[ anon157690 @ 08.07.2008. 11:13 ] @
Zdravo ljudi,

bio sam ranije u fazonu nabavke novog "originalnog" telefona ali sada smatram suludim potrošiti preko 300€ za mobilni telefon jer to je ipak samo telefon. Zato sam sada u fazonu nabavke polovng, korišćenog mesec-dva dana ili onog što kažu "star 1 dan, nekorišćen", ima dosta ljudi koji vole da iz meseca u mesec imaju novi telefon tako da stari prilično povoljno prodaju ali tu je sad problem što meni niko ne garantuje da je taj telefon potpuno ispravan niti znam stvarne razloge zašto ga vlasnik prodaje odnosno šta je radio sa njim.
Znam ja da niža cena znači i prihvatanje određenog rizika ali čisto onako ako imate neki savet šta gledati i kako proveriti telefon na licu mesta prilikom kupovine dobro bi mi došao.

Pozdrav.
[ X Files @ 08.07.2008. 11:32 ] @
Jako je teško za 2 min (na licu mesta) proveriti funkcionalnu ispravnost telefona.

Po mom iskustvu, čest je slučaj:
* loše dekodiranje (neke opcije ne rade)
* baterija se brzo troši
* gašenje telefona samo od sebe u totalno random okolnostima

(drugim rečima, sve od gore navedenog se obično pokaže naknadno)
[ anon157690 @ 08.07.2008. 20:59 ] @
Citat:
X Files: Po mom iskustvu, čest je slučaj:
* loše dekodiranje (neke opcije ne rade)
* baterija se brzo troši
* gašenje telefona samo od sebe u totalno random okolnostima


Uuuu, vidiš nikad se ne bi setio ovoga za dekodiranje, jel to može da se popravi ponovnim dekodiranjem?
A ovo za brzu potrošnju baterije, pa zar to nije vezano za model telefona, ima onih kojima bat. traje krać i onih kojim traje duže, ili je to ipak individualno od telefona do telefona, izgleda da je masovno štancanje istih uzelo danak. "Gašenje telefona samo od sebe" nisam znao da se i to dešava,

Pa šta onda raditi? Ja bi uzeo SE K800i što noviji a da me ne košta više od 150€ (zaprovo idealna bi bila cena od 130€) onda je možda bolje ići na varijantu "star 4 meseca, odlično stanje" jer taj je već radio 4 meseca pa nije verovatno da se baš sad pojavio neki problem u odnosu na varijantu "star 1 dan, neotpakovan" koji je možda samo isproban i ustanovljen neki problem a razlika u ceni (u odnosu na šopove gde je oko 190€) čak 40-50€, vredi li recimo ako prodavac ima garanciju i smeta li ako nema fiskalni račun.

Cela ova priča izgleda pomalo jadno ali da ja imam platu od nekih 500-600€ pa ajde puknem 120-140€, nekako bi to prežalio ali ja nemam baš mnogo love za bacanje.

Zaboravih da napomenem da bi išao na prepaid tako da otpada kupovina putem nekog paketa kod operatera, neću još jednu ugovornu obavezu.
(dvoumim se još između se k800i, nokije 6300 i nokije 6120 klasik, prvi je najlepši drugi je najtanji a treći je najjači, kao oni medvedić sa vrućom kašom :)

[Ovu poruku je menjao Fliz dana 08.07.2008. u 22:14 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.07.2008. 22:07 ] @
A šta da ti čovek pametno kaže, kad si se svega pomalo dotakao :)

Ako kupujš polovno, rizik postoji. Ne mora uopšte da znači ako ti telefon crke iz nekog razloga 2 dana pošto si ga kupio da te je prešao prodavac, već da si baxuz, al to nikome ne padne na pamet, jer em ima podlih prodavaca, em ima baxuz kupaca :)

Baterija može da ide brze i zbog softvera i zbog hardvera. Na žalost, to verovatno nećeš videti na licu mesta, jer je telefon koji bi bio star 4 meseca relativno nov i baterija nije iznjakana, ali bi se u toku nedelje primetilo, kad bi ti nestala za 2 dana, umesto za 4-5 i sl.

Uglavnom se može popraviti dekodiranjem prvobitna brljavija kod dekodiranja, ali i ne mora. Ne znam kakav je K800 po tom pitanju, Mislim da ne bi trebalo da bude nekih problema sa samim softverom.

Ti "stari 1 dan" su ili telefoni koji su zaista novi ili su korišćeni par nedelja, a da se to ne vidi na samom telefonu (što u zavisnosti od cene, ako je osetno niža od zvaničene i nije strašno). Tehnički, pravi prodavci ne bi smeli prodati ništa bez fiskalnog. Ako ti ga prodaju, a onda posle bude neki problem, ti garanciju, zvaničnim kanalima, ne možeš ostvariti bez garantnog lista, ali i bez fiskalnog, tako da ti je tih npr. 30€ manja cena u staru bez fiskalnog, mač sa 2 oštrice, jer ćeš možda kasnije i više para morati dati za neki popravak, koji bi možda garancija pokrila (mada je ona sastavljena tako vešto, da njome nije ništa obuhvaćeno od stvari koje zaista najčešće stradaju...mikrofon, zvučnik, baterija, ekran, tastatura i softver..videćeš već šta tvoj prodavac sve garantuj, razlikuje se od prodavnice do pradavnice).

