[ stella polaris @ 14.07.2008. 10:46 ] @
Zamolila bih sve one koji imaju znanja i iskustva vezano za ovaj problem, te dobre volje, za pomoc... Dakle, potrebno je projektovati mrezu fiksne telefonije za manje preduzece (tacnije za jednu poslovnicu). Pretplatnika bi bilo do 20, a problem je kod izbora PBX, te odredjivanju broja dolaznih linija od Telecoma... Moja ideja je PBX tipa Siemens HiPath 3300, je li to dobar izbor? Takodjer sam zamislila da iz Telecoma dovedem 2 BRA, da li bi to za ovih 20 pretplatnika bilo dovoljno? Osim ISDN, koliko bih analognih linija trebala dovesti iz Telecoma? Kako rasporediti lokalne prikljucke, odnosno broj internih ISDN i analognih prikljucaka?

Dalje, kod opisa izvodnog telefonskog ormara, koliki kapacitet za ugradnju regleta bi bio optimalan, i isto to za glavni razvodni ormar, te razvodne ormare po spratovima, kako se odredjuje potreban broj regleta?

Toliko za sad, nadam se da neko moze pomoci, ovo je moj prvi radni projekt, i koliko god da je jednostavan, meni poslije faksa na kojem se nisam nikad susrela niti sa jednim slicnim projektom, tako ne izgleda...

Hvala unaprijed...
[ drvlada75 @ 14.07.2008. 11:10 ] @
Mislim da bi prvi korak bio konsultovanje sa samim Telekomom kao i ispitivanje njihovih tehnickih mogucnosti.
[ Dejan2003 @ 16.07.2008. 10:01 ] @
U BiH je jos davne '84 za zimske OI instaliran prvi ISDN BRA, tako da vidi s telekomom oko"tehnicka mogucnos" je ...

Ako instaliras ISDN BRA, moje moshljenje je da ne trebas da uzimas analogne linije od njih
za 20 zaposlenih... pa recimo da 3 ISDN BRI je minimum, zahtevaj od providera i 20 MSN-ova, kako bi svaki zaposleni daobio svoj direktan broj kroz ovih 6 govornih kanala, time ces i resiti ptanje faks mashine

Oko izbora centrale, to u najvecoj meri zavisi od tebe, ja te savetujem, da prvo gledas svoj long term plan firme i tehnicku podrsku vezano za tip i brand centrale.
Ormani, reglete, hmmmmm, (to je malo zastarelo, mozda ti neka firma u ponudi IP telefoniju), ali ti treba dve strane, jedna od centrale s lokalima za 20 ili vise brojeva, recimo reglete Krone ili jos bolje Reichle&De-Massari ili reglete s strane gde su dosla telefonska instalacija iz kancelarija. Za svakog zaposlenog po jedna linija plus 2 slobodne recimo fax ili bezzicni telefon, neko nepisano pravilo je 4 prikljucna mesta na 10m2 (isto vazi i za kompjutersku mrezu)
Moj savet: ako vec imate LAN mrezu, onda integrisite PBX i LAN u najgorem slucaju mozete koristiti software phone, u najboljem IP telefoniju

eto, valjda smo ti pomogli
(izbegavaj reglete, sta ce ti to :))
[ Beltrammi @ 19.07.2008. 16:38 ] @
Sto se tice centrale KX-TEM824CE je sasvim OK izbor.

Ona ima 6/16 dakle 6 ulaznih linija i 16 lokala, a prosiriva je do 8/24. Uz nju treba uzeti i jedan sistemski telefon npr kx-t7730 za programiranje centrale i prebacivanje poziva. Centrala se moze programirati i preko USB i PC-ja.

http://www.tlc-direct.co.uk/Te...tems/PA824_Getting_Started.pdf
[ fastbyte @ 31.07.2008. 08:24 ] @
Sve zavisi od toga kakve su potrebe mozda je jedan HiPath OpenOffice ME dobro resenje. Kao sto rekoh zavisi od potreba klijenta. Telefonija nije vise samo telefonije nego Unified Communication.
U svakom slucaju te fore sa Panasonicom i slicnim varijantama su vec odavno istorija... Doduse u Jugi izgleda da je bitno samo da je sto jeftnije a o zastiti investicija, TCO i nekom planiranju za buducnost svakako se ne vodi racuna....

[Ovu poruku je menjao fastbyte dana 31.07.2008. u 19:33 GMT+1]