[ zraj @ 09.07.2008. 18:03 ] @
-Molim da mi neko odgovori, da li je tačno da diplomirani filolozi opšte lingvistike ne mogu ni sa položeni B2 ispitom engleskog jezika da dobiju rešenje Ministarstva prosvete za predavace engleskog jezika.

-Da li postoji zakonska mogućnost da se uz polaganje određenih ispita pedagoške struke i ispita iz engleskog jezika ispuni uslov za nastavnika engleskog jezika u osnovnoj škpli u nižim razredima?

Hvala
[ Miroslav Jeftić @ 09.07.2008. 19:23 ] @
Hm, mislim da su svi diplomirani filolozi u istoj situaciji, ne samo sa opšte lingvistike. Sećam se pre tri godine kada me je interesovao taj posao, da su mi u jednoj školi nešto vrdali, u fazonu "i može i ne može", dok su na birou bili u fazonu da "nema problema". Teško biti pametan. Bilo bi zanimljivo čuti ako neko ima sveže i proverene informacije.
[ zraj @ 10.07.2008. 04:36 ] @


"I nemože i može" ...:)

http://arhiva.glas-javnosti.co...4/09/15/srpski/D04091405.shtml

http://arhiva.glas-javnosti.co...5/05/25/srpski/D05052409.shtml

Sveže kratke informacije iz Ministarstva prosvete vezane za osnovno obrazovanje od g-đe Biljane Stojković tel :3631 380 su da prema novim propisima filolozi sa položenim B2 ispitom iz engleskog jezika ne mogu da predaju engleski a za eventualnu dopunu - polaganje ispita iz pedagoške grupe predmeta treba se raspitati na svom fakultetu?!


Ispiti organizovani za usavršavanje nastavnika koji već predaju engleski...?

http://www.britishcouncil.org/...bia-exams-professional-tkt.htm

http://www.oxford-centar.co.yu/oc_srp/zavod_akred.htm
[ doriangray @ 30.07.2008. 21:36 ] @
To je moguće ako imaš položen nivo C1 ili C2, tj. CAE ili CPE ispit iz British Council-a (položen TKT se priznaje kao 25 sati stručnog razvoja). O tim ispitima imaš na njihovom sajtu www.britishcouncil.rs Sve o priznanju imaš na http://www.cambridgeesol.org/recognition/case-studies/tkt.html pogledaj pod "Serbia".
[ zraj @ 14.08.2008. 20:52 ] @
Da li neko može da mi odgovori koja je to ustanova u Beogradu koja može da izvrši procenu i izda sertfikat za nivo engleskog jezika ljudima koji su završili srednje škole (gimnaziju-koledž) u Kanadi,Britaniji, Australiji...

Ovde se ne radi o klasičnoj nostrifikaciji diplome već samo o nivou znanja engleskog.

Britanski savet čiji certifikat Ministarstvo prosvete priznaje ne može da izvrši tu procenu.
[ translation @ 03.06.2009. 22:38 ] @
Kako mi je objasnila pravnica u školi u kojoj radim kao profesor engleskog, pred zakonom su podjednako nestručni kao predavači i ljudi kojima je engleski drugi jezik na filološkom fakultetu i oni koji su završili učiteljski fakultet, bez obzira na to da li je reč o nastavi u nižim ili višim razredima. Kada je već takva situacija, postavlja se pitanje da li uopšte ima svrhe polagati B2 ili nešto slično, kada u svakom trenutku u državnim školama prednost imaju diplomirani anglisti?! Zašto ne pokušate da pronađete posao u privatnim školama jezika? Oni ne insistiraju na završenom fakultetu.

[Ovu poruku je menjao translation dana 04.06.2009. u 00:44 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 03.06.2009. 23:09 ] @
Zar postoji još uvek B2? Mislio sam da su to ukinuli pošto ničemu ne služi.
[ radmilajosipovic @ 18.12.2009. 21:16 ] @
Mogu reci samo da sam kao diplomirani filolog opste lingvistike dosta uspesno radila i kao predavac engleskog jezika doduse u privatnim jezickim skolama i cene trima. Vodila sam i specijalisticke kurseve engleskog jezika. Moje kolege sa Beogradskog univerzitete koje su takodje zavrsile ovaj smer takodje rade kao nastavnici u osnovnim skolama, privatnim skolama ili kao prevodioci, doduse znam da su im trazili polaganje C1. Mislim da se ovaj smer ipak ne moze poistovetiti sa ostalim koji su engleski imali kao drugi strani jezik s obzirom da se cela koncepcija programa katedre temelji na engleskom jeziku, dakle to nije samo engleski kao cetvorosemestralni ispit. On je prisutan u gotovo svim predmetima. Drugim recima lingvistika u Beogradu se ne moze zavrsiti ukoliko engleski ne poznajete jako dobro. Takodje programi katedre za lingvistiku u Novom Sadu i Beogradu nisu isti iako nose isti naziv.