[ dzura @ 10.07.2008. 14:10 ] @
Vec sam (u nekoj drugoj temi) pomenu da sam spasio podatke sa jednog od diskova. Evo sad upravo pregledam slike... nasao sam jedan interesantan primer koji bi mogao da bude interesantan onima koji o fotografiji ne znaju bas mnogo.

Radi se uglu snimanja.

Kako smo setali Kalemegdanom, a bilo je neko lepo sunce, ne bas tako ostra senka (mislim da su bili neki dani kasne jeseni, pa samim tim sunce i ne moze da bude tako jako i senke ostre zbog ugla pod kojim svetlost pada) video sam kako svetlo lepo pada na ovo neko vozilo pa sam ga snimio iz vise uglova.

Koliko neka fotografija moze da zavisi od ugla snimanja vidi se jako dobro na ovom primeru.
Ova fotka je snimljena sa suncem u ledjima i tako snimljena ne pokazuje skoro nista, vec mnogo vise lici na snapshoot. Razlog je jednostavan - nema trece dimenzije, sve je ravno kao daska, nema senki, ili su one takve da se skoro i ne vide.



Isti motiv snimljen sa druge strane pokazuje daleko vise. Gusenice koje su na prethodnoj slici bile potpuno neupadljive, sada su daleko atraktivnije i daleko se bolje vide, zbog senki koje padaju na desnu stranu, tako da zajedno sa senkom od topovske cevi u stvari grade trodimenzionalni prostor. Jos jedna bitna stvar je da sunce pada pod takvim uglom da sjajna farba kojom je ofarbano ovo vozilo sija i tako stvara kontrast u odnosu na ostale delove koji su manje ili vise u senci.



Na ovoj slici pozicija slikatora je negde izmedju ove prve dve. Bolja je od prve, a losija od druge...



Koliko su sve slike vredne same po sebi je drugo pitanje...

Pozdrav svima



[Ovu poruku je menjao dzura dana 10.07.2008. u 15:30 GMT+1]
[ dragan1965 @ 10.07.2008. 18:18 ] @
super dzura,hvala na objasnjenju,ja mislim da je to to
[ beske @ 11.07.2008. 07:49 ] @
@ Dzuro, kao i uvek, odlicna tema...

kod odabira ugla snimanja, ponekad je dovoljno sa istog mesta (eventualno par koraka levo-desno) okrenuti se na jednu...



...a zatim na drugu stranu...



...i dobiti dijametralno razlicite rezultate, odabrati bolja scena, bolji kadar... motiv je u sustini isti, ali, sve sto na prvoj slici fali (perspektiva, los niz, teska pozadina, nista ne moze da se izdvoji...) druga slika ima (izrazeniju perpektivu, topovi su u mnogo lepsem nizu...)

u sutini, samo malo truda, i rezultat nece izostati.

Pozz
[ beske @ 12.07.2008. 11:17 ] @
Kao mali podsticaj i ostalima, koji sigurno imaju sta da pokazu i u ovoj temi, evo jos malo primera odabira dobrog ugla snimanja...

Ponekad je dovoljno samo sagnuti se malo...




a, ponekad prici i iz "bliskog polja" overiti snimak

[ Paramecijum @ 12.07.2008. 20:07 ] @
Uvek je dopadljivo snimanje objekata širokougaonikom iz nečeg što je dostpuno u prvom planu, s tim što mislim da se mora ići na mnogo veću dubinsku oštrinu nego što to daje otvor f4, kao na onim topovima gore.

[ Nebojsa Milanovic @ 12.07.2008. 21:03 ] @
Bobane, okačio si ranije jednu finu fotku deteta (pretpostavljam da je tvoj sin), u temi "A sad malo iz drugog ugla" (snimljeno je tako što si čučnuo). Pogledao sam sada, nema više fotke u toj temi.

Već sam spominjao, a opet ponavljam: Ne kačite fotke sa drugih sajtova, nego da ih upload-ujte na ES server. Mnogi od tih sajtova danas jesu, sutra nisu, a bez slika cela priča gubi smisao.

Ako je imaš, predlažem ti da okačiš tu sliku ponovo.

[ Paramecijum @ 12.07.2008. 23:04 ] @
Tamo je, ja uglavnom kačim fotke sa svog sajta, pa i ova je odatle, ali sam je izgleda slučajno bio pomerio... http://www.elitesecurity.org/t289712-0-sad-malo-iz-drugog-ugla
[ beske @ 14.07.2008. 07:52 ] @
Konjic iz malo drugacije perspektive (slikano sa zemlje)...





...i malo sireg ugla (16mm)

[ dzura @ 14.07.2008. 08:32 ] @
Evo jos jedne slike kao primer za razmisljanje o uglu snimanja... Da je snimak napravljen sa prednje strane (sto je na neki nacin logicno) to bi bio snapshoot. Ovako je slika drugacija i interesantnija. Dugacke senke, odsjaj na ramenima ova dva penzionera... dobar kontrast itd...

[ dzura @ 16.07.2008. 10:44 ] @
[ popacp @ 09.09.2008. 20:28 ] @
...i da se ne lažemo, mnogo od ovoga ne bi bilo da nije bilo širokougaonog objektiva :) :) :)