[ holodoc @ 16.07.2008. 12:32 ] @
Ovo već nameravam odavno da pitam. Naime, interesuje me da li u svom kodu preferirate da koristite nazive (promenjljivih, metoda i sl.) na srpskom ili su imena koja koristite ipak na engleskom? Pitam zato što iz ličnog iskustva kod napisan na srpskom namenjen našim klijentima meni deluje lakši za snalaženje ali u tom slučaju mogu da se jave problemi kada pokušavate da potražte pomoć na nekom stranom forumu gde trebate da prikazujete i delove svog koda. Kakva su vaša iskustva i pre svega koji sistem više preferirate? :)
[ bags @ 16.07.2008. 12:52 ] @
Engleski je maternji programiranja. :)

PS.
Danas sam video kod jsp stranice koja sadrzi :
a) gui elemente na nemackom
b) scriptlet-e na engleskom i
c) komentare na slovackom ( sa djelovima cistog hrvatskog).

Sva sreca ne moram nista raditi na njoj. :)
[ Mister_rap @ 16.07.2008. 15:42 ] @
Engleski naravno!
Jedino kada pisem nesto za fax onda pisem na srpskom mada je i to neka englesko srpska kombinacija :P
[ Aleksandar Ružičić @ 16.07.2008. 17:49 ] @
engleski, uvek. kada pokusam da koristim i srpske nazive to se uvek zavrsi sa pomesanim englesko-srpskim nazivima...
[ deerbeer @ 16.07.2008. 17:53 ] @
Koristim engleski jezik sa madjarskom notacijom za deklarisanje promenjljivih i funkcija
U principu sve zavisi ko ce taj kod da odrzava posle tebe
i ako je u npr. kod u SafeSource-u a kolege u firmi su na nekom drugom "Regional settingsu"

Citat:
bags: Engleski je maternji programiranja.

PS.
Danas sam video kod jsp stranice koja sadrzi :
a) gui elemente na nemackom
b) scriptlet-e na engleskom i
c) komentare na slovackom ( sa djelovima cistog hrvatskog).

Sva sreca ne moram nista raditi na njoj.


Spageti kod sto bi rekli ...
Za ovakve stvari treba kriviti iskljucivo firmu u kojoj ne postoje nikakvi standardi sto se tice kodiranja
a programeri dolaze i odlaze iz raznih zemalja
[ dakipro @ 17.07.2008. 08:17 ] @
Iskljucivo engleski. Svi drugi koji su naleteli na kod razumeju, a i bar se drzimo jedinstvenog jezika (nema spagheta).
[ holodoc @ 17.07.2008. 09:05 ] @
A kako stoje stvari kada komentarišete kod? :) Recimo putem nekog od sistema za automatsko dokumentovanje (phpDocumentor, JavaDoc...).
[ mmix @ 17.07.2008. 11:31 ] @
Hehe, engleski definitivno, mada se to kod nas lako pretvori u zabavu za celu porodicu jer je english spelling nasih ljudi prilicno los u odsustvu automatskog spell checker-a.

Tako u komentarima "This is a relationship..." postane "This is relationsheep..." tj ovca za "odnose" i slicno
Da komentari ne bi naginjali sodomoji mislim da bi IDE trebao da ima spell checker za komentare
[ X Files @ 17.07.2008. 12:21 ] @
Ako se radi o školskim zadacima, sve pišem na maternjem jeziku kao što se i očekuje (pom, brojac, niz, ...).

Ako se radi o nekim instant programima koji nemaju nikakvu perspektivu da se pretvore u nešto veće - ne vodim mnogo računa, obično dodeljujem u skladu sa raspoloženjem, pa je i 'šareno' sa puno prolupavanja u komentarima da ne bude monotono.

Ako se radi o nekim ozbiljnijim projektima gde ja odlučujem, onda je obavezno engleski jezik + stil koji odgovara biblioteci koja se koristi (STL, API, MFC, VCL, ...), što može dovesti i do više stilova u istom projektu, čak i modulu.

Ako se radi o nekim ozbiljnijim projektima gde neko drugi odlučuje, onda nastavljam jezik i stil koji je već aktuelan.
[ Stefan Markic @ 21.07.2008. 11:27 ] @
Citat:
deerbeer: Koristim engleski jezik sa madjarskom notacijom


Koja je takodje na engleskom.
[ Eurora3D Team @ 11.08.2008. 02:28 ] @
Sto rece @bags Engleski je maternji za programiranje (sreca da nije npr. Japanski :) )
I ja na Engleskom , sem komentara koda na ES-u ...
[ tosa @ 11.08.2008. 04:39 ] @
Citat:
Eurora3D Team: Sto rece @bags Engleski je maternji za programiranje (sreca da nije npr. Japanski :) )

Ako opštiš sa Sonijem onda Japnski i nije loša opcija :)