[ Wajda.W @ 06.07.2008. 11:49 ] @
imam problem sa muzikom prilikom reprodukcije, pre je bio problem samo sa nekoliko pesama (reda 10-15), i ja sam mislio da su pesme lose kompresovane ili tako nesto.
zatim je broj pesama koje onako "brljaju" kad se puste porastao i pomislio sam da je mozda zvucna kartica ili drajver za zvucnu, ali s obzirom da sam pre neki dan uzeo novi komp i samim tim i drugu zvucnu i drajvere video sam da problem nije u tome.
dakle ostaje jedino da jke neki virus/trojan/worm koji se do sada vec lepo rasirio po sadrzaju mog kompjutera (na svu srecu za sada samo pesme).
jel to stvarno virus u pitanju i kako bih se toga resio a da ne moram da brisem sve pesme, ako postoji nacin posto su one po nekoj mojoj logici sve zarazene.
dakle sta raditi?, imam avast i sta mi treba da bi se oslobodio ove muke?
hvala u napred
[ draganmi @ 07.07.2008. 07:34 ] @
Citat:
Milan Gligorijevic: (06.07.2008. - 16:54) Tema je premeštena iz foruma Čekaonica u forum Audio softver.


Okači po deo nekih od fajlova (ne cele, zbog autorskih prava), pa da vidimo šta je u pitanju.
[ Wajda.W @ 07.07.2008. 20:35 ] @
ok evo..., mozda vama radi normalno ali meni ne radi...
inace rec je o pesmi kristine kovac, pesma kolena, pa nadjite negde normalnu za uporediti ali i bez poredjenja jasno je da nesto nije kako treba...
neke ne mogu ni da se puste samo "predje" preko njih ko da ne postoje ili nemaju trajanje...
[ calexx @ 07.07.2008. 23:39 ] @
Nema tu šta da se gleda, snimak je loš. Odakle ti ovaj (i ostali) mp3? Ti si pravio ili si skidao? Da li su se nekad uopšte čuli dobro?
[ Wajda.W @ 08.07.2008. 08:24 ] @
nekad su se culi normalno, ali od mozda pre 2-3 nedelje recimo 60% pesama na kompjuteru je takva, a 30% nece da se pusti
[ mulaz @ 08.07.2008. 09:38 ] @
ne samo da je snimas (audio) los... meni mplayer izbacuje i razne errore

Code:
mpg123: Can't rewind stream by 27 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 16 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 287 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 2 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 76 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 82 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 69 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 1 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 159 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 8 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 55 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 105 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 37 bits!
mpg123: Can't rewind stream by 84 bits!


i tako dalje...

pogledat cu dali ima neki program za 'diagnostiku' mp3 pesama...
[ draganmi @ 08.07.2008. 11:57 ] @
Itekako ima šta da se gleda... :)
Fajl je potpuno opustošen, ima seriju drop-outa nepravilno raspoređenih uz interpolacije šuma, kvadratnih talasa i klikova.
Ne znam da li postoji takav virus, ali ovo mi deluje kao da je bilo među-konverzije u WAV i DSP-a, pa ponovnog encodiranja, što bi za jedan običan virus od par kB bio malo pretežak zadatak.
Očigledno je da je fajl naknadno osakaćen, ali nije jasno kako?
Ako su svi fajlovi takvi, možeš samo da ih obrišeš, nema im pomoći...

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 08.07.2008. u 13:13 GMT+1]
[ Wajda.W @ 08.07.2008. 13:08 ] @
a problem je sto se meni to siri po mp3 fajlovima, kako to da sprecim??, jel moguce da je virus napao npr winamp pa da ih on zarazuje kad pustim?, ili nesto drugo, kako da znam kad obrisem 30GB pesama da mi se opet nece tako nesto pojaviti, ili da formatiram ceo disk??
[ draganmi @ 09.07.2008. 08:51 ] @
Teško je reći, "MP3 virusi" su prava misterija (u smislu toga da se puštanjem mp3 fajla može aktivirati neki virus). Bilo je par najava toga preko Interneta (2002. i 2005. godine), ali nikada nije bilo ubedljivih dokaza da nije reč o hoaxu.
Neka druga vrsta virusa je moguća (koji bi pretraživali diskove po ekstenzijama i onda modifikovali fajlove).
Nikada nisam čuo za virus koji napada plejere, ali ako sumnjaš deinstaliraj Winamp, pa ponovo instaliraj, mada su šanse minimalne da će ti to rešiti problem.
Takođe možeš da promeniš plejer (instaliraj npr. Foobar).
Formatizacija diska je veoma radikalno rešenje, ali verovatno 100% sigurno.
Ja bih se pre toga dobro informisao kod stručnjaka za antivirusnu zaštitu.

Možeš da probaš i sledeće:
da putem programa mp3test
http://www.maf-soft.de/
otkriješ mp3 fajlove koji su neoštećeni, pa da im svima staviš read only attribute. Može se desiti da virus u tom slučaju neće moći da ih modifikuje...