Da je meni takva situacija, ja bih pre išao na varijantu kupovine polovnog od čoveka koji nema 15 oglasa, jer su oni preprodavci i obično ne znaju da li zaista nešto nedostaje tom telefonu, nego ih prodaju i menjaju na kilo.

PRavac mobilnisvet.com i na njihov deo sa malim oglasima, pa par dana prati cene.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.07.2008. 22:10 ] @
Iako sam pobornik telefona sa operativnim sistemima, ta 6120 mi se najmanje sviđa. Drugarica je ima sada možda već i godinu dana i iako je žensko (što za mene obično podrazumeva prednost kada pričam o očuvanosti telefona), na njenom se primećuju tragovi upotrebe nekoliko meseci unazad.

Takođe, ceo Symbian s60 3rd sa svojim sigurnosnim sistemima i sertifikatima zna da ide na živce.

Nokia 6300..onako..solidna, ali bih se pre odlučio za K800 :)
[ anon157690 @ 08.07.2008. 22:41 ] @
Ok, hvala na odgovorima, vidim da je to sve kocka, pomenute oglase i gledam unazad nekoliko dana pa probaću da nađem nekog sa najmanje ponuda :)

što se tiče 6120 u pravu si, kolega ima belu/krem (kakva li je već) varijantu iz telenorovog mislim paketa nekih 3-4 meseca, nosi ga stalno u džepu i boja sa plastike se prilično skinula na delovima koji su najizloženiji češanju a ima problema i sa prašinom na ekranu (pojava koja mene jako nervira) ali ono, po karakteristikama telefon izgleda sasvim ok jedino što nema one animirane ikonice kao 6300, šteta.
[ Predrag Krstic @ 10.07.2008. 19:20 ] @
Po meni bi dobra i pouzdana kupovina polovnog telefona bilo sledece. Da nadjes nekog ko je kupio telefon preko nekog paketa na nekoj od nasih mreza i to pre manje od godinu dana, odnosno da je jos u garanciji.

Takav telefon je idealan: za nase je trziste, nema problema sa softverom jer nije dekodiran, nije sverc i iz neproverenih izvora, ima garanciju kog proverenog servisa pa ako nesto i ne bude valjalo sigurno ces otkloniti, a ima i srpski meni. Losa strana je samo to sto postoji ogranicen broj modela na koji mozes da racunas.

Inace oglasa sa takvim telefonima ima dosta. Ja sam pre godinu dana tako uzeo samsung Z400 koji je bio star par meseci i nisam se prevario. Dobio sam garanciju u Roming-u koja mi nije ni trebala. Cena je bila u potpunosti trzisna, cak mozda i povoljnija od nekih divljaka.

Javi sta budes uradio!
[ Catch 22 @ 10.07.2008. 20:41 ] @
^ Podrzavam gornju preporuku, posebno zbog standardnih brljarija domaćih, priučenih "dekodera".
[ anon157690 @ 10.07.2008. 21:06 ] @
Da, da to zvuči opravdano samo što ni jedan provajder nema paket sa ovim telefonom, nažalost...

-------------------
Ovo pregledavanje oglasa i traženje nekog ko ne prodaje 3 telefona u isto vreme ume da bude zamorno.
Gledao sam i ct mobile šop, cena kod njih je 17.999... možda uzmem taj na neku varijantu kredita, ne
daje mi se 18k odjednom.

[Ovu poruku je menjao Fliz dana 11.07.2008. u 11:57 GMT+1]
[ anon157690 @ 17.07.2008. 14:31 ] @
Kakva je fora sa ovim telefonima iz Dubai-ja!!!
Našo nekog lika koji prodaje telefone donete iz dub., mogu se naručiti po želji, nema garancije al su novi i relativno povoljni (6300 crna oko 140e) kaže nemaju hieroglife na tastaturi ... full pakovanje, folije na ekranu, kutija futrola itd...


[Ovu poruku je menjao Fliz dana 17.07.2008. u 23:11 GMT+1]
[ Blokey @ 09.08.2008. 12:36 ] @
U pitanju je Nokia E50, postoji li neki poznati bag koji se može utvrditi "na brzinu"?
[ Catch 22 @ 09.08.2008. 18:24 ] @
Najpoznatiji bug na E50 je da ako se javljaš na tekući poziv pritiskom na "Accept call" (levi soft taster) uključi se speakerphone (zvučnik) i telefon se kompletno zamrzne pa jedino pomaže vađenje baterije.
Ovaj bug se otklanja ažuriranjem softvera na noviju verziju preko NSU.
Pogledaj malo temu http://www.elitesecurity.org/t...-NSU-Nokia-Software-Update-FAQ
Drugi poznati bug, koji se takođe otklanja na isti način, je onaj da u SMS porukama ne prepoznaje pošiljaoca iz adresara ako je isti upisan i u memoriji telefona i na SIM kartici...
Ako je telefon mnogo njakan, verovatno mu joystick povremeno pokazuje znake pređene kilometraže (povremeno ne prihvata komandu: potvrdni pritisak)
...

