[ Condor06 @ 16.07.2008. 11:07 ] @
Kupio sam bratu pomenuti mob prije 7 dana, u Novom Sadu, medjutim on zivi u BiH, pa je malo problematicno reklamirati i hteo bih najprije da pitam vas da li je iko imao slicnih problema i postoji li nacin da se rijesi "kod kuce":

Naime, stigla je poruka na telefon (vjerovatno SMS, brat nije obratio paznju, mozda je i MMS), kada je pokusao da je otvori, telefon se zablokirao, 15-ak minuta je pokusavao da otvori poruku i kada naravno nije uspjelo, ugasio je telefon! Poslije toga ga vise ne moze uopste upaliti, zapravo, pocne se paliti, ispise se "Nokia" logo, stoji nekih 10-ak sec i poslije toga se ugasi!

Zna li iko, molim vas, da mi ista kaze o ovome, da li je moguce rijesiti nekim laksim putem (osim servisiranja, inace, pod garancijom je)? Mozda neka kombinacija pritisnutih tastera pri paljenju moze pomoci (kao ona fora za vracanje na fabricka podesavanja, koju sam zaboravio, ali po potrebi mogu izguglati)!?

Hvala unaprijed, pozdrav!
[ svakaVamcast @ 16.07.2008. 12:03 ] @
Ne moze jeftinijom metodom.Trenutno je telefon u takvom modu da ne mozes da mu uradis dead-USB flas.Znaci morace ipak drugom metodom.Inace flesovanjem neces izgubiti garanciju a imace i takvo nesto ne podleze garanciji,tako i da doneses u SR u servis flesovanje (opravku) bi platio !
[ Condor06 @ 16.07.2008. 14:42 ] @
Hvala ti na odgovoru... Znaci, onda je najbolje da ga odnesem na flash-ovanje u najblizi, ili pak najpouzdaniji servis, i da se ne zamaram sa tim da ga donosim u NS u radnju gdje sam ga kupio!?
Kazi mi, molim te, jos jednu stvar: Kakva je razlika izmedje flash-ovanja u servisu (tj. postupka koji serviseri urade na telefonu) i update-ovanje software-a sa sajta proizvodjaca (ovdje konkretno mislim na Nokia-in update servis sa neta, pomoci PC Suite-a)? Pretpostavljam da je u prvom slucaju u pitanju provjera firmware-a, a u drugom fabrickog software-a telefona?
[ Condor06 @ 17.07.2008. 14:23 ] @
Inace, da li je moguce da se porukom (SMS-om ili MMS-om) posalje virus na drugi mob! Ako da, kako otkriti ko je to uradio, sa ili bez pomoci operatera (pretpostavljam nikako, ali...)?

Hvala unaprijed!

Poz
[ svakaVamcast @ 17.07.2008. 16:52 ] @
Odgovor pod 1.

Razlika je velika,u servisu se posao odradjuje preko F-BUS kabela a ne preko USB veze.U kucnoj radinosti ne mozes da flesujes "mrtav" telefon,vec samo telefon koji je u ispravnom stanju.Zato se u servisima i posao odradjuje preko F-BUS komunikacije,koja dopusta da se odrade i telefoni koji ne daju znake zivota.Da u kucnoj radinosti mozes samo da upgradeujes fimver u telefonu ne i ceo software,ne mozes da uradis bekap PM-a i vaznih polja vezana za komunikaciju,signal kalibraciju,bateriju...........................mislim da sam ti objasnio sustinu.

Odgovor pod 2.

Moze samo ako je telefon Symbian i nikako drugacije.price da je SMS zeznuo telefon ne piju vodu,samo bukirana interna memorija,prenos podataka preko BT-a sa ne adekvatnim sadrzajem za aparat (ne kompatibilnost telefona)..........................

poz.
[ Condor06 @ 17.07.2008. 19:38 ] @
@svakaVamcast Hvala na odgovoru, sad mi je jasno!

P.S. A danas mi lik u servisu kaze kako je najvjerovatnije bio virus u poruci (a mob nije Symbian, kao sto se vidi iz oznake)... Ne mogu da vjerujem da radi sa telefonima a prica takve price (doduse, on ih samo prodaje, ali ko ga je vukao za jezik :)) )!

Poz