Takođe, za ubuduće ti savetujem da instaliraš program ProcessGuard

http://www.diamondcs.com.au/processguard/

koji će sprečiti bilo koji program da se aktivira bez tvoje prethodne autorizacije. Od kada ga imam (dve godine) nisam imao nijedan problem sa virusima, odnosno otkrivao sam ih trenutno i odmah brisao Unlockerom.

http://ccollomb.free.fr/unlocker/

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 09.07.2008. u 10:03 GMT+1]
[ Wajda.W @ 09.07.2008. 15:00 ] @
e hvala puno!!!
[ weltschmertz @ 08.09.2008. 14:21 ] @
Citat:
Wajda.W: e hvala puno!!!


Imam isti problem.. Ali kod mene idu pjesme bez problema u Windows Media Player-u.. Ali me nervira zasto ne ide muzika na mobitelu.. Znaci prebacim na razne nacine mp3 file-ove na mobitel, ali isto zvuce kao i na winamp-u, "mrmljaju":)..
[ gti2 @ 08.09.2008. 16:40 ] @
Ovde je pisano o tome http://www.elitesecurity.org/t332975-0#2032324
[ Kurcubic @ 11.09.2008. 15:37 ] @
Evo da potvrdim da je moguće da virus uništi mp3,počelo je isto kao kod ovde nekoga koje pisao,u winampu,ali moglo se slušati u media playeru,kasnije uopšte nikako,počelo je sa 5,6 pjesama,pa onda na kraju oko 20GB muzike.Nod32 je sve te mp3 fajlove kasnije prijavio kao WMA/TrojanDownloader.GetCodec.gentrojan.Nije bilo lijeka nego obrisati sve te "zaražene" fajlove,sreća pa sam samo obrisao tih 20GB od ukupno 60.
Eto,dragi stručnjaci...moguće je,pa čuvajte svoje mp3 kolekcije na sigurnom da ne prodjete kao ja.
Pozdrav svima!!!
[ _goThic_ @ 17.09.2008. 14:48 ] @
sto da ne, moguce je da neki virus/trojanac brljavi po mp3 fajlovima, al sigurno da NIJE moguce da neko zarazi komp ako pusti taj (navodno) "zarazen" mp3...
naravno, ako nije neki *.mp3.exe, ili sl...
[ draganmi @ 18.09.2008. 08:37 ] @
Citat:
_goThic_: sto da ne, moguce je da neki virus/trojanac brljavi po mp3 fajlovima, al sigurno da NIJE moguce da neko zarazi komp ako pusti taj (navodno) "zarazen" mp3...
naravno, ako nije neki *.mp3.exe, ili sl...


Grešiš, on pušten preko WMP zatraži navodno nedostajući "codec", WMP se konektuje na Internet i downloaduje virusa koji se predstavlja kao codec. Dakle mp3 upravo širi (ili preciznije: inicira širenje) zarazu kada se pusti.
A "može se pustiti samo u WMP" zato što za širenje (tj. iniciranje širenja) koristi WMP, pa gleda da ti ogadi Winamp i sve druge plejere, tera te da pređeš na WMP koji jedini "radi ispravno".

U toj raboti su učestvovali i sami korisnici zaraženih računara koji su nakon pojave dialog boxa odobrili instaliranje tog "codeca" (bez toga, odnosno bez njihove saradnje, "codec" ne bi mogao da se instalira).

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 18.09.2008. u 09:53 GMT+1]
[ Kurcubic @ 21.09.2008. 18:05 ] @
U pravu si 100%,ja ne znam kad i kako sam s.ebao svoj kompjuter ali ponekad i ne obraćam pažnju dovoljno kad mi se pojavi tako nešto pa samo kliknem na "ok",ali sredio sam sve i sad ću pripaziti.
[ Daniel011 @ 26.09.2008. 21:30 ] @
Ja sam, srećom, veliku većinu mp3-kolekcije već imao bekapovanu po CD/DVD-ima, tako da mi je "samo" nekih 100-tinak mp3-ojaka, koje nisam do tog trenutka stigao da bekapujem, stradalo u rušilačkom pohodu WMA/TrojanDownloader.GetCodec.gen trojana. Ali sam primetio zanimljivu stvar. Uporedio sam zaražene fajlove sa onim zdravim, bekapovanim. Primetio sam da je virus svakom zaraženom mp3-fajlu na njegov size dodao nekoliko desetina kB (nekom više, nekom manje). Recimo, zdrav mp3 ima, lupam, 3,806,326 bajta, a isti taj zaraženi ima 3,806,353. Kada sam uporedio njihovu sadržinu (alatka u Total Commanderu - Files → Compare By Content...) primetio sam da su u zaraženim fajlovima na pojedinim mestima umetnuti nizovi bajtova (otud i njihov veći size u odnosu na zdrave originale), međutim ono što je zanimljivo, to je da nema izgubljenih informacija iz originala. Drugim rečima, sve što ima "čist" mp3, ima i zaražen, s tim što zaražen ima kao dodatak i neko "đubre" u sebi, umetnuto u nekim razmacima. Zbog toga i jeste logično da neki playeri mogu korektno reprodukovati tako zaražene mp3.

