[ great mlm @ 21.07.2008. 13:57 ] @
Sta mi je bolje da koristim za Subdomain CNAME Record ili A Record? Znam da ako je poddomen hostovan na drugom serveru moram koristiti A Record. Ali ako su mi svi poddomeni na istom hostu (Isti IP) kao i osnovni domen vidim da je moguce koristiti i jedno i drugo. Sad me zanima, kakva je razlika. Sta su mane a sta prednosti jedne a sta druge varijante? Za one koji ce da me upute na Google-anje samo da kazem da sam citao stranice i stranice i nista konkretno nisam zakljucio. Ima likova koji kazu da je A Record efikasniji jer se upit salje samo jednom pa ga je bolje koristiti jer je navodno malo brze kod otvaranja. Video sam da neko cak i za www stavlja A Record, a ima ljudi koji za poddomene savetuju iskljucivo koriscenje CNAME-a. Da li neko ima iskustva i sta to konkretno u praksi znaci?
[ Tyler Durden @ 21.07.2008. 15:17 ] @
CNAME ti je u suštini alias na neki A rekord tako da ti je to malo overkill. Koristi A rekord.
[ Predrag Supurovic @ 21.07.2008. 17:25 ] @
Ma nebitno je. CNAMe je prakticniji zato sto, ako promenis IP adresu servera, preko CNAMe se odmah menjaju i sve druge adrese. Narocito je pogodno ako iz nekog razloga, domen usmeravas na neki drugi server koji niej pod tvojom kontrolom, recimo to je slucaj ako koristis Google Apps.
[ great mlm @ 21.07.2008. 18:41 ] @
Ok, kapiram sta pricas. Nemam nameru da menjam IP adresu severa tako da mi to nije neka prednost, a ako je i promenim, lako cu umesto na jednom promeniti na 4-5 mesta, to je 15-20 sekundi, jednom ili nijednom godisnje Vise me zanima da li postoji razlika kod pristupanja sajtu, da li je tacno to sto sam vec pomenuo da sam nalazio, da se kod CNAME-a proces dobijanja IP adrese obavlja sa dva upita, a kod A rekorda sa samo jednim upitom. To meni zvuci malo cudno, ali sam nasao nesto tog tipa na dva razlicita mesta pa reko da vidim zna li neko ovde nesto o tome.
[ Predrag Supurovic @ 21.07.2008. 20:45 ] @
Ma nebitno je. Svi DNS upiti se kesiraju.
[ great mlm @ 21.07.2008. 21:12 ] @
Ok jasno. Reci mi jednu stvar, ne koristim Google Apps ali imam nameru, sta je tacno u tom slucaju prednost CNAME rekorda?
[ Predrag Supurovic @ 21.07.2008. 22:27 ] @
Ako podesis CNAME onda ako Gogole promeni IP za svoj servis, ti ne moras nista da podesavas.
[ great mlm @ 22.07.2008. 20:24 ] @
Tyler, da li ti koristis A rekorde samo za poddomene ili i za www,ftp...?
[ Tyler Durden @ 23.07.2008. 07:56 ] @
Za sve.
Ali ne bih se mnogo osvrtao na to kako ja radim. Vidi šta tebi najviše odgovara i tako uradi.
[ great mlm @ 23.07.2008. 09:44 ] @
Pa zato i pitam, da bih video sta meni najvise odgovara Tek sam skoro prvi put imao kontakt sa resource recordima, do skoro sam slao mail liku koji mi je registrovao domene i u mailu bih mu napisao sta mi treba i cekao i do nedelju dana da mi odradi. Dojadilo mi je da se sa njim preganjam oko toga pa sam prebacio sve domene kod Go Deddy-ja i sad koristim njihov Domain Manager i Total DNS Control. Procitao sam dosta toga o zone fajlovima i resource recordima. Znam, grubo, kako to funkcionise ali sam primetio da ima dosta stvari vezanih za konkretne primene kojih nema u uputstvima i u RFC dokumentima, pa sam zbog toga i pokrenuo ovu temu. Hvala u svakom slucaju.
[ great mlm @ 23.07.2008. 19:03 ] @
Kada sam prebacio domene kod Go Daddy-ja poceo sam da koristim i njihove Nameservere. Primetio sam da je pored A Record-a koji sam ja dodao po default-u za svaki domen postavljena jos gomila CNAME Recorda. Svi ukazuju na secureserver.net

mobilemail mobilemail-v01.prod.mesa1.secureserver.net
pda mobilemail-v01.prod.mesa1.secureserver.net
email email.secureserver.net
mail pop.secureserver.net
pop pop.secureserver.net
smtp smtp.secureserver.net
webmail webmail.secureserver.net
e email.secureserver.net

Sta da radim sa ovim CNAME rekordima?
[ great mlm @ 01.08.2008. 09:08 ] @
Resio sam da batalim GoDaddy-jev DNS i da podignem DNS server na Windows 2003 Server VDS-u. Da li neko moze da mi preporuci sta da instaliram i kako da podesim? Ima li ko iskustva sa tim? Vidim da svi hvale BIND, koliko je on pogodan za instalaciju na Windows Serveru? Kakva su iskustva?