[ Alisss @ 15.07.2008. 20:44 ] @
Zdravo svima ovdje sam zelio postaviti pitanje vezano za "binarni i heksadecimalni sistem" koje su prednosti poznavanja ovih sistema ......kupio sam neku knjigu vezano za c++ i naidem na binarni i heksadecimalni sistem .......zelio bih da pitam dali se ovaj sistem jos negdje koristi ....i stvarno se pitam sta ce meni ovi sistemi....
[ X Files @ 15.07.2008. 21:43 ] @
Binarni i heksadecimalni sistem ces u programiranju susretati vrlo cesto i nije lose da znas o cemu se radi.

Binarni sistem je naravno sistem koji za reprezentaciju koristi samo dve cifre, odnosno dva stanja i u uskoj sprezi sa hardverom i nacinom rada samog procesora. O tome ces naci vise bas na ovom forumu (rotiranja, shiftovanja i sl.). Mnoge matematicke operacije je najbrze obaviti upravo ako se primenjuju operacije nad bitovima.

Win32 API je prepun zahvata koji od programera zahtevaju poznavanje rada sa bitovima. Pogledaj ovde da steknes sliku sta se sve moze sa bitovima.

Heksadecimalni sistem je uglavnom nacin da se nezgrapan (i ljudima necitak) nacin zapisa binarnih brojeva upakuje u idealniju formu.