, hrvat preko hrvatske nesme da se mesa srbin preko slovenacke u nemackoj to nikako. Jedno je rad, drugo je posao i trece je turizam. Elektricar preko elektro firme u domovini ide u nemacku da kao iznajmljena radna snaga radi elektriku. Eto otprilike je to ko nezna neka se raspita sta je detasman u ministarstvu spoljnih poslova tj kako funkcionise. Ukratko to je medjunarodni ugovor o iznajmljivanju radne snage nekada potpisan sa SFRJ sada sa njenim parcicima. Kada se ode na to jedno gradiliste u Nemackoj sve vrvi od Poljaka, Madjara, Rumuna i nas ex SFRJ. Sta vise veoma se dobro slazemo svi od reda narocito sa Hrvatima i Albancima uz neprestalnu zajebanciju na nacionalnoj osnovi.
To je u stvari problem ja kao direktor nemogu tamo da idem da radim tj mogu ali to je na crno ako me neko nadje sa srafcigerom u ruci a ja nemam radnu dozvolu nadrljao sam (a ja kao srbin u slovenackoj firmi nemogu da dobijem radnu dozvolu ali poslovnu da tek toliko da nadzirem radnike), pet godina zabrane u nemackoj, znaci nesmem ni kolima da prodjem a kamoli da ostanem itd.
Inace sto se tice slovenaca znate li da oni nas juznjake zovu cafuri i da nas pritajeno mrze bez povoda "Srbin jednako lazov". Meni se par puta desilo da mi otvoreno kazu da povedem prevodioca ili da ako nisam znao slovenacke zakone nisam trebao da otvaram firmu sto je sve na mestu ali su njihovi sunarodnici lopovi i prevaranti pa takvi i cine drzavu strokavom ma koliko je ispirali vodom sapunom i ostalom sminkom. Zgrade, ulice, reke i sve sto je oiviceno granicom zajedno sa narodom cini drzavu narod je vampir pa je takva i drzava. Eto to je ukratko nebih zeleo da me ovde bilo ko pograsno shvati da kmecim vec da oni kojima takva ili slicna suluda ideja padne sad na pamet tako nesto nikad ne urade. Ja sam samo hteo da kao jedini radnik u firmi radim u nemackoj eto. Verovatno postoji sansa da se ta moja firma prebaci u Nemacku i da odatle pocnem da radim ali nemam sredstva za to jer mi je malo muka od zapada i njihovog uzdignutog nosa. Ako neko zeli firmu u inostranstvu neka pokusa engleski limited. Onda se ta firma moze ovde u poreskoj upravi registrovati kao nerezident i na osnovu tog papira i apostila iz engleske otvoriti racun za platni promet u Srbiji bilo da je dinarski ili devizni sa inostranstvom. Ima mnogo sajtova sa tim uslugama, i nije 600 eura kako neki korisnici ovog foruma kazu vec je mnogo jeftinije. Treba prouciti zakone u vezi sa porezima sto ja nisam imao zivaca sada. Otvaranjem granica ne postoji potreba za vizom i ucenom.
Eto toliko ovom prilikom pisacu u buducnosti jos o tome kako slovenci varaju za promenu vozackih dozvola i time pljuju svim eu clanicama kojima je ta procedura mnogo rigoroznija.
POZDRAV
[ buckok @ 11.02.2013. 18:53 ] @
slicnu situaciju i ja imam, na ime istim putem sam krenuo tako sto sam otvorio firmu u Ljubljani (ja sam iz RS )zatim "zaposlio" jednog drzavljanina slovenije kao direktora , a ja sam vodja radova i vlasnik firme.Radim u Njemackoj i veoma sam ne upucen u ovome svemu, jos cekam radnu dozvolu i dozvolu za boravak. Na gradilistu vec radim jer mi on kaze da nisam nelegalan da se ne brinem,posao ugradnjom kablova struja i internet kabl. Sve ovo je pokrenuo moj prijatelj koji mi kaze da ce sve biti ok i da ne sumnjam u to uopste, mada mu ne vjerujem bas, srecu imam (do kad ne znam ) da me jos niko nije kontrolisao. Ako neko ima iskustva u ovome volio bi da mi malo pojasni jesam li mozda krenuo trnovitim putem jesam li u opasnosti ako me uhvate bez dozvole ili ima nade da sve bude ok???.
[ brkchey @ 12.02.2013. 09:12 ] @
Moj prijatelj je imao slicnu situaciju gdje je otvorio firmu u Sloveniji i bio je jedini zaposleni i istoveremno direktor. Tako je radio godinu dana a onda su mu zabranili dalji rad. Navodno mora imati bar jednog zaposlenog mimo direktorske pozicije. Tako da vjerujem da neces imati problema ako si postavio slovenca za direktora a i on bi trebalo da zna nesto o tome, ako si ga vec postavio za direktora; ili je on neko nestrucno lice?
[ slavko.bgd @ 26.04.2013. 05:51 ] @
brkchey : mozes malo da pojasnis zbog cega su zabranili dalji rad, ako znas, da ne uletimo u istu zamku drugar je i vlasnik i direktor a ja tek se spremam da otvorim firmu tj d.o.o. ????????????
[ slavko.bgd @ 26.04.2013. 05:53 ] @
ne bi bilo lose ako ima jos uvek nekog pa da i on kaze sta i kako maki4-yu buckok itd
[ njenoljubicanstvo @ 02.03.2014. 17:40 ] @
Ima li ikog od ekipe vezano za ovu temu?I ja bih trebao da otvorim / kupim firmu u Sloveniji da se bavim građevinom pa mi je svaki savjet dobrodošao!Miloš