[ Milan M. Radovic @ 19.07.2008. 16:05 ] @
Radim dizajn za sajt i da bi skratio broj slika na sajtu koristim PNG transparenciju.
Mozilla Firefox to predivno radi, ali nastaje problem kod IE... naime, IE 6.0 jednostavno iskulira Trasparency i stavi neku boju.

IE koji imam na kompu je 6.0. Da li 7.0 podrzava transparenciju?
[ Nikola Poša @ 19.07.2008. 16:45 ] @
Ja sam imao slichan problem sa PNG slikama kad sam radio jedan sajt. Explorer je transparenciju uvek zamenjivao nekom bojom, a u nekim sluchajevima nije hteo chak ni da prikazhe tu .png sliku. Jedino rehsenje tog problema sam nashao u konverziji te slike u JPEG format... Izgleda da Explorer bash ne "gotivi" taj .png format...
[ mulaz @ 19.07.2008. 17:52 ] @
Koliko sam ja pratio (nisam 100%), je explorer uvek imao probleme sa png transparencijom.
[ webex @ 19.07.2008. 20:46 ] @
http://www.twinhelix.com/css/iepngfix/
[ kelja @ 20.07.2008. 01:47 ] @
Da, i jos bih samo dodao da IE7, na opstu radost, podrzava PNG transparenciju, kad si vec pitao... ;-)
[ NeonDragon @ 20.07.2008. 09:58 ] @
nema nikakve veze... ipak ćemo još par godina koristiti razne png fixeve, zbog postojanja ie6
[ Mister Big Time @ 01.08.2008. 00:31 ] @
IE pre v7 jednostavno ne podrzava transparentne PNG-ove, morate koristiti transparentne GIF-ove koje podrzavaju svi browseri.

Citat:
NeonDragon: nema nikakve veze... ipak ćemo još par godina koristiti razne png fixeve, zbog postojanja ie6

Upravo tako.
[ Aleksandar Ružičić @ 01.08.2008. 01:22 ] @
transparentni gif ne moze uvek da resi problem, ukoliko je u pitanju neki napredniji lejaut gde se dizajner "razmahao" sa senkama, providnim gradientima i sl.

sto se tice pngfix-ova ja izbegavam da koristim sva resenja koja upotrebljavaju javascript (a koliko ja znam svaki pngfix koristi javascript), vec koristim condcoms i rucno pisem AlphaImageLoader filter-e (samo za IE < 7), jesu pngfix skripte primamljivije, jer samo treba da ubacite <script> tag i gotovo, ali to jednostavno nece da resi sve probleme kod zahtevnijih lejauta...

znaci, sto vise stvari se obavi rucno, to bolje :)
[ NeonDragon @ 01.08.2008. 07:48 ] @
Citat:
Mister Big Time: IE pre v7 jednostavno ne podrzava transparentne PNG-ove, morate koristiti transparentne GIF-ove koje podrzavaju svi browseri.



ne moramo... i ne teram inat, jer realno, ako znaš kako da popraviš png bag, zašto bi se mučio sa gifovima?


Citat:
Aleksandar Ružičićsto se tice pngfix-ova ja izbegavam da koristim sva resenja koja upotrebljavaju javascript (a koliko ja znam svaki pngfix koristi javascript), vec koristim condcoms i rucno pisem AlphaImageLoader filter-e (samo za IE < 7), jesu pngfix skripte primamljivije, jer samo treba da ubacite <script> tag i gotovo, ali to jednostavno nece da resi sve probleme kod zahtevnijih lejauta...



meni je omiljena kombinacija conditional comments + behaviour
[ Milan M. Radovic @ 26.01.2009. 00:55 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić: transparentni gif ne moze uvek da resi problem, ukoliko je u pitanju neki napredniji lejaut gde se dizajner "razmahao" sa senkama, providnim gradientima i sl.

sto se tice pngfix-ova ja izbegavam da koristim sva resenja koja upotrebljavaju javascript (a koliko ja znam svaki pngfix koristi javascript), vec koristim condcoms i rucno pisem AlphaImageLoader filter-e (samo za IE < 7), jesu pngfix skripte primamljivije, jer samo treba da ubacite <script> tag i gotovo, ali to jednostavno nece da resi sve probleme kod zahtevnijih lejauta...

znaci, sto vise stvari se obavi rucno, to bolje :)
U brzini sam procitao "condom" :D
[ Aleksandar Ružičić @ 26.01.2009. 19:19 ] @
pa zbog toga se i conditional comments skraceno pise condcom, nista bez zastite ;)

elem, relativno skoro se pojavio novi "fix" za png transparenciju u IE6, koji se za divno cudo razlikuje od svih dosadasnjih pngfix skripti (svaka nova takva skripta je fakticki izmisljala toplu vodu);

DD_belatedPNG

ova pngfix skripta ne koristi AlphaImageLoader filter vec VML (vector markup language) - majkrosoftova tehnologija koja je pandan svg-u (bar je bila pandan, dok nije ta ideja napustena).
elem, dobra stvar u vezi VML pristupa je sto je moguce koristiti background-repeat, background-position css propertije i sto nema z-index buga koji se javlja prilikom koriscenja AlphaImageLoadera (ne klikabilnost elemenata koji se nalaze u elementu koji ima pomenuti filter)

u svakom slucaju, valja baciti pogled na ovu skriptu (mada autor jos uvek trudi da je u eksperimentalnoj fazi, ali koliko sam je ja testirao bez problema moze da se koristi na live sajtu)...
[ Mister Big Time @ 28.01.2009. 06:19 ] @
Ohrabrujuci statisticki podaci..
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

Konstantan pad upotrebe IE6, sto bi moglo da uskoro dovede do toga da necemo morati da se cimamo oko PNG transparencije za IE6.

Premda Firefox stagnira.... ali ipak 44% je odlican rezultat :)


[ Nemke_BG @ 28.01.2009. 09:53 ] @
Citat:
Mister Big Time: Ohrabrujuci statisticki podaci..
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

Konstantan pad upotrebe IE6, sto bi moglo da uskoro dovede do toga da necemo morati da se cimamo oko PNG transparencije za IE6.

Premda Firefox stagnira.... ali ipak 44% je odlican rezultat :)


To jesu ohrabrujuci podaci ali nisu bas totalno tacni..:D...procenat drugih browsera stvarno raste ali ne toliko mnogo i nije trenutni odnos bas takav nego je mnogo bolji za IE....tj. da budem tacniji trebao si da procitas i fine print...:D...

Citat:

W3Schools is a website for people with an interest for web technologies. These people are more interested in using alternative browsers than the average user. The average user tends to use Internet Explorer, since it comes preinstalled with Windows. Most do not seek out other browsers.

These facts indicate that the browser figures above are not 100% realistic. Other web sites have statistics showing that Internet Explorer is used by at least 80% of the users.
[ Mister Big Time @ 29.01.2009. 13:14 ] @
Uh.... what a mislead
Znao sam da je too good to be true


http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers


Verzije prema Counter-u: http://www.thecounter.com/stats/2009/January/browser.php


Tuga