[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.07.2008. 15:06 ] @
U naletu inspiracije htedoh da nazovem ovu temu "Moralne dileme vlasnika BMW-a", po istoimenoj pesmi Hladnog Piva, ali niti imam moralne dileme, niti imam BMW-a, a i neću da dam loš primr ljudima koji nazivaju svoje teme "Pomoć!!!!" ili "Heeeeelppppp!!!" :)

Ovih dana sam u poteri za novom mašinom i strašno se dvoumim između

• 24" [email protected] ili
• 20" Cinema + Mac [email protected] (1.1)

Na strani iMaca je veći ekran, džidže koje dolaze uz iMac (cam, mic, Wi-Fi i btooth) i cena niža za 300€.

Na strani Proa su bolje performanse i to je to, to je u suštini ono zbog čega bih i hteo da promenim mašinu (pogotovo ako ga mogu klokovati na 3GHz).

U jednom citatu preuzetom sa barefeats.com (http://www.barefeats.com/octopro1.html) se kaže da je u radu sa Photoshopom CS3 ili Apertureom 1.5 (ne znam da li se išta promenilo sa v2) octocore postizao iste rezultate kao i quadcore, dok je razlika primetna u video procesingu (čime se NE bavim), pa me zanima da li je ista logika i pri upotrebi procesora (2 kod Proa vs. 1 kod iMaca)?

Ono gde mi je potrebna sirova snaga (doduše, tu i GPU igra ulogu) je pri radu sa Apertureom, gde mi iMac kasni i sporo završava serije promena koje radim na RAW fotografijama (10-15 MB po fotografiji, koje konvertuje u JPG, sređuje ga i onda ga meni prikazuje sa izmenama), pa verujem da bi se promena osetila i na novom, bržem iMacu na 2.8GHz, ali sa Pro mašinom imam osećaj da bih duže bio zadovoljan, što performansama u naredne 2 godine, što čisto ekonomski, monitor odvojen od mašine, pa prodaja/zamena jednog, ne povlači i ono drugo. Da ne kažem da kad mi se za to ukaže prilika mogu dokupiti još jednu 20" Cinemu, pa ih koristiti u dual modu.

Šta biste vi uzeli pre, imajući na umu ove potrebe koje sam naveo, a zanemarujući cenovnu razliku između mašina?
[ PPZ @ 07.07.2008. 15:46 ] @
Iako sam zaljubljenik u SVE iMac-ove , ja bih ti savetovao da uzmes Mac Pro.Prvo, ako ti zatreba mocnija graficka kartica, moci ces je zameniti bezbolnije nego na iMac-u.Drugo, i da ne uzmes Apple Cinema display, mozes uvek za 500-600 eura kupiti pristojan 24" monitor (imao sam prilike da testiram nekoliko modela EIZO monitora koji imaju dosta dobru sliku, a nisu preskupi).Takodje sam imao prilike ovde u Apple Store-u da se igram sa novim iMac-ovima na 2.8 i 3.2.Impresivno, pogotovu ovaj drugi, ali za ovo sto ti trazis nisu ni prineti Mac Pro-u.
[ calimero @ 07.07.2008. 17:59 ] @
ja konkretno nista ispod 24" danas ne bih koristio... za programiranje moze 20" ali za npt. Flash, PhotoShop.... ne moze nista manje od 24".

ja sam prezadovoljan i kako mi radi 2.16GHz iMac za ove poslove....


@PPZ ajd plz daj neki savet za kvalitetan 24" koji bi trebao da mi bude sekundarni monitor za 24" iMac... !
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.07.2008. 18:19 ] @
^ Zato što sada radiš na 24" :) Ja sada radim na 20", pa mi 20" ACD nije strano telo, a kao što rekoh, tu je kasnije mogućnost proširenja na drugi monitor :)

PPZ je drugi koji spominje EIZO monitore u vrlo pozitivnom kontextu, tako da verovatno možeš tražiti neki njihov model :)
[ calimero @ 07.07.2008. 18:46 ] @
jeste ;) - kad se jednom naviknes na 24" vise nije bitna brzina CPU vec 24"!!

sto se tice EIZO monitora: od kad je sveta i veka uvek su vazili za vrh (i po ceni van svake kategorije!) ali PPZ rece da zna neke "povoljne" a dobre 24" monitore... :)

HINT: EIZO prodaje TN monitore po ceni PVA monitora!!!! ... !!
[ PPZ @ 08.07.2008. 21:44 ] @
Ja sam rekao da za 500-600 eura mozes kupiti dobar monitor 24".Nisam precizirao.Samo sam naveo kao primer EIZO monitor.Inace, radi se upravo o tim TN modelima, koji idu tu oko 600 eura, a inace ovde sam vidjao gamu dosta dobrih LG i SAMSUNG monitora po cenama od 400-500 eura.Povoljno i dobro.Ja licno koristim 22" LG, a razmisljam se o kupovini 24", jer sam poceo da se bavim video editovanjem, a za to mi treba monitor koji moze da gura full HD....

I ja se mislim da uzmem jedan od tih EIZO modela.Evo par primera:


http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168190

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160119

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.162336
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.07.2008. 21:56 ] @


Giros i ja tebi! :D

Citat:
PPZ: za to mi treba monitor koji moze da gura full HD....


To je 1080 i više po vertikali, jel tako?
[ calimero @ 08.07.2008. 23:08 ] @
iskreno ne verujem da cak i EIZO sa TN panelom moze da valja...

bolje mozda uzeti neki drugi 24" za 600e. ali sa PVA panelom...
[ bilbija @ 25.07.2008. 23:17 ] @
Ja sam pre neku nedelju kupio konacno iMac 20" i odusevljen sam. Znaci majstori su.Sve radi super.