Inače E50 je u mnogo čemu pravo uživanje za korišćenje (kao i većina modela iz "biznis serije" E), moja iskrena preporuka!
[ Laki024 @ 25.01.2009. 10:07 ] @
Ewo da i ja napisem nesto na ovu temu, pazario sam jako puno, i preko mojih ruku je preslo mnogo polovnih telefona, ali reci cu najvaznije je:

"Sto je auto noviji, to je i pouzdaniji , nesto slicno vazi i za telefon.

Citat:
Predrag Krstic: Po meni bi dobra i pouzdana kupovina polovnog telefona bilo sledece. Da nadjes nekog ko je kupio telefon preko nekog paketa na nekoj od nasih mreza i to pre manje od godinu dana, odnosno da je jos u garanciji.

Takav telefon je idealan: za nase je trziste, nema problema sa softverom jer nije dekodiran, nije sverc i iz neproverenih izvora, ima garanciju kog proverenog servisa pa ako nesto i ne bude valjalo sigurno ces otkloniti, a ima i srpski meni. Losa strana je samo to sto postoji ogranicen broj modela na koji mozes da racunas.

Inace oglasa sa takvim telefonima ima dosta. Ja sam pre godinu dana tako uzeo samsung Z400 koji je bio star par meseci i nisam se prevario. Dobio sam garanciju u Roming-u koja mi nije ni trebala. Cena je bila u potpunosti trzisna, cak mozda i povoljnija od nekih divljaka.

Javi sta budes uradio!


Mislim , da je ranije bilo rec o preprodavcima, a sta mislis ko pordaje ovakve telefone u90% slucajeva i u praksi?

Preprodavci ko drugo, ovakvih telefona kod preprodavaca ima na kilo, posto jako puno ljudi bez razmisljanja uzme tel za 1din ( a zapravo samo toliko i imaju u dzepu, ) , pa posle izvbesnog vremene ostanu bez "zetona" pa bi ga prodali, ali sto pre , ali onda BAS nikom netreba taj model koji imaju, i na kraju sta se desava zavrsi kod preprodavaca.

Vidis u ovom slucaju budi gotovo siguran da si kupio od preprodavacam, ali se nisi zajebao.

Sto se tice vac je pomenuto da gledaj da kupujes sto manje koristen telefon, npr kod K800 obrati paznju na joystick, kao i kod svakog sonyericssona, original drzi godinu i nesto, a kada se zameni 2-3 meseca i opet menjaj, znaci bitno ti je da joystick radi perfektno u trenutku kupovine ( i posto si ipak kupio polovan tel predlazem ti da ne njakas joystick stalno i kad treba i kad netreba posto je to ipak nazalost potrosni materijalk kod sony ericssona

Isto ovo vazi i na klizne i preklopne modele, pogotovo oni prvi od samsunga su bili jako nekvalitetni flat kablovi ( kabel koji je savitljiv i spalja dva dela telefona ) , i ovde ako se pokvari isto kada se zameni svaka mesec-dva ce se menjati , tako da ovo ne bih preporucio bilo kome da kupuje.

Sto se tice novih telefona nikako nemoj kupovati " original" telefone kod zvanicnih distributera, kostaju 50-100 eur vise nego novi isti takvi, kod obicnih proddavnica. Neko ce svakako reci da imas ovde garanciju, da kod ovih trelefona ces imati garanciju, ali ne i telefon, posto ako se pokvari slace u neke ovlastene servise, neces ni zantim, pa cak i u servisu gde se nalazi tvoj telefon, i vratice ti ga posle najmanje 30 dana , a mozda i ponih 45 dana, i ti ces to vreme biti bez telefona, koristicves neki krs koji sluzi za samoodbranu, koji si posle 4 godine oiizvadioo iz fijoke, i kome je toliko oslabila baterija od stajanja da ces morati da kupois drugu bateriju ako zelis da ga koristis ( sto ti je dodatno ulaganje +10 eur u krs.

Ovako ako kupis nov telefon od "kojekakvih prodavaca" uzeces ga 50-100 eur ispod cene , i vccak i da se nesto pokvari i cak i da nedobijes garanciju ., popravices ga za 10-20 eur, kod " priucenih servisera " od kojih neki rade vec vise od 10god iako su "priuceni serviseri " i bice ti popravljen tel za 2-3 dana najvise, a najverovatnije vec taj dan.

Pa vidi sta ti je boje

IOpak mislim najbplja varijanta tel od operatera, koristen 2-3 meseca ili ni toliko, po ok ceni