Saznanje da u zaraženim fajlovima nije izgubljena informacija, mi je tada na kratko dalo nadu da se nešto sa njima može uraditi. Pokušao sam da uočim neku pravilnost u tim nizovima bajtovima koje je virus umetnuo, ali nisam je našao.

Ali, zar nije logično sledeće: ako neki plejer korektno rerprodukuje takav mp3, znači da je u stanju da prepozna koje su u tom mp3-fajlu korisne informacije pa njih prihvati, a isto tako i koje su nekorisne pa njih odbaci. Zar ne bi po istom tom principu mogao da radi i neki mp3-cleaner koji bi samo uklonio to "đubre" koje je virus umetnuo, bez rekompresije, tj. bez degradacije kvaliteta (za razliku od, recimo SoundForge-a, iz koga bi se sa Save As mogao snimiti fajl u novi mp3, ali uz rekompresiju i gubitak kvaliteta)?

Pokušao sam da repariram zaražene fajlove metodom opisanom u ovom postu, uradio sve prema instrukcijama, ali mp3-ojke i dalje "štucaju" kad se puste iz Winampa.

Kao antivirus sam imao (i još uvek imam) NOD32, u koji sam se od tada totalno razočarao. Ne samo što ga je virus prilikom napada komotno zaobišao, nego što je još, uz svakodnevne update-ove, bilo potrebno da prođe 3 meseca od tog napada, da bi NOD te zaražene fajlove prepoznao kao zaražene. Ali NOD je već priča za neki drugi deo foruma.
[ Kurcubic @ 29.09.2008. 22:29 ] @
Kod mene je NOD prepoznao virus malo brže nego kod tebe ali opet prekasno,2 dana nakon slušanja prve pjesme koja je kako ti kažeš "štucala u winampu".
[ Daniel011 @ 03.10.2008. 22:43 ] @
Citat:
Daniel011: Zar ne bi po istom tom principu mogao da radi i neki mp3-cleaner koji bi samo uklonio to "đubre" koje je virus umetnuo, bez rekompresije, tj. bez degradacije kvaliteta

Ovo se pokazalo tačnim, našao sam upravo takav cleaner kojim sam već reparirao dobar deo oštećenih mp3-ojki. Pa evo, da podelim to sa vama, možda zatreba još nekome ko još uvek nije izbrisao oštećenu kolekciju.

To čudo se zove FS-MP3Fix, a može se skinuti ovde.

Samo da napomenem par stvari koje sam primetio:

- Oštećeni fajl je potrebno prebaciti u direktorijum ovog programa, a zatim startovati FS-MP3Fix.exe. Program ne briše polazni fajl, nego pravi njegovu kopiju na čiji naziv doda nastavak "_FS". E sad se tu javlja jedan, po mom mišljenju, bug. Kad izleči oštećeni fajl "naziv.mp3", kreiraće novi, čist fajl, "naziv_FS.mp3", a zatim će i njega krenuti da "čisti" a pošto je ovaj već čist, napraviće nov, identičan fajl "naziv_FS_FS.mp3" i tako dalje, do "naziv_FS_FS...FS_FS.mp3". Da ne bi kreirao sve te nepotrebne fajlove, program treba već posle par sekundi rada (jer njemu i nije potrebno više od par sekundi za čišćenje jedne mp3-ojke) prekinuti pomoću CRTL+C, a zatim obrisati suvišne fajlove koje je napravio.

- Drugo, ID-tagovi neće biti očuvani. Ako su neki podaci iz tagova baš bitni, moguće je nekim editorom teksta (recimo UltraEdit-om) pročitati informaciju iz oštećenog fajla, pa je kopirati u nov, repariran mp3.

- Treća stvar. Ovaj cleaner, kad počisti mp3, na početak mu doda neka 32 bajta, ne znam koja im je svrha. To su bajtovi:
49 44 33 04 00 00 00 00 00 16 54 45 4E 43 00 00
00 0C 00 00 03 4C 61 76 66 35 32 2E 31 33 2E 30
Ja ih, za svaki slučaj, izbrišem pomoću UltraEdit-a.

Ovo sam isprobao na nekoliko mp3-fajlova za koje sam imao zdrave originale na nekom backupu. Posle ovog postupka, reparirani mp3-fajlovi su bili u bajt identični svojim zdravim originalima. Ovo, naravno, važi za slučaj kada zdravi originali nemaju upisan tag. U slučaju da ga imaju, razlika će biti samo u tome što izlečeni fajlovi taj tag neće imati, dok će cela preostala mp3-struktura biti identična originalnoj.


EDIT: Na jednom inostranom forumu sam, u međuvremenu, pročitao ovo u vezi programa FS-MP3Fix:
Attention! This tool is detected as malware by many AV products. BitDefender also detected this as a Trojan, but the Labs have confirmed that it's a False Positive, the file is clean, and detection will be removed in later updates (I only found the tool today, I reported it, so detection should be removed by tomorrow at most)
Šta da kažem... Meni NOD32 (danas update-ovan) ne prijavljuje ništa... Ali koristite na sopstveni rizik.

[Ovu poruku je menjao Daniel011 dana 04.10.2008. u 00:28 GMT+1]