[ NSP @ 18.07.2008. 09:37 ] @
Gde se sve upotrebljavaju mikrokontroleri? A posebno mikrokontrolerska familija MSP430?
[ korak @ 18.07.2008. 10:16 ] @
Da li je ovo neki vuc?
[ Struja01 @ 18.07.2008. 17:34 ] @
covece inzinjer elektronike si!!
[ Kix @ 19.07.2008. 17:37 ] @
Nije vic vec ozbiljno pitanje od ozbiljnog coveka.
[ branko_g @ 21.07.2008. 10:12 ] @
Da se vratimo na temu:
Tamo gde se traži mala potrošnja, kod baterijski napajanih uređaja.
I svuda ostalo gde je konstrukter hadvera prepoznao izuzetnu vrednost ovog mikrokontrolera.
Ono čime ovaj MSP430 odskače od ostalih mikrokontrolera je(prema važnosti):
1. Ortogonalni set instrukcija.
2. Hardverski multiplikator.
3. Izusetno dobro osmišljen ADC.
4. Izuzetno dobar koncept Tajmera i njima pripadajućih Capture/Compare jedinica.
5. Dobra programska podrška, postoji implementacija GCC-a za ovu familiju(MSPGCC je Freeware).
6. Mala potrošnja.
.
.
Znači svuda tamo gde je sa jedne strane interfejs sa spoljnim svetom zahtevniji(ADC, PWM, USART..)
a sa druge strane postoji zahtev za složenim upravljačkim algoritmima,
upravljanje procesima, regulacija fizičkih veličina, merenje i akvizacija mernih vrednosti.

P.S. Znam, znam i druge familije mikrokontrolera imaju slične karakteristike, ali onda kada se MSP430
pojavio na tržištu(2000?) bilo je malo onih uC koji su sa njim mogli da se nose.
[ tasa5 @ 23.07.2008. 10:54 ] @
Jel on to zeli da vidi da li mi znamo ili on stvarno ne zna!?
[ NSP @ 26.07.2008. 17:36 ] @
Vidim doslo je do nesporazuma. Verovatno ja nisam dovoljno dobro precizirao temu. Ovde nije trebalo objasnjavati strukturu kontrolera i njegove karakterisike(u svakom slucaju hvala branko_g), nego mesta gde se on najcesce koristi. Poznato da je jedna od najcescih upotreba za razlicite akvizicije(meranja) napona i fizickih veliciona kao sto su npr. temperatura(moze imati interni senzor) i pritiska i to se najcesace koristi u industriji recimo petrohemijska. Ovo se moze koristiti za avione (temperatura i pritisak untar aviona). Takodje sa PWM se moze upavljati razlicitim motorima npr. pri pomeranju pera plotera za iscrtavanje razlicitih grafikona, takodje u drvnoj industriji kada hoce da se napravi neki jako komplikovani objekat i potrbno je da se vrsi precizno secenje. Moze u odgovarajucim sigurnosnim sistemima (ocitavanje da li su vrate neka otvorena ili zatvorena ocitavanjem stanja relea, za senzor pokreta preko recimo inrfacrvenihn snopova, za detekrtovanje dima u nekoj prostoriji). I tako dalje...
Treba znaci da ako znate jos negde gde se koriste kontroleri, posebno MSP430, a da vec nije navedeno, posaljete na ovaj forum. Pozdrav!
[ branko_g @ 27.07.2008. 22:45 ] @
Evo ovde, proverio sam lično:
http://www.energycabin